Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Петър Димков - Лечителя


bulgaro

Recommended Posts

Пускам тази тема, защото той за мен е един от най-великите Българи...

В челната ми тройка е... Ако е редно да ги класифицираме по този начин естествено...

Много пъти съм се питал защо няма нищо за него /или поне не съм видял/ във форумите тук...

Сега питам вас...

Какво знаете и/или мислите за него...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

един от най-великите Българи..

Много пъти съм се питал защо няма нищо за него /или поне не съм видял/ във форумите тук...

Сега питам вас.

Абсолютно съгласна. Дължа здравето и живота си на негов ученик и на любовта на майка ми, която изпълни сложните рецепти. По- късно и аз лекувах синузит, бронхит и др. в семейството напълно успешно, ако се изпълнят 60%, дори по-малко от цялостния план за лечение. Трудоемко и обвързващо, но без странични ефекти. А и така проявявате любовта си към болния или желанието за живот, което е вече на др. ниво. Димков също е много повече от билкар, както се е налагало да бъде представян по соц. време.

Прекланям се пред цялостното му дело и препоръчвам от все сърце рецептите му в случай на нужда, а и за профилактика и като начин на живот.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

Първото нещо за което се сещам е името новата книжка на Ники Кафтанджиев, около 800 - 1000 и няколко странички - П.Димков добре познатият непознат", която стои от 1 месец на шкафчето ми и ...време, време :) като че ли той най - добре се е докоснал до Лечителя. заслужава си и Книжката на Лили Димкова, която излезе на скоро и чието име не се сещам... + Много интересни историики разказва и в книжката и на представянето - струва си да се отиде, ако има все още представяния+ прекрасни копия от картините й - Богомили...:thumbsup2:

Отделно при книжките 2ра ръка все още могат да се намерят 3те тома на - Българска Народна Медицина от самия Димков за по малко парички, пък сега май ги преиздадоха, но са доста соленички :D

+в спиралата има още нещичко от тук от там и - молитвеника да не забравя- подбран - с формулки интересни :P

и като цяло - светило българско - струва си да се запознаеш с него/ да се говори/ пише също, пък и да се прилага

поздравки

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В старите томове от 30-те години на миналия век Димков дава много повече за общите принципи на природолечението, отколкото в окастрения първи том на новото време... Заслужава си, ако някой желае да се заеме с това, да се вдигне в нета именно това издание...

Линк към коментар
Share on other sites

Онзи ден ми подариха книгата "Петър Димков моят баща" от Лили Димкова, навярно е досдта ценна, щом я прочета ще докладвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Първото нещо за което се сещам е името новата книжка на Ники Кафтанджиев, около 800 - 1000 и няколко странички - П.Димков добре познатият непознат"

Черпи ме с нея за известно време :), ако няма да я четеш скоро... Защото намерих само откъси от нея, а искам да я прочета...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Първото нещо за което се сещам е името новата книжка на Ники Кафтанджиев, около 800 - 1000 и няколко странички - П.Димков добре познатият непознат"

Черпи ме с нея за известно време :), ако няма да я четеш скоро... Защото намерих само откъси от нея, а искам да я прочета...

Поздрави

Ок - той и без това Ники Кафтанджиев остави/подари още една допълнителна книжка, специално за тази цял :feel happy: - няма проблям :feel happy:

драсни ми на е-маила къде, кога и как...ти е удобно :v:

:feel happy:

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

+ преди година - две вървяха по 15-20лв. общо трите, втора ръка...ако това не те притеснява може да потърсиш, мисля че все още ги има ... :smarty:

Успех

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Пускам тази тема, защото той за мен е един от най-великите Българи...

В челната ми тройка е... Ако е редно да ги класифицираме по този начин естествено...

Много пъти съм се питал защо няма нищо за него /или поне не съм видял/ във форумите тук...

Сега питам вас...

Какво знаете и/или мислите за него...

И за мен е в челната тройка! :thumbsup2:

Ето някои по-неизвестни според мен данни от живота му.

