Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравейте!

Може би ще прозвучи смешно и доста несериозно въпроса ми относно прозявката,но той ме интересува от

доста време.Дали е само обикновен физиологичен процес или е нещо повече от това?Как мислите?Ако

някой знае нещо повече по този въпрос ще се радвам да споделите!

Желая радост,светлина и вдахновение на всички! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: "прозява се като стара Баба, дето бае" :P

Не е случайно, не е само физиологически процес и не е смешно...е може би малко :dancing yes:

прозявката забавя/забързва :hmmmmm: "ритъма" / помага при синхронизирането м/у человеците + те подсеща, че не си спал няколко дни :sleeping::3d_012:

Благодаря за поздравите - да ти се връщат :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Прозявката за мен най-общо е едно засилено приемане на енерго-информационен поток. Прозявайки се, ние на практика вдишваме по-дълбоко, поемаме повече въздух и на чисто физиологично ниво приемаме повече кислород, но освен това приемаме и повече прана/ка/чи/или както искате го наречете, на практика енергия+информация.

Само като се замислим, кога започваме да се прозяваме - когато сме уморени и/или ни се приспива, (а се опитваме да сме бодри/будни); също така, когато "изгорим" доста енергия при силно притеснение, или ядосване или нещо друго, тогава след като ни се поизчерпи енергията, започваме да се успокояваме като ... започнем да се прозяваме; също така след среща със силен енергиен вампир, при урочасване и т.н. Приетата отвън енергия/информация едновременно ни зарежда и помага за хармонизирането ни. Сещам се за баячки/гледачки - на тях също им е нужна и енергията, и информацията...

Когато човек знае това, при разни подобни състояния/събития сам би започнал да се прозява - телата ни си знаят как да го правят. А ако имате опит с някоя дихателна техника, тогава правете нея и няма да има нужда от прозяване.

Линк към коментар
Share on other sites

В медицината това се нарича "рефлекс, свързан с дейността на стволовата област на мозъка".

Много животни се прозяват, но само човека е склонен да подражава прозявка. Заразителна е...

Свързват това явление с емпатията. Прозяваме се след някого, защото несъзнателно имаме нужда да спделим неговите емоции. Но аутистите например не следват чуждата прозявка.

Полезен рефлекс, който снабдява мозъка с кислород, е прозявката... Много често се прозяваме в очакване някакво събитие...

Някъде четох че в древни времена, когато хората са живеели на общности по пещерите, прозявката е била сигнал за лягане... :rolleyes:

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Прозявката за мен най-общо е едно засилено приемане на енерго-информационен поток. Прозявайки се, ние на практика вдишваме по-дълбоко, поемаме повече въздух и на чисто физиологично ниво приемаме повече кислород, но освен това приемаме и повече прана/ка/чи/или както искате го наречете, на практика енергия+информация.

Само като се замислим, кога започваме да се прозяваме - когато сме уморени и/или ни се приспива, (а се опитваме да сме бодри/будни); също така, когато "изгорим" доста енергия при силно притеснение, или ядосване или нещо друго, тогава след като ни се поизчерпи енергията, започваме да се успокояваме като ... започнем да се прозяваме; също така след среща със силен енергиен вампир, при урочасване и т.н. Приетата отвън енергия/информация едновременно ни зарежда и помага за хармонизирането ни. Сещам се за баячки/гледачки - на тях също им е нужна и енергията, и информацията...

Когато човек знае това, при разни подобни състояния/събития сам би започнал да се прозява - телата ни си знаят как да го правят. А ако имате опит с някоя дихателна техника, тогава правете нея и няма да има нужда от прозяване.

И аз като Диана Илиева мисля, че е свързана с енергообмена. Дали когато са ти отнели насилствено енергия или когато доброволно отдаваш, прозявката е проява на загубата на енергия, според мен. :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

�”окато четох това се прозях поне 5 пъти, без майтап :lol::D

:harhar: Без майтап и аз , но само два пъти :3d_097:

Заразителна е -наистина ,дори и да не е изморен човек ,когато види друг прозяващ се и той се включва :1eye:

Затова си мисля за идеята на �”иана

Прозявката за мен най-общо е едно засилено приемане на енерго-информационен поток.

Аз много искам да общувам с животните -Общуване над предела на общо приетото.

Може и да се залъгвам ,но си имам някои свои усещания.

Та по повод прозявката , се замислих - всяка сутрин Жана/котето/ ме посреща с прозявка / наспала се- сладка/ и упражненията си за разгрявка -гръб нагоре/дъга/ , протягане на предни лапи , после на задни , по гръб , точене на нокти и т.н.

Учудващо , но прозявката и не ме заразява , докато упражненията и- веднага ги следвам.

Ама това май е друга тема- мисля си за енергийтият обмен.

Прозявката винаги е съпроводена със звук - различен за всеки човек.

