Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За женитбата, свободата и любовта


Иво

Recommended Posts

Сутринта чух по радиото нещо, като за темата, говореше се за семейни двойки с бракове от 3-4 години, които спят в отделни стаи....

Страшно е просто! И за съжаление е пълно с такива.

Само то 3-4 години и спят отделно ?!

Ами някои хора може би са принудени да живеят заедно по финансови причини.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 691
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Може и да няма връзка с темата, но тук ми хрумна да напиша това, което искам да напиша.

Европа е имала население максимум от 180 милиона, до 1914 то нараства с още 400 000 милиона. Кой ще изхранва това цялото чудо?!

Като всеки иска да ражда?

Както има курсове за шофьори и за какво ли не, нека има и за родители - от всеки майка и баща не става. И това е доказуемо.

Какво правят масите - размножават се, докато някой друг се грижи за техническия прогрес - ако някой преди столетия се е борил за нещо, то той днес очаква наготово благините. И защо? Кой кому е длъжен?

Цялата тази философия на размножаването и то без смисъл, ще унищожи това човечество.

П.С. Мисълта не е моя, а бих искала, тя е на Хосе Ортега и Гасет - "Бунтът на масите".

Да ,така е.

Но когато хората са млади,не са достатъчно опитни.И почти всяко младо семейство мечтае за дете.Също така цялото семейство,баби,дядовци,лели,познати,всички само това чакат и това питат-кога ще дойде бебето.

Поне тук,на Балканите е така.

За едно семейство детето е най-ценното нещо.

Да не говорим пък за размножаването при по невежите хора,при най-неграмотните слоеве.Не само у нас,но и в цял свят.

Но...когато някои хора започнат да се замислят,когато започнат да се осъзнават,разбират,че не трябва да се правят толкова деца.Причината вие я посочихте.

E, aз като се замисля и разбирам, че най-хубавото нещо, което съм направила до момента в живота си, са двете ми деца :)

И не само да се родят, но и да се отгледат като достойни, хармонични личности ...

Също така, защото съм твърде амбициозна, отсега ми е ясно, че най-много ще съжалявам за "изпуснатите" моменти с тях, поради "гонене" на кариера, или някакви други цели.

Както и осъзнах, че ако поставя на кантар още по-стремителна кариера и някое от децата или дори и двете, както става при някои семейства, преди години не, но сега твърдо ще бъда в полза на децата. Не за друго, ами просто докато нямаш собствени деца е трудно да прецениш как е без и със.

Това с изхранването не ми се струва актуално, по ред причини, но ще се отклоним твърде от темата.

Иначе съм съгласна, че от всеки не става майка или баща, както и че би било добре младите хора да се подготвят по някакъв начин, не само да бъдат родители, но и въобще подготовка относно взаимоотношенията с хората.

Лично на мен наличието на съпруг и деца не ми пречи да се чувствам свободна. Имам достатъчно лично мои си занимания, приятели (и от двата пола), както и време, което отделям за тях. Съпругът ми - също. И нещо в чисто практичен план, особено когато децата са още малки - двамата родители освен всичко друго относно възпитание, влияние (като архетипи, качества и др.) и т.н., просто могат да се отменят в грижите по тях, като освобождават на другия време и усилия. А при сам родител, това няма как да стане. Баби, дядовци, както и при по-високи доходи наемане на какъвто и да е помощен персонал, но роднините и този персонал все пак не са родител. И за да избегна спекулации, това пак го казвам от личен опит, защото (вече казах по-горе, че съм кариеристка ;) ) и аз имах наета детегледачка, при това професионална детска учителка, прекрасна жена, с над 20 години стаж, взаимно се харесваха с децата и то много, но ... просто не е родител.

Линк към коментар
Share on other sites

......Да не говорим пък за размножаването при по невежите хора,при най-неграмотните слоеве.Не само у нас,но и в цял свят. ...

Кое те кара да мислиш, че знаеш кои са невежите хора?

