Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За българския манталитет


Recommended Posts

С колкото повече хора от други държави общувам,

толкова повече виждам, че това, което някой му казват българска народопсихология, особено не особено положителните й страни, го има в изобилие във всички страни (макар и мноооогооо добре полирано).

Не е до нацията, а до нивото на съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Помнете: Най-малката любов в света е любовта на правата линия. Аз я наричам индивидуална любов; тя се проявява в несъзнателния живот. После иде любовта на квадрата – малко по-голяма от първата. Но и тук любовта не спира. След като си целувал и прегръщал, след като си ял и пил, казваш: Не искам вече нито едното, нито другото. Ръцете ми отслабнаха, не мога да си отварям устата. Стомахът ми се разстрои от ядене. Какво да правя сега? – Ще постиш три деня, нищо няма да ядеш. – После? – Ще започнеш да изучаваш Евклидовата геометрия. Ще гледаш към небето. – Какво ще гледам там? – Движението на слънцето. Ще наблюдаваш небето и ще размишляваш: Кой е направил слънцето, как го е направил? Разумно ли е всичко, което виждаш? Може ли да се приложи? Чрез тези размишления дохождаш до третото измерение, но и него не си разбрал.

Съвременните хора, които минават за културни, имат широчина и височина на мисълта си, но дълбочина нямат. Който има дълбочина, като го слушат, казват: Този човек говори много дълбоки, философски работи, не го разбираме. Нека говори по-разбрано, по-открито. – Открито се говори само в пътя на квадрата. Като се подвижи квадратът, образува се тялото – кубът, място на дълбочината. Който се движи по четирите точки на квадрата, непременно ще измени формата си и ще образува куб. Ако се движиш само в първото измерение, ти се натъкваш на мъчнотии. Ти схващаш света като отделни точки, като отделни прави линии. Гледаш на мъжа и жената като на отделни величини, без никаква връзка между тях. В първото измерение човек не вижда даже и правата линия. Щом влезе във второто измерение, в плоскостта, т. е. в квадрата, той вижда вече правата линия. Значи, квадратът се състои от прави линии; те съставят елементи на второто измерение.

Днес хората говорят само за право. В която къща влезеш, всички говорят за право. Казват: Това не е право, онова не е право; или това е право, онова е право. Значи, нашият свят е създаден само от прави линии.....

Бъдете верни на закона на доброто и на любовта! Бъдете верни на новото разбиране!

Сега ще прекратя беседата си, която започнах научно. Друг път ще я продължа, по-научно. Колкото по-нагоре отивам, толкова повече ще повишавам. Езикът ми ще стане неразбираем, защото ще употребявам някои специални думи. Ако можете да приложите една стотна от моето учение, вие ще станете щастливи. Не искам повече от една стотна. Питате, защо си служа с думите „моето учение"? – То не е лично мое учение. Ти казваш за нещо, че е твое; и аз казвам, че нещо е твое. Значи, това, което ти казваш, и аз го казвам. Има ли нещо лошо в това? Ти казваш: Мое е това. – И аз казвам същото. Казваш: Видиш ли, този проповядва моето учение. Ама моето учение е съдържателно. – И аз поддържам това, което и ти поддържаш. Казваш: Повече престъпления! И аз казвам: Повече престъпления! Ти искаш повече пари, и аз искам повече пари. – Да направим повече къщи! – Къде? – Дето и да е. – Не, нагоре, защото долу няма място. Празни места има само нагоре. Правата линия е заета вече. Ако искаш да си направиш много къщи, ще отидеш в горния свят. Сега е време да си вземете, колкото може повече места.

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=12696&pid=160058&st=0&#entry160058

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax :

А ти не виждаш и не чуваш ли?

Нали казах :

Наблюдения ...

Имам някакви лични наблюдения (от документални филми, предавания, българките които виждам) и повече косвени впечатления (лично видяно от друг, лично чуто от друг за хората в еди кои си страни). Някой ден ако имам възможността да отида насам натам по света, предполагам, че ще ми се затвърдят впечатленията. Няма как толкова хора да са лъжци (в това число и чужденци били в България). Пък и не ми пука особено дали ще ми се затвърдят впечатленията ми или не. Просто си казвам впечатленията, без това да ми е нещо чак толкова важно кой колко и какъв е или не е. Каквито и да са другите, със сигурност масата хора тук определено не са тъпи и грозни. Така че ако и другите са толкова умни и красиви, от това мисля че няма да ме заболи.

Ако българина не приемаше реда и дисциплината като качване на главата, тогава нямаше да сме на това дередже. Българина "знае всичко и може всичко", затова тече и ще тече евроинтеграция и ще обяснява как защото е умен и талантлив държавата му дължи охолен живот, а той е спънат от условията иначе ехееееее... приказки, приказки...
Ами много време са ни се качвали на главите. И въпреки това, намирам за пресилени твърденията ти. Както и твърденията, че българинът много мързелувал.Не става дума за охолен живот, но ако политиците бяха по - честни и кадърни, сега животът щеше да е по - добър в страната. Просто се намираме на кръстопът, което е важна причина за това държавата ни да е на такова положение, както и за това да сме страдали толкова много в миналото. Тук се пресичат интересите на великите и не толкова големи сили.

