Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интуиция


Recommended Posts

Здравейте отново!

Има техники за активиране на интуицията, т.е. за приспиване на логиката, която се намира в лявото полукълбо на мозъка. Интуицията е в дясно.

Всеки човек е способен на интуитивни възприятия стига да пробуди неактивната половина от мозъка си, т.е. дясната. Да се твърди обратното и да се смята, че само едни са достойни, а други не са, е тварде наивно в днешните времена на динамични духовни и телесни промени.

Методи за активиране на интуицията много.

Жената има по-добре работеща интуиция от мъжа. Работата при жената е нужно да бъде насочена в друга посока, а не към третото око. За всички жени това е лесно, но друго има, което те първо е нужно да развият.

Работата с третото око е нужна за мъжете.

Ако някой тръгне по обратния път рискува сътресения, както в случая.

Често се случва интуицията да бъде бъркана с егото и трудно различавана. За добрата интуиция е необходимо да липсва единицата, т.е. да те няма, да бъдеш просто проводник.

Мозъкът е машина, инструмент и индивидуалността, към която той здраво се държи през повечето време, е най-голямата измама на третото измерение. От тук следват гордостта и високомерието.

Човек е просто нищо повече от проводник за изява на Божественото Съзнание, т.е. проява на Бог. Проводник на мисли, чувства и дела. От тези трите нищо не е негово, защото формата (твърдата материя, мозъка) е пръст и в пръст ще се завърне.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

О, де да беше само това, о, с мед да го намажеш. Не е дежа вю, плаша се, не е от сега, аз затова съм в този форум и подобни... Търся другарчета... като мен... да не съм сама в това... но намирам само критики на отявлени фанатици и снизходителни съвети от имащи се за много знаещи, в най-добрия случай недоумение и повдигане на рамена... Не е дежа вю, но не мога да го определя какво е, страшничко си е, а аз изобщо не съм го искала... никак не е хубаво да знаеш мислите на хората - дори тези, които не познаваш, дори тези, които не виждаш, дори тук, зная почти всичко за всеки, а не искам да е така. Не е много приятно да се живее по този начин, направо си е мъка. И ме е страх от това. Много. Направо искам си старата мъгла. По-добре си ми беше там.

Силве, много добре те разбирам. Тази повишена сензитивност, а също и информация, която постъпва в мен от известно време по някакви ... да ги нарека необичайни канали ... наистина не е много приятно да се живее по този начин. В началото бях много изненадана, защото не съм прилагала някакви специални техники, после също ме достраша, по едно време дори искрено се помолих да не виждам едни неща, дето не желая да ги виждам и, Слава Богу, вече поне това не го виждам. С другите усещания постепенно свиквам. От време на време и аз си мисля, че човек в неведение си живее много по-лесно и безгрижно. Сега ми е много по-сложно ... и по-отговорно ...

Не разбирам ироничните намеци, отправени към теб. Единствено бих се съгласила, че през последната половин-една година поведението ти доста се е променило и то не в полза на търсене на другарчета (поне така изглежда отстрани). Постовете ти през 2006 година са в много по-различен дух ...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нямам видения, нито чувам гласове, слава богу... това е различно... Аз просто знам нещата. Не с абсолютна яснота, но с достатъчна.

Може и да не искам да се види отстрани толкова лесно. Може и да искам да се види въпреки това, което показвам. И може би това е теста за намиране...

Очевидното с кои очи го виждаме. А невидимото?...

Има и зрящи, слава богу, има ги!

Живи да са!

Линк към коментар
Share on other sites

Как да разберем кое идва от интуицията ни, а кое от предположенията?

:rolleyes:

"Интуицията е Чувство, наука в човека, която схваща нещата Изведнъж...."

"Интуиция може да има само онзи човек, който има обща връзка с Бога, с Първичната Причина." (Дънов)

Пред-положение, полагане преди, правиш догадки, основани на разум, логика и т.н.

Интуицията е над интелекта. Тя може да сведе предположенията ти до верни или неверни.

А колкото до проверката, дали пък страха не налага вето на чувствата ти и те кара да затвориш очи пред оказали се верни предположения???... :dancing yes:

"Reason is an effort to know the unknown

and intuition is the happening of the unkowable.

To penetrate the unknowable is possible,

but to explain it is not.

The feeling is posible,

the explanation is not."( "Intuition", Osho)

Линк към коментар
Share on other sites

Интуицията е едно от проявленията на Сърдечното мислене, което, за разлика от мозъчното /защото има според нашето възприятие за база мозъка/ не се подчинява на пространственно/времева и логическа рамка. Затова е спонтанно и решения, които се вземат мигновено, преди да се включи мозъчното мислене, са най-верни.

