Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интуиция


Recommended Posts

Здравейте, :)

Интуицията е част от нашия живот, но още много неизследвана и непризната от "официалната" наука.

На мен лично винаги ми е помагала, когато съм я слушал.

Когато не, само съм се убеждавал колко е безгрешна и мигновена...

И съм се изумявал.

Как мислите - дали това не е проява на Всемирната Мъдрост, един глас на Разума, много по-висш от нашите анализи?

Самият Айнщайн е твърдял че всичките му открития са по Интуиция.

Имате ли някаква опитност с нея? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Едва ли има човек на който не са му се случвали уж случайни събития, който му помагат и предпазват от беди. Наричат ги и сигнали на Съдбата. А може би това са Светлите Същества от Невидимия свят които ни съпровождат и помагат в земния ни път. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е. Аз обаче имах предвид вътрешния глас и чувство, мисълта за това кое е правилно, как д апсотъпим в даден момент и т.н.

Мигновеното хрумване.

Това, което ако не послушаме, обикновено съжаляваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Интуицията е много ценна и Винаги посочва верният път.

Но трудното според мен е как да я чуем и кога можем да сме сигурни, че наистина е тя. Мигновеното прозрение, още в първият миг е Истината...

:sleeping: После разумът ни затрупва с хиляди други отговори от типа от една страна...а от друга - осъществява принципа за предпазливост.

Противоречието е в това, че Разумното начало понякога пречи на Интуитивното прозрение, вместо заедно да работят...

Ето една простичка рецепта, дано ви помогне в разграничаването на истината...Когато до нас достигне вярното послание, човек инстинктивно настръхва, понякога съвсем леко. Важно е да уловим точно този момент и да го използваме :thumbsup:

:sorcerer: Поздрави :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Противоречието е в това, че Разумното начало понякога пречи на Интуитивното прозрение, вместо заедно да работят...

Аз мисля, че Интиутивното е част от Разумното.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Ради. Дори мисля, че интуицията е точно разумното. А това, което се явява като неин антипод са страховете, които сме събрали в себе си, забравяйки Истината. Ако тях наричаме логични, то логиката би следвало да е нещо, което противостои на интуицията.

Може би просто сме забравили да вярваме на този наш всеобхватен вътрешен глас, който никога не греши - когато това, което ни се подсказва вопределн момент да изглежда нелогично, в разрез с общоприетите разбирания, дори със собственото ни възпитание.

Всеки път, когато интуицията се обади, като придобит рефлекс се опитвам да я отхвърля. И всеки път съжалявам затова. :( Опитвам се да я следвам, въпреки че толкова пъти съм я пренебрегвала, че тя май понякога се уморява от недоверието ми. И всеки път ми се налага да я приласкавам. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че Интиутивното е част от Разумното.

И това е възможно, което не изключва възможността за противоречие между двете...

Интуицията, доколкото е част от Разумното начало, е доста нелогична в своето проявление. Може да се зададе и въпроса доколко понятията Разум и Логика са идентични?

Според мен двете са доста сходни, доколкото за разумно се приема това, което е логично.

Интуитивното прозрение нерядко е спонтанно, мигновенно и често дава отговор, различен от най-логичния :hmmmmm: Поне при мен е така :1eye:

Разумът дава хилядите варианти за рашение, Интуицията дава един - верният.

Вие как мислите? :sleeping:

Сърдечни поздрави :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене логиката до голяма степен се основава на придобития опит, възпитание, среда, характер и каквото се сетите още в този дух. Нормално е да предлага много решения, защото по някакъв начин тя е ограничена и "предубена", предвид това, че борави с инструменти, които са осезаеми, доказуеми, разбираеми. Т.е. тя използва за критерии това, което сме натрупали през съзнателния си живот тук и сега.

Докато интуицията за мене е по-скоро единствената истина, която е общовалидна без да се интересува от време и пространство, а ние по някакъв начин сме "забрави". Може би затова се проявява като спонтанно и мигновено прозрение, лишено или в разрез с изградената ни логика.

Не знам дали съм права, просто така го усещам.

Какво ще кажете?

Линк към коментар
Share on other sites

Казаното от Веси :) ме кара да се запитам откъде въщност произлиза Интуицията? :hmmmmm:

По-склонна съм да я сложа към сетивата, наред с познатите пет.

