Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Свръхсетивността и нейната задача в днешния материален свят


Креми (късметче)

Recommended Posts

Бях склонна да поставя темата във форум "Наука", но не в "Езотерика". Слагам я в "Човешките взаимоотношения" ,защото това е призмата, през която искам да погледнем на нея.

Защо някои хора идват на този свят с повече от обичайните пет сетива? Със способности, надхвърлящи рамките на физическото(в общоприетия смисъл)?

Други придобиват тези особености в различни моменти от житейския път, трети ги усвояват съзнателно. Защо им се дава?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Бях склонна да поставя темата във форум "Наука", но не в "Езотерика". Слагам я в "Човешките взаимоотношения" ,защото това е призмата, през която искам да погледнем на нея.

Защо някои хора идват на този свят с повече от обичайните пет сетива? Със способности, надхвърлящи рамките на физическото(в общоприетия смисъл)?

Други придобиват тези особености в различни моменти от житейския път, трети ги усвояват съзнателно. Защо им се дава?

Може би не се дават способности, а в предишни прераждания на микрокосмоса им са ги придобили, или са поставили основите им та в настоящия живот стигат до тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че всеки има тези способности само трябва да повярва в тях и да ги осъзнае.За мен тайната е в това да действаме според желанията си,да правим това което ни е по сърце ,а от там нататък събитияъа ни насочват.Това е което научих днес.Прави това което ти е на сърцето-което искаш и желаеш ,а те нещата сами си стават.Това което е най-добро за мен идва само.Това от което имам нужда ме намира,информацията ,която ми е нужна ми се разкрива и това през което трябва да мина ,за да осъзная нещо идва само.Спокойно ми е ,защото знам,че вскичко е в реда на нормалното.Всичко е такова ,каквото трябва да е.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм и с двете мнения.Ще отговоря на всяко с реален пример:

1. Даден човек от дете вижда и усеща повече от другите,може и да помага по доста нестандартен начин. Към 10-та година вече осъзнава това. И макар че е логично човек да се развива в посоката, в която върши нещата най-лесно и с желание, защото има необходимите качества, това момче/момиче избира тривиална професия, където свръхсетивността трудно би повлияла на успехите . Ползва я само в най-краен случай,примерно да измоли честен начин за спечелване на пари в крайна нужда. Не съм наясно с намесата на родителите при избора на професия , но никой не може да се намесва в целия житейски път на друг човек.

2. Друг човек , възпитаван в обичайния преди години опростенчески материализъм, все по-често чете езотерична литература, усвоява някои практики,помага на себе си и най-близките да решат елементарни здравословни проблеми.Ползва източните философии избирателно - за да отстранява пречки пред стария начин на живот, довел го до болест,до непознаване на собствените му деца и да продължава да трупа материални (как да ги нарека блага, като нищо благо не му носят) ...за правнуците може би.

Какво движи тези хора да постъпват точно така?

Изказът ми звучи критично, но не е така - аз харесвам тези хора.Трудно ми е обаче да разбера какво ги движи в действията им.

Интересно ли би било да погледнем към темата по-глобално - във връзка с еволюцията и прехода към нова ера?

България и българите в тази тема - по-различни, повече на брой, с някаква по-специална мисия или...? Вие как разбирате и усещате нещата?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Много хубави примери!

по т. 1 - типичен случай с духовно /да го наречем така условно/ кръвно наследство. То се проявява обикновено в първата половина на живота

по т. 2 - в случая след доминантната проява на кръвното наследство във втората половина на живота започва по-силно да става духовното кармично наследство //натрупаните завършени опитности -перлите-и натрупанине незавършени опитности -кармата-//. Тази схема е много опростена. Обикновено кръвното наследство / идваща от родитерлите с тяхното кръвно и кармично наследство/ и кармичното действа съвместно с кармичните фактори и трудно се слага граница между тях... :thumbsup2:

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

по т. 1 - духовно кръвно наследство....в първата половина на живота

по т. 2 - доминантната проява на кръвното наследство ...духовното кармично наследство ... (Тази схема е много опростена. ) :thumbsup2:

Зарадвах се много, valentinus :) . Мисълта Ви е изключително синтезирана. Горните изрази като цяло са ясни, но къде би могло да се прочете по-подробно по тази тема? Освен това форумът се чете наистина от много хора, аз също го препоръчах на две чисти души, които засега се борят предимно в света на материалното. Затова и се спрях на по-опростен пример. А иначе - примери много.

Четох и темата "За призваните и избраните" от 12.05.06. Разбирайте тази тема като нейно продължение, което конкретизира и актуализира...

