Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ВСИЧКИ пътища са пътища към Бога


Guest бяса

Recommended Posts

  • Отговори 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Но Бог не е само на определено място или съответно е навсякъде, при този случай едва ли може да има релевантни примери... Всички пътища определено са ОТ Бога и, доколкото всичко в крайна сметка зависси от Него, защо да не са и КЪМ... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Че в същината си сме смъртни и обречени, а не самотворящи се и свободни.

Свободата не е някаква си статична или произволна даденост, а изначално състояние на човешкия дух, който върви към себе си и собствения си Произход.

И следователно: ако пътеката на завръщане минава през ад или пустиня, има ли място за малодушие?

Линк към коментар
Share on other sites

Пример:
от "Джонатан Ливингстън Чайката" - Р.Бах

"Ятото мълчеше и Джонатан от смущение запристъпя от крак на крак.

- Можем да започнем работа над времето, ако искаш - каза Чанг, - докато се научиш да летиш в миналото и бъдещето. Тогава ще бъдеш готов да започнеш най-трудното, най-дръзновеното, най-забавното от всичко. Ще бъдеш готов да започнеш да летиш по-високо и да разбереш значението на добротата и любовта.

....

И макар че се опитваше да изглежда подобаващо строг пред учениците си, Флетчър внезапно ги видя такива, каквито бяха наистина, съзря ги само за миг, но в този миг той не само хареса, но и обикна това, което виждаше. "Значи няма никакви граници, а, Джонатан?", помисли си той и се усмихна. Неговият път на учение бе започнал."

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята ми е:

че Бог е неизбежност, накъдето и да тръгнеш.

Ала хубаво е да го знаеш.

Да се хабиш е твое право,

ала е несмислено.

И свободата е несмисмислена, ако ти е перманентно състояние.

На грешките си имаш право, но не са ти оправдание.

В темата ми няма атеизъм, ентусиазъм има... май :whistling:

но и страдание.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-еретичната ми мисъл...?

Прочетох това:

Направих търсене из форума и за мое голямо учудване не намерих тема за изповедта. От известно време насам изпитвам силна нужда да се изповядам. Случвало ми се е съвсем спонтанно да си разказвам живота на съвършено непознати случайно срещнати хора, но никога не съм "изтърсвала торбата" докрай.

Бих желала да се изповядам пред някой духовно издигнат и много чист в мислите и живота човек, който не живее извън града и обществото, който би ме разбрал и би ми дал съвет и състрадание, обяснение и утеха, без да ме съди и назидава.

И си помислих как бих се почувствал като изповедник...Дори се напънах да си го представя!

Май си е "еретично" това мислене,а ? :)

Само с напъни си останах обаче...Ходих до магазина.Разходка.Размислих се по други теми...

Е не...Не ,че не съм бил много пъти в ролята на изповедник...Просто тогава хората те викат

на разговор,споделят,търсят помощ,...а никой не ти казва направо: "Искам да се изповядам!" ... :)

Друго си е така..."по-същество" !

Какво ли е чувството... усещането...

Значи,ако има още някой нуждаещ се за изповед, ще се замисля по-дълбока и ...може и да се пробвам! :)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

ВСИЧКИ пътища, са ... /изключва грешка!/ звучи еретично, но...

М...алката правда, в която бидейки най-искрени,

О...ткриваме

Н...есъответствие с общоприетото.

А...?

конформистът го нарича - "ерес"

P.S. Служейки си с думите, трябва да уважаваме понятията в тях.

Половината "белИ" в света са от неточно изразяване...как пък ги измерих, че са половината :whistling: .

Човек не е вездесъщ, в усилията си винаги достига д о н я к ъ д е, но усърдието си заслужава. Доближава те до Отговора. Изгражда те.

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

ВСИЧКИ ПЪТИЩА ВОДЯТ КЪМ РИМ

Това обаче не значи, че ВСЕКИ път води към РИМ

Ерго, трябва да преминеш ВСИЧКИ пътища, за да стигнеш РИМ /Центъра на ТОЗИ свят/

Без да си стигнал ЦЕНТЪРА на Този свят, след като си го пребродил /значи опознал/, НЯМА за теб ПЪТ нагоре...

