Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За ясновидството


Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Здравей Чебурашка,

Би ли могла да дадеш примери (най-важните и убедителните спрямо теб) за хора изучили и научили ясновидството. На базата на това е по-лесно да се търсят доказателства в подкрепа на тази теза или обратно...

Аз предлагам, щом имаш нужда от доказателства и примери, да си ги потърсиш сам. Мисля, че така е редно.

Прав си, че който има нужда от примери трябва да си ги търси сам!

В случая обаче ти се набъркваш и прекъсваш един диалог между мен и Чеборашка... В това няма лошо, но е редно да вникнеш в причината, защо аз "търся" доказателства.

В същност съм търсил доказателства много време, и не съм намерил и знам ясно отговора на въпроса "ЗАЩО". От тук следва, че съм предубеден (резервиран!) към всяка подобна литература и просто не чета повече по въпроса. Но тъй като предубедеността не е добър съветник (справка тук) винаги си оставям "отворена врата" да допрочета нещо, ...но това нещо трябва да е конкретно, целенасочено и смислено. Когато има цитирана подобна литература (в случая исках пример с човек), аз допрочитам нещата и анализирам от гледна точка на Законите и Принципите. Обикновено изводите се повтарят и дори стават по-категорични.

Може би си права, че ясновидството може да се научи (усъвършенства), но аз не мога да си отговоря (не съм открил смислен отговор) на въпроса -

За какво му е на човек ясновидство? Каква полза би имал от него? Би ли споменала и нещо по тези въпроси, ако имаш отговори, а ще се радвам и други да споделят мнение в тази насока, ...за смисъла...

Какво общо има това, че ясновидството може да се научи и усъвършенства с въпроса, който задаваш? Иначе въпросът е доста важен. А смисълът на ясновидството е по-пълна осведоменост. Освен информация с ясновидството нищо друго не може да се добие. От значение са въпроси като: дали правилно възприемаме информацията; дали не я изкривяваме; дали не смесваме информация от различни източници; можем ли да различим източника; съзнателно ли получаваме информацията или виденията просто ни се случват? Това, което няма нищо общо с ясновидството е: способни ли сме да понесем и разберем информацията; как я интерпретираме; как я използваме?

Благодаря ти за точните и конкретни отговори.

Моят опит, прочетена литература, лични срещи и изследвания не потвърждават подобна теза.

Колкото и парадоксално да звучи, въпреки че чрез ясновидството се "сваля" някаква информация,... смисъла, ролята му и замисъла, който влага Невидимият свят в него, има много малко общо с информацията и "пълната осведоменост".

Това можеш да приемеш и за отговор на въпроса ти, който задаваш "има ли общо научаването на ясновидството с това дали е необходимо".

Защо е необходимо например на един счетоводител да се научи да се катери на палми и да бере банани например? Няма смисъл! Първо наблизо няма палми за тренировка,...второ и да тренира и да се научи - няма да може да приложи своето обучение,... трето и ако му се наложи да бере банани по време на някоя екскурзия, то е препоръчително това да го направи професионалист, защото за да хапне 2-3 банана (без което също може), е възможно да си счупи врата.

Малко за ясновидството... Лошото е, че то е косвено свързано с насилието. Това е и причината то да не се използва при истинските окултни школи и учения...Тези школи, които проповядват Любов, Свобода, Мъдрост... Там е по- скоро изключение да се види демонстрация на ясновидство, защото "пълната осведоменост" (както казваш) не се постига по този начин,... но това е друга тема.

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Преди всичко се опитай да ме цитираш коректно. „А смисълът на ясновидството е по-пълна осведоменост.“ Къде в изречението казвам или дори намеквам, че ясновидството води или има за цел да доведе до пълна осведоменост? Ти обаче на два пъти ми приписваш подобно отношение към ясновидството.

Малко за ясновидството... Лошото е, че то е косвено свързано с насилието.

По тази логика да гледаш или да слушаш също е насилие. Насилствен, изкуствен и преждевременен може да е процеса на развиване на ясновидството, но не и самото ясновидство.

Това можеш да приемеш и за отговор на въпроса ти, който задаваш "има ли общо научаването на ясновидството с това дали е необходимо".