Ако бях се родил в някоя друга нация, която е в положението на българската, сигурно пак щях да припомням факти и пророчества. И ето какво казва Дъгата :

С колкото повече хора от други държави общувам,

толкова повече виждам, че това, което някой му казват българска народопсихология, особено не особено положителните й страни, го има в изобилие във всички страни (макар и мноооогооо добре полирано).

Мисля че няма какво повече да кажа по темата. Обясних какъв е смисълът от припомнянето на факти и пророчества, особено за народ в положението на нашия. Пък и ако някои неща са доказана история, но са малко популярни, не виждам защо да не се припомнят в съответните теми. Нека се знае историята. Българите са не по - лоши от други нации, та току виж били и по - добри поне от някои нации (говоря от гледна точка на степен на проявление на вродения потенциала, понеже абсолютно всички души носят в себе си еднакъв потенциал). Българинът като цяло е умен, красив, добър, трудолюбив, твърд. Има си и недостатъци разбира се. Но определено българинът има потенциал за по - добър живот. Мисля че няма какво повече да кажа във връзка със спора. Така че, весели празници.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Намерих още за българския манталитет :

""Фатализмът ни е неразделно свързан с националната ни психика - спомня си думите му П.Господинов в "Моите срещи и разговори с Теодор Траянов."

- Това обстоятелство дава възможност българинът да бъде мъдрец. Истински философ. Много красота има в неговата душа. Може би си виждал с каква любов отглежда животни. Сигурно си чувал колко великодушен е нашият селянин към падналите и оскърбените. През войната колко отзивчив се показа българският войник към пленниците. А толерантността ни към чуждите малцинства ? Чуден народ сме! ... Забележи : никоя от европейските нации не е пожънала толкова културни победи за такова кратко време.""

"Поетът обичал България, но не и всичко българско. Той ненавиждал духовните лилипути, дребните партизански ежби, пошлия вкус на псевдоинтелигенцията и грандоманщината на силните на деня."

Изказвания на поета Т. Траянов. Из "Магията, вечната...", стр. 188-189, Л. Серафимова.

Спомням си едно изказване на покойния полк. Петко Йотов - беше директор на Военно - историческия музей в София. Беше казал нещо от рода на : "Българският народ е благороден, добър народ."

И е прав, историята потвърждава думите му.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Добре Христо, не си виждал красиви чужденци ли да разбирам? Грозни ли ти изглеждат? Мен ме е поразявала красотата им. И там си имат грозни и тук има, ама така да ги отрежеш...

... със сигурност масата хора тук определено не са тъпи и грозни.

... ако политиците бяха по - честни и кадърни, сега животът щеше да е по - добър в страната.

Не, не, Христо, не използвай оправданията на мързеливата част от България. Колкото и да папкат в парламента, с това да те ощетят с един лв дневно. Истината е друга. Ако в България имаше достатъчно кадърни и работливи хора, нищо не може да я спре сега Европейския съюз да иска да членува в нас, да конкурираме САЩ по военна и Южна Корея по технологична линия. Погледни Германия как дигнаха държава от руините, а ние се хвалим, че имаме Земен рай... Пък и се сещаш, че парламента е представителна извадка на обществото ни и там не се влиза с връзки, а с демократично сито, демек аз и ти решаваме, че по-подходящи няма. Какви ли са по-неподходящите?

Няма такова нещо като умна и бедна нация. Няма как да има!

... Българите са не по - лоши от други нации, та току виж били и по - добри поне от някои нации (говоря от гледна точка на степен на проявление на вродения потенциала...

Абе Христо, още ли не разбра ли, че сме втора ръка в Европа? Ето ти един пример за пропаганда - компютъра го измисли българин. Дали?

Хвалим се с Джон Атанасов, дето е роден в САЩ, баща му е българин избягал от България на 13 годишна възраст, а майка му от ирландски произход. Никога не е говорил български, а България нарича "родината на баща ми", не своя. Студента му Бери прави разработка, която по съвременното определение не е компютър, а повече елка за изчисляване на уравнения с много неизвестни. Този проект дори не е завършен, това е официална версия, той никога не е работел. Компютър вече е имало - първата напълно автоматична сметачна машина е създадена от Уилхем Щихард през 1623 г. Усъвършенствана от Блез Паскал през 1640 г. Готфрид фон Либниц създава бинарната математика, и я предлага като ефективен механизъм за създаване на сметачни машини през 1679-та година (нали двоичната бр. система е хваленото "откритие" на Атанасов). Първата идея за универсална машина (Универсалната аналитична машина) е демонстрирана от Чарлс Бабидж през 1834-та година (това е реално първият програмируем компютър, като идея и план). Първият компютър с ток е създаден от германеца Конрад Зусе през 1936-та година. Неговото устройство е бинарно, цифрово, напълно програмируемо. Той създава няколко компютъра, и пред 1946-та година преостъпва правата на патентите си на IBM, което ги прави сила в тази нова индустрия. Първата универсална машина за всякакви математически операции (това, което очакваме от компютър) е създадена от британеца от унгарско семейство Алан Тюринг през 1936-та година. Същия през 1939-та година е направил и специален компютър за декодиране на германската Енигма (която също се води форма на компютър) и е първата напълно цифрова форма на такъв. Ако не се беше самоубил толкова млад (на 42), кой знае до къде щеше да стигне този човек. Първият съвременен електрически/електронен компютър (когото наподобяват като идеология, макар и построени по различен начин и използващи други механизми) е създаден от Джон Маучли и Джей Преспер Екерт и се нарича ENIAC, и е направен през 1946-та година. Той е универсален, напълно програмируем, цифров, с напълно завършена турингова машина, и възможност за запис на програми и извикването им в последствие. Проекта на Атанасов и Бери е движен между 1939-та и 1942-ра (тоест те не могат да се класифицират под никаква форма като създатели на компютъра, имайки се в предвид Конрад Зусе) и е имал за цел да повтори (по подобрен начин) един друг проект съществуващ от преди това (тоест дори като идея не е бил нещо ново).

