Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интуиция


Recommended Posts

Интуицията е толкова женствена като качество на съзнанието ,изцяло женски , чувствителен и свръхсетивен принцип .

Интуицията ми дава възможност да почувствам всичко с цялото си същество . Не използвам интуицията си само , за да предрека развоя на събитията в чисто времеви план , а интуитивното мислене е изобщо едно различно мислене , малко по - отвлечено от конкретните закономерни мисловни дейности .

Линк към коментар
Share on other sites

С моята май сме малко скарани.Трябва да положа повече усилия да се вслушвам в гласчето...но как?Как да я развия и да и се доверявам.Някой знае ли рецепта?Или пък упражнения?

Упражнение за развиване на интуицията

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интуицията е нещо много полезно. Лошото при мен е, че не винаги се вслушвам в нея, но вече се старая повече. Но пък тя никога не ме е лъгала.

Преди 2 седмици колата ми изведнъж започна да тропа, предницата. За два дни шума се усили значително. И на третия ден сутринта сякаш някой ми нашепна-карай бавно и внимателно... След обяда спрях при техник и се оказа, че при смяна на гумите преди 5 дни не са завили болтовете и те са падали един по един от вибрациите. Беше останал на предна, лява гума само един, който се клатеше. Добре, че послушах вътрешния си глас...

Имам и други случаи. Например отивах при една приятелка и минавайки покрай сергия с цветя сякаш ми чух, че трябва да и купя цвете. Но подминах. Като отидох при нея се оказа, че има рожден ден и се ядосах на себе си. Разбира се купих и после цветя, но не беше същото...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек, успее да я познава точно, тя е нещо много ценно, защото никога не лъже и винаги е една крачка преди събитията. Знаейки добре какво мказва тя и уловявайки я умело човек много добре може да контролира разни събития, защото е усетил, че те идват.Общж взето тя е най-верния и най-точния пътеводител.Нашият "Помощник".

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интуицията е нещо много полезно. Лошото при мен е, че не винаги се вслушвам в нея, но вече се старая повече. Но пък тя никога не ме е лъгала.

Преди 2 седмици колата ми изведнъж започна да тропа, предницата. За два дни шума се усили значително. И на третия ден сутринта сякаш някой ми нашепна-карай бавно и внимателно... След обяда спрях при техник и се оказа, че при смяна на гумите преди 5 дни не са завили болтовете и те са падали един по един от вибрациите. Беше останал на предна, лява гума само един, който се клатеше. Добре, че послушах вътрешния си глас...

Имам и други случаи. Например отивах при една приятелка и минавайки покрай сергия с цветя сякаш ми чух, че трябва да и купя цвете. Но подминах. Като отидох при нея се оказа, че има рожден ден и се ядосах на себе си. Разбира се купих и после цветя, но не беше същото...

Hameleona , наистина много хубава пеперуда , да ти е честита ! :3d_122:

Интуитивно смятам ,че си много добронамерен човек !

Линк към коментар
Share on other sites

В "Силата на изречената дума" на Флорънс Сковъл Шин прочетох доста интересни определения за молитвата и интуицията - "Да се молиш е като да телефонираш на Бога, а интуицията е нещо като да получиш телефонно обаждане от Него.Линията на доста хора дава "заето", когато Бог им телефонира и те не получават съобщението. Вашата линия дава "заето" когато сте обезкуражени, ядосани, изпълнени с ненавист"

Аз съм възпитана в атеизъм, но интуиция имам и когато съм се вслушвала в нея не съм допускала грешки.

Линк към коментар
Share on other sites

До тук ,като чета разбирам ,че всички малко или много усещат интуицията в себе си.

Ами да ни е честита :) .

Не знам дали е хубаво или лошо да съзнаваш това усещане в себе си,но определено е много полезно.

Много лош спътник и е обаче обективния ум.

Когато интуицията е силно изразена в дадена личност , борбата между нея и обективния ум понякога играе мнооого големи номера на личноста.

Несъзнавайки понякога се всулшваме уж във "вътрешния си глас",който обаче не рядко не е интуицията, а именно обективния ум.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

"чиста подсказка".

Линк към коментар
Share on other sites

Интуицията е неосъзнат спомен.

Кой е носителят на спомена?

Според мен има две възможности:

1. Ауричното същество (липиката);

2. Праспомена, който е вибрация излъчвана от Праатома на духовната искра.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен има две възможности:

1. Ауричното същество (липиката);

2. Праспомена, който е вибрация излъчвана от Праатома на духовната искра.

И ако правилно разбирам , то вибрацията се усеща?

Линк към коментар
Share on other sites

Кой е носителят на спомена?

Да ти призная този въпрос ме уцели точно "между очите". Много ми хареса, но отговаря и на подписа ти " знанието не е мъдрост".

"Носителя" е едно, а "Регистратора" друго. "Регистратора" в природния човек е нисшия аз по общо казано - егото. "Регистратора" е усещащия. Важно е този субект ще го бъде ли или е смъртен. Изживяното от "Регистратора" остава в Ауричното същество което след смъртта на егото се въплащава и създава ново его, за което то е нещо като бог. Те си кореспондират през целия ни живот, нещо като игра на пинг-понг.

