Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Невежество, Неразбиране, Нехайство


aratron

Recommended Posts

Доколко сме духовно грамотни. Какво е вашето мнение по темата. Моля за вашия коментар. Знаем, че колкото и напреднало технически, обществото ни е изпълнено със схващания, които не отговарят на реалността. Знаем ли колко са големи последствията от нашето невежество. Една поговорка казва, че то винаги се заплаща, а друга, че то е най-големият грях. Как най-често хората се проявяват като невежи, откъде да започнем в изправянето си и в кои области се налага да работим най-много. Дайте примери за невежество!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aratron, въпроса е много добър, но аз лично бих го формулирал така - "�#8221;околко сме духовно неграмотни?"...И все пак, това е въпрос, чиито отговор влачи по себе си о6те десетки въпроси и едва ли някога ще се изчерпи темата. Като начало е добре да се обясни какво се има предвид под духовна грамотност. �#8220;рамотността, поне за мен, е мерна единица за знанията на човек, които е придобил от дадено учение, учител, житейски опит. �#8221;уховното ниво на даден човек не предполага определен набор от знания или интелигентност, не са правопропорционални. Не помня къде бях чул това, което сега ще цитирам, но е точно за тук. "Вярата и духовенството са две коренно различни неща. Вярата и всичките религии, те разединяват хората и ги обръщат един срещу друг, с оръжие в ръка. �#8221;уховитостта, духовното ниво на човек е това, което ги обединява, независимо от тяхната вяра!"Първото да, там има грамотност, но във второто не мисля. Хубава е темата и не е добре да се тръгва в погрешни посоки или спорове. �#8221;обре е да се чуят и други мнения преди това. Влизам тук, само за да следя фазите на луната, но ми хареса това, което питаш и реших да кажа какво мисля. Ще следя темата.За сега успех :thumbsup:

Редактирано от sortilegium
Линк към коментар
Share on other sites

Доколко сме духовно грамотни. Какво е вашето мнение по темата.....

Дайте примери за невежество!

Много добър въпрос! :)

Ето един пример.

Да вярваш в магии, а да не вярваш в Бог, в разумното начало на света,в светлите сили.

В момента в България наблюдавам точно това - засилване на суеверието :thumb down: за сметка на истинската вяра :thumbsup:.

(Не става дума за религиозен фанатизъм) :dancing yes:

:feel happy:

Като начало е добре да се обясни какво се има предвид под духовна грамотност. Грамотността, поне за мен, е мерна единица за знанията на човек, които е придобил от дадено учение, учител, житейски опит.Духовното ниво на даден човек не предполага определен набор от знания или интелигентност, не са правопропорционални.

:thumbsup1:

Аз също смятам, че духовността на един човек не е право пропорционална на количеството му знания. Понякога е дори обратно пропорционална.

"Вярата и духовенството са две коренно различни неща. Вярата и всичките религии, те разединяват хората и ги обръщат един срещу друг, с оръжие в ръка. Духовността, духовното ниво на човек е това, което ги обединява, независимо от тяхната вяра!"

<_<

Мисля, че имаш предвит не "духовенството", а "духовността"? Според мен вярата не разделя хората. Разделят ги фанатизма в някои религии или суеверието.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз искам да направя разграничение между невежеството и незнанието. Разликата виждам в това, че при незнанието имаме липса на осведоменост. Сблъскваме се с някакъв проблем за първи път и разбира се не сме съвсем подготвени за него, тъй като това, което се случва е ново и неочаквано за нас или пък сме го очаквали, но сме нямали възможност да се информираме по-пълно. Невежеството от своя страна се изразява, в това да не си подготвен за ситуации, които си очаквал да се случат (това се покрива и с понятието "нехайство"), въпреки че си имал възможността да го направиш. Или пък даден проблем се повтаря множество пъти и ти пак не си в състояние да си извлечеш необходимите поуки (това е следствие от невъзприемчивост и неспособност за различаване, което е по-краен вариант на неразбирането, тъй като самото неразбиране, все още не е невежество). Невежия счита себе си за прав и въпреки, че обстоятелствата му сочат противното, той въобще не им обръща внимание. И при невежеството и при незнанието вероятно реакцията на човека е неадекватна, но при невежеството причината не е само в липсата на информираност, а и в липсата на отговорност и напълно човешка глупавост.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир това което си написал съм напълно съгласна с него, но как се определя състоянието в което знаеш, различаваш и продължаваш като в омагьосан кръг безволево?