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_088:

Астрал вали в очи от плът

и преспи сторва - непрозрачни.

Не брод посочва! Кръстопът

- в светове от себе си по-мрачни.

Астралът облак е, а облакът - вода,

текла някога във собствените вени.

И пак ще дойде, и ще иде, докога?!

Те са вече вени - уморени...

А облакът обгръща ни отвътре

във всеобемна диспозиция!

И животът по корем се тътри!

Не това е интуиция!!!

:3d_160:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_088:

Астрал вали в очи от плът

и преспи сторва - непрозрачни.

Не брод посочва! Кръстопът

- в светове от себе си по-мрачни.

Астралът облак е, а облакът - вода,

текла някога във собствените вени.

И пак ще дойде, и ще иде, докога?!

Те са вече вени - уморени...

А облакът обгръща ни отвътре

във всеобемна диспозиция!

И животът по корем се тътри!

Не това е интуиция!!!

:thumbsup2::thumbsup:

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

Има и зрящи, слава богу, има ги!

Живи да са!

:feel happy:

няма да забравя първият път, когато ми казаха че виждат/чуват/чувстват всичките ми мисли/действия/постъпки, сегашни и минали...и че няма скрито покрито- егото ми откачи/буквално се откачи :D /. После като заживях без да имам какво да крия - нямаше вече нищичко за откачане...

та хубаво се пораздруса този форум - от време на време и туй е нужно :dancing yes:

Горе главата

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек знае следствията, а не познава причините, какво знае тогава?

Какво е интуицията? Познаване на следствията или познаване на причините? Или и двете?

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_088:

Астрал вали в очи от плът

и преспи сторва - непрозрачни.

Не брод посочва! Кръстопът

- в светове от себе си по-мрачни.

Астралът облак е, а облакът - вода,

текла някога във собствените вени.

И пак ще дойде, и ще иде, докога?!

Те са вече вени - уморени...

А аз ще звънна смело тетива,

към теб ще грейнат сто дъги засмени

и моите очи ...реки от светлина

ще влеят в твойте вени - възродени.

:feel happy: Не бях писала поезия от 23 години!

Благодаря ви, че ви има, Форумци! От известно време вие сте моята опора и попътен вятър! :3d_039:

Линк към коментар
Share on other sites

Причината е само Една.

От там нататък всичко, всичко, всичко, включително и ние сме само едни................................................................ следствия, които си мислят само, че са Огромни Причини.

Е, как да не се смее човек?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Малко цитати. ... На някой може и да му бъдат полезни.

Що за тайнствена способност е това, което наричаме интуиция? ... Ние бихме я определили като пряко възприемане на истината независимо от способностите за логично мислене и интелектуалните процеси. Това е появяването в съзнанието на някои истини или възприятия на красотата, които по-рано никога не са се случвали. Те не възникват от подсъзнанието или от хранилището на паметта, индивидуално или расово, а попадат в ума непосредствено от свръхсъзнанието, от всезнаещата душа. Това знание се признава незабавно за абсолютно истинско и не предизвиква никакви съмнения.

Получаването на пряк достъп до истината е висшето предназначение на всички човешки същества. Напълно е вероятно, че някога самото мислене ще се окаже толкова ниско под прага на съзнанието, колкото сега се намират инстинктите. Тогава ще функционираме в царството на интуицията и ще говорим в категориите на интуицията с такава лекота, както сега говорим в категориите на ума и се стремим да функционираме като ментални същества.

В своята „Изследване психологията на мистицизма” отец Марешал определя интуитивното възприятие по следния начин:

„В най-общ смисъл, интуицията представлява пряко свързване на способността за познание с обекта на познанието. Всяко знание по някакъв начин е свързване; интуицията е непосредствено „информиране” без обективното вмешателство на посредник. Това е единствения акт, според който познаващата способност се формира не по образа на обекта, а по неговата същност. Ако искате, това е точно съответствие, общата линия на контакт между познаващия субект и обекта.”

"...интуицията за мисълта е същото, както усещането за чувствата"... Д-р Дибли дава също така определението, предложено от професор Х.Уилдън Кар: „Интуицията представлява възприемане на реалността чрез ума непосредствено такава, каквато е, а не във форма на представа или концепция (а също не като идея или обект за размишление), които, напротив, са интелектуални възприятия”. Той пише, че интуицията „се интересува изключително от неосезаемото и бъдейки независима от времето, също е независима и от чувствата”. Той дава поразително точно определение (възможно е да не е преднамерено, защото пише на друга тема), характеризиращо координирания практичен мистик или знаещ:

„…в края на краищата, интуитивното вдъхновение и инстинктивната енергия се примиряват и обединяват в единно „аз”, което в крайна сметка, образува цялостната индивидуалност”.

