Jump to content
Порталът към съзнателен живот

16.11.2007г. - Обикнете черния си дроб! Обичайте противоречията...


Recommended Posts

На всички казвам: „Обикнете черния си дроб! Обичайте противоречията в света!" Аз считам, че Бог е създал противоречията. Обичате ли противоречията, вие ще държите черния си дроб в пълна нормалност. Щом намирате, че светът не функционира както трябва, вие разстройвате черния си дроб... Казвам: обичайте всички противоречия!

Свърши се виното

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Ако злото, несправедливостта, ако дуалността като цяло нямаха място в света, Бог нямаше да ги създава.

Едното съществува за да може да се оцени другото по достойнство, защото ако всички ние постоянно пребивавахме в рая, не бихме могли да разберем неговата цена и какво всъщност е той.

Ако животът преминаваше в пълно щастие, как щяхме да разберем какво точно представлява то - щастието.

Дуалността има тази задача - да ни научи да различаваме и да оценим творението, да оценим съществуването, което е Бог.

Всичко в света си е добре. Няма по-съвършенно място и по-съвършенна школа от съществуването в кармичния цикъл.

Именно заради това, когато бяхме най-върховни ангели поехме по пътя на инволюцията, точно за да можем отново да се насладим на щастието, защото нещо може да бъде оценено едва когато го загубиш, едва когато липсва.

Съществуването в Светлината само по себе си е несъвършенно.

Светлината без Тъмнината е немислима и ненужна. Едното съществува за да се познае другото.

Както се казва - две страни на една и съща монета, колкото и изтъркано да изглежда, така е.

Бъдете здрави, приятели!

Линк към коментар
Share on other sites

На всички казвам: „Обикнете черния си дроб! Обичайте противоречията в света!" Аз считам, че Бог е създал противоречията. Обичате ли противоречията, вие ще държите черния си дроб в пълна нормалност. Щом намирате, че светът не функционира както трябва, вие разстройвате черния си дроб... Казвам: обичайте всички противоречия!

Истината не е полюсна, полярна. Това означава, че ако нямаме скръб в радостта си и радост в скръбта , ние не можем да надраснем полярността.

Истината, това е Духът, а Духът е без образ, той се наблюдава с разбиране. - Път Безкраен / Е. Хараш

Истината е някъде там, между противоречията
:)

Линк към коментар
Share on other sites

Tрудно ми е да приема противоречията на съвременния свят - убийствата, насилието, пошлостта и грубостта. Значи имам проблем с дроба ...

Линк към коментар
Share on other sites

Най важната мисъл за дес е човек да се произнесе кое от двете положения предпочита: да има една голяма радост с една малка скръб в ;ентъра и или една голяма скръб с една малка радост в центъра и? Голямата скръб с малка радост в нея е за предпочитане пред голяма радост с малка скръб. Защо? - Защото малака скръб в сърцето на голямата радост представлява нещо подобно на паразит, който постепенно изяжда всичката радост, т.е. самия плод. Обратно, малката радост в сърцето на голямата скръб представлява плодно семенце, което след всеме израства и дава един от най-хубавите райски плодове на живота.

Голяма радост и малка скръб - ООК 30.12.1925 г.

Казано е "Обичай враговете си". Това е така, защото ние навсякъде трябва да проявяваме любовта. Неблагоприятните условия ни помагат да израстнем. Това означава, че просто трябва да се възползваме от тях. Не да ги избягваме, нито да проявяваме негодувание спрямо тях, нито пък да ги търсим. Когато са необходими, те сами ще дойдат при нас. Израстването става като ги преодолеем. Значи смисълът е в преодоляването им.

Следващия цитат го бях написал в една тема преди няколко дни, но тук ще го направя още веднъж.