Смисълът си е смисъл, възможността – възможност. По-рано в темата ставаше въпрос за това дали може да се развие ясновидство, ако не го притежаваш по рождение. Ти разбира се си направил заключението, че въпросът е безсмислен, но всъщност според мене далеч не е така. Има значение дали една дарба (каквато и да е тя) се придобива с цената на усилия, търпение и постоянство или ти пада ей така като „дар от Бога“. Ако се отрече на човека способността сам, със собствени усилия да развие ясновидски способности, то му се отрича и способността да развие даден музикален талант, дадена добродетел и много други неща. А иначе ясновидството е просто едно допълнително сетиво, което в бъдеще ще притежават всички хора. Смисълът на ясновидството е да можеш да „виждаш“ неща, които не си в състояние да виждаш с физическите си очи. В духовните школи не се развива ясновидство, защото развитието на ясновидството си идва естествено с духовното развитие на човека и върви ръка за ръка със способността на последния да го използва разумно, а не защото е ненужно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако се отрече на човека способността сам, със собствени усилия да развие ясновидски способности, то му се отрича и способността да развие даден музикален талант, дадена добродетел и много други неща. А иначе ясновидството е просто едно допълнително сетиво, което в бъдеще ще притежават всички хора. Смисълът на ясновидството е да можеш да „виждаш“ неща, които не си в състояние да виждаш с физическите си очи. В духовните школи не се развива ясновидство, защото развитието на ясновидството си идва естествено с духовното развитие на човека и върви ръка за ръка със способността на последния да го използва разумно, а не защото е ненужно.

:thumbsup:

"С големите способности идват и големите отговорности"-Спайдърмен :)

Линк към коментар
Share on other sites

"С големите способности идват и големите отговорности"-Спайдърмен

Много е висока цената за тази дарба, може би най-висока от всички дарби. Свръхчувствителното възприятие е все едно да одерат кожата ти и с тези оголени нерви ти да усещаш всичко, Не е лесно да усещаш всичко, което усещат и преживяват хората около теб. За секунди върху теб се стоварва концентрирано възприятие на живот, мисли и чувства, емоции и ги изживяваш мигновено, и вече знаеш всичко за този човек, съчувстваш му и го разбираш докато не те връхлети нова вълна от информация .....

Линк към коментар
Share on other sites

Имам проблем за който ходих при врачка. Тя ми предсказа благоприятно развитие на нещата. Не можах да повярвам. След време ходих при още две , които потвърдиха същото.(мисля,че жените които съм посетила имат способност).

Бихте ли ми обяснили това явление .......От къде се черпи тази информация и как може и при трите тя е една и съща?

Информацията се черпи от един източник,така че е съвсем естествено да получите еднакъв отговор на въпроса си.Това доказва,че тези "врачки" са способни ясновидци.А ако бяхте попаднали на фалшив ясновидец и отговора беше друг?Понякога е нужен един негативизъм и програмата,която се дава на подсъзнанието при такъв сеанс започва разрушителното си действие,т.е. налице е вид магия.Добре е да се ходи само при един,"проверен" лично ясновидец,който няма да ви подведе.(И все пак най-добре е когато човек сам намери отговор на въпросите си!)Има хора,които лесно се поддават на внушение.За тях са особено опасни срещите с врачки, особено такива,които подсилват негативата информация.Има ги в изобилие,за съжаление.Добрият ясновидец винаги казва повече хубави неща,като по този начин създава позитивна програма,а лошите поднася заедно с изхода от тях.Добрият ясновидец дава НАДЕЖДА!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Преди всичко се опитай да ме цитираш коректно. „А смисълът на ясновидството е по-пълна осведоменост.“ Къде в изречението казвам или дори намеквам, че ясновидството води или има за цел да доведе до пълна осведоменост? Ти обаче на два пъти ми приписваш подобно отношение към ясновидството.

Правилно! Грешката е моя, за която ти се извинявам. "По-пълна осведоменост" и "пълна осведоменост" има съществена разлика, но мнението ми не се променя. Ясновидството няма нищо общо нито с осведомеността нито с информацията,... или по-скоро това е на много по-заден и незначителен план.

Това твърдение може лесно да се докаже, но трябва да се разгледат конкретни примери... Всичко се вижда много ясно, но няма да пиша повече за това, защото ще стане много дълго...

Малко за ясновидството... Лошото е, че то е косвено свързано с насилието.

По тази логика да гледаш или да слушаш също е насилие. Насилствен, изкуствен и преждевременен може да е процеса на развиване на ясновидството, но не и самото ясновидство.

