Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Качества на духовния човек


Иво

Recommended Posts

Съмнявам се, че ще се получи това без усилие.

Желанието / Намерението и стремежа на душата създават предпоставка за промяна в ума, за който представлява усилие да се "наведе" и да се подчини на душата. Умът този самовлюбен самозванец. Там е нужно човек да насочи усилието. Умът с подкрепа от душата, да насочи и превъзпита ума да промени и извиси себе си.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ще имаме "НОВО СЪЗНАНИЕ ЗА СВЕТА " и ще отговаряме на всички условия :

ЯСЕН УМ + МЕКО СЪРЦЕ + ЗДРАВО ТЯЛО. :):angel::):thumbsup::feel happy::huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Повярвай това да обичаш изисква много повече усилия от това да си мъдър , духовен и да отстояваш вярата вътре в себе си , Синева .

Поне аз от собствения си опит съм се убедила , че това да обичаш изисква върховни усилия , мобилизиране на целия ти ум и тяло и душа .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Хубава молитва, почувствана и споделена от Кристиан!

Мерси!

Бог е с мен,

Ангелите са около мен,

Учителите са до мен,

Любовта е в мен,

Душата ми е Слънчице изгряло,

Духът ми с Бог се слива в Единно Цяло,

И щом в мен роди се Светлината,

И спомен не остана в мен от тъмнината.

Да бъде. И така е.

Амин.

Линк към коментар
Share on other sites

Повярвай това да обичаш изисква много повече усилия от това да си мъдър , духовен и да отстояваш вярата вътре в себе си

Ми то всичко е едно и се допълва взаимно!

Можеш ли да обичаш безпрекословно без у теб да съществува мъдрост?

Можеш ли да обичаш безпрекословно без у теб да съществува духовност?

Можеш ли да обичаш безпрекословно без у теб да съществува стабилна вяра?

Мъдрост = Духовност = Вяра = Любов = Правда = Истина = Доброта ...

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно е невъзможно , :D , но най важното е да обичаш , независимо дали си

постигнал мъдрост , духовност и стабилна вяра .

Ако си мъдър , не означава непременно , че обичаш безусловно,

ако си духовен , не означава непременно , че обичаш безусловно , ако имаш стабилна вяра , също не означава , че обичаш безусловно .

Или ние трябва да произвеждаме Любов и Светлина , независимо дали сме достигнали предела на мъдростта , духовността и стабилната вяра .

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласен!

Както едното бе другото не може, така и обратното!

Най-важно е любовта, но как я постига човек без усилие в останалите?

;)

Силата да обичаш безпрекословно идва от Бог, който включва и всичко останало - Мъдрост, Духовност, Вяра, Любов, Правда, Истина, Доброта ...

Ако си мъдър, не означава непременно, че обичаш безусловно,

ако си духовен , не означава непременно , че обичаш безусловно , ако имаш стабилна вяра , също не означава , че обичаш безусловно .

Ако си истински мъдър, ще можеш и да обичаш.

Ако имаш истинска стабилна вяра, ще можеш и да обичаш.

Ако наистина се намираш в духовното, нищо не би ти попречило да обичаш.

:D

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Повярвай това да обичаш изисква много повече усилия от това да си мъдър , духовен и да отстояваш вярата вътре в себе си , Синева .

Поне аз от собствения си опит съм се убедила , че това да обичаш изисква върховни усилия , мобилизиране на целия ти ум и тяло и душа .

Аз не смятам така, ето какво казва Гуруджи: "Можете ли да създадете в себе си любов? Това не е възможно. Любовта се случва от само себе си, тя е явление."

и още:

"Любовта е висш разцвет и е невъзможно да я накараш да се случи. Това е подарък за вас, и още веднъж- това е подарък. Това е явление, спонтанен феномен."

