Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Няколко въпроса относно последните 50 години


Recommended Posts

Тук прочетох, че през 1950 год. населението на земята било 2,5 милиарда, а днес - 6,5 милиарда! Това повдигна няколко други въпроса и разни пъзелови мои си хипотезки за отоговори. Като първо - откога се води тази статистика? Очевидно от края на Втората световна война, от 1950 год. Може ли да се вярва на тези цифри?

Ето сега идват по-интересните въпроси.

Кои са причините населението на земята да нарасне 3 пъти само за половин век? Социалните придобивки? Нарастването на икономиката? По-добро здравеопазване? Или въплъщението на многобройни души в този определен период от време точно преди �“олемия скок в Новата ера?

Защо технологиите се развиват с бясна скорост именно през този период, след като хиляди години хората си живеели спокойно без електричество, телефон и интернет?

Дълго време смятах технологиите за ненужни и вредни протези на здраво и съвършено тяло. След време размислих - е, харесва ти или не, технологиите съществуват ... и сигурно си има причина за това. Търси причината! Гледах филма Тайната и един пример със слона безкрайно ме впечатли. Даже в началото не съзнавах напълно какво точно ме впечатли. Примерът обясняваше защо за осъществяване на желанията ни е нужно е време. Междувременно се запознах и с теорията за 2012, според която ще преминем в ново измерение, където телепатия, телепортация, телекинеза и материализиране на мисълта ще бъдат новите ни качества. И си казах - ами ако развитието на технологиите е имало за цел да ни обучи, да ни подготви за този преход? Да ни покаже какво бихме могли да правим, но не с машини, електричество и енергия, а със силата на мисълта? Защото представете си, че някой който хабер си няма от модерните средства за транспорт и комуникации, с едно мигване се намери пренесен на някаква друга планета или пък чуе глас отнякъде? Ще се шашне, ще си помисли, че е луд, или че сънува и бълнува? Все едно някой туземец, който от поколения не е излизал от джунглата, да се постави пред телевизор изведнъж. Нали Учителя, пък и не само той, казва, че животът е училище? В кой клас сме сега? Струва ми се, в осми, последния от основното, задължително образование. :-)

А, ето още един въпрос - възможна ли е връзка между бързото развитие на технологиите и градския, програмиран, машинен начин на живот и предположенията за извънземно присъствие и намеси, за което свидетелствуват много хора и събития през последните 50 години?

И още един последен въпрос - въпроси ли са моите въпроси или отговори? :-)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Технологиите имат различни следствия. Подготвят съзнанието за по-фините нива. Например телевизията, форумите в Интернет, където веднага можеш да споделяш мисли и чувства с хора на твоята вълна, независимо къде се намират участниците, понякога заедно с образи и звуци. Друг ефект е разрушаването на всякакви централизирани структури, даже държави и корпорации, и замяната им с малки, ефективни и „бързи“ групи. Това става много по-силно с развитието на технологиите. Тук замирисва на водолейско влияние.

За намаляване на бройката на населението си има кой да мисли и работи.

Докато парите са на първо място, още ще сме в предучилищната на кое да е духовно училище.

Линк към коментар
Share on other sites

Тоя текст е много "материен" и пълен с критики и логически разсъждения, излъчва заплаха, много ми е трудно да го чета. Предпочитам в крайна сметка да се осланям на Бог, защото го обичам и знам че и той ме(ни) обича. :rolleyes:

Технологиите имат различни следствия. Подготвят съзнанието за по-фините нива. Например телевизията, форумите в Интернет, където веднага можеш да споделяш мисли и чувства с хора на твоята вълна, независимо къде се намират участниците, понякога заедно с образи и звуци. Друг ефект е разрушаването на всякакви централизирани структури, даже държави и корпорации, и замяната им с малки, ефективни и „бързи“ групи. Това става много по-силно с развитието на технологиите. ...

Ето, значи не съм единствената, която мисли в тази посока. :thumbsup:

...Тук замирисва на водолейско влияние. ...
И още как! :thumbsup2:

"Еееее-ее-е-е, и замириса на море!" (песен от бълг. естрада на 70-80 години от миналия век)

Впрочем моя търсещ и неспокоен дух започва да си изгражда един все по-запълнен пъзел на картината на бъдещето,. Което е по-интересно, по същата картина работят и много други хора, вкл. и в този форум.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е видимо и просто...

Кота една система е енергийно стабилна и в равновесие?- Когато в нея нивото на енергия е ниско.