източник

В България (но не само) вирее кисела бактерия описана от българин. Сякаш няма милиони други с практическо приложение по света. Български футболисти станали четвърти, да, четвърти на Световно първенство преди 17 години. Виж само с какви неща е нужно да се гордеем?? Можем да се мерим с други държави само с военното си минало, опропастено от дипломатите ни до малкото късче останала земя днес. Като почнеш от Волжска България, ще разбереш, че големият коз на предците ни е било рекетирането на съседи заради ключовото разположение и множенето като зайци. Велики войници сме имали, но в днешно време даже часовете по физкултура не се карат, а казармата я отмениха. Бием цял свят, но по сърдечно-съдови проблеми. Здравето на българина е последно в Европа, недай боже да ни се наложи можем ли да спечелим отново битка, че война сме доказали, че не можем.

Да, готино е, че някога сме били многочислени врагове. Ама същото са го правели почти всички държави! Стига пропаганда! Стига изстискана от нищото "национална гордост"! Стига оправдания с политици, шефове и съседи! Стига мърморене за потенциал, дето във всеки от нас дремел един гений, ама с всеки ден спи все по-дълбоко! Стига Желязна завеса, навън не е по-лошо, а често е по-хубаво от у нас! Срам ме е от българския манталитет, защото той не е базиран на позитивизъм, а на клепане с лайна на другите. Има и лоши чужденци - голям праз. Навсякъде ги има, но едни държави са демократични и в тях вирее пазарна икономика, а в други прекарваме цял живот в преход, и нашите деца още ще влачат тоя преход, техните деца и те, защото народопсихологията ни е да търсим СССР, гратис намаления на стоките и дрехи втора употреба...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

... моми - девойки - французойки ... и изведнъж грозни!?

ааа, в грешка сте!

...

Няма нужда да обсъждаме другите нации.

...

Предлагам всеки от вас да се замисли за първите 5 имена от една нация, които за него са най-известните и важни личности...

И без да се опитвам да налагам, посочвам моите фаворити, които просто изброявам без особено замисляне и без изисквания за изчерпателност...

Италия

1. Леонардо да Винчи

Бащата на съвременната цивилизация, според мен - откритията в техниката и изкуството все още имат нужда от преосмисляне.

2. Рафаело

3. Донатело

4. Джан Батиста Алберти

5. Данте

6. Галилео Галилей

7. Луиджи Галвани

8. Алесандро Волта

9. Камило Голджи

10 Тициан, Тинторето, Каналето, и всички останали

11. Паганини

12. Маркони

Англия

1. първо място не се присъжда на гадните ингилизи, хихи

2. Франсис Дрейк - разбил "Ла Армада Инвенсибле"

3. Джейм Уат - създателят на парната машина, дала началото на индустриалната революция

4. Шекспир, Робърт Бърнс, Артър Конан Дойл, Байрон, Робърт Луи Стивенсон

5. Уинстън Чърчил

Германия

1. Бах

2. Хегел

3. Хендел

4. Гьоте

5. Шилер

6. Херц

7. Шрьодингер

Русия

1. Ломоносов

2. Лихачов

3. Менделеев

4. Пушкин

5. Достоевски

6. Толстой

7. Мая Плисецкая

8. Щирлиц : )

...

И, другарки и другари... КЪДЕ СМЕ НИЕ!?

Не усещате, ли, че копаете в реката и търсите дъното й!?

Общото между хората не е националността им, а качествата им - и по този начин хората стават "братя по оръжие и братя по съдба", а не братя по националност...

дори малка Куба...

1. Хосе Марти

2. Фидел

3. Омара

4. Че

5. Буена Виста

6. Алисия Алонсо

България!?

1. Джон Атанасов

2. Бактерията на киселото мляко, която обаче не ни познава и не знае, че е българска

3. Розовото масло, което не говори български

4. Христо Стоичков

5. Кобурга

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Само да допълня, че розовото масло не е национално такова. Турция, а не България е най-големият производител и износител на розово масло. Кисели бактерии има и в Гърция и в Македония, може и другаде, за тях знам... Става като руската салата, дето е френска.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре Христо, не си виждал красиви чужденци ли да разбирам? Грозни ли ти изглеждат?
Тъп ли си, провокатор ли си, кьорав ли си ? Говоря ти като цяло. Естествено, че навсякъде има красиви хора.

Хан Тервел - спасител на Европа, Кирил и Методий, люлка на славянската писменост и култура,златен век на българската култура - ставаме износител на култура за други страни, немалко време сме били велика сила, първите наченки на Ренесанса - в България, Иван Вазов, Васил Левски, Петър Петров (създателя на ел. часовника),акад. Г. Наджаков ... Абе по - добре направо линкове за статиите :

"Българска гордост - 1 част"

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=275159

"Българска гордост - 2 част"

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=275227

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Да се гордееш с хан Тервел, понеже управлявал една държава преди 1000 години, част от чиито територии съвпадат с територията на страната, в която си роден, е като ... турците да се гордеят с византийската мозайка - създадена е преди 1000 години от хора, живеещи на територията на държавата, в която са родени.