Петър Димков е роден в София на 6 (19?) декември 1886 г.(1884г.?) в семейството на македонски емигранти. Майка му е била известна знахарка, която посрещала пациенти в дома си. Неслучайно малкият Петър се запалил по билколечението. Бързо се научил да пише - майка му диктувала вълшебните рецепти и той ги запаметявал. От нея и от баща си, който е свещеник, Димков усвоява отрано философията на човеколюбието.

В нашата памет той е предимно лечителят, човекът дал втори шанс на хиляди хора, билкарят оставил ни томовете с безценните рецепти.

Но освен това той е бил български офицер, учил е във Военната академия в Санкт-Петербург. Там се дипломира , запознава се с учението на Толстой и с нетрадиционната медицина. Става вегетарианец. Изпълнявайки офицерския си дълг, воюва в Междусъюзническата и в Първата световна война. Известен е с грижата си за войниците, а те го обичат толкова много, че с риск на живота си спасяват неговия, когато той е ранен. Димков е служил в 14 гарнизона, раняван е неколкократно, два пъти много тежко, награждаван е с много ордени и медали. Отдава 27 години от живота си на българската армия. Достига до чин полковник. Но до края на дните си остава алтруист и идеалист, а семейството му живее толкова скромно, че през детството си трите му деца са принудени да износват неговите прекроени военни дрехи. Дворецът го недолюбва, защото е руски възпитаник и републиканец, за когото идеалът на Левски за чиста и свята република е върховен. Не само царят, но и комунистите не обичат Димков. Макар отричащи го, власт имащите често търсили помощта му. Стигнало се дотам, че дори най-първият вожд на комунистическия свят Леонид Брежнев лично потърсил съдействие. Срещата се състояла при едно от посещенията на съветския лидер в България. Димков го посъветвал да не разчита на климата тук - Брежнев се лекувал в Банкя, а да потърси по-сериозно лечение на болестта си.

Самата Людмила Живкова след претърпяната тежка автомобилна катастрофа се лекува по предписанията на Димков. След като лечението приключило, главоболието й изчезнало абсолютно, белегът от челото също. Нещо повече - Людмила разговаряла дълги часове с лечителя. Започналала да взима книги от личната му библиотека. Под негово влияние тя подготвяла книга за богомилите. През юли 1981 г. Людмила Живкова умира внезапно. Няколко месеца след нея, на 4 октомври 1981 г. умира и Петър Димков, неочаквано, в съня си.

Негова е заслугата за опазването на важни за българската история светини. Като командир на Карловския гарнизон, той, заедно с войниците си и граждани-доброволци възстановява родната къща на Васил Левски. Заради строеж на път тя била предвидена за събаряне. По-късно, докато служи във Варна, е инициатор за опазването на Аспаруховия вал. Там се изгражда и парк от 1000 декара. Благодарение на волята и умението му да обединява хората, варненци построяват и великолепен парк-музей на Владислав Варненчик.

През 1936 г. Димков е уволнен от армията. До края на дългия си, 95-годишен живот, се отдава на лечителска дейност. Цери болните, които се тълпят ден и нощ пред къщата му, без пари. Обяснението му е “Даром ми е дадено, даром и аз го давам”. Истината за поведението му на фронта и за спасените от него исторически паметници потъва в забрава.

Но не съвсем. На 22 септември 2007 в Карлово беше открит барелеф на полк. Петър Димков, в квартала носещ неговото име.

Петър Димков е духовен наставник на хората, които живеят в неговото време, и на тези, които ще живеят след него, и с неговата гражданска позиция и смелост като човек, като гражданин.

Като военен и като гражданин, като българин ме е впечатлила особено една неговата постъпка, която не всеки може да извърши. След произнасяне на присъдата над генерал Владимир Заимов – герой от войните, той отива да се сбогува с него преди разстрела му. Каква проява на човещина, на достойнство! Каква офицерска чест и доблест! И тук се проявява неговото родолюбие и неговият хуманизъм като българин, като офицер от българската войска.