Днес човечеството е една глобализирана енергийна система, с непрекъснато покачване на енергийното ниво, имножество "пунктове" на нестабилност- но, нека да не се заблуждаваме, че те са за равновесие. Това е само парата на тенджерата под налягане...Не самата енергия е причина за това, нито самия брой хора...Човечеството е нараснало като брой- но това само по себе си нищо не означава. Смъртността е много по-голяма от преди- само у нас, от катастрофи загиват по пътищата толкова хора, колкото и терорист-отличник може да мечтае да има в "трудовата си биография"...Енергията, веднъж натрупана, неизбежно е да не се изразходи. Технологиите следват принципи, които си мислим че познаваме, но всъщност грешим....Подхвърлете на едно дете в къщи ключа от колата..и скоро, като го изпробва на всички врати, ще стигне и до колата, и ще я подкара...и от всичко това, изводът е прост- човек няма избор. Нямаме избор когато ни е подхвърлен ключа за "колата"...пробваме, и накрая стигаме и до колата...

Но най-важното, което ни убягва, е това, че нямаме възможност за контрол, всъщност, ние сме зависими от външните условия, и живеем в тях по принуда....но на кой му оттърва да го осъзнава- много по-добра е илюзията за контрол....Атомната енергия не може да се изтползва за мирни цели- защото енергия + мир не могат да бъдат в равенство...винаги има неравенство....така е и с човечеството- съвсем малко е нужно да се достигне "критичната маса", и да настъпи голямото "бум"...всъщност, масата почти е достигната, въпреки отчаяните опити броя й да се контролира, да има гарантирана висока смъртност...Всякакви опити се направиха, и засега има минимална възможност, но все пак е възможност, човек да се излекува от халюцинирането на свобода на волята и избора...Колкото по-бързо го направи, толкова по-големи шанвсове има за друг развой освен "бум"...

Ако на някой му е приятно да живее в такъв свят- на мен не ми е приятно, и понеже е ясно, че светът е "зъл", то принципа на масово проявление на злото е прост- липсата на активност и проявление на доброто...

Линк към коментар
Share on other sites

Огняне! :thumbsup: :thumbsup:

Теодора, благодаря за интересната тема. И аз често се замислям над твоите въпроси и стигам до почти същите отговори.

Няма нищо лошо в технологиите - те са плод на човешкия творчески потенциал и никой не може да каже къде ще ни отведат - всяко предположение днес ще звучи смешно на децата ни и още по-смешно на внуците ни. Както ние сега се поусмихваме на предположения, направени преди 20-30 години.

Със сигурност новата епоха промени - разви нашите представи за Бог и божественото. Противно на очакванията, струва ми се, вместо да ни направи всички атеисти, съвременната наука като че ли се приближава все повече към духовните учения от древността до днес....

На мен ми е интересен и още един аспект на темата - бързият скок в технологиите дали се е отразил на човешките взаимоотношения, на емоционалния ни свят, на духовността ни? Или когато четем шекспирова пиеса, имаме чувството,че е написна за нас, но с герои в средновековни костюми?

Към мнението на Кристиян:

Всъщност не мисля, че нямаме контрол над технологиите - по-скоро оставяме контрола (ключовете) на хора, които могат да ни доведат до катастрофа... Ако светът се децентрализира, както спомена Огнян все по-малко ще са хората, които държат връзката ключове....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми е интересен и още един аспект на темата - бързият скок в технологиите дали се е отразил на човешките взаимоотношения, на емоционалния ни свят, на духовността ни?
Той, че се е отразил се е отразил, но как? Ето какво ми идва на първо време в главата (първо реших да ги деля на положително и отрицателно влияние, после реших че няма смисъл): достъп до много повече информация и знания, до повече избор, което води до разширяване на съзнанието; преразглеждане на приоритетите в живота - духовните изместват материалните; отчуждението - затваряне във себе си, но и обръщане към себе си; възможността за пътуване, лесна промяна на работно място и местоживеене, старите връзки бързо се губят и бързо се създават нови, раздяла на поколения на семейства, приемствеността се губи - като следствие се рушат старите норми и се създават нови.

Кристияне, разбирам хода на мислите ти, но принципно не съм съгласна за едно нещо, за избора. Винаги имаме избор, включително и дали да бъдем зли или добри, по това се различаваме от животните, хората са част от Бог, съ-творци, това е нашето развитие. Светът не е зъл или добър, светът е такъв, какъвто го създаваме.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

...Ако на някой му е приятно да живее в такъв свят- на мен не ми е приятно, и понеже е ясно, че светът е "зъл", то принципа на масово проявление на злото е прост - липсата на активност и проявление на доброто...

Да, светът, който познаваме, се люшка между доброто и злото, а в настоящето махалото му е достигнало почти горно положение в зоната на злото...