източник:Шри Шри Рави Шанкар "Ежедневни сутри"

Да бъдеш мъдър изисква много повече усилия, то е нещото, което можеш да култивираш в себе си. Не можеш да се накараш да обичаш нали? Не можеш да се научиш да обичаш. Никой не ходи в училище, в университет, за да се учи да обича. Любовта се случва от само себе си, или я има или я няма. Това не зависи от теб. Каква ще е тази любов, ако ще се опитваме да я породим? Любовта е дар. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, :feel happy::thumbsup2::feel happy:

Последните три изречения са шедьовър!!!

Така е, ако наистина си мъдър, ако наистина си верен, ако наистина Духът е в теб, не може да не обичаш безусловно, ПРОСТО НЯМА КАК ДА НЕ ОБИЧАШ !!!

И с Макс съм много съгласна. Любовта се случва най - лесно, Тя е дар!

:feel happy:

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Дали обикновените думи могат да опишат духовния човек? По добре е да се обърна към призната мъдрост, която убедително може да изведе отвъд думите, например:

"Който умее да ходи-

не оставя следи;

Който умее да говори-

не прави грешки

Който умее да смята-

не употребява сметало;

Който умее да затваря-

не употребява мандало,

но да се отвори е невъзможно.

Който умее да завръзва

не употребява въже

но да се отвърже е невъзможно"

из 27 стих на

"Дао дъ дзин"- Лао Дзъ, превод- Ленин (Люлин) Димитров

Има и още, но и това не е малко...-

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, когато разберем, че Бог работи и чрез лошите в света, няма да ни е трудно да проявяваме нашата любов. Изведнъж просто няма да има ограничение добър-лош. Това са само прояви...

"Ако си дълбок извор и голям камък не може да те размъти..." Б. Дуно

Хубав ден на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Сила, Ум, Любов - качествата на духовния човек! Те могат да се делят до безброй!

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е дар, но заслужен.

Тя може да съществува независимо от човека, но не може да се изяви в него, без той да е станал подходящ приемник. Ако някой има пориви да оспорва, моля, недейте, просто за различни неща говорим, за различни лица. Ние това можем сега, да гледаме лица, но ще последва и същността.

Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2: единомислие

Да бъдеш мъдър изисква много повече усилия, то е нещото, което можеш да култивираш в себе си. Не можеш да се накараш да обичаш нали? Не можеш да се научиш да обичаш. Никой не ходи в училище, в университет, за да се учи да обича. Любовта се случва от само себе си, или я има или я няма. Това не зависи от теб. Каква ще е тази любов, ако ще се опитваме да я породим? Любовта е дар.
:) Даа ...Любовта...като стремеж , като чувство , като сила, като принцип....

Любовта като като принцип...никой още не я е познал...казва Учителя Беинса Дуно.

:):thumbsup1::thumbsup2: единомислие

Любовта е дар, но заслужен.

Тя може да съществува независимо от човека, но не може да се изяви в него, без той да е станал подходящ приемник. Ако някой има пориви да оспорва, моля, недейте, просто за различни неща говорим, за различни лица. Ние това можем сега, да гледаме лица, но ще последва и същността.

:) нали някъде пишеше , че Бог е Любов, Бог е...Огън всепояждащ, следователно и Любовта е Огън...стопява...изгаря....неЧистотата и разни други неща и тела

:) И още нещо се сещам, че "духовен" вече е била девалвирала дума...и че ще се замести с "икономически" ...за справка беседата "Лазаре, излез вън " от томчето "Учителю благи".

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Според вас какви са качествата на духовния човек?

Какви са отличителните му черти?

Имам предвид качествата на истински духовния човек. Какво е да си духовен в най-дълбокия и красив смисъл на думата?

Познавате ли такива?

Гуруджи отговаря чрез два цитата от поредицата "Празнуване на тишината":

"Вашата непривързаност към светското е вашето очарование. Вашата привързаност към Божественото е вашата красота!"

"Служене без пози, любов без причина, знание без интелект."