За тези с много деца невежи са тези с едно или без деца. Те казват: "какви са тези нещастници само с едно или две деца". На тях уж "вежите" хора им изглеждат смотани, импотентни, нещастни, не-обичащи деца, незнаещи да живеят и да се веселят, пестящи пари от деца. Представяте ли си? Разбират да пестиш пари от ток, дрешки и т.н. Но да пестиш от деца.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Струва ми се, че в сайта имаше тема за полигамията. Не я намирам. Затова тук.

Преди години съм чел за такъв експеримент : събират млади мъже и жени на едно място. Казват им, че който с когото си иска може да прави секс. В началото е така. Има безразборни полови контакти, сменят се партньори. Постепенно в тази малка общност мъжете и жените започват да се обособяват по двойки и зарязват сменянето на партньорите. Какви според вас са възможните обяснения за това ? Биологични, психологически, езотерични, и/или ...?

Линк към коментар
Share on other sites

Исках да постна откъс от издание на предаването "Метрополис", посветено на полигамията. Но не намирам клип с откъса за въпросната тройка. Става дума за тройка млади холандци (под 30 - годишни). Тройката се състои от две жени (бисексуални) и един мъж. Всеки един от тях твърди, че е влюбен в другите двама, всеки един от тях прави секс с другите двама ( правят тройки в секса, а може би понякога го правят по двама). Живеят тримата заедно в една къща. Показаха ги да вървят усмихнати по улицата, държащи се за ръце. Ако това дето беше показано и казано в предаването е истина, то това е една изключително рядко срещана форма на човешки взаимоотношения. И тази тройка, може и да е по - обичаща се, по - щастлива и неизневеряваща си от много двойки.

Линк към коментар
Share on other sites

Изводите които правиш, нямат нищо общо нито с женитбата, нито с любовта, нито със свободата.

Това което визираш е просто нагон, който се разпада доста бързо като отношение, пребивавайки толкова дълго и толкова активно в духовен форум, би трябвало да правиш разлика.

Линк към коментар
Share on other sites

Може и да нямат нищо общо, но не намерих по - подходяща тема. Ако има - посочи ми.

Това което визираш е просто нагон, който се разпада доста бързо като отношение,
Не знам. Ти да не би да си гледала тези хора, да не би да ги познаваш, да не би да знаеш какво е в сърцата им. Може и да си ясновидка. Аз не съм. Пък и не съм твърдял, че има дълбока любов по между им. Но в днешно време съжителството на семейни начала е вид алтернатива на брака, така че защо не в тази тема да не се пише и за него. Пък и проява на вид свобода от хорското мнение е да живеят така, както съм написал.

пребивавайки толкова дълго и толкова активно в духовен форум, би трябвало да правиш разлика.
Правя или не правя, би или не би трябвало, нещата са си каквито са си. На който не му харесват, сори. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Никой не е казал дали му харесват или не, просто се говори за различни неща, нямащи нищо общо едно с друго, поредната какафония.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами ако мненията са проблем, да се изтрият. Бях видял тема за полигамията, но не я намирам. Ако знаеш къде е, прехвърля я там. Ако не можеш - докладвай мненията и нека бъдат прехвърлени там или изтрити.

Обясних ти, че написаното от мен има връзка и с женитбата, и със свободата, и с любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че в сайта имаше тема за полигамията. Не я намирам. Затова тук.

Преди години съм чел за такъв експеримент : събират млади мъже и жени на едно място. Казват им, че който с когото си иска може да прави секс. В началото е така. Има безразборни полови контакти, сменят се партньори. Постепенно в тази малка общност мъжете и жените започват да се обособяват по двойки и зарязват сменянето на партньорите. Какви според вас са възможните обяснения за това ? Биологични, психологически, езотерични, и/или ...?

Психически ,луда работа .

Линк към коментар
Share on other sites

Луда работа е, че са се отказали да си сменят партньорите ли или е луда работа експеримента. Според теб, в какво точно се изразяват тези психологически причини ?

Линк към коментар
Share on other sites

Хората съзнателно или не търсят сигурност. В това направление постоянният партньор дава по-големи възможности. Освен това, след известно време прекарано заедно, хората се опознават в по-голяма дълбочина и всеки си намира този, който му хармонира в най-голяма степен, докато първоначалните, повърхностни импулси угасват.