Но както тези хора нямат друга връзка със създателите на византийската мозайка,

така и ние нямаме друга връзка с хан Тервел.

...

С други думи - какво е останало от културата на тогавашна България?

Аз не се нагърбвам с тежката задача да изброявам общото между Велика България и днешна България - като култура, манталитет, бит и съзнание... вие можете, ли!?

Останало е само името.

...

Братята Кирил и Методий до скоро бяха изтипосани на банкнотата от 50 крони в Словакия, понеже словаците много ги тачат... но не ги учат да са българи, а византийци, както и мисията им е византийска. И това не е някаква грозна истина.

...

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Eeeee, не така :)

Какво толкова сте го погнали Христо?

Още повече, че и вие преиначавате и залитате в другата посока ;)

Аз не виждам сегашните гърци да им е останало нещо съществено от преди, нито пък скандинавските народи са предишните викинги, нито сегашните италианци и т.н.

И е норамлно това.

И патриотизмът е нормална проява, просто поредното стъпало.

А Христо е съвършено прав в твърдението си, че всеки норад си има характерни черти, особености, както на външен план, така и във вътрешен. Беше ми изключително интересно да прочета от изследванията на Учителя, кои типични външни белези дават и вътрешни такива, които при разичните народи са различни.

И не виждам смисъл да се самопринизяваме, само защото държата ни е останала колкото една човешка длан :) Ако погледнем какво е останало сега от Римската империя, като проценти сигурно е по-малко дори. Ние сме се били омешали с други народи, ами италианците или който и да е друг народ, дали не са?

Линк към коментар
Share on other sites

Ворфакс :

защото той не е базиран на позитивизъм, а на клепане с лайна на другите.

Ами аз тук се опитвам да правя друго, но ти показваш клепаджийски манталитет като клепеш собствения си народ и ме провокираш да кажа нещо негативно за другите. Но пък и аз не съм казал, че те са тъпи и грозни. Аз говорех, че при българите процентът на умни и красиви е по - висок. Така че стремежът ми е бил изказванията ми да са ЗА, а не Против (но като си ме провокирал аз съм казвал истини; макар че нямам против чужденците).

Сякаш няма милиони други с практическо приложение по света

.Аз да съм казал, че няма ? Нека и другите си се гордеят. Хмм, май преувеличаваш чуждото, за сметка на българското. Кисело мляко само в България се е правило. Не знам колко е подобно приложението на "милионите" други.

Не, не, Христо, не използвай оправданията на мързеливата част от България. Колкото и да папкат в парламента, с това да те ощетят с един лв дневно.

Източване на хазната, престъпна приватизация. Вместо 30 милиарда лева да влязат в хазната, три са влезли. Престъпления, предателства, нарочно неизгодни сделки или просто проява на некадърност. Стари управляващи и техните потомци ( в нови "дрехи"). Срещу България определено има поне малко конспирация (все пак сме загубили студената война). На западняците им трябва евтина работна ръка.

Има и лоши чужденци - голям праз.

Ами да. Навсякъде има лоши хора.

ЕОЛ :

.. моми - девойки - французойки ... и изведнъж грозни!?

Американи дебелани. Преди 20г. българите бяха по - красива, здрава и умна нация. Състоянието им се влошава все повече заради инвазията на американския начин на живот.

1. Хосе Марти

2. Фидел

3. Омара

4. Че

5. Буена Виста

6. Алисия Алонсо

Номер 1 не го знам. Номер 2 ?! За т.нар. демократичен свят, Кастро не е гордост. Три не го знам. Четири ? Не знам 4 да има особено позитивен образ сред т.нар. демократичен свят ( сред който и нас ни числят от скоро и който е еталон за напредък, спазване на човешките права). Фенове май са му най - вече комунисти. Един познат, във фейсбук беше нарекъл Че престъпник. Пък и колко голям му е приносът за нечия култура. Пет и шест не ги знам.

Да се гордееш с хан Тервел, понеже управлявал една държава преди 1000 години, част от чиито територии съвпадат с територията на страната, в която си роден, е като ...
Хан Тервел е Българин. Управлявал е България.

така и ние нямаме друга връзка с хан Тервел.
Вторият ни ( а според някои и третия ни) държавен глава.

а византийци, както и мисията им е византийска. И това не е някаква грозна истина.
Византийци по държава, но по произход ? Има различни теории де. Но за да можеш ти да преведеш Библията на езика на българското население, няма как да си научил този език от селяните в Солун, дето ползват около 1000 думи. Трябва едно 100 000 думи да знаеш, демек или езикът да ти е роден, или да си учил българска филология ( а е нямало къде да учат, така че явно им е майчин). Преобладаващата част от населението на България са били славяни (така се учи поне в учебниците), а според Божидар Димитров ( и други учени подкрепящи същата хипотеза) прабългари и славяни са имали много близки езици (тогава езиците са били по - бедни от към думи и по - близки, отколкото днес). Мисията на братята солунски може да е била византийска (според Брегалнишката легенда е била българска), но факт е че делото им успява да пусне корени в България, от тук започва неговото същинско развитие. На запад католиците са изкоренили тяхната дейност, и дейността на учениците им. Българският език е бил признат от папата за богослужебен.

