Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За женитбата, свободата и любовта


Иво

Recommended Posts

А формалната женитба е просто традиция-всеки решава сам за себе си дали да я прилага.

Ех, kalina madara, формалната женитба води до формални отношения в брака по традиция,което само по себе си е абсолютна безсмислица,а да не говорим, че любовта няма нищо общо с формалности, традиционализъм и брак по традиция...просто смешно...както и личният избор-способен си на личен избор в едни доста високи нива на духовна еволюция, всъщност дори и тогава не бих го нарекла личен избор, но тук темата вече се задълбочава в друга насока.Мисълта ми е, че за съжаление много хора следват една заложена програма, която именно им диктува подобно формално и традиционно отношение към брака и любовта.

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 691
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Понеже много се задълбочават и преиначават нещата за брака и женитбата ,аз каквото имах да кажа го казах в предни доста постове,но много ми се иска да погледнем на женитбата и любовта от позицията на децата които сме били на своите родители.

Говорим много и все казваме ,че детския поглед е много по реален и интуитивен от този на възрастния.

Та аз когато бях дете много обичах екскурзиите из родината с мама ,татко и моята сестричка.

Много обичах празниците на които се събирахме целия род с братовчедите ,много обичах баба и дядо с техните постоянно кавги ,които бяха много забавни ,радвах им се искренно ,че въпреки всичко баба знаеше че дядо е зевзек а дядо знаеше ,че баба е мърморица :) и пак си се обичаха.

Аз обичах семействата ,харесваха ми пикниците и се чувствах прекрасно.

После когато възрастните решиха да се вземат на сериозно и да търсят свободата си ,аз бях тъжна,всичко красиво за мен -подчертавам за мен -изчезна.

Който обявява брака и цялата институция за безмислица и глупост ,нима целия български род който -подчертавам се е запазил до днес благодарение на силния патриархат - та това е безмислица може би?

Не бих желала да бъда дете на едни хора срещнали се случайно,за малко създали ме с много любов и после решили да бъдат свободни.

Не познавам такова дете.

А щом децата са щастливи с мама и татко ,дали мама и татко не трябва да се замислят преди да станат мама и татко?

Брака,семейството,и цялата институция е прекрасна,изискваща отговорност,компромис и чувство за дълг.

И все пак който иска да бъде свободен и неангажиран нека бъде лошо няма ,но нека не натоварва с това например едно дете.

С най-добри чувства към всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти си прекрасен човек Диди... малко са онези, които притежават твоята мекота.

Съгласна съм с всяка дума в поста ти.

---

Отглеждам осиновеното си дете и се омъжих за човек когото обичам, но заради нея. Тя има нужда от родителска любов. Децата до една определена възраст буквално се нуждаят от физическото присъствие на майка и баща/независимо биологични или не/. В моя случай, и за мен... въобще не е от значение моето лично щастие, щом мога да дарявам усмивка на личицето и. Няма да търся своето щастие и свобода когато мога да дарявам щастие. Всичко останало наричам егоизъм.

Много често един обикновен подпис за брак предоставя на малките деца необходимата им сигурност. Ако го няма подписа, сякаш криле им никнат на родителите и не са толкова отговорни. Факт, който за съжаление често съм наблюдавала. Брака има и своите хубави страни. А за децата в тяхното израстване те са всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

infinity1305 приеми най- искренните ми пожелания ,за един прекрасен съвместен живот :) ,това което си направила е прекрасно и се надявам че си избрала правилния човек .

Дано видиш красотата на брака в нейната пълнота,но за това трябва да минат години ,както бях писала в един от предните си постове.

Тайната е в многото разговори ,многото компромиси и постоянната промяна :whistling: Без да твърдя че това е всичко :)

Както беше изпял един добър изпълнител.

Навярно винаги ще те обичам

и ще откривам в теб безброй неща

бъди каквато си, това е всичко

това е тайната на любовта

Бъди загадъчна и пряма

Непредвидима като дъжд

Непостоянна като вятъра -

подухнал изведнъж

Навярно винаги ще те обичам

и ще откривам в теб безброй неща

Бъди една жена, едно момиче

с едно сърце, с безброй лица

Бъди красивата Елена,

която Омир вдъхнови

Бъди Мария Магдалена, но бъди...

