Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Материалното положение в България


Ради

Recommended Posts

Матриалното положение е полюс

Духовните идеали са друг полюс

Българите в момента като цяло са характерни с грубия си материализъм

Хората в този форум не са материалисти нито про-западно настроени.

Западната култура почива на реда, съзнателността и законността и това е хубаво.

Япония представлява интересен пример за западна ефективност и широко скроен духовен мироглед.

В България трябва да се започне от простите неща. Здравословен живот и хранене. Екологическа просвета. Култивиране на добри обноски от детската градина и училище, възпитание в чистота и опрятност.

Възпитание с музика, упражнения на открито и паневритмия, труд и излети сред природата.

Това ще доведе и до хармонично емоционално развитие.

Много е важно да се подобри чистотата по улиците и обществения транспорт.

Това са важни и добри неща които могат да се правят в малък и голям мащаб и резултатите

няма да закъснеят.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: flysilf - Да вземем, в смисъл - да научим, да се поучим от опита...

Иначе си прав, липсва ни източно мислене-духовност... Води ни все още страха, как ще ни приемат хората... как ще оцелеем... все суета.../е има малки изключения, работи се във вярната посока /.

Линк към коментар
Share on other sites

очаквах на форум за духовно развитие по други мнения-но ако в българия хората които уж се развиват духовно имат типично западно мислене тогава какво остава за другите?...?...?
Очакванията към мисленето на хората и разочарованието от това, че не отговаря на нашите представи за "духовен форум", както и критиката към мисленето на другите, както и усещането за нападнат и обиден - това елементи на източен тип мислене ли са? :hmmmmm:

В България трябва да се започне от простите неща. Здравословен живот и хранене. Екологическа просвета. Култивиране на добри обноски от детската градина и училище, възпитание в чистота и опрятност.

Възпитание с музика, упражнения на открито и паневритмия, труд и излети сред природата.

:thumbsup2: Валентин! Опитваме се да започнем - тихичко, с децата, които сега растат..... Те ще променят България, ако ние посеем в умовете и сърцата им семенцата на Любовта (без да и лепим етикети).

Най-доброто е съчетание между източна и западна народопсихология.
:thumbsup2: Максим! Може би не случайно сме на границата на изтока и запада? Не в противопоставянето, а в единството на противоположностите е Любовта.

И защо се приема,че "българите" сме "такива" и не сме "такива" - аз не съм склонна да слагам етикети на хората - предпочитам да ги опознавам и общувам с тях - знаете ли колко прекрасни и добри обикновени хора има в България (когато ги отвориш на подходящата страница)?

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: flysilf - Да вземем, в смисъл - да научим, да се поучим от опита...

Иначе си прав, липсва ни източно мислене-духовност... Води ни все още страха, как ще ни приемат хората... как ще оцелеем... все суета.../е има малки изключения, работи се във вярната посока /.

Има-прав си!....А сега нека пожелаем на този свят повече равновесие,Мир,Любов и Хармония с Всемира!

Нека умовете просветлеят и се слеят с Всемировия Ум!..Нека сърцата постепенно засветят с оная златна светлина събираща светлите сили помагащи ни да съградим един светъл свят-свят на Радост,Мир,детски смях.

Нека нашия свят стане образ и подобие на всичко сътворено в природата от Бога-нека бъде образ и подобие на един растителен или кой да е организъм в който всички природни закони сътворяват една неземна хармония и Радост блика от обществото на клетките!...Нека бъдем като тях! Стига измислени закони обслужващи нечии интереси за сметка на други!!!..Природният модел е верния модел-нека го последваме тук и сега макар и само на умствено ниво-постепенно ако държим този модел в умовете си той ще стане нещо естествено за нас и ще почне да се реализира и на земно ниво!

Мир Радост Любов по всички Вселени за всички чувстващи създания!!!