Към тенмата - не може всичко да знаем учиме се цял живот.

Най-опасното е нехайството в комбинация с тщеславие!

Линк към коментар
Share on other sites

А... Не е ли по- интересно не да определим това състояние, а да знаем как да излезем, а още по- интересно- направо да излезем? :)

Невежеството, за съжаление, е навсякъде около нас. И в нас. Защото нямаме духовното Знание. Който се сдобие с него, няма какво да го изплаши, или затрудни. А това духовно Знание трябва да се появи вътре в нас. Трескавото трупане на външни знания показва както липсата на това Знание, така може да е израз и на страх да не би да се открие, да е израз на желание да се заглуши...

Не че са лоши външните знания, но без Вътрешното Знание с външните знания човек само бели прави.

Линк към коментар
Share on other sites

А... Не е ли по- интересно не да определим това състояние, а да знаем как да излезем, а още по- интересно- направо да излезем? :)

А как може да помогнем за да излезе човек от това състояние, или да не се бъркаме дори когато "чуваш" вика на душата?

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен "невежество" е - липса на желание за осведоменост. Страх от нещо различно, което не разбирам и в много от случаите предпочитам да осъдя....

А за незнанието има спасение, търсиш знанието, независимо дали външно или вътрешно ако търсиш съзнателно и с Любов ще го получиш :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Считам, че е резонно "незнание" да бъде най-общият от трите термин, "невежество", както беше обяснено, е особен тип незнание, обаче "нехайство" е нещо по-различно, тъй като то може да бъде отнесено не само към знаинето...

Линк към коментар
Share on other sites

А как може да помогнем за да излезе човек от това състояние, или да не се бъркаме дори когато "чуваш" вика на душата?

Май имаше тема за това- как да помагаме. Без вътрешното Знание- както и да помагаме, няма много да помогнем. даже може да попречим. Много хора имат нужда да се повръткат хубавичко из това състояние, за да пожелаят достатъчно силно да излязат от него. Ако се опитаме да помагаме, може да счупим черупката на пиленцето преди то да е готово да излезе сред света. Може би образът на едно такова загиващо от невежа помощ пиленце може да ни възпре да не се бъркаме когато не трябва.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир това което си написал съм напълно съгласна с него, но как се определя състоянието в което знаеш, различаваш и продължаваш като в омагьосан кръг безволево?

Ами, ключът според мене е в последната думичка. Само със знание не става. За да се промени човек са нужни още сила и твърдост на волята и разбира се Любов.

И трите - Мисъл, Воля и Любов - са еднакво важни, т.е. не можем да се наречем знаещи ако ни липсва което и да е от тях.

А... Не е ли по- интересно не да определим това състояние, а да знаем как да излезем, а още по- интересно- направо да излезем? :)

Да. Както посочих по-горе, решението е комплексно. Всеки има пропуски в някое от посочените направления.

"Казвам: И човек представлява триъгълник. Ако сърцето и умът се увеличават, а волята му остава непроменена, изменя ли се човек? По аналогия на това положение в триъгълника, който не се изменя, казваме, че и човек няма да се измени. Страната АВ представлява ума, страната АС - сърцето, а страната ВС - волята. Щом се удължават само страните АВ и АС, а страната ВС не се изменя, и човек не се изменя, понеже причините, които стимулират страните АВ и АС и ги карат да се увеличават, са чисто физически, или механически. Например ако някой човек учи с цел да се прехранва или да стане учен човек, а не за някаква по-велика идея, причината, която стимулира ума в дадения случай е външна, механическа. Ако този човек влиза в някое религиозно общество и ходи на църква, проповядва и то с единствената цел да преживее добре, тогава и сърцето му се развива по чисто външни и механически причини. Това растене на сърцето показва, че чувствата на този човек не се развиват под подтика на някакъв дълбок принцип или от някакъв велик стремеж на неговата душа да служи на Бога. Не, причините за растенето на сърцето и тук са външни. В такъв случай волята на такива хора остава неизменена, тя не се увеличава. Такива хора говорят за религия, за философия, но в тях няма никаква религия, никаква философия. Следователно да се прояви човек в пълнота, в него едновременно трябва да се увеличат и умът, и сърцето, и волята."

