Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Опасностите в духовния Път


Иво

Recommended Posts

ТОЗИ МЕТОД Е МНОГО ОПАСЕН.

Обоснови се!

Интересно ми е, къде и в какво откри разликите между методите.

Можеш ли да разкажеш повече за йогата, която си практикувал и източниците ти на информация (йога учебници и ръководства)?

Предварително ти благодаря!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 334
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В този портал срещнах мнения с адмирации към йога. ТОЗИ МЕТОД Е МНОГО ОПАСЕН. Не съветвам никой да го практикува с цел духовно усъвършенстване.

И аз като Синева целият съм в слух с кое именно е опасна йога? С всяко учение можеш да залитнеш и да загазиш. Както ако смесиш два химични елемента, които не са подходящи-ще се получи взрив и ще пострадаш. Ако си практикувал сам, напълно е възможно. Знам за случаи на психично разболели се хора от практикуване на учението на Беинса Дуно. Групата в Шумен от Братството ми разказа това, преди години една учителка искала бързо да постигне Бога, работила усилено, но прекалила и отишла в психиатрията.

Ако вървиш постепенно според възможностите си, ще се поддържа баланс и всичко ще бъде наред. Няма значение дали е Бяло братство или йога. Според мен всеки започна да прикачва термините еволюция и инволюция където трябва и където не трябва. Това, че за теб не е била подходяща йога, или си нарушил някъде мярката, не означава че този метод е "опасен" и да тръгваме да му правим антиреклама. По-правилно би било да кажеш "за мен е опасна йога".

А администраторите на форума препоръчват да не се използват главни букви в съобщенията, защото се приема за повишаване на тон. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Практикувам йога от 20 години и съм опитал практически много техники.

Нейните методи са много мощни, те дават възможност за ускорена многократно индивидуална духовна еволюция.

Ще се съглася че йога може да бъде опасна без ръководството на просветлен учител. Достигане до просветление по пътя на знанието или жнана йога дори с учител е възможно и безопасно само за души от най голям калибър. Иначе може да се стигне до лудост, съгласен съм. Глупаво да даваме бръснач на едно бебе. Ще се изпореже и ще нарани другарчетата си.

Затова духовният учител непрекъснато се грижи за ученика и препоръчва навреме методите за безопасна трансформация. За повечето хора това са комбинация от мантра йога и карма йога, също бхакти или пътя на предаността. Хатха йога се препоръчва да се практикува с умереност.

Знанието от Учителя Беинса Дъно е много висше. Но колцина от последователите обръщат необходимото внимание на практическото му прилагане? Колцина се посвещават на дълбока медитация за да разберат неговата дълбочина?

Малцина. И между тях има много последователи на йога.

Те са свикнали да практикуват, каквото говорят - правят.

И на мен ми е интересно какъв вид йога практикувахте вие, Bugi и какви негативни резултати станаха причина за вашето отношение към нея?

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Знанието от Учителя Беинса Дуно е много висше. Но колцина от последователите обръщат необходимото внимание на практическото му прилагане? Колцина се посвещават на дълбока медитация за да разберат неговата дълбочина?

Малцина. И между тях има много последователи на йога.

Те са свикнали да практикуват, каквото говорят - правят.

:) Много много висше е Учението, а относно колцината и качеството на тяхното дело...Толкова колкото и както ...но никак не са малцина, и работят , добре работят ...даже отлично. И Учителят е постоянно с всички, които работят с пълна отдаденост...помощта е огромна. Има последователи на йога - но отдавна бивши. Учителя достатъчно ясно е казал и преизобилно ни е дал конкретно какво да се прави...до края на вечността. Всеки от нас уважава избора и опитността на другите, но всеки сам за себе си трябва да бъде светлина...неговите си слънца трябва да изгреят вътре в него...така, че всеки сам с масленицата си...и с достатъчно масло...да сме винаги готови за срещата.

Вътре в нас да просияе Пентаграма.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Но има и много отказали се от Братството в този му вид.