очаквах на форум за духовно развитие по други мнения-но ако в българия хората които уж се развиват духовно имат типично западно мислене тогава какво остава за другите?...?...?
Очакванията към мисленето на хората и разочарованието от това, че не отговаря на нашите представи за "духовен форум", както и критиката към мисленето на другите, както и усещането за нападнат и обиден - това елементи на източен тип мислене ли са? :hmmmmm:

Е надявам се и ти като идеш в магазина да си купиш хляб и видиш че ти предлагат трактор ще се стъписаш поне малко-или греша?...Не бъркай източния тип мислене с някаква си доброта която ппроизтича от нежеланието за нараняване "чувствата" на някого особено ако тези чувства са болнави и съмнителни!..Ако ти излезе цирей и отидеш на лекар едва ли ще го осъдиш че те е заболяло като те реже нали?...А усещането за обиди и нападения идва от онзи приятел с шпагичката-явно си е решил че нападам някого.Не нападам никого а изказвам мнение което може и да изглежда малко по остро защото е тежко да гледаш омагьосани хора обсъждащи проблеми в един и същ омагьосан кръг от години без никакви резултати.Иска ти се да изкрещиш-еййййййй огледайте се бе не виждате ли за какво иде реч всъщност?...И така-извинете ме за малко по резкия явно тон с който пиша постовете си-но накрая остават тия които разбират!...Тия които искат ласкаене на "чувствата" си-естествено че ще се махнат или ще прекъснат общението или ще реагират остро по принцип.Когато дойде болестта никой не я иска и всеки я отхвърля-опитва се как ли не да я потуши,но когато е правил нещата довели до самата болест-никак даже не се е дърпал....Е къде е разумността тук?...Готови сте да наругаете болестта-тоест Бога който я изпраща....Защо гледате само външното и негативното което реже и лекува а не видите разумността зад всичко това?...Нима човек не избира сам какво да види?

Защо трябва рязане ли? Защото по начина по който я кара светът до момента се вижда едно-нещата отиват от зле на по-зле!...Този модел трябва да бъде разрушен изцяло след което ще дойде новия модел-природния!...Този за който се говори в много учения и основно в това на Учителя Беинса Дуно.

Ваше право е да се дразните и отхвърляте изказванията ми-мое право е да говоря Истината!

Желая ви Мир,Светлина,Хармония сега и за в бъдеще!

В България трябва да се започне от простите неща. Здравословен живот и хранене. Екологическа просвета. Култивиране на добри обноски от детската градина и училище, възпитание в чистота и опрятност.

Възпитание с музика, упражнения на открито и паневритмия, труд и излети сред природата.

:thumbsup2: Валентин! Опитваме се да започнем - тихичко, с децата, които сега растат..... Те ще променят България, ако ние посеем в умовете и сърцата им семенцата на Любовта (без да и лепим етикети).

Най-доброто е съчетание между източна и западна народопсихология.
:thumbsup2: Максим! Може би не случайно сме на границата на изтока и запада? Не в противопоставянето, а в единството на противоположностите е Любовта.

И защо се приема,че "българите" сме "такива" и не сме "такива" - аз не съм склонна да слагам етикети на хората - предпочитам да ги опознавам и общувам с тях - знаете ли колко прекрасни и добри обикновени хора има в България (когато ги отвориш на подходящата страница)?

Линк към коментар
Share on other sites

Една мисъл от по-предните постове много ми хареса

и си мисля че дава доста точен отговор по темата.

''Някой тук беше написал някаква история за един надгробен камък и надписа върху него. Цял живот, се опитваш да промениш света, държавата, града, семейството, а себе си забравяш. Ако започнем от там. От мен, от теб...до две добри същества още 8 милиона. Аз си мисля, че това е пътя към успеха.''

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Да!

Ето я цялата притча: Започни от себе си

През последните години се опитвам да следвам точно този императив. Кога успявам, кога не...

Направиха ми впечатление някои много яростни коментари срещу западното мислене, срещу Западна Европа, срещу Съединените щати и противопоставянето им на източното мислене. Предлагам да не забравяме все пак, че през последните 15-20 години идеите на Изтока идват до нас главно от така "гнилите" в духовно отношение западни страни, а не директно от изток. Свидетели сме на близо 40-годишното явление New age, което знаем откъде започна. Това не ви ли говори, че там, на запад, хората са се пробудили преди нас? Въпреки, че ние си имаме нашия безценен Учител, чиито духовни съкровища малко българи познават и ползват. Няма, според мене, никакъв смисъл да противопоставяме Изтока и Запада. А, както сме клекнали на кръстопътя, да се изправим, да се огледаме в най-близката локва, да се уплашим от нацупената си физиономия, да се усмихнем широко, въпреки нащърбената си уста, и да тръгнем в някоя посока. Ако сме сгрешили посоката, да я сменим.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма, според мене, никакъв смисъл да противопоставяме Изтока и Запада.