Перпендикулярът на живота - ООК 16.12.1925 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Едно е знание, друго е мъдрост. Без нея, всяко богатство става непосилен товар и се използва погрешно, дори и знанието. Примери бол. Човек може малко да знае, но използвайки това в правилната посока постига много повече от друг, който е претъпкан с информация.

Днес, мерната единица за успех, за напредък е завист. Колкото повече хора ти завиждат, значи си по-напред с материала.

Невежеството и слабите познания на човек, по отношение на себе си и заобикалящият го свят, са от главно значение, за да съществува този материален свят. Представете си, че всеки добре познаваше себе си. Ще изпаднат професии, като медицина, фармацефтика, дори медиите и всичко, което има за цел да ни внуши каквото и да било или да ни помогне, чрез неговите знания, били те реални или не.

Бизнесът, се крепи на човешкото невежество и податливостта на човек към внушения.

Всички сте прави, в това, което казвате, но понякога човек се самозабравя. Забравя, че някои неща не е дадено да се знаят и гадаенето и лутането, между удобни отговори,няма да ни направи по-малко невежи. Познава ли някой от вас духовно извисен човек и как точно го определяте като такъв.

И другият ми въпрос е: Спрямо него, вие как се самоопределяте?

Линк към коментар
Share on other sites

Доколко сме духовно грамотни.

Дори за себе си трудно бих отговорила на този въпрос, но работя по него. :hypocrite:

...

Знаем ли колко са големи последствията от нашето невежество.

Мисля, че става дума за невежество по отношение на духовните ценности. Голяма част от човечеството ги е загърбила и затова сме на този хал. Понякога ми се струва, че в това отношение сме по-зле от средновековния човек. Но казват, че най-тъмно било на разсъмване. Това ме успокоява. :thumbsup:

Всъщност според Бърнард Шоу има нещо по-лошо от невежеството, това е лъжливото знание.

В духовната грамотност то е особено опасно.

А и ето някои мисли на Учителя, донякъде защитаващи невежеството. :rolleyes:

Други казват, че упадъкът на човечеството е в невежеството. Това не е вярно всякога. – Защо? – Защото невежият е подобен на мъртвия човек. Като него, той не може да краде, да яде и да пие, да върши престъпления. Ученият, обаче, е жив човек. Той може да яде и да пие, да върши погрешки. Тъй щото, човек трябва да познава точно нещата. Нещастие е за човека да бъде невежа за истината, за доброто, за любовта. Обаче ако човек е невежа за злото, за лъжата, за омразата, това е щастие. Нещастие е за човека да познава злото и греха и да минава за учен. Щастие е за човека да познава доброто и положителното в света. Значи има едно невежество, което носи благословение за човечеството. Има невежество, което носи нещастие. Има една ученост, която просвещава умовете на хората, но има ученост, която помрачава съзнанията им.

Постижими и непостижими неща

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Представете си, че всеки добре познаваше себе си. Ще изпаднат професии, като медицина, фармацефтика, дори медиите и всичко, което има за цел да ни внуши каквото и да било или да ни помогне, чрез неговите знания, били те реални или не.

...Познава ли някой от вас духовно извисен човек и как точно го определяте като такъв.

И другият ми въпрос е: Спрямо него, вие как се самоопределяте?

Ако всеки напълно се познаваше, може би нямаше да сме тук?!

А ако се познавахме поне значително по-добре, нямаше да отпаднат изброените професии, но те щяха наистина да служат на хората. Нямаше да има такава податливост на манипулации и следователно щяха да се предлагат много по-качествени продукти и услуги... Ето, сещам се за сегашните обикновено не евтини и твърде елементарни по съдържние психологически семинари - ако всичко това се учеше на теория и практика още в училищата, водещите нямаше да имат друг избор, освен силно да си вдигнат нивото, както и това на тези допълнителни мероприятия. Така хем основите на тези важни познания и умения щяха да бъдат правило в хората, а не както сега изключение, хем онези, които искат да продължат нагоре, да имат тази възможност.

Самоопределянето е комплексен процес, евентуално може да включва и сравняването с хора "по-нагоре" и "по-надолу", но това сравняваване е вторично спрямо базовия светоглед - какво изобщо човек смята за важно и същевременно постижимо от него в живота. От там нататък сравнението може да помогне или навреди, в завсимост от това как е поставено. Най-добре е човек да се сравнява преди всичко със самия себе си - това е достатъчно, за да разбере в каква посока се придвижва, а вече как ще изтълкува тази посока - тук се намесват и други фактори. :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Днес, мерната единица за успех, за напредък е завист. Колкото повече хора ти завиждат, значи си по-напред с материала.

