Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психична защита


Recommended Posts

Затърсих се тези дни из форума, а и на други места в интернет, за да намеря начини за защита при медитация както и при други духовни практики. За съжаление не намерих почти никакви материали по въпроса, затова реших да ви запитам вие какви методи за защита изполвате. За да бъда по ясна във въпроса си ще се концентрирам върху медитацията като вид духовна практика. Преди известно време една приятелка ми каза, че е задължително преди медитация да помолим духивния ни водач или Висшия Аз да ни пази от външни вмешателства, а в края й винаги да благодарим за закрилата. Дотук добре, обаче възниква въпроса от какво и защо да се пазим и има ли метод, който да е универсален за различни видове "нападение".

Вие какъв опит имате с видовете психична защита? Има ли нужда наистина да я прилагаме и ако да в какви случаи?

Линк към коментар
Share on other sites

Медитацията е безволево свързване с определена област от астрала, която е синхронно свързана с теб / отговаря на вътрешното ти вибрационно състояние/. Ако си постигнал едно известно вътрешно изчистване и съответно по-висока вибрационна стойност се свързваш с определена лока/зона/ в по-висшите слоеве на астрала, където няма от какво чак толкова да се пазиш. В обратния случай обаче никакви защити не ще ти помогнат ефективно.

Линк към коментар
Share on other sites

Медитацията е безволево свързване с определена област от астрала, която е синхронно свързана с теб / отговаря на вътрешното ти вибрационно състояние/. Ако си постигнал едно известно вътрешно изчистване и съответно по-висока вибрационна стойност се свързваш с определена лока/зона/ в по-висшите слоеве на астрала, където няма от какво чак толкова да се пазиш. В обратния случай обаче никакви защити не ще ти помогнат ефективно.

Това и аз съм го чела за навлизане в по нисши астрали, но все пак би трябвало да има различни методи за защита, било то и метода да представлява просто повишаване на вибрациите. Ако приемем, че няма ефективна защита, тогава какво е решението? Човек да не започва да медитира преди да се изчисти вътрешно?

Линк към коментар
Share on other sites

Медитацията е безволево свързване с определена област от астрала, която е синхронно свързана с теб / отговаря на вътрешното ти вибрационно състояние/. Ако си постигнал едно известно вътрешно изчистване и съответно по-висока вибрационна стойност се свързваш с определена лока/зона/ в по-висшите слоеве на астрала, където няма от какво чак толкова да се пазиш. В обратния случай обаче никакви защити не ще ти помогнат ефективно.

Това и аз съм го чела за навлизане в по нисши астрали, но все пак би трябвало да има различни методи за защита, било то и метода да представлява просто повишаване на вибрациите. Ако приемем, че няма ефективна защита, тогава какво е решението? Човек да не започва да медитира преди да се изчисти вътрешно?

Ти го каза :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Ти го каза :whistling:

Не го казах:) Беше зададено като въпрос, но както и да е. Нека да не разводняваме темата. Благодаря ти, че се включи. :)

А иначе по темата намерих една книга в spiralata. Книгата се казва "Психична защита" от Даян Стейн. В момента я преглеждам и все още нямам достатъчно много впечатления. Ако някой може да препоръча подходяща лиература по въпроса, ще бъде полезно предполагам за всички интересуващи се от темата.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

breeze, какво имаш пред вид под медитация? И защо искаш да "медитираш"?

Защото например дори когато човек задълбочено мисли по някой въпрос - това също е вид медитация, в случая ментална.

Линк към коментар
Share on other sites

При истинската медитация няма мислене. Кой мисли? Умът. А целта на медитацията е отиване отвъд ума. Затова при нея няма мислене. Другото е концентрация или размишления.

Линк към коментар
Share on other sites

breeze, какво имаш пред вид под медитация? И защо искаш да "медитираш"?

Защото например дори когато човек задълбочено мисли по някой въпрос - това също е вид медитация, в случая ментална.

Във темата не съм писала дали имам желание да медитирам и въобще с каква цел започвам цялата тема. Просто ми е интересно и реших да запитам. Медитацията използвах само като пример, но темата умишлено е формулирана за психична защита при различни духовни практики, затова ще се радвам ако може да се покрият различни по вид практики.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина в нета има много , но конкретно почти нищо .

google показа около 4470 резултати за психична защита.

