Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Опасностите в духовния Път


Иво

Recommended Posts

Донка, благодаря за милото посрещане. Мисля, че си права за бързането. Това е един вид състезаване само че със себе си. Досега не бях поглеждала от такъв ъгъл и наистина много ми помогна. Вече мисля, че знам източника на проблемите си. Благодаря много :feel happy:

Добромир, мисля че не обясних добре какво имам предвид под положителна нагласа и за кои техники говоря. Прав си и съм напълно съгласна с теб, че има доста екстремни практики, които определено могат да имат отрицателен ефект върху не достатъчно опитни хора. Моята идея беше, че дори и за практики, които се знае че не са толкова опасни, пак се набляга повече отколкото трябва върху отрицателния ефект, който може да имат. Като пример мога да посоча медитирането. Доколкото съм чела материали по въпроса става ясно, че това е широко препоръчвана практика и въпреки всичко доста често и по форуми, а и не само се прокрадва идеята за опасностите зад тази практика. Последното, което четох беше, че по време на медитация може някой много лесно да заеме тялото ти, понеже духа се отделял. Това незнам доколко е вярно, но подобни твърдения оказват изключително негативно влияние върху съзнанието на медитиращ, особено ако няма опит. Ако част от мислите ти са насочени към страха, че като навлезеш в дълбока медитация има опасност някой да се вмъкне в тялото ти, то тогава се затруднява самата практика, а мислите може да привлекат наистина недоброжелатели. Затова и казах, че е по добре да се мисли по-позитивно що се отнася до практиките.

Относно въпроса ти за по екстремните практики, според мен не са особено приложими в нашия живот. Ако преди години е била успешна практика, в която повтаряш една мантра цял ден, не мисля, че в днешно време е приложима и препоръчителна техника. Да не говоря за по екстремните йога пози. Когато започнах да се занимавам с йога, бях прочела в една книга, че ако стоиш по 3часа на ден на главата си, ще постигнеш просветление. Ами това според мен е строго противопоказно от медицинска гледна точка, особено ако човек има малко по-високо кръвно. А дори и да няма никакви проблеми, самото стоене на главата 3часа би затруднило притока на кръв из цялото тяло. В крайна сметка природата ни е създала да се движим на краката си, а не да стоим на главата си, така че според мен трябва да се спазват природните закони. А и баланса във всички практики е най-важен. Нали идеята е да постигнем баланс със себе си. Как бихме постигнали баланс, ако практиката, която ползваме предразполага към крайности.

Бих искала да задам въпрос и към Станимир. Каква е разликата според теб между разум и интуиция? Разума не е ли тясно свързан с интуицията? Това може да се окаже обширна тема за обсъждане, така че може направо да го пуснем в нова тема, за да не разводняваме тази.

Лек ден на всички. Благодаря ви за прекрасната дискусия. Дано всеки намери нещо за себе си! Много усмивки:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 334
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да не говоря за по екстремните йога пози. Когато започнах да се занимавам с йога, бях прочела в една книга, че ако стоиш по 3часа на ден на главата си, ще постигнеш просветление. Ами това според мен е строго противопоказно от медицинска гледна точка, особено ако човек има малко по-високо кръвно. А дори и да няма никакви проблеми, самото стоене на главата 3часа би затруднило притока на кръв из цялото тяло. В крайна сметка природата ни е създала да се движим на краката си, а не да стоим на главата си, така че според мен трябва да се спазват природните закони...

Бих искала да задам въпрос и към Станимир. Каква е разликата според теб между разум и интуиция? Разума не е ли тясно свързан с интуицията?

Да, има и много други противопоказания за обърнатите пози, но даже и без противопоказанията, дългото стоене (за някои дълго може да е и 5 мин) не е за препоръчване. Мозъчните центрове са много фини и наистина не случайно човек ходи и седи изправен. Новите йога системи с редки идключения тихомълком са ограничили, а някои и премахнали "висенето" с главата надолу, въпреки че древните им текстове го препоръчват. И от тук опасността - ако човек се ръководи не от съвременни източници, а само от древните текстове...

