Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сугестология


Recommended Posts

Братски поздрав по случай новата учебна година!

По повод възпитанието на децата Учителя съветва то да става насън.Ако искаме нещо ги да научим, да им го прошепнем докато спят.Има наука Сугестология.Доколкото ми е известно тя се основава на същия закон за внушението и е разработена от българин.Знаете ли нещо по въпроса.Споделете вашия опит.

:hmmmmm:
Сега си спомням че преди време са ми споменавали за това:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%...%B3%D0%B8%D1%8F

но тогава ми мина покрай ушите
:)
. Сега ще ми бъде много интересно да науча повече. Поздрави!

Българинът, дал значителен принос в разработването на сугестологията е проф. Георги Лозанов. За съжаление той е известен повече в Америка, отколкото в родината си.

Благодаря на "намели", че ни напомни за него. Мисля,че за всички тук ще бъде интересно да споделим своята информация и опит в тази наука. :thumbsup:

Отделна тема за сугестопедичния метод на обучение ще бъде отворена във форума педагогика - за тези, които са запознати или се интересуват от нея - учители, бивши ученици и родители на деца, обучавани по него през 80-те години на миналия век.....

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, за тази полезна тема!

Проф.д-р Лозанов е сериозен учен и има забележителни открития както в областта на сугестията, така и в тази на педагогиката: за незапознатите, Лозанов е създател на сугестопедията (обучението чрез внушение).

Да не забравяме, че в миналото професора е бил ръководител на Института по сугестология и парапсихология, закрит през 70-те години на миналия век.

Наистина би било интересно да дискутираме по въпросите за внушението. Лично аз бих могъл да споделя не само теоретичните си знания, но и наблюденията от работната си практика.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Благодаря, за тази полезна тема!

Проф.д-р Лозанов е сериозен учен и има забележителни открития както в областта на сугестията, така и в тази на педагогиката: за незапознатите, Лозанов е създател на сугестопедията (обучението чрез внушение).

Да не забравяме, че в миналото професора е бил ръководител на Института по сугестология и парапсихология, закрит през 70-те години на миналия век.

Наистина би било интересно да дискутираме по въпросите за внушението. Лично аз бих могъл да споделя не само теоретичните си знания, но и наблюденията от работната си практика.

Ще е много интересно да ги споделите с нас, наистина - макар и да е минало доста време от пускането на това мнение.

За пръв път се запознах със сугестологията докато пишех курсова работа :) в далечната 1980. Направи ми силно впечатление - спомням си, че четох дебелата книга като роман първия път, а следващите пъти направих една голяма тетрадка полезни извадки.

Много ми е помагала в работата - и в личните взаимоотношения.

От друга страна всеки който владее техниките на сугестологията, осъзнава колко отговорност носи при всяко използване. Лично аз ги включвам, когато усетя, че има сериозен блокаж в паметта или в дейността, които ученикът не може да преодолее сам и съзнателно.

В книгата, която е посочила Фют, ще намерите достатъчно такива техники - можете да ги прилагате и върху себе си.

В личните отношения съм ги използвала, когато се наложи да посрещна изблици на негативни чувства, превъзбуда, която пречи на човека да вижда реално ситуацията и да внимава в поведението си. Но не винаги... Понякога е полезно да се остави човека да изчисти насъбраното...

Колкото до внушението - имаме и друга тема за него. Науката сугестология помага да се опознае и овладее това явление, вместо да "настръхваме" или обратно - да го отричаме и в същото време да се намираме под внушението на хора и ситуации, в които попадаме...

Линк към коментар
Share on other sites

Fut постъпи правилно - добре е да се прилагат автентични, авторски материали, като в случая от д-р Лозанов. Аз се занимавам отдавна с внушение, самовнушение, телепатично внушение и хипнотично внушение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Стари експерименти по внушение с деца и студенти в СССР.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ще каже някой, че човек трябва да бъде положителен, да разбира нещата, да внушава на хората какво да правят и какво да не правят. Това не е достатъчно. Колко хора с положителни мисли, с правилно разбиране на Живота, със способност да внушават на близките си, остават назад. Внушаването е забиване на гвоздей. Това всеки може да направи. Не е важно да внушаваш мисли, но да ги посаждаш. Внушението е насилие, кражба. Ти можеш да внушиш на някого мисълта, че е добър, благороден човек, без да е такъв. Измени ли с това неговото естество?

Изобилният живот

Ето едно доста противоречиво мнение за внушението, но като се замисли човек - много точно разграничаване на основните видове внушение:

- внушение = забиване на гвоздей

- внушение = посаждане

Доколкото познавам написаното от проф. Лозанов - бих го охарактеризирала по втория начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за цитата, важно разграничения и трябва да се има предвид, особено като говорим за самовнушение и само...посаждане.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

На въпроса какво знае за България при посещението си през април тази година Дж.Кехоу отговаря: "Научих и че България е била много напреднала в сугестологията и използването на силата на ума." Със сигурност опита през 80-те години, макар и несполучлив, е довел до изводи, които сега биха били полезни, за да се избегнат допуснатите грешки. Има ли по-информирани по този въпрос, които да ни осветлят по тази тема, някаква актуална информация?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Винаги съм си мислел, че ние сме, метафорично казано, паднали ангели, заключени богове, хипнотизирани души, които са повярвали в своето ограничено нищожество. И са се примирили. Защото всяко излизане извън социо-хипнотично внушената норма за човешки възможности се наказва. В историята на редица народи е документирана вековна традиция да се избиват кадърните, които стърчат с една глава над своите сънародници. Съществува предание, например, че древните българи преди 2-3000 години са убивали особено надарените, защото така са ги изпращалио като посланици при техния бог Тангра(те са имали един бог). В по-нови времена методите са се усъвършенствали. Не се убива директно физически, но се знае как живеят и умират в пълна нищета и забрава повечето от гениите на човечеството, които не могат( а някои може би не искат) да съчетаят " небето със земята". Примерът с Моцарт е особено типичен. Може би затова, когато срещна някой изключителен млад талант, душата ми се изпълва едновременно с радост и тъга. Мнозина не разбират защо често казвам: "О,тя/той е изключителен талант, sorry!" Но нещата могат и да се променят. Представяте ли си? Изведнъж талантите не са повече обект на интриги, не са повече странни и неразбираеми, не са грубо използвани и след това захвърлени от обществото, не са гладни...Ще кажете: "Това са приказки за деца. Кога хората ще станат толкова хуманни? Как ще се променят?" И вие бихте били прави, трагично прави. Но аз имах мечта. И тази мечта настойчиво ми шептеше, говореше,крещеше: "Има метод, има форма на комуникация за "заключени богове" и за "хипнотизирани души, повярвали в своето нищожество"? Има! Има!" Този метод, тази форма на комуникация ще промени нещата. Ако това стане, всички ще се учим и ще се развиваме много по-бързо и творчески...и с радост...Тогава талантите няма да бъдат толкова далеч от нас. Ние ще ги разбираме и приемаме, а може би някои от нас ще се изявят също като таланти. Няма да развивам по-нататък мисълта си, защото ще кажете, че наистина навлизаме в света на приказките.

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...