Не случайно я наричат шесто чувство :sleeping:

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

„Терминът  "интуиция" има най-различни значения и  много дълга история на изслдване както в философията, така и в психологията......

...1.Интуицията като несетивно познание за неемпиричната истина, подобно на интуицията за Бога (Спиноза)

  2.Интуицията като несетивно познание за емпиричната истина, подобно на

възприятието за възможностите(Юнг)....

....Като крачка отвъд разума и дедукцията към пълното разбиране(Олпорт, Бастик)

....Като разкриване на истината подефиниция(Спиноза)„

*енциклипедия по психология „наука и изкуство„ софия 1998

Според мен интуицията е безспорен "Разум" и е далеч по истинна от резултатите до които бихме стигнали по пътя на логиката, въпреки че смятам самата интуиция е неделим спътник и на едно логическо анализиране.

Дали тя (интоицията) се базира на подсъзнателни форми или е "Всемирната Мъдрост" макар 4е на практика биха могли да са едно и също нещо....нямам представа, но лично аз я възприемам като "вътрешния ми глас".

Опитвам се да се ръководя от него при решаването на повечето от проблемите си.

Вярвам че това проявление на „Разума„ ме ръководи към истинноста!

това е най-общо моето мнение

Поздрави,

Миглена

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Привет!

Май всички говорим за едно и също нещо :)

Остава само винаги да й се доверяваме /защото аз лично понякога я пренебрегвам/.

А за доверието вече има отворена тема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Разбира се! Интуицията е недоосъзната проява на подсъзнанието. Оттам и важната и роля. Лошото е, че от човешките желания възникват подобни чувства, които изключително трудно се различават от интуитивните. Това води до объркване и разочарование.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте! :rolleyes:

Всеки от нас е изпитвал несигурност, когато трябва да различи кое го тласка към определено поведение - интуицията или човешко желание. Колкото до объркването и разочарованията - те са неизбежен спътник на нашето израстване. Не е страшно да паднеш или да се заблудиш. Грях е да не се опиташ да станеш и продължиш или да не търсиш верния път, учейки се от заблудите си.

Мисля си, че разликата между интуицията и желанията е в посоката им. Човешкото желание неизменно крие вътре в себе си очакването да получиш нещо. Интуицията, според мен, е свързана с порива да дадеш нещо от себе си, без да очакваш благодарност или възнаграждение. Ако успеем честно да си дадем сметка какви са нашите скрити мотиви.... Може би има и нещо друго?

Всъщност този проблем се оказва много важен, когато решим да живеем с Любов и по сърце...

С обич:

Донка

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интуицията е безспорен  "Разум" 

Дали тя (интоицията) се базира на подсъзнателни форми или е "Всемирната Мъдрост"

Привет

Дали може дасе нарече "Разум" усета на животните за ловуване намиране на храна вода и прочие. Според мен интуичцията е дар от Природата, друг е въпроса че ние хората май сме единствения животински вид който не цени даровете на природата.

Според мен интуицията е тази която ни казва в определен момент "Крият нещо то теб" или "Лъжат те" или "Тръгни по този път" тогава вече разума може да влезне в действие. За да намери отговора на въпроза "Защо", ако прицени че е необходимо.

Интуиция и разум мога да вървят ръка за ръка, но започне ли разума да диктува на интуицията или да не и се доверява мисля че може да стане страшно.

Друг е въпроса какво може да пречи на разума ни да се довери на интуицията?

Линк към коментар
Share on other sites

На разума пречи материалното възприемане на света и въобща материалната ни същност. Но нали се стремим да се изчистим от това, доколкото е възможно. Това би трябвало да значи, че рано или късно всеки ще се научи да разпознава интуицията от заблуждаващите пориви. Поне се надявам.

А относно животните мисля, че това при тях е инстинкт, който много се различава от интуицията. Образно казано - инстинкта е по-ниско от съзнанието ниво, а интуицията по-високо. Под съзнание имам предвид широко употребяваното му значение, за ограниченото от материалната ни обвивка такова. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Интуицията е призната от съвременната наука,но истините и се приемат,когато са доказани логичеси _засега

Интуицията може да се определи като "изпреварващо отражение",което логиката след време "настига"Така са направени много научни открития

Нали не говорим за интуициата в битов план,напр -ще с :smarty: печеля ли от тотото

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, интуиция е!Това е една ,може би ,периферна тема за гносеологията - философията на познанието.Някога ме интересуваше.

