Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Учителят Беинса Дуно


Recommended Posts

Учителят - обичате ли го?

Вярвате ли му? А безпрекословно ли? А как трябва да му вярваме? Напълно безкритични ли сте към словата му - понякога не пораждат ли съпротива?

Чувствате ли присъствието му в живота си - като реален проводник на енергии и врата към безкрая?

Слушате ли го? Изпълнявате ли предписанията му, спазвате ли постите, указанията за чистота и целомъдрие, за осъзнаване, будност, пеете ли на емоциите си, така че да ги облагородявате, молите ли се, обливате ли се със светлина, концентрирате ли се, обичате ли, светите ли, радвате ли се на малките неща в живота?

Учителят - мислите ли за него като за единство или отделяте личността на Петър Дънов от индивидуалността на Беинса Дуно? А трябва ли да има такова интелектуално деление - не пречи ли то на чистия устрем на Любовта - Любовта като сила и принцип?

...

Учението на Учителя е Универсално - то е надрелигиозно, защото идва от източника на Братството, на Космическото Братство на всички съзнателни същества в творението! Как възприемате думите на Учителя - като езотерично Християнство или като Универсално Учение?

А понякога мислите ли за Учителя като за човек - за личността на Петър Дънов, с определена автобиография, характер, темперамент, наклонности, психични черти, с определено генетично, а оттам и психологично наследство? Личността, в която заживява Великото Учение след определена нейна възраст! Ка се отнасяте към личността на Учителя, към Петър Дънов - мислите ли, че тя напълно се претопява от Индивидуалността на учителя Беинса Дуно?

...

Как преживявате практически връзката с Учителя в бита си - как въплъщавате присъствието на излъчването му като Дух, като Живо Слово, като Врата, през която влиза Виделина, Живот и Приказност?

Съумявате ли да бъдете проводник на живата вибрация на Живото Му Учение? Поне понякога.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Учителят - обичате ли го?

Вярвате ли му? А безпрекословно ли? А как трябва да му вярваме? Напълно безкритични ли сте към словата му - понякога не пораждат ли съпротива?

Учението на Учителя е Универсално - то е надрелигиозно, защото идва от източника на Братството, на Космическото Братство на всички съзнателни същества в творението! Как възприемате думите на Учителя - като езотерично Християнство или като Универсално Учение?

.

Обичам го! Вярвам му! Но безкритичността не винаги ми се отдава, не само в Учението на Беинса Дуно, но и в живота изобщо. Но това си е мой проблем. :) Забелязала съм, че противоречията и въпросите след известно време сами се изглаждат и оправят. :sorcerer:

Учителят Беинса Дуно (Петър Дънов) е един от многото Учители, пратени от Великото Всемирно Братство в помощ на човешката еволюция, но това е моят Учител, по чийто път се опитвам да вървя. Мисля, че езотеричното Християнство е част от Универсалното Учение? :hmmmmm:

Стремя се естествено да изпълнявам казаното от него, но не винаги успявам. :wub:

Учителят - мислите ли за него като за единство или отделяте личността на Петър Дънов от индивидуалността на Беинса Дуно? А трябва ли да има такова интелектуално деление - не пречи ли то на чистия устрем на Любовта - Любовта като сила и принцип?

Физическото пребиваване на Учителят е твърде близко във времето да нас и за това е трудно да се направи разликата между П.Дънов и Беинса Дуно, поне за мен, но това не ми пречи във възприемането на неговото Учение. Учители от такъв ранг нямат биография.

Във връзка с това ми се иска да споделя един проблем с който съм се сблъсквала, разговаряйки с православни духовници и богослови. Повсеместно при тях цари убеждението, че Дънов се е представял за Христос!?! Аз не съм прочела никъде в беседите му подобно нещо. Но това е един доста използван коз от страна на църквата в атаката и срещу Неговото Учение . :(

Орлине, а ти как би отговорил на зададените от теб въпроси? :dancing yes::rolleyes::feel happy:

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Бина: :thumbsup:

Ами улавям се, че имам съпротиви срещу изказа, наситен с богословска терминология, вместо с по-научна, както би ми се искало. Но, както казваш и ти - това си е мой проблем, а и този изказ е само опаковка, тоест каквато и да е - носи съдържанието си, а то е МОЩНО... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Бина: :thumbsup:

Ами улавям се, че имам съпротиви срещу изказа, наситен с богословска терминология, вместо с по-научна, както би ми се искало. Но, както казваш и ти - това си е мой проблем, а и този изказ е само опаковка, тоест каквато и да е - носи съдържанието си, а то е МОЩНО... :)

:rolleyes:

Не ми е твърде ясно какво разбираш под богословска терминология. Може би ти е трудно да възприемеш някои изрази, думи и примери в беседите, характерни за България от края на 18в. и началото на 19в.? Все пак това са беседи, говорени пред хора от тази епоха. Понякога се срещат думи, които вече не се използват в разговорния език. Примерите с ходжи, турци, моми, момци и т.н. са малко трудни за възприемане. Но същността на Учението си остава една и съща, МОЩНА, както казваш. :) .Това е защото ни дава Истината, а тя в крайна сметка е постоянна величина в Ученията на представителите на Всемирното Бяло Братство.

Но ако човек има нагласа към по-научно излагане на тази Истина, може да се обърне към Блаватска или Рудолф Щайнер. :sorcerer:

Колкото до истинските богослови и църквата, ето какво им е мнението за Дънов. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Открих го преди една година. Обичам това кото ИЗВИРА от словата му! Прекланям се пред това да посвети живота си за да предаде това, кото е имал като е лишил себе си от много обикновени човешки радости.

А що се отнася до църквата и нейните представители те просто нямат интерес от това знанието да стане обществено достояние... защото те работят за пари и това ги движи а не истинската необходимост от духовно просветление. До миналата година аз знаех за Учителя, че е някакъв изкуфял фанатик ръководещ секта. Когато се докоснах лично до словото, формули, молитви, музика разбрах какво е всъщност.

Линк към коментар
Share on other sites

1.jpg

Велик :thumbsup:

В България единствено В.Левски е пред него.

Левски е герой, но Учителят е повече от това ! :)

Линк към коментар
Share on other sites

учителя Беинса Дуно?
:D

"Светъл Лъч отгоре слиза"

Учителят

:feel happy: :feel happy:

Думите не стигат и са слаби да изразят преклонението и обичта която изпитвам.

Затова ще цитирам -

Благодарим Ти!!

Виделината на Твоята Мъдрост да просветли умовете на всички народи... в съгласие с Божествения план за братство и обединение на народите.

Словото на Учителя да озари всички съзнания, да бъде възприето и приложено навсякъде в света.

Святият Христов Дух де се всели в нас, за да ни въздигне и работи чрез нас.

да изпълняваме постоянно Твоята блага Воля и с нашия живот да прославим Твоето Име.

Цитатите са от Мисията на Учителя

:feel happy:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

ЛЪЧЪТ СВЕТЛИНА!

БОЖЕСТВЕНИЯТ ПРОВОДНИК НА ЛЮБОВТА,МЪДРОСТТА И ИСТИНАТА!

УЧИТЕЛЯТ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО!

"Учението на Учителя е Универсално - то е надрелигиозно, защото идва от източника на Братството, на Космическото Братство на всички съзнателни същества в творението! Как възприемате думите на Учителя - като езотерично Християнство или като Универсално Учение?"

Учението на Учителя е Универсално - то е надрелигиозно, защото идва от източника на Братството, на Космическото Братство на всички съзнателни същества в творението! Как възприемате думите на Учителя - като езотерично Християнство или като Универсално Учение?