Ще мълча два дни, за да не става диалог.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Никой не идва с повече от 5 сетива. Всички "свръхспособности", описвани тук и там, демонстрирани от разни хора, представляват проява на 5-те сетива. Всеки човек обаче си има специфична "настройка" на сетивата- обхватът, в който те действат при повечето хора, представлява като тунинг на радио- има от-до честоти, които регистрират, и сме приели най-често срещаните граници за "норма". Да виждаш цвета на звучите, да усещаш вкуса на думите- това не е допълнително сетиво, това синестезия. Естезия=чувствителност, ан-естезия-нечувствителност. Естезията, или естетиката е сбор от най-честите честоти, които възприемаме. Но, има хора, които имат и други честоти на сетивата си, поради което ги считаме за странни или "феномени". Не, всеки е феномен- ние живеем във феноменалния свят, и всеки сам по себе си е феномен.

Т.нар. "шесто сетиво" е обект на разглеждане в други тема, защото сам по себе си, човек нито може да се роди с шесто чувство, нито може да го придобие с работа, труд и т.н. Шестото сетиво е нещо, което се дарява на човека, за да удовлетвори желанието му за комуникация с Твореца- т.е. Той дарява шестото сетиво в такава фопрма и степен на развитие, според силата и степента на желанието на човек за комуникация с Твореца. Никога няма да получим нещо, което не можем да понесем.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не идва с повече от 5 сетива. Всички "свръхспособности", описвани тук и там, демонстрирани от разни хора, представляват проява на 5-те сетива. Всеки човек обаче си има специфична "настройка" на сетивата- обхватът, в който те действат при повечето хора, представлява като тунинг на радио- има от-до честоти, които регистрират, и сме приели най-често срещаните граници за "норма". Да виждаш цвета на звучите, да усещаш вкуса на думите- това не е допълнително сетиво, това синестезия. Естезия=чувствителност, ан-естезия-нечувствителност. Естезията, или естетиката е сбор от най-честите честоти, които възприемаме. Но, има хора, които имат и други честоти на сетивата си, поради което ги считаме за странни или "феномени". Не, всеки е феномен- ние живеем във феноменалния свят, и всеки сам по себе си е феномен.

Т.нар. "шесто сетиво" е обект на разглеждане в други тема, защото сам по себе си, човек нито може да се роди с шесто чувство, нито може да го придобие с работа, труд и т.н.
Шестото сетиво е нещо, което се дарява на човека, за да удовлетвори желанието му за комуникация с Твореца- т.е. Той дарява шестото сетиво в такава фопрма и степен на развитие, според силата и степента на желанието на човек за комуникация с Твореца. Никога няма да получим нещо, което не можем да понесем.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Кристиян за това, че всеки човек си има скала от-до на петте си сетива, с които регистрира външните събития. Сигурна съм, че действителната скала, с която разполагаме е доста по-широка от обичайната, с която сме свикнали да си служим - доказателство за това е пример 2 на късметче, а и всеки от нас предполагам има под ръка такива примери или дори собствен опит.

Сега дали на всички хора по презумпция са еднакво широки скалите - не знам. Но по-интересно ми е откъде-накъде се е появил този обичаен диапазон на възприятие и защо е приблизително еднакъв за 99% от хората?

Синестезия - не бях я чувала тази дума, но ми е ясно какво имаш предвид: аз например мога да усещам топлината с обонянието си като мирис.

Виж за 6-тото чувство съм на малко по-различно мнение. Ако приемем, че това е сетиво, предназначено за комуникация с Твореца, защо залагаме по подразбиране, че то се дарява?

А ако ли е така, то Кристияне, това не е ли в противоречие с тезата, която защитаваше в някои други теми - като Клиника за алтернативно лечение, Заплащане при астролози, лечители ...

Според мен то може да е в някакво латентно състояние - недоразвито, заспало и т.н. (а по мои разбирания по-скоро - забравено), но си го имаме и се проявява в момента, в който решим, че го имаме и че искаме да си служим с него.

Друг е въпросът, че тъй ако не сме си служили с него (поне в този живот) и не сме наясно как точно да си служим, това ще е доста странно за нас; човек може дори да реши, че нещо не му е наред.

Също така ако се впуснем да го ползваме, без обучение или без инструкция за употреба, ще бъдем в ситуацията на човек от преди хиляда години, изправен пред един телевизор - ще натискаме и въртим копчетата и ще се ужасяваме, че нещото вместо нормален звук, реве оглушително, или говори на други езици, или мълчи...

