Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За женитбата, свободата и любовта


Иво

Recommended Posts

О, съвсем не се смятам за специалист по този проблем! :) Просто ми се прииска да споделя едно дори за мен странно и неочаквано преживяване. Определено не бях го търсила и , струва ми се сега, не беше точно емоционално - по-скоро от типа интуитивно. За разлика от емоционалното преживяване, интуитивното се характеризира с пълен покой - дори до лек транс. Имаш усещането, че за няколко секунди времето спира, загубваш сетивата на тялото...

Не мисля, че без пряк контакт Спиралата ще издържи неограничено време. Не ми се иска да го пробваме ;) Все пак нали смисълът на Женитбата е съжителството на две материални тела - пред Бога съжителстват душите им. И все пак... историята познава подобни случаи...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 691
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Смисълът да си с друг човек и да не си сам. Да има с кого да си говориш, и ако спре тока бързо да се намери свещ и запалка. Освен това, ако не съм аз 100% съм сигурна, че два еднакви чорапа няма да се намерят."

Диляна, ако това е целта и смисъла на брака, не замиждам на "бракуваните"!

А къде остана любовта? И с два различни чорапа човек може да е щастлив:)))

И моето заключения за брака идва само......брака е с цел да си щастлив когато си влюбен, да си влюбен, дори когато не може партньора да си намери еднакви чорапи. Защото обичащия ще намери това за нещо много мило, а не за недостатък! Обича се въпреки всичко, а не....защото!

В този ред на мисли, ако двамата партньори го желаят и разбират еднакво, чудесно могат да си живеят и без оковите на брака!Казвам оковите само за да е по-свежо изречението. Ако чувстваш брака като окови и без брак ще си окован! Най-важното е да си щастлив с този, или тази, която си избрал!

Линк към коментар
Share on other sites

Съжителството с някого трябва да е леко и естествено като дишането. Ако трябва да прилагаш усилие за да го правиш, това вече е грешка! Бягай, докато е време. Това не е твоя човек. Прав е Димитър2! Нужен е твоя човек за съвместно съществуване! И живеейки с него не трябва да се замисляш за нищо. Нужно е само да изпитваш спокойствие и задоволство! Съжителството да е естествено, искрено! Когато се храниш, изпитваш доволство. Същото и със съжителството е нужно.Доволстнво, мир, спокойствие!

Всичко останало е насилие!Самоизнасилване! Миражи:)))

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, щастлива съм четейки ...предполагам заедно с всички търсещи порталци и вярвам че с Божията благословия и когато ние сме готови и заСлужили...всичко е възможно!

Любов+Светлина+Мир+Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

:D Здравейте на всички!

От скоро попаднах във вашия сайт и се впечатлих!

Ние сме заявили, че сме решени да изградим по-добър живот за всички, да повдигнем съзнанието си, да потърсим един нов свят. Бог няма да ни заклейми, какъвто и да бъде нашият избор, но ако предпочетем това, е готов да ни покаже пътя. Той обаче няма да ни принуди да приемем Неговите предложения. Нито сега, нито Когато и да било.

Няма от какво да се страхуваме. Ние сме това, което сме и постъпваме съответно и от нас се иска само да останем верни на себе си, защото няма от какво да се плашим.

Желая щастие и споделеност на всички търсещи!!! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошъл , уважаеми/уважаема Инстинкт при търсещите + знаещите + смеещите + можещите!

Порталци , така си е ...ние всички търсим + знаем+ смеем+ можем!

Кой каквото - кой " нефт" - кой каквото...но винаги с

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

Ради, Христос Возскресе! Чакам с търпение отговор на въпрос от темата За страха....за 4 -то упражнение... :dancing yes:

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Напоследък започвам да осъзнавам каква е разликата между женитбата и любовта (мъж - жена).

В основата е Любовта към Бог, т.е. безусловното приемане на света около нас и силите, които го управляват. Тя е гарантирана от свободата на всеки и нашето единство на ниво биологична единица.

Следващото ниво предполага по-специфична връзка между двамата, сближаване по сходство и допълване. Ние оставаме свободни, но свързани помежду си на принципа на ДНК...