С други думи - какво е останало от културата на тогавашна България?
Със сигурност са останали резултати - в България и/или на други места.

Аз не се нагърбвам с тежката задача да изброявам общото между Велика България и днешна България - като култура, манталитет, бит и съзнание... вие можете, ли!?

Останало е само името.

Определено са останали и много гени, останали са имена, отделни предмети.

Аз като цяло нямам против другите народи и коментарите ми не са срещу тях : постовете ми са ЗА българите. В смисъл, ЗА една по - обективна представа за българите, понеже в този форум не веднъж се набляга на негативното. Не е въпросът дали ще се гордееш с нещо от преди 500 или 1000 години. Идеята е, че с оглед на добрия съвременен потенциал на българите ( който преди 20г. е бил по - добър и който може да стане още по - добър ако дойдат българи отвън и ако вътре се направят някои промени), с оглед на това че сме били велики в миналото, имаме пълни основания да се чувстваме поне равностойни на всички останали народи и имаме потенциал за по - добър живот. Не е нито обективно, нито духовно постоянно да се набляга на негативното при българите, та дори и да се хиперболизира. И аз мога да изтъкна аргументи против това да изпитва човек национална гордост (и съм го правил, когато съм се дразнил от мненията на някои хора). Но обясних каква е целта на постовете ми. Нали има един лаф, че където е текло пак ще тече. И кръвта вода не става. А и предсказания.

5. Кобурга
Ако има такива дето се гордеят с него, те се броят на пръсти. А относно гордостта и миналото, може би много хора по света и у нас, изпитват мъничко или много гордост във връзка с хора от миналото. Нямам против другите да са велики, силни, умни, красиви, добри. Не съм ги омаловажавал, или поне се стремях - ако съм го сторил, вие имате вина определено.Мога да посоча големите грехове на различни други народи, но няма смисъл.

Обясних какви са ми мотивите за постовете. Стига омаловажаване. Много пъти съм изпитвал уважение към постиженията на различни други народи, красотата на чуждестранни жени. Липсата на национално самочувствие, непознаването на родната история, себеомаловажаването са фактори, характерни явно за много българи (иначе щяхме да сме на по - добър хал).

Няма нужда да обсъждаме другите нации.

Добре, защо ги обсъждаш тогава.

Стремете се към обективност.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не виждам сегашните гърци да им е останало нещо съществено от преди, нито пък скандинавските народи са предишните викинги, нито сегашните италианци и т.н.

Гърция е от световните столиците на туризма, а ако гледаш малко силови спортове, като почнеш от бойни изкуства в олимпийски дисциплини, в сериите за най-силни мъже и веригите смесени бойни изкуства Pride, K1... борба, щанги... ще видиш, че шампионите са скандинавци и руснаци (също потомци на викингите). След това като погледнеш потомците на Кирил и Методий и видиш шльокавицата, какви изводи ще си извадиш?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако в България имаше достатъчно кадърни и работливи хора, нищо не може да я спре сега Европейския съюз да иска да членува в нас, да конкурираме САЩ по военна и Южна Корея по технологична линия.
А каква ни е бройката на населението та да можем да направим всичко това ? Ако не бяхме паднали под турско и имахме едно 90 милионно население, току виж сме правили всичко това, или поне сме били много по - близо до това, за което си писал.

Да не говорим, че освен българи, за лошия имидж на страната ни допринасят и цигани (може би най - много цигани допринасят за лошия ни имидж - като качество на приноса "приносът" е на българи, като количество е на цигани, но то количествените натрупвания водят и до качествени изменения; някои хора в България се правят на цигани, а като ги хванат на вън да зулумстват казват, че са българи).

Погледни Германия как дигнаха държава от руините, а ние се хвалим, че имаме Земен рай... Пък и се сещаш, че парламента е представителна извадка на обществото ни и там не се влиза с връзки, а с демократично сито, демек аз и ти решаваме, че по-подходящи няма. Какви ли са по-неподходящите?

Няма такова нещо като умна и бедна нация. Няма как да има!

Германия беше страна по плана "Маршал" да те светна. А ние бяхме в Източния блок. Комунистите явно още държат властта и все избутват напред техни хора. А и масата богати са мутри, синове на мутри, като си по - богат е много по - лесно да влезеш във властта - имаш кинти за кампании, имаш оръжия, имаш медии.

Абе Христо, още ли не разбра ли, че сме втора ръка в Европа? Ето ти един пример за пропаганда - компютъра го измисли българин. Дали?
За съжаление явно е така. Но това все повече остава в миналото и българите са все по - приети на Запад. Може компа да не е измислен от българин, но човекът е имал българска кръв и е спомогнал по някакъв начин за това да ги има и днешните компютри. Колкото повече се повтаря, че сме втора ръка, толкова по - вероятно е да ни третират като такива ! Уважавай се, за да те уважават и другите ! Вярвам в силата на мисълта,трябва да се набляга на позитивното, което не пречи да се коригира негативното, но стига се е натъртвало на него.

Ворфакс - национален нихилист такъв. Псевдокосмополит - няма как някой да е истински космополит, а в същото време да плюе и осира собствената си нация, а да изтъква предимствата на други ( нека говори добре за другите, но да не тъпче своите). Предателите са презрени навсякъде. Спомни си легендата за падането на Търново и какво са направили турците с предателя ( има легенда според която предателят е евреин :D; не че има значение, правя шеговита вметка).