Спомни си за твоя приятел, който беше заедно с нас в стая номер 7 и човекът на "Салоните".

Какво споделиха те? Защо са се отдръпнали от Братството?

Без да обиждам ни най-малко сайта, Учението, Учителя и създателите на сайта, както и участващите в него. Тези уважавам много!

Хайде да бъдем точни и актуални.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Че каква е разликата между йога и учението на братството? И нима йога не е учение на братството? Тази инволюционната йога, за която някои говорят, която има остарели правила и разбирания, отдвна не е на мода дори на изток. И йога се е осъвременила и адаптирала към духа и изискванията на епохата. Виждам пълно единство между учението дадено от П. Дънов, Йога в нов вид, Будизма също осъвременен, както и с всички останали методи и похвати. Често се удивявам, дори поразявам как хората не виждат това единство! Ом Мани Лама Деве Пеме Хунг!!! Да пребъде любовта на земята, както е на небето(и отвъд него)!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Много - малко - малцина...кой знае актуално и точно...братко, прости, не ме вълнува това, а и никак не мога реално да преценя. Всеки знае за него си и си е с неговата яснота.Тук и навсякъде само споделяме субективни мнения и преживявания.Те не са общовалиден критерий. Никой не цели да обижда, а и не може...Отчасти знаем, отчасти тълкуваме. Не считам, че някой нещо трябва да доказва или да убеждава...освен себе си да препроверява. "Отдръпнал" се... не означава спрял да работи. Словото и Делото са за всички.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Време разделно отново настъпи . Колко пъти сме били предупреждавани за този момент , когато ще има толкова безброй много окултни школи , че ще се чудим кой път да хванем .

Най - подходящия трябва да намери всеки .

Дори ако това представлява някаква странна смесица от изток , запад , древност и модерност . Всеки има различна опитност на духа !!!!

Мисля най- важното е да се чувства комфортно духът ни и душата ни !!!1, за да бъдем полезни на себе си и на хората около нас , въобще на света .

Последователите и поданниците ми се струват зависими хора . Без собствено съзнание , без знание как да съществуват полезно за света като духовни същества.

Не разбирам тези върволици от хора поведени от своя "гуру" за никъдето .

Трябва да си вършим работата като полезни светлинни същества , няма време за следване в планините и живот на комуни и общества , трябва да се осъзнаем като едно съзнание и общество , цялото човечество , нещата , които едните знаят да ги разкажат на другите . Затова 20 - ти век беше век на технологиите и комуникациите . За да започне това велико обновление на народите , всеки народ да сподели тайните си и знанието си за света .

Така , че само бих могла да се радвам , че съществува йога , у-шу , будизъм , мюсюлманство , Бяло братство , християнство, и т.н.

Световната мъдрост е неизчерпаема , колкото по - отзивчиви и възприемчиви ставаме , толкова повече ще си променяме съзнанието за света/ще разширяваме / , а оттам и всичко ....Дори физическата обвивка , неминуемо ще се промени ...

Привилегия за света са духовно напредналите хора , независимо каква религия изповядват . :king::feel happy::huh:

.

