Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Българска народна музика


Теодора Андреева

Recommended Posts

ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО!

Ой Коледо, мой Коледо,

родило се боже чедо, (2)

коладе ладе. (2)

Кравай скача от полица,

ври в котлето кървавица, (2)

коладе ладе, (2)

Запей бабо като лани,

на нас весело да стане, (2)

коладе ладе. (2)

Изт.

п.п. Е това с кървавицата не звучи много добре, но какво да се прави традиции.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На днешната дата 13.01. през 1964 г. е родена Виолета Георгиева - българска певица, една от сестри Георгиеви, изпълнителки на неделинският двуглас. Родена е в град Неделино. През 1983 г. завършва Средно Музикално училище в село Широка Лъка, а през 1988 г. - Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Георгиева е изпълнителка в ансанбъл „Тракия“ в периода 1983-1984. През 1988, заедно със сестрите си Роза, Радостинка и Надежда, записва за първи път неделенски двуглас на дългосвиреща плоча. От същата година до 1996 Виолета е солистка в Академичния хор при Академията за музикални и танцови изкуства в Пловдив.

През 2005 г. издава първия си самостоятелен албум „Заслушай Родопа“.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Мистерия на българските гласове. Това аз мога да ви кажа, че е нещо уникално, лично аз забравям къде се намирам докато слушам изпълнението им на "Калиманко Денко" или "Притури се планината" .. Оставам безмълвна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Заблеяло ми агънце,

в Тодорови кошари,

като му агне забляло,

цяло му стадо разбляло.

Тодор на агне продума,

агънце, байно, рогато,

защо тъй жално заблея

та ми стадото разблея.

Дал не ти трева зелена,

ил не ти зобта достига,

агънце Тодор продума ,

байноле бати, Тодоре,

къде е моята майка.

Тодор на агне продума,

агънце байно рогато,

таз сутрин рано в неделя,

дойдоха трима търговци,

шепа алтъни дадоха,

Рогуша на тях продадох.

Агънце жално продума,

помниш ли бати Тодоре,

когато Струма придойде,

синджир мостове носеше,

твоето стадо шарено ,

отвътре като остана.

Ти покрай бряга ходеше ,

жално си милно плачеше,

моята майка Рогуша ,

тя ти стадото изведе.

Помниш ли какво обеща,

каква ти беше думата,

рогата ша и позлатиш ,

краката ша и посребря,

защо я, байно, продаде,

на тези върли касапи.

Тодор се жално нажали,

с медян си кавал засвири,

като с кавала свиреше,

сълзи му кавал обляха.

Дълбоки са корените на българската душевност, на житейската мъдрост. Затова и до днес народните песни ни вълнуват и винаги ще се обръщаме към тях - за да се насладим на изяществото в изпълнението и хармонията, с които ни обливат и за да се разчустваме и обърнем поглед навътре в себе си...

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

През 1920 г. на днешната дата, 15.04. е родена Магда Николова Пушкарова - българска изпълнителка на народни песни.

Репертоарът й включва предимно странджански песни ("Тудоро, Тудоро", "Що ме не ожениш, мале", "Капитан Петко войвода", "Рада, бяла Радо" и др.). На 10 ноември 1944 г. дебютира като солистка в Българското радио. През 1951 г. е включена в Държавния ансамбъл за народни песни и танци с ръководител Ф. Кутев. От 1952 г. гастролира с групите "Наша песен" и "Българска песен", изнася рецитали с акордеониста Ст. Демирев и артиста имитатор Хр. Минчев. Има издадени 7 дългосвирещи плочи в "Балкантон", а във фонотеката на БНР са включени 80 нейни песни, повечето в Златния фонд. През 1994 г. в М. Търново в нейна чест е организиран Конкурс за млади изпълнители на странджански народни песни.

През 2005 г. ѝ е връчена наградата “Нестинарка” на Международния фолклорен фестивал в Бургас за цялостен принос в областта на народното изпълнителско творчество. През декември 2006 г. посмъртно излиза книгата "Чародейката на Странджа" (съставител - ст.н.с д-р Михаил Букурещлиев), която съдържа 86 емблематични за певицата песни, лично подбирани от нея, малко преди да почине.
Източник

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Руфинка болна легнала

Руфинка болна легнала

на високана планина,

никой до нея немаше

сал стара и майчица.

...

Може би ще ви е интересно да прочетете за историята на Руфинка и съдбата на нейното родно село.

В Попрелка още пазят изгубената песен за Руфинка

...

Освен че девойката е била действителна личност от преди повече от 150 години, оказва се, че днес все още има хора, които помнят дори мястото, където е погребана...

Попрелка е едно от онези призрачни села, в които ако не знаеш в коя къща има хора, може да чукаш напразно часове по изоставените порти.

Леля Ясна е един от десетте обитатели на селото и последната, която пази историята за Руфинка жива. Тя пее песента, само когато отива да нагледа гроба на легендарната девойка и да види дали и тази година е поникнало Руфинкиното цвете – кандилка.

По-подробно от тук. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

В северозападния край, където живея , най-близката висока планина е Берковската. Тя е част от веригата на западна Стара планина.Когато пътувам за екскурзии там, минавам през град Берковица или през село Бързия и винаги се сещам с умиление за Берковската духова музика.

