Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Водене на дневник... - как?


Мартин Е.

Recommended Posts

Здравейте!

Искам да попитам всички от вас, и по-специално хората с опит, как би могъл човек да си води дневник - и по принцип и специално за духовния си напредък - по най-добрия начин.

От една страна не може да пишеш продължително всеки ден за всичките неща от деня, за които след време ще се чудиш за какво е трябвало да си правиш труда да записваш банални неща, които вече си надживял, от друга пък често стига човек до ценни прозрения или чувства, които по-късно забравя, които наистина могат да дадат много ценна помощ в развитието?

Иначе, и баналните работи са били интересни преди време??

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет!

Тук има един вариант за водене на дневник: http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=19...mp;#entry227257

Жалко, че прикачения файл го няма, но изглеждаше по следния начин-нещата които са в текста се изписват на отделни редове и се разчертават полета-квадратчета за всеки ден от месеца. Като само се слага знак + или - в съответното квардатче. Т.е. веднъж изброени моменти само се отбелязват в полетата без да се пише нищо повече. Правих го малко време, не ми стигна постоянство и последователност.

Линк към коментар
Share on other sites

Мартине, писането на дневник е индивидуален акт и ти би трябвало да намериш най - подходящия за теб начин, като първо си отговориш на въпроса защо искаш да си водиш дневник? - Чувството за значимост, желанието за себепознание, за самоусъвършенстване или като помощно средство за осъществяването на творчески проекти... Мотивацията може да бъде различна, а тя е и определяща какъв вид ще придобие твоя дневник. Аз си водя дневници. В единия си записвам интересни случки, преживявания, необичайни, пророчески сънища, мисли, които ме връхлитат неочаквано и които сякаш само трябва да запиша... Този тип дневник ми върши работа не само за да опозная по - добре себе си, но и когато седна да пиша книга. Вторият дневник е свързан с обета, който си давам всяка сутрин - с всички свои мисли, чувства, думи и дела да бъда верен на Любовта, която обединява всички неща в едно хармонично цяло. В него преди лягане си записвам ситуациите, в които съм се отклонил от закона на Любовта през изминалия ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

... как би могъл човек да си води дневник - и по принцип и специално за духовния си напредък - по най-добрия начин.

Здравей, Мартине.

За духовните дневници в своите лекции говори Елеазар Хараш. Лекциите вече ги има издадени.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек е започнал изкачване на Свещената планина Мару не се препоръчва прекалено вглеждане в пейзажа. С изкачването той, пейзажът, непрекъснато ще се променя, изгражданите от ограничения ни разум модели непрекъснато ще се разрушават и на тяхно място ще се градят нови...по-добре остави мислите и случките да си текат като река, да си заминават - ще дойдат нови, пресни води. Иначе воденето на дневник е като да спреш с бент река, за да я задържиш. Е ще има неминуемо скъсване на бента и наводнения, и пак няма да я задържиш, така че е разумно да пуснеш водата да си тече край теб, старото никога няма да те ползва, освен ако изхабиш живота си и на старини започнеш де пишеш мемоари, с които отчаяно искаш да докажеш на другите /и най-вече на себе си/ че не си го пропилял...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз записвам в дневник размисли по проблемни въпроси за мен или когато изпитвам силно чувство, от което искам да се освободя. Примерно, когато съм ядосана или когато има нещо, което искам да си изясня за себе си. Писането ми помага, понеже ми позволява да погледна проблема от различни ъгли. Концентрирам се по лесно. А и е чудесен начин за изливане на всичко, което човек иска да каже. Дневника ми помогна да открия много нови неща за себе си, като например конкретни мисловни модели, които следвам в ежедневието си.

Има и една книга. Казва се "Пътуване през седемте чакри". В нея за всяка чакра има конкретни въпроси, които е добре човек да записва в дневник. Книгата е чудесна според мен, а и въпросите предназачени за водене на дневник, могат да ти помогнат да започнеш.

Успех!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз записвам в дневник размисли по проблемни въпроси за мен или когато изпитвам силно чувство, от което искам да се освободя. Примерно, когато съм ядосана или когато има нещо, което искам да си изясня за себе си. Писането ми помага, понеже ми позволява да погледна проблема от различни ъгли. Концентрирам се по лесно. А и е чудесен начин за изливане на всичко, което човек иска да каже. Дневника ми помогна да открия много нови неща за себе си, като например конкретни мисловни модели, които следвам в ежедневието си.

Хм, за същото може да се използва и скайп-а....

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, за същото може да се използва и скайп-а....

В какъв смисъл? Ако можеш да обясниш малко повече какво имаш предвид, ще бъде чудесно!