Да и аз така смятам. Да вземаме най-доброто и от двата мирогледа, да търсим синтеза и то първо в себе си. Всъщност синтеза мисля, че е започнал да става по естествен начин и то включително на материално ниво....

Линк към коментар
Share on other sites

Да!

Ето я цялата притча: Започни от себе си

През последните години се опитвам да следвам точно този императив. Кога успявам, кога не...

Направиха ми впечатление някои много яростни коментари срещу западното мислене, срещу Западна Европа, срещу Съединените щати и противопоставянето им на източното мислене. Предлагам да не забравяме все пак, че през последните 15-20 години идеите на Изтока идват до нас главно от така "гнилите" в духовно отношение западни страни, а не директно от изток. Свидетели сме на близо 40-годишното явление New age, което знаем откъде започна. Това не ви ли говори, че там, на запад, хората са се пробудили преди нас? Въпреки, че ние си имаме нашия безценен Учител, чиито духовни съкровища малко българи познават и ползват. Няма, според мене, никакъв смисъл да противопоставяме Изтока и Запада. А, както сме клекнали на кръстопътя, да се изправим, да се огледаме в най-близката локва, да се уплашим от нацупената си физиономия, да се усмихнем широко, въпреки нащърбената си уста, и да тръгнем в някоя посока. Ако сме сгрешили посоката, да я сменим.

Приятели моля ви четете какво съм писал в поста и не тълкувайте както на вас ви хрумне моля!...Никъде няма противопоставяне на Изток и Запад така както вие го разбирате-казано бе ясно и точно че в момента умовете на хората са обсебени изцяло от западния модел мислене и затова източния модел е абсолютно важен да влезе в играта!..Относно New Age много се извинявам но малък процент от нещата които са минали през мен като четиво и инфо въобще са нещо различно от низши магически практики нямащи нищо общо с безкористието!!!...Тъй нареченото Ню Ейдж течение насочва духовните познания и опитности изцяло към едно-КЪМ МАТЕРИАЛНО БЛАГОДЕНСТВИЕ!..За яснота-забележете посоката! Ползва се духовното за материално благоденствие като че ли тия хора ще бъдат тук завинаги!..И обратното верния път в момента за човечеството е ОДУХОТВОРЯВАНЕТО на материалното!...Именно тук идва идеята за безкористието-тоест превръщане на всички земни дела в духовна опитност!...Ако не правите разлика в посоките на движение-то ви обръщам внимание че това е най-важното в определянето на едно учение или течение като черно или бяло..като инволюционно или еволюционно...От мое наблюдение Ню Ейдж не е било и няма да бъде вярна посока на движение изключая някой само негови представители-а си остава именно срезство за утвърждаване на консуматорския манталитет на съвременния западен човек!....Накратко моля ви запознайте се с книгите на Сергей Николаевич Лазарев "Диагностика на кармата"-разберете ги на най-дълбоко ниво (а за това ще са нужни години и то не една) и когато ви се обрисува вярната картина на съвременния свят както и на света въобще тогава мисля,че ще мислите и говорите по друг начин!А дотогава всеки спор или коментар май е безмислен!

Мир Любов и Хармония ви желая!

Линк към коментар
Share on other sites

Хъм това е важно

Започни от себе си

Другото са дрън дрън исток запад противопоставяне

материално нематериално и т.н.

Човек може да не е чел дебели книги и да живее и по-стойностно и да е по-духовно ''развит'' от много които са чели.

Мисля си че нещата(прочетеното) имат значение когато се прилагат на практика.