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Друга опасност е в прекаленото интелектуалничене или говорене. Езотеричното знание е опитно. Пътят е, за да вървиш по него и то с любов. Пътят не е, за гледане от далеч: ще го извървя ли или няма; да тръгна ли или не; ти какво мислиш хубав ли е този път; много красив и интересн казват, че бил, хайде да го обсъдим. Няма нужда много да се говори и философства. Знанието трябва да се опитва, да се прилага в живота и едва тогава, ако човек има импулс от вътре, да се говори за него. Това особено важи за тепърва стъпващите на Пътя, които започват да проповядват правилния начин на живот без те самите още да са разбрали дали е така или не. Силното развиване на ителекта не прави човека ученик. Ученик се става с приложение, всеки ден по малко, на великите закони на Природата. Трансформация, повдигане  на съзнанието, облагородяване на характера, изчистване на чувствата и тяхното дълбоко разбиране, превръщането на негативните емоции в положителни, изработване излъчване на любов, мир и хармония, задълбочено наблюдение на процесите в Природата и т.н. това са някои от качествата на ученика, неща опитани, приложени, осмислени, разбрани. В тази връзка аз правя разлика между информация и знание. Информацията е нещо прочетено, чуто, видяно, помислено, несдъвкана храна, а знанието е приложена, опитана в живота информация. Руми добре го е казал: "Размишлявай за духовното колкото искаш - то ще те подмине, ако ти не струваш нищо. Пиши за него, гордей се с него, тълкувай го - то няма да ти донесе никаква полза и ще ти се изплъзне. Но ако То види твоята съсредоточеност, То може да се озове в ръцете ти като дресирана птичка. То прилича на паун, който няма да спре на неподобаващо място." (из "Суфиите", Идрис Шах)

Друга опасност е тесногръдието.  Често учениците тепърва тръгващи по пътя започват да си мислят, че това е единствения и най-правилен път. Започват да проповядват и да се борят, да защитават учението или пътя, който следват. Както споменах по-горе Пътят е да бъде вървян, не за да бъде защитаван. Истината няма нужда от защита. Опитай ябълката и тогава говори за вкуса и. Нека личния ти живот да бъде пример за Пътя, по който вървиш, а не многото думи или красиви езотерични приказки. Трябва да се търси синтез на знанието и на раличните пътища и учения, а не по-какво са различават. Истинските учения са като пъзел. Ако ги сглобиш мислено, ще получиш една по-широка картина за живота и за вълните на духовност, които в определени исторически моменти заливат Земята и и дават ново направление, дават нова посока в световната история.  Затова въпреки, че вървите по даден конкретен Път, проучвайте и другите познати пътища. И колкото по-надълбоко гледате, колкото по-нашироко и нависоко, толкова повече ще забелязвате, че Пътя всъщност е Един, и целта е една. Но в различните исторически моменти, в различните народи,  епохи, той е украсяван и представян по различен начин, давани са различни на пръв поглед методи и гледни точки. Нека да гледаме широко на Живота!

Линк към коментар
Share on other sites

Знанието от Учителя Беинса Дъно е много висше. Но колцина от последователите обръщат необходимото внимание на практическото му прилагане? Колцина се посвещават на дълбока медитация за да разберат неговата дълбочина?

Малцина. И между тях има много последователи на йога.

Те са свикнали да практикуват, каквото говорят - правят.

Никога не съм била "записан" член на Братството и това според мен съвсем не е критерий за практическо прилагане на Учението на Учителя. Познавам десетки хора като мен (и деца включително - моята нежна по детски мъдра Роза от 4 клас) - познаваме се по поведението и спокойната радост в очите си.

Никога не съм прилагала Йога, защото при всеки опит да се занимавам с нея задълбочено и сериозно, Вътрешният ми човек ми подсказваше, че моят Път е друг.

Никога не съм се посвещавала на дълбока медитация във вида и, описан в книгите, защото при всеки опит да го направя Вътрешният ми човек ми подсказваше, че това на мен няма да ми помогне да осъзная мъдростта на Бог и на Словото на Учителя.

Моята "медитация" е от скрит тип - мога да се смея, пея с учениците си, мога да се разхождам в гората и да слушам птиците и шума на вятъра и в същото време да "спирам" вътрешното си време и да се сливам с Цялото - усещането е невероятно! След като излезна от тази "медитация" очите на душата ми са толкова чисти, че светът около мен става по-светъл и разбираемо-щастлив.

Знам, че може би пак ще прозвучи като моя самозаблуда или фантазия... но аз си знам, че това е моят Път. И още знам, че всеки си има свой Път - определя го Вътрешният му човек - ето по този критерий: :feel happy::feel happy::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup2::thumbsup: Инатари и Донка, страхотно попадение! Напълно споделям казаното от вас. Вътрешният човек никога не ни подвежда.