Припев:

Знайни незнайни, скрити и явни

вечните тайни, тайните на любовта

Минали, днешни, бъдещи вечните

Всички се срещат във твоето име жена

А ако някога, недай си боже,

Но както често става в този свят

Решиш че повече със мен не можеш

и че не сам ти вече мил и драг

Ще се сбогувам без обида,

а с благодарност за това

че те познавах, че те има и сега

Припев:... /3x/

Успех :)!

Линк към коментар
Share on other sites

Лично аз съм семеен.

Не твърдя , че е "щастливо"-тъй като за мен думата "щастлив" е изпразнена от съдържание (много пъти съм казвал, че щастие за мен, означава "нещастие" за друг") , но съм твърдо "ЗА" брака и семейството.

не знам, пък и не се и опитвам да разбера подбудите на хората, които отричат брака, но моите моитви са:

1.) Всеки човек има нужда от друг до себе си.Когато си млад-имаш избор, но с течение на годините, изборът ти все се стеснява и стеснява, докато след поредната раздяла оставш сам/а и вече на никой не си нужен/а .оставш сам като кукувица.

2.)Сигурността партньорът ти да не те изостави-когато си обвързан със законни рамки и възможността да загубиш половината си имущество при раздяла, прави малко труден избора да си тръгнеш ли или не.

3.)Децата-за да създадеш дете не е нужен брак.Факт.Но за да отгледаш дете,е нужен.

Защо ли?Ами поради егоизма на двамта родители,Ето защо. Защото всеки "дърпа чергата към себе си". И защото при липсата на брак, единият от родителите просто един ден си събира багажа и изчезва.На този, който остане с детето-дупе да му е яко.

4.)Грижата за родителите на двамата партньори-всеки от нас има родители.Те са млади, не забравяйте това.Боледуват.Отслабват.Идват дни, през които трябва да се грижим за тях, както те са се грижили за нас едно време.Когато си женен (омъжена) отговорността и грижите за старците се поделят поравно между двама ви.Не се трепеш сам като грешен дявол.

Има и още причини, но сега просто ме мързи да пиша.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, браво!

След последните постове съвсем сериозно ще се замисля дали да сключа брак или не, защото да кажем, на мен ми предстои.

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой. Децата си имат свой живот, нека ги оставим да си го изживеят.

Родителите били грижа, ми хубаво. Аз не ги приемам така. Моите са ми приятели от начало и до края ще останат такива.

Имуществото... оле, от тук изчезвам направо.

Сигурността... и тук ме няма никаква...

Можеш да бъдеш с друг до себе си и без брак.

И к`ва стана тя?...

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли дете?

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой.
Аз не желая да имам свой, докато дъщеря ми не вземе своя в ръце. Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли дете?

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой.
Аз не желая да имам свой, докато дъщеря ми не вземе своя в ръце.

Смятам един ден да имам.

И се моля никога да не го натоварвам с моите липси!

Линк към коментар
Share on other sites

Е, браво!

След последните постове съвсем сериозно ще се замисля дали да сключа брак или не, защото да кажем, на мен ми предстои.

ееее :) Това е хубаво нещо. Искам да играя на сватба

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой. Децата си имат свой живот, нека ги оставим да си го изживеят.

Имат, разбира се. когато родиш-ще разбереш смисъла на казаното.Сега все едно да обяснявам като е "синьо" на слепец

Родителите били грижа, ми хубаво. Аз не ги приемам така. Моите са ми приятели от начало и до края ще останат такива.

Хубаво де. Също ти е рано още.Не знаеш какво е споделена грижа за някого.ще разбереш.Не се притеснявай

Имуществото... оле, от тук изчезвам направо.

Ами-ако не беше това, да не мислиш, че все още щях да съм женен :whistling:

Сигурността... и тук ме няма никаква...

По принцип и мен, ама да не чува жена ми :hypocrite:

Можеш да бъдеш с друг до себе си и без брак.

можеш.... ама до кога ?

И к`ва стана тя?...

к`ва ли?-Тюрлюгювеч :3d_114:

Линк към коментар
Share on other sites

...какво е споделена грижа за някого...

:thumbsup2::3d_046:

Имаш ли дете?

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой.
Аз не желая да имам свой, докато дъщеря ми не вземе своя в ръце.

Смятам един ден да имам.

И се моля никога да не го натоварвам с моите липси!

Пожелавам ти го от сърце.