Тук имаме механизъм, физическа реакция и отношение, което се контролира и насочва от апарата на инстинктите, действащи чрез усещанията и мозъка, а също чрез душата на своето ниво, която управлява ума и го направлява чрез интуицията, която има точка на физически контакт във висшите раздели на мозъка. Д-р Дибли обобщава със следните думи: „Стигнах до несъмнения извод за съществуването на два различни органи на ума в човешките същества: таламуса като област на локализация на инстинктивните реакции и кората на главния мозък, където е местонахождението на свързаните между себе си интелект и интуиция”. Тази позиция се съгласува добре с източното учение, което свързва функциониращия и координиращ център на цялата нисша природа с областта на хипофизата, а точката на контакт с висшия „Аз” и интуицията, с областта на шишарковидната жлеза.

По този начин виждаме следната ситуация: умът получава просветление от душата във формата на идеи, които внедрява в него или във формата на интуитивни впечатления, предаващи точно и непосредствено знание, тъй като интуицията винаги е безгрешна. На свой ред, същия процес се повтаря от активния ум, който внедрява във възприемчивия мозък интуитивните впечатления и знания, предавани от душата. Когато този процес се осъществява автоматически и точно, пред вас е просветен човек или светец.

От интелект към интуиция - А. Бейли.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето какво казва Учителят за интуицията в "Разговори при седемте рилски езера":

Нашата интуиция е вложена в причинното тяло. Ако има координация между главния мозък и симпатичната нервна ситема, можем да схванем Истината. Не допущайте отрицателни мисли - те развалят координацията. Не изпущай първата мисъл, която идва. Тя е интуицията, която иде от симпатичната нервна система. Ако първата мисъл на симпатичната нервна ситема е изпратена на главния мозък и той не я приеме, ние не сме в права посока на движение.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво казва Учителят за интуицията в "Разговори при седемте рилски езера":

Нашата интуиция е вложена в причинното тяло. Ако има координация между главния мозък и симпатичната нервна ситема, можем да схванем Истината. Не допущайте отрицателни мисли - те развалят координацията. Не изпущай първата мисъл, която идва. Тя е интуицията, която иде от симпатичната нервна система. Ако първата мисъл на симпатичната нервна ситема е изпратена на главния мозък и той не я приеме, ние не сме в права посока на движение.

Тази книга е първата, която ме запозна с учението на Дънов. Ако приема думите му от цитирания пасаж аксиоматично, а аз да кажем, ги приемам за верни като една работна хипотеза, от тях следва:

1. Този, който допуща отрицателни мисли и ги произвежда за интуитивни усещания, не борави с истинска интуиция, а с отрицателните мисли, които е сметнал погрешно за висша интуиция, само поради факта, че той самият ги е допуснал.

2. Този, който цитира Дънов, призовавайки да не допущаме отрицателни мисли, а сам го прави, вменявайки ни ги за истинни, спекулира и с него и с учението му. Може би е по-редно да направи свое учение - нещо като свое Евангелие на Любовта, на което само той да се кланя.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво казва Учителят за интуицията в "Разговори при седемте рилски езера":

Не допущайте отрицателни мисли - те развалят координацията.

"Отрицателни мисли" аз разбирам тук като недоверие към първата(интуитивна) мисъл, тя сама по себе си може да бъде положителна или отрицателна, което е друго.

Права ли съм?

Линк към коментар
Share on other sites

Пак, ако изходя от Дънов и цитирания му по-горе съвет, първата мисъл не е нито положителна, нито отрицателна, а е интуитивна. Тогава кое е това, което я определя като отрицателна или положителна - втората мисъл - тази, която идва от главния мозък. И ако главният мозък реши, че тази първа интуитивна мисъл е отрицателна, значи нещо главата ни е накриво :king: . Аз така разбирам Дънов.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво казва Учителят за интуицията в "Разговори при седемте рилски езера":

Нашата интуиция е вложена в причинното тяло. Ако има координация между главния мозък и симпатичната нервна ситема, можем да схванем Истината. Не допущайте отрицателни мисли - те развалят координацията. Не изпущай първата мисъл, която идва. Тя е интуицията, която иде от симпатичната нервна система. Ако първата мисъл на симпатичната нервна ситема е изпратена на главния мозък и той не я приеме, ние не сме в права посока на движение.