Прилажението е най-важно, защото иначе просто си четем литература :thumbsup::smarty::yinyang::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  Не разбирам тези върволици от хора поведени от своя "гуру"

Гуру е необходим за безопасното движение по пътя, той закриля учениците със силата си. Беинса Дуно е от същия тип учител-гуру и ти много добре знаеш този факт. Отношението на хората към него сега, а особено когато е бил във физическо тяло тук е било същото, каквото е и към съвременните гуру. Нали всяка дума която той е казал, е закон? Всеки се ръководи от неговото слово. Казал е, че седемте езера са направени от разумните същества, които са подготвили мястото, и всички вярват. Пък дали е така или не, аз не мога да проверя. Това е било ледник през ледникова епоха, и когато се е затоплило се е разтопил и в циркуса са се образували ледникови езера, точно 7 на брой. Така че и тук хората са поведени от своя гуру и няма никаква разлика. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Четете предговора към "Завета на цветните лъчи на светлината". Защо човек да избере по-трудния, опасен , рискован път когато към целта има по-безопасен , гарантирано без вредни странични ефекти? Смесването на религии, методи и духовни учения от различен порядък не води до една и съща цел. Най-съвременния и адаптиран за сегашния човек метод е даден от Учителя Петър Дънов.Трябва да се прилага. Относно това от какъв йерархичен порядък е Учителя ясно и точно е описано в спомените на учениците, събрани от д-р Вергилий Кръстев - том 1. Не Ви пиша от желание за запълване на свободното си време, споделяне на своята начетеност, суета и т.н. Познавах доста известни "йоги" в България, между които и В.Е., и П.А.Последните двама явно изповядваха "брахмачари", а тайно залитнаха здраво в обратната посока. Когато аз започвах да практикувам йога едно момиче се опита да ме предпази от последствията, като ме предупреди, но не я разбрах тогава.След 10 години РАЗБРАХ , ЧЕ Е БИЛА ПРАВА.Благодаря и със закъснение от дистанция. Дори да има недоволни от така написаното от мен между Вас по-важното е да ме разберат добре / по-добре сега веднага, отколкото при обстоятелствата в горецитирания случай/.За свободата на избора нещата са ясни.Воден съм единствено от мотива да споделя една изстрадала истина.

Линк към коментар
Share on other sites

Присъединявам се към думите на Иво с цялата си душа:

"Друга опасност е тесногръдието. Често учениците тепърва тръгващи по пътя започват да си мислят, че това е единствения и най-правилен път. Започват да проповядват и да се борят, да защитават учението или пътя, който следват. Както споменах по-горе Пътят е да бъде вървян, не за да бъде защитаван. Истината няма нужда от защита. Опитай ябълката и тогава говори за вкуса и. Нека личния ти живот да бъде пример за Пътя, по който вървиш, а не многото думи или красиви езотерични приказки. Трябва да се търси синтез на знанието и на раличните пътища и учения, а не по-какво са различават. Истинските учения са като пъзел. Ако ги сглобиш мислено, ще получиш една по-широка картина за живота и за вълните на духовност, които в определени исторически моменти заливат Земята и и дават ново направление, дават нова посока в световната история. Затова въпреки, че вървите по даден конкретен Път, проучвайте и другите познати пътища. И колкото по-надълбоко гледате, колкото по-нашироко и нависоко, толкова повече ще забелязвате, че Пътя всъщност е Един, и целта е една. Но в различните исторически моменти, в различните народи, епохи, той е украсяван и представян по различен начин, давани са различни на пръв поглед методи и гледни точки. Нека да гледаме широко на Живота!"

Линк към коментар
Share on other sites

:):D:thumbsup2: абсолютно единомислие относно "Завета на цветните лъчи на Светлината". Благодаря ти, за написаното.