Да гледаш и слушаш не е насилие... Не ме разбра, защото си пропуснал да обърнеш внимание на думата "КОСВЕНО"..., тоест насилието не е пряко.

Ще опитам да обясня с пример... Учителя е казвал, че много лесно може да реши своите лични проблеми (обходата)... Ще отиде да излекува или да пророкува на царската дъщеря и всичко при него ще е наред. Но какъв е смисъла ?!?

Действително, когато хората видят "чудо" в тях егото се стопява, те стават благи, добри, смирени, алтруисти ... А дали това наистина е така? - Абсолютно НЕ! В голяма степен тези хора са станали лицемери и сервилни "въртиопашковци". :) Просто страха и егоизма, стремежа към по-лесното и към закрилата от по-силния, карат хората да не са това, което са. Този проблем се знае много добре от всички истински Учители и за това ясновидството и изобщо "чудесата" са по-скоро изключения, от колкото практика за набиране на последователи. Няма здрава основа, на която да "легне" едно учение, ако се базира на чудеса (ясновидство, лечение,...) СЛОВОТО е "канарата", на която трябва да се гради и съответно човек с вяра, да направи своя избор.

В този ред на мисли, когато човек прави своя избор под "натиска" на страха от силния, който може всичко (чудеса!), си е КОСВЕНО насилие. Подобно насилие е почти незабележимо и "малко", но то винаги води с времето до негативни резултати и разпад...

...

В духовните школи не се развива ясновидство, защото развитието на ясновидството си идва естествено с духовното развитие на човека и върви ръка за ръка със способността на последния да го използва разумно, а не защото е ненужно.

Много точно казано и има голяма дълбочина това което си написал...

Тук е ключа! Не е нужно човек да развива ясновидството, защото то си идва само с духовното развитие на човека. Как се проявява то ? - Чрез Интуицията , за която писахме в друга тема. Когато човек може да отпуши висшите информационните канали за себе си ,чрез хармониране на интуицията и ума си, ...когато човек решава безпроблемно задачите си и възникващите проблеми, ...когато човек живее в една хармония и единство,... за какво му е ясновидство. Та нима той не притежава ясновидство на N-та степен? Тогава се осъзнава и "вредите" от едно насила развито ясновидство или дарба.

Друг е и въпроса дали може човек без съзнателен живот и духовни стремежи да развие ясновидство? - отговора е "не", каквато и методика да му дадете!

Аналогичен е и въпроса с тъй нареченото усъвършенстване на "дарби"... И там без духовно израстване и осъзнаване, нищо не се получава. А като се приема грешната постановка, че ясновидеца е такъв, че да дава по-пълна осведоменост, или лечителя лекува, за да "помага" чрез премахване на болести, ....нещата тотално се провалят и може би това е причината за мъките, дерзанията , противоречията, унижението и падението на почти всички така наречени "-сенси". (хора с някакви дарби), които практикуват.

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

Да гледаш и слушаш не е насилие... Не ме разбра, защото си пропуснал да обърнеш внимание на думата "КОСВЕНО"..., тоест насилието не е пряко.

Ще опитам да обясня с пример... Учителя е казвал, че много лесно може да реши своите лични проблеми (обходата)... Ще отиде да излекува или да пророкува на царската дъщеря и всичко при него ще е наред. Но какъв е смисъла ?!?

Действително, когато хората видят "чудо" в тях егото се стопява, те стават благи, добри, смирени, алтруисти ...

Разсъжденията ти са базирани на позицията, че ясновидецът се опитва да се наложи това, което вижда; да докаже, че е прав и с това да си намери последователи или клиенти, които да му вярват. Но човек може да има ясновидски способности и никой друг да не разбере за тях. Къде е тогава насилието?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Да гледаш и слушаш не е насилие... Не ме разбра, защото си пропуснал да обърнеш внимание на думата "КОСВЕНО"..., тоест насилието не е пряко.

Ще опитам да обясня с пример... Учителя е казвал, че много лесно може да реши своите лични проблеми (обходата)... Ще отиде да излекува или да пророкува на царската дъщеря и всичко при него ще е наред. Но какъв е смисъла ?!?

Действително, когато хората видят "чудо" в тях егото се стопява, те стават благи, добри, смирени, алтруисти ...

Разсъжденията ти са базирани на позицията, че ясновидецът се опитва да се наложи това, което вижда; да докаже, че е прав и с това да си намери последователи или клиенти, които да му вярват. Но човек може да има ясновидски способности и никой друг да не разбере за тях. Къде е тогава насилието?