Женитбата е по-висш етап от тази връзка. В него двамата не просто са свободни, не просто са заедно, в тяхното поле започва да се оформят зародиши на нови ядра.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Напоследък започвам да осъзнавам каква е разликата между женитбата и любовта (мъж - жена).

В основата е Любовта към Бог, т.е. безусловното приемане на света около нас и силите, които го управляват. Тя е гарантирана от свободата на всеки и нашето единство на ниво биологична единица.

Следващото ниво предполага по-специфична връзка между двамата, сближаване по сходство и допълване. Ние оставаме свободни, но свързани помежду си на принципа на ДНК...

Женитбата е по-висш етап от тази връзка. В него двамата не просто са свободни, не просто са заедно, в тяхното поле започва да се оформят зародиши на нови ядра.

За женитбата мисля 4е това е голяма кра4ка я живота и аз трудно ще взема тази стъпка, но мисля 4е всеки трябва да я вземе тази стъпка в живота но само по любов.

За свободата аз мисля 4е всеки трябва да я има не можеш да затвориш 4овек и да не му даваш да диша, така ще го загубиш много бързо, аз говоря от ли4ен опит аз си имам свобода в любовта и аз я давам на любимиия 4овек. За това аз мисля 4е трябва да се дава и полу4ава взаимно вси4ко най-ве4е свободата в любовта!

Линк към коментар
Share on other sites

Валентина, виждам, цитирала си Иво, но не мога да разбера защо?

Добави нещо след като си цитирала. Нещо във връзка с поставените въпроси за обсъждане.

Колкото до свободата, тя не може да се дава, така, както не може и не бива да се взима! Свободата в брака(и в любовта) е нещо, което е свързано с теб, с партньора ти, с желанието да даряваш! С тръпката да се оглеждаш в очите на мечтата си! А когато не си до него(нея), да знаеш, че той витае около теб, в теб! И винаги е с теб!:))))Тогава си свободен да правиш каквото пожелаеш! Тогава знаеш, че винаги ще те чакат и приласкаят без въпроси, без да се налага да даваш отговори, без оправдания и извинения! Прибираш се у дома при любимия(любимата), прегръщат те и те обичат безрезервно! Радваш се и ти се радват! И не мислиш за свобода, защото тя всъщност не ти е нужна! Твоята свобода е да си до ЧОВЕКА! Ако не си свободна в този смисъл, "има нещо гнило в Дания"!

Поради тези ми мисли смятам, че свободата не се дава, или отнема :D Тя си съществува в тези взаимоотношения!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Женитбата е благословена от Бога в Библията на доста места ( и в Стария и в Новия завет ) и е тайнство и път за постигане на съвършенството , а и децата, които се раждат сега от осъзнати родители ... са "семената , който ще смажат главата на змията".

А в "ритуала" на църковния брак има дълбок смисъл, гражданския също е нужен.

Безбрачието е също път...въпрос на избор...Но не е доказано че е по правилния....в днешно време...

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм съгласен. Добре е казано, само не мога да разбера това за семената и смазването на главата на змията.Нали змията е символ на мъдростта доколкото знам?! :blink:

Все така знаещи и още по по и най бъдете. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

По принцип бракът е инициация. Ритуал, сходен на ритуалите, свързани със съзряването. Сватбата е вид смърт, игра на смърт, преминаване в друго положение и състояние. Определено има много по-дълбок смисъл от това да си просто в дълга рокля :)

В днешно време една от основните причини за брак е, че "виждате ли, по-трудно ще му бъде да ме напусне, а ако реши, ще му взема всичко" - ако някой се жени по тази причини, дълбоко се заблуждава, че връзката ще е по-стабилна.

А зад препоръката да не се женим до 28 год. възраст се крият 4 цикъла от по 7 год. /......../ и това, че много хора имат кармична забрана за брак докъм тази възраст.

