Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Секса и ролята му в човешките взаимоотношения


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Човечеството в момента преминава към друг вид "плодене и множене". В "Новия-Стар" вид ще липсва грубото и ще се премине към финото.

Сексът е остатък от животинския начин за възпроизводство и който го надмогне... откъснал се е от веригите.

Надмогване не означава отричане, а разбиране, насищане от към изживяване от към опитност.

Да го надживееш. Да не си му подвластен и да не ти е необходимост, да господаруваш да нисшата си същност.

Сексът с половите органи е лунарен принцип и е част от втори енергиен център.

cv_meridian.gif

CV6 - Ци Хай - "море от енергия"

Линк към коментар
Share on other sites

Моята кръстница е... "стара мома" (Боже, какъв отвратителен израз). Пожелавам ти да се запознаеш с нейната творческа енергия - на сцената, дирижирайки. А също така и със "странния й характер" (изключително дълбок и благороден човек, майка на сума ти чужди деца, недоотгледани от родителите си с любов, че ги учи и на творчество, не й стига нейното). Насмешливото и опростенческо отношение на другите към нечия лична съдба (тенденциозно особено към тази на жените) и нечий личен път е причината много "стари моми" да стават това, за което говориш - защитна реакция. В този случай те се справят също толкова зле с проблема, колкото и ти със своите генерализации, основаващи се на една доволно примитивна философия за жената. Прочети си ги наново философиите и си ги смели. Толкова от мен.

Едва след падането на Богинята се е създал този прекрасен свят, в който живеем, и в който женското начало е унизено и потиснато.

Ако някой претендира за духовност и не разбира това, да отиде да пие една студена вода и да започне с духовността отначало.

:3d_146: Твърде много емоции изливаш, въз основа само на фрагменти от моя постинг, да не говорим за обшия контекст на всичките ми постинги в подобни на тази теми. Много прибързани заключения... Както и да е. И аз някога на моменти съм си мислел, че като разбера и почувствам нещо Голямо - то вероятно е върхът и че едва ли някой се е досягал до това ми равнище... Ала Животът си знае работата - кой, кога и в какво да поучи. Веднъж ще разтърси от дрямката ограниченият само до сексуалността; следващия път ще поднесе студена водица на фалшиво целомъдрения... :yinyang:

Ако внимателно си чела, дори и само от мястото, където си подбирала да ме цитираш, аз твърде уважавам наистина постигналите по-висше осъзнаване, само че твърдя - и животът и наблюденията ми все отново и отново го потвърждават - че тези човеци са още твърде, твърде ниска част от процента. Аз съм виждал евентуално такива само няколко души, може би и по-възвисени от твоята позната - но какво от това? Не мога да апроксимирам въз основа на тях и за останалите. Но наистина, ако бях предвидил, че словосъчетанието "стара мома" щеше толкова кръвно да те обиди, щях да намеря негов заместител. От друга страна, тези епитети едва ли са просто безпочвени, това си е кажи-речи една от народните мъдрости. Но същият този народ почита по съвсем друг начин определени светици, които също уж попадат в тая категория, но има и друго нещо, по-важно - и поради това за тях не се употребява масовото клише... мъдър е наистина, народът! :3d_102:

Човек или трябва реално да живее на това ниво - което би проличало дори от неговите постинги - или да преосмисли именно кое от претендираните схващания му са истински присъщи и кои са само философия, плюс, да речем, няколко кратки проблясъчета... Почти всеки ги е имал, но нека да го видим след 20 години... търпението няма да е излишно. :3d_090:

Не философията, а животът ме е довел до това заключение. Както и че прекаленото пристрастие към Мъжкото или Женското начало - това е възможен симптом на някакъв подтиснат комплекс, липса на елементарно душевно равновесие, от което нататък евентуално се тръгва по духовния път. А пък и мъдреците, доколкото ги разбираме, твърдят, че Душата е безполова, т.е. да се каже било, че Отецът или че Великата Майка е най-висшето, това е да се възприема реалността много под нивото на Божественото Единство. Но тези пророци твърдят също, че Душата и планини премества, нали така? :3d_139: Обаче това, което всеки е доказал на практика за себе си, остава само то накрая, другото се изпарява с първата зора на изпитанията в живота. :3d_100:

Накрая да се извиня и на някой друг/ някоя друга, ако съм го/я обидил с нещо. Много от въпросите, които обсъждаме, са с твърде много плоскости и си е съвсем обичайно, както да се прибърза с изводи въз основа на 1% от нечие мнение, така и именно този 1% да не е в състояние да предотврати съответното недоразумение. Особено ако мнението е балансирано, то често се атакува и от двете страни - но и това е нормално. Приятна вечер на всички! :3d_025:

Линк към коментар
Share on other sites

На това му се вика отговор. Добромире, просто си подбирай друг път по-добре думите, беше урокът. Необмислено използваните клишета ни карат да спим, точно защото използвайки ги механично е възможно да не вложим емоции и разбиране в страданието на другите и да се отнесем опростенчески към техния личен път, което не е много благородно. Случва се и в най-добрите семейства, но е добре човек да се усети навреме. Другите философии бяха ненужни.