Принципно ясновидството (и други дарби от този род) е свързано с кармични зависимости и те се "дават" именно за това - изчистване на тези зависимости. Как се уреждат тези неща е друга тема,...в която може да се разбере и окултният смисъла на самото ясновидство.

Прав си, че при "непроявено" ясновидство принципно няма насилие. Човек не го демонстрира или упражнява. Погледнато в общ план обаче, такива случаи на теория може да съществуват, но на практика са почти изключение,...или поне аз не съм срещал такива.

Подобни случаи на "скрито" ясновидство, по-скоро се доближават до една добре развита интуитивност, ...качества, способности придобити от минал живот, които помагат в настоящият живот на човека.

Само по себе си ясновидството няма смисъл, ако е "дадено" като дарба и не се използува. Дори има случаи на обратното... Когато на чевек му е дадено, но не го използва, от Невидимият сят го "заставят" да го използва. Няма как иначе да се изпълни закона на кармата. Ванга е типичен пример за това... Разгледай го и ще се убедиш сам.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Само по себе си ясновидството няма смисъл, ако е "дадено" като дарба и не се използува. Дори има случаи на обратното... Когато на чевек му е дадено, но не го използва, от Невидимият сят го "заставят" да го използва. Няма как иначе да се изпълни закона на кармата. Ванга е типичен пример за това... Разгледай го и ще се убедиш сам.

Законът на кармата винаги има как да се изпълни. Ако преградиш една река, тя ще потърси друг път.

Казваш, че само по себе си ясновидството няма смисъл, ако не се използва. Това не е съвсем така. Смисълът може да е точно в неизползването, което е много по-голямо изпитание от използването му. Дава ти се власт, за да се провери дали си зависим от нея, можеш ли да я използваш целесъобразно, можеш ли да се справиш без нея, въпреки че я притежаваш. Има и множество други възможности.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Само по себе си ясновидството няма смисъл, ако е "дадено" като дарба и не се използува. Дори има случаи на обратното... Когато на чевек му е дадено, но не го използва, от Невидимият сят го "заставят" да го използва. Няма как иначе да се изпълни закона на кармата. Ванга е типичен пример за това... Разгледай го и ще се убедиш сам.

Законът на кармата винаги има как да се изпълни. Ако преградиш една река, тя ще потърси друг път.

Казваш, че само по себе си ясновидството няма смисъл, ако не се използва. Това не е съвсем така. Смисълът може да е точно в неизползването, което е много по-голямо изпитание от използването му. Дава ти се власт, за да се провери дали си зависим от нея, можеш ли да я използваш целесъобразно, можеш ли да се справиш без нея, въпреки че я притежаваш. Има и множество други възможности.

Твърдението, че закона за кармата няма как да не се изпълни и аналогията с "преграждането на една река" са принципно правилни и е така...

Трябва да се отбележи факта обаче на времената, в които живеем...Най-общо казано ликвидационен век ( по Учителя). Имаме смяна на епохи, съзнание,...може да се говори много за това и има много примери.

Въпроса обаче е друг... В такива времена се налага по интензивно "разплащане" и кармичните закони са не проста в руслото на една река, а по-скоро са в каньон, по който върви реката. Няма много възможности за "импровизации" ... Смятам, че ме разбираш, защото и ти си употребявал термина "зряла" карма в някой твои изказвания, ако не се лъжа.

В този ред на мисли, ясновидството се явява като ЕДИН от мощните и бързи методи на уреждане на кармичните взаимоотношения, използвани от Невидимия свят. Тук е скрит и окултният смисъл, който ако се разбере, смятам че много от въпросите за обучение, развитие на дарби, възможности, успеваемост, придобиване и ... много други подобни, ще се решат от самосебе си. Нещата са много простички и ясни.

За второто твърдение - че ясновидството е изпитание, при което се дава власт,... за да се провери например нивото на духовна зрялост на един човек (Душа), не мога да се съглася. Просто в много случаи всички дарби (включително и ясновидство) са по-скоро заложени изначало, което не може да предполага "изпити", защото просто при много от тях липсва момента на осъзнатост. Може би на някакво по-следващо ниво -"да!", но пак е трудно,...защото човека се завърта в цикъла на "разплащане" и нещата се изкривяват и утежняват допълнително.