всъщност намерих нещо интересно -->

источник116428948713nf3.jpg

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, разбирам. Обаче ако ей така, безразборно и само защото ни е любопитно започнат да се правят някакви "духовни" упражнения, опасност наистина има. За всяко нещо е необходимо да има налице съответното израстване. Иначе е все едно да запиша 2-годишното си дете в 1 клас :)

Ако въобще има някаква универсална рецепта, тя е тази, която си дала ти:

Човек да не започва да медитира преди да се изчисти вътрешно?
Линк към коментар
Share on other sites

Най-общо казано психичната защита се нарушава при стрес, умора, безсъние, всякакви отрицателни емоции (бих искал да откроя самодоволството и съмнението), всякакви трансови състояния, употреба на алкохол, месна и всякаква друга храна при която е започнал процес на разлагане.

Генерирането на запас от психична енергия става в самия живот, при творческа активност, себераздаване, грижа за другия, съзнателен трудов ритъм и мисъл за общото благо и др.

Всъщност проблема при повечето окултни практики не е в защитата, а в самите практики. По принцип щом човек се чувства комфортно (в хармонично състояние, уравновесен, спокоен), то от защита няма никаква нужда, тъй като самото му състояние я осигурява.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на включитилите се до момента в темата. Наистина е малко трудно да се намери достатъчно изчерпателна информация в интернет.

По въпроса, който Диана започна искам да кажа някой неща. Първо щом има елемент на любопитство и интерес, това предполага и наличие на вътрешно желание да се научи повече. Не виждам нищо лошо човек да се интересува и да пита независимо дали мисли да ползва дадена практика или не. Не виждам значение има какви са моите причини да започна темата. Независимо какви са ми цели и желания, аз зададох достатъчно точно и ясно темата и просто засегнах въпроси, които са малко разисквани до момента поне на местата където търсих. Пак ще повторя медитацията я дадох само за пример.

Както и да е. Не искам да се отклонявам отново от темата и ще ви помоля да споделяте неща, които знаете по въпроса. А какви са причините ми да започна темата не мисля, че за момента това има значение при условие че съм задала конкретни въпроси.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на включитилите се до момента в темата. Наистина е малко трудно да се намери достатъчно изчерпателна информация в интернет.

По въпроса, който Диана започна искам да кажа някой неща. Първо щом има елемент на любопитство и интерес, това предполага и наличие на вътрешно желание да се научи повече. Не виждам нищо лошо човек да се интересува и да пита независимо дали мисли да ползва дадена практика или не. Не виждам значение има какви са моите причини да започна темата. Независимо какви са ми цели и желания, аз зададох достатъчно точно и ясно темата и просто засегнах въпроси, които са малко разисквани до момента поне на местата където търсих. Пак ще повторя медитацията я дадох само за пример.

Както и да е. Не искам да се отклонявам отново от темата и ще ви помоля да споделяте неща, които знаете по въпроса. А какви са причините ми да започна темата не мисля, че за момента това има значение при условие че съм задала конкретни въпроси.

Струва ми се, че тонът ти е прекалено агресивен, за да ЗАПОЧНЕ разговор

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Имам известен опит в подобни начинания, и според мен, защитата е нещо необходимо само при наличие на конокретна агресивна проява срещу нас самите, чийто произход сме успели да идентифицираме. Защитата, каквато и да е тя, е разход на енергия. Ако просто си играем на защита, изграждайки си енергийни защити ей така, на принципа "страх лозе пази", трябва да сме достатъчно богати хора, за да плащаме на пъдар да ни пази лозето...

И все пак защитата е нещо необходимо. Ч)есто попадаме в енергийни бунища като спирки, гари, супермаркети, болници, заведения (оскобено в които се предлага алкохол) и изобщо места, н а които се събират много хора- от тях можем да се заразим енергийно така, както бихме се заразили от грип например, само че енергийното "накихване" в лицето не е така явно и демонстративно както чисто физическото накихване. В такива случаи е добре да знаем как да си осигуряваме защита.

А за защита има множество средства. Всички сме виждали как свещеника прекадява с тамян, някои от "инструментите" които влизат в употреба по време на служба са свещи, някои метални предмети (металът, както самата форма на предмета представляват източник на енергоинформационно поле с определени параметри), можем да прочетем от старозаветните книги- по-точно в Тората (петокнижието на Мойсей) инструкциите за направата на дрехи, аксесоари и т.н. аксесоари на свещеника, както и "кивота" в който да се положат скрижалите. По отношение на медитацията- колко пъти сме постигали същинска медитазция и сме се съединявали с Божественото Присъствие? Едва ли са много, така че вмето медитация, по-добре е да се нарича опит за медитация. Ако сравним медитацията със стрелец, прицелващ се с лък в цел, то медитацията е онзи процес, в който стрелеца и целта се съединят така, че стрелата да прониже целта с достатъчна сила, освободена при отпускането на тетивата. Лъкът, тетивата и стрелата са "инструментите", които човек използва, а сполучливата медитация е също инструмент.