Линк към коментар
Share on other sites

Днес бях на мястото, което се поддържа в Негово име - нищо специално "християнско" не ми подвя... :dancing yes:

Усещаше се само универсалното, мирът и сигурността на духовното убежище, "пристигането вкъщи"... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят - обичате ли го?

Вярвате ли му? А безпрекословно ли? А как трябва да му вярваме? Напълно безкритични ли сте към словата му - понякога не пораждат ли съпротива?

Чувствате ли присъствието му в живота си - като реален проводник на енергии и врата към безкрая?

Преди да се срещна със Словото на Учителя имах една вяра, смятах, че Бог ще ме накаже, защото не съм съвършена, защото имам желания, мечти, които някои смятаха за нормални, човешки, а други-за греховни и се стараеха да ме смачкат, да ме управляват... Опитах да чета Библията, но ми звучеше като приказка.... Винаги съм си задавала много въпроси, например, защо нещата са такива, защо се случва това, или онова?....

В особен момент започнах да чета "Петър Дънов и българите", спечели ме, сякаш намерих отговори, които ми бяха нужни, всичко, което Той ми говореше ми беше много близко....

Любовта към Природата, желанието да разбирам и обичам, желанието да пея и танцувам, а по-късно и нумерологията, хиромантията.... Просто някои неща прилагах в живота си, а други /може би не съм била готова още за тях/, не.

Да, имаше и съмнения, търсех отговори, които сякаш бяха в противоречие с някои мои разбирания. Имаше моменти, когато чета сякаш ми се поскарва, а в други просто ме води... Мечтаех си да се срещна с хора, които са Го познавали, някой ден да съм достатъчно добра, за да играя Паневритмия....

Сега с пълна увереност мога да кажа-да, чувствам присъствието му в живота си-като реален проводник на енергии и врата към безкрая! и съм благодарна от цялото си сърце, че се докоснах до нещо изключително, Висше...

Учението на Учителя е Универсално - то е надрелигиозно, защото идва от източника на Братството, на Космическото Братство на всички съзнателни същества в творението! Как възприемате думите на Учителя - като езотерично Християнство или като Универсално Учение?

То е едно Учение за израстване, вътрешно, за събуждане на душата ни, Учение, което ни дава жива връзка с друг свят и когато се докоснем до него не ни се иска да се връщаме...

Мисля, че в Учението има и езотерично християнство, но преди всичко е Универсално.

Всемирното Бяло братство работи по целият свят, но ние, българите сме благословени с Велик Учител като Беинса Дуно!

Благодаря на Бога, че ни Го е пратил!

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Сега с пълна увереност мога да кажа-да, чувствам присъствието му в живота си-като реален проводник на енергии и врата към безкрая! и съм благодарна от цялото си сърце, че се докоснах до нещо изключително, Висше...

То е едно Учение за израстване, вътрешно, за събуждане на душата ни, Учение, което ни дава жива връзка с друг свят и когато се докоснем до него не ни се иска да се връщаме...

Мисля, че в Учението има и езотерично християнство, но преди всичко е Универсално.

Всемирното Бяло братство работи по целият свят, но ние, българите сме благословени с Велик Учител като Беинса Дуно!

Благодаря на Бога, че ни Го е пратил!

:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

uchiteliasd1.jpg

Милка Периклиева, в. Братски живот, стр. 3

uchitelia2en3.jpg

uchitelia3pi8.jpg

Методи Константинов, пак там, стр. 4

Слава на делото на Учителя Беинса Дуно!!

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Виждам една интересна тема и се питам някои неща.

Възможно е да провокативна, но попаднах на интересни факти за отношенията между Петър Дънов и Георги Димитров, особено по времето, когато последният е бил синдикален лидер и двамата са живеели в две съседни къщи.

На всички е известно, че Петър Дънов произхожда от евангелистко семейство, както и семейството на Георги Димитров.

Питам се къде са границите между историческата легенда и историческата истина и къде започва историческата истина и къде започва историческата мистификация?

