Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Опитности извън тялото (ОИТ)


Recommended Posts

Аз не съм твърде спортна натура, та като ми се наложи да се забързам, се задъхвам и бързо се уморявам. До преди 6-7 години спортувах все още редовно и имах силата да натоваря и разтоваря един камион.

А преди години изучавах и практикувах чужд език, владеех го много добре. Отдавна не го бях говорила и скоро ми се наложи, но о, срам, почнах да се потя още на първата фраза.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Съгласна съм с Добромир. Хората все още не са достигнали до онова ниво на съзнание, за да приемат изживяванията ти за нещо нормално. Винаги ще ги пречупят през собствената си гледна точка и ще се опитат да те убедят, че си най-малкото болна. И аз съм имала подобни изживявания и когато ги споделих с близките си, започнаха да ме убеждават, че трябва да отида на лекар и да се лекувам. Но това в крайна сметка е живота - низ от опитности - радостни и тъжни.
И при мен имаше такива реакции. Особено семейството ми определено е приело, че съм си малко :1eye::whistling: Но какво от това. :feel happy:

Често ми се е случвало да помисля нещо и то да се случи. Или просто някой да изкаже на глас моя мисъл. И аз се плашех в началото, но сега го приемам за нещо естествено.

natalin, не споделяй много за способностите си, особено с приятелки. Не се знае кой какви мисли има към теб /казвам го от преживян опит/. Ако някой от семейството ти те разбира ще е най-добре.

възможно ли е още да не сме готови правилно да употребяваме обикновените земни енергии и закони, а в същото време да го можем това овладяване с по-висшите?

Добромир, напълно е възможно. Ние имаме доста сложната задача, да овладеем физическо, етерно, астрално, ментално и причинно тяло. Понякога синхрона ще ни бяга, но с Божията помощ ще се справим. Трябва да се внимава, защото на всички нива има отрицателни енергии. Важно е да не бързаме. Да осмисляме всичко и да не ни е страх. :thumbsup::smarty::yinyang:

Р. Р. Сигурна съм, че имаме и много спомени от минали животи.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте! Когато човек овладее съзнателно ОИТ, без страх ще успее да контролира всички процеси на физическо ниво. Това е много хубаво но, не трябва да се бърза, защото ще нарушим естествената си защита и усещанията ще бъдат неприятни. А ако практиката се използва с користни цели след връщане във физическото тяло ще се чувстваме изтощени. На сън всички го правим всяка нощ, но на сутринта се чувстваме заредени, защото се оставяме на естествен процес. Както казва Венци сънищата са виртуални, а не реални - разликата е огромна. Не бързайте!

Линк към коментар
Share on other sites

А ако практиката се използва с користни цели
според Монро ще предизвикаме подобни действия спрямо себе си. Ще рече ако отиваш да надничаш недискретно, някой ще идва да наднича и при тебе примерно. :1eye:

сънищата са виртуални, а не реални
аз предпочитам да вярвам на Монро, който казва, че сънищата са "филтрирани" астрални пътувания. Аз все още нямам база за сравнение, тъй като още тренирам. Веднъж май се получи нещо, но не беше волево, просто бях много изтощена физически. Във всеки случай възприятията бяха изключително ясни и съзнателни, а към края усещах едновременно и допира на завивката върху главата си.

Продължавам да се упражнявам. :sleeping:

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте,

Напоследък и аз съм се запалила по този въпрос. Имам голямо желание да пътешествам напред назад, но незнам защо има нещо в мен, което ме спира. Предполагам има известна доза страх, но и мисля, че не съм готова. Имам предвид все още нямам голям напредък с работата си върху емоционалното си тяло, както и ума ми не е прояснен. Та си мисля, не е ли най добре такива практики като ОИТ да се правят след като човек е по-наясно със себе си Когато е по-уравновесен е и може да контролира чувствата и мислите си.