Разгледайте една карта таро от големвите аркани- ХІV Умереността- можое да я намерите с коя и да е търсачка в интернет, или който се занимава с таро, да си я извади от колодата, и да разгледа съставните елементи, които изграждат олраза на Умереността. Това е същността на медитацията, плюс екстрите, които можем да наречем "психична защита".

Има и някои книги, от които доста "смет" може да намерим, но все пак има и неща, които можем да научим, прилагайки ги в практиката и придобивайки личен опит. Има книжка "Психическа защита" от Даян Форчън, има книжка "Техники за психическа защита" от Тед Андрюс, както и много други книги, в които е отделено място за психическата защита като същност, причини, и естествено методи за изграждане на такава защита- общото във всичко което поне аз съм изнамерил в книгите и опита си до момента е това, че без причина изграждането на психическа (енергийна) защита по-скоро вреди и причинява щети на нас самите, отколкото ни е в полза за нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

преди медитация да помолим духивния ни водач или Висшия Аз да ни пази от външни вмешателства, а в края й винаги да благодарим за закрилата.
:feel happy:

без причина изграждането на психическа (енергийна) защита по-скоро вреди и причинява щети на нас самите, отколкото ни е в полза за нещо.

:D:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, има различни начини, средства, магически ритуали, които се използват за психическа защита, но те са нещо вторично и не биха били достатъчно ефективни, ако този, който ги практикува, не е проявил Божествените добродетели, вложени в душата, които са и нейните истинските Пазители. Липсата на такава добродетел е недостатък. Недостатъкът пък е пробойна в аурата на човека - врата за тъмни вмешателства. Не случайно "Завета на цветните лъчи на светлината" започва с думите: "Плодът на Духа е любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание - против таквизи няма закон." Който придобие тези добродетели, става неуязвим!

Линк към коментар
Share on other sites

http://triangle.bg/books/prayer-book.1995/...e-formulas.html

Формулите могат да се прилагат при всички случаи, прави си ограждащи формули преди медитация и не се притеснявай :)

Поздрави!

Ако някой не знае как се правят формули, ето метода: "Молитва и дълбоко дишане

Правили ли сте опит, като дишате дълбоко, да кажете мислено някаква молитва? Дишайте, задържайте и издишвайте спокойно, бавно, за да можете в едно упражнение да прочетете цялата молитва. Като правите упражнението с мислено четене на молитвата, ще усетите приятна топлина в областта на слънчевия възел.

Молитва, която не е придружена с бавно, спокойно и ритмично дишане и мислене, не се приема. Като се молиш, ще концентрираш мисълта си към предмета и ще поемеш въздух дълбоко и бавно. При всяко вдишване, задържане и издишване на въздуха ще мислиш само за онова, което те интересува. Ако те боли стомах, ще мислиш за стомаха си, ако те боли глава – за главата си. Чуйте ли, че някой е болен, посъветвайте го да диша дълбоко.

Когато четете „Добрата молитва“, най-първо ще поемете дълбоко въздух така, че да можете да я прочетете на едно вдишване, а които не могат – нека на две–три дишвания. При туй постоянно и често вдишване и издишване на въздуха, силата на молитвата се губи. Когато се молим, трябва да имаме присъствие на духа, да бъдем много тихи, да владеем ума си. Ние трябва да бъдем тихи и разположени, за да бъде умът ни съсредоточен, във всяка дума да се влага смисъл. Така се образува една мощна сила, ония вълни, които се изпращат навън, за да се привлече Божията сила, т.е. Духът да работи повече."

http://triangle.bg/books/prayer-book.1995/breathing.html

Да, има различни начини, средства, магически ритуали, които се използват за психическа защита, но те са нещо вторично и не биха били достатъчно ефективни, ако този, който ги практикува, не е проявил Божествените добродетели, вложени в душата, които са и нейните истинските Пазители. Липсата на такава добродетел е недостатък. Недостатъкът пък е пробойна в аурата на човека - врата за тъмни вмешателства. Не случайно "Завета на цветните лъчи на светлината" започва с думите: "Плодът на Духа е любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание - против таквизи няма закон." Който придобие тези добродетели, става неуязвим!

:thumbsup2:
Освен "Завета..." чета и това

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за съветите!

borislavil, ако имах накуп всички добродетели, които описваш наистина нямах да имам нужда от психична защита, но честно казано не познавам човек, който да ги има.

А как би трябвало да се постъпим в ежедневието, когато усетим някакъв вид загуба загуба на енергия вследсвие на среща с конкретен човек. Примерно на мен ми се е случвало да усетя дискомфорт в областта на слънчевия сплит при срещата с определен човек. Да не говоря за усещането на умора след като срещата приключи срещата. В такива случаи какво е най-добре да се направи, за да се предотврати загубата на енергия?