Някъде бях споменал;

''Истината е в самите нас а книгите са само ключът към нея'' .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup:

Бих попитала flysilf как точно прилага в своя личен и професионален живот това, което така пламенно ни съветва и учи. - Благодаря му за въодушевлението и загрижеността! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup:

Бих попитала flysilf как точно прилага в своя личен и професионален живот това, което така пламенно ни съветва и учи. - Благодаря му за въодушевлението и загрижеността! :thumbsup:

Ха ха ха оформи се ясна и определена опозиция срещу мен-благодаря ви,че поне сте искрени!... :thumbsup2: Никого нищо не съветвам и от никого нищо не търся!

Благодаря за общението все пак-беше ми приятно! :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Всяка сутрин оставям до контейнерите храна за кучета, като я разпределям. Хляб не изхвърлям никога, а оставям в отделни пликове. Днес, след като се върнах от работа, се сетих, че има стар и мухлясъл хляб, който бях забравила да дам, отидох и го оставих до контейнера; в същото време една възрастна жена се наведе и го взе; попита ме - това хляб ли е, гледах безмълвно. Дадох й пари и продължих.

Подобни случки никога не мога да приема спокойно, никога. Или ние сме много бедни (духом), или сме страшно мързеливи, или не си помагаме, не знам. Бедни и нещастни сме.

Понеже идва Коледа, въпреки че е след два месеца, тези от вас, които имат повече - давайте пари, давайте дрехи, давайте, каквото можете и каквото няма да ползвате. Има кой да го вземе и да бъде нахранен и облечен. Давайте.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори на запад няма такова разделние .Безчусвени нискоинтелигентни ,тъпанари със самочуствие на богоизбрани има само в България и Русия.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори на запад няма такова разделние .Безчусвени нискоинтелигентни ,тъпанари със самочуствие на богоизбрани има само в България и Русия.

Порицанието дали ни прави духовни?

Линк към коментар
Share on other sites

Дори на запад няма такова разделние .Безчусвени нискоинтелигентни ,тъпанари със самочуствие на богоизбрани има само в България и Русия.

Порицанието дали ни прави духовни?

Но аз им помагах без да им казвам негативите и последствията.Това си е мой пролеблем.Не ми пука дали ме мислиш за духовен или не това е опит.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Дори на запад няма такова разделние .Безчусвени нискоинтелигентни ,тъпанари със самочуствие на богоизбрани има само в България и Русия.

Порицанието дали ни прави духовни?

Но аз им помагах без да им казвам негативите и последствията.Това си е мой пролеблем.Не ми пука дали ме мислиш за духовен или не това е опит.

Ок!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 14 years later...

ОТ 2014 Г. Украйна даде замята си да я обработвзат западни фирми . С договор за секретност, за 50 г. Не украинците , а определени фирми заливат Европа с безмитно , без санитерни документи зърно , на дъмпингови цени .С единственото условие да не се търсят кусури .Дали ще е ГМО , дали е опаразитено , дали има остатъчни химикали или радиация .

Сега в цяла източна Европа се надигат бунтове срещу аграрната политика .А тук в България олиото спадна от 7 лв. на 3 лв. точно по време на най силните недоволства на зърно производителите .Това е видно с цел да се успокоят българите и ако може да спрат стачните действия на земеделците .

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...
В 11.02.2004 г. at 21:24, Ради каза:

Здравейте,

 

Всички виждаме в каква материално-икономическа действителност живеем.

Цените на апартаментите скачат и стават недостижими. Там където са евтини обикновено няма нито поминък, нито перспектива за равитие.

Цените на старите коли се вдигат, и въпреки всичките проблеми с тях ще трябва да си плащаме скъпо, за да ги притежаваме.

Работата по фирмите става все по-трудна, напрегната и изпиваща енергии.

Там където има работа.

Как живеят хората? Какво да правят младите?

А и не само те.

Как мислите – дали това е добре за нашето духовно израстване?

Какъв е смисълът на тези материалните трудности? Къде е причината?

Можем ли да направим нещо и какво е то?

Добре ли е да правим нещо или трябва да търпим?

Как виждате присъединяването ни към ЕС?

 

Поздрави,

Ради

Това все едно е писано миналия месец.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...