Чистият разум и чистото чувство са преддверия на творческата интуиция. Те достигат до граница, отвъд която не могат да функционират и тогава се "отключва" интуицията. Но това е наистина въпрос за друга тема, и то особено интересна. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което каза Добромир за интуицията е вярно. :thumbsup:

Когато казах да се разчита повече на разума отколкото на интуицията имах предвид, че последната е в много ранна фаза на развитие и лесно можем да се заблудим.

Линк към коментар
Share on other sites

Бисмиллах ир рахим ир рахам :feel happy:

и още един вариант :

Бисмиллах ир рахман ир рахим = В името на Аллах. Всемилостивия и Милосърдния.

Коранът има 114 глави/сури, които започват все с Бисмиллах...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

...Последното, което четох беше, че по време на медитация може някой много лесно да заеме тялото ти, понеже духа се отделял. Това незнам доколко е вярно, но подобни твърдения оказват изключително негативно влияние върху съзнанието на медитиращ, особено ако няма опит....

Първо, трябва да се освободиш от всички слабости на тези духове, които те заобикалят и като излезеш, ще им кажеш: "Никой няма да се приближава до моето тяло, защото, иначе, ще има камшик." Но, ако духовете знаят, че имаш слабости, щом заминеш и оставиш тялото си, те ще го задигнат. Затова съвременните хора са яко свързани от Господа, за своето физическо тяло, защото ако излязат от тялото, ще бъде още по-лошо за тях - ще се спре тяхната еволюция.

беседа "Страхът"

Изглежда, че наистина съществуват определени опасности. Ето защо е нужно да имаме изработена защита по естествен път. Страхът е спирачка, благоразумието е на място обаче... В цитирания източник е описан накратко процесът на пречистване, уравновесяване и изработване на такава защита.

В този смисъл, човек докато не достигне до определена вътрешна чистота и равновесие, по-безопасно е за него да се въздържа от определени практики. Не случайно масовото съзнание например отхвърля духовните школи. Това е една предпазна реакция, и наистина те не са безопасни за него в текущото му състояние. Но това не значи, че няма безопасен път. Това е дългият път на съзнателно пречистване и уравновесяване на силите в себе си, докато човек постигне пълен контрол над тях.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Последното, което четох беше, че по време на медитация може някой много лесно да заеме тялото ти, понеже духа се отделял.

По време на медитация духът не се отделя от тялото. Целта на медитацията (поне в началото) е да се осъществи съзнателно съединяване с висшия аз (причинното тяло). Това предполага "изравняване" на вибрациите на последното с трите по-нисши тела (физическо, астрално и ментално) така, че висшето аз да може да се прояви през менталното и астралното тяло и достигне до физическия мозък; висшето аз осъществява контрол над формата и съзнанието. Т.е. съществува интегриране, а не разделяне.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

По време на медитация духът не се отделя от тялото. Целта на медитацията (поне в началото) е да се осъществи съзнателно съединяване с висшия аз (причинното тяло).

Причинното тяло не е висшият Аз. Аз не съм това, което съм забравила в джоба на джинсовото си яке. Може да се върна за него, но не съм това.

Линк към коментар
Share on other sites

Васил, мосля че това което си цитирал се касае повече за практики като ОИТ (Опитности Извън Тялото), а не за медитация. Тези дни усилено се занимавах със запознаване с възможно повече теория за медитацията и определено мисля, че Станимир е прав с мнението, което споделя, че духа не се отделя от тялото, а се стреми да се съедини с Висшия Аз.

Благодаря за линк-а към Беседата :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хубва въпрос:) И аз мислех да го задам на всички във форума, само че бих го разширила като включа и душата. В случая с медитацията май е по правилно да се каже, че душата се стреми да се съедини с Висшия Аз.

