Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Качества на духовния човек


Иво

Recommended Posts

:( Дори , понякога с мисля , че за Вселената е много по - полезно да си добър , отколкото "духовен" или " мъдър " човек . :hmmmmm::angel:<_<
Линк към коментар
Share on other sites

Инатари :thumbsup::feel happy:

Да, за да можем да правим добро, необходимо е доброто да е в нас

~ златно съкровище от любов, достойни мисли и постъпки, което се увеличава.

Необходими са също сила и мъдрост, знание кога и как да се прави добро.

Понякога обаче хората не дават да им направиш добро , дори напротив ти искаш , молиш се да им направиш добро , но те се нахвърлят върху ти и може и " жив " да те одерат , ако вземеш , че им направиш добро . За жалост това е положението .

Когато е установен човек в доброто, става лесно защото е разбрал кое му носи истинско щастие.

Когато твърдо знаем че душата е божествена и добра.

Житейският опит на хората не изобилства с добри постъпки от другите. Изпитанията идват от тяхното невярване че някой може да бъде истински добър.

Ако се окаже наистина такъв, първото им подозрение обикновено е че той или тя са луди или с промит от някоя секта мозък и те се опитват да го "излекуват".

Затова е нужна много мъдрост и реализъм с хората. Да се мисли в какво е същността на проблемите на хората - индивидуално и да се действа без бързане, с искреност, търпение и постоянство.

За да се стигне до момента когато от нас се очаква да правим добро.

Това е добро и за хората, и за нас. Бог може свободно да се прояви. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Инатари :thumbsup:  :feel happy: 

Изпитанията идват от тяхното невярване че някой може да бъде истински добър.

Ако се окаже наистина такъв, първото им подозрение обикновено е че той или тя са луди или с промит от някоя секта мозък и те се опитват да го "излекуват".

Затова е нужна много мъдрост и реализъм с хората. Да се мисли в какво е същността на проблемите на хората - индивидуално и да се действа без бързане, с искреност, търпение и постоянство.

За да се стигне до момента когато от нас се очаква да правим добро.

Това е добро и за хората, и за нас. Бог може свободно да се прояви. :)

:huh::huh::huh::)

Дам постоянство и търпение и мъдрост , понякога ми липсва постоянството , а оттам и търпението , а оттам и мъдростта . :huh:

С прекалено много неща се захващам и обикновено започвам да ги изтървам едно по едно .

Намирам за вдъхновяващи страшно много неща от живота и оттам идва проблема .....

Летейки върша всичко , а пред мен е все огромната планина ..,,.

Дори в последно време само сънувам , че съм нещо като орел и летя през разни пещери , върхове , гори , планини . Странна работа .

Линк към коментар
Share on other sites

Творчеството в изкуството е търсене, наистина :)

Постоянство, човещина, благодарност и искреност трябват за отношенията с хората.

сънувам , че съм нещо като орел и летя през разни пещери , върхове , гори , планини . Странна работа

интересно.

Би ли опитала да "видиш" или нарисуваш този орел?

Линк към коментар
Share on other sites

:( Дори , понякога с мисля , че за Вселената е много по - полезно да си добър , отколкото "духовен" или " мъдър " човек .  :hmmmmm:  :angel:  <_<

Ако си мъдър, това означава, че си и духовен. Ако си истински духовен-от това произтича, че си и добър едновременно. Не мога да ги разделя тези трите. Какво е духовността, какво е да си духовен? А какво са духовните ценности-това са обич, искреност, състрадание, приятелство, сътрудничество, принадлежност, вътрешна чистота, знание, въздържание и много други. Точно те са в сърцевината на духовността според мен. Може да постигаш различни нива в медитация, може да виждаш светлина, може да виждаш бъдещето, може да знаеш наизуст Библията и другите свещени писания, може да произнасяш целият списък от молитви. Но ако не живееш според човешките ценности, според духовните ценности, според човешките добродетели, ако си двуличен, ако си лъжец, ако си манипулатор...останалите твои постижения не биха имали никаква стойност. Захванах се с йога, за да бъда добър, да бъда чист, да бъда себе си. Не за да постигам "ефекти", преживявания. И за да бъда в мир :hypocrite: Затова духовен, мъдър и добър за мен са тъждествени. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:angel: ,Виждам си единствено перата, спомням си миризмата , една специфична миризма на гнездо и куришки . Сънувала съм , че съм и някаква голяма бяла птица , но не знам какъв точно род . Голяма тежка и бяла птица , с огромен размах на крилете .