Линк към коментар
Share on other sites

Хъм-м-м... Дали мисълта е "Всички пътища са пътища към Бога" ? Ако е така- ще кажа, че не ми звучи еретично, а много "удобно". Каквото и да правя, все ще стигна до Бога, значи. Може да се помисли, че това е призив направо за вседозволеност. Или за развихряне на огромен (безкраен, практически) брой вериги от проби и грешки. На кармични връзки, които се пораждат взаимно с единствената цел- да не хрумне на жертвата им да реши да се измъква от тях. Което изобщо не е еретическа мисъл, а много изгодна за тези, които ... Бе сещате се на кого това е изгодно.

Считам, че ересите обикновено търсят пътища в обратна посока. Не в посока оплитане, а в посока разплитане. И затова ги преследват, де. Иначе на кого пък му пука кой какво си мисли, и как смята да живее, след като не го касае.

Линк към коментар
Share on other sites

Пътищата обикновено имат по две направления. Ако едната посока води към Бог, другата ни отдалечава от него. Имаме центробежно и центроустремително движение (допускам, че имаме движение, защото може и да сме спрели).

Линк към коментар
Share on other sites

Както знаем Земята е кръгла, ако тръгнем по един земен път,в която и да е от двете посоки и вървим все направо и направо рано или късно стигаме до началната точка.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак, странен въпрос - коя е най-еретичната ми мисъл?

Може би искам да изям Вселената, което е абсурдно, но не и еретично...

Не, нямам еретични мисли.

Свободата изключва ереси.

Както и страданието.

Пример:

Ако съм във Варна и ме повикаш в София, мога да тръгна и на Изток?

Тъпо?

Избор?

Съмнение?

Заблуда?

Или Страх?

От бесни Избори?

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак, странен въпрос - коя е най-еретичната ми мисъл?

Може би искам да изям Вселената, което е абсурдно, но не и еретично...

Не, нямам еретични мисли.

Свободата изключва ереси.

Както и страданието.

Пример:

Ако съм във Варна и ме повикаш в София, мога да тръгна и на Изток?

Тъпо?

Избор?

Съмнение?

Заблуда?

Или Страх?

От бесни Избори?

ВИСОКО

високо

http://www.vbox7.com/play:7825e70b

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че човек получава житейските си уроци по два начина:

на сала на Разума

или

в морето на Страданието /то може и да е пожелано/ - образно

За всеки, достатъчно ангажиран със себе си човек /другите са ми безинтересни!/

удобството не е Велико достояние /без да съм аскет/.

В подкрепа на "ВСИЧКИ пътища са......"

Бог, бидейки всеобхватен, ни гарантира /думата ме дразни/ - всъщност... себе си

Въпроса е, дали по пътя ще намерим щастие /който, както до разбира/.

Не и ако Му се противим.

Бяс е лоша дума :thumb down: , но ако го намерим в себе си, вместо да отричаме, го култивираме,

гарантирам /и думата не ме дразни/, ще е бясна движеща Сила.

Не и ако му се противим.

А кой си няма "бяс"?

Линк към коментар
Share on other sites

А на мен не ми харесва словосъчетанието "култивиран бяс"...

Култивирана любов

Култивирана омраза

Култивиран живот

Замразена кръв

Еретични размисли

Линк към коментар
Share on other sites

"БЯС" е дума, не да плаши.

Харесва ми - звучи - недодялано, сурово, малко абстрактно, енергично.

достатъчно реално, даже симпатично.

Нищо нагло, ала малко "еретично".

Извън това:

ако не се култивираме /развиваме, при това мъдро/, мисля ще се саморазрушим.

за мен е очевидно, ВСЕКИ ДЕН, че нещо ще се случи. Ако не се постараем да е добро, ще е лошо /може би/.

Нищо еретично, тук.

Линк към коментар
Share on other sites

За култивирането е верно донякъде. Същността на човека е толкова дива, че без малко култивиране верно ще се изпоръфяме. Но култивирането май е като другите отрови. в малки количества лекува, в големи...