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми е интересен и още един аспект на темата - бързият скок в технологиите дали се е отразил на човешките взаимоотношения, на емоционалния ни свят, на духовността ни? Или когато четем шекспирова пиеса, имаме чувството,че е написна за нас, но с герои в средновековни костюми?

Законите на световете на чувствата и мислите не са се променили. Преди обаче съзнанието масово е било погълнато от оцеляването, напр. цял ден ореш на нивата или работиш във фабриката. Сега акцентът е другаде и възможностите наистина да развиваш сърцето и ума са много по-големи, защото те са много важни за много длъжности - PR, дизайн, обслужване, ... Обратната страна е, че прякото разрушаване на ума и сърцето чрез стрес е много по-силно, ако му се поддадеш разбира се. Всички тия неща би трябвало децата да ги учат. Те и сега ги научават, но както и много други работа, от улицата и по трудния начин, т.е. лично преживяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме принудени да правим избор- но избора, който правим, не е резултат на свобода на волята да избира. Относно доброто и злото- мнение може да има само този, който познава и двете като молив и лист, и знае, че на бял лист най-четливо се пише с черно, и избира винаги това, от което има нужда- но това, ченякой прави избор въз основа на предположенията за отражението на резултата върху егото му, не означава че знае понятията добро и зло...

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак да не се отклоняваме от главното - как да си обясним този 50-годишен демографски и индустриален бум на фона на хилядолетната човешка история (апропо, в момента чета Майкъл Кремо, който описва открити доказателства за съществуването на разумни хора от преди милиони години). Нима хората в древна Гърция например са били по-глупави от нас днес (по-скоро е обратното). Или просто не ги е интересувало, или са държали повече на природосъобразния живот и чистата природа? Или са оставяли всичко в ръцете на боговете?

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак да не се отклоняваме от главното - как да си обясним този 50-годишен демографски и индустриален бум на фона на хилядолетната човешка история

Една от трудностите в обясняването на тези явления е липсата на ясна представа за времената преди това. Несъмнено хората от първата половина на 20. век са смятали времето си за уникално, напр. двете световни войни. Великите географски открития около 16. век са били потресаващи за тогавашните съвременници. Друг е въпросът, че различни „предсказания“ посочват времето около прехода към 21. век като особено интензивни, напр. Нострадамус или календарите на маите и египтяните за 2012 г. Много енергия - много хаос, освен ако умът е буден и работи, постоянно организирайки прииждащата енергия. В тази ситуация оставането по течението е опасно, кануто в бързея постоянно трябва да се насочва с греблата.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак да не се отклоняваме от главното - как да си обясним този 50-годишен демографски и индустриален бум на фона на хилядолетната човешка история...

Може би с овладяването на електричеството. А бъдещето вероятно е в овладяването на по-висшите енергии (например светлината, гравитацията, звука, психичната енергия). Говоря разбира се от гледна точка на науката. А по отношение на съзнанието, междуличностните отношения и културата на мислене, не мисля, че напредъка на човечеството е достатъчно голям (въпреки че съществува).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Теодора, здравей! Според мен ти си дала отговори чрез въпросите си.

Аз също се осланям на Бог и зная, че нашето положително мислене и благодарност привличат прекрасни неща. Дори от Космоса. Разбира се винаги ще има черногледи и желаещи да контролират съзнанието същества /хора/, които насаждат песимистични нагласи. Сигурна съм, че каквото и да следва ще е за доброто на човечеството!

Виждам ускорение на много събития, които се случват, т. е. нашите мисли и чувства много бързо се реализират. Основна наша задача е да се отървем от зависимостите и страховете си. Да изчистим съзнанието си. Групите се събират наистина и много хора започват да осъзнават, че Матрицата не е за тях вече. Молитвите се чуват и е добре да ги произнасяме от сърце. :angel:

Дори и сега вече има хора, които развиват телепатия и др. способности. Силата на мисълта се засилва.

Да, много души се прераждат, за да може максимално да натрупат опитност и да изчистят някои минали прераждания. Не трябва да се страхуваме, а да даваме път на Любовта в сърцата си. Както се пее в песните, тя ще спаси света :3d_053:

А за отношенията между злото и доброто смятам, че е добре да използваме външното зло, за да изчистим малкото вътрешно добро, което всеки има и съвсем съзнателно да увеличим.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Хамелеон! Благодаря на всички. Чудесен резервоар за мислене се получи! Как му викаха там модерните икономисти и мениджъри - Think Tank. :thumbsup: Включете се повече, така моделът ще бъде по-ясен и силен, по-подробен. Предлагам сеанси на колективно мечтаене и визии за бъдещия ни живот и общество! В специална тема, разбира се. Преди време бях пуснала тема за мечтите и тяхното реализиране, но то беше повече за личните мечти.