Ето няколко нейни изпълнения:

http://www.vbox7.com/play:c1e9bd73&al=1&vid=2714820

Приятен неделен следобяд.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.youtube.com/watch?v=TVh3AOHDtso...feature=related

Въпреки че не знам кои от инструментите им са точно български, тази интерпретация пази духа ни. планини, небесна шир..

Редактирано от Vespertine
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Мистерия на българските гласове. Това аз мога да ви кажа, че е нещо уникално, лично аз забравям къде се намирам докато слушам изпълнението им на "Калиманко Денко" или "Притури се планината" .. Оставам безмълвна.

Калиманко Денко, калиманко мари, хубава,

досега си ми била, Денко мари, калиманка.

Отсега нанасетне, Денко мари, първо любе.

Изгори ме, Денко мари, попари ме,

та ме стори, Денко, калиманко мари,

сухо дърво, сухо дърво, Денко, калиманко мари, орехово.

Редактирано от lokator
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:sorcerer: Ето едно място откъдето може да изтеглите или просто да слушате любимите си автентични македонски песни в изпълнение на Стефка Берова и Косара. (И качеството е добро.)

Завет: http://makedonskipesni.bandcamp.com/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Голямата певица Стефка Съботинова ни напусна днес. Дълги години животът й беше свързан най-напред с ансамбъл "Филип Кутев", а после и с хора на радиото, който се прослави по цял свят като "Мистерията на българските гласове". Съботинова е изпълнителка на песента "Притури се планината", превърнала се в световен хит през 1994 г.

Тази година навърши 80 и получи орден Стара планина, но казваше, че продължава да мечтае за музика и концерти. Утре от 15 ч. и 20 минути БНТ 1 ще излъчи филма "Притури се планината" в памет на Стефка Съботинова.

За Стефка Съботинова казваха, че е от певиците, които не събарят крепости, а превземат души. Гласът й беше дар от Бога.

Надка Караджова:

- Ако сега ни чува някъде от небето, а тя ни чува, искам да ти кажа, Стефке, че много те обичаме. Ти остави една голяма диря с магията - народната песен, която ти прослави не само в България, но и в целия свят.

Гласът й е толкова въздействащ и емоционален, че тя влиза като солова изпълнителка още в първия албум на легендарния швейцарец Марсел Селие, който откри за света Мистериите на българските гласове. По негово предложение французинът Жаки Анона прави аранжимента на "Притури се планината" през 1994 г. и я превръща в световен хит. Тя е и един от първите български пробиви в МТВ.

Даниел Спасов:

- Тя много тъгуваше за това, че тази песен е записана доста отдавна тук в България и сега ще я цитирам - стои по рафтовете, потънала в прах и трябваше да дойде един французин като Жаки Анона, преди това Марсел Селие и да направи световен хит. Тъгуваше за това, че не можем ние българите да изведем това на световния подиум, да утвърждаваме нашите национални ценности и да ги правим световно достояние.

Още преди това българската песен е звучала във филми като "Иисус от Монреал", "Лионците", "Сътворението на света".

Повечето песни на Стефка са от Беломорска Тракия, тъй като родителите й са преселници оттам. Тя е родена в старозагорското село Розов кладенец. Всичко, което тя прави е различно - заради изключителния й талант, силен характер и вяра. Малцина знаеха, че Стефка е страстен ловец, отличен стрелец, който увлекателно разказваше за уменията си да отстрелва глигани. Казваше, че е безстрашна като мъж, когато ловува. Вярваше, че българският фолклор има бъдеще и се ядосваше, че евтино го изнасяме навън. Но продължи да мечтае .

Стефка Съботинова:

- Искам да видя картините, които са в паметта ми от детството, искам да видя една слънчева страна с много зеленина и много чистота. Искам да видя тая разсипана земя, която разсипаха и направиха на пепелища. Искам да я видя отново раззеленена, искам да видя добри хора засмени лица по улиците.

Поклон пред светлата й памет.

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

На Копришка порта тропал ли си и зелен дрян друсал ли си:3d_146:. Така се майтапят хората тук:dancing yes:.

Днес започва националният събор „Копривщица 2010"

Есито поздрави!

6688547.jpg

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

http://www.folklorika.com/forum/viewtopic.php?t=719#p14259

Ето ги и моите колеги от "Чипница" в изпълнение на "Щеркольовата" и "Ситно хоро се вие".

Вярвам, че ще Ви хареса!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

http://clip4e.org/video:zznrsvtgmn

Хора-"Мистерията на българските гласове" с диригент Дора Христова има световна слава, но прави и песни , съвместно с музиканти като Тиесто със съвременно звучене.

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 years later...

Гюрга Пинджурова ------единствената певица от детството , можеща да ме задържи пред радиото :)

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Като цяло не съм фен на народната музика (много малко слушам). Но в течение на годините започна лека полека да ми харесва повече. Донякъде защото тя е много наша. Донякъде защото започнах повече да виждам и оценявам красивото в нея и да разбирам повече текстовете. Донякъде заради заливащите ни пошлост и ориенталщина. Като дете гледах на народната музика като на нещо старческо.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...