Всичките зародиши, които са заложени вътре в човешкото сърце, имат благородно произходение. Любовта е, в която се зараждат най-благородните чувства. Отмъщение, отвращение, те са вторични чувства. Вие някой път се заблуждавате, казвате: "Яви се в мен омраза." Омразата има съвсем друго произхождение. Да ви обясня произхода и. Имате живата точка n и живата точка А. Тази жива точка А има стремеж към n. Този стремеж първо е чисто божествен An, но се заражда известно препятствие на пътя и туй желание на А не се постига. Тогава се образува nB. Заражда се образът и човек се разочарова. Ако А иска да вземе n и не може да успее, а В го взема, тогава в сърцето на А ще се зароди едно неразположение към В. Следователно всичките тия прояви, които имате в един отрицателен характер, като омраза, отмъщение, злоба, ненавист, всички тия чувства са вторични. Те са сянка на нещо изгубено. Ако мразиш, аз зная какво си изгубил; ако се съмняваш, аз зная какво си изгубил; ако се отвращаваш, аз зная какво си изгубил. Каквито и отрицателни качества да има един човек, в окултната наука математически можем да намерим същинските причини, които са образували тия отрицателни качества в човека. И тъй в човека реално е само доброто, а злото е само едно отражение на непостигнатите негови желания.

Стремежите на ума и сърцето - ООК, 24.10.1923 г.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Със сигурност не е тъгата. Не помня в коя лекция, но Б. Дуно ясно беше направил това разграничение. Тука чувството ни за щастие и нещастие нямат нищо общо, тъй като са субективни и могат да бъдат проявени и в най-мъчните условия. По-скоро се имат предвид точно тези условия, т.е. трудностите. И още:

"И тъй ще знаете: най-мъчните работи са най-лесни. Ако не вършите тях, ще дойдат още по-трудни, които непременно трябва да изпълните. Всеки, който е дошъл на земята, непременно трябява да реши своята задача. ..."

Козативни сили - ООК 18.11.1925 г.

"Кой човек е силен? Аз наричам силен човек този, който и като плаче, и като скърби, и като се отчайва, и като се гневи, все се радва. Няма нищо лошо в това, че човек се гневи, но изкуството е, като се гневи, да се радва. По този начин той превръща горчивите сокове в сладки"

Служене на бога и на себе си - ООК 09.12.1925 г.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

скален ръб - като го изкачиш/преудолееш се повдигаш/си на по - високо :angel:;

просото още едно ръбче/препятствие по пътя към върха на планината, която всеки от нас катери :feel happy:

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

Притчи 14:10

Сърцето познава своята си горест И чужд не участвува в неговата радост.

Притчи 14:13

Даже и всред смеха сърцето си има болката, И краят на веселието е тегота.

Има една необяснима скръб. Душата жадува да се завърне там от където е излязла, да се завърне у дома...

Линк към коментар
Share on other sites

скално ръбче

:3d_146:

~ скимтене, скриптене, скрибуцане, скръндза :sorcerer::)

Ра дост

~ раста, приятел на светлината

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Добър Роб /Раб ?

:3d_146:

Ла Горда :3d_064:

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

Старият човек, обаче... живее с идеята, че е богат, че е осигурен, натрупал е богатство, на което уповава; той живее още и с идеята, че е учен, че има много опитности от живота, уверен е в себе си и т.н. Но да живееш с такива идеи в живота, който всеки момент носи нещо ново в себе си, значи да загубиш своята сила, да не печелиш нищо.

Приятното живота е да растеш, без да мислиш по това; да ставаш добър, без да мислиш, че си станал добър, но всеки момент да използваш благоприятните условия.

Основа на знанието

Линк към коментар
Share on other sites

Дам :hmmmmm: ето защо казвам-Благодаря за условията, които ме учат и ми помагат да порастна... :hypocrite::dancing yes::harhar:

Светът си е прекрасен-усмихнат и противоречив...

Харесва ми да живея с глава в облаците и с тяло на земята... :3d_053:

"Кой човек е силен? Аз наричам силен човек този, който и като плаче, и като скърби, и като се отчайва, и като се гневи, все се радва. Няма нищо лошо в това, че човек се гневи, но изкуството е, като се гневи, да се радва. По този начин той превръща горчивите сокове в сладки"

Изобщо като се научим да превръщаме негативите в позитиви, всичко е още по-прекрасно... и осмислено. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...