Четете предговора към "Завета на цветните лъчи на светлината".Защо човек да избере по-трудния, опасен , рискован път когато към целта има по-безопасен , гарантирано без вредни странични ефекти? Смесването на религии, методи и духовни учения от различен порядък не води до една и съща цел. Най-съвременния и адаптиран за сегашния човек метод е даден от Учителя Петър Дънов.Трябва да се прилага.
:) след предговора може и лъчите за дадения ден да се прочетат:sleeping::v:

А самия ЗАВЕТ завършва с едно абсолютно послание към всички нас:

Обичай съвършения Път на Истината и Живота.

Постави

ДОБРОТО      за   Основа на Дома си,

ПРАВДАТА     за   Мерило,

ЛЮБОВТА      за   Украшение,

МЪДРОСТТА  за    Ограда и

ИСТИНАТА     за   Светило.

Само тогава ще ме познаеш и Аз ще ти се изявя. 

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

абсолютно единомислие относно "Завета на цветните лъчи на Светлината". Благодаря ти, за написаното.
Прилагам този метод за цялостно въздействие и много ми помага. Една сестра ми каза, че дори и да нямаме възможност да четем всеки ден от Него, самото Му носене ни помага.

QUOTE

Четете предговора към "Завета на цветните лъчи на светлината".

Малко инфо за "Завета на цветните лъчи на светлината".

"Към 1912 г., доколкото зная,Учителя отива в с.Арбанаси, където прекарва два месеца сам и там изработва тази книжка.Изважда тези стихове от Библията, чете ги през лятото на събора в Търново и после ги дава за отпечатване.

Това са стихове от Библията с много силно съдържание. Важното е, че те са свързани с цветните лъчи на Светлината:червени, портокалени, жълти, зелени, розови, сини, виолетови, аметистови и диамантени.

Едно пояснение:виолетовите лъчи са теменужено-морави, които бият към синьо, а аметистовите са морави, които бият към червено.

Силата на тези стихове е свързана с цветовете-седемте цвята на слънчевия спектър. Когато човек иска да работи върху известна своя добродетел, за нейното развитие или да си помага за лекуване на някоя болест, или да премахне някакво препятствие, или за изглаждане на недоразумения, той ще си послужи със съответните стихове.

Тази книжка е хубаво човек да я носи със себе си винаги, особено когато пътува или е на екскурзия. Един брат на Витоша си навехнал крака; като казал това на Учителя, последният го попитал носи ли със себе си”Завета на цветните лъчи”, братът отговорил, че не го носи. „Ето причината”- отговорил Учителя.

Тази книжка да не се дава на случайни хора, защото може да ес злоупотреби с нея.

Когато Учителя е раздавал „Завета на цветните лъчи на светлината”/първоначално само на ръководителите/, е искал специални обещания, нещо като клетва да пазят Завета, да работят духовно, да го носят със себе си винаги, да не го дават в случайни и чужди ръце и когато наближи време за заминаване отвъд, да дадат тази книжка на предана и обичаща душа.” Боян Боев

„Тази Господня Книга ще я носите винаги със себе си, особено когато сте на път и ще гледате да не попадне в случайни ръце. Преди да си заминете в отвъдния свят ще я дадете в дар на този, когото обичате, който ви обича най- много и заслужава това.”Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Защо човек да избере по-трудния, опасен , рискован път когато към целта има по-безопасен , гарантирано без вредни странични ефекти? Смесването на религии, методи и духовни учения от различен порядък не води до една и съща цел. Най-съвременния и адаптиран за сегашния човек метод е даден от Учителя Петър Дънов.

Познавах доста известни "йоги" в България,  между които и  В.Е., и П.А.Последните двама  явно изповядваха "брахмачари", а тайно залитнаха здраво в обратната посока.

Знам за този йога В.Е., за когото споменаваш. Веднъж отидох на негови занятия и меко казано не бях очарован от него. Един или двама конкретни хора не могат да бъдат олицетворение на такова обхватно учение, каквото е йога.