Линк към коментар
Share on other sites

: :):unsure::1eye:

И още нещо се сещам, че "духовен" вече е била девалвирала дума...и че ще се замести с "икономически"
:( Приятели, моля неточността ми простете + поправката приемете :

Думата „ДУХОВЕН” трябва да се замести със „ СЪЗНАТЕЛЕН”. Казваме „съзнателен човек ” вместо „духовен” Когато кажем, че някой човек е съзнателен, това подразбира, че той има съзнание . Също така и думата „нравствен” или „морален човек ” в българския език е на фалиране. След време тази дума напълно ще се замести с думата „ икономически условия”.

Днес всички хора се стремят към Божествен живот, защото той печели, а духовният губи. Икономията на живота печели, моралният живот губи. Съзнателният човек печели, духовният губи. Когато двама печелят, а един губи, тогава има култура в света.

Беседата „ Лазаре, излез вън”, държана на 10 март 1929 година , Неделни беседи „Учителю благи”

Познай - оСъзнай – оСмисли - оДухотвори !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

. Духовно напредналата личност е тази, която пристига на място без самоличност и която е разбрала в своята дълбочина, че каквото и да се случи,то е защото Бог така е пожелал или защото Бог така е допуснал.
и пак от същият източник:

. Никога не казвай:–Защо се случи това с мен?

Или когато видиш някой с гангрена, или с рак, или сляп – не питай:

- Защо се случи това с него?

Но питай Бог да ти даде да видиш другия бряг на реката. Тогава ти ще видиш с ангелите, което е факт: Всичко е по план Божий. Всичко!

майка Гавриила-из "Аскеза на любовта"

:):thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е дар, но заслужен.

Тя може да съществува независимо от човека, но не може да се изяви в него, без той да е станал подходящ приемник.

:thumbsup:

Какво обичаме?

- чистото, щедрото, красивото, доброто, щастливото, качественото, съвършеното, искреното, истинското, божественото, скромността, хармонията, радостта, светлината.

Любовта е висш разцвет и е невъзможно да я накараш да се случи. Това е подарък за вас, и още веднъж- това е подарък. Това е явление, спонтанен феномен.

Вярно. Не става с насилие, молба, или заповед

Все пак "невъзможното за хората, е възможно за Бога"

Когато сме с Него, тя се случва често.

Линк към коментар
Share on other sites

Лесно е да обичаме

чистото, щедрото, красивото, доброто, щастливото, качественото, съвършеното, искреното, истинското, божественото, скромността, хармонията, радостта, светлината...
:thumbsup:

По-важно е да се научим да обичаме мръсното, стиснатото, лошото, песимистичното, некачественото, несъвършеното, неискреното, нахалното, фалшивото, нацупено и тъмно... :feel happy::yinyang: Те са само прояви. Но са част от хармонията. И щом Бог ги обича бих могла и аз :yinyang::smarty::yinyang: Те са само объркали пътя...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

По-важно е да се научим да обичаме мръсното, стиснатото, лошото, песимистичното, некачественото, несъвършеното, неискреното, нахалното, фалшивото, нацупено и тъмно...

едва ли може да се обичат тези качества.

Във всеки човек има нещо красиво.

Може би то е скрито, но трябва да го намерим.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да, във всеки има нещо красиво. Но когато разберем "лошите" също можем да им дадем любовта си. Това значи да намерим красивото в тях :feel happy::yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да, във всеки има нещо красиво. Но когато разберем "лошите" също можем да им дадем любовта си. Това значи да намерим красивото в тях :feel happy:  :yinyang:

Не можем да се научим да обичаме лошите качества, просто защото те не са в нашата истинска природа. Душата ни се стреми се към онова, което е присъщо за нея, а то е тези положителни качества, които изброи Вальо. Никой не се стреми към негативните, никой не ги желае, защото никога няма да му бъде комфортно с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

няма да му бъде комфортно с тях.
:thumbsup:

Да. Защото те разрушават щастието и хармонията, ограбват енергията на душата.

Гордостта например отнема много енергия - непрекъснато.

Което ни свързва с Бог, дарява сила, щастие и радост.

"Знай че всичко което е добро, красиво и могъщо, произтича само от една искрица от Моето великолепие" Бхагавад Гита

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...