Невежеството и слабите познания на човек, по отношение на себе си и заобикалящият го свят, са от главно значение, за да съществува този материален свят. Представете си, че всеки добре познаваше себе си. Ще изпаднат професии, като медицина, фармацефтика, дори медиите и всичко, което има за цел да ни внуши каквото и да било или да ни помогне, чрез неговите знания, били те реални или не.

Бизнесът, се крепи на човешкото невежество и податливостта на човек към внушения.

:thumbsup2:

Абсолютно верно! :thumbsup2: Добре дошъл sortilegium!

За съжаление опре ли до избор човека дали да е с Бога, /който му казва да се откаже от всичко старо, например/ или да има спокоен, усигорен животец с много компромиси със съвестта си, то е ясно накъде клонят везните... :thumbsup2:

В плен на Сатанчо и собственото си благополучие много добри и чисти хора се отклоняват от Пътя си. Но пък вече има толкова информация и мисля, че хората могат да бъдат по-свободни и независими...

Ако Любовта между хората беше реалност много от богатите щяха да помагат на по-бедните, да се откажат от някои свои излишества, но особено в нашата държава това не съм срещала... Ако го има то е част от рекламата....

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошъл sortilegium!

Благодаря, xameleona! :3d_123:

В плен на Сатанчо и собственото си благополучие много добри и чисти хора се отклоняват от Пътя си. Но пък вече има толкова информация и мисля, че хората могат да бъдат по-свободни и независими...

Те не са в плен, поне според мен. Аз не ги наричам, Бог и Сатанчо, но зная какво имаш предвид. Всяка форма на съзнателно съществуване е наясно с разликата и приликата между добро и лошо. Вътрешният съдник на човек е най-жесток към него, от всеки друг.

Лошото често предлага повече дребни удоволствия, облекчения и лукс. Примамливо е и винаги изпълнява обещанията си, но тук. Единствената уловка е, че хората смятат това за безплатен обяд, с което много грешат. Един съвременен човек, по подразбиране приема всичко за даденост. От праисторията, до сега, човек расте и живее с мисълта, че всичко наоколо е създадено за негова облага и консумация и така е правил, до ден днешен. По-ниско от сега, трудно би могъл да изпадне човешкият вид. Неандерталците поне са знаели от какво имат нужда и колко, а сега граници няма.

Няма граници на човешката немърливост, алчност, безхаберие, невежество и т.н. Причината за всичко това е бездушието.

Това е цената за обяда. Човек потъпква себе си, достойнството си, ценнотстите и за да може да достигне до онзи връх на успеха, когато много хора ще му завидят. Трудно би го накарал някой да се замисли, че всъщност продава душата си - единственото нещо, което не изгнива с времето. Трудно би повярвал, че продава самия себе си. Несъзнателно се превръща в ходеща мръвка. И всеки, който се опитва да промени това, виждайки го у друг... попада в невероятен капан, именно на гореспоменатите пороци.

Ако всеки напълно се познаваше, може би нямаше да сме тук?!

А ако се познавахме поне значително по-добре, нямаше да отпаднат изброените професии, но те щяха наистина да служат на хората. Нямаше да има такава податливост на манипулации и следователно щяха да се предлагат много по-качествени продукти и услуги... :yinyang:

Добромире, когато ходиш на лекар, какво очакваш от него? Да те прегледа, да ти даде диагноза и да препише лечение, при необходимост. Ако познаваш себе си, най-малкото ще знаеш как да живееш, целесъобразно и здравословно. Второ, дори и да ти се случи нещо неизбежно, да речем вирус, няма да отидеш при доктор, защото ще знаеш точно какво ти има и как да го излекуваш максимално бързо и качествено. Никой себеуважаващ се човек, не би се оповавал на нечии чужди знания, за да подобри съсъоянието си. Да пиеш лекарства и антибиотици, с неизвестно съдържание и действие, за мен си е чиста проба немърливост. Лечител не е онзи, който има познания в самата наука и технически възможности. Погледни в миналото, от там можеш много да научиш, както и всеки един от нас. Лечител или шаман, е човек с много висок духовен ранг, а не просто някой, който познава билките. Тях всяка стара жена ги е познавала.