Из словото на вицепрезидента на Република България Ангел Марин при откриване на честванията по случай 120 години от рождението на Петър Димков 13-03-2006, Централен военен клуб, София

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Ще си позволя да сложа текста към първата книжка от поредицата, за която споменава Ани. Съжалявам, че няма как да кача снимката, може би е една от последните му, на която гледа благо и много мъдро един човек, живял достойно.

"Народният лечител Петър Димков заслужено е нареден сред стоте велики българи. Преди 30 години хората се редяха в дълги списъци и на среднощни опашки за тритомника "Българска народна медицина". И днес нищо не се е променило, защото каквото е написал и казал за билколечението, остава като мярна единица.

С изключение на неговия внук никой след това не можа да га замени. Режимът га бе сложил под възбрана да помага, а той приемаше хиляди в дома си. По правило те вече бяха обходили всички възможни

болници и той бе последната им надежда.

Доживелият до 95 гадини Петър Димков бе вековно учреждение за изцеление на човека. Многа от тайните му властта държеше съзнателно заключени. Хората не трябваха да знаят, че народният лечител е бил много близък с Учителя Дънов, нито за голямото му приятелство с Ванга, нито за това, че макар и да го забраняваха, тайно го викаха да лекува държавници.

За лечителската си дейност Димков не взема нито лев от хората. "Това не ми е професия, че да ме храни. Даром ми е дадено от Бог, даром го дaвaм", казвал той. Дом имал във всеки град. Канели га благодарни хора, в къщите на които го чакали десетки хора за прегледи. Димков първо карал пациента да седне и га питал за малкото име. После слагал ръка на хипофизата и затварял очи. Така осъществявал връзка с космическите сили и разбирал лечима ли е болестта. Чак тогава пристъпвал към ирисовата диагностика. След прием по 30 души на ден се оттеглял да се моли и медитира. Излизал след четвърт час жизнен.

Петър Димков доживява до 95 гадини в абсолютна физическа и умствена работоспособност. Преглежда и в последния си ден. Бил е голям патриот и по време на гонението му отказва предложение от Западна Германия да изнесат нелегално трудовете и да ги издадат там в голям тираж. "Не - книгите са за България", отсича Лечителя.

Сега в. "24 часа" ги отпечатва за своите читатели. Оригиналът на тритомника "Българска народна медицина" ще бъде издаден в 14 книжки с любезното съдействие на фамилия Димкови. Поредицата ще завърши с още две книги от д-р Петър Димков - внук на лечителя. Спокойно може да се каже, че те са синтез на най-доброто, завещано ни в народната медицина.

Започваме поредицата с това, което Петър Димков е оставил за най-накрая - туморите. Да се твърди, че ракът може да се излекува с билки и лапи, в онова време е било като ерес, която никой е нямало да позволи. Затова в тритомника, който социалистическата власт отпечатва, Петър Димков прави угаворката (доброволно или не), че при видовете рак народното лечение се състои в общото засилване на организма.

Времето показва колко е бил прав. Днес точно това е в основата и на съвременните медицински системи за профилактика и лечение. И холистичната медицина, и хомеопатията, и фитотерапията мощно подпомагат естествения стремеж на човешкия организъм към самоизлекуване."

Ето и списък на книжките, които ще се издават:

* рака

* нepвuтe

* чернuя gроб, жлъчката u бъбрецuте

* gueтuтe

* гъpguтe, носа u гърлото

* стомаха u xpaнocмилането

* guабета, затлъстяването u сенната хрема

* детето - първа част

* детето - втора част

* жената

* мъжа

* заразите

* очите и раните

* сърцето и кръвоносните съдове

* рецептите на Петър Димков - внук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Десет повели на Лечителя за десет десетилетия живот :

1. Изграждайте живота си "съответно" на средата, в която го осъществявате, като изключвате притеснителни "разминавания" между вашия тип витални реакции и околната среда. Всяко несъответствие "хаби" живота!