След това като погледнеш потомците на Кирил и Методий и видиш шльокавицата, какви изводи ще си извадиш?
Изводът е, че това донякъде може да е манталитет на самите българи, донякъде Политика ( в услуга на чужди интереси).

Диана :

Още повече, че и вие преиначавате и залитате в другата посока ;)
Така е !

И патриотизмът е нормална проява, просто поредното стъпало.
Това му го казах на ворфакс, повече от веднъж в друга дискусия. Как може да твърди някой, че обича еднакво всички страни и че ги уважава еднакво, а в същото време да превъзнася другите за сметка на своята и плюе против нея. Как може да претендира някой, че еднакво обича всички страни, ако не обича еднакво всички хора ? По - лесно се обича човечеството, отколкото съседът по етаж.

Ние сме се били омешали с други народи, ами италианците или който и да е друг народ, дали не са?
То това е ясно. Няма чисти нации.Но не е пречка хората зовящи се българи или каквито и да е други, да имат добро самочувствие основаващо се на миналото, което самочувствие да бъде използвано като основа за едно по - добро бъдеще, без да се вреди на други народи. Обясних мотивите ми. Ясно е,че нациите са само една временна форма, че всички нации и езици са свързани по един или друг начин.

Стремете се към обективност. Нямам против да НЕ нападаме другите народи, но не виждам защо пречите на създаването на една по - обективна представа за българите. Няма лошо да се изтъква И хубавото, а не като вас да се набляга на лошото ( едно антидуховно поведение). Какво искате от българите ? От мен ? Какъв ви е проблемът на двамата ?

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Добре Христо, не си виждал красиви чужденци ли да разбирам? Грозни ли ти изглеждат?
Тъп ли си, провокатор ли си, кьорав ли си ? Говоря ти като цяло. Естествено, че навсякъде има красиви хора.

Хан Тервел - спасител на Европа, Кирил и Методий, люлка на славянската писменост и култура,златен век на българската култура - ставаме износител на култура за други страни, немалко време сме били велика сила, първите наченки на Ренесанса - в България, Иван Вазов, Васил Левски, Петър Петров (създателя на ел. часовника),акад. Г. Наджаков ... Абе по - добре направо линкове за статиите :

"Българска гордост - 1 част"

http://www.sibir.bg/...le&artID=275159

"Българска гордост - 2 част"

http://www.sibir.bg/...le&artID=275227

По-представителна извадка и основоположник на модата да търсим с какво да се гордеем е http://www.jenite.net/2008/10/blog-post_01.html Много от изброените са развенчани митове, даже можеш да видиш под една тема моя информация.

И си мери приказките, че почваш да дразниш с бездарните си тиради. Тъп ще наричаш този, който обича много да се чете, но не обръща внимание на това което пише. Подминаваш всичко изписано в темата навирайки в очите ни велики българи, сякаш те са критерий за ценността на България, българите или теб. Не, не са. И си смешен с тея "наченки на Ренесанса". В България никога не е имало Ренесанс, поучи малко история.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не бяхме паднали под турско и имахме едно 90 милионно население...

Затова ти дадох пример с Германия, която е изпепелена, а репарациите които плаща са за няколко поколения напред. А Китай е с най-голямото население на планетата, но си в голяма заблуда, че жизненият им стандарт може и да се доближи до европейският.

...не виждам защо пречите на създаването на една по - обективна представа за българите.

Аз съм против пропагандата тип комунистическа велика сила. След като сам се съгласяваш, че Джон Атанасов не е създал първият компютър в света, въпреки, че всеки средностатистически българин би ти се закле, че е обратното, не виждам какво тенденциозно има в думите ми.

Линк към коментар
Share on other sites

И не виждам смисъл да се самопринизяваме, само защото държата ни е останала колкото една човешка длан :)

А Диана, не смяташ ли, че се принизяваме тъкмо защото си приписваме заслуги където ги нямаме? Вероятно прочете какво написах в темата за патриотизма: не е ли той оправданието да имаме неподплатено самочувствие? Има ли значение това колко съм добър в някаква област от това къде съм роден? Защото биенето в гърдите за това, че предците ти са постигнали нещо, просто прикрива личната нищета. Често срещам такова поведение, хора които не могат да кажат една хубава дума за себе си, хора пропилели живота си, повтарят като мантра заучени фрази, за първият електронен часовник, шестия сърдечен стон, нивалинът, първата жена пилот и т.н. и т.н.

И когато кажем на американец, че сме измислили компютъра, просто ще ни се изсмее в очите. Такава псевдо гордост не ни прави услуга, а обратното. Нека се гордеем със себе си, хан Аспарух още не раздава дипломи за интелект.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, не ти ли харесва вече "ворфакс"?

Собствения си народ не клепам, а съм обективен. Когато поставяш такава позиция, моля аргументирай я, защото в противен случай е просто клевета.

Да ти обясня за киселото мляко. Ако беше прочел какво написах, щеше да разбереш, че не само в днешна България се е правило. В различни източници се посочват и над 2000 сирена, във всеки случай са поне стотици. В България има 3, ако не греша. Това обяснявах с бактериите, като въобще не конкретизирах, че става въпрос само за сирена.

Чета те надолу... голяма простотия си казал с тея 100 000 думи... В Българския тълковен речник (изд. 1994 г.) пише, че в него има около 60 000 думи. Ей такива симулативни измислени патриоти като теб изопачават историята до предели в които вече сме за смях пред цял свят. Малко за думичките съм писал в една моя тема. Ако искаш го приеми като самореклама, поне може да научиш нещо от нея.

