Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Възпитание на децата по време на сън


Recommended Posts

Братски поздрав по случай новата учебна година!

По повод възпитанието на децата Учителя съветва то да става насън.Ако искаме нещо ги да научим, да им го прошепнем докато спят.Има наука Сугестология.Доколкото ми е известно тя се основава на същия закон за внушението и е разработена от българин.Знаете ли нещо по въпроса.Споделете вашия опит.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:
Сега си спомням че преди време са ми споменавали за това:

но тогава ми мина покрай ушите
:)
. Сега ще ми бъде много интересно да науча повече. Поздрави!

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Братски поздрав по случай новата учебна година!

По повод възпитанието на децата Учителя съветва то да става насън.Ако искаме нещо ги да научим, да им го прошепнем докато спят.Има наука Сугестология.Доколкото ми е известно тя се основава на същия закон за внушението и е разработена от българин.Знаете ли нещо по въпроса.Споделете вашия опит.

Братски поздрав по случай новата учебна година!

По повод възпитанието на децата Учителя съветва то да става насън.Ако искаме нещо ги да научим, да им го прошепнем докато спят.Има наука Сугестология.Доколкото ми е известно тя се основава на същия закон за внушението и е разработена от българин.Знаете ли нещо по въпроса.Споделете вашия опит.

Ако имаш  реттроградни повече от детето говори мо мислено но ако отговора отговаря на Божията воля .иначе търси и ще намериш.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Сложна работа е тази с цитатите. Много трябва да се внимава как се тълкува един, или друг израз. Много бях впечатлена, когато четох "Учителя за възпитанието", от твърдението на Учителя, че възпитателят не трябва да се стреми да насажда едно, или друго качество у детето, а задачата му е да осигури условия това, което е заложено в детето да бъде развито. То ест не бива да се опитваме ние да влагаме едно, или друго качество. Те са си заложени от когото трябва.

Така идеята да се възпитава детето чрез въздействие по време на сън ми изглежда напълно неприемлива. Тя предполага поглед върху дето като върху някакъв вид мек материал, който в будно състояние дори би се съпротивлявал на нашето въздействие и ние, ако искаме да го моделираме успешно, трябва да пробваме по време на сън... Може и да е приемливо за някого, но не бих искала да съм детето, с което е процедирано така, не бих искала и аз да го правя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Страхувам се, че си мислех за теб като за голям човек. А като те гледам сега, синко, сгушил се в креватчето, виждам, че си още съвсем мъничък. До вчера майка ти те носеше на ръце и ти отпускаше главичка на рамото й. Прекалено много исках от теб, прекалено много.

От тук: http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=124

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Когато спят... не бих им натрапила друго освен музика... имат нужда само от тишина и спокойствие. За мен метода с говоренето на спящи деца е равносилно на хипноза. Избягвам внушението по какъвто и да е повод, на сън, или в будно състояние. Не е възпитание а насилване.

Линк към коментар
Share on other sites

Хипноза е.

Избягването на внушението във формите, които сме познали, е благородство.

Но всички наши форми на изявя целят внушение.

Във всеки случай, ако през деня сме успели да внушим на някой каквото предполагаме, че желаем. Още повече, ако е дете...

То през нощта съответната област на астрала си го поема и дооформя. За това са нощите...

Но най-често ние не внушаваме (випреки, че само това опитваме), а само вмъкваме допълнителен баласт в твърдите форми на чуждото съзнание. Тогава астралът позамаскивва тези напрежения, но ги оставя да си чакат прайм-тайма.

За радост, това се отнася в по-малка степен за децата, понеже те са абсорбиращи и пластични. Само че напреженията могат и пряко да им севнушават...

Линк към коментар
Share on other sites

По повод възпитанието на децата Учителя съветва то да става насън.Ако искаме нещо ги да научим, да им го прошепнем докато спят.

