Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За обединяването на ученията и премахването на етикетите


Приятел

Recommended Posts

Понеже днес чествуваме Свети Иван Рилски Чудотворец :hypocrite:

"Но и сам благият наш Владика Господ Исус Христос не казва ли със своите пречисти устни: "Гдето са двама или трима събрани в мое име, там съм и Аз всред тях." А нашите богоносни отци казват за самопребивателния живот: "Горко на самичкия, защото ако падне, няма кой да го вдигне." Поради това, чедца, щом като Светият Дух чрез устата на пророка похвалява общия живот, не го пренебрегвайте и вие, но напротив, утвърдете го и бъдете като едно единно тяло в Господа, което има различни членове, като едни образуват, прочее, главата, която притежава повелителството, а други нозете, които се явяват тези, които работят и носят, други пък - другите части на тялото, та да се състави от всички единно духовно в Господа тяло, водимо и управляемо от една разумна и словесна душа - сиреч чрез духовно разсъждение - и да няма нищо разделено. И когато се установи такова пребиваване и живеене според Господа, тогава и Той сам ще бъде посред вас, като ви управлява невидимо"

ИЗ "Завет на Свети Иван Рилски Чудотворец"

Е, вероятно го е писал по друг повод... :angel:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мисля си, че обединяването на ученията и религиите не може да стане, а и не е нужно да стане по външен начин /това даже ще донесе повече проблеми, защото многото знания ще заблудят някои, че са постигнали всичко/, така че етикети от рода на това е слива, това е череша ще ги има, но сливата и черешата носят живот и са полезни като храна на човека, а религиите и ученията? Това, което може да обедини всички е любовта и само тя е критерий за дадено учение или религия. Т.е. това, в което вярваме и изповядваме развива ли в нас душевна мекота, регистрираме ли онова разширение на съзнанието в разбирания, способности, дарби, както като собствен капитал, така и като полза за другите. Ако дадена религия или учение само дава знания за ума, то днес вече не е достатъчно или ако само ни учи на добро, без да разбираме, що е доброто, то пак не е достатъчно. А да не говорим, че ако не създава хора миротворци, а и самото то не съдейства за мира в света, то направо си е вредно /нищо че използва фразеологията на мира и разбирателството/. Такива учения и религии ще отпаднат пред съда на разума и времето ще ги заличи. Проблема е в това, че велики учения и истински религии са загубили силата си, защото са се отклонили от пътя на истината и затова вече не съдействат за усъвършенстването на човека, а на други такива просто им е минало времето /сега петата раса е в етап на еволюционно развитие за разлика отпреди няколко хиляди години, когато е била в етап на инволюционно развитие/.Така че, човек може да си дава сметка чрез собствения си вътрешен и външен живот какво е учението му или религията му. Иначе другото е политика или бизнес /дори и в привлекателните религии и учения/, в които все още цари частния интерес на единици или групи от хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нужно човек непременно да изповядва някаква религия ,за да бъде добър и да върви напред в еволюцията си.

Не е важно какъв си ,важното е да си добър човек !

Обединението ще се извърши независимо дали го искаме или не,то ще ни бъде наложено а може би някои ще потеглят и за пещите на Сатурн.

Космоса следва определен ритъм,от който хората са се отдалечили доста чрез своите мисли,чувства и действия.Но по нисшето ще се подчини на по висшето,просто няма да ни бъде предоставена повече възможност за свободен избор.Големи промени ще има по земята,има неотменими закони,които ще последваме !

Линк към коментар
Share on other sites

Не става въпрос "обединение на религиите и ученията..." по външен начин, а за об/единение на хората който ги изповядват/почитат, по пътя на Любовта... :feel happy:

за да стане още по ясно с риск да шокирам някого, но и да изкл. недоразуменията/нещо което ми хрумна сега/- имам приятел мюсюлманин, ако опредеяля себе си като християнин, то Единението според мен не е той да започне да се кръсти или аз да започна да чета Корана /не че има нещо лошо в това/...

идеята ми е - че можем да сме братя(сестри) и да водим братски живот...пък всеки си има свободата и ...своите "практики" :dancing yes:

друг е въпроса, че истината можем да намерим на всякъде... :hypocrite::sleeping:

Колкото до "отмирането" на религиите и това че са си загубили "силата" си - ако това което изповядваш/практикуваш ти помага да вървиш напред и нагоре, то такова нещо като "отмир ане" ...май няма. :whistling: пък дори повечето да са отредени за Кали Юга - Нима има двама еднакви човека или казано по - друг начин -за всеки му път си има и няма нищо лошо в това... :angel:

така мисля

снощи четох нещичко от Учителя - та според него /или/май беше според Лулчев/ идва нова религия-

религията на Любовта и Братството м/у хората... :feel happy:

за тази религия говоря и за това учение се стремя да пиша

Мир и Любов

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

За мене религията е ценна само дотолкова, доколкото ни помага да развием в себе си определени качества и добродетели. Именно развиването на тези добродетели и принципи по които да се водим в живота си обединяват хората, а не самите религии. В това отношение не само религиите, но и науката, изкуството, а ако щете и някои политически идеали, основани на развиване на духът, културата и правилните междуличностни отношения в човечеството са еднакво полезни. Отделната религия е едно средство, един пример, който ни се дава да следваме. Голяма част от тези примери ние сме снижили до собственото си човешко равнище, но основата може да се забележи и да се прилага въпреки всичко. Човек сам твори себе си и света в който живее.