Иначе си прав, че при всяко ниво от своето духовно развитие, човек минава през изпити (изпитания), които ако не издържи, не може да продължи напред... Учителя много говори за това и го има в Беседите. Съществена разлика тук при тези изпити е , че има съзнателно отношение към нещата и ясни цели и критерии.

Линк към коментар
Share on other sites

Твърдението, че закона за кармата няма как да не се изпълни и аналогията с "преграждането на една река" са принципно правилни и е така...

Трябва да се отбележи факта обаче на времената, в които живеем...Най-общо казано ликвидационен век ( по Учителя). Имаме смяна на епохи, съзнание,...може да се говори много за това и има много примери.

Въпроса обаче е друг... В такива времена се налага по интензивно "разплащане" и кармичните закони са не проста в руслото на една река, а по-скоро са в каньон, по който върви реката. Няма много възможности за "импровизации" ... Смятам, че ме разбираш, защото и ти си употребявал термина "зряла" карма в някой твои изказвания, ако не се лъжа.

В този ред на мисли, ясновидството се явява като ЕДИН от мощните и бързи методи на уреждане на кармичните взаимоотношения, използвани от Невидимия свят. Тук е скрит и окултният смисъл, който ако се разбере, смятам че много от въпросите за обучение, развитие на дарби, възможности, успеваемост, придобиване и ... много други подобни, ще се решат от самосебе си. Нещата са много простички и ясни.

За второто твърдение - че ясновидството е изпитание, при което се дава власт,... за да се провери например нивото на духовна зрялост на един човек (Душа), не мога да се съглася. Просто в много случаи всички дарби (включително и ясновидство) са по-скоро заложени изначало, което не може да предполага "изпити", защото просто при много от тях липсва момента на осъзнатост. Може би на някакво по-следващо ниво -"да!", но пак е трудно,...защото човека се завърта в цикъла на "разплащане" и нещата се изкривяват и утежняват допълнително.

Иначе си прав, че при всяко ниво от своето духовно развитие, човек минава през изпити (изпитания), които ако не издържи, не може да продължи напред... Учителя много говори за това и го има в Беседите. Съществена разлика тук при тези изпити е , че има съзнателно отношение към нещата и ясни цели и критерии.

Изключваш възможности просто защото не са ти удобни. Задаваш си въпроси и докато не си отговориш по някакъв конкретен начин на тях, който да ти изглежда правилен, не можеш да се успокоиш. Вариантът, който предлагаш, (че ясновидските способности са плод на кармата,) е възможен, но както казах съвсем не е единствен. Но ти се хващаш за него за да си направиш логическите генерализации, изключвайки другите възможности, за много от които ти и аз просто няма как да се сетим. Аз също търся отговори на много въпроси, но съм приел, че не на всеки от тях мога да получа бърз и изчерпателен отговор. За някои отговори това е възможно, за други са нужни години, за трети – хилядолетия. Прибързаността води до грешки, които се изправят още по-трудно. Иначе оценявам стремежа ти към познание. Спирам дотук, защото рискувам да затъна в ролята на поучаващ, която не ми е особено приятна.

Сега за изпитанията: Какъв е смисълът от изпитанието, ако знаеш, че си подложен на изпитание и какво се очаква да направиш? Това ли ще бъде истинското ти „аз“? По-вероятно е това да направи изпитанието ти много по-трудно, защото в желанието си да преминеш изпитанието, изкушението да бъдеш това, което се очаква, вместо да бъдеш себе си, е изключително голямо. Но ти ще бъдеш това, което се очаква само докато премине изпитанието, което е равносилно да излъжеш (или изхитруваш, ако трябва да използвам по-мек израз). Изпитващите обаче няма как да се заблудят. Ако не знаеш за изпитанието всички тези възможности отпадат. Тогава ще си преминеш изпитанието, просто когато си готов и докато не го направиш може въобще да не разбереш, че си бил подложен на него.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Изключваш възможности просто защото не са ти удобни. Задаваш си въпроси и докато не си отговориш по някакъв конкретен начин на тях, който да ти изглежда правилен, не можеш да се успокоиш. Вариантът, който предлагаш, (че ясновидските способности са плод на кармата,) е възможен, но както казах съвсем не е единствен. Но ти се хващаш за него за да си направиш логическите генерализации, изключвайки другите възможности, за много от които ти и аз просто няма как да се сетим. Аз също търся отговори на много въпроси, но съм приел, че не на всеки от тях мога да получа бърз и изчерпателен отговор. За някои отговори това е възможно, за други са нужни години, за трети – хилядолетия. Прибързаността води до грешки, които се изправят още по-трудно. Иначе оценявам стремежа ти към познание. Спирам дотук, защото рискувам да затъна в ролята на поучаващ, която не ми е особено приятна.

