Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е ерес?


Донка

Recommended Posts

Мда доста силни думи

ескплотация на духовността им.

съгласен съм че сигурно има но питам в какво се състои точно

щото по същата логика и те така ще говорят за ученията...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мда доста силни думи

ескплотация на духовността им.

съгласен съм че сигурно има но питам в какво се състои точно

щото по същата логика и те така ще говорят за ученията...

Матей 7 глава

12 . И тъй, във всяко нещо, както искате да правят человеците на вас, така и вие правете на тех, защото това е законът и пророците.

13. Влезте през тесните врата; защото пространни са вратата и широк е пътят, който води в погибелта, и мнозина са които през тех минуват.

14. Понеже тесни са вратата и стеснен е пътят който води в живот, и малцина са които ги намерват.

15. Пазете се от лъжовните пророци, които идат при вас с овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители.

16. От плодовете им ще ги познаете; бере ли се от трънки грозде, или от репеи смокини?

17. Така всяко добро дърво прави добри плодове; а лошото дърво прави лоши плодове.

18. Не може добро дърво да прави лоши плодове, нито лошо дърво да прави добри плодове.

19. Всяко дърво което не прави добър плод отсича се и в огън се хвърля.

20. И тъй от плодовете им ще ги познаете.

21. Не всеки който ми казва: Господи, Господи, ще да влезе в царство небесно, но който прави волята на Отца моего, който е на небеса.

22. В онзи ден мнозина ще ми рекат: Господи, Господи! не в твоето ли име пророкувахме, и не в твоето ли име бесове изгонихме, и не в твоето ли име много чудеса сторихме?

23. И тогаз ще им обявя: Аз никога не съм ви знаял; махнете се от мене вие, които работите беззаконие.

Линк към коментар
Share on other sites

В някои случаи човек(като мен)

е по-добре да не разбира за какво иде реч :rolleyes:

С две думи религията(според теб) е нещо като ерест.

За съжаление така наричащите себе си християни сами по себе си са ерес.
Съвременната християнска църква, независимо от това дали е католическа, православна или протестантска, е нищо повече от система за управление на хората и ескплотация на духовността им.

Не напразно Учителят се е разграничил и от трите вида.

Всичко е достатъчно добре изкривено, за да може да съществува двойствеността.

:rolleyes:

Обясни ми го като на първолак с прости думи

а не с текстове от Матей 7 глава

Линк към коментар
Share on other sites

В някои случаи човек(като мен)

е по-добре да не разбира за какво иде реч :rolleyes:

С две думи религията(според теб) е нещо като ерест.

За съжаление така наричащите себе си християни сами по себе си са ерес.
Съвременната християнска църква, независимо от това дали е католическа, православна или протестантска, е нищо повече от система за управление на хората и ескплотация на духовността им.

Не напразно Учителят се е разграничил и от трите вида.

Всичко е достатъчно добре изкривено, за да може да съществува двойствеността.

:rolleyes:

Обясни ми го като на първолак с прости думи

а не с текстове от Матей 7 глава

Ех, пък ти...

:rolleyes:

Прочети го няколко пъти, съзерцавайки над него!

С две думи: Съвременото така наричащо себе си християнство има много малко общо с Христовото учение.

Религията (в същината си) не е ерес, а хората дето са я изкривили и изопачили за да се ползват от нея за лична облага са еретици и идолопоклоници, служители на Мамона (Богатството) и на Лукавия (ума, който иска единствено за себе си).

Линк към коментар
Share on other sites

А аз пък все си мисля, че еретизмът е точно обратното на идолопоклоничеството.

Здравей, Станимир!

:rolleyes:

Ще ми е интересно да науча защо мислиш така.

Линк към коментар
Share on other sites

Тази дума е използвана предимно от църквата за назидание, като несъгласие и за осъждане на различията, но мисля, че вече няма място за нея в днешният живот :feel happy:

Аз също мисля, че тук се обсъжда едно остаряло понятие. Ако си говорим с историческите факти, пролятата кръв от църквата е била оправдана с това име, като за еретици са обявявани дори невръстни деца. Но това е достатъчно далечно минало. Можем само да се молим никога да не се повтаря. :3d_136:

Линк към коментар
Share on other sites

А аз пък все си мисля, че еретизмът е точно обратното на идолопоклоничеството.

Здравей, Станимир!

:rolleyes:

Ще ми е интересно да науча защо мислиш така.

Защото това прозвище най-често се е приписвало на хора, чийто възгледи са се различавали от общоприетите в обществото.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз пък все си мисля, че еретизмът е точно обратното на идолопоклоничеството.

Здравей, Станимир!

:rolleyes:

Ще ми е интересно да науча защо мислиш така.

Защото това прозвище най-често се е приписвало на хора, чийто възгледи са се различавали от общоприетите в обществото.

Здравей отново!

А иначе според теб къде/каква е разликата между ерес и идолопоклоничество?