Линк към коментар
Share on other sites

За мене религията е ценна само дотолкова, доколкото ни помага да развием в себе си определени качества и добродетели. Именно развиването на тези добродетели и принципи по които да се водим в живота си обединяват хората, а не самите религии. В това отношение не само религиите, но и науката, изкуството, а ако щете и някои политически идеали, основани на развиване на духът, културата и правилните междуличностни отношения в човечеството са еднакво полезни. Отделната религия е едно средство, един пример, който ни се дава да следваме. Голяма част от тези примери ние сме снижили до собственото си човешко равнище, но основата може да се забележи и да се прилага въпреки всичко. Човек сам твори себе си и света в който живее

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубава тема.Мога само с радост да се присъединя към предишните мнения. Доколкото все пак изборът на една или друга религия силно се влияе от мястото,обкръжението и условията на живот, не мисля че трябва да непрекъснато да се взираме "с лупа" и да търсим различия и коя е " по-по-най". И за мен също те всички са пътечки, водещи нагоре към върха.При условие, разбира се, че неизменният ни спътник е любовта ще се изкачваме нагоре, със или без някоя от настоящите религии.

....

религията на Любовта и Братството м/у хората... :feel happy:

за тази религия говоря и за това учение се стремя да пиша

Мир и Любов

:v:

Добре казано, Приятел.

:feel happy::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

"Ще ви приведа един пример за молитва от българския живот, взет от сегашната война между гърци и българи. Един български войник, учител по професия, след отстъплението от Солун, изостава в неприятелската територия и се укрива дълго в една пещера. Този пример ми разказа г-н д-р Дуков.Когато огладнял, войникът започнал да се моли и забелязал, че една костенурка носи парче хляб, дохожда до него, оставя го и се връща назад. Той взел това парче и утолил глада си. А когато се върнал у дома си, разправял:”Деца, има Бог”. В тази война мнозина българи повярваха, защото от опит видяха, че има Бог.

И на вас, които сте тук тази сутрин, ако знаете как да искате, Бог ще ви помогне. Някой казва:”Помоли се ти за мен!” Аз ти казвам: Иди при Бога, помоли му се, не търси никого!

Щом сама се обърнете към Бога, Той дълбоко разбира нуждата на вашата душа и ще ви отговори. И когато дойдем до такъв живот, трябва да забравим отношенията си на Земята и да се считаме като синове на Бога. Когато приемем Божието благословение, тогава ще служим на Земята-било между българите,било между гърците или между което и да е племе, т.е. ние ще влезем в даден народ, когато служим на Бога. Всеки народ има свое присвание, всеки народ трябва да извърши някаква мисия.

Едно време бяха египтяни,римляни, гърци, англичани, германци, американци, а сега идват славяните. Всички народи трябва да служат на Бога и пред Него всички те стоят като един индивид. И когато ние придобием тази молитва, тогава ще дойде новата философия и новата наука ще изясни смисъла на нещата. Тогава Природата ще разбере нашия език."

Източник: Молитва, В Начолото Бе,изд.ББ

Линк към коментар
Share on other sites

Не става въпрос "обединение на религиите и ученията..." по външен начин, а за
об/единение на хората
който ги изповядват/почитат, по пътя на Любовта...
:feel happy:

за да стане още по ясно с риск да шокирам някого, но и да изкл. недоразуменията/нещо което ми хрумна сега/- имам приятел мюсюлманин, ако опредеяля себе си като християнин,
то Единението според мен не е той да започне да се кръсти или аз да започна да чета Корана /не че има нещо лошо в това/...

идеята ми е - че можем да сме братя(сестри) и да водим братски живот...пък всеки си има свободата и ...своите "практики"
:dancing yes:

друг е въпроса, че истината можем да намерим на всякъде...
:hypocrite::sleeping:

Колкото до "отмирането" на религиите и това че са си загубили "силата" си -
ако това което изповядваш/практикуваш ти помага да вървиш напред и нагоре, то такова нещо като "отмир ане" ...май няма.
:whistling:
пък дори повечето да са отредени за Кали Юга - Нима има двама еднакви човека или казано по -
друг начин -за всеки му път си има и няма нищо лошо в това...
:angel:

така мисля

снощи четох нещичко от Учителя - та според него /или/май беше според Лулчев/
идва нова религия-

религията на Любовта и Братството м/у хората...
:feel happy:

за тази религия говоря и за това учение се стремя да пиша

Мир и Любов

:v:

:sorcerer::sorcerer::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли си мисля че на всеки му е ясно за какво иде реч ,а се получава едно повтаряне повтаряне...