Благодаря ви пак за всичко споделено по темата!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Breeze, действително има хора, които са съзнателни или несъзнателни енергийни вампири. При срещите си с тях имаме усещането, че енергията ни изтича. Причина за това е ниската ни енергетика и слабото ни защитно поле. Освен това допускаме и грешката да се отворим, доверим, да акцентираме вниманието си върху енергийния вампир, без да си даваме сметка, че точно нашето внимание го захранва с енергия. Необходимо е да избягваме срещите си с хора, които ни влияят по такъв начин! Когато това е невъзможно, трябва да се стремим да създадем дистанция и да се заключим, което става с кръстосване на краката, ръцете, на показалците и средните пръсти на двете ръце. Трябва да избягваме погледа на енергийния вампир. Чудесен за ограждане е 91 псалом. По Пътя ученикът неизбежно се сблъсква с този проблем, защото се префинва неговия организъм и се изостря чувствителността му. Впоследствие, само като влезеш в стаята на даден човек, без той да присъства там, ще можеш да си правиш съответните изводи за енергията и мислите, които са характерни за аурата на съответния човек и на стаята му.

Линк към коментар
Share on other sites

Breeze, действително има хора, които са съзнателни или несъзнателни енергийни вампири. При срещите си с тях имаме усещането, че енергията ни изтича. Причина за това е ниската ни енергетика и слабото ни защитно поле. Освен това допускаме и грешката да се отворим, доверим, да акцентираме вниманието си върху енергийния вампир, без да си даваме сметка, че точно нашето внимание го захранва с енергия. Необходимо е да избягваме срещите си с хора, които ни влияят по такъв начин! Когато това е невъзможно, трябва да се стремим да създадем дистанция и да се заключим, което става с кръстосване на краката, ръцете, на показалците и средните пръсти на двете ръце. Трябва да избягваме погледа на енергийния вампир. Чудесен за ограждане е 91 псалом. По Пътя ученикът неизбежно се сблъсква с този проблем, защото се префинва неговия организъм и се изостря чувствителността му. Впоследствие, само като влезеш в стаята на даден човек, без той да присъства там, ще можеш да си правиш съответните изводи за енергията и мислите, които са характерни за аурата на съответния човек и на стаята му.

:thumbsup:
Само да допълня, Учителя казва че 91, 23 Пс. и молитвата "Отче наш" трябва да се казват всеки ден. Казва че ако се четат, каквото и да се случи всичко ще се обърне на добро.

Линк към коментар
Share on other sites

От личния си опит съм установила, че прошката и усмивката са най-добрата защита.

Прощавам на "вампира", че е такъв, усмихвам му се и той загубва силата си, дори ми благодари, а с това и моята енергия се увеличава. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добрата защита е осъзнатостта. Оттам-насетне, всичко е само говорене; търсене на несъществуващи демони.

Или - в търсене на Великата защитна Стена.

На мен стени не ми трябват, не са ми нужни и защити, дори и виртуални.

Само, ако можехме да изразяваме чувствата си, никога нямаше да споменем и понятието "психическа защита", колкото и да е лаическо. А то е такова.

И сега малко окултизъм:

И още нещо, защо сърцето е единственият орган, който не боледува от 'рак'?

И отново още нещо (за мнозина ще се стори не по темата), но ... сърцето е най "мързеливият" човешки орган...

Линк към коментар
Share on other sites

Браво.

Най-добрата защита е осъзнатостта. Оттам-насетне, всичко е само говорене; търсене на несъществуващи демони.

Или - в търсене на Великата защитна Стена.

На мен стени не ми трябват, не са ми нужни и защити, дори и виртуални.

Само, ако можехме да изразяваме чувствата си, никога нямаше да споменем и понятието "психическа защита", колкото и да е лаическо. А то е такова.

И сега малко окултизъм:

И още нещо, защо сърцето е единственият орган, който не боледува от 'рак'?

И отново още нещо (за мнозина ще се стори не по темата), но ... сърцето е най "мързеливият" човешки орган...

Но спира .Когато не .............................Почуствайте.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Когато се молим трябва да сме в добро настроение, (да не кажа, че трябва да сме обзети от чувство за тържественост). Докато не постигнем това вътрешно хармонизирано напрягане на енергията, към молитва или медитация не е желателно да пристъпваме (а и не бихме имали добър резултат). Ритмичността в дишането също е от значение, но трябва да се избере такава честота на вдишванията и издишванията, че да не затрудняваме дишането си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...