Това пък е още по - странна работа . Но въобще не е по темата така , че спирам .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

ако не живееш според човешките ценности, според духовните ценности, според човешките добродетели, ако си двуличен, ако си лъжец, ако си манипулатор...останалите твои постижения не биха имали никаква стойност.
Напълно съм съгласен.

Захванах се с йога, за да бъда добър, да бъда чист, да бъда себе си. Не за да постигам "ефекти", преживявания. И за да бъда в мир

Много добре.

Истински човек е самоосъзналият се и самоконтролиращият се, мъдрият човек.

В "Повест за истинския човек" на Борис Полевой се описва един космически сценарий

невнимание, вследствие на което заплаха от плен - избор риска и падане

следва повреда на краката

дълги мъки и лишения докато стигнем до "своите"

тежко и мъчително лекуване, съмнение, страдания

вяра, работа над себе си, постоянство, превъзмогване

изпитания и тяхното преодоляване

възвръщане до предишните височини с много труд и придобил богатството на мъдростта

завръщане в строя и работа за победата, помощ на другите

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

възвръщане до предишните височини с много труд и придобил богатството на мъдростта

завръщане в строя и работа за победата, помощ на другите

:angel::D:angel: Напълно съгласна и с двама ви .

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup: Инатари, и на мен ми се случи да ме обявят за :harhar:

Но това е, защото хората живеят някак си и се страхуват от доброто. И на мен ми е трудно да запазя мъдрост и духовност, когато хората не искат да се събудят. Сякаш си поставят за цел да те направят като тях, но не и те да са като теб :feel happy::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Сякаш си поставят за цел да те направят като тях, но не и те да са като теб :feel happy:  :yinyang:  :smarty:

Мен няма да могат. ;) Шефа ми знае, че съм ходил на Рила с Бялото братство. Знае, че съм ходил да се срещам с Гуру в чужбина. Също преди 2 седмици един друг професор уредил обяд за студентите и нас двамата, като ги водихме на практика. Аз обаче му казах, че съм вегетарианец :1eye: , и той веднага отиде да каже да ми приготвят нещо вегетарианско. Така се прави, отстояваш си своето, и те приемат. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

когато хората не искат да се събудят. Сякаш си поставят за цел да те направят като тях, но не и те да са като теб

А кои сме ние и с какво право искаме да ги събудим? Защо искаме да са добри като нас? Те си имат своя пътека, своя истина, свой миг на събуждане. Забелязала съм, че събуждането на другите започва точно когато не правя каквито и да било опити да ги събудя, но аз самата СЪМ будна и както казва Макс спокойно отстоявам своята позиция. (Забележете - той не прави никакви опити да убеди другите да са вегетарианци или че яденето на месо е лошо - просто казва, че е вегетарианец - казва своята истина и оставя другите свободни да имат своите - приема ги като тяхното добро).

Ако "другите си поставят за цел да те направят като тях", това е сигнал, че ние някак подсъзнателно (или не съвсем подсъзнателно) искаме да ги направим по-добри (като себе си). Никога не забравям, че другите са огледало на моите мисли и поведение...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си мъдър, това означава, че си и духовен. Ако си истински духовен-от това произтича, че си и добър едновременно. Не мога да ги разделя тези трите. Какво е духовността, какво е да си духовен? А какво са духовните ценности-това са обич, искреност, състрадание, приятелство, сътрудничество, принадлежност, вътрешна чистота, знание, въздържание и много други. Точно те са в сърцевината на духовността според мен. Може да постигаш различни нива в медитация, може да виждаш светлина, може да виждаш бъдещето, може да знаеш наизуст Библията и другите свещени писания, може да произнасяш целият списък от молитви. Но ако не живееш според човешките ценности, според духовните ценности, според човешките добродетели, ако си двуличен, ако си лъжец, ако си манипулатор...останалите твои постижения не биха имали никаква стойност. Захванах се с йога, за да бъда добър, да бъда чист, да бъда себе си. Не за да постигам "ефекти", преживявания. И за да бъда в мир  Затова духовен, мъдър и добър за мен са тъждествени.
Макс,блатодаря ти за постинга. Мислиш точно като мен, т.е. аз мисля като теб. Но това е едно и също, нали :)

