Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изгрева


Recommended Posts

:feel happy: Предлагам тук да споделим кой каквото иска и знае за "селището" Изгрева :feel happy:

През 1927 г. П.Дънов създава край София селището Изгрева (днес квартал Изгрев), в което събира свои слушатели, последователи и ученици, за да центрира работата на езотеричната школа. Установява се постоянно в Изгрева, където проповядва в специално построен салон. От 19 август 1927 г., на годишния събор на Всемирното бяло братство, изнася поредица от беседи, обединени в цикъла „Пътят на ученика”.

Уикипедия, свободната енциклопедия

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

Следващата особено важна стъпка е създаването на селището “Изгрева”. То е плод на идеята за експериментиране на братския живот. Голямата цел е да бъде превърнат в “школа на братското сдружаване, в която човек да превъзмогне и завладее низшата си природа и пробуди Божествената душа в себе си за бъдещата работа”. През 1928 г. вече са налице овощна градина, царевични и слънчогледови насаждения, зеленчукова градина, от които се набавят продуктите за общите трапези. През същата година е завършен и Салонът с малката стая за Учителя, назована “горницата” (по евангелски образец), и той се премества тук. Външни хора винаги са добре дошли и за беседи, и за концерти, и за брат-ски трапези. След установяването си на “Изгрева” П. Дънов започва да държи беседи и лекции по три пъти седмично: неделна беседа от 10 ч.; лекция на Общия клас в сряда от 5 ч.; лекция на Младежкия клас в петък от 5 ч. Неделната беседа неизменно се начева с прочитане на глава от Библията, след което Учителят прави коментар върху един стих от нея. Така бива решен един генерален проблем – изграждането на постоянен център на Бялото братство, реална база за социален експеримент. “Изгрева” се превръща в действително лице на движението – място, където всеки заинтересуван може да види с очите си резултатите от усилията на П. Дънов, а всеки негов последовател – да участва непосредствено в живота според новите закони на общение.
От безкрайно интересната лекция на Константин Златев - УЧИТЕЛЯТ ПЕТЪР ДЪНОВ - ЖИВОТ И ДЕЛО :feel happy:

а току що докато плувах из необятните пространства открих и следното също много интересно нещичко:

През 1995 година край село Бистрица, Софийско се закупуват парцели за изграждане на селище на Бялото Братство, наречено "Нов Изгрев

изворчето е тук което е ново за мен и доста ме озадачи/позамисли :hmmmmm:

и което се чудя да постна ли тук или ... ще го пост на пък здраве да има и дано не "разбуди духовете", много :D

:v:

Редактирано от Приятел
Линк към коментар
Share on other sites

icon12.gif:feel happy:

През 1995 година край село Бистрица, Софийско се закупуват парцели за изграждане на селище на Бялото Братство, наречено "Нов Изгрев

изворчето е тук което е ново за мен и доста ме озадачи/позамисли :hmmmmm:

и което се чудя да постна ли тук или ... ще го пост на пък здраве да има и дано не "разбуди духовете", много :D

:v:

:thumbsup:

:sorcerer: ново и за мен :D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...