Освен това съм на мнение, че понякога "получаваме" и неща, които още не сме готови да понесем, но тогава пък винаги можем да се надяваме на "разбиране" от страна на Твореца - също като най-новите електроуреди с отложен старт :P

Линк към коментар
Share on other sites

Аз с петте си сетива мога да съм изключително добър лечител- трудил съм се, и за труда си всеки заслужава възнаграждението, за което се договори.

Шестото чувство е за комуникация с Твореца, и наистина се дарява- дарби много,

описани са в писанието- но, дарбата е специфичен вид Посвещение. Получаваш дарбата като Посвещение, и затова е писано "даром сте получили, даром давайте", но завършва с "работникът заслужава своята заплата". Освен това, дарбите са до време- каквато и дарба да е, тя е до време- само любовта е нещо, което не прекъсва и не е до време.

Така че, направеното с любов няма ценва- то си остава направено с любов, всяко нещо, направено с талант, развит с труд и усъвършенстнав, е обект на труд- трудът е принуда, условията са такива, че трудът е средството да се препитаваме- като изпровожда Адам и Ева от рая, такава ги благославя Твореца- да работи и с труд и пот да изкарва прехраната си...такща че,

прекъсва ми нет-а..

Така че, вън от рая..човек се трудви. Когато заживее в рая, тогава работи- по свое собствено желание, и за работата си получава заплата от работодателя си.

Шестото чувство е нещо, което при единици хора се развива. Шесто чувство и трето, пето, седмо око нямат нищо общо...Щом е око- то е зрително сетивмо, едно от петте...Шестото сетиво никой никога не е описал, защото то няма приложение спрямо другите хора- с шестото чувство човек се слива с Твореца, съответно на това сливане, изявява от себе си, с петте си сетива, толкова повече светлина от себе си, адекватно на сливането си с Твореца, т.е.поемайки пътя на алтруизма, колкото повече се слива с Твореца, чрез това шесто сетиво, толкова повече се проявява чрез петте сетива спрямо всички останали....

Но, без никакво шесто чувство, петте сетива могат да се развиват така, че да са в полза на всички. Шестото чувство е нещо, коетоне заслужава, но му се дава възможност да опита винаги когато има желание....но, трудно е за обяснение.

Във всички свои дейности, човек може да проявява само петте си сетива- в различна степен на "обхват", що се отнася за шестото чувство...мнозина са се осмелили да си припишат такова сетиво без основание, и днес много автори на езотерични издания, си верват на глупостите които пишат- това си е тяхна работа. Когато заедно с шестото чувство им поникнат и шести пръсти на ръцете и краката- може да им се верва..

Човек общува с друг човек като Душа- на Душата са присъщи пет сетива.

Когато хората станат богове, ще общуват помежду си с шесто чувство- до тогава шестото чувство е като даден телефон, без номер за избиране, само трябва да го вдигнеш като ти позвъни- не можеш да го ползваш за да звъннеш на жена си, нито на децата...т.е. това чувство ни е заложено като един зародиш, на който можем да създадем условия да порасне и да се оформи. Чрез него ние осезаваме Творението (себе си) и Твореца, и чрез него Душата ни общува с духовниите светове, които с петте си сетива не можем да опознаем. С петте сетива можем само да общуваме помежду си като одушевени същества, но не икато духовни.

ИЕ както апостол Павел споменава- първо е душевното, а после е духовното. Но, този материал по-долу, е доста по-съдържателен от това, което мен ме затруднява да изложа разбираемо.

Шестото чувство

Какво означава да усетиш Твореца в този си живот? Това означава ли, че аз ще Го усетя на вкус, със слуха си, на цвят, тоест с моите 5 органи на осезание? Та нали е написано "Вкусете и ще усетете, колко е прекрасен Твореца”. така, че какво означава да Го вкусиш и усетиш? В нашия свят ние може да вкусим и усетим само посредством своите пет органа на осезание.

Ние имаме пет сензора, чрез които получаваме в себе си информация. Очите-зрение, ушите-слух, нос-обоняние, пръсти-допир, език-вкус. И това е всичко. В нашия вътрешен компютър влиза тази информация и там тя се обработва. В резултат се получава някаква картина на света. Имаме някакъв прожектор, който прожектира върху "екран" картината на света, която виждаме.