Истински човек е самоосъзналият се и самоконтролиращият се, мъдрият човек.

В "Повест за истинския човек" на Борис Полевой се описва един космически сценарий

невнимание, вследствие на което заплаха от плен - избор риска и падане

следва повреда на краката

дълги мъки и лишения докато стигнем до "своите"

тежко и мъчително лекуване, съмнение, страдания

вяра, работа над себе си, постоянство, превъзмогване

изпитания и тяхното преодоляване

възвръщане до предишните височини с много труд и придобил богатството на мъдростта

завръщане в строя и работа за победата, помощ на другите

Вальо, благодаря ти , че ми припомни за "Повест за истинския човек". Когато бях съвсем млада и се оформях като човек, я четох поне десет пъти. Беше ми станала настолна книга, както и много други книги от руските автори Лев Толстой, Михаил Шолохов и др. Винаги съм се възхищавала на широтата на руската душа, на нейната топлина и добрина и на силата на руския характер.

Благодаря ти, че ми напомни за това. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

О, далече бях даже и тогава/ преди 2г./ от мисълта да събуждам някого, просто споделях. Но ми се каза, че не може да има просто добри хора, трябва да има някакъв кяр... Другите се потискали около мен. Но "всичко в живота на ученика е за негово добро"... Според мен това бяха изпитания, доколко сериозно съм тръгнала по Пътя...

А това, че "другите са огледало на моите мисли и поведение", разбрах по-късно. :feel happy::thumbsup: Трябваше да повярвам в себе си... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги съм се възхищавала на широтата на руската душа, на нейната топлина и добрина и на силата на руския характер.

Таня. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Духовно извисеният човек не отстоява своето, той незабележимо го раздава.

Можеш ли да обясниш какво имаш предвид с това? :hmmmmm: Тъй като едното не противоречи на другото. Освен това нямаше да настояваш за очевидни неща, ако беше искрено това изречение, което сега пишеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Духовно извисеният човек не отстоява своето, той незабележимо го раздава.

:thumbsup::thumbsup:

Изключително точно определение! Поздравления! :feel happy:

Какво означава да отстояваме нещо?

Ако това означава:

- да стоим в една позиция, която да не подлежи на обмисляне и промяна по наше собствено решение

- да усещаме тази позиция застрашена по някакъв начин

- да обсебим тази позиция като "своя" и да се стремим към доказване на правотата си

- да се постараем повече хора да ни "разберат" и да се "просветлят".

то това определено не се връзва с духовността.

Ако "отстояване на своето" означава

- да присъединим своята позиция или по-скоро разбиране за момента, към - богатството на позициите на другите,

- да намираме красота в разнообразието,

- да споделяме разбиранията си не толкова с "агитация и пропаганда", а с поведение и непринуден разговор с хората, които Господ праща при нас и нас при тях, без да отчитаме бройката на "спасените от нас". :D

- да не се усещаме засегнати, ако другият не споделя нашето разбиране или него да усещаме "изостанал в развитието си"

то това вече ще бъде именно "незабележимо раздаване"

Ох, толкова много думи казах, а Силвия успя да го събере в едно изречение! :(

Проклятието на филолога и учителя! Все да обясняваме... :D

Простете ми, нека това да се брои само за моето лично разбиране, което е само едно стъкълце от калейдоскопа на НАШИТЕ. :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Можеш ли да обясниш какво имаш предвид с това? :hmmmmm:  Тъй като едното не противоречи на другото. Освен това нямаше да настояваш за очевидни неща, ако беше искрено това изречение, което сега пишеш.