Линк към коментар
Share on other sites

Пък и проява на вид свобода от хорското мнение е да живеят така, както съм написал.
То всъщност в Холандия сигурно не е чак толкова трудно, щото там са много либерални. Но да речем, че това е начинът по който тези хора са решили да проявят свободата си. Станимир, благодаря за отговора.

Все пак някъде имаше тема за полигамията, но не я открих. Както и да е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Доколкото съм запознат, бракът е свещен съюз според църквата. Мисля че при езотеричния тип мислене, нещата стоят по същия начин. Явно е съюз, защото мъжът и жената обединяват усилията си, за да създадат и отгледат деца. В езотериката сигурно свещеността му е свързана с това, че се дава възможност на нови души да продължат еволюцията си, благодарение на съюза на техните майки и бащи. Но деца може да се правят и без брак. Бракът обаче е съюз не само от духовна, но и от законодателна гледна точка (поне според Конституцията на Реп. България). Ето някои български юридически конституционни мисли по темата брак и деца :

Чл. 46. (1) Бракът е доброволен съюз между мъж и жена. Законен е само гражданският брак.

(2) Съпрузите имат равни права и задължения в брака и семейството.

(3) Формата на брака, условията и редът за неговото сключване и прекратяване, личните и имуществените отношения между съпрузите се уреждат със закон.

Чл. 47. (1) Отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата.

(2) Жената майка се ползва от особената закрила на държавата, която й осигурява платен отпуск преди и след раждане, безплатна акушерска помощ, облекчаване на труда и други социални помощи.

(3) Децата, родени извън брака, имат равни права с родените в брака.

(4) Децата, останали без грижата на близките си, се намират под особената закрила на държавата и обществото.

(5) Условията и редът за ограничаване или отнемане на родителските права се определят със закон.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Съжителството/брака и родителството имат материална страна, просто защото сме в тела на Земята и сред обществото. И затова освен целия спектър на емоции, които ни мотивират да се женим (вкл. страх от самота, влюбване и т.н.) няма как да не отчетем и физиологичните и битови страни. Някъде бях чела простички съвети, които звучат горе-долу така:

1. прави се секс, само ако и когато изпитваш физическо привличане към другия и, съответно не се обвързваш, ако то липсва

2. създавайки ново семейство, правиш ново домакинство - с разходи, които няма кой да ви поеме и домакинска работа, която няма сама да се свърши

3. като създадеш свое семейство личното ти свободно време намалява, а като имате дете - изчезва,

4. ако се разделяте (което е по-вероятното днес), родителя, при когото остава детето ще е по-натоварен (и времево, и финансово). затова е добре да се правят деца когато е постигната материална стабилност и да се подписват договори - за да не страда детето заради родителски скандали, инат и евентуално финансово манипулиране.

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146: Тези правила са писани от някой, който не се е женил , има страх от обвързване вероятно или неудовлетворителен брак.

Ако човек започне да ги мисли тези неща когато реши да се обвърже с някой, никога няма да се реши да прави каквото и да е.

Но пък фактите говорят, че доста са започнали да мислят по този начин и затова уютно остават в дома на мама или просто си живеят сами. Не желаят да имат деца, защото явно са много обвързващи и доста финансово тежки и т.н.

Жалко.

Линк към коментар
Share on other sites

Хахха, Емиле направо разбиваш !

Човешкото същество е толкова сложно устроено,че и женитбата и свободата и любовта се оказват сложни задачи за решаване.

Колко по- лесно е да направиш някакво професионален скок напред, отколкото да живееш смело, непредубедено и в крайна сметка щастливо.

Поне аз мисля, така, възхищавам се на тези, които имат здрави семейства, деца и т.н., но и те ми се възхищават, че имам кариерно развитие.

Мисля, че при всеки човек това са индивидуални неща и никога не могат да изпреварят развитието си.

Никой не може да надскочи себе си.

Когато човек е готов, за семейство психически и физически, то идва, случва му се и женитбата и свободата и любовта.

Дали човек запазва свободата си след като се е оженил/омъжил, според мен да, но е някакси регламентирана, обособена в едно изцяло лично негово пространство, което неговият партньор му е дал възможността да има.И мисля, че това е много важно за един здрав съюз, брак.