Така ние усещаме нашия свят. Но освен тези пет органа има и още един орган за осезание наречен "кли" (съсъд) или "душа" и с този орган се усеща така, като и с другите пет природно дадени ни органи на осезание. Нашите органи на осезание са устроени така, че вътрешните и външни вибрации да съвпадат и по тази честота се усеща външното въздействие. Ние възприемаме - зрителните вълни в определен диапазон, звуковите вълни при определени честота, обонятелните рецептори реагират само на определени честоти, както и осезателните и вкусови рецептори.

Същото става и в душата (кли), ако тя е настроена на такава честота, каквато е отвън то душата усеща картината на този нов свят. В какво се състои разликата? В нашия свят се раждаме с вече готови вътрешни свойства. Тези вътрешни свойства, колебания (вибрации) са зададени предварително и по тази причина ние чрез сетивата си автоматично получаваме усещане за себе си в този свят.

С душата не е така. Тук настройката към Висшия свят е наша работа. Ние сме длъжни да създадем такава честота (вибрация) в себе си, която да съответства на външната. Тази честота се създава в нас постепенно. Първоначално по-малки честоти, след това по-големи и така до безкрайност (т.е. най-голямата честота, която може да възприеме моята душа е моето свойство, с което мога да възприема част от цялата картина. Естествено аз не мога да възприема картина по-голяма от моето свойство да възприемам света.) Напълно е възможно да съществува и друга част от цялото, която аз не мога да възприема с моите пет органа на осезание, която се усеща от кучетата, орлите, делфините и другите животни.

Техните светове остават скрити за мен. Същото е и в духовните светове: аз не мога да възприема повече от това, което ми позволява настройката на шестото ми сетиво. Моята задача се състои в това да го настроя максимално според възможностите си, а към това ме принуждава и природата. Природата ме е създала с пет органа на осезание. Тя ми ги е дала, за да съществувам днес.

Шестият орган на осезание се намира в мен в състояние на "зародиш" и аз трябва да го развия и правилно да го използвам в земния си живот. Ако аз започна да настройвам този орган на осезание това означава, че аз започвам да се занимавам с духовна работа. В съответствие с това започвам да усещам някакви вибрации. Природа или Творец това е едно и също и ни принуждава максимално да развиваме това сетиво. Задачата на човека се състои в това максимално да развие този орган.

Когато максимално развием този орган този момент се нарича "край на поправянето" ("гмар тикун") - ние ще можем да улавяме това, което е извън нас напълно - Творец. Защо Творец? Защото целия обем от мирозданието е създаден от Него, а мен ме е създал само като орган на неговото усещане. И така какво е това човек? Усещащ Творец. Цялата природа, законите на природата се наричат Творец. И Той ни принуждава да открием себе си, да обхванем своята същност. Ето това означават думите "Вкусете и усетете, колко е прекрасен Творец! Т.е. разкрийте всички свои чувства напълно така, че да усетите целия обем на мирозданието. Защо се говори за вкус? Защото това е най естествения и примитивен рецептор на човека. Вие виждате как бебето каквото и да му попадне в ръцете веднага го слага в устата. Защо? Това за него е най-лесния начин за запознаване с предметите.

То още не разбира, какво вижда, но веднага го пъха в устата. Кабалистите знаят това и затова казват: "Вкусете и усетете"! Освен това, като се има предвид, че се работи с екран, а той се намира в "Пе де-рош", в устата на духовния парцуф, затова и се казва вкусете и още, защото светлината, която влиза през "Пе де-рош", през екрана, който се намира там и се нарича "таамим” - „вкус". За това вкусете, вземете в себе си през сетивото си Висшата светлина и вкусете според своя екран и настройка на шестото си чувство спрямо външното въздействие и ще получите в себе си Светлината на Твореца. Това е и самия Творец - вътрешната светлина, която ние постигаме и усещаме.

Човека в нашия свят не може да съществува без елементарни знания за това как е устроен нашия свят и как му въздейства, какви са законите на неживата, растителна и животинска природа и човека. Не подлежи на съмнение, че колкото по-добре човек познава обкръжаващия го свят, толкова по-лесно и безопасно би съществувал.

Кой би се съмнява, че ако съдбата захвърли съвременен гражданин в пустинята и той не знае как се оцелява там, смъртта му е неизбежна. С други думи, за да се съществува в дадена среда е необходимо да се знаят законите и свойствата на тази среда. Какво в тази среда е полезно, какво е вредно и какво е опасно за живота. А за най-безболезнено съществуване сред хората човека трябва да знае, какво има в сърцето на другия и да разбира обкръжаващите го хора.