Този въпрос всъщност идва доста на време поне при мен, понеже тези дни се опитвах да си изясня точно какво е душата и какво е духа. Силвия, ще ми бъде интересно да прочета твоето мнение по въпроса. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Душата е съвкупност от сетивности, умът също е сетивност. Всички фини тела. При човека трябва да станат 12, но за сега са само 4 - до кармичното. Духът работи върху тях във всяко едно поле. Ще се връща да работи, докато не си изработи едно чисто и светло тяло. Преражданията са това - недовършена работа.

С медитация не се занимавам. По този въпрос питай компетентните. :D

Линк към коментар
Share on other sites

По отношение на човешките тела ще възникнат много противоречия, понеже схемите предлагани от различните школи на пръв поглед са доста различни. Предлагам една тук.

Към Сев: Душата в тази схема е малкото жълто триъгълниче. Духът и монадата според тази школа са тъждествени.

Ще ми бъде интересно ако бъдат представени и други схеми отнасящи се до състава на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Различни са не толкова степените в различните школи, а терминологиите за тях - Кен Уилбър ги е сравнил и изяснил до голяма степен, поне на концептуално ниво. Някои освен това дават много деления, други - малко, то е все едно единия да каже, че при изкачването до тавана преминаваш 60 стъпала, а друг - че изкачваш 4 етажа - по 15 стъпала на етаж :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Мисля, че в "Занони" е написано доста за опасностите в духовния път.

Но горко ти, насекомо уловено в мрежа, която е оплела и тяло, и крилца! Ти не само вдъхна еликсира, а и закле призрака. От всички категории същества, които обитават пространството няма враг по-зловещ за човека. Ти свали булото, което закриваше твоя поглед! Аз не мога да ти възвърна щастливата слепота на твоето по-раншно зрение. Знай поне, че всички ние - най-издигнатите и най-мъдрите - които наистина сме прекрачили Прага, сме имали като първа задача да овладяваме и подчиним неговия отвратителен и страхотен пазач. Знай, че ти можеш да се отвърнеш от тия страшни очи - знай че те не могат те увредят, ако се възпротивиш на мислите, към които те те съблазняват и на страха който пораждат. Бой се повече от тях когато не ги виждаш.

Занони - Е. Булвер-Литон

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че в "Занони" е написано доста за опасностите в духовния път.

Но горко ти, насекомо уловено в мрежа, която е оплела и тяло, и крилца! Ти не само вдъхна еликсира, а и закле призрака. От всички категории същества, които обитават пространството няма враг по-зловещ за човека. Ти свали булото, което закриваше твоя поглед! Аз не мога да ти възвърна щастливата слепота на твоето по-раншно зрение. Знай поне, че всички ние - най-издигнатите и най-мъдрите - които наистина сме прекрачили Прага, сме имали като първа задача да овладяваме и подчиним неговия отвратителен и страхотен пазач. Знай, че ти можеш да се отвърнеш от тия страшни очи - знай че те не могат те увредят, ако се възпротивиш на мислите, към които те те съблазняват и на страха който пораждат. Бой се повече от тях когато не ги виждаш.

Занони - Е. Булвер-Литон

:thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Романът "Занони" е преведен на български от Георги Радев, един от близките ученици на Учителя.

Георги Радев е и съставителят на Учителят говори - книги с мисли по теми преведена на много езици.

Това малко извън темата, но е интересно като информация. В романа са описани много от опасностите, пред които се изправя духовно търсещият.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Виждам, че много се заговори за Ошо и мисля, че падението му, въпреки нелошите книжки, които е написал по-рано е закономерно следствие от неправилното практикуване на кундалини йога и други методи на тантра. Практическите занимания прилагани от тантра (шактизма) се изключително рисковани и най-често водят до силна поляризация на енергията в долните три чакри, а на съзнанието в нисшите слоеве на астралния свят, а често и до обсебвания. Психичната енергия следва да се развива естествено. Големият запас от такава енергия при неразвито съзнание е показател за изключително ниско качество и почти никаква възможност за контрол над нея (въпреки илюзията, че такъв контрол съществува).

