Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Родопите


Аделаида

Recommended Posts

Какви са вашите впечатления от Родопите, как се чувствате там, ходите ли често.

С какво са по-различни от Рила, Пирин, Стара планина и др...

Аз скоро бях, много е живописно и величествено, беше ми много приятно...

С Вас как е?

Линк към коментар
Share on other sites

Родопите са магия!!! Обожавам ги!

Това лято бях там, нямам думи да изразя усещанията си.

Всички планини в България са много различни, а Родопите съчетават простор, мекота и магия.

Много ми харесват махалите, в някои от тях живеят съвсем сами хора. Планина е осеяна с тях, оживява се от гласовете им. Не зная дали има нещо по-грубо от това да минеш през такава махала и само да поздравиш с "добър ден". Имах прекрасни изживявания там, и с хората, и с планината. Другото лято съм пак съм в Родопите. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Най-благата и красива, нежна и любяща планина на Балканите, огласяна от каба гайдите и най-чудните душевни мелодии от Българския народен фолклор!

Линк към коментар
Share on other sites

Родопи са наистина магически, но за мене Стара Планина е несравнима - толкова гъсти и мрачни гори, величествени усои и хиляди пещери - в нито една друга планина ги няма. Който е минал през Искърското дефиле, той знае. Единствено им съперничат планините в Черна гора.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

. Който е минал през Искърското дефиле, той знае.

Не напразно и Вазов отделя значително място на това дефиле в своите съзерцания и творчество.

Линк към коментар
Share on other sites

Родопите е един от енергийните центрове в България,твърдя го ,защото лично съм изпитал местноста на Кръстова гора.

Кръстовете там вибрират доста силно.Наистина е едно от истинските места в нашата красива България.

Линк към коментар
Share on other sites

Като отидеш на Кръстова гора допри челото си до кръста който се намира вдясно ,като влезеш в черквата и ще усетиш.Онзи който се намира отгоре над всички параклиси ,допреш ли челото си ,също може да усетиш вибрацията но по слабо.

Повече информация за местноста и кръстовете можеш да намериш тук.

Редактирано от Иви
Линк към коментар
Share on other sites

"За тези, които са видели Родопа отстрани, тя е поетично видение, за тези, които са бродили из нея- тя е дълбока, трагична драма, а за тези, които могат мислено да се извисят и да я видят отгоре- тя е люлка на вдъхновение..."

Никола Гигов

А за мен това е Земята на Орфей. :3d_052:

Линк към коментар
Share on other sites

Дали бихте благоволили да ни опишете как точно вибрират кръстовете на "Кръстова гора"?

Като нежно докосване. От малко разстояние даже. Изпитах го.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-благата и красива, нежна и любяща планина на Балканите, огласяна от каба гайдите и най-чудните душевни мелодии от Българския народен фолклор!

Направо да настръхне човек от звука на гайдата, аз поне така се чувствам, а и в комбинация с Родопите,м-м-м.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли, че някога са я наричали Кръстата гора? Т.е. планината с многото кръстове. А черква не се гради на случайно място.

Двете половини, които са направили тялото ми в тоя живот, идват от две планини. Едната е Средна гора, допираща Балкана, а другата е Родопа. Но от Родопа е душата ми. От там ми идат дарбите, песните, наследството, там се сгушвам и гласа й слушам. Винаги мека и нежна, малко тъжна понякога, но никога лоша.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Жена беше това, майка, затова овчарите й викаха Родопа и се сърдеха когато някой речеше Родопи"*

... Винаги мека и нежна, малко тъжна понякога, но никога лоша.

Няма човек, който да обгърне Родопа с един поглед. Няма връх, на който да се изкачиш, та да я познаеш с един поглед. Трябва да я извървиш и да я изтрадаш, та после да я събереш в сърцето си и да я погледнеш - ала трябва да имаш сърце на орел. Не може да видиш Родопа с очите си, трябва да я видиш със сърцето си. Със затворени очи, в себе си.*

* Антон Дончев "Време разделно", 114 - 115 стр.

Какви са вашите впечатления от Родопите - Аделаида

Няма време, а само пространство.

Потъвам в спомени и желания.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

EХ, орфеева земя... всичко из нея е магическо ... и планината, и хората, и песните, всичко, всичко! Ама ... какво правим с нея?

Родопи.

Напомнят- има две посоки-

нагоре и надолу.

За поука на забравилите човеци. В случай, че мислят, че могат да се позадържат на равно...

Само че всяка планина е магическа. И по- хубава от нея може да бъде само планината, на която още не си бил. Или на която никой не е бил ... ( според Висоцки)

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Родопите са планина с изключително спокойно излъчване.Щом стъпя там,всичките ми тревоги и притеснения изчезват.Забравям всичко от ежедневието и се оставям енергията да превземе духа и тялото ми. Много обичам тази планина,но за съжаление отдавна не съм била там.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Мистика и доброта,това е мнението ми за Родопа планина:)Мисля си дали археолозите са ракрили и 5% от нейното древно наследство,оставам с впечатлението ,че всяка барчина(баирче-възвишение) е била древно светилище от предтракийски епохи още.Помислете само толкова популярен стана Перперикон в последните години,а той се намира почти в края на веригата,какво ли свещенно тайнство крие сърцето на Родопа:)Дори и самият Перперикон е изучен само външно ,но Николай Овчаров може би ще открие в бъдеще и вътрешния смисъл на свещенния древен град,та дори и истината която се крие под повърхноста му.Не мога да намеря в момента точните думи и цитати дадени от Учителя ,но той е говорил ,за възвишените същества ,които са работили и създавали земята и за това как са си устроили място за почивка,а родопите са част от тази тяхна пра древна "почивна" база(ТЕ НЕ ПОЧИВАТ ,МОЖЕ БИ ПОЧИВКА В ПРЕНОСЕН СМИСЪЛ).:) Не забравяйте също ,че в Родопа има все още ,ще ги има и за напред ,деистващи светилища където човешки крак не стъпва,само някой посветени пазители и' ключари'. Аз лично имам в съзнанието си разказ за един такъв пазител ,разказан ми от моята баба. С много любов към съфоромниците.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Всяка есен ходя там, в "моята планина". :whistling:

А утре е денят на есенното равноденствие, дано да е подходящ за разходка.

http://vbox7.com/play:fb5566e0

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Маджарово - преди десетилетия името се появяваше в новините за миньори-ударници, рекордни добиви и т.н. А Планината плачеше под калта и отровите, които мините изливаха в Арда. Сега е тихо и много красиво! По всяко време на годината!

4Pcz5E.jpg

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...