Без това качество той не може да бъде пълноценен член на обществото. Ако сред нас попадне първобитен човек, който не знае законите, по които функционира нашето общество, проблемите ни и взаимоотношенията между нас, той би ли могъл да съществува? И така, ако човека няма тези два вида знания за природата и за човешкото общество то той не може да съществува в нашия свят.

И както човека от нашия свят не може да съществува без знания за него, точно така и душата на човека не може да съществува в Духовния свят, без човек да е придобил определени знания за неговите закони и същност. Тези знания трябва да включват в себе си функционирането на духовните светове, парцуфим, сфирот и техните взаимодействия, наричани "зивуг"и следствията от тези взаимодействия. Но за да може човек да се запознае с духовните светове е необходимо да има душа.

Тогава за него става важно да изясни природата на духовния свят, защото това ще му даде възможност душата му да съществува в духовния свят. Какво означава да имаш душа? Душа това е духовен орган, който се развива постепенно в човека намиращ се в нашия свят. Раждането на душата означава постепенното появяване в човека на усещането за духовните сили, които му въздействат, появата на нови алтруистични желания и появата на минимално усещане на Твореца. По този начин заедно с физическото тяло, което живее своя физиологичен живот, в човек се появява духовно тяло, което живее в духовния свят.

Точно така, както без знание на законите на природата и обществото ние не можем да съществуваме в нашия свят, така и душата нашето духовно тяло не може да живее без познания за природата на духовния свят. И обратното. Човек, който няма духовни знания не получава душа. Това е така, защото това незабавно би му навредило. За това и Висшето управление ограничава и усещанията му. Усещането на духовния свят се получава само от този, който е способен на духовни действия с пълното разбиране и познание, как функционира тази среда, която му се открива. И така човек, който не придобива духовни знания не получава и душа. А получилият душа се развива точно така, както се развива новороденото бебе.

ИЗТОЧНИК

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Изключително интересно мнение и статия за шестото чувство, изчетох ги "на един дъх". Звучи много силно и дава поводи за сериозен размисъл...

То си е почти очевиден факт,че нашите 5 сетива се развиват обикновено в близки,но не и напълно еднакви граници.Подобно на ръст,тегло,скорост,която можем да развием и т.н.Някои от сетивата ни са в по-ограничен диапазон от този на някои животни.Интересен е въпроса,дали се развива едно за сметка на друго.

Мисля си,за нас е сериозен проблем да схванем понятия като "безкрайност" ,безкрайно малко и безкрайно голямо....

За да си в състояние да придобиеш представа за някакво сетиво,може би е нужно да го имаш поне малко-от малко развито.

Линк към коментар
Share on other sites

Учим се да ги развиваме- ако човек не проходи, няма да развие вестибуларната си сетивност. Всички знаят, че бебетата от една възраст нататък си похапват освен мляко, и други неща- най-често "гадни" на вкус, за нас големите- с удоволствие бихме им добавили подпракви..но бебето развива сетивата си, и вкусовата му сетивност ще изпадне в "шок" ако му се предлага овкусена с много подправки храна- за него храната все още е предимна необходсимост...зрението се развива също постепенно- стереоскопичното зрение, цветоусещането- всичко се раздвива простепенно, за да се ползва- нищо не е в развито състояние...

Дори и хиляди животи да си живял, и да си бил професор, и философ, и духовник, ако това ти тяло не научи азбуката, ако не усвои майчиният си език, и не се научи да чете, пише, и т.н.....от "наследството" което носи, ще се прояви само на сън.-..така че, всяко нещо изисква развиване, включително и сетивата ни- вярно е, че се раждаме с физически сетивни органи- но функцията им е съвсем друго нещо..Ако се родиш с очи, не означава че ще си зрящ...както и да е. Шестото сетиво в човека е органически зародиш- да, съвсем физически си съществува, в дясното предсърдие на сърцето, в малък участък, който дори и сърдечните хирурзи не смеят да "пипат", защо по неизвестни все още за науката причини, тази малка зона при минимално дразнене причинява смърт- никой не знае за какво служи, защо това място е толкова специално- просто е открита въз основа на закономерностите, а те са нищо повече от повтаряемост на едни и същи явления, при едни и същи условия и обстоятелства.

Езотеричните твърдения са, че точно там, в тази малка зона, се намира единствения остатък от Божествената ни природа- един Божествен праатом Светлина...там всъщтност, в тази "ясла" се ражда Христос..там, където са животните..с които по принцип общуваме със сърцето си. Ако Христос трябваше да се роди в ума- щеше да има свободна стая, и кой да бабува щеше да има...но, няма...а в обора кога ли се сещаме да влезем..Както и да е- нашето съзнание е зависимо от 5-те сетива, и се подчинява на това, което те му предложат, Христово Съзнание може да има само като функция на това шесто сетиво.