Никъде няма конкретна тема за общите и цените зрънца между различните учения.

Също така не е лошо да се видят и ''различията'' естествено без да се противопоставят.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако се върнем към етимологията на думата религия ще бъдем малко по-точни. Ето няколко цитата:

"Лактанций (живял през ІІІ - ІV в. сл. Хр.), виден римски писател и философ открива, че термина, произхода на английския “religio” е от глагола “ligo” (връзвам, съединявам) плюс възвратната частица (rе), откъдето идва и “re-ligare”, което означава “привързвам”, “обвързвам”.Думата “религия” в етимологичен план означава “обединяване” (от relegere): обединявам, събирам.

“свързаност” (от religare – свързвам).

Оттук терминът religio препраща към това, което свързва човека с Бога... Мост изцяло проправен от Бога, но далеч незавършен, тъй като зависи от свободната воля на човека да приеме или не Божието слово и благодат ...

...комуникация от най - чист вид"

Това са цитати от един научен труд, с които може донякъде да се изясни въпроса за това, че има една истинска религия - съединение, която сме превели в различни религии. За съжаление някои са много неефективни. Впрочем, същата цел има и йога, един от смислите на думата е отново съединение, така, че изобщо не става въпрос за различни учения и религии, а за една религия и наука. Дълго време ми отне докато си обясня, защо Учителя казва, че неговото учение е релгия и наука.

Линк към коментар
Share on other sites

irenastoyanova :thumbsup: Мисля, че вече религия и наука започват да си сътрудничат, да се обединяват. или науката следва Вярата, религията, като доказва някои теории... Това е бъдещето-психотроника :feel happy:

Не става въпрос "обединение на религиите и ученията..." по външен начин, а за об/единение на хората който ги изповядват/почитат, по пътя на Любовта... 60.gif

за да стане още по ясно с риск да шокирам някого, но и да изкл. недоразуменията/нещо което ми хрумна сега/- имам приятел мюсюлманин, ако опредеяля себе си като християнин, то Единението според мен не е той да започне да се кръсти или аз да започна да чета Корана /не че има нещо лошо в това/...

идеята ми е - че можем да сме братя(сестри) и да водим братски живот...пък всеки си има свободата и ...своите "практики" 59.gif

друг е въпроса, че истината можем да намерим на всякъде... hypocrite.gif sleeping.gif..........

снощи четох нещичко от Учителя - та според него /или/май беше според Лулчев/ идва нова религия-

религията на Любовта и Братството м/у хората...

:hypocrite::thumbsup1::thumbsup2:

Някъде четох, че джихад е всъщност вътрешна война. Може би значи, да воюваш със лошото в себе си, в името на Любовта... Както при нас, християните четенето на Библията да е за вътрешно израстване, да допуснем/открием Христос в нас... :wub:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли си мисля че на всеки му е ясно за какво иде реч ,а се получава едно повтаряне повтаряне...

Никъде няма конкретна тема за общите и цените зрънца между различните учения.

Също така не е лошо да се видят и ''различията'' естествено без да се противопоставят.

вече има :thumbsup2::dancing yes:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...amp;#entry47444

:v::angel:

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

като стана въпрос - едно от многото определения за йога е - Единение с Бога... :feel happy:

Мисля че ще е интересно - Гигов веднъж говори за обединение на религия, наука и...езотерика(май беше :whistling: ) и че това предстояло :sleeping:

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато става въпрос за обединяване на ученията по външен начин, това което имах предвид като казах, че това не е желателно, е, че вече се правят опити /запозната съм с едно от тези учения/, които по външен начин събират знания и практичевки методи от Изтока и Запада /грубо казано/ и казват: ето, така ставаме едно. Това, според мен, са пълни измишльотини и само губят времето на устремените хора. Обединение по такъв начин е невъзможно и изобщо не е нужно, ще се загуби красотата на разнообразието в природата. Но ако мюсюлмани говорят за любов към Аллах, а тръгват на война срещу друговерците, ако християни говорят за това да любиш врага си, а водят политика на абсолютна верска дискриминация или сектанти казват, че Господ ни обича и за да го възлюбим трябва да пожертваме живота си - кръвта си /самоубийствата и някои форми на откъсване от социалния живот/, то колкото и да говорим за любовта и да се превъзнасяме, че я разбираме, то обединение не е възможно.