Самоопределянето е комплексен процес, евентуално може да включва и сравняването с хора "по-нагоре" и "по-надолу"

Съди по кумирите си, Добромире. По тези, които си приел за авторитети и хора с истински знания, за истинските неща. Помисли кое точно те кара да ги смяташ за такива. Може би думите им, с които си винаги съгласен? Може би излъчването им или походката, хубавия глас или някакво уникално качество? Дори и да нямаш, опиши ми човек, пред чиято личност би се преклонил, би следвал безотказно и би му се врекъл във вярност.

Ако го има то е част от рекламата....
:)
Линк към коментар
Share on other sites

За духовността има много какво да учим , в момента сме почти неграмотни.

Трудно разбираме , трудно осъзнаваме и много малко приемаме ,особено ако нещеш ли въпросните знания са вън от нашия възприятиен свят. Ценностите така здраво са ни закотвили на един самотен- житейски остров,че много трудно разширяваме знанията си , опита си.

Неразбирането е вездесъщо за доста хора,както и невежеството , както и нехайството.

А интересното е ,че всеки има вътрешната опитност , духовните си цели.

Но , като ,че ли много малка част от живота си човек отдава на тях.

Отдаваме толкова време и смисъл на така глупави и недуховни неща, че направо ...... В един момент всичко се обезсмисля.

А езикът на любовта , на духовността е универсален , той е просто общочовешки , толкова малко се иска , за да се разбере ,грамотно да се разчете и приложи в живота.

В момента имам хиляда и една причини , които да ме оправдаят ,за бездуховността , която проявявам на моменти, за липсата на човечност, за недостига на любов в сърцето.

Хиляда и една причини , породени от безкрайните ми човешки желания , породени от стремежа за материалност и осъществяване , все земни притежания , човешки неволи. :3d_123:

Просто сме млада цивилизация, затова имаме такива миниатюрни успехи в духовен план.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми се струва, че не сме млада цивилизация. Стара сме. И часовникът ни сочи малко преди 12. Може да е твърде малко. Възможно е по пътищата, по които вървим, принципно да не са възможни много по- големи духовни успехи от тези, които така или иначе имаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, явно се разминаваме. Според мен сме още супернеразвита цивилизация и сложена зад стъклен похлупак .

Без каквито и да било възможности за чуждоземни връзки .Изкуствено очуждена.

Със забавено развитие и тежък ограничен ритъм на възможности.

Все-още неразвити . Малък генетичен опит , малка и бавна биологична еволюция . Все-още в началото .Не сме достигнали духовния си Ренесанс. Тепърва предстои.

Линк към коментар
Share on other sites

Не-разбиране - може би е просто друг начин на разбиране - не същия като моя.

Ето - по горе едно "разбиране" дава много интересни съвети за разбиране на Добромир, от които, обаче, става разбрано, че той няма представа кой е в реалния си живот човекът с ник Добромир.

В няколко други мнения в друга тема други хора са абсолютно убедени, че знаят и разбират цялата истина за това, което се е случило. Всъщност истината няма нищо общо с техните разбирания и убедеността в собствените им "прозрения" меко казано звучи смешно.

Излиза, че по принцип "разбиращият" винаги е изправен пред възможността да изглежда "неразбиращ" в момента, в който е убеден, че добре разбира всичко. Май стигнах до извода,че колкото по-убеден е човек, че разбира и знае нещо, толкова повече рискува да попадне в плен на неразбирането.

От тук ми идва още една идея - може би разбирането винаги е отворено и меко - то винаги оставя място за нещо неразбрано - допуска съществуването на нещо, което предстои да бъде разбрано по различен начин от досегашните.

Може би разбирането и неразбирането въобще не са опозиция, а са като двете страници на един лист?

А може би невежеството е именно противопоставянето "аз разбирам правилно - вие не разбирате"?

Линк към коментар
Share on other sites

От тук ми идва още една идея - може би разбирането винаги е отворено и меко - то винаги оставя място за нещо неразбрано - допуска съществуването на нещо, което предстои да бъде разбрано по различен начин от досегашните.

Може би разбирането и неразбирането въобще не са опозиция, а са като двете страници на един лист?

А може би невежеството е именно противопоставянето "аз разбирам правилно - вие не разбирате"?