От много малка съм направо луда на тема сватба, в смисъл, че не минаваше сватба без мен и все още е така. Като момиченце обожавах облечената в бяла дълга рокля булка и все рисувах принцеси. И сега страшно обичам да ходя на сватби. Чувствам се невероятно, макар че напоследък и...много тъжно... Ще бъда в стихията си, ако имам агенция за щастливи обреди :) Ама разбира се, непоправима романтичка съм, дори на шега казвам, че бих станала булка дори без младоженец, просто заради роклята, воала, церемониите, гостите.

Човекът, когото обичам, никак не симпатизира на брака и неговите условности, смята го за манипулация и фалш. Все пак е готов да го понесе, след като е поживял малко с партньорката си, да види, че могат да живеят заедно, а после да отпразнуват своето единение.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Привет!

Сватбата е вид смърт, игра на смърт, преминаване в друго положение и състояние. Определено има много по-дълбок смисъл от това да си просто в дълга рокля.

От много малка съм направо луда на тема сватба, в смисъл, че не минаваше сватба без мен и все още е така. Като момиченце обожавах облечената в бяла дълга рокля булка и все рисувах принцеси. И сега страшно обичам да ходя на сватби. Чувствам се невероятно, макар че напоследък и...много тъжно... Ще бъда в стихията си, ако имам агенция за щастливи обреди

:thumbsup2: Здравей, Милкана!

Ти си не само романтичка, но си и емоционална романтичка.

За себе си мога да споделя, че не издържам дълго такова поведение...спирам да слушам и си мисля за друго, и даже не забелязват - говорят и говорят :harhar: жените сте направо болни на тази тема - сватба, та сватба , че и на други - което си е проблем :harhar::P

Сватба и след сватбата - почва свадата ! :whistling:

:v: Любов+Светлина+Мир+Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, Телемах,

вярно е, пък ако ми разглезаш и рождената карта, ще видиш откъде идва всичко :feel happy: Малко прекалявам с романтиката, обаче в никакъв случай не си падам по сметанените розови торти :))) и съм доста рационална и земна на практика. Аз дори се саимоиронизирам в горния си постинг. Голямо момиче съм и знам, че не сватбата /бракосъчетанието/ прави брака. Но радостите в живота е добре да бъдат споделени, да има поводи за празнуване.

Със или без брак свободата може да си я има - зависи от двамата. Ние брак нямаме, дори не живеем заедно, но сме обвързани така, че дори и раздялата не може да ни раздели. Въпрос на избор. И на любов.

И още нещо да добавя - предвид на гореизложеното от мен:

преди няколко месеца разбрах, че подсъзнанието ми е диктувало до правя всичко възможно само и само да избегна сватбата /брака/.

Не ви ли се струва странно? Така искам да се сватба, а бягам....Всъщност, и този "парадокс" си има обяснение ;)

Линк към коментар
Share on other sites

На латински е "Познай себе си" иначе на старогръцки звучи Гноти сеаутон - било е изписано на храма в Делфи.

Линк към коментар
Share on other sites

Ценната мисъл за деня е по темата, затова реших да я публикувам:

"За онзи, който се е отказал в сърцето си от всичко, за да търси вечното в любящия Бог, е ненужно и даже пречка да се жени. Но изобщо, аз не съм против един истински брак. Двама души, които встъпват в съюз, за да си помагат взаимно по пътя към Бога, поставяйки своя брак върху истински фундамент: безусловна дружба. Жената е водена преди всичко от чувството, а мъжът от разума; в брака тези две качества трябва да се допълват. В наши дни няма много истински душевни връзки, понеже младите хора не са обучени духовно. Защото те са емоционално незрели и несигурни; обикновено се влияят от мимолетни сексуални възбуди или светски съображения, като не вземат предвид висшата цел на брака. Често казвам: първо стъпете здраво на пътя към Бога, след това ще бъде късно да сгрешите, ако пожелаете да се ожените!" (Парамаханса Йогананда)

Линк към коментар
Share on other sites

Добър цитат от Иво.

Не виждам никакво противоречие с вътрешните ми убеждения. Поддържам изцяло изказаната мисъл в цитата.