Тоя път май аз се отклонявам от темата. Постингът на Хамелеона ме зареди с чудесна положителна оптимистична енергия.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Ще пробвам и аз да задам няколко въпроса:

1. Да си представим следния модел: човечеството се състои от контингент безсмъртни същества, които имат да учат уроци, но могат да ги учат само работейки с много специфичен "инструмент", с който могат да разполагат само през някакви периоди от време - смъртна личност. Те разполагат с краен интервал от време за приключване на обучението си, и този интервал приключва. Обаче много от човеците още не са си научили урока. Ако някой ги наблюдава и има известен контрол върху събитията в живота им, какво ще направи за постигане резултатите от обучението в максимално възможна степен? (този въпрос не означава, че твърдя, че има такъв, само питам какво би направил такъв хипотетичен "свръхнаблюдател")

2. Ако техническият прогрес досега отваря поне толкова проблеми, колкото проблеми решава (а той отваря много повече, но да разгледаме по- опростен вариант), можем ли да очакваме "накрая" на този обучителен интервал внезапно да се "обърне" и да спаси човечеството ?

3. Ако техническият прогрес е съществен инструмент на доближаването до "края" на обучителния период, но в същото време е абсолютно немислимо човечеството да му обърне гръб (например-за да спаси планетата си), какво може да означава това?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Теодора!

Харесва ми тази тема! Ти питаш:

Кои са причините населението на земята да нарасне 3 пъти само за половин век? Социалните придобивки? Нарастването на икономиката? По-добро здравеопазване? Или въплъщението на многобройни души в този определен период от време точно преди �“олемия скок в Новата ера?

Защо технологиите се развиват с бясна скорост именно през този период, след като хиляди години хората си живеели спокойно без електричество, телефон и интернет?

Според мен всичко това, което си изброила или общо казано - подобрените условия на съществуване на човека водят до бързото нарастване на населението. Знаем, че при осигурени добри условия популацията на мишки/зайци или какъвто и да е размножаващ се вид нараства не линейно, ами по експонента. Също така знаем и какво ограничава прекомерното увеличение на популацията - най-вече някой неин естествен враг или изчерпване на ресурсите, осигуряващи добрите условия.

А технологиите поне за сега съм на мнение, че това е компенсаторна реакция на хората, на обществото по-точно. Ще дам един пример. Преди 100 години почти всеки фермер, наблюдавайки небето, луната, изгрева, залеза, вятъра, птиците и т.н. е могъл да си направи доста точна краткосрочна, че и средносрочна метеорологична прогноза. Сега обаче 99% от хората разчитаме на прогнозата за времето :) Мога да дам и друг пример - преди 1000 години лекарите не са разполагали със съвременните рентгрни, скенери, ехографи, лабораторни анализи, но само по външния вид, цвят, мирис, пулс и т.н. характеристики на човека са умеели да поставят точни диагнози и без да разполагат със съвременната медицинска апаратура и фармацевтика - да лекуват своите болни.

В почти всички области от живота могат да се дадат сходни примери.

И се получава един порочен кръг - колкото повече използваме технологиите за набавяне и обработване на информация, толкова повече губим способността си да извличаме и ползваме информация направо от природата.

Аз не случайно отворих темата за Леонардо да Винчи, защото според мен тези последни 50 години, които споменаваш, са само началото на края, а истинското начало започва горе-долу от началото на т.нар. от нас Ренесанс. Ще ми бъде интересно да чуя и вашите становища независимо в коя от двете теми ще се развие дискусията :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Хамелеон! Благодаря на всички. Чудесен резервоар за мислене се получи! Как му викаха там модерните икономисти и мениджъри - Think Tank. :thumbsup: Включете се повече, така моделът ще бъде по-ясен и силен, по-подробен.

Ами да се включим... :)

Темата се е развила доста интересно...

Линка към руската статия, която даде Валентин в голяма степен се покрива с моите изводи по този фундаментален въпрос... Повечето писания в нея за най-голямо съжаление отговарят на съществуващото положение на Земята... Ентропия...

Най-близки са ми постовете на Кристиян - като мислене и възприятие... и гледна точка...

За съжаление...