Само че тук във форума има примери за успешно спазващи брахмачария в йога, и те са повече от един човек. :) Сетете се кои са. Личния пример може да се дава както в Бялото братство, така и в йога. Честно казано доста от хората отиват на събори на Братството, просто като на екскурзия, а не за да вършат духовна работа. Нямаше как да не го забележа. Къде е тогава примера? Сутрин играят Паневритмия, а вечер същите хора в района на старата хижа пушат и пият бира, ядат месо...Лично познавам няколко човека, които преди време са били в Братството, но впоследнствие са го напуснали, прехвърляйки се в йога при някой гуру, има даже отишли при Висарион. Питам ги-защо? Те казват:"Хубаво е, чисто е, прави те добър, но това е всичко, но не можеш да отидеш достатъчно дълбоко. Йога е по-трансцедентална, там наистина преживяваш знанието в себе си, наистина се извисяваш." Държа да отбележа, че аз не се ангажирам с това становище, нямам свое мнение по този казус, просто цитирах тяхна гледна точка.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с Орлин, Иво и Максим.

За В. Е. - да има залитане, но то е възможно при всеки независимо от учението, което следва. Плодовете са доста изкусителни и лесно можеш да се подхлъзнеш към Факиризъм и егоцентрично учителстване, но... да не се забравя че това също е част от опитностите нужни на някои души - част от пътя. Силата е в това да устоиш. Умът може лесно да се пречупи в себе си и да запее старата си песен на по-нов глас.

Не мислете за Венци това е неговият път, по който той не спира да върви.

Много добре знам за какво става дума и без да го познавам, даже не съм го виждал на "живо". Дано съумее да се освободи от последната и най-силна опасност. Но ако успее на доста хора ще им изхвръкнат очите от ококорване. :blink::lol::lol:

Има залитване не само в отделни личности, но и те са повличали след себе си и цели църкви и учения, даже цели цивилизации.

Изкривяване! Добре, че Бог е любящ и милостив, та и до днес праща свои Бело-светещи синови да изправят религии, учения и нашите умове и мисли.

Винаги ще има кой да криви и винаги ще има кой кого да го изправя и подкрепя. Това е част от Пътя и Еволюцията в Бог. Защото Бог е Всичко!

:smarty::yinyang::smarty:

om.gif

Линк към коментар
Share on other sites

om.gif

Уважавам В.Е. Той даде въведение на хатха за много младежи

във времето на материализъма, неговата малка кижка тогава

ми даде много полезни съвети. Но той разбира се не е Учител

в духовния път, а последовател. Бог да му дава здраве и -

нагоре по безкрайния път на Светлината.

Еволюцията в природата как върви? Да кажем стигна до риба.

Превръща ли се тя направо в човек? Не. Първо прави опит с

инструментите които са налице. И се появява гениалната за тогава

жаба. Човек затънал дълбоко в материализъм и робство на

половата страст ще разбере ли духовните истини? Трудно, и дори

10% да разбере е голям успех. Когато нямаш пари за кола, купуваш

си колело. С него почваш да ходиш да учиш и като свършиш,

работиш и си купуваш и кола. Не казваш, нямам условия - и да си купиш

кюфтета и каса бира. Капитализъм, социализъм, алкохолизъм.

Тутто финито.

Една позната например започнала да чете книгите на Учителя но спряла,

защото се ядосвала и губела контрол над себе си. Когато говорихме

за това и я питах защо, тя отново се ядоса и каза "Защото е несправедливо

Бог да дава на едни, а на други - не."

Тоест липсата на самоконтрол води до невъзможност за прогрес по духовния път. А ако тя имаше изработен самоконтрол и самонаблюдение, щеше да подходи критично към състоянието си.

Йога като методология отговаря на въпроса "Как?"

"Защо" е дълбока вътрешна духовна задача, и там отговорите са толкова индивидуални, колкото са хората на земята.

Там Словото има думата за отговор. И човека в когото То говори.

Когато Учителят е между хората, няма смисъл да се практикува йога от четене на книги и изпълняването на техниките в тях, нито да се следват инструктори :) по йога.