---

Не остават липси с децата. <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Ахахахаа, такова го хапвам.

Пък за жена ти ще си изпълним дълга... професионалния де.

Нахалник, к`во се самопоканваш. :harhar: Пие ти се безплатно, знам аз. :D

За второто и третото няма как да разбера, аз не съм ти и ти не си аз, сори, ама аз съм си аз. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Хора, чувствувам се като измислен късметлия, но с удоволствие след малко ще легна до жена си. Сигурно съм пристрастЕн, но това е моят "наркотик" :rolleyes: , в който съм производител, пласьор и краен потребител. Скромното ми мнение е, че "инвестираните" чисти чувства, съчетани с добронамерен и богат на идеи "мениджмънт" ти наливат емоции, без които в един момент, не можеш да си се представиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Един наистина щастлив човек/което до някъде е персонално/ може да бъде щастлив и с брак, и без. Всичко останало е търсене на извинения и оправдания. :)

Линк към коментар
Share on other sites

После когато възрастните решиха да се вземат на сериозно и да търсят свободата си ,аз бях тъжна,всичко красиво за мен -подчертавам за мен -изчезна.

...

Брака,семейството,и цялата институция е прекрасна,изискваща отговорност,компромис и чувство за дълг.

И защо ли така се е получило,"възрастните да се вземат на сериозно и да търсят свободата си", след като цялата брачна институция :rolleyes: е прекрасна?...

Който обявява брака и цялата институция за безмислица и глупост ,нима целия български род който -подчертавам се е запазил до днес благодарение на силния патриархат - та това е безмислица може би?
... и някак тук се сещам за думите на Дънов, че ще дойде време когато националностите ще отпаднат(цитирам по памет, не претендирам за точност)

...и друго се замислих, дали пък точно този традиционализъм няма нещо общо с порива на толкова млади хора в България да имигрират?...

Децата...прекрасен божи дар...всеки ден работя с малки деца, и понякога си мисля, че полагам повече грижи за тях, отколкото за собствения си син.Благодаря на Бог, че ни е дарил с прекрасно 8 годишно момченце, свободно и щастливо дете, което дори не проявява ревност,наблюдавайки ме как усърдно полагам грижи за другите дечица в градината.

И тук напълно се съгласявам с думите на Силвия:

И се моля никога да не го натоварвам с моите липси!
.
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш прекрасен син и той има прекрасна майка, адаш!

И аз ще имам син един ден, зная го, и той ще е свободен човек, като майка си, зная го!

Линк към коментар
Share on other sites

Silviya,исках да погледнем нещата от погледа на децата ,които са интуитивни в своето детство.

И след като работиш с деца сигурно знаеш ,че децата се радват когато имат мама и татко които са щастливи.

След като хората се събират по двойки за да създадат и отгледат поколението си ,след като и животните го правят ,след като децата които са в пряка връзка с едни висши сили се чувстват най-добре с двама родители,кажи ми кои сме ние ,че да го отричаме?

Нима произволното създаване на деца без отговорност ,бракове и ангажименти е по -добрият вариянт?

Нима подтиквани от собствените си егоизтични чувства за свобода и независимост ни дава право да нараняваме това което сме създали.

Знаете ли как се чувства дете с един родител?Скоро гледах детето на моя колежка в развод (това е последния ми допир до подобен проблем ,но не и първия),когато тя дойде да си го прибере вечерта ,то е плакало часове след това ,защото искало да бъде у дома ,където имало и майка и татко и кака и котка и рибка ,а у тях били сами.

Кои сме ние че да пропагандираме че безбрачието и свободното създаване на поколение без ангажименти е супер.

Това исках да кажа ,нека се допитаме до децата си.

Нека погледнем през техните очи,те не лъжат.

Всичко останало са си наши интерпретации според зависи от настроението ни.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли дете?

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой.
Аз не желая да имам свой, докато дъщеря ми не вземе своя в ръце.

А казваш ,че си чела Джубран!След това което направи вчера,се разбра какво криеш под маската от карнавала.Ако и в живота се държиш по този начин си вземам думите назад!Успех в начинанията ти ,въпреки всичко!Имаше една песен на Висоцки ,която бих искал да ти изпея,но сега не ми се търси. :thumbsup2::rolleyes::thumbsup1::hypocrite::dancing yes:

Имаш прекрасен син и той има прекрасна майка, адаш!