Божествените морални и лични норми на поведение са абсолютно еднакви във всички религии в света с Божествен произход. Разликата между отделните религии е само в това, че в едни религии има повече свобода и възможности за изопачаване на обективната Божествена реалност от Духовните светове. А в други по съвършенни религии възможноста за манипулации от недобросъвестни хора е по-малка. И точно срещу тези по-съвършенните религии с по-строги морално-етични норми на поведение е по-силен ропотът и негодуванието от страна на незрелите и неевулюирали духове, целящи по-занижен контрол от обществото за да могат да правят каквото си искат и както си искат.

Точно такава по-съвършенна религия е Християнството.

Пък за недобросъвестните ако може и да няма Християнски църкви където е изписан Христовия Канон ...може би ще се радват ако младото поколение няма от къде да се учи на Христовите морално -етични норми и правила ? За да могат да го манипулират може би ? Само си разсъждавам ей така .

Изводите са за който ги може.

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Въпросът с женитбата и свободата ме вълнува страшно много. Може би защото навърших вече 28 години :P . Наистина преди време, когато имах проблем и посетих една жена, която ми ля куршум, разбрах, че на мен спциално не ми е писано да се омъжа по-рано, защото бракът бил "орисан" да бъде неуспешен.

И аз като Милкана обожавам сватби, жени в прекрасни бели рокли, принцеси и принцове, вероятно всяка жена го прави и слава богу защото романтиката е много нужна особенно напоследък. Аз лично обаче много се притенявам за избора си на съпруг. Не ми прави чест защото това означава, че вярата ми е слаба. Ако знам със сигурност, че това е човекът за мен, ще вървя по-уверено напред и няма да търся никой друг. Та, много плахо-Някой може ли да сподели как е разбрал, че човекът, с който е, е за него и дали Господ слага хората за нас на пътя ни, или ние, и въобще как да разбера дали не правя грешка?

Благодаря ви!

С много обич

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Самодар,

Има една хубава песен с текст: "Всичко в живота е постижимо, когато човекът е смел." Как ще разбереш дали човекът е за теб? Макар и да звучи малко изтъркано, бих ти отговорил: със сърцето. Също можеш да се опиташ да си представиш или да обсъдите: какво би станало ако 10г живеете заедно? Имате ли подобни схващания за живота и т.н. Но това са малко по-аналитични методи. Аз на твое място бих използвал повече интуиция... и малко по-смело :)

А относно "гледачките" съм малко негативно настроен. Според мен малко са истински виждащите. Имам един метод по Беинса Дуно, който може да се използва, ако все пак решиш да посетиш подобен род хора. Разказвам по памет. След като влезеш, усмихваш се, поглеждаш в междувеждието на човека и казваш спокойно и с вяра наум три пъти: "Господи, говори ми чрез този човек". Пробвал съм този метод, когато посещавам хора, които мисля, че имат някаква Връзка с Божественото.

И все пак имай предвид че, както казваха в един филм: "И най-мъдрите не виждат всички нишки на съдбата". Така, че смело напред. Каквото и да решиш имай вяра, че ще е най-доборото за теб. Свободата според мен е най-вече вътрешно състония. Никакви окови, женитби или външни условия не могат да отнемат свободата на свободния по природа и вечно търсещ човешки дух... на човека с чисто сърце, светъл ум, обширна душа и силен дух.

Линк към коментар
Share on other sites

Самодар,

последния път, когато посетих една такава жена, която вижда някои неща, тя ми каза:"Ти за какво си дошла, за да провериш себе си,нали?" и се усмихна.

Така си беше - исках някой да потвърди моите предположения и усещания.

Често не можем да разпознаем гласа на истинското ни Аз от гласа на това Аз, под което сме се скрили. Но човек се научава да различава - вгледай се в сънищата си, най-скритите си мисли, в отношението на другия, за какво ти дава той импулс, в дребните наглед неща, в препятствията, които ви се изпречват. И разчитай на истинските си приятели, с които можеш да споделиш. Всичко има смисъл и си е на мястото, уверявам те.

Не се коси, че си на 28 и не си намерила Него. Има една родопска песен, в която се пее: "Доще /ще дойде/ време, майчинко, и за мене" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...