Линк към коментар
Share on other sites

" Шестото сетиво в човека е органически зародиш- да, съвсем физически си съществува, в дясното предсърдие на сърцето, в малък участък, който дори и сърдечните хирурзи не смеят да "пипат"

Този факт за първи път го чувам, изглежда не му се дава гласност,дано да греша,защото е крайно възмутително подобно "премълчаване". Дали се споменава в учебниците по Анатомия?

В едно тв предаване наскоро се твърдеше,че са открити човешки кости,които са на възраст далеееч по-голяма от появата на маймуните.Което автоматично отхвърля теорията на Дарвин.Много е лошо да се потулват такива факти.Въпреки,че вече трудно се доказва кое е истина,кое полу истина и кое лъжа.

Чела съм също,че е опитно доказано,което е напълно възможно, в момента на смъртта,човек губи няколко грама (май около 7) от теглото си.Вярно ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

С душата ... Тук настройката към Висшия свят е наша работа. Ние сме длъжни да създадем такава честота (вибрация) в себе си, която да съответства... Тази честота се създава в нас постепенно. Първоначално по-малки честоти, след това по-големи и така до безкрайност (т.е. най-голямата честота, която може да възприеме моята душа е моето свойство, с което мога да възприема част от цялата картина.

Шестият орган на осезание се намира в мен в състояние на "зародиш" и аз трябва да го развия и правилно да го използвам в земния си живот. Ако аз започна да настройвам този орган на осезание това означава, че аз започвам да се занимавам с духовна работа. ...Природа или Творец ... ни принуждава максимално да развиваме това сетиво. Задачата на човека се състои в това максимално да развие този орган.

Когато максимално развием този орган този момент се нарича "край на поправянето" ("гмар тикун") - ние ще можем да улавяме това, което е извън нас напълно - Творец. Защо Творец? Защото целия обем от мирозданието е създаден от Него, а мен ме е създал само като орган на неговото усещане. И така какво е това човек? Усещащ Творец. ... да обхванем своята същност. Ето това означават думите "Вкусете и усетете, колко е прекрасен Творец! :feel happy:

Кабалистите знаят това и затова казват: "Вкусете и усетете"! ... и ще получите в себе си Светлината на Твореца. Това е и самия Творец - вътрешната светлина, която ние постигаме и усещаме.

човека от нашия свят не може да съществува без знания за него, точно така и душата на човека не може да съществува в Духовния свят, без човек да е придобил определени знания за неговите закони и същност.

:thumbsup:

Какво означава да имаш душа? Душа това е духовен орган, който се развива постепенно в човека намиращ се в нашия свят. Раждането на душата означава постепенното появяване в човека на усещането за духовните сили, които му въздействат, появата на нови алтруистични желания и появата на минимално усещане на Твореца. По този начин заедно с физическото тяло, което живее своя физиологичен живот, в човек се появява духовно тяло, което живее в духовния свят.

:feel happy:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Шестото сетиво е свързано с душата и нейното всезнание. Това по принцип е интуицията, но не точно в смисъла в който обикновенно се разбира. Има и седмо сетиво.

А в какво точно се състои развиването на сетивата? Например, чувал съм, че обонянието в астралния свят е свързано с усещане на същността, характера на обекта; вкусът е свързан с разбиране за състава и свойствата. Също съм чувал, че усещането за топло и студено в астралния свят не съществува. По отношение на зрението, обектите могат да се възприемат в тяхната цялостна форма (вкл. и строежа им), а не само като проекция. Също така, че осветеността на средата зависи до голяма степен от бистротата на съзнанието на наблюдаващия (т.е. неговата вътрешна светлина, а не само от външната).

Линк към коментар
Share on other sites

Шесто сетиво... ами това е нещо, което не можеш да покажеш и докажеш на останалите. В някакъв момент, когато си отворил сърцето си, онова малко кътче на сърцето, започват да се случват малко странни и даже плашещи неща. Започваш да чуваш хората на други честоти, т. е. само думите, които отговарят на вътрешната ти потребност, на въпросите, които си задаваш вътрешно... Виждаш неща, които другите не разбират-по-всеобхватни моменти от живота. Поглеждаш във вестника и прочиташ отговор на въпросите си, може и да го чуеш в автобуса от някой случаен човек.....

Неприятно е, че понякога се чуват и нашепванията на зли сили, но сърцето, Любовта ти дават усещането кое е правилно и кое-не.