Всъщност ако питаш обществото и двата възгледа се различават от общоприетите разбирания.

:rolleyes:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Ерес е болеста на безбожниците, които строят църкви, за да се укриват, избират папи като "глава на църквата", и изземат функциите на Бог, като диагностицират свободно любимата им болест, ползвайки лични предпазни средства като килимяФка, расо, кръст, и естествено- за дезинфекция тамян...също така и ваксини като нафора, светена вода и вино...Само еретик може да измисли понятието ерес....Принесох дар на олтара на бога на спорните ситуации, и той ми рече, да направя това словоприношение, и да спя спокоен за това, че ереста ще си остане в кварталната църква, а и не само в нея, но никога няма да засегне градинката до църквата, задния двор, детската площадка, тепетата, планината ....Докато има килимяФки, расо, и кръст, те са достатъчни за локализиране на ереста в йерархично самоконтролираща се среда, без възможност за епидемично разпространение...

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина е така!

:3d_092:

Иначе ерес засяга първата от десетте Божи заповеди, докато идолопоклоничеството приляга на втората.

Приблизително става въпрос за едно и също нещо - изкривяване от правата вяра.

С изключение на мировите Учители, всички останали хора на Земята имат различаващи се по кривина "прави".

Всеки е сложил подмишка своята "права" вяра и отвреме на време я навира в лицето на друг.

Мнноогооо Вяри се извъдиха бре и да се неначудиш, че всичките са все прави!

:3d_127:

Линк към коментар
Share on other sites

Ерес е болеста на безбожниците, които строят църкви, за да се укриват, избират папи като "глава на църквата", и изземат функциите на Бог, като диагностицират свободно любимата им болест, ползвайки лични предпазни средства като килимяФка, расо, кръст, и естествено- за дезинфекция тамян...също така и ваксини като нафора, светена вода и вино...Само еретик може да измисли понятието ерес....Принесох дар на олтара на бога на спорните ситуации, и той ми рече, да направя това словоприношение, и да спя спокоен за това, че ереста ще си остане в кварталната църква, а и не само в нея, но никога няма да засегне градинката до църквата, задния двор, детската площадка, тепетата, планината ....Докато има килимяФки, расо, и кръст, те са достатъчни за локализиране на ереста в йерархично самоконтролираща се среда, без възможност за епидемично разпространение...

:feel happy:
Както винаги -
ВЕЛИК!
:3d_146::3d_137:

Всеки е сложил подмишка своята "права" вяра и отвреме на време я навира в лицето на друг.

Мнноогооо Вяри се извъдиха бре и да се неначудиш, че всичките са все прави!

:3d_127:

:3d_065:
Ееееее еретицииии такива, ще ме уморите тази вечер хихихихи
:P

Линк към коментар
Share on other sites

Това тълкувание на ереста вероятно е близо до първоначално заложеното значение в тази дума. Не съм съгласен единствено със словосъчетанието "експлоатиране духовността на хората". Според мен автентичната духовност не може да бъде експлоатирана; на експлоатация подлежи само духовната неориентираност! Когато човек усети макар и малък отблясък от Единството, би ли могъл да се връзва на теории като тази за индулгенциите или инквизицията...

Близко до това значение е било влагано в древността. От тогава много думи са придобили доста по-различно звучене и значение...

Линк към коментар
Share on other sites

Ла Горда, велик е човекът, чиято снимка ползвам за аватар...пък, съдейки по твоя аватар, май великите хора са от една "банда" понякога....

Иначе, вярно е, че всичко извън 10-те Мойсееви заповеди (не знам защо се наричат Божии- Бог не заповядва на никой. Заповядва слабият, за да утвърди властта си чрез подчинение въз основа на заповедта, при чието неизпълнение се очаква наказание...Иисус не ги нарича "Божии заповеди", а "Мойсееви", т.е. Моше им е придал характер на заповаде поради това, че самият той е слабият- ако това е ерес, ще си притопля на кладата еретичното меню за вечеря...)

Линк към коментар
Share on other sites

Заповеди са!

Старозаветния човек или съзнанието му е имал/о необходимост от "Строг", "Гневен" и "Въздаващ" правосъдие Бог, за да може да влезе в "правия път".

"Страх Божи" доста често витае в сторозаветните писания.

При новозаветния човек е вече сключено примирие м/у него и Бога и това примирие се нарича Иисус Христос. От тук насетне се говори за Любов. Бог е Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

С изключение на мировите Учители, всички останали хора на Земята имат различаващи се по кривина "прави".

Всеки е сложил подмишка своята "права" вяра и отвреме на време я навира в лицето на друг.

Мнноогооо Вяри се извъдиха бре и да се неначудиш, че всичките са все прави!

Е, това вече е право в десетката! (макар че няма връзка с традиционното значение на думата ерес)

Разбрах какво имаш предвид ти под думата ерес и в този смисъл съм съгласна с твоята трактовка :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

С изключение на мировите Учители, всички останали хора на Земята имат различаващи се по кривина "прави".