Забележете! Учителя е казал (откъде е впрочем съвета?), че възпитанието може да става и на сън. Възпитанието, а не образованието. Мисля, че има съществена разлика. В единият случай при възпитанието се занимаваме да изградим еталони на поведение и общуване в децата, докато при другия, в образованието, им даваме знания, било за науки, било за света около нас. Не е възпитание детето да знае Питагоровата теорема и не е образование да знае, че трябва да казва "Благодаря" след нещо подарено.

Мисля, че си е направо насилие всякаква хипноза върху човек, който сам не го е пожелал, още повече на дете. Мисля, че под възпитание по време на сън се има предвид изпращане на положителни мисли към детето от неговите родители, докато то спи. Ако примерно детето е много буйно или лесно се разплаква, то когато се укроти и заспи, майка му може да му изпраща успокоителни мисли и хармонични вълни, и така дори скоро може да се види благостта изписана по детското личице. Възпитанието по време на сън можем дори да наречем молитва, докато образованието по време на сън е насилствено внушение. Отделно от това, да се образоват децата докато са малки, е невинаги добра практика. Децата като малки трябва да се възпитават, а не да се учат на такива неща, които са подходящи за тях при малко по-голяма възраст, да речем след седмата им година, че и по-нагоре.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че си е направо насилие всякаква хипноза върху човек, който сам не го е пожелал, още повече на дете. Мисля, че под възпитание по време на сън се има предвид изпращане на положителни мисли към детето от неговите родители, докато то спи. Ако примерно детето е много буйно или лесно се разплаква, то когато се укроти и заспи, майка му може да му изпраща успокоителни мисли и хармонични вълни, и така дори скоро може да се види благостта изписана по детското личице. Възпитанието по време на сън можем дори да наречем молитва, докато образованието по време на сън е насилствено внушение. Отделно от това, да се образоват децата докато са малки, е невинаги добра практика. Децата като малки трябва да се възпитават, а не да се учат на такива неща, които са подходящи за тях при малко по-голяма възраст, да речем след седмата им година, че и по-нагоре.

Поздрави.

Бих се съгласил с това, но ще го преинача помоему.

Ето как разбирам казаното от г-н Дънов... Оставям настрана конкретните форми като пращане на добри мисли и т.н. Най-важното във възпитанието на детето е предоставянето на хармонична и чиста атмосфера. Това, че той е споменал за възпитанието по време на съня на детето, аз разбирам като обръщане внимание на самото състояние на родителелите, тоест зад гърба на детето и далеч от очите му. Не да имат цел и да създават изкуствена външна тишина за атмосфера на абсорбиращата финоматериална част на оформящата се детска личност, а самото им състояние да е такова - тишина и хармония, поотделно и помежду... Тогава, дори да се съсредоточим върху буквата и външния смисъл на словата на г-н Дънов - и по време на сън детето ще получава най-доброто възпитание, попадайки в неопетнения астрал на семейната атмосфера.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Сложна работа е тази с цитатите. Много трябва да се внимава как се тълкува един, или друг израз. Много бях впечатлена, когато четох "Учителя за възпитанието", от твърдението на Учителя, че възпитателят не трябва да се стреми да насажда едно, или друго качество у детето, а задачата му е да осигури условия това, което е заложено в детето да бъде развито. То ест не бива да се опитваме ние да влагаме едно, или друго качество. Те са си заложени от когото трябва.

Така идеята да се възпитава детето чрез въздействие по време на сън ми изглежда напълно неприемлива. Тя предполага поглед върху дето като върху някакъв вид мек материал, който в будно състояние дори би се съпротивлявал на нашето въздействие и ние, ако искаме да го моделираме успешно, трябва да пробваме по време на сън... Може и да е приемливо за някого, но не бих искала да съм детето, с което е процедирано така, не бих искала и аз да го правя.

Споделям мнението на Багира.

Всеки човек има своя път на развитие, който трябва да извърви и всякакви вмешателства, дори когато са направени за добро, могат да го отклонят от този път.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...