Някъде бях чела, че ако човек не е достатъчно пречистен емоционално, вероятността да попадне в долните нива на астрала е по-голяма. Не искам да приказвам така наизуст, понеже съм го чела отдавна и повтарям по памет, но ми се струва, че ако искаме излизането от тялото ни да е по-положително преживяване може би трябва да се изчака с опитите. Например самия Монро е започнал да излиза абсолютно естествено. Значи за него момента е бил правилен. Ами ако и за нас е така? Какво мислите? Трябва ли да се пробва с това или трябва човек да изчака?

Лек ден и много усмивки :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен това си е сериозна техника и - поне доколкото може да се вярва на Кастанеда - крие значителни опасности. Що се касае за всички известни ми традиции, освен индианската и може би някои второстепенни тибетски разклонения, тези практики или се отбягват, или не се споменават, или се слагат в периферията на препоръките. И това е явно защото: първо, ние не случайно сме в тяло, второ, будното състояние е по-важно за съзнателното еволюиране от сънищата; и трето, сънищата могат да бъдат оползотворени без значими рискове само от човек, който е много напреднал или има такъм непосредствен ръководител. това е мнението ми по въпроса, е, засега...

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам има известна доза страх, но и мисля, че не съм готова.
Е, това са естествените предпазни бариери. В момента, в кото си готова, ще стане. Ето, аз откога си бая по тая тема, релаксирам, дишам, слушам Хемисинк (когато се сетя - лелее, една вечер заспах със слушалките :D ), но още нямам резултати на практика. :sleeping:
Линк към коментар
Share on other sites

Хемисинк ли? Не знам какво да мисля. Склонна съм да се присъединя към едно по-горе изказано мнение, че е по-добре ОИТ да се постигне по естествен път - релаксация, медитация, дишане, концентиране върху желанието за ОИТ -отколкото използуването на изкуствени стимулатори.

Но след като цял институт (Монро) работи с тази технология, сигурно има резултати с нея.

След като открили честотите на лявото и дясното полукълбо в състояие на ОИТ, възпроизвеждат същите честоти под формата на шумове, вибрации, правят стерео запис, слагаш слушалките - внимаваш дясната да е в дясното ухо, а лявата в лявото и се надяваш, че твоите полукълба ще усвоят същата честота. Това е, най-общо казано, Хемисинк.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Има и друг прост метод,които е доста древен:Заставаш прав в центара на стаята и започваш да се вьртиш на място,както го правят дервишите.В един момент спираш и се оставяш на чувството че все още се вьртиш.След това го правиш и на другата страна,абсолютно сьщото.Правиш го всеки ден поне по 10мин. .Докато не наработиш усета че можеш да се вьртиш в собственото си тяло.Все едно че го правиш прав.Когато се почустваш готов направи 20 завьртания и след това си легни ипродьлжи мисловно да го првиш ,като си представяш че с тези вьртения се изтьркулваш от тялото си.На пьрво време стои само в стаята кьдето правиш упражнението.След време бавно и постьпателно разширяваи крьгозора на деиствие.До другата стая и тн.Не се претисняваите ако започнете да виждате през стените.Това е сьвсем нормално нещо.Успех.

Линк към коментар
Share on other sites

По-разумно е да не препоръчват подобни техники, защото са опасни. Още повече, че се губи представа за действителността. Лесно е да си помислиш, че виждаш през стени или, че можеш да летиш - това е нормален халюциногенен афект от въртенето. Но суфите са си суфи и имат изключителна сериозна подготовка, действията им са подчинени на други закони или т.нар. танцуващи сфери. Работата с вестибуларния апарат е опасна.

Опитности извън тялото звучи налудничаво от гледна точка на този етап на развитие. Още повече, че това е една от последните степени след дългогодишно обучение, най-вече на духа и на познанието. Целенасоченият стремеж към подобен тип опитност, в повечето случаи води до "свръхценни мисли" за постижение, което реално няма. Най-добре е първо да опознаем самите себе си и после да се втурваме извън тялото, щото може и никога да не се завърнем в него или поне няма да знаем къде се завръщаме. Подобни са и "съветите" за медитация.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Опитности извън тялото звучи налудничаво от гледна точка на този етап на развитие. Още повече, че това е една от последните степени след дългогодишно обучение, най-вече на духа и на познанието. Целенасоченият стремеж към подобен тип опитност, в повечето случаи води до "свръхценни мисли" за постижение, което реално няма. Най-добре е първо да опознаем самите себе си и после да се втурваме извън тялото, щото може и никога да не се завърнем в него или поне няма да знаем къде се завръщаме. Подобни са и "съветите" за медитация.