И Учителя ни е предупредил, че черните ще се опитат да ни объркват, но отговорите са в нас и около нас, невидимият свят ни помага....

Идва момент, в който ти е нужно съсредоточаване, за да си в реалния свят и наистина започват да те смятат за :1eye:;)

А т. нар. трето око, то всъщност обединява двете полукълба-мъжко и женско, то е синът или човек ползва по-голяма част от мозъка си, има по-организиран ум. Който е резултат от аналитична и логична мисъл+синхронично чувство-Любов.....

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

т. нар. трето око, то всъщност обединява двете полукълба-мъжко и женско, то е синът или човек ползва по-голяма част от мозъка си, има по-организиран ум. Който е резултат от аналитична и логична мисъл+синхронично чувство-Любов.....

Много хубаво казано :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Шесто сетиво... ами това е нещо, което не можеш да покажеш и докажеш на останалите. В някакъв момент, когато си отворил сърцето си, онова малко кътче на сърцето, започват да се случват малко странни и даже плашещи неща. Започваш да чуваш хората на други честоти, т. е. само думите, които отговарят на вътрешната ти потребност, на въпросите, които си задаваш вътрешно... Виждаш неща, които другите не разбират-по-всеобхватни моменти от живота. Поглеждаш във вестника и прочиташ отговор на въпросите си, може и да го чуеш в автобуса от някой случаен човек.....

Неприятно е, че понякога се чуват и нашепванията на зли сили, но сърцето, Любовта ти дават усещането кое е правилно и кое-не.

И Учителя ни е предупредил, че черните ще се опитат да ни объркват, но отговорите са в нас и около нас, невидимият свят ни помага....

Идва момент, в който ти е нужно съсредоточаване, за да си в реалния свят и наистина започват да те смятат за :1eye:;)

А т. нар. трето око, то всъщност обединява двете полукълба-мъжко и женско, то е синът или човек ползва по-голяма част от мозъка си, има по-организиран ум. Който е резултат от аналитична и логична мисъл+синхронично чувство-Любов.....

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Хората се научават да стават егоисти и затварят толкова плътно сърцата си. Те са гладни за любов без да знаят, че сърцето им е магическата кухня. Отворете сърцето си. Отворете вашата магическа кухня и откажете да обикаляте света, просейки любов. Цялата любов, от която се нуждаете, е във вашето сърце. Вашето сърце може да създаде всякакво количество любов, не само за вас, но и за целия свят. Вие можете да давате своята любов без условия, можете да бъдете щедри с вашата любов, защото имате магическа кухня в сърцето си. Тогава всички тези гладни хора, които вярват, че сърцето е затворено винаги ще искат да бъдат близо до вас заради вашата любов. (Дон Мигел Руис)

:3d_053:
Линк към коментар
Share on other sites

Ето къде намерих отговор ....заповядайте..... и продължавам да чета.

"Внушават ми, че всеки човек приема космическа енергия (божията любов и благодат), която идва отгоре във вид на светлина, преминава през неговото тяло и оттам — в земята. Обръщат ми внимание, че чо­век изразходва неразумно получената космическа енергия. За да може да еволюира духовно, той трябва да я натрупа и съхрани в себе си. Едва тогава ще достигне до висши възможности и ще придобие висши знания, как да яравлява.

Показват ми чаша със седем нива (дъна). Тя стои пред мен и аз я наблюдавам. Под чашата свети и грее сърце, в което е първичният космически дух. Обясняват ми, че, за да може да се напълни тази чаша догоре, не би трябвало стените й да пропускат, т. е. космическата енергия трябва да се натрупва в нас и да не се изразходва.

Питам какво означават различните нива (дъна) в чашата.

Обясняват ми, че човек, който е самотен космически дух, когато напълни своята чаша на I ниво (осъществява връзка с партньор (приятел, съпруг), чувства се в единство с още един дух и изразходва енергията си предимно за удовлетворяване на телесните потребности (храна, полов нагон), защото има минимален духовен контакт.

При II ниво човек се свързва с група или племе и изразходва част от енергията си за обща цел за добро или за зло.

При III ниво той става част от народ и може да изразходва повече от своята енергия за своя народ - за водачество (политическо или духовно).

При IV ниво човек се чувства част от човечеството и служи на тази част чрез своя творчески дух, т. е. изразходва енергията си за творчество — за добро или за зло.

При V ниво човек чувства единството с цялата земна цивилизация (хора, животни, растения). Той може да изразходва енергията си за цялата цивилизация — за съзидание или разрушение.