:D Ми да дообясня тогава - все си мисля, че духовно извисеният човек няма да тръгне да отстоява своето, просто щото няма " свое ".

А за искреността - при мен всичко е искрено Макс, какво да се прави, а този сайт е пълен с искрици, хайде да не ги гасим, а? ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Момент. Донка и Силвия, значи ли, че ако сте вегетарианци, но поданете в моята ситуация-отидете някъде, където не сте домакини, и менюто включва само месо, как ще постъпите? Ще си замълчите и ще похапнете месо? Ще помолите да ви приготвят нещо постно? Или въобще ще откажете консумация?

Да отстояваш своето означава да отстояваш своите идеали, своите принципи. То не означава непременно натиск върху свободната воля на другия. Не бих ги свързал тези двете. Да отстояваш себе си за мен означава, че не изневеряваш на себе си, на идеалите си. Да възприемаш другите за объркани или низши и да пропагандираш нещо свое е проява на високомерие и его. Това е агресия, това е натрапване, това е манипулиране. Отстояването е нещо съвсем различно от тези трите. Нека не смесваме понятията.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че говорите за едно и също, Макс. Не натрапваме идеалите и възгледите си, просто си тръгваме, ако се наложи... Правилно е, че си поискал друга храна, но ако бяха ти отказали предполагам щеше да откажеш обяда. :feel happy:

Всеки има право да бъде какъвто поиска. Можем само да разговаряме и ако сме сродни души се разбираме... Аз така постъпвам. Дори и да нямам еднакво мнение, разговарям, търся начин за разбиране. Ако не се получи, О'кей, различни пътища :thumbsup:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че говорите за едно и също, Макс. Не натрапваме идеалите и възгледите си, просто си тръгваме, ако се наложи... Правилно е, че си поискал друга храна, но ако бяха ти отказали предполагам щеше да откажеш обяда.  :feel happy:

:D Разбира се, че щях да го откажа. Да не очаквате да приема месо? Но не можех и да си тръгна, защото практиката е извън града и освен това съм на работа-къде ще си тръгна? Щях да стоя гладен, ако бяха ми отказали. Няма проблем. Като използвах думата "натрапване"-не визирах никой и нищо, просто я взех за да разграничим и дефинираме думата "отстояване". ;)

Линк към коментар
Share on other sites

ако сте вегетарианци, но поданете в моята ситуация-отидете някъде, където не сте домакини, и менюто включва само месо, как ще постъпите? Ще си замълчите и ще похапнете месо? Ще помолите да ви приготвят нещо постно? Или въобще ще откажете консумация?

Ами първо мълчаливо ще преценя дали домакините имат в момента възможност да ми приготвят нещо. Ако няма, ще обясня, че съм на "диета" и ще мина на салата или само на сокове...Ако видимо има - дискретно ще помоля донакинята да ми позволи да си приготвя нещо от това, което има. Ще и обясня защо - за да не се разтревожи и ще предложа аз да си го направя... и ще направя повече да почерпя и другите. Ще използвам чувство за хумор за да обясня, че просто ми е интересно да ям постни ястия - няма да свържа вегетарианството с идеалите си -

... агресия, това е натрапване, това е манипулиране. Отстояването е нещо съвсем различно от тези трите. Нека не смесваме понятията.

ами значи е въпрос на смисъла на думата, но мислим еднопосочно (както обикновено)... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Е, по-интересно би било ако мислим разнопосочно, ама нещо не се получава. :D Но и така е добре. :)

Ами ако се случи много пъти пред едни и същи хора? Всеки път ли ще сме "на диета"? Аз си казвам още първият път, без да използвам "благородни" лъжи. Ето една сестра от Братството търпяла-търпяла, пък накрая отишла и вдигнала скандал защо в университетския стол не готвят постно. Оттогава там винаги има постен вариант :thumbsup2: Постигнала си правата :) , иначе е дискриминация против нас, не мислите ли.

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...