Мона вярваш ли че снощи казах абсолютно същите думи в подобен разговор ,само че допълних и едно мое гледище по въпроса за развитието.

Според пророка и философ Парменид цялата действителност не само е "една",но и не съществува нищо друго освен самото Битие.т.е. всичко което се проявява се проявява за да Бъде.Но всички ние които имаме желание за знание , вместо да се концентрираме върху това "сега"т.е. безкрайното настояще,се впускаме в изследване на това което е извън сферата на Битието.И така не успяваме да постигнем хармонията , която ни е необходима тук и сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам връзка между Парменид и опитите за летене, например. Според Парменид в природата нищо не се променя ("За Природата"). Според него сетивата са измамни, може бо в тази връзка да виждаш отношение към темата ОИТ.

Пак според Парменид "Не можеш да познаеш това, което не е - невъзможно е, - нито пък да го изречеш; тъй като това, което може да бъде мислено, и това, което може да бъде, са едно и също нещо". Един отсновните постулати на Парменид, който приемат и всички философи след него, е идеята за неунищожимостта на субстанцията. Така обаче отиваме в съвсем философски спекулации.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Още повече, че това е една от последните степени след дългогодишно обучение, най-вече на духа и на познанието.
Не споря, но в цялата литература на тема ОИТ, която изгълтах за кратко време, се казва, че повечето ОИТ са спонтанни и неочаквани, без предварителна тренировка или поне желание, без разлика деца или възрастни, духовно търсещи или обикновени хора.

С ХемиСинк досега нямам резултат, истина е, че напоследък занемарих упражненията поради други приоритети. Но не се отказвам, ще се снабдя и аз с книгата на Михаил Радуга, също така ще пробвам и метода на суфите, благодаря.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Мда, тази книга и аз бих си я взела повече от любопитство. Вътре имали описания на такива излизания или има само техники? На мен май са ми по интересни самите преживявания.

Мона, за медитацията не съм съгласна. Какво имаш предвид под "Подобни са и "съветите" за медитация." Медитацията е доста по различна по същество от ОИТ, така че не виждам нищо лошо в съвети. А и въобще да се дават съвети е доста полезно. Незнаеш кога какво ще ти бъде полезно.

Линк към коментар
Share on other sites

Мда, тази книга и аз бих си я взела повече от любопитство. Вътре имали описания на такива излизания или има само техники? На мен май са ми по интересни самите преживявания.