Но продължавам да мисля за всичките пътища... Бе не водят всички към Бога... Ето, из вълшебните приказки се казва: "Наляво ако тръгнеш- коня ще загубиш, надясно- главата си ще загубиш, конят ще оцелее. Направо... ще се ожениш" (Ама това в една приказка. В друга- други работи ще ти се случат. ) така или иначе- явно не всички пътища водят към едно и също място. Иначе защо ще има указатели... :)

Интересното е, че в една от версиите за трите възможни пътя Иван царският син избира пътя, по който ще изгуби коня си. (за да не загуби главата си, все пак решава, че тя повече му трябва.) И този път го отвежда до това, което търси, че и намира повече, отколкото първоначално е тръгнал да търси...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Мъдър е който има собствените си отговори,

който "има" всичките е :whistling: ... джуклйо... май.

Ако Той е всеобхватен ... няма къде да се денеш. Даже звучи успокояващо.

Наистина може да се стигне от "Варна до София", като тръгнеш на изток,факт.

Кой казва, че най-краткия път е правилния?

Бях писал:

.....ДЕЛИ ЖИВОТА

СБИРА НИ СМЪРТТА.

.....по-точно пял.

P.S.Имам чувството, че хората се дразнят от определени думи. И изпускат контекста. Чисто филологически ВСЯКА дума е РАВНОСТОЙНА. Подценяването на която и да е, е ненужно ограничение,

почти еретично /ха-ха/. Както и да е. Важно е да изразяваш точно. Простото не значи малоценно.

Линк към коментар
Share on other sites

P.S.Имам чувството, че хората се дразнят от определени думи. И изпускат контекста. Чисто филологически ВСЯКА дума е РАВНОСТОЙНА. Подценяването на която и да е, е ненужно ограничение,

почти еретично /ха-ха/. Както и да е. Важно е да изразяваш точно. Простото не значи малоценно.

:thumbsup2::feel happy::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Супер!

Обичам животните /по ... незоофиличен начин/, като изключа тези, от които ме е страх.

От тях се уча да съм истински във всеки миг. Обратното е ала-бала и се наказва, по един или друг начин.

Линк към коментар
Share on other sites

На Ви съм със компютъра, но има кой да ми помага,

/в момента спи,

...навън е мрачно,

в мене е красиво/.

На Мона:

Благодаря, за тези песъчинки златни,

състояние ми носят -

на криле се рея в необятното...

... ала отговори :whistling: ... няма

/... не, че нещо си дължим изобщо...

... просто, за да има смисъл/

Знам как се чувствува поета, първото което написах и ХАРЕСАХ

се зове: "Прощално към поезията", дълго е, та част:

"..... истина в упор исках да казвам,

а тя се изплъзна, под ноктите, някъде,

в семе за бурен превърната....."

..........*..........*.........*......

Споделям по темата:

Светът преди нас, описва множество представи за Него,

ако се заровим в библиотеките и всичко изчетем и 3 живота няма да ни стигнат. Без знание не ства, то е по абцисата, но ординатата сме ние.

Има ли Бог?

Не знам /не съм боговидец/.

но човек се ръководи, от това, което знае, а осъзнатото незнание е само пичината да иска да знае.

А има ли Смисъл?

А Хармония?

А Истина и Красота?

Ще каже някой:....,хм да ама интерпретируеми...

ЧУДЕСНО, значи Всичкото през теб минава!

ВЪЗТОРЖЕН съм - почти НАБОЖЕН

........*..........*.........*........

Дължа Ви отговора си по темата.

Конвенционалните Религии /поклон пред техните Последователи/, една със друга се боричкат.Това пред Мен ги саботира.

Ако описват БОГ-В С Е Д Ъ Р Ж Е Ц , трябва всички ни да обяснява и обича. Та нали сме

Нему производни.

....та отговора сбито:

търся своя БОГ

като Йоана да Го кръстя.

Име да Му дам

и себе си,

и СМИСЪЛА съзнат,

безбожник да не съм - изгубен.

и....... се чувствувам ПЪЛЕН, СМИСЛЕН,

като бременна жена, от мъж обичан /sorry/

.......*........*.........*...........

Във ерес или не, Кръсти си Бог.

С отправна точка за награда,

Всичкото Ти Нужно - ще добиеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...