Линк към коментар
Share on other sites

И си мери приказките, че почваш да дразниш с бездарните си тиради.
Ти ли ще ми кажеш ма ? Дразнителко нйедна.

Тъп ще наричаш този, който обича много да се чете, но не обръща внимание на това което пише.
Няма нужда да се обиждаш сам. Другите го правят достатъчно (най- вече на ум заради правилата на сайта), но ти им даваш и поводи, често проявявайки се като енергиен вампир.

Подминаваш всичко изписано в темата навирайки в очите ни велики българи,
Не съм подминал. Престани с лъжите си.

сякаш те са критерий за ценността на България, българите или теб.
България си е ценна и без да ги има тях, ма ! Но ако говорим за външната страна на нещата (а не окултната), да, да, - критерии са !! За моята ценност обаче не са критерий, аз по - скоро допринасям и ще допринасям за ценността на България. :D Докато ти може би си петно за нея. :lol:

И си смешен с тея "наченки на Ренесанса". В България никога не е имало Ренесанс, поучи малко история.
Вземи ти поучи история, вместо да се чудиш как да се заядеш с моя милост. В България не е имало Ренесанс в традиционния смисъл на думата, но е имало Българско Възраждане - нашия си Ренесанс. Първите наченки на европейския Ренесанс обаче са не в Италия, а в България. Виж какви исторически факти съм посочил в темата за историята на България. Семената на Ренесанса са паднали първо в България, но Османското нашествие ги изчегъртва от българската почва. Вземи прочети за богомилството, което е вид български принос за демокрацията в Европа :http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=521822

Орфизъм, богомилство, дъновизъм. Прочети и други факти, и пророчества, които съм споделил. Стига национален нихилизъм. Не съм против другите народи, но е антибългарско и антидуховно да се плюе против добрите думи за българите и все да се натяква лошото. Стига си лаял. Току виж не си българин. :D

В България от десети век се извършват богослужения на български, бе... (по на запад са служили на латински, а не на родните си езици, както тук).Изпреварили сме ги с векове. Ние сме имали образовани владетели, когато западните владетели са се хранили с ръце и са били неграмотни. Вземи почети малко, за да не се излагаш малко, мъник малък. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, наскоро четох за Кирил и Методий в http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9627# Та имам следния въпрос, защото засяга разговорът ни и в темата за патриотизмът. Светите братя са родени в Солун, днешна Гърция. Да приема ли, че може да се гордея и с всеки роден на земя, която прадедите ми са заемали - кажи-речи 2 континента?

Линк към коментар
Share on other sites

Семената на Ренесанса са паднали първо в България, но Османското нашествие ги изчегъртва от българската почва.

А българската народна музика е семето от което е поникнал Класицизмът (:

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, не ти ли харесва вече "ворфакс"?
Както искам, така ще те наричам. :D Ти не ми дръж сметка.

Собствения си народ не клепам, а съм обективен.
Обективен си, колкото расист е обективен към циганин. :D

Когато поставяш такава позиция, моля аргументирай я, защото в противен случай е просто клевета.
Ти аргументираш позицията ми с поведението си.

Да ти обясня за киселото мляко...
Видял съм обясненията бе.

че не само в днешна България се е правило.
И к`во ? Освен това е в минало време. И аз ти обясних за киселото мляко, ама кой да чете. :D

В различни източници се посочват и над 2000 сирена, във всеки случай са поне стотици. В България има 3, ако не греша.
Кво ми пука. Като искат, да се гордеят.

Чета те надолу... голяма простотия си казал с тея 100 000 думи... В Българския тълковен речник (изд. 1994 г.) пише, че в него има около 60 000 думи.
Това е само пример ве. Чувал съм го от Божо Димитров. Но дори от никого да НЕ бях го чувал, не е нужно да приемаш всичко казано буквално. Пък и от 1994г. досега може да са се увеличили думите ( аз самият създадох нови;)), в този речник може да грешат и да не знаят за всички български думи (има и диалекти, има и стари думи, може и те да не са преброили всичко, точно в онази епоха може да е имало повече български думи :lol: - все пак и азбуката ни е била по - дълга). Имам смътен спомен, че една даскалка по български език ми е казвала, че един средноинтелигентен човек трябва да знае поне...не съм сигурен за цифрата...но май поне...100 000 думи. Има вероятност да е било и 50 хил. Не помня. Обаче както и да е. НЯМА толкова голямо значение колко точно думи има днес или е имало в българския език по онова време. Важното е, че е било нужно българският език да им е майчин та да направят превод на Библията !!! Другото са детайли. Това е основното, същинското !

Ей такива симулативни измислени патриоти като теб изопачават историята до предели в които вече сме за смях пред цял свят.
Аз не знам дали съм точно патриот. Със сигурност съм по - наднационален от преди няколко години и още по - наднационален от преди 10 - 15г. Мога ако искам да напиша аргументи против националнот самочувствие и както казах съм го правил. НО обясних каква ми е мотивацията, псевдокосмополитино.

Просто се стремя да съм обективен и позитивен, за разлика от теб !

Вземи да плюеш турци, гърци например ! Какво си се хванал за българите ! Аз съм чувал за гръцки туристически измислици от типа на камъка, на който е седял Херакъл. А турската история ?!