Мисля ,че доста тежки изводи и заключения правиш.

Смятам, че те са неправилни, но няма до коментирам повече в тази насока, защото мисля, че се обосновах достатъчно в предходните си мнения и... ми се струва, че не бих могъл да изразя нещата касаещи темата, по-ясно. Поне за сега.

Сега за изпитанията: Какъв е смисълът от изпитанието, ако знаеш, че си подложен на изпитание и какво се очаква да направиш? Това ли ще бъде истинското ти „аз“? По-вероятно е това да направи изпитанието ти много по-трудно, защото в желанието си да преминеш изпитанието, изкушението да бъдеш това, което се очаква, вместо да бъдеш себе си, е изключително голямо. Но ти ще бъдеш това, което се очаква само докато премине изпитанието, което е равносилно да излъжеш (или изхитруваш, ако трябва да използвам по-мек израз). Изпитващите обаче няма как да се заблудят. Ако не знаеш за изпитанието всички тези възможности отпадат. Тогава ще си преминеш изпитанието, просто когато си готов и докато не го направиш може въобще да не разбереш, че си бил подложен на него.

Опасенията ти са оправдани от гледна точка на изпитите в едно училище или матура, например. :)

Какъв е смисъла, ако ти дадат отговорите или преписваш на изпити? Пак ще си останеш неграмотен, но пак можеш да се реализираш "с връзки" някъде или при някой роднина, който ще направи компромис със образованието ти! ( аналогично и обобщено говоря)

За радост при окултните изпити шмекерии не стават! Там нещата са много ясни и точни, а "дипломата", критерия за завършено "образование" е винаги обективна и отговаря на действителното ниво.

Защо? - защото при подобни изпити "оценките" се получават в придобити лични качества и способности, а не по някаква оценителна скала или система. Лесно е! Ако лъжеш или мамиш - лъжеш и мамиш САМО себе си.

Плюс това всеки има право да полага неограничен брой изпити, и да има неограничен брой поправки независимо от възраст, пол, раса... Привилегии няма! Задължение за учене също. :)

На човек е необходима, може би като начало осъзнатост, която води до желание и потребност...Когато последните две са в нужното количество идва Учител и истинският цикъла на обучение и изпити започва.

Някак си не мога да намеря, в един ЦЯЛ такъв цикъл, мястото на лъжата и хитруването...

Поне аз не го виждам!

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

Я каква интересна тема.

Ще коментирам някои повдигнати въпроси, без да цитирам авторите им за по-лесно ;)

1. Съмненията, че ясновидстването за бъдещето се прави комерсиално и е повече плява и не е ясно колко доверие може да му се има.

Ами по принцип е така. Всеки, който го е страх от бъдещето и не иска да осъзнае себе си, за да види неправилните си действия, се интересува от бъдещето си по един лесен начин.Така утвърждава убеждението си, че съдбата му е нещо извън него и че малко неща зависят от него. Това е израз на отказване или забравяне на божествения ни произход. Затова посветения ясновидец ще види подбудата ти да идеш при него и като види, че имаш сили да се справиш сам с вътрешния проблем зад подбудата, ще ти откаже помощта.

2. Каква е ползата от ясновидството? Има ли въобще някаква полза?

Както знаем на едни нива време няма, има само преход в състоянията. Истинската полза за ясновидеца е в настоящето. Във възможността да вижда прехода в състоянията в света около себе си. Затова навсякъде се говори, че трябва да се живее в настоящето, т.е. да се концентрираш във вътрешните и външни преходи в състоянието. Да усещаш истинската природа на света. Ясновидството в настоящия момент е свързано със силата на способността за осъзнаване и за реалистично възприемане на действителността. Ясновидството в настоящия момент означава възможността да виждаш енергии (например да виждаш енергийната обвивка на хората) и да виждаш и общуваш с висшите светове. Някой му викат да можеш да виждаш духовете. Това ясновидство е същото с виждането на бъдещето и миналото и се развива с подобни упражнения. Това според мен е ползата от ясновидството - духовния растеж, осъзнаване и общуване с висшите светове.

3. За способността и отговорността, която тя носи.