2. Утвърдете отрано най-подходящия за вас ритъм на живот. Подходящ е всеки ритъм, който разпределя натовареността равномерно в повтарящи се количества и интервали. Това създава пожизнен витален тренинг.

3. Изразходвайте всекидневно определено количество енергия за движение - бягане, гимнастика, ходене. Движението е живот, застоят - смърт.

4. Горните три условия обуславят четвъртото: гледайте на живота доброжелателно, ведро, избягвайте всякакви потискащи емоциите „попарват", износват, убиват организма (духа).

5. Усмихвайте се! Усмивката е здравословна - тя не само изразява здравето, но го прави.

6. Не прекалявайте в нищо и никога! Не преяждайте - това е прекаляване с ядене (преумора на цялото тяло в излишно храносмилане, което убива); не прекалявайте дори с труда - преумората също е „неизлечима". И обратно, не се отдавайте на свръхленост - това е "прекаляване" с бездействието.

7. Правете добро! Това е призванието ви. Притичвайте се на помощ на всекиго, защото така помагате на себе си да се възвисите в самочувствието си на човек.

8. Бъдете любознателни! Любознателността е движение на духа, несравнимо здравословно! Интересувайте се от живота - главното Условие да останете в него.

9. Не се бойте от болести! Това е задължително условие да не боледувате.

10. Живейте и помагайте на всички да живеят добротворно!

И още нещо полезно:

Дестилирана вода. Здравни съвети от Лечителя Петър Димков

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчителни качества от Лечителя Петър Димков :)

1. Редът. Трябва да имаме ред във всичко: ред за лягане и ставане, за ядене, за работа, за физически упражнения. Всяка работа изисква определен порядък - условие за по-успешното й осъществяване. Редът е вид организация на трудовото усилие, съобразена с последователността на всяко действие и необходимостта от различни оръдия за осъществяването му. Ако около човека цари хаос, трудовото усилие се опорочава и осуетява. Но редът е и нещо повече: той е израз на хармонията, която единствено човешкото същество има дарбата да създава около себе си. Тя е не само условие за успешен труд, но и олицетворение на труда, видян в неговата красота и завършеност.

Не се примирявайте с безредието и хаоса около вас и във вас, защото нищо не е така пакостно, както неорганизираността. Редът е условие за извисяване на човека в трудовото усилие и в мисълта. Редът и хармонията са предпоставки за здраве и дълголетие, тъй като подпомагат човешкото същество в усилието му да се труди и върви напред. Създавайте ред и хармония около себе си, налагайте ги в живота си, за да протича той пълноценно.

Човекът без ред във всекидневието си пречи на живота и на здравето си. Той боледува по-често и по-дълго. Всеки, който живее вън от човешката хармония, е застрашен и беззащитен.

2. Самовладеенето. Научете се да се владеете. Това изкустви има голямо значение в живота и трябва да се притежава от всеки. Да се избягва гнева, страха, грижите, ревността, скръбта и всичко, което угнетява духа. Това изкуство не иде от само себа си, нито се добива чрез четене, а чрез дълго упражнение. Точно така, както например човек се научава да кара велосипед. Но веднъж добил това изкуство, човек е господар на нещо неоценимо, защото доброто настроение и самовладеенето са броня срещу много трудности в живота.

Бъдете умерени дори в държането и походката си. Дръжте се прави, с повдигната нагоре глава и поглед устремен към себе си. Грижете се за тоалета си, косата, лицето, ръцете, като че ли с това искате всякога да се харесате. Грижете се за облеклото си, за държането си, за линията си.

Дръжте се така, като че ли искате всякога да изглеждате млади и здрави.

3. Спокойствието. Бъдете спокойни. Спокойствие и ред са най-добрите приятели на труда. Без тях душата напразно се вълнува и трови. Спокойствието, трудът и редовният живот дават възмажност на човек да получи най-големи облаги от своята дейност. Те не са неприятели на труда: напротив, без спокойствие и без ред се стига до душевни вълнения, не се върши истинска работа. Всички усилия, направени при вълнение са изтощителни.