Поздрави

Ще пробвам и аз да задам няколко въпроса:

1. Да си представим следния модел: човечеството се състои от контингент безсмъртни същества, които имат да учат уроци, но могат да ги учат само работейки с много специфичен "инструмент", с който могат да разполагат само през някакви периоди от време - смъртна личност. Те разполагат с краен интервал от време за приключване на обучението си, и този интервал приключва. Обаче много от човеците още не са си научили урока. Ако някой ги наблюдава и има известен контрол върху събитията в живота им, какво ще направи за постигане резултатите от обучението в максимално възможна степен? (този въпрос не означава, че твърдя, че има такъв, само питам какво би направил такъв хипотетичен "свръхнаблюдател")

На този въпрос не мога да ти отговоря... Поне по начина, по който е зададен...

2. Ако техническият прогрес досега отваря поне толкова проблеми, колкото проблеми решава (а той отваря много повече, но да разгледаме по- опростен вариант), можем ли да очакваме "накрая" на този обучителен интервал внезапно да се "обърне" и да спаси човечеството ?

"Техническият прогрес" /визирам смисъла, който хората влагаме в словосъчетанието/ засилва ентропията... Съответно той на практика САМО създава проблеми... Нищо не решава... Това е една масова илюзия...

В този ред на мисли естественият според мен отговор на 2-ри въпрос е: НЕ

3. Ако техническият прогрес е съществен инструмент на доближаването до "края" на обучителния период, но в същото време е абсолютно немислимо човечеството да му обърне гръб (например-за да спаси планетата си), какво може да означава това?

Може да означава една нова цивилизация...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

аз, нямам всички отговори, но бих споделил няколко възгледа и съображения:

за техн. постижения - "смисълът в нещата, не надвишава тяхното предназначение". Те рарширяват основата и правят по-лесно издигането на "пирамидата", /образно/, от иначе, инертния материал /"суровото ние"/.

За себеподобните - получаваме "житейските си уроци", по два начина - на "сала на разума" или в "морето на страданието", /образно/, най-често - и от двете. Приложение: с шимпанзетата имаме 96% генетична прилика... /а ти и аз, и всеки друг?/. Извод: много по-вече си приличаме, отколкото се различаваме. Съображение: колко, точно, да не харесвам този до мен? Повечето от взаимните ни "упреци", са прекалено условни, което /според мен/ ги прави - несмислени, често и абсурдни.

Ако позволите, малко да се "отнеса":

за "бъдното":

"утопията" ми изключва само - физическото насилие и заплахата от него. Визирам, битово, групово, войни /без значение - "поради-що"/, глад, безводие, студ и жега /дефинируеми граници/. Подади, "досадния" факт, че без физическото ни тяло, "другото" се "излива" в "необятното", ... и там, не знаем,... може би до нова - подобно "организирана материя". Но тук и сега, имаме шанса, да "уплътним" потенциала си, ако физически се гарантираме взаимно - /всички раси, религии.. и т. н./. За целта,/не знам как ще стане - може би от страх от природа, от тероризъм.../, трябва да се приеме, праг на "бедност" и "богатство". Противоестествено е отделни "като нас" да са по-"богати", от милиони "като нас". Освен,че залъгва собстените им "недостатъчности", това представлява - непосилна /противоестествена/ отговорност. И подозирам, че го знаят, тъй като, по правило, са хора с качества... /многопосочни/. Благотворителността, е благодейна, но уви, хаотична, трудно-организируема и оттам - неефективна "индулгенция", палиатив..., но... . Та "утопия" ли е? Доколко?

Всички други "въздействия", извън физическата гарантираност, престават да бъдат "добри и зли", следователно - приемливи, надграждат "цялото", посредством "единицата". Оптимализъм" го наричам всебе си, Хармония", във цялото ... и "Смисъл" в /условно/ необятното / по-голямото "Цяло".

Ако има "висши разуми", предполагам:

идеята не е, да ни вкючат "щепсела" в общата "мрежа", /така сме безсмислен "консуматор"'/, а тук, сами, с наличната енергия сами да "грейнем",... и не заради тях,... заради себе си. Така мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

1. Да си представим следния модел: човечеството се състои от контингент безсмъртни същества, които имат да учат уроци, но могат да ги учат само работейки с много специфичен "инструмент", с който могат да разполагат само през някакви периоди от време - смъртна личност. Те разполагат с краен интервал от време за приключване на обучението си, и този интервал приключва. Обаче много от човеците още не са си научили урока. Ако някой ги наблюдава и има известен контрол върху събитията в живота им, какво ще направи за постигане резултатите от обучението в максимално възможна степен? (този въпрос не означава, че твърдя, че има такъв, само питам какво би направил такъв хипотетичен "свръхнаблюдател")
Ще ускори процеса. :)

2. Ако техническият прогрес досега отваря поне толкова проблеми, колкото проблеми решава (а той отваря много повече, но да разгледаме по- опростен вариант), можем ли да очакваме "накрая" на този обучителен интервал внезапно да се "обърне" и да спаси човечеството ?