Да, но тя е същата с отговорността да запазиш духовните си знания от хора, които ще злоупотребят с тях и да ги използваш с любов за добро.

4. За вредните усещания, които може да носи

Да, особено, ако си свикнал цялата действителност да я приемаш лично. Това май си зависи много от самата личност и отношението на любов към реалността и съзнаването на природата на реалността. Според мен след няколко такива удара по чувствата и или ще се отдръпнеш от постоянното отключване на способността или ще се съсредоточиш върху това да промениш мисленето си от посока "светът е лош и сега ми се разкри" към "какъвто го мисля, такъв ще стане". Все пак всеки си създава собствената реалност.

5. Карма е да имаш способността и си задължен да я използваш.

Е, защо пък точно в този живот да си задължен да я използваш?! :) Някои си почиват или пък използването на тези способности възбужда стари връзки със злонамерени образувания на колективно несъзнавано (някои им казват егрегори), които просто те използват и манипулират (вж. Дайън Форчън). Понякога е по-добре способността да не се използва именно от кармична гледна точка.

6, "Е, хайде де, как ще ми докажете, че това има и по-важния въпрос как ще ми докажете, че това може да се научи?!"

Ами забравете прогнозите за бъдещето (които може да са самодоказващи се пророчества), забравете ясновидството за миналото, което може да се знае все пак и тествайте ясновидство в настоящето.

Ето два метода:

- Невярващия визуализира в главата си картина на ситуация (по-добре статична), предмет или нещо подобно. Ясновидеца описва какво вижда

- Ясновидеца стои с гръб към невярващия със завързани очи. Невярващия брои от 1 до 5 като всеки път по свои избор сочи с пръст (за да видят и останалите) напред, наляво или надясно. Ясновидецът като чуе поредното число прави движението, което посочва невярващия.

Гарантирам ви, че ако попаднете на ясновидец, то наистина ще има какво да изпита вярата ви :)

Също така питайте събралите се ясновидци как са получили дарбата си или е развита с упражнения и ще си направите статистиката :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Над 80% отн нашенските ясновиТций са придобили "дарбата" си след прекарана "кома"- която явно е върлувала като епидемия из страната в началото и средата на 90-те, после епидемията намалява...тук-там остават спорадични случаи, които са с недоизяснен епидемиологичен характер..Познавам ясновидка, при която "дарбата" се отключила през 1999г.- също след кома, но на някаква нейна трета братовчедка, която по това време била в Канада, и прихванала комата по необичаен начин (разбирайте- свръхестествен, мистериозен, нетипичен)- да не повярва човек, но кома можело да те сполети и ако паднеш по стълбите в къщи...(!?- не на мене тия...Всеки знае, че комата е заразна- ако не вярвайте, обърнете се към ясновидец- при това, с документ, че е проучван от БАН или в някое ЕООД /Езотерично Окултно Оторизиращо Дружество/...)- инициалите са й ПВЦ (Печената Врачка Цецка), а на канадската й роднина с диагноза ТПК (травматично придобита кома) така и не запоних името...Както и да е- да прекараш кома, или комата да те прекара (не знам, сигурно поцесъте двупосочен- в диалектическото битие за "феномените" процесът може да е двупосочен...да се светят сертификатите им :о) ) - това е ключът към ясноВИЦтвото...

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

В България ,ясновидци има и са много за последните 200 години и те са общо 5 ,това са Петър Дънов ,Преподобна Стойна ,Ванга ,Димитър Захариев и Вера Кочовска ,последните двама са доказали и научно способностите си ,а други които си преписват такава дарба са си шарлатани .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Кристияне, уважавам чувството ти за хумор :)

Ами...явно не е случано това, че съм лауреат на махленския фестивал зца майстори на краткия разказ, на който ми връчиха награда - медал ТХВП Іст. (Трижди Хитрия Веселяк Петър), която ми е най-мила след все още неиздадения ми бестселър "Корпус Херпетикум" (продиктуван лично от моя гид в окултните светове Херпес Невралгус Тригеминус- по майчина линия Спастикус)...но- все едно не съм си признал нищо- все пак, скромността краси човека- а би трябвало и всеки ясновидец да знае това, но добре че не познавате ПВЦ и не сте я виждали на живо...(хм, което не означава обаче, че тя не ви е виждала...) :D

Линк към коментар
Share on other sites

В България ,ясновидци има и са много за последните 200 години и те са общо 5 ,това са Петър Дънов ,Преподобна Стойна ,Ванга ,Димитър Захариев и Вера Кочовска ,последните двама са доказали и научно способностите си ,а други които си преписват такава дарба са си шарлатани .