"... когато младоженецът се отнеме от тях, ще постят."

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:) Виж , Макс , за мен Петър Дънов е много повече от гуру . Неговата цел не е била да прави хората зависими и послушници , а точно обратното да бъдат свободни , да бъдат духовно - силни същества . Той не продава и не крие знанието си в тайни школи , общества и т.н. А напротив , всеки може да си купи негови неща във всяка една българска книжарница , при все че той не е между живите . Ето какъв философ е Дънов .

Глупаво е отново да обръщаме себе си в хора които са седнали да се надприказват кое е по- голяма работа йога или Бялото братство .

Както вече няколко пъти казах моите почитания към йога , но за мен тя не е най- подходящия път точно сега в този етап на духовното ми развитие . Това , че не всички тук се занимаваме с нея , не означава , че не можем да бъдем приятели или поне да проявим някаква поносимост и уважение един към друг .

За мен следването на школа и живеенето на комуни е загуба на време творческа енергия и тотален застой на духовното ми развитие .Аз имам потенциал , който трябва да развивам, а не да се стремя да натрупвам и да следвам. Никой дори и учителите не живеят по книга . Всеки един от нас има житейски път и отговорности , които трябва да носи , за себе си и за света . Никога няма да се оставя в ръцете на някой да разсъждава вместо мен и да определя начина ми на живот . Аз вярвам в своя Буда и в Будата на всички хора.

А пък и затова съм се родила ,за да се уча . Аз да се уча , а не да бъда учена . Не могат да ме покорят разни гуру ,повелители, господари . А както вече съм казвала трябва да бъда покорена .

Освен това през цялото това време аз от своя страна също трябва да бъда учител за други хора и в други сфери , които за други са непознати . Което не би могло да се случи пълноценно , ако живея затворена в общество някакво , няма да успея да използвам достатъчно творчески потенциала си . Както всички знаят ние всички имаме опитност , различна опитност на духа . За мен не е достатъчно да живея по книга и да следвам школа , аз искам да използвам творчески духовния си потенциал . Да работя с него .

Йога не е моята липсваща част , което не означава , че тя не е истина и може би липсващата част за половината земно кълбо . Следователно света има нужда все още от нея . :hmmmmm::huh::v: Истината няма нужда от защитници тя сама си намира път до повърхността . :v: Love & peace !

Линк към коментар
Share on other sites

:1eye И още нещо , ако ми попадне книга за йога или имам възможността да говоря с йога , за мен това е привилегия . Аз трябва да уча . Но няма да следвам . :D

Линк към коментар
Share on other sites

"... Виж , Макс , за мен Петър Дънов е много повече от гуру . Неговата цел не е била да прави хората зависими и послушници , а точно обратното да бъдат свободни , да бъдат духовно - силни същества . Той не продава и не крие знанието си в тайни школи , общества и т.н. А напротив , всеки може да си купи негови неща във всяка една българска книжарница , при все че той не е между живите . Ето какъв философ е Дънов ..."

Протестирам, Инатари. Петър Дънов наистина "умря" през 1897-ма година, но тогава се яви Бенса Дуно, Учителя. Той наистина не е гуру, а Светлина от планетарен мащаб. И не е умирал, и никога НЯМА ДА УМРЕ. ТОЙ Е МНОГО ПО-ЖИВ ОТ НАС. И не е философ, а УЧИТЕЛ. :):thumbsup2:

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Мисля, че вече някъде бях писала/казала, че едва ли някой от Големите /доказани/ Учители иска да спорим и да измерваме кой е по-! Аллах или Христос?- ами всеки е свободен да избира. Нали Бог е един, а всички пътища водят към Него! Но тук, в този спор май се намесва егото, кой е по-прав и кой е по-напред? Според мен Иво /грешно съм писала Инатари, извинете!/, е дал пълен отговор и яснота. :thumbsup::smarty::smarty::yinyang::angel:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...