Много съм малка ,за да знам всичко , но търся пътя

Редактирано от добрина
Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема.

Винаги съм се замислял и съм търсел някакъв отговор на съмненията си.

Случва ми се понякога, когато се моля, или чета наряд за деня. Ни в клин ни в ръкав ме налита прозявка и чувство на умора, въпреки, че съвсем скоро съм станал от сън (поне 8 часа) и прозяването е съвсем не на място. И след десетина минути всичко отминава.

В подобни моменти се сещам за мнението на Учителя за прозявката по ринцип, което съм срещал в беседите му и което винаги е било критично или негативно. Не знам защо е така. Той не го обяснява, но определено изразява отрицателно отношение, в смисъл, че дори е опасно да се прозява човек и трябва да умее да се контролира.

Забелязал съм, че животните също започват да се прозяват, когато непознат човек изпитва някакви чувства на симпатия или нещо подобно или продължително време ги гледа с интерес. Имах един котарак който реагираше така и горкичкия просто се уморяваше от подобно внимание.

А, че прозявката е заразителна, в това няма никъкво съмнение и най ярък пример е зрителският салон по време на опера или оперета.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя мисля, споменаваше, че хубаво е да се затуля устата като се прозяваме ...:smarty: и си мисля не само заради естетическата издържаност :D

а снощи ми хрумна нещичко - дали има някакво значение, с коя ръка и всъщност нужно ли е да си контролираме прозяването? какво мислите? прозяв :3d_012:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Контрола винаги е необходим,но при мене малко трудно се получава..има определени моменти и състояния в които,

направо не мога да се спра.Случвало ми се е при един и същ човек,до като разговаряме да се прозявам. :sleeping:

А с коя ръка не мога да отговоря със сигурност,може би с дясната..поне при мен е така.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Контрола винаги е необходим,но при мене малко трудно се получава..има определени моменти и състояния в които,

направо не мога да се спра.Случвало ми се е при един и същ човек,до като разговаряме да се прозявам. :sleeping:

При мен положението с прозявката също е трудно за контрол. Това положение започна преди доста години и толкова зачестиха прозявките, че започнах да се притеснявам понякога, но вътрешното ми усещане беше, че това е положителен процес, защото след 10-15 митути на активно прозяване, се успокоявах и се чувствах по-добре. Това продължава и сега, но като че ли не е толкова интензивно и по-рядко.

Аз също мисля, че това е свързано с енергообмена, но не когато отдаваш енергия, а когато приемаш! До този извод стигнах след дългогодишно наблюдение! Забелязял съм, че когато вдъхновено започна да обяснявам нещо на някой и той също започва усилено да се прозява и се чуди какво става с него! Но най-силно изразено е това явление по време на духовна работа - медитация, молитва и др., Особено силно се проявява по време на колективна медитация. По време на прочит на беседа от Учителя също...От известно време забелязвам, че все повече хора се прозяват по време на беседа за известен период и после всички се успокояват! Тази т.н. "енергийна" прозявка винаги е съпътствана от сълзене и протичане на носа! За това винаги по време на беседа си нося кърпички...

Дълго търсих обяснение по този въпрос от Учителя, но не намерих много. В книгата "Медицински и окултни правила" - извадки от лекциите и беседите на Учителя от Лалка Кръстева открих нещо, което потвърди подозренията ми, че това явление е свързано с енергообмена! Ще цитирам по памет:

"...Прозявката показва, че организма черпи енергия!

... Прозявката внася ред и порядък в организма!"

А относно прозявката преди сън, там май е по-различно...:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз също мисля, че това е свързано с енергообмена, но не когато отдаваш енергия, а когато приемаш! До този извод стигнах след дългогодишно наблюдение! Забелязял съм, че когато вдъхновено започна да обяснявам нещо на някой и той също започва усилено да се прозява и се чуди какво става с него! Но най-силно изразено е това явление по време на духовна работа - медитация, молитва и др., Особено силно се проявява по време на колективна медитация. По време на прочит на беседа от Учителя също...От известно време забелязвам, че все повече хора се прозяват по време на беседа за известен период и после всички се успокояват! Тази т.н. "енергийна" прозявка винаги е съпътствана от сълзене и протичане на носа!

Дълго търсих обяснение по този въпрос от Учителя, но не намерих много. В книгата "Медицински и окултни правила" - извадки от лекциите и беседите на Учителя от Лалка Кръстева открих нещо, което потвърди подозренията ми, че това явление е свързано с енергообмена! Ще цитирам по памет:

"...Прозявката показва, че организма черпи енергия!

... Прозявката внася ред и порядък в организма!"

Ето,че най-сетне открих адекватен отговор на моя въпрос за прозявката,който поставих преди години..:)Благодаря ти Тесаракт!

Много точно си обяснил,това което и аз чувствам thumbsup.gif

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...