Всеки е сложил подмишка своята "права" вяра и отвреме на време я навира в лицето на друг.

Мнноогооо Вяри се извъдиха бре и да се неначудиш, че всичките са все прави!

Е, това вече е право в десетката! (макар че няма връзка с традиционното значение на думата ерес)

Разбрах какво имаш предвид ти под думата ерес и в този смисъл съм съгласна с твоята трактовка :thumbsup:

Привет!

Стига само и нашата права да не излезе една красива крива, че тогава я овапцахме!

:3d_104:

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Ми то си е така.

Някой да е виждал поне един от мировите Учители наоколо? :3d_023:

Линк към коментар
Share on other sites

Ерес, Ерос...Да държиш вярата си изправена, т.е. в ерекция, е гаранция за отсъствие на ерес, и присъствие на Ерос..или еротас

В природата няма прави линии - всички правили линии на земята са дело човешко...

Ники, не съм казал, че не заповеди- заповеди са, но не Божии, а Мойсееви. Бог няма "опция" да заповядва by default. Ако четем библията, ще намерим изрази като "Бог е ревнив", "Бог ненавижда", "Бог мрази", "Бог се гневи" и т.н. все думи,

Линк към коментар
Share on other sites

Ааа ей сега разбрах, че Моисей не е проводник на Бога и не е изпълнявал Волята Му за моментното съществуване във времепространството.

:3d_075:

Ми то си е така.

Някой да е виждал поне един от мировите Учители наоколо? :3d_023:

Ей, ей, ей... я се сприиии!

:3d_087:

Туку що покрай мен профуча мирови Учител, идвал към вас! Пазете си правите Вери и правите Надета...

:wub:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Не всякога правото върви по права линия. Казваме, че право е онова, което не ощетява никого.
Та казвам: Навсякъде съществуват такива противоречия. Всяка права линия, която иска да стане по-дълга, отколкото е, тя става крива. Такова правило съществува във висшата математика. Така и аз намирам, че всяка права линия, която иска да стане по-дълга, отколкото е, тя става крива линия. В една права линия не могат да се вложат 3 точки. Съществува положението, че между 2 точки може да се прекара само една права линия. Правото отношение, правото нещо съществува само между две души, а между много души, това е кривото отношение, кривото нещо, крива линия. Следователно право не може да съществува между много хора.

Красивото в живота

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян и Ники :thumbsup2:

Ники, не съм казал, че не заповеди- заповеди са, но не Божии, а Мойсееви. Бог няма "опция" да заповядва by default. Ако четем библията, ще намерим изрази като "Бог е ревнив", "Бог ненавижда", "Бог мрази", "Бог се гневи" и т.н. все думи,
Бог НЕмрази, НЕ-ненавижда, НЕ се гневи. Оставя ни сами да се оправим. Ние достатъчно злини един на друг си причиняваме и на всичко около нас.... И тези, дето съдят от Негово име, ще им се мери с тяхната мярка.... :feel happy:

За онзи момент Бог е искал да ни даде закони, указания чрез Мойсей, но тяхното неспазване ни отклони. За това дойде и Христос, за да ни каже да обичаме ближния си както себе си, т. е. отмени всички предишни закони, вкл. и Мойсеевите.

Мойсей беше Жрец, той знаеше тайните и за това реши да служи на Бога, който Го призова. Но на хората им беше трудно да спазват Божиите предписания.

Христос дойде и пое половината от страданията, причинени от човечеството, но пак от страх и его-изъм много хора хвърлят камъни по Него.

Христовото съзнание е Любов, към всичко и всички, но малко са тези, които са отворили сърцата си за тази Любов....

Значи излезе, че ерес е всичко което се отклонява от десете божии заповеди. Поправете ме ако греша.

Станимир, мисля че наистина няма място за тази дума. Има още заблудени, спящи хора. Има хора, които още не са проявили любовта, но няма еретици.

Идва Новата "религия" - на Любовта, на човеколюбието, на братството. Отново на хората се дават правила, норми, които всеки има свободата да следва или не... И да си поема отговорността за решенията и действията....

Линк към коментар
Share on other sites

Ерес (от древно гръцки αἵρεσις, «избор,направление») — съзнателно отклонение от преди това утвърдената догма в нещо. Обикновено отклонение от официалната религия в дадена държава. Например според един наш митрополит папата е еретик. Сигурно във Ватикана смятат вселенският патриарх също за еретик. :smarty:

Изобщо според мен това е едно много относително понятие. Например всеки може да каже, че еретик е този, който не е на неговото мнение, не споделя същите разбирания. Просто изборът му е друг. Върви в друго направление.

Друг е въпросът как се приема това. От различните хора – различно.

При форумите е същото. В Портала има голяма толерантност и търпимост, но ако влезете в някой християнски форум и обявите, че приемате Дънов например, ще усетите как са се чувствали еретиците по времето на инквизицията. :wacko:

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...