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят ни е казал, да сме безстрашни. Със силна Вяра и чисто сърце, можем да вървим напред, а ако сме достойни може и Ангелите да ни дойдат на помощ :thumbsup2::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Практическите занимания прилагани от тантра (шактизма) се изключително рисковани.

:hmmmmm: За повечето хора, да - макар че те всъщност и не ги практикуват както би следвало, а както те си ги (недо)разберат. Но аз съм на мнение, че абсолютно всички методи за духовно развитие, предназначение за по-напреднали души, отколкото се явяват за момента практикуващите, крият различни по характер опасности. Ако не проявяваме "духовна алчност" и започнем със самите основи на духовността; ако правим следваща крачка, само когато се убедим, че няма сериозни дисбаланси в цялостното ни себеусещане - рисковете ще бъдат сведени до миниимум.

Тантра не разделя съществуванието на Бог и Дявол - на мене лично това ми звучи хубаво. Но ако бъде откровен, във всекидневието си най-често не се държа така, сякаш всичко е Едно. Следователно, въпреки теоретичното ми сродство с тая идея, не бих могъл да я поема като актуален свой път. Споменатите от Станимир проблеми възникват, когато човек изяви духовно-светски двоен стандарт - претендира за нещо, което не върши или че има отношение, което преобладаващо няма. Тогава той всъщност си измисля свои принципи и техники, който не са лансирани от нито един напреднал наставник, независимо от традицията, на която той е представител. :dancing yes:

А що се касае до първите 3 чакри - това важи само за някои форми на сексуалната тантра, не и за други нейни форми, а всъщност съществуват много пъти повече несексуални тантра техники, които боравят с по-висши кундалини енергии - но и точно затова те са и по-опасни! По-добре е човек да се провали на първите стъпала, защото ще изразходи повечето от поелата крива насока енергия и няма да стигне до там, че да я развихри с хиляди пъти по-голяма мощ, нанасяйки опустошения сред много повече хора... В крайна сметка, докато не сме прогледнали в нужната степен, по всички пътища се учим главно от грешките си! :3d_119:

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир,а кундалини не е ли една?И не се ли движи в човешкото тяло по една затворена крива?Аз не съм много наясно,но точно днес прочетох че това е движението на кундалини - от опашната кост,през гръбнака се качва до главата,минава през всички чакри и връща в изходно положение.Формата на движение много ми напомня на анкха на египетските фараони.Чувал съм,че е доста опасно да се освободи тази енергия,но само тогава , когато освобождаването е неконтролируемо.Мисля си,че когато човек е готов за този процес,при него се явява Учител,който го провежда през всички фази.Може би това е неговият висш Аз,защото той не би позволил да се задейства програма за саморазрушение.Не зная.Темата е интересна,източниците са много,но на кои може да се вярва?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

този пост може би трябва да е към темата за психовампиризма, но тя е заключена. Мисля, че при мен това се е развило и единствената ми надежда е, че искам да го преодолея. Мисля че това не може да стане без музиката, защото от както се помня живота ми е свързан с музика. Преди няколко дена четох, че нуждата от музика на съвременния човек е всъщност нужда от тишина. Такава тишина усещам тук

http://ananda.data.bg/Beinsa%20Duno/09%20A...0Meditation.mp3

http://en.liturgy.ru/zvuk/zvuk.php

Може би това е една от грешките които съм допуснал в пътя си - че смесвам пътищата. Доколкото знам в билията има предупреждение, че в последните времена ще има дух, който ще смесва нещата.