Много интересна идея , Донке !

Мекотата на разбирането, възприемчивостта и възможността за продължение за обратна връзка .

Аз бих разделила думата така РАЗ БИРАМ.

Събирам разни . Събирам идеи , разбирам .Оставам отворен ,оставам разбиращ.

Линк към коментар
Share on other sites

sortilegium :thumbsup:

Прекрасно е, че има вече хора, които осъзнават случващото се наоколо. Както писах в друга тема, събират се хората, които са готови или почти готови да отворят съзнанието си за новото. Лично аз се самоопределям като се сравнявам със себе си и изисквам от себе си. Имам идеали-Учителите на човечеството, водя се от вярата си и развивам Любовта в сърцето си. Пък, каквото Бог е отредил....

А за цивилизацията-да, млада и глупава е още. Но все пак до тук беше инволюцията, след още малко време започваме Еволюция. Тъй че, до тук който слязъл, слязъл. Започваме изкачване.

Раз-бирам. От раз ми светва, разбирам,чувствам и осъзнавам :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също се радвам, дори само на това, да установя, че съществуват мислещи, млади хора. Хора, търсещи себе си, на които не им харесва да вървят по утъпкани пътеки.

А за цивилизацията-да, млада и глупава е още. Но все пак до тук беше инволюцията, след още малко време започваме Еволюция. Тъй че, до тук който слязъл, слязъл. Започваме изкачване.

Раз-бирам. От раз ми светва, разбирам,чувствам и осъзнавам :dancing yes:

Тук не мога да се съглася. От векове насам, поне от това, което знаем, се забелязва тотален духовен упадък и не само такъв. Нима сме по-напред от някогашните цивилизации? Която и да е, независимо.

Физически сме по-немощни, духом, психически... и става все по-зле, като гледам подрастващите, все по-глобално.

Съжалявам, но няма как да се съглася с оптимистичните ти/ви предвиждания, освен, ако наистина това вмомента не е дъното. Но не е. Колкото и да ми лепват етикет за черногледство , все още има накъде. Затвори очи, завърти глобуса и го спри някъде с пръст. Гарантирам, че където и да е това, ще е място с размирици, вътрешни конфликти или дори държава във война с други държави.

На година се избиват повече хора, отколкото през която и да е война или епидемия в историята.

Оптимистично :thumbsup:

Аз не съм пророк, но тука до няколко години предвиждам тотален матриархат. Отначало да, всичко ще разцъфти за кратко, може би, но след това ще стане отново трагично. Така виждам аз бъдещето.

Технологиите ще продължават да се развиват, успоредно с тях духопадението.

Накрая няма да останат дори и дребните емоции. До толкова ще се деформираме, че ще ни закърнеят крайниците и евентуално главите ни ще се уголемят. Ще станем безполови, но ще се размножаваме чрез клониране или нещо такова, нямам идея, но ще е някаква генна гавра. Всъщност нещо , като извънземните, по начина, по който ни ги описват, в най-комерсиалният им вариант.

Възможно е, ако се съди от няколко източника, относително достоверни, но много от тях точни, като календара на маите, 2012 цялата земна повърхност да представлява кипяща вода.

Разбира се, допускам да са верни твърденията - всичко да е само в "болната ми глава" :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Може би и да се случи този апокалипсис...

Може би се е случил с онези цивилизации, за които твърдят, че са били по-напреднали духовно, но.... не са оцелели.. Защо ли?

Може би са търсели Бог и идеалите си на хоризонта, тъпчейки нехайно, неразбиращо, невежествено невзрачните ежедневни тревички и цветенца? Може би са се стремили към някакъв друг идеален безплътен свят, презрително отхвърляйки своя?

Линк към коментар
Share on other sites

Може би и да се случи този апокалипсис...

Може би се е случил с онези цивилизации, за които твърдят, че са били по-напреднали духовно, но.... не са оцелели.. Защо ли?

Може би са търсели Бог и идеалите си на хоризонта, тъпчейки нехайно, неразбиращо, невежествено невзрачните ежедневни тревички и цветенца? Може би са се стремили към някакъв друг идеален безплътен свят, презрително отхвърляйки своя?

...а може би, пищейки от самота, страх и ужас в своята отделеност от Отца ни са ВЪРЛУВАЛИ В МРАКА, гонени от огнения бич на измислените и вдъхновени от самите тях егрегори... :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...