Ако търсиш подробни описания на ОИТ, тогава чети Роберт Монро - класика в жанра, самият той най-популярният практикант на ОИТ. И трите му книги ги има в Спиралата.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте!На 19 съм и от около година и половина ми се случват доста невероятни неща.Имам нормално семейство,спортувам всичко си е тип топ на пръв поглед.Не пия и не пуша,не съм взимал никога наркотици.Но преди около година и половина се появи едно необяснимо напрежение,кето се изразяваше много силно в съня ми.Той започна да става много накъсан.Преди това винаги съм имал умението докато сънувам да контролирам съня си,най-вече сутрин.Няма да ви разказвам явленията които са ви до болка познати като летене на сън итака нататъка.Съзнавам съня си и контролирам себе си в него.Но след като се появи това напрежение,съпътствано с голяма чувствителност,една сутрин се събудих и не можех да мърдам тялото си.Не бях съвсем буден,но усещането бе6е все едно съм парализиран.След около 20 секунди мозъка превключи напълно в действителността и вече всичко си беше по старо му.Това се повтаряше всяка седмица по 2 пъти някаде и именно в моменти когато съня ми е бил напрегнат но с една много съществена подробност!Намирайки се на границата на събуждането аз съзнателно се опитвам да оворя очи и да мърдам крайниците си.виждам си напълно реално стаята и мозъка изпраща сигнали ръката да махне одеялото.Физическата ръка не помръдва,но забелязвам напълно реално,че движа ръка която сякаш както се описва в окултните науки е от етер.Забелязвам една прозрачна ръка която напълно се подчинява на командите на мозъка ми.Ако тръгна да правя по резки движения с тази ръка,физическата започва да изтръпва невероятно,Чувствам се най-добре ако поставя тази "нереална" ръка в физическата и сякаш физическата започва да се чуства по добре,иначе изтръпва.Мога да спра това състояние,ако размърдам врата си,вследствиер на което се събуждам напълно и контролирам физическото си тяло.Това не е всичко!Свиквайки с това състояние,не се плашех вече от него и започнах да запазвам самообладание на прага на събуждането.Аз все забелязвах ръката която не беше физическката ми и беше напълно реална,защото всяко най-малко движение на пръстите беше резултат от съзнателна команда на мозъка.С тази "духовна ръка" започнах да пипам стената до мене и внимателно опипвах грапавините по нея.Усещането е 1 към 1 все едно докосвам с физическата си ръка.Събудих се и забелязах че грапавините са на тези места на които ги пипах в почти будно състояние.Случвали са ми се и още неща,които бих могъл да обясня почти научно.Лошото е че това са опасни неща особено в тази среда на невежество.Иначе живота ми е напълно нормален,това напрежение идваше сякаш "от горе" и все още продължава.Очаквам коментари.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето ме и мен да продължа тая хубава тема :)

Най-вече ме впечатли мнението на Елица1

При мен преди време се наблюдаваше сходно явление.

Обикновено когато си легна късно-след 1 часа.Преди това обикновено съм гледал телевизия .Отпускам се и точно преди да заспя започвам да сънувам.Сънувам обикновено нещо кратко-около 20 секунди ,след което съня се размива и започват да ми се появяват някакви гадни картини .Предимно лица,но страшни.Едновременно с това изневиделица ме връхлита някакъв ужасен вибриращ звук и тялото ми все едно изпада в нещо което се тресе .Същевременно се появява някакъв много силен страх.Обикновено страха е този който ме кара да се мъча да се събудя и след секунди успявам.

След като това нещо започна да се повтаря по няколко пъти на месец, започнах да се стремя да запомня кои са факторите които го предизвикват.Най-лесно ставаше когато се отвия .Въпреки ,че отвит ме е страх.(Аз по принцип съм много плашлив понеже имам голямо въображение)

При следващите случаи когато изпадах в това състояние , се стремях да не се поддавам на страха.Стигна се дотам ,че губех ориентация за местоположението си.Забравях че всъщност съм си у нас в стаята а имах чувството че съм нейде другаде.Звукът беше направо кошмарен и целия бях парализиран.

Спомням си ,че един път усещайки че това нещо ще настъпи, станах и светнах лампата.После си легнах и зачаках.След малко наистина усетих стягането в главата което предхожда това състояние и се "гмурнах " в него.След като десетина секунди траях на вибрациите, реших да си отворя очите.Стана с голяма мъка ,но нищо не се промени.Гледах лампата (която беше двойна заради несходимостта на очите ми в момента) ,но въпреки че бях с отворени очи звука и вибрациите продължаваха.Тогава реших да предприема по "реални" мерки и се изправих и седнах в кревата.Едва тогава всичко намаля и отшумя.

След време когато разказах това на братовчед си, той каза че и на него му се е случвало това.

Нарекохме го "звукът".

От доста години не съм го изпитвал и не мисля че бих имал смелостта.Прекалено много филми гледах за изминалото време и въпреки ,че няма филм който да ме уплаши ,не мога да заспя докато вратата е отворена.

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка вечер имам опитности извън тялото си, обикновено между седем вечерта и полунощ, а понякога и непрекъснато.

А когато валят дъждове, е още по-натрапливо.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...