А може би свободата си я има и когато са заедно, просто засвидетелстваното уважение и взаимност дава възможност за това.

Хората трябва да се чувстват свободни по презумция, независимо дали са заедно или поотделно.

Естествено има ангажименти и отговорности , но личната свобода е неприкосновена.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Това ми напомни моя тема с изстрадани мъдрости m131.gif

Ще копна част:

1. Човек се ражда изморен и живее, за да си почине!

cfe0a703fac6d93df584e82c0ba621f9.gif

2. Ако видиш някой да си почива, помогни му! m177.gif

3. Почивай през деня, за да може да спиш вечер. m020.gif

4. Работата е свещена. Не я докосвай!

Свещените крави в Индия са свещени, защото не ги ползват за работа. Като ти е толкова акъла впрегни се да теглиш m011.gif

- Койт' са зори той cа мори.

5. Не оставяй днешната работа за утре, ако можеш да я отложиш за вдругиден.

6. Не забравяй, че никога не е късно да закъснееш!

7. Работи възможно най-малко и не прави това, което може да направи друг.

8. Никой проблем не е достатъчно голям за да не може да се подмине и никоя работа не е толкова важна, че да изисква лично да я свършиш.

9. Когато видиш някъде да ядат и пият - приближи се, ако видиш, че работят - тръгни си, да не пречиш. m173.gif

10. Бъди спокоен, престъпление е да се тревожиш! Търсѝ на баницата мекото и на работата лекото.

11. Ако някой ти каже, че е постигнал много с честен труд, попитай го чий.

12. Никой не е умрял от почивка. Трудова злополука се получава единствено при труд. Живей безопасно!

13. Бърз на лъжица, тромав на теслица!

14. Когато случайно ти се прииска да поработиш, седни, почакай и ще видиш, че ще ти мине! m056.gif

dddp.gif

15. Всеки знае, че гладна мечка хоро не играе. А като я нагостиш ѝ се спи. Нека не вървим срещу природата.

16. Щом работата е здраве, нека работят болните! m052.gif

Нявгаш бях писал, че платената любов излиза по-евтина от тази в брака, но ме допълниха, че и дава по-малко.

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

didi_ts като спомена за седене при мама се замислих, че познавам известен брой хора, които до късно (над 30-35г) са живяли или още живеят при мама/родителите си. И при някои от тях основен проблем е създаването (въобще не се стига до задържане и доразвиване) на сериозна връзка. Този проблем е при една част от тези хора и е еднакъв при мъже и жени. А сред другите хора - разведени, разделени, семейни, в сериозна връзка и т.н. се сещам само за един мъж и една приятелка, които живеят отдавна сами и имат същия проблем. грубо става 2 към 20.

Явно е доста важно ако не се сети пилето само, да го бутнат от гнездото.

Ето и какво ми разказа моя приятелка, която поживя в Швеция. Заради стриктното семейно законодателство и финансовите задължения на мъжа след развода, доста жени вкл. чужденки започнали да злоупотребяват. Примерно, женят се, раждат и на следващия ден подават молба за развод (да им се чудиш на акъла как раждат от мъже, които очевидно не харесват и обичат!?). След това живеят от издръжката, която е и за жената и е прилична сума. И шведите така се стресирали, че масово седят сами и ги е страх дори и гадже да имат.

Линк към коментар
Share on other sites

Примерно, женят се, раждат и на следващия ден подават молба за развод (да им се чудиш на акъла как раждат от мъже, които очевидно не харесват и обичат!?). След това живеят от издръжката, която е и за жената и е прилична сума. И шведите така се стресирали, че масово седят сами и ги е страх дори и гадже да имат.

А основание за развод не се ли изисква? Интересна ситуация е това. От една страна бащата ще може да си вижда децата и вероятно да плаща същите пари... но ще живее отделно.

Линк към коментар
Share on other sites

Страх от какво, от развод ли? Половината бракове в България се разтрогват, мисля и в чужбина са близки стойности. Не знам страшно ли е да си сам, но правенето на бебета си е чист егоизъм...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...