А българската народна музика е семето от което е поникнал Класицизмът (:
Говоря сериозно бе !!

Като цяло, през втората половина на 14-ти век в Европа се рисували само религиозни сюжети, портрети на владетели. Обаче художниците от Търновската школа проявявали засилен стремеж към реализъм и желание да излязат от схемите, наложени от църковния канон. Смята се, че художник от тази школа е изрисувал стенописите в прочутата Боянска църква. Там реалистично са изобразени ктиторите - севастократор Калоян и жена му Десислава.

Друг любопитен факт : от XI до XIV век френските крале са полагали клетва пред православно българско евангелие.

Ето ти и за турците, може и при други народи да го има ( определено го има при така нар. "македонци"). Вземи се хвани и с тях, защо само плюеш българското. Нали искаш да си обективен. Пиши и за други, космополитино.

"Как южната ни съседка преиначи историята ?"

Първа част : http://www.sibir.bg/...le&artID=352106

Втора част : http://www.sibir.bg/...le&artID=352198

Спомни си как Турция отрича Арменския геноцид. Не знам дали на Запад признават геноцида в колониите, току виж го игнорирали (може да се разровиш и да провериш).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Стига национален нихилизъм. Не съм против другите народи, но е антибългарско и антидуховно да се плюе против добрите думи за българите и все да се натяква лошото. Стига си лаял.

В България от десети век се извършват богослужения на български, бе... (по на запад са служили на латински, а не на родните си езици, както тук).Изпреварили сме ги с векове.

Хайде пак исторически лъжи. Александър Македонски не е бил сигурно образован? Управлявал от 336 пр.н.е. и учен от най-големите умове на древногръцката школа е владеел няколко езика. Кой си изпреварил ти или предците ти, като Аспарух е минал Дунава десетина века по-късно?? Кой византийски владетел не е бил учен?? Ти пренаписа историята и ти се чудя колко още лъжи трябва да напишеш, за да бъдат опровергани публично?

Линк към коментар
Share on other sites

Видял съм обясненията бе.

Е, след като си го видял, защо задаваш въпрос, който изисква разяснения?

И след като си го видял, но не можеш да го отречеш, редно е да приемеш, че за пореден път грешиш, нали?

И не разбирам с какво просташкото ти поведение позволява на думите ти да са по-аргументирани. Пратих ти линк към грешките в логиката и ако си ги прочел, знаеш, че в момента нападаш личността, а не аргумента, защото второто просто не можеш. С думи прости вдигаш бялото знаме.

Не се гордея със сънародници като теб, наричай го нихилизъм и родоостъпничество, но обективността е по-важна за мен, от разкрасената лъжа.

Това е само пример ве. Чувал съм го от Божо Димитров. Но дори от никого да НЕ бях го чувал, не е нужно да приемаш всичко буквално. Пък и от 1994г. досега може да са се увеличили думите ( аз самият създадох нови), в този речник може да грешат и да не знаят за всички български думи (има и диалекти, има и стари думи, може и те да не са преброили всичко). Имам смътен спомен, че една даскалка по български език ми е казвала, че един средноинтелигентен човек трябва да знае поне...не съм сигурен за цифрата...но май поне...100 000 думи.

Не, прочети информацията от линка който ти дадох.

От Института за български език при БАН ще публикуват новите думи за последните 20 години. В речникът са включени 3 500 нови думи и 600-700 нови устойчиви словосъчетания.

Всяка жена използва около 8 000 думи в ежедневното си общуване. Съчетава ги с 3 000 звуци и 10 000 мимики и жестове.

Преподавателката ми по етика не беше така оптимистична и заяви, че при младежите са максимум 1000 и стига до 300. Чета и че речниковият запас при младежите е реално 800 думи. Преди години младите хора са използвали 40 000 думи, които с времето, заради чатовете, сайтовете и SMS-ите са намалели драстично. Това е станало заради редовната употреба на тийнейджърски жаргони думи.

По неофициални данни във френския език (ползван от 128 милиона души) има 100 000 думи, в английския 500 000, а в немският - 185 000.

Като си говорим за количество, нека не е за сметка на качеството. Пушкин използва в цялото си творчество около 21 000 думи, а Шекспир - около 15 000.

Изчислено е, че съществуват 169, 518, 829, 100, 544, 000, 000, 000, 000, 000 начина да се изиграят първите 10 хода при игра на шах. Така е и в речта...

Линк към коментар
Share on other sites

Александър Македонски не е бил сигурно образован?
Говоря ти за Западна Европа през 9-10 век. Александър е източноевропейски владетел, който е живял много по - рано от посоченото от мен време !

Кой византийски владетел не е бил учен??
В епохата за която говоря, Византия и България са били по - развитата половина от Европа. Изтокът е бил по - развит от Запада, който дръпва напред след Великите географски открития. Симеон е учил в Магнаурската школа, най - престижният университет по онова време в Европа.

Спирам да те чета. Определено имам и по - важна работа. Пък и ми омръзна, поуморих се. Казах каквото имах. Обясних си мотивацията за изтъкването на някои факти и твърдения (=). А и темата се разводни (благодарение на теб).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

И какъв трябва да е извода. Коя е българската черта? Търсене на лично достойнство и себеуважение в преиначени исторически "факти" или в опита да се придържаме към обективността, за да не ставаме смешни като излезем в цивилизованата част на Европа? Според мен аз имам по-малко български манталитет от Христо, за добро или лошо...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...