4. Безделието /леността, мързелът/ е майка на всички пороци, а пороците водят към преждевременно поболяване и остаряване. От разумна гледна точка то трови, защото дава простор на отрицателните чувства. В движението е животът, спре ли то, настъпва смърт. Човек, който бездейства, надебелява, остарява.

Бездействието уморява повече, отколкото работата и упражненията. Безделието поражда скука или нещо по-лошо, докарва отпуснатост и отсъствие на желание за работа, хиляди лоши, вредни и скрити мисли, много отрицателни чувства, които мъкнат след себе си старост.

5.Сънят. След работа и упражненията трябва да дойде истинската почивка – сънят.

6. Желанието. Нучете се да желаете, да мечтаете за хубавото, за красив живот.

7. Истината. Обичайте истината.

8. Благороден характер. Постоянствайте съзнателно в постигане на по-добри наклонности: твърда воля и благороден характер. Като човек бъдете нравствен, честен, порядъчен, добър и жизнерадостен.

9. Разсъждение. Нучете се мъдро да разсъждавате, обмисляйте всяка фраза и се въздържайте от лоши мисли и постъпки. Те са роби на нашите мисли. Научете се бързо и без подготовка да отговаряте на думите и делата на другите, защото най-убедителните доказателства са тези, които се дават без подготовка.

10. Нравствено развитие. Развивайте се нравствено и физически. Колкото по-скоро се усъвършенствате, толкова по-добре ще извършвате всички работи.

11. Размишлението. Никога не обхващайте с един поглед целия си живот, а го изживявайте ден след ден – без подлост и преструвки, с доброжелателство, спокойствие и жизнерадост.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

От Съветите на Лечителя за жената:

"Избързване на менструацията

Когато от първия ден на една менструация до първия ден на следващата менструация изминат по-малко от 21 дни, се счита, че има чести, изпреварващи менструации.

Причини: Изпреварването на менструацията се дължи обикновено на слабост на тялото и яйчниците, недостатъчно хранене, възпаление на лигавицата на матката, някои общи заболявания (туберкулоза, базедова болест), умствена преумора (у студентки и ученички).

Признаци: У такива жени менструацията обикновено се появява през двадесетина дни, дори на две недели, а в някои случаи и на 10 дни. Количеството на загубената кръв може да надмине и 250 г.

Лечение: Различно според причините, които го предизвикват. Необходимо е обаче да се потърси лекар гинеколог, който да направи подробен преглед и да определи лечението. Народната медицина препоръчва следното.

Всекидневно сутрин да се прави сух четков масаж на цялото тяло за 5 мин, последван от 10 дълбоки вдишвания през носа с бавно издишване. Вечер преди лягане 1-2 вечери поред да се прави топла клизма (37 0С) с 500 г. чай от лайка, а след това само при запек обикновена клизма, последвана през вечер от парен компрес на половите органи за 20 мин. и от коремен компрес, натопен в топла отварка от трина, засилен в областта на половите органи с торбичка, напълнена с топъл пресен селски хлебен квас; държат се цяла нощ. През вечер се прави топла коремна баня (37 0 С за 10-20 мин.) с отварка от трина или пък същото, както по-горе.

Неделя: Почивка от всичко.

Вътрешно: Да се пие една от следните отварки: а) отварка от анасон, лайка, авлиджан и канела - по 1 с. л. от всичко с прибавка на 1 ч. л. карамфил (зърна) и 5 зърна чер пипер се вари в 1/2 л. вода, докато остане наполовина; прецежда се и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по една кафена чашка; или б) отварка от цариче - 2 с. л. в 500 г. вода се варят 10 мин; пие се, както първата отварка.

Диета: Както при малокръвие.