Въпросът е ние хората да си дадем сметка какво се иска от нас днес, кои са методите, които работят защото Религията и Учението са нещо живо, а иначе всеки от нас има по-голяма пристрастност към тази религия или учение, които вече познава от миналите си животи. Въпросът е да надскочиш себе си, за да си в крак с времето!

Тъй като на идеята за обединението днес и е дошло времето да се реализира, то значи, че тя е проектирана вече в пространството и времето от тези, които ръководят човешката еволюция, и то не само като идея, а като учение /пълнежа на идеята/ със съответния инструментариум за това как да се постигне това в живота ни. От проучването на методите и знанията дадени в словото на Учителя Беинса Дуно стигнах до извода, че в него е обединението на всичко дадено досега чрез знанията на Изтока и Запада, като надграждане над тях. А когато се обединим в любовта, то ще ни се разкирят и знанията на източната мъдрост. Сега за сега, тези знания не са масови и преди повече от 100 години Елена Блаватска ни предупреждава да не си правим илюзии по този въпрос. Нещо повече, тя възторжено споделя, откритата й тайна, че скоро Учителя ще дойде отново и то някъде в Европа!

Редактирано от irenastoyanova
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Различни, но заедно :feel happy:

+

Няма скрито покрито- нищо скрито не остава

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като на идеята за обединението днес и е дошло времето да се реализира, то значи, че тя е проектирана вече в пространството и времето от тези, които ръководят човешката еволюция, и то не само като идея, а като учение /пълнежа на идеята/ със съответния инструментариум за това как да се постигне това в живота ни. От проучването на методите и знанията дадени в словото на Учителя Беинса Дуно стигнах до извода, че в него е обединението на всичко дадено досега чрез знанията на Изтока и Запада, като надграждане над тях. А когато се обединим в любовта, то ще ни се разкрият и знанията на източната мъдрост.

Ирена

:feel happy:

Прилича на търсене и намиране на злато.

Златната жила минава през един пласт в друг, в източно или западно направление.

Прилича и на науката.

Едно и също уравнение на топлопроводност се използва да се изчисли двигател на тойота и на бмв, на парна турбина на кораб и на атомна електроцентрала.

Едно и също математическо уравнение "работи" за топлопроводност и в квантовата механика....и т.н.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Хората ще се научат да обичат истински... но никой път не е лесен...

Необходимо е да не се отрича негативизма и злото в нас, а да се приеме, да се филтрира и преработи. Само тогава ще можем да се почувстваме свободни и способни, почистени.

Прекрасна тема...

Вярвам, че е възможно.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

вижте какво ме намери наскоро/ не го намерих в нета, затуй ще го кача набързо/:

:feel happy:

"Аз съм посветил себе си на Отечеството: да му служа до смърт и да работя по народната воля. Трябва да се жертва всичко, па и себе си. Народната работа стои над всичко. Братство с всекиго, без да гледаме вяра и народност."

В.Левски

и от др. страна на диплянката

"Идеята, че всеки трябва да живее за себе си, е идея на стария живот. Тя безвъзвратно залязва - въпреки всичко. Идеята, че всеки трябва да живее за Цялото - ето великата основа на новия живот, на новата култура. Тази основна идея сега преустройва целия живот на човечеството. Сегашният свят преминава към една нова форма. Твори се един нов морал. Този нов морал, чиято първа заповед е живот за Цялото, ще промени коренно света... "

Беинса Дуно

:feel happy:

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че трябва да се прави разлика между учение и описанието му в писмен вид. Написаното и обяснено в писмен вид е отражение на същността на всяко учение. Библията е отражение на един свят, както и свещенните книги на другите религии. Човешкото съзнание и сетива, възприемат отражения, но не и същности. Това което съм прочел в розенкройцерската литература, но и преживял е, че Универсалното учение никога не е писано и предавано в писмен и устен вид. То се живее.

Линк към коментар
Share on other sites

"Земята е една,

само едно е небето над нас.

В този един живот

ти имаш всичко, което и аз.

Омраза и любов

нямаме друго какво да делим.

Аз знам, че твоят Бог е друг,

но кръвта ти като моята.

Моят Бог е друг,

но мечтите като твоите.

Издигаме стени

и барикади от вяра строим.

Слънце, земя, живот,

има ли друго какво да делим.

Твоят Бог е друг,

но кръвта ти като моята.

Моят Бог е друг,

но мечтите като твоите."

Стоян Михалев и Виктор-"Омраза и любов" :whistling:

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Универсалното учение никога не е писано и предавано в писмен и устен вид. То се живее.
:thumbsup1::thumbsup2:

С това съм напълно съгласна!

Но все пак има писмени и други знаци, които ни помагат по пътя :hypocrite::whistling:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

То тогва, нека всекиго го изживее,

кой как може/разбира/умее

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...