При мен често когато нещо не ми е ясно, започвам да говоря за него с някой заинтересуван от темата приятел и в момента на разговора като че някой друг подрежда един нов аспект, който интуитивно чувствам като ВЕРЕН. Иначе сам много по-трудно стигам до това НОВО /или припомнено СТАРО, все едно/ знание. А по-често си говоря по СКАЙП-а... :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

При мен често когато нещо не ми е ясно, започвам да говоря за него с някой заинтересуван от темата приятел и в момента на разговора като че някой друг подрежда един нов аспект, който интуитивно чувствам като ВЕРЕН. Иначе сам много по-трудно стигам до това НОВО /или припомнено СТАРО, все едно/ знание. А по-често си говоря по СКАЙП-а... :thumbsup2:

:) Мда, това е един вариант с приятел. Първоначанло не разбрах, че това имаш пред вид. Така е когато човек приказва пред някой друг му се разкриват нови аспекти от проблема, но има и моменти, когато на човек може да не му се иска да сподели всичко, което му тежи. А и има теми, които са прекалено лични за да бъдат споделени. Да не говоря, че в някой случаи може да натовариш въпросния приятел и с твоите проблеми. Нека не забравяме, че всеки си носи свои въпроси за решаване.

Та да не разводняваме темата. Все пак ставаше въпрос за водене на дневник.

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасен въпрос и прекрасна идея - воденето на дневник.

Аз "водя" лични дневници откакто бях в седми клас, а това беше отдавна; добре ми е като гледам купищата тетрадки, към които често се завръщам, ако искам да доизясня нещо, да си спомня факт, който днес ми убягва.

Изобщо, личните дневници са най-добрият разговор с душата; най-добрият път към себе си.

А относно съветите - как и по какъв начин да се списва, няма такова нещо, формули не съществуват. Каквото ти хрумне, това пиши; следвай реката на настроенията си и плавай накъдето те задухат ветровете на вдъхновението ти...

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички за сърцатите напътствия! Аз също си пиша нещо подобно на дневник, с ценни за мен прозрения и принцини за/от живота, всекидневието и каквото друго ме вълнува. Ще трябва да размисля по-задълбочено в какъв вид би ми бил един дневник най-необходим...

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек е започнал изкачване на Свещената планина Мару не се препоръчва прекалено вглеждане в пейзажа. С изкачването той, пейзажът, непрекъснато ще се променя, изгражданите от ограничения ни разум модели непрекъснато ще се разрушават и на тяхно място ще се градят нови...по-добре остави мислите и случките да си текат като река, да си заминават - ще дойдат нови, пресни води. Иначе воденето на дневник е като да спреш с бент река, за да я задържиш. Е ще има неминуемо скъсване на бента и наводнения, и пак няма да я задържиш, така че е разумно да пуснеш водата да си тече край теб, старото никога няма да те ползва, освен ако изхабиш живота си и на старини започнеш де пишеш мемоари, с които отчаяно искаш да докажеш на другите /и най-вече на себе си/ че не си го пропилял...

:thumbsup:

Най-добрия дневник е "главата ти",там винаги остава най-ценното.

Линк към коментар
Share on other sites

Чрез мислите и постъпките си ние подготвяме собственото си бъдеще. Ако записвате мислите си в дневник, след време ще имате доказателство как сте подготвили сами своето бъдеще. Юнг казва: "Подсъзнателно ние предварително подготвяме бъдещето си и затова ясновидците са в състояние да го предвидят. "Любов, медицина, чудеса" Бърни Сийгъл

"

Линк към коментар
Share on other sites

Чрез мислите и постъпките си ние подготвяме собственото си бъдеще. Ако записвате мислите си в дневник, след време ще имате доказателство как сте подготвили сами своето бъдеще. Юнг казва: "Подсъзнателно ние предварително подготвяме бъдещето си и затова ясновидците са в състояние да го предвидят. "Любов, медицина, чудеса" Бърни Сийгъл

"

Модна навремето беше техниката "Нерно-лингвистично порграмиране" - един вид програмиране на бъдещето...е, провали се, както и всичко друго, междувпрочем, мъртвородено от "мисленето" ни...

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво нещо е воденето на дневник, поне на мен ми е помагало много, в продължение на много години - да се разтоваря, след време да преценя къде съм сбъркала и да си направя съответното заключение, като съм описвала, неща, които по един или друг са ме засегнали или зарадвали....

Единственото лошо (а може би хубаво?) е, ако близкия ти човек набара тетрадките и чете скришно и след това ти набива в главата това и онова, но пък разбираш колко близък ти е бил всъщност и дали си заслужава да допускаш да ти е близък :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...