При лечението да се имат предвид общите упътвания за лечението на женските болести и упътванията за природосъобразен живот (с по-чести излети и престояване в планината (даже и зиме), придружени от рано ставане и рано лягане."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Тази година си купих книгата "Чудесата на Петър Димков" от Яков Янакиев, която се продаваше с един от вестниците. Не знаех почти нищо за този човек, преди да прочета книгата, която разказва за делника на лечителя и неговите разбирания за живота.

Едно от нещата, които силно ме впечатлиха е това:

Оздравяването ще е дълго, трудно, мъчително дори- не може години наред да си грешил, да си съсипвал организма си, а да се изцериш изведнъж. С лечението болният извървява, така да се каже, обратния път- към оздравяването, от което болестта го е отдалечила. Справедливо е този път да бъде равен с "пътя на болестта". Това е логичното! И ще е цяло щастие, казва лечителят, ако успеем да го съкратим: бързането не е присъщо на природата; прибързаността пък изобщо няма място в нея...
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето от тук можете да изтеглите филм на БНТ с доста архивни кадри. Част от тях са използвани в филма „Лечителят - Петър Димков” от ДодоФилм.

А цялата „Българска народна медицина” я има в data.bg под формата на PDF.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря много Daaаh. Супер полезно!!!

Книгата "Чудесата на Петър Димков" от Яков Янакиев е много хубава. Както и "Петър Димков - добре познатият... непознат" на Николай Кафтанджиев (един много симпатичен човек).

Ето някои формулки от Лечителя за след събуждане, които той самият си е казвал сутрин (а и не само, разбира се):

“Всеки ден ставам все по-добре и по-добре.”

“Всеки ден ставам все по-добре и по-добре във всяко отношение.”

“Всеки ден се чувствам по-добре и още по-добре.”

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

из "Чудесата на Петър Димков" от Яков Янакиев:

" Димков много добре знае, че има велики тайнства , но наблюденията и опитт му говорят, че най-добрите лекарства за всеки народ се намират в реиона, от който произхожда. ...

Сигурно е, че няма българин, който да познава билките по-добре от него. Но ето какво ни казва:

"Билките сами по себе си не въздействат, болестта не е "химическа реакция", тоест взаимодействие между лечебни вещества, които се "изливат" върху причинителя на болеста и го унищожават. Лекуването е сложен процес на ... взаимодействие между тяло и дух в съприкосновение с болестта. Първо трябва да се излекува духът , да се мобилизират неговите сили и да се "хвърлят" срещу болестта. Болестта не е химия, а философия. Лекуването не е "гълтане" на таблетки или пиене на билки, а мъдро преосмисляне на случилото се с цел да бъде победено. Това изисква преди всичко възмогване на духа. В края на краищата оздравява този, който истински желае да оздравее."

В приложение в края на книгата има 37 рецепти за различни психически и емоционални проблеми, а също и още рецепти за "поддържане на физическо и душевни равновесие". По мое мнение те не само са ефикасни, но и приятни за изпълнение.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Из рецептите на Димков:

Розмарин

Тази билка се употребява против мозъчно възпаление - менингит.

Дозировка: Вземат се два-три стръка бабин косъм (розмарин), варят се в малко вода, докато остане 1/4. В отварата се слага камфор, силна ракия или спирт. Всичко това се налива в шише, откъдето се взема по малко течност в памук и се трият цялата глава и врата.

Това се повтаря два-три пъти на ден.

Против пърхот

Дозировка: От бабин косъм и коприва се вземат по 3-4 стръка, варят се във вода 20-25 минути. В отварата се налива и 1 чаша оцет (кафена чашка). С тази отвара се мие косата два-три пъти седмично. Прочиства пърхота, спира падането на косата и стимулира растежа й.

Добър стимулант при умствена и физическа умора

Дозировка: 2 ч. л. розмарин в чаша вода 300 г. се запарва, пие се по малка чашка два-три пъти дневно. След прецеждане топлата билка се използва като лапи при контузии и ревматизъм и за гаргара. Използва се в народната медицина и като инсектицидно средство против молци.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...