Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Приятел

Изгрева

Recommended Posts

:feel happy: Предлагам тук да споделим кой каквото иска и знае за "селището" Изгрева :feel happy:

През 1927 г. П.Дънов създава край София селището Изгрева (днес квартал Изгрев), в което събира свои слушатели, последователи и ученици, за да центрира работата на езотеричната школа. Установява се постоянно в Изгрева, където проповядва в специално построен салон. От 19 август 1927 г., на годишния събор на Всемирното бяло братство, изнася поредица от беседи, обединени в цикъла „Пътят на ученика”.

Уикипедия, свободната енциклопедия

Редактирано от Приятел

Сподели това мнение

Следващата особено важна стъпка е създаването на селището “Изгрева”. То е плод на идеята за експериментиране на братския живот. Голямата цел е да бъде превърнат в “школа на братското сдружаване, в която човек да превъзмогне и завладее низшата си природа и пробуди Божествената душа в себе си за бъдещата работа”. През 1928 г. вече са налице овощна градина, царевични и слънчогледови насаждения, зеленчукова градина, от които се набавят продуктите за общите трапези. През същата година е завършен и Салонът с малката стая за Учителя, назована “горницата” (по евангелски образец), и той се премества тук. Външни хора винаги са добре дошли и за беседи, и за концерти, и за брат-ски трапези. След установяването си на “Изгрева” П. Дънов започва да държи беседи и лекции по три пъти седмично: неделна беседа от 10 ч.; лекция на Общия клас в сряда от 5 ч.; лекция на Младежкия клас в петък от 5 ч. Неделната беседа неизменно се начева с прочитане на глава от Библията, след което Учителят прави коментар върху един стих от нея. Така бива решен един генерален проблем – изграждането на постоянен център на Бялото братство, реална база за социален експеримент. “Изгрева” се превръща в действително лице на движението – място, където всеки заинтересуван може да види с очите си резултатите от усилията на П. Дънов, а всеки негов последовател – да участва непосредствено в живота според новите закони на общение.
От безкрайно интересната лекция на Константин Златев - УЧИТЕЛЯТ ПЕТЪР ДЪНОВ - ЖИВОТ И ДЕЛО :feel happy:

а току що докато плувах из необятните пространства открих и следното също много интересно нещичко:

През 1995 година край село Бистрица, Софийско се закупуват парцели за изграждане на селище на Бялото Братство, наречено "Нов Изгрев

изворчето е тук което е ново за мен и доста ме озадачи/позамисли :hmmmmm:

и което се чудя да постна ли тук или ... ще го пост на пък здраве да има и дано не "разбуди духовете", много :D

:v:

Редактирано от Приятел

Сподели това мнение

icon12.gif:feel happy:

През 1995 година край село Бистрица, Софийско се закупуват парцели за изграждане на селище на Бялото Братство, наречено "Нов Изгрев

изворчето е тук което е ново за мен и доста ме озадачи/позамисли :hmmmmm:

и което се чудя да постна ли тук или ... ще го пост на пък здраве да има и дано не "разбуди духовете", много :D

:v:

:thumbsup:

:sorcerer: ново и за мен :D

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега