Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кастанеда


selsal

  

22 гласа

  1. 1. Познавам ли нагуалстката практика на Кастанеда?

    • Да, отлично
      3
    • Да, достатъчно
      2
    • Да, донякъде
      6
    • Не, но бих желал
      5
    • Не, и не се интересувам
      6


Recommended Posts

Елф, познавах кастанедовци, които масово преминаха на марихуана. Надявам се, че са си научили вече урока.

Иначе на мен книгите му ми харесват - в тях има доста жизненост и чувсто за хумор.

:3d_108:

Споменът ми е че беше малко обяснение почти незабележимо, но съществено. За жалост доста хора са го пренебрегнали...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, така е.

Описанието е в началото на книгата "Пътуване към Икстлан".

"Няколко месеца след този разговор дон Хуан постигна онова, което си бе наумил- да ме научи да "спирам света"

Това паметно събитие в моя живот ме принуди да направя нов обстоен преглед на десетгодишната си работа. Стана ми ясно, че първоначалното ми мнение за ролята на психотропните растения е погрешно. Те не бяха най- важното в описанието на магьосника за света, а само средства да се циментират, така да се каже, ония части от него, които иначе не бях способен да забележа. Упоритоста с която се придържах към стандартното си възприемане на действителността, ме правеше почти глух и сляп за старанията на Дон Хуан. Затова тяхното използване се налагаше просто от липсата на чувствителност от моя страна"

smile.gif. Това което сега четем като толтекски мъдрости и видове терапии.

Обучени сме от деца да възприемаме света по определен начин. Това твърде често ни пречи да видим голяма част от реално заобикалящата ни действителност. Според индианските магьосници, светът който ни заобикаля, не е реален, той е само описание.

Детето като се роди има своите водачи, които му описват света по техния начин и така той влиза в тяхната илюзия и светът за него става такова описание каквото са му направили.

Често хората влизат толкова дълбоко в това описание, че губят чувствителност към голяма част от реалността, не могат и не желаят да могат да я приемат. Затова и хората не се разбират.

В същата тази книга на 5стр има описана една много интересна история за взаимоотношенията на баща- проблемно дете, която завършва с думите:

"Ако човек се опитва да спре подобните си, винаги трябва да бъде извън обкръжението, което ги подтиска. По този начин може да се въздейства върху натиска на обкръжението."

Това е един от методите.

А относно психотропните растения, самия Кастанеда споделя в същата тази книга, че писанията му преди нея са били изцяло фиксирани върху халюциногените поради незнание и неумение, от тук нататък, той се научава да "спира света" и изключва като метод всичко свързано с психотропни вещества.

Линк към коментар
Share on other sites

"Просветлен учител ли е гуруту на Карлос Кастанеда, Дон Хуан?

АКО СЪЩЕСТВУВА човек като Дон Хуан, той тряб­ва да е просветлен, трябва да е като Буда или като Лаодзъ -но човек като Дон Хуан не съществува. Книгите на Карлос Кастанеда в деветдесет и девет процента са фантастика -красива, хубава, но фантастика. Както съществува научна фантастика, така съществува и духовна фантастика. Същес­твува третостепенна духовна фантастика и първокачествена духовна фантастика: ако желаеш третостепенната, чети Лобсанг Рампа, ако искаш първокачествена, тогава чети Карлос Кастанеда. Той е голям майстор - на фантастиката.

Ала аз казвам деветдесет и девет процента. В него има един процент истина скрита тук-там; ще трябва да я откри­еш. Струва си да се чете дори и като фантастика. Не се за­нимавай с фантастиката на Рампа, защото това са глупости, създадени от един посредствен ум - и съвсем естествено - създадени за посредствени умове. Да се чете обаче Карлос Кастанеда си струва. Когато казвам фантастика, нямам предвид да не го четеш, имам предвид да го четеш по-внимателно, защото в него има един процент истина. Ще трябва да го четеш много внимателно, но не му вярвай сля­по, защото той е деветдесет и девет процента фантастика.

Той може да ти помогне да се развиеш - може да съз­даде у теб желание да се развиваш. Затова казвам, че е хубав. Но може и да спъне твоето развитие, ако го приемеш буквално.

Този мъж Карлос наистина е много интелигентен, много способен. Много рядко се среща такава интелигент­ност - защото е много лесно да напишеш научна фантасти­ка, не се изисква кой знае какво въображение, но да се съз­даде духовна фантастика е много, много трудно; човек се нуждае от един много артистичен и пълен с въображение ум. Понеже как можеш изобщо да си представиш нещата, които не познаваш? Затова казвам, че там съществува един процент истина. Върху този един процент истина той е ус­пял да издигне голяма постройка. Върху този един процент истина е успял да проецира много въображение. Върху тази йота истина е изградил цялата къща, красив дворец - при­казка. Но този процент истина съществува, иначе това ня­маше да е възможно.

Така че един процент от Дон Хуан трябва да е тук или там. Той трябва да е срещнал някого; може би името му е Дон Хуан, може би не е, това не е важно, не е от значение. Карлос се е срещнал с някой, който е по-висш, с някой, който е знаел известни тайни. Може би той не ги е разбрал, може би ги е откраднал, може би просто ги е заимствал от някой друг. Но се е срещнал с някой, който по някакъв на­чин е притежавал някои факти от духовния живот и този човек е бил способен да създаде една фантазия около тях. И фантазията става възможна, когато използваш наркотиците като помощ - много е лесно, защото наркотиците не са нищо друго, освен помощ за фантазията.

Този човек трябва да се е срещнал със същество, кое­то е знаело нещо и след това с помощта на наркотиците, ЛСД и разни други[1], той е проектирал тази малка истина във въображаеми светове. След това създава цялата си фан­тастика. Това е наркотично пътешествие, но само по себе си е един добър експеримент. И когато говоря всички тези неща, по никакъв начин не осъждам Карлос. Всъщност, аз обичам този мъж. Това е необикновен полет на въображе­нието и ако това е сто процента фантастика, тогава самият Карлос е необикновен човек. Ако не се е срещал изобщо с никого, той трябва да притежава този един процент от ре­алността в себе си. Защото в противен случай е невъзможно можеш да построиш къща, само върху някаква основа, дори и измислената къща се нуждае най-малкото от основа в реалността. Можеш да построиш къща от карти за игра, но ти трябва поне опора, твърда опора. Поне това е истина.

Затова чети, защото ще трябва да четеш. Всяка епоха има свои фантастики, романи; човек трябва да премине през тях. Ще трябва да четеш. Не можеш да избягаш от Карлос Кастанеда. Но помни, че само един процент е исти­на - и ти трябва да я откриеш.

Ако си чел книгите на Гюрджиев, в частност "Всичко и всяко", тогава можеш да добиеш необходимото умение, за откриването на истината, как да отделиш плявата от зър­ното. Ако не си чел "Всичко и всяко", тя (т.е. книгата) ще е добро начало. Най-напред трябва да прочетеш "Всичко и всяко" на Георгий Гюрджиев, и след това можеш да четеш книгите на Карлос Кастанеда. Да се чете Гюрджиев е много трудно обучение; всъщност, в света съществуват не повече от няколко дузини хора, които са изчели изцяло неговата книга "Всичко и всяко". Много е трудно. Тя е хиляда страници, а Гюрджиев е майстор в скриването на нещата. Неп­рекъснато пише за маловажни неща, безполезни неща, при­казка след приказка - стотици страници и след това един ред истина, но търсенето си заслужава, то е диамант. Сто страници боклук, но след това се появява диаманта - струва си.

Ако можеш да откриеш диамантите в Гюрджиев, за теб това ще е голямо обучение. След това ще можеш да от­криеш какво е истина и какво не е истина в Карлос Кастанеда. В противен случай можеш да се превърнеш в жертва на измислицата. И си мисля, че много американци са се втурнали в Мексико, за да търсят Дон Хуан. Глупаво!"

Ошо "Дао - трите съкровища" т.1

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif Може и така да е. Не знам.

Основната идея за един от най- популярните нови фантастични филми е взета от Кастанеда- " Властелинът на пръстените".

Много се изненадах когато ми попадна книгата "Дарът на орела" на Кастанеда и още в началото прочетох разказа на Ла Горда( ученичка на Дон Хуан) , за кръглото камъче, което открила и щом го сложи на ръката си.......... следва точно описанието от филма smile.gif.

Но "Силмарилионите" пък (предисторията на Властелина на пръстените) е написана въз основа на Космогонията на Розенкройцерите smile.gif дали и това е фантастика??? много я мислят за такава.

А индианските магьосници имат запазено древно знание, както и арабските, и е трудно да се каже до колко са фантастика методите им.

Истината е, че вече това знание ни се представя преработено и на съвсем друго ниво.

Не е нужно да си 5 год на халюциноген, за да проумееш, че света който те заобикаля не е реалността в която живее всеки. smile.gif

Последният цитат от предния ми пост пък си е метод за манипулация smile.gif . Усвояването на манипулацията вече за никого не е тайна и т.н..

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif Може и така да е. Не знам.

Основната идея за един от най- популярните нови фантастични филми е взета от Кастанеда- " Властелинът на пръстените".

Много се изненадах когато ми попадна книгата "Дарът на орела" на Кастанеда и още в началото прочетох разказа на Ла Горда( ученичка на Дон Хуан) , за кръглото камъче, което открила и щом го сложи на ръката си.......... следва точно описанието от филма smile.gif.

Но "Силмарилионите" пък (предисторията на Властелина на пръстените) е написана въз основа на Космогонията на Розенкройцерите smile.gif дали и това е фантастика??? много я мислят за такава.

А индианските магьосници имат запазено древно знание, както и арабските, и е трудно да се каже до колко са фантастика методите им.

Истината е, че вече това знание ни се представя преработено и на съвсем друго ниво.

Не е нужно да си 5 год на халюциноген, за да проумееш, че света който те заобикаля не е реалността в която живее всеки. smile.gif

Последният цитат от предния ми пост пък си е метод за манипулация smile.gif . Усвояването на манипулацията вече за никого не е тайна и т.н..

Мислех НИЩО да не казвам, но твоя пост така ме вдъхнови:3d_015:. Мислим за едно и също нещо. Може би всеки от нас е стигнал по различна пътечка до това, но е важно, че сме в пълно единомислие по въпроса. Единственото за което си мислех вчера бързайки за курса (вместо да мисля, че и без това съм закъсняла) аз си мислех как като се прибера ще кажа на Браман като Аменхотеп IV -

ТЕБ АЗ ДАРУВАМ (има такава книга):3d_106: и щях да му връча -

Силмарилионът

skype-06.gif:)

П.П. Бях си затворила блога защото още не съм довършила с "Хрониките на Амбър "и има още много недовършени неща за които не знам кога ще намеря време понеже съм подхванала един курс и гледам между задачите да се занимавам с това, но заради Браман ще го отворя да погледне в категорията Приказни там каквото съм отсяла мъничко може да си хареса нещо :). Поздрави!

~~~

P.S. За да не отговарям в друг пост ще напиша тук, че съм напълно съгласна с поста на Браман който е след моя :thumbsup:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Какво значение е нещо, дали е фантастика или не, щом действа. Не е ли по-важно, да те накара да работиш върху себе си, да се развиваш? А то, за всяко нещо човек трябва да бъде буден, наблюдателен как му деиства.

Една фантастика за да стане добра, в нея трябва да са преплетени вечните идеи, архетипи, които движат човечеството. Примерът с филма "Междузвездни воини"! Какво от това като е фантастика. Неговата дълбочина и прецизност го направиха любим филм за един милиард души по целия свят. За този филм трябва да се отвори специална тема - колко дълбочина и висш окултизъм има в него!

Диди, Елф, Кастанеда съм го четял с много голямо удоволствие. Сега, когато доста съм се отдалечил от тази път, пак се сещам за големите бисери на Дон Хуан. И въобще не си задавам въпроса, дали е измислен или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...