Но от друга страна аз винаги съм харесвал всякаква музика, стига да чувствам, че е от сърце. И въпреки самовнушенията които ме атакуват - чета най-негативните диагнози и се асоциирам с тях, все пак мога да пея не по зле от повечето хора. Но се смущавам от хората и не знам начина по който пея дали е полезен или вреден. Пея много тихо - може би се самохипнотизирам, но ми действа добре - например вчера пях почти цял ден с мисълта, че няма нужда да слушам музика защото всички звуци които чувам са част от една симфония и аз сякъш влизам в диалог с тях - "всичко днес пей" - всичко пее и аз му пея. Друга грешка като че ли е, че съм само "духовен" а нищо не работя, но пък ако мога да работя само това - да пея?

В момента ходя на психиатър в център Динамика

http://www.dinamika-sofia.com/

и ми се отразява добре. (това може би е за темата психотерапия) Интересното е, че за разлика от разговорите ми с други хора в търсенето ми на помощ до сега всеки се опитва да ми даде съвет - направи това, направи онова, докато тук става въпрос само за изслушване, насочващи въпроси.

Като четох темата за енергийния вампиризъм много се вдъхнових от постовете на Кристиян и се изпълних с надежда. Мисля да се консултирам с психиятъра и да отида и да ме изследват в http://www.dar-center.com. Мисля, че имам да изплаквам много болка пред Господ- четох за този "процес на скърбене" в който изплакваш всичко което си задържал през годините. При мен явно раните са големи.

Моля ви да ми простите, че ви натоварвам, но вярвам, че има нещо невампирско в мен след като си признавам, че се чувствам като такъв. А може ли например 50% от проблема ми да е вследствие на самовнушение? Осъзнавам, че това заболяване и обсебване е свързано с общуването, но и единствения път за преодоляването му като че ли е общуването и достигането на усещане за едно с другите. Моля ви да ми "забивате колчета", както каза Кристиян, защото май любовта не помага. Май трябва шокова терапия.

Днес си помислих за това, че колкото и лоши мисли и чувства и така на татък да ми се случат днес, те не са от Бог, защото той дори и да е по интелигентен от всички, се различава от лъжеца по това, че дава своя мир без думи.

А може би проблемът е точно тази себецентричност. До тук говоря само за себе си. Какво мислите за този цитат по памет :

след като можеш да се замърсиш с цигарен дим, когато около теб хората пушат, защо да не можеш да се заразиш със сладък говор когато общуваш с хора които говорят така.

Това вампиризъм ли е? Ами това:

Да идем да се нахраним с човешката любов.

Предполагам в случая става въпрос за човек, който е пълен с Божията любов и отива да дава, но и да получава човешката любов.

Редактирано от petarstankov
Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че много се заговори за Ошо и мисля, че падението му, въпреки нелошите книжки, които е написал по-рано е закономерно следствие от неправилното практикуване на кундалини йога и други методи на тантра. Практическите занимания прилагани от тантра (шактизма) се изключително рисковани и най-често водят до силна поляризация на енергията в долните три чакри, а на съзнанието в нисшите слоеве на астралния свят, а често и до обсебвания. Психичната енергия следва да се развива естествено. Големият запас от такава енергия при неразвито съзнание е показател за изключително ниско качество и почти никаква възможност за контрол над нея (въпреки илюзията, че такъв контрол съществува).

:thumbsup:

комерсиализацията довежда кандидата до свързване с кали лока :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Чувал съм,че е доста опасно да се освободи тази енергия,но само тогава , когато освобождаването е неконтролируемо.

Не е опасно. Може да сгреши човек, но всичко е учене. По-добре да грешиш, отколкоото нищо да не правиш. Ако грешиш и те позаболява, значи се развиваш.

Мисля си,че когато човек е готов за този процес,при него се явява Учител,който го провежда през всички фази.

Както и да го мислиш, става, както трябва да става. Учителят рядко е един и често не е телесен. Но фиксациите върху тази мисъл също са нежелателни.

Пътят е неравен и труден, но затова пък единствен. Не се страхувайте и давайте напред.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...