Линк към коментар
Share on other sites

"Колелото на историята се върти!"

.Мистификацията е над булото на отношенията между двама души. Булото е границата. Причината е скрита под него - слабости човешки...

Истината и тук е относителна. Не съм сигурна, че е Любовта.

. . .

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам една интересна тема и се питам някои неща.

Възможно е да провокативна, но попаднах на интересни факти за отношенията между Петър Дънов и Георги Димитров, особено по времето, когато последният е бил синдикален лидер и двамата са живеели в две съседни къщи.

На всички е известно, че Петър Дънов произхожда от евангелистко семейство, както и семейството на Георги Димитров.

Питам се къде са границите между историческата легенда и историческата истина и къде започва историческата истина и къде започва историческата мистификация?

Мона, мисля, че е редно да цитираш източниците на тези факти и за какво става дума?

Не можах да открия никъде подробности за евангелисткото семейство на Георги Димитров. Ето какво пишат в биографията му:

Георги Димитров е роден на 18 юни 1882 в с. Ковачевци, Пернишко. Родителите му, Димитър Тренчев и Парашкева Досева, са бежанци от Пиринския край. Четири години по-късно семейството му се преселва в София. През 1894, още 12-годишен, поради липса на средства започвa работа като словослагател в печатницата на Никола Пиперов.
тук

За Дънов:

Петър Дънов е роден на 11 юли 1864 година (29 юни стар стил, Петровден) в Османската империя, село Хадърча, днес Николаевка, Област Варна, България. Петър Дънов е трето дете на свещеник Константин Дъновски и на Добра Георгиева. Негов дядо по майчина линия е чорбаджи Атанас Георгиев (1805-1865), български възрожденски деятел за църковна независимост. Баща му Константин Дъновски (1830-1918) е първият български свещеник във Варна.

/wikipedia/

По-подробно за биографията на П.Дънов можеш да прочетеш в

Учителя Беинса Дуно

(Петър Дънов). Живот и идеи. Кратък преглед.

Учителят идва в София през 1904 и живее на ул. “Опълченска” 66, където делят един покрив с Георги Димитров - не живеят в съседни къщи.

През 20-те години на 20 век Петър Дънов трайно пребивава в София на улица „Опълченска” №66, в непосредствено съседство с дома на комунистическия лидер Георги Димитров. Според мемоари на съвременници Димитров неколкократно се е укривал от полицията в квартирата на Дънов.

След 9 септември 1944 година Георги Димитров лично се разпорежда върху Дънов и последователите му да не се осъществяват никакви репресии… През този период Бялото братство работи почти необезпокоявано от властите и дори проповядваните от Дънов идеи за великата световна мисия на Славянството, за духовната роля на Русия, за богомилството като крайъгълен камък на европейската духовност и други привличат към учението му редица леви интелектуалци (и дори членове на комунистическата партия). По онова време Братството вече има и свои последователи в Русия. Това е и една от причините четири години след установяване на комунистическия режим в България Министерството на външните работи да признае Всемирното бяло братство за „верска общност” (23 януари 1948 година). Но след смърта на Георги Димитров, през октомври 1956 година Министерството на външните работи отменя решението си и органите на Държавна сигурност приемат мерки за разформироване на тази “секта.”

/wikipedia/

Георги Димитров ( ръководител на Комунистическия интернационал)

Добър приятел на Учителя Петър Дънов. Живеят в една къща /с различни входове/.Учителят спасява Георги Димитров по време на една полицейска акция ,която цели залавянето му . На 27.12.1944г. Георги Димитров, въпреки нежеланието на комунистическите власти, дава разрешение за погребването на Учителя на Изгрева.

( виж "Изгревът на Бялото Братство, том 1, стр.459-467 )

тук

Аз не виждам нищо лошо в отношенията между Учителя и Георги Димитров. Беинса Дуно е виждал и хубавите страни на комунистическата идеология, но е бил наясно с погрешното им прилагане.