Виж ти, не знаех, че са точно 5 за последните 200 години :o

А между другото споменатите 5 имена са твърде-твърде различни като качества, поне за мен. Не зная, разбира се, твоите критерии за ясновидец.

Линк към коментар
Share on other sites

Ми аз намирам много общи черти ,но не бих тръгнал да ги разяснявам за да не възползва някой недоброжелател ,да копира неща с цел лична изгода на гърба на страданията на хората .И тези личности ми служат като еталон за ясновиждащи хора .

Линк към коментар
Share on other sites

Изброените 5 са коренно различни и изобщо не може да се слагат в една категория. Но както и да е... Оценките са от Бога, не от нас... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

По какво се отличават истинския ясновидец от псевдоясновидеца?

Истинския ясновидец отговаря на хора със съществуващи проблеми:3d_112:,псевдоясновидеца отговаря:3d_007: на... всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Toва е интересно съждение!

Не ми беше идвало на ум; по-точно тъкмо говорехме за нещо подобно с една приятелка вчера (нещо синхроничността е повсеместна напоследък wink.gif ), но така и не го формулирахме точно по този начин.

Сега, колкото повече се замислям, сигурно това е един критерий, да!

Нужно ли е да се отговаря на всеки? Та дори и на хора с по-сериозни проблеми? Какво и как да им се каже?

Това е много голяма отговорност! Нужна е много фина преценка.

И, от друга страна, има хора буквално абонирани за някой (по-силен или по-слаб) ясновидец, които непрекъснато се консултират чрез него с централния сървър tongue.gif - мили хора, това не е нужно, така вие притъпявате вашата собствена сензитивност, вашия здрав разум и какво ли още не ... Вие просто така сами си подрязвате крилцата и не можете (не си позволявате) да летите. Е, не всеки полет е суперуспешен, ама иначе как ще се научите да летите сами?!

Което, разбира се, не означава, че при сериозен проблем, не бива да потърсите помощ - ако се върна към предишното сравнение: при буря навън по-добре да не летите, поне не сами или поне не без да сте получили обучение/инструктаж.

Линк към коментар
Share on other sites

Истинският ясновидец усеща кога проблема е реален и кога не.

Той носи отговорност за всеки свой отговор,поради което преценява дали въобще да даде отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

По какво се отличават истинския ясновидец от псевдоясновидеца?

Истинският ясновидец няма нужда от реклама. Под светлината на медийните прожектори можете да срещнете само псевдоясновидци. Има много наивници, които се връзват на тези реклами. Но „опарили” се един път – не повтарят. Това е другият признак, по който може да се разпознаят псевдоясновидците – те нямат постоянна клиентела.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Когато човек се е срастнал с някои принципи или представи за живота в трудна ситуация би могло да му е от полза да се консултира с добър ясновидец.

Това,което за себе си съм установила е ,че се променям много бързо в последните години,под напора на тежки ситуаци,катаклизми и промени.

Винаги съм имала вътрешен глас,който ме е водил,когато съм го слушала разбира се. :rolleyes:

В момент на отчаяние(когато този глас е бил заглушен),на няколко пъти ми се случи за пръв път да се допитам до други ясновиждащи.Да,не отричам,че видяха и усетиха много добре моето състояние,тревожните мисли и страховете които проектирах в бъдещето си.Но скоро след това,вече стъпила отново на краката си се промених и реалността стана друга.Голяма част от пророчествата не се сбъднаха,дори се случиха доста обратни на тях неща.

Ако друг беше на мое място може би се доверил до такава степен,че да приеме нещата като непроменими и да действа според предписанията на това което следва.

Но аз не съм от тези хора.

В тази светлина погледнат въпроса отговорността на ясновидеца е повече от огромна,защото макар в по-голямата си част бъдещето да е предвидимо,има и един не съвсем малък процент то да е съвсем различно,ако човек има желанието и волята да се промени.

И така материята става изключително пипкава.Защото давайки някакво евентуално развитие на нещата може макар и не с умисъл или желание за това да се наложат определени рамки и ограничения върху индивида.

Тук идеята за помощта също започва да се колебае....доколко е помощ,ако е възможно да наложи ограничения.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...