Може би се разочароваш,но не е чак толкова извергната от науката.

Интуицията е това,което знаеш,стигнал си до него /често внезапно/ по някакъв неясен път,но не можеш веднага да го аргументираш.Минава време и обстоятелствата ,фактите го доказват,излиза,че си бил прав.

Има майчина интуиция,професионална,духовни прозрения и т.н. B)

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам,не знам...Не ми е дадено да имам такава дарба.Или не повече от това да позная имам ли писмо в пощенската кутия :rolleyes:

Пак ще се окажа в ролята на човек,който помирявя мистиката с науката

/а Иво ще затвори темата/,но има един възглед,според който всичко,от раждането до смъртта на човека съществува едновременно,паралелно.Само човешкото съзнание възприема събитията линиено,последователно,това

включва и възможността за избор.Това разбиране не е фантастика,то се приема от съвременната физика и мисля е проверено на нивото на елементарните частици.

Въобще предсавата за линейно протичащо време,за история, е сравнително ново за човечеството.Преди около две хил.год преди новата ера,когато възниква старогръцката митология,хората възприемат времето циклично,повтарящо се,в съответствие с природния цикъл.

Тези неща увлекателно са разказани в книгата на Ричард Бах "Едно".

Ако всичко това е така и някой има особената дарба да разчита събитията

които ще се случат - ето предсказание.

Линк към коментар
Share on other sites

Интуицията, в много от случаите е някакъв вид напътствие от невидимия свят, независимо дали е пряко, или чрез подсъзнанието. Дарбите на ясновидците и други видове медиуми представляват същото, но малко повече изразени. Оттам и връзката - изглежда няма да е грешно ако заявим, че предсказанията са проява на силно развита интуиция.

Въпреки това, още мисля, че "интуициата в битов план,напр -ще с печеля ли от тотото" не е интуиция!

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм,Венцислав!Това за тото го казах само иронично.

И аз, като повечето хора,имам потребност да вярвам,че ще бъда напътствана и подкрепана

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Guest_Ваня

И тъй като чета беседата на Учителя "Принципи, закони, сили и форми" (08.03.1933г.) и поподнах на нещо за интуицията, реших да ви го предложа. То съвпада с мнението, че интуицията действа, когато логичния ум не работи, а иимаш връзка с божественото съзнание чрез чувството на сърцето.

"Където участва интуицията, там въпросите се решават лесно. Ако при решението на известна задача взима участие само умът, тя не е решена вярно. Само с мисъл не се решават въпросите. Като наблюдаваш човека, ти си правиш заключения за него и мислиш, че го познаваш. Докато не го почувстваш, познаването ти не е пълно. Ето защо, интуицията разрешава лесно въпросите, понеже при нея взимат участие и мисълта, и чувството. Когато в слънчевия възел, т.е. под лъжичката, изпитваш приятност, ти си на прав път. Слънчевият възел е старата столица на човешкия дух.

Новата столица, новото жилище на духа е главата. Ако в слънчевия възел изпитваш приятност, ще знаеш, че твоето чувство е 100% вярно. В него няма изключения. И наистина, той всякога е прав. Може да не е учен, но каквото каже, всичко излиза вярно. Интуицията е огнище, средоточие, където се събират множество разумни същества и осведомяват човека. Те го насочват в правия път. Те казват на някого: Твоят приятел не решава правилно задачата си; той попада в крив път, иди да му помогнеш. Ще ти покажат и как да постъпиш с него.

Интуицията е Божествено чувство. Тя не произлиза от човека. Някога животните се водят от интуицията. Те вярно долавят нещата, но не ги предчувстват. В предчувствието има страх, а интуицията изключва всякакъв страх. Тя работи, докато човек не се е уплашил. Щом се уплаши, човек може само да наблюдава, но не и да схваща правилно. Интуицията подразбира онзи свободен момент, когато човек възприема и предава правилно."

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...