При VI ниво човек добива способност да вижда видимо и невидимо и става част от видимия и невидимия свят, използва енергията си (включително и на ниво биоенергия) за добро или за зло.

При VII ниво човек се слива с космическите сили и става част от космическата цивилизация. Той получава способност да управлява всички енергии, като изразходва своята биоенергия или за запазване, или за унищожаване, разграждане на света.

Показват ми как от чашата може да изтече енергия за добро или за зло (вдясно или вляво), т. е. енергията, която се приема, е една и съща, но от нравствеността на индивида зависи за какви цели ще я из­ползва.

Показват ми човек в поза „лотос" и ми обясняват, че при тази поза космическата енергия се натрупва и зарежда тялото, а не изтича в земята, тъй като стъпалата, от които тя преминава в земята, са обърнати нагоре.

Съветват ме да задържам повече енергия в себе си и да не се изтощавам и пилея за обикновени лични неща.

„Енергията, която привлича всички, е Любовта" — ми казват.

Из "Свръхсетивното познание" М.Везнева (spiralata.net)

Също там интересно: тълкуване на глаголицата и връзка с българската история и развитие.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Шестото сетиво в човека е органически зародиш- да, съвсем физически си съществува, в дясното предсърдие на сърцето, в малък участък, който дори и сърдечните хирурзи не смеят да "пипат", защо по неизвестни все още за науката причини, тази малка зона при минимално дразнене причинява смърт- никой не знае за какво служи, защо това място е толкова специално- просто е открита въз основа на закономерностите, а те са нищо повече от повтаряемост на едни и същи явления, при едни и същи условия и обстоятелства.

За първи път чувам това, в кардиологията други неща са на дневен ред... Кристиян, би ли могъл да кажеш за коя точно зона става въпрос? И защо смяташ, че това място е материалната основа на шестото сетиво?

И още един въпрос - какво точно разбирате под "шесто чувство"? Аз съм съгласна с цитирания от Кристиян текст, че хората влагат различен смисъл в тези думи. Най-често шестото чувство се идентифицира с интуицията - интуитивните усещания към хора, предусещания на бъдещи събития.

Какво точно е шестото чувство? Има ли го винаги или се появява в определени ситуации, приятни или неприятни?

Линк към коментар
Share on other sites

Шесто чувство.шесто тяло и шесто ниво ,са общо взето едни и същи неща,на които ние отдаваме различни проявления.

Ето малко по темата .

"Третото и четвъртото тяло имат привиден стремеж към Бога,нереален,защото да говориш за Бога и да му се отдадвш,да посветиш живота си на Бога ,това са винаги различни неща.

Четвъртото тяло -знанието-не е способно за постигане на себепознание,защото себепознанието се нарича любов,а не знание.Себепознанието се нарича душа ,а не разсъждения.

Посвещението в петото тяло,във висшата душа означава да умреш за човешкия живот.Привидно да го има ,но дълбоко навътре в себе си ,в реалността да си умрял.

Интуицията се намира между шестото и петото тяло.Тя е несътворено слово ,което е скрито в свръхсъзнанието на човека.

Любовта превръща страданията на петото тяло в мъдрост т.е.страданията на висшата душав мъдрост.Така лщбовта.която преодолява страданията ,познава вкуса на Бога.Така петото тяло узрява.

В шестото тяло мъдрия е прекратил ума чрез пълно овладяванет.е. чрез пречистване.Не унищожение на ума,пречистване и така той е станал чист дух.

Шестото тяло е мъдрост по дълбока от света и по дълбока от вселената.Затова в Библията е казано ,че само на духа е дадено да узнае тайните на Бога.

Истинска медитация е в шестото тяло.Тука умът е отсечен от силата на безмълвието.Медитацията на шестото тяло е естетствено самопотапяне в собствения си чист дух."

Шестото чувство или интуицията се дава на човека като дар ,никой не може да си я вземе или се дава или не,може да се работи ,за да се заслужи ,но ако някой сам каже че е развил интуиция ,се лъже много.

много хора намирайки се в четвъртото тяло твърдят подобни неща ,придобивайки знанието ,запознавайки се със сухата фактология ,се лъжат че знаят всичко ,но всъщност по този начин са много далеч от мъдростта ,знането само по себе си не носи свръхсетивност или допир с другите светове нито пък така нужната чувствителност.От много знания хората понякога изпадат в безверие,защото изпадат в големи заблуждения.Границата е много тънка и е хубаво човек да се вглежда между редовете на своето знание.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...