Също така не успях да открия евангелистки корени в семействата на двамата. Просто Дънов е учил в САЩ:

През август 1888 г. заминава за САЩ и се записва студент в Методистката теологическа семинария Дрю в град Медисън, щата Ню Джърси, и я завършва през май 1892 г. През есента на 1892 г. се записва в Теологическия факултет на Бостънския университет, защитава дипломна работа „Миграцията на германските племена и тяхното християнизиране” и се дипломира през юни 1893 г.

/wikipedia/

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз открих Учителя чрез моята майка и определям това като най-хубавото нещо, което ми се е случвало в живота! Благодарение на Учителя аз днес съм това, което съм!

За Учителя мога да говоря само и единствено с Любов! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм евангелистка :). Искам да кажа, че основата която съм получила в тази църква в последствие много ми помага в разбирането на словото на Учителя :).

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм евангелистка :). Искам да кажа, че основата която съм получила в тази църква в последствие много ми помага в разбирането на словото на Учителя :).

Поздрави!

:thumbsup:

В предишното си мнение,може би забравих да добавя, че не виждам нищо лошо и в евангелистите:). Смятам, че човек може да се движи към Истината по пътя на всяка една съществуваща религия, стига да не изпадне във фанатизъм, защото тогава ще тръгне в обратната посока. :rolleyes:

Ето нещо написано от един от видните български евангелисти през първата половина на 20 в. - Стоян Ватралски за Учителя:

Учението и мирогледа на Петър Дънов нямат нищо , което да е непримиримо с Христовото учение. Ядката му е Любов,Мъдрост и Истина.Това ново учение е древно като планините и чисто като светлината. И при това не по-малко християнско.В него има чудесни възвишени морални наставления. Кой свещеник и на коя черква е дал на своето паство по-възвишен и по-християнски лозунг от ''Верен ,истинен ,чист и благ всякога бъди!''?

Няма съмнение ,че в религиозно отношение Дънов е пил дълбоко от мистиката на Изтока...., но той не е забравил отрезвителната струя на Евангелието.

Във вестник ''Зорница''/ 1926г, бр.38,39 и 40/

По-подробно тук.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

В предишното си
,може би забравих да добавя, че не виждам нищо лошо и в евангелистите
:)
.
Смятам, че човек може да се движи към
Истината
по пътя на всяка една съществуваща религия, стига да не изпадне във фанатизъм, защото тогава ще тръгне в обратната посока
.
:rolleyes:

Ето нещо написано от един от видните български евангелисти през първата половина на 20 в. - Стоян Ватралски за Учителя:

Учението и мирогледа на Петър Дънов нямат нищо , което да е непримиримо с Христовото учение. Ядката му е Любов,Мъдрост и Истина.Това ново учение е древно като планините и чисто като светлината. И при това не по-малко християнско.В него има чудесни възвишени морални наставления.
Кой свещеник и на коя черква е дал на своето паство по-възвишен и по-християнски лозунг от ''Верен ,истинен ,чист и благ всякога бъди!''?

Няма съмнение ,че в религиозно отношение Дънов е пил дълбоко от мистиката на Изтока...., но той не е забравил отрезвителната струя на Евангелието.

Във вестник ''Зорница''/ 1926г, бр.38,39 и 40/

По-подробно
.

:feel happy::3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

image004.jpg

1944 27 декември.

Учителя завършва земния си път в София, оставяйки в беседите и лекциите си едно неоценимо духовно богатство за всички, които търсят Истината.

Поклон!

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя, завършва земния си път на днешния ден преди 63 години, но Той е в сърцата ни и ни помага.

Поклон и Благодаря на Бога, че ни го е пратил!

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Шуменската братска група традиционно се събра на 27 декември и отбеляза този ден с песни, молитви и обща вечеря. :thumbsup2: Мероприятието беше посетено много масово, залата беше препълнена, а нарядът беше много силен.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...