И аз ще имам син един ден, зная го, и той ще е свободен човек, като майка си, зная го!

Весела нова година! :thumbsup:

Редактирано от geo
Линк към коментар
Share on other sites

Silviya,исках да погледнем нещата от погледа на децата ,които са интуитивни в своето детство.

И след като работиш с деца сигурно знаеш ,че децата се радват когато имат мама и татко които са щастливи.

След като хората се събират по двойки за да създадат и отгледат поколението си ,след като и животните го правят ,след като децата които са в пряка връзка с едни висши сили се чувстват най-добре с двама родители,кажи ми кои сме ние ,че да го отричаме?

Нима произволното създаване на деца без отговорност ,бракове и ангажименти е по -добрият вариянт?

Нима подтиквани от собствените си егоизтични чувства за свобода и независимост ни дава право да нараняваме това което сме създали.

Знаете ли как се чувства дете с един родител?Скоро гледах детето на моя колежка в развод (това е последния ми допир до подобен проблем ,но не и първия),когато тя дойде да си го прибере вечерта ,то е плакало часове след това ,защото искало да бъде у дома ,където имало и майка и татко и кака и котка и рибка ,а у тях били сами.

Кои сме ние че да пропагандираме че безбрачието и свободното създаване на поколение без ангажименти е супер.

Това исках да кажа ,нека се допитаме до децата си.

Нека погледнем през техните очи,те не лъжат.

Всичко останало са си наши интерпретации според зависи от настроението ни.

Мила didi_ts,твоята болка е и моя болка, особено когато става въпрос за деца.Сърцето ми се къса когато видя тъжния поглед на едно дете, породен от неразбирателството между родителите му.А това е следствие от неосъзнатото отношение на тези хора за любовта и желанието за деца.Безотговорното поведение по отношение на децата в последствие, е също абсолютно неосъзнаване и принизяване на човешката духовност,ако изобщо може да се открие такава при подобни хора.И тук, мила, при подобно "произволното създаване на деца без отговорност ", слава богу има осъзнати хора, които безвъзмездно полагат грижи за дечица, оставени за осиновяване, или ги отглеждат в своите семейства, а колкото за случая който споменаваш,и който за съжаление не е единствен, обикновено се намесват роднини или приятели,или се появява втори родител в живота на детето, и кризата се преодолява, възможно най-човешки и разумно, или поне това е моята молитва да бъде. За съжаление,в повечето случаи, именно поради низкото съзнание на родителите, се стига до неописуеми трагедии.Та, в този род на мисли, беше и моето изказване за формалния брак, който според мен е плод точно на неосъзнати хора.И този традиционализъм, детето непременно да остане с биологичните си родители, независмо , че те проявяват нетърпимост един към друг...

Но емоциите стават в повече при подобна хлъзгава тема , както и нашите интерпретации, както пишеш и ти, особено когато се заговори за нараненото детско сърчице, резултат от безлюбовието на биологичните му родители.

Апропо,да не станат отново недоразумения, нашето момченце расте в присъствието и на двама ни, и ние никога не бихме допуснали то да бъде наранено, АКО отношенията между мен и съпруга ми достигнат точка на нетърпимост. Любовта има много прояви,да,но въпроса е да се прояви, а това е плод на дълъг процес на съзнаване, който преминава в осъзнаване и накрая в самоосъзнаване.

Линк към коментар
Share on other sites

Silviya,радвам се че се разбираме :feel happy: .

Дай Боже повече такива семейства като твоето и като моето за сега :).

И малко тема за размисъл ,гледайте филма "Децата на хората",може би ще се породят въпроси като дали свободата ни не е едно толкова маловажно и нищожно чувство една илюзия,дали точно децата не са този градивен и основен елемент,заради който си струва целия ни живот.Дали струва нещо нашия живот ,ако ги няма те.Дали женитбата ,любовта и свободата изобщо имат смисъл ,ако не става въпрос за дете.

Но моля ако можете гледайте филма и тогава комент,иначе няма смисъл да се задават тези въпроси.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли дете?

Децата били смисъл на живота - това е най-егоистичното разбиране. Да, смисъл са, когато нямаш свой.
Аз не желая да имам свой, докато дъщеря ми не вземе своя в ръце.