В Универсалното учение се говори, че е възможно трансформацията на този смъртен "Регистратор" в безсмъртен носител, но това е дълга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интуицията е едно от нещата, които не можем да дефинираме, но за сметка на това използваме- кой по- зле, кой- по- добре. Възможно е отчасти да е въпрос на спомен, но това ще да си го представя като "спомен" от нещо като свръхпространство, в което събитията не следват линейността на времето, а съществуват в една едновременност. Но това си е моя представа, която съвсем случайно много се доближава до представите на Вадим Зеланд. :)

По- просто ми е да си представям интуицията като следствие от обстоятелството, че осъзнаваме една съвсем малка част от информацията, която идва от действителността около и в нас. То ест в тази представа интуицията се дължи на неосъзнатата част на информацията, която, така или иначе, "регистраторът" (да използвам терминологията на Виктор) долавя. И тук вече въпросът опира до интерпретацията. Дали личностното съзнание правилно и практично интерпретира тези сигнали от несъзнаваните си части.

Има и още един сериозен проблем. Идеята за развиването на интуицията като самоцел, или като представа, че така вървим по по- духовен път може да бъде сериозна пречка за реалното вървене по Пътя. По- верно ми изглежда твърдението, че "правилната" интуиция ще да се появи в следствие на вървенето по Пътя, отколкото да можем чрез развиване на интуицията (например- чрез техники и упражнения) да вървим във все по- голяма степен по Пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е интуицията?

За мен тя е информация получена от някое от 5те сетива + от душа ала това пак си е малко или много интуитивно. Не споменавам 6тото чуство директно към интуицията защото за мен то е просто проявление на 5те сетива.

Точно заради тази сетивност интуицията е нерационална. Произхода на информация за мен няма значение в този случай. В съзщото време интуицията се различава от дарбите започващи с ясно...виждане, усещане, чуване и тн те не са директно свързани с нея въпреки, че и тя е страничен ефект на сетивността.

Интуцията би се проявила например така:

1. внезапно усещане, предусещане за дадена ситуация, явление

2. същото важи и за комуникацията между хората - интуитивното знание за състоянието на даден човек (въпреки, че тук може да се намеси и телепатия и други форми на възприятие - различни от интуицията)

3. интуицията е вътрешно знание - досег с информацията закодирана в душата или прсто досег със самта душа, която от всоя страна черпи от първоизточника

4. интуитивна телпатия - тук са мисловните форми и образи евентуално - като предавателя е колективен (съзнание) а приемника би могъл да бъде всеки човек

Всеки човек е малко или много интуитивен - ала вариациите произтичат от осъзнаването на интуицията като функция на съзнанието.

Забелязано е, че нивото на интуитивност варира спрямо психологическия тип на даден човек - или начина му на мислине - водеща полвина на мозъка и тн.

Интересно е да се разгледа интуицията като външна или вътрешна функция - в проявата и при интроверти и екстроверти - както и съчетанието и с отстаналите фактори формиращи психологическия тип на даден човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е интуицията?

За мен тя е информация получена от някое от 5те сетива + от душа ала това пак си е малко или много интуитивно. Не споменавам 6тото чуство директно към интуицията защото за мен то е просто проявление на 5те сетива.

Пък за мене пък, интуицията няма нищо общо с 5те сетива, освен, че чрез тези 5те сетива се проявява, но не се намира в тях, а по-високо стои от тях.

Едно пояснение от мене .... ако някой човек "види удара" след като го заболи .... егати и интуицията. !

:3d_144:

Линк към коментар
Share on other sites

Има два вида интуиция. Единият е също сетиво - шестото.

За другият вид на някои от тук присъстващи е ясно, няма какво да обяснявам, то не се и обяснява това.

Линк към коментар
Share on other sites

Това което мога да кажа за интуицията за момента е че тя е носител на миналото настоящето и бъдещето,не е само спомен,защото се проявява в настоящето ,за да предложи правилно развитие на бъдещето.Само спомена от миналите животи се проявява в друго наше възприятие.

Интуицията е правилния избор,но много често е заглушена от многото ни мислене.

Няма я всеки ,няма и как да я има.Всички сме различни и начините да се справяме тук на Земята са различни.

Много хора си мислят ,че имат добре развита интуиция,но имат добре развито нещо друго или и двете по равно.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Много хора си мислят ,че имат добре развита интуиция,но имат добре развито нещо друго или и двете по равно.

2headfc0.jpg

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

"Спомени" може да има и от Бъдещето тук и сега. Този, който преминава границите, знае. Това имаше предвид Виктор. Всички имат интуиция, но при някои е в латенция. Спинка си още.

Линк към коментар
Share on other sites

"Спомени" може да има и от Бъдещето тук и сега.

Щом има спомени от бъдещето значи всичко се случва в един момент и всичко е предопределено.Нашите еони са Миг за Някой, миг в който няма нищо неизвестно.

Линк към коментар
Share on other sites

"Спомени" може да има и от Бъдещето тук и сега.

Щом има спомени от бъдещето значи всичко се случва в един момент и всичко е предопределено.Нашите еони са Миг за Някой, миг в който няма нищо неизвестно.

Пространствено-времевите величини са наши земни измерения.Ако има други паралелни светове, то какви ли са техните? За тях и спрямо нас ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...