Положителните мисли създават условия за проявяване на интуицията. Те насочват съзнанието ни от личността към душата. Отрицателните мисли нарушават координацията между двете и оттам интуицията не може да се прояви. Интуицията е винаги свързана с положителното мислене, като това не означава че тя не ни показва отрицателните страни на действителността, а просто че е налице едно отношение на разбиране и любов към тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Вчера попаднах на нещо интересно, което още се опитвам да осмисля и разбера.

Note: Intuition, Co-ordination, Imagination, Compassion,

Volition, Apperception, are the qualities of the sixth sense. [TT 438]

Обърнете внимание: Интуицията, Координацията, Въображението, Състраданието,

(проявата на) Волята, Възприемането (умствено), са качествата на шестото чувство.

Учение на Храма, 176. Движение и вибрация - Франча ла Дю

При първо четене малко ме обърка свързването на интуицията с въображението (като под въображение не трябва да се разбира мечтаене, а създаването на прототипи на обектите в причинния свят, които задължително ще се проявят и във физическия). Също ми направи впечатление и присъствието на волята. Може би се има предвид разбиране (отчасти) на Волята на Бог, на Божествения Замисъл, както и получаването на знания за целите и намеренията на тези около нас. В състраданието (съчувствието), координацията и умственото възприятие виждам същото, което и в интуицията, с разликата, че вместо за причинния свят те се отнасят за чувствата, физическия свят и умът.

Линк към коментар
Share on other sites

Обърнете внимание: Интуицията, Координацията, Въображението, Състраданието,

(проявата на) Волята, Възприемането (умствено), са качествата на шестото чувство.

Учение на Храма, 176. Движение и вибрация - Франча ла Дю

При първо четене малко ме обърка свързването на интуицията с въображението (като под въображение не трябва да се разбира мечтаене, а създаването на прототипи на обектите в причинния свят, които задължително ще се проявят и във физическия). Също ми направи впечатление и присъствието на волята. Може би се има предвид разбиране (отчасти) на Волята на Бог, на Божествения Замисъл, както и получаването на знания за целите и намеренията на тези около нас. В състраданието (съчувствието), координацията и умственото възприятие виждам същото, което и в интуицията, с разликата, че вместо за причинния свят те се отнасят за чувствата, физическия свят и умът.

Интересен цитат, Станимир!

Координацията привлече интереса ми. Как тя е конкретизирана в този текст? Дали се отнася само до физическия свят?

Линк към коментар
Share on other sites

Координацията я свързвам с чувството за ориентация, за разбирането на позицията в която се намира човек; после с равновесието, с разбиране на отношенията и връзките които съществуват между човека и другите (и заобикалящия го свят въобще), с взаимодействието му с обкръжението. На практика всеки свят е материален в по-голяма или по-малка степен. Това е условие за неговото проявление, за съществуването на форми и съответно индивидуално съзнание. Физически свят наричаме най-материалния от световете на които протича човешката еволюция, но координацията може да се отнесе до всички светове, както и вертикално за отношенията между самите светове.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз така го разбирам. Искаше ми се да има някакви по-конкретни указания за това как да се развива. На мен ми е слабо място.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интуицията е паралелна несъзнавана обработка на информацията, която възприемаме. По-скоро е свързана с дясно хемисферната дейност, както и с емоциите. И протича до голяма степен автоматично. Според мен се тренира чрез култивиране на емоционалния живот -сублимация, молитва, смирение, пост, целомъдрие и социални отношения с емоционална интелигентност. А когнитивно се тренира с медитация - това чисто осъзнаване отвъд серийно действащата линеарна логика! Но тренировката и изисква проверка на реалната "натренираност". Например зърнем някой човек за миг и от тази мигновена ментална "снимка" превключваме на медитативна когниция (става за миг) и оставяме интуицията да работи. След това вече с логичния ум извличаме интуитивно събраната информация. Това е не по-малко трудно от самото интуиране. А трето - получаваме актуална информация за този човек по нормални социални канали и сравняваме показанията на интуитивния си доклад за него с реалните данни. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда :) е така. Случвало се е да нахлуят или избликнат образи, мисли /сякаш изневиделица/ след срещата ми с някого. А понякога, дори и когато мисля за.

Прилича на трепване на струни. Ако моята същност е струнообразна, то породилото се и чуто нечуто/непроявено, неизявено, невидимо/ е интуицията. :unsure::)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...