А казваш ,че си чела Джубран!След това което направи вчера,се разбра какво криеш под маската от карнавала.Ако и в живота се държиш по този начин си вземам думите назад!Успех в начинанията ти ,въпреки всичко!Имаше една песен на Висоцки ,която бих искал да ти изпея,но сега не ми се търси. :thumbsup2::rolleyes::thumbsup1::hypocrite::dancing yes:

:)

Щастлив ли си?

Инфи, ето това е!!!

:feel happy::thumbsup2::feel happy:

Да, това е.

За момент, само за момент пробвах какво мога да измисля, ако не мисля за детето си. Резултата аплодираш.

Аз съм щастлив човек, защото правя някого щастлив. От както ги има в живота ми, живота ми е пълен. Преди това беше една огромна дупка, в която потъвах, макат че се дърпах за косата нагоре /образно казано/ и колкото и да убеждавах останалите че съм щастлива, не беше така :D

Всеки преценява от своята камбанария Силвия, няма смисъл от спор. Ти не знаеш как се чувствам сега, защото още не си омъжена и нямаш дете, но аз май помня, как се чувствах преди тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек има дете живота придобива по-различен смисъл, виждаш че все едно част от теб започва

нов живот и отговорностите се променят, но понякога забравяме, че живота на децата си е техен.

Свобода е нужна винаги.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек има дете живота придобива по-различен смисъл, виждаш че все едно част от теб започва

нов живот и отговорностите се променят, но понякога забравяме, че живота на децата си е техен.

Свобода е нужна винаги.

Задължителна е.

Моето дете е осиновено. Без да е част от мен аз съм всичко, което е то.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Когато човек има дете живота придобива по-различен смисъл, виждаш че все едно част от теб започва нов живот и отговорностите се променят, но понякога забравяме, че живота на децата си е техен.

Свобода е нужна винаги.

:thumbsup:

И според мен децата осмислят живота ни, без тях е много празно. После, когато порастнат, дай Боже, идват внуците; и отново радост. Това е цикълът на живота.

И за свободата съм съгласна. Всъщност, ако оставим децата си да се развиват свободни, като им помагаме само, а не определяме посоката на развитие, те са свободни. По-важното е, че се научават, че и ние, родителите, имаме право на свобода. Трябва баланс във взаимоотношенията, нали?

Но смятам, че когато създадеш дете/деца, носиш отговорност до достигането на една определена възраст. След това може всеки от родителите да поеме по пътя си, може да са приятели, може и да са заедно - както животът определи. Подкрепям Диди, децата страдат. Да създадеш дете не е само един еднократен акт. Всъщност се изисква много повече - създаваш Човек (кой както иска да го тълкува), а това не става за един ден. Най-лесното е да си вземеш торбичката и да си тръгнеш, по-трудното е да останеш и да се бориш. Не искам да абсолютизирам нещата - оставането е свързано с много 'но'. Ако не може да се получи разбирателство, то наистина е по-добре детето да бъде отгледано от един родител. Но децата, дори и когато нещата не вървят искат да имат мама и тати. Поне до една определена възраст.

Или както казва Учителя, има външна и вътрешна страна на нещата:

"Няма съмнение, че на Земята най-приятните, най-тържествените неща са обредите на сватбата. Аз искам да поразясня малко вътрешния принцип, вътрешното значение на сватбата, защото във вашия ум тя има съвсем друго значение. Според вас сватбата означава събиране, оженване на двама души – мъж и жена, като предварително ги сгодяват с участието на свещеник, който изпълнява няколко молитви, след което надошлите гости ядат и пият. Тези веселби се продължават един-два дни, след което гостите се разотиват, а младоженците остават сами. Това е външната страна на сватбата, която и вие най-добре разбирате. Обаче под думата сватба в дълбок смисъл се разбира започване на нов Живот. Тази дума произлиза от старосанскритски език, от корен, който означава „това, което става и се проявява като съзнателен Живот”. Сватбата е процес, който извежда човека от едно състояние и го води в друго, т.е. излизане от един живот и влизане в друг, при което се напущат старите идеи и се заживява с нови."

Из "Призваха Исуса" от книгата "Великата Майка"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Любовта към Бога те дарява със свобода свише и те прави част от божественото семейство.

Любовта към партньора те дарява със свободата ,чрез преборване на егото и те прави част от земното ти семейство.

Няма как да станеш част от божественото семейство ,ако първо не успееш да станеш част от земното такова.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...