3. Ако техническият прогрес е съществен инструмент на доближаването до "края" на обучителния период, но в същото време е абсолютно немислимо човечеството да му обърне гръб (например-за да спаси планетата си), какво може да означава това?

Всички сме свидетели и потърпевши, че техническият проблем отваря много повече проблеми, отколкото решава. Впрочем не самите научни открития са проблема, а тяхното прилагане с цел печалба или власт. Ако можехме да изключим фактора "алчност", производството и консумацията щяха да бъдат много по-умерени, следователно по-малко вредни.

Друг аспект на техническият прогрес е, че се развива на материално, триизмерно ниво. Ако предположим, че се предвижда масово преселение в едно по-висше ниво на съществуване, то материалният свят в който живеем днес, просто ще изчезне от полезрението ни. Аз вярвам в безсмъртието на душата и че животът в материалното е преходно, временно състояние.

Но понеже говорим конкретно за дадена ситуация, по повод на 3ия въпрос възможно решение на проблемите може да бъде елиминирането на факторите алчност, печалба, страх, власт, с други думи казано, да станем по-добри и съзнателни, да доведем до минимум индустриалната дейност. В книгите на Владимир Мегре има доста подробни планове и решения напр., съвсем реални и реализуеми. Обаче други казват, много е късно, даже и още днес да спрем всякаква индустриална дейност, процесът е станал необратим, природата (материалният свят) е обречена. Е, тогава, както се казва, Бог да ни е на помощ. :) Интересен решителен момент от човешкото развитие описва Роберт монро в една от книгите си - момент, когато бъдещето на Земята ще се реши не от Бог или от извънземни, а единствено от избора на всеки един от нас.

А технологиите поне за сега съм на мнение, че това е компенсаторна реакция на хората, на обществото по-точно. Ще дам един пример. Преди 100 години почти всеки фермер, наблюдавайки небето, луната, изгрева, залеза, вятъра, птиците и т.н. е могъл да си направи доста точна краткосрочна, че и средносрочна метеорологична прогноза. Сега обаче 99% от хората разчитаме на прогнозата за времето smile.gif Мога да дам и друг пример - преди 1000 години лекарите не са разполагали със съвременните рентгрни, скенери, ехографи, лабораторни анализи, но само по външния вид, цвят, мирис, пулс и т.н. характеристики на човека са умеели да поставят точни диагнози и без да разполагат със съвременната медицинска апаратура и фармацевтика - да лекуват своите болни.

В почти всички области от живота могат да се дадат сходни примери.

И се получава един порочен кръг - колкото повече използваме технологиите за набавяне и обработване на информация, толкова повече губим способността си да извличаме и ползваме информация направо от природата.

А, тука улучи право в десятката! Какво излиза? Техническият прогрес прави от нас оглупели, изолирани, зависими хора? Изгубили сме ценни, хилядолетни знания и опит, за да служим на машини?

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Ще пробвам и аз да задам няколко въпроса:

1. Да си представим следния модел: човечеството се състои от контингент безсмъртни същества, които имат да учат уроци, но могат да ги учат само работейки с много специфичен "инструмент", с който могат да разполагат само през някакви периоди от време - смъртна личност. Те разполагат с краен интервал от време за приключване на обучението си, и този интервал приключва. Обаче много от човеците още не са си научили урока. Ако някой ги наблюдава и има известен контрол върху събитията в живота им, какво ще направи за постигане резултатите от обучението в максимално възможна степен? (този въпрос не означава, че твърдя, че има такъв, само питам какво би направил такъв хипотетичен "свръхнаблюдател")

2. Ако техническият прогрес досега отваря поне толкова проблеми, колкото проблеми решава (а той отваря много повече, но да разгледаме по- опростен вариант), можем ли да очакваме "накрая" на този обучителен интервал внезапно да се "обърне" и да спаси човечеството ?

3. Ако техническият прогрес е съществен инструмент на доближаването до "края" на обучителния период, но в същото време е абсолютно немислимо човечеството да му обърне гръб (например-за да спаси планетата си), какво може да означава това?

1. Космическата еволюция си тече с определен ритъм. Нещо като разписанието на една гара. Ако не стигнем навреме до гарата и изтървем влака, ще трябва да чакаме следващия. Учителите не могат да направят нищо повече от това да ни дадат карта, показваща различните пътища по-които да стигнем до гарата и условията, които съпътстват всеки един от тях и други съвети свързани с пътуването. Обаче в никакъв случай няма да ни носят на ръце.

Извън темата: Ключовият момент за човека ще бъде в петия планетарен глобус на пети кръг.

2. Не. Проблемът не е в техническия прогрес, а в състоянието на човешкото съзнание. Разликата в съзнанията на отделните хора е твърде голяма. В такава разнородна среда е трудно да се правят каквито и да е прогнози. Преди всичко от значение е да се формира едно достатъчно голямо ядро от хора устремени към духовното си развитие, чийто импулс в последствие да бъде предаден и на останалите.

3. Техническия прогрес е в следствие на овладяването на по-финните енергии. Това разбира се е опасно без наличието на определена морална основа в човека. Затова вероятно по-нататъшния технически прогрес ще бъде забавен, докато любовта и мисълта на постигнат определен баланс в човека. Техническия прогрес е дошъл за да измести сляпата религиозност и неспособност за мислене в болшинството у хората. Но и в двата случая (религиозната отдаденост и науката) липсва любовта в отношенията между хората, като мисълта също, в общия случай, все още е твърде слабо развита.

Линк към коментар
Share on other sites

Еволюцията на съзцнанието няма нищо общо с това, което наричаме напредък на технологиите. Повечето от тези технологии не са основани на естественото развитие на човешките знания. Земята- според твърденията на различни езотерични учения, както според твърденията на археолозите, е претърпявала неколкократно смяна на полюсите- средно през период от около 13000 години. Сега са минали почти 13500г от последната смяна на полюсите. По време на смяната на полюсите, геомагнитното поле на земята силно се дестабилизира и изчезва за период от около три дни- толкова са според описаните от Исая, и от Йоан, и от други пророци, предсказвали "края на света". Установени са уникални свойства на геомантията и слоя под нея, който буквално се втечнява, така че "обвивката" на земята, свободно може да си се "върти". Но, най-важно е друго. Няма ли геомагнитно поле, това е проблем. Цялата информация на човечеството зависи както от геомагнитното поле на земята, така и от собственвото биомагнитно поле, което е устроено идентично. Повечето хора нямат и идея за това, какво ли ще да е биомагнитното им поле, и още по-малко- как да го поддържат. Този процес засега става автоматично- докато земята има някакво геомагнитно поле, човешкото биомагнитно поле също ще е налице, но ако човек не може съзнателно да поддържа своето биомагнитно поле, ще се случи точно това, което се случи преди 13500г.

С основание се твърди, че древните хора са били много по-напреднали от това, което наричаме "напреднал" човек. Прогресът и технологиите са били много по-висши от тезди, които сега имаме, при тожва- без нито един апарат или машина, конструирана и сглобена, без нито един компютър...Преди 13500г. когато се сменят полюсите на земята за пореден път, значителна част от хората, поради това, че в планетарната ни история има и други намеси, от други култури и цивилизации, то при последното такова явление, огромна част от човечеството не успява да се подготви и да преодолее поредната смяна на геомагнитните полюси. Когато няма геомагнитно поле, и човек не може да поддържа своето собствено- остава тук, в триизмерния свят, а това е страшно...Днес в Тибет са намерени останки от град, който според археологичните находки е бил морско пристанище, а сега е къде-къде по-навътре в континента и на доста високо надморско равнище...Та, в такова състояние природните бедствия са едно на ум, а второто е, че няма ум, няма памет...Паметта, знанията и всичкия опит на човека се съхраняват по най-надеждния начин- на магнитен носител- собственото биополе, а когато няма такова...който оцелее след подобно явление на смяна на геомагнитните полйюси, ще трябва наново да преоткрива огъня...Но, наистина има определен брой Учители, които отдавна са завършили своя път, но по свой избор съзнателно остават тук, за да помагат в развитието на планетарното съзнание- а това вклрючва много повече от човеците. И така, след последното такова бедствие, в различни часдти по света, сякаш от нищото, възникват култури. Според съвременните схващания, ако прочетем внимателно, ще направим същите изводи- вчера съм бил дивак с копие, живеещ в пещера, а днес се събуждам с азбука, с култура, с познания за звездите и т.н.- това е делото на тези Учители тогава. Дават едно количество информация, което като цяло, остава почти едно и също до около началото на ХХв. Днес вече се знае, че дестабилизацията на геомагнитното поле, "подготовката" на земята за смяната на геомагнитните полюси е започнала още в началото на ХХ век. От началото на ХХв. до средата му, наличната информация в началото на века, се удвоява, но не е само това...През 70-те години, наличната информация от 50-те години също се удвоява, а в началото на 90-те, се удвоява информацията от периода на 70-те, а днес вече темпото е толкова бясно, че ние, приемайки това положение за нормално, ако имахме възможността да "докараме" един професор от началото на ХХв., то той би полудял за месеци и не би издържал.

Само преди около 7500г., тук, по нашите земи, такова нещо като Черно море не е съществувало...

Както и да е- днес нищо от т.нар. технологии не ни "топли"- няма нито една еволютивна технология, отговаряща на нуждите на човешката еволюция....Всичко се свежда до откриване на начини за постигане на дълголетие и физическо безсмъртие, клониране, и т.н.- а това не е присъщо на естествения човешки стремеж...

Освен това, толкова милиарда човеци, толкова много тела...и минимално колричество Души...Бездушен човек е доказуемо понятие, и понятието Живот има различна стойност в тези случаи....Бездушния човек е феномен на съществуване, тялото му е буквално наето за други цели- да отрасне, дза стане учен, да се човърка в ембрионите, и да открие гените на това или онова, за да може да предложи един ден метод за отглеждане на човешкси органи във ферми- да речем свинеферми, но свинете ще се раждат и живеят с една единствена цел- да бъдат източник на сърца, дробове, панкреаси- които ще са човешки естестнвено....Това, човек с Душа не би могло и да му хрумне дори...

Затова онези, които идват на земята с Душите си, за да се учат и развиват, предпочитат "третия свят". Днес ние не разбираме, че пътят на Душата е еволюционната пътека, която е нужна за следващия етап от развитие, не разбираме учението на Душата, кояьто понякога за да се развие по-бързо, предпочита да се роди в тяло, което отраснало до няколко години загива, но това е достатъчно за Душата да достигне нужното ниво...

Живеем като човеци и боледуваме от илюзията, че съзнанието ни е затворник вътре във физическото ни тяло, а от това по-голяма илюзия едва ли може да има...

За съжаление, технологиите, компютрите, виртуалното пространство- това е проява на култура, еволюционно стояща на по-ниско стъпало от човешкото, но с претенции да прескочи няколко стъпала наведнъж, и с мерак да се "надхитрява" с Твореца...добре поне, че днес на много места по света човешката Душа показва същината на понятието "технология"- защо са всичките усилия да трансплантираме например ръка, след като Душата познава технологията отдавна, чрез която може да си произведе ръка на физичеко ниво, ако по някаква причина изгуби своята...Но, сякаш пропорционално на тези случаи, които се появяват, наистина се получава следното явление: Малцина се събуждат като Души, точно толкова Души, колкото е нужно, а всички останали заспиват все по-дълбоко и по-дълбоко, извеждайки вън от себе си, под формата на технологии възможностите си за развитие...

Като бях в училище, повечето деца нямаха и домашен телефон дори, и за да излезеш и да ги намериш, не беше нужно повече от една уговорка в училище, ако се наложи да ги потърсиш- намираш ги лесно, защото имахме макар и оскъдни остатъци от "вътрешен комуникатор-навигатор", чрез който това беше възможно...освен това, когато се разберем в петък за среща в неделя, много малко фактори биха променили срещатаза мач в кварталното игрище в неделя...

Днес всеки носи в себе си поне по един мобилен телефон...и само чрез тази малка вещ, нивото му на отговорност спада с над 80%....Уговорката от сутринта за обед, просто отпада с едно позвъняване:"ами няма да мога да дойда"...

Технологиите до момента не са нищо друго, освен извадени навън човешки качества, способности и т.н., които веднъж излезли навън, закърняват отвътре...

До пълната зависимост на човека от "външните технологии" почти се е стигнало- не случайно различните хора са различно податливи към тази екстериоризация, и естествения механизъм по който се групират етнически, като нации, като континентално разположение, създава възможност за определени райони да бъдат като пример както в посоката "навън", така и в посоката "обратно навътре", но тези, от втория тип, са "видими" и "осезаеми" само в случай на непълна "ампутация" на вътрешно-комуникационните възможности на човека....

Естествено, не може да се отрекат технологиите изцяло. Може да се ползва всичко, но в разумните граници.

Линк към коментар
Share on other sites

Великолепен анализ и синтез! :3d_125:

Благодаря.

Технологиите до момента не са нищо друго, освен извадени навън човешки качества, способности и т.н., които веднъж излезли навън, закърняват отвътре...

Най много тъгувам за изгубената ни способност /знание/ -да летим. :3d_086:

Да летят /телепортират/ физическите ни тела,.

Да летят душите ни , мислите ни, високо , дълбоко в звездното небе.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...