П.П. Впрочем "стара мома" както и "дърт ерген" не са част от моя речник по гореописани причини. Сигурна съм, че и ти можеш и по-добре.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Да, вярно, принципът на огледалото! :thumbsup:

И на мен точно по същия тоя принцип ми се струва, че прекалено много тръскат гриви тези представители на огнени зодии (и особено Лъвовете) - те си знаят кои са, хайде поукротете се малко; и не само в тази тема :D

Линк към коментар
Share on other sites

Живoтът е и сблъсък. Не може без движение, екшън. Иначе... заспиваме. Трябва да има напрежение между половете, за да има и продуктивност. Стига и хората да са или добри или интелигентни, както вероятно би казал Учителя... а най-добре и двете, но това е по-скоро екстра...

Линк към коментар
Share on other sites

Дразнител е външният "ян", когато вътрешния е в недостиг.

Дразнител е външният "ин", когато вътрешния е в недостиг.

Умереността, мирът, спокойствието.. са продукти на равновесието и баланса между мъжкия и женския принцип.

Това се получава, когато мъжът намери и познае вътре в себе си жената и когато жената намери и познае вътре в себе си мъжа.

Духът - Съзнанието, няма пол, но само ако е свободно, ако е разширено, ако е глобално, ако е извисено и обхващащо всичко, а т.е. когато е: колкото в цялото, толкова и в единицата, без да се отрича нито едното, нито другото.

Когато двата лебеда (грозните патета) пият от млечното езеро - заспиват.

Тогава повърхноста на езерото става отново гладка, а дълбочината му - тиха и спокойна.

Вятърът раздухва бури в океана, а дъното му създава глобални катаклизми. Тогава, когато Земята се тресе, Водата се вълнува повече от бурно.

Нямай зависимости от Земята си, не злоупотребявай с даровете и, не се привързвай към тях и тя ще бъде твоята любяща майка, ще те опсипва с ласките си.

Домът е нужно да е чист в цялост.

Потуления вътрешен проблем е нищо повече от бомба с часовников механизъм.

Вариантите са два: или да се обезвреди бомбата, по един или по друг начин, или да се взриви.

И двата не са грешни, но винаги първия е предпочитан.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

С риск да ме обвинят в "Лъвстване", ще кажа и тук нещо (впрочем, не съм Лъв, а в дискусията с Добромир се обади социално настроения ми Водолей, струва ми се).

Дразненето е принципът на квадрата. Дразни те това, което те тласка към развитие и ти показва собствените ти недоработки. Квадратът на ниско равнище на преработка е разрушителен (Марсов аспект). На високо ниво е много творчески аспект (енергията за творчество също е Марсова). Много са разпространени творческите съюзи "на квадрат". Е, Марс освен това има тенденция и да се пилее, но тази вечер Луната излезе от Овен, ще си починете.

Линк към коментар
Share on other sites

От асрологична гледна точка да, може би, но квадрата е с чети страни, равни при това, което е ограничение, закон, няма мърдане.

Истината е в относителноста - за едни дразнането е аларма, докото за други е само болезнен звук, който им пречи.

В големия процент от хора - дразненето пречи.

Линк към коментар
Share on other sites

В големия процент от хора - дразненето пречи.

Значи не са израстнали достатъчно. Погледни Подводни, синастрическа астрология. Доста добре е описано с аспектите на различните нива. Когато хората "преработват" един квадрат хармонично, което изисква и от двамата известно равнище на "надличностност", квадратът ги стимулира към творчество. Е, възможно е да решат известно време или за вечни времена да си конфликтуват. Няма да излязат на глава, както е известно в астрологията. Това са непримирими конфликти или несекващо творчество. Как добре се вписва в нашата тема.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

За мен сексът е вид общуване , но аз съм типичен близнак. Общуването е много важно за самоопределянето ми , за творческите ми търсения.

Сексът е важна част от взаимоотношенията между хората. Не мисля ,че липсата на секс ,би ни извисила духовно или пък ,че честите сексуални контакти ,следващи някакви техники и практики на учители /като Ошо / обогатяват духовно или пък биха могли да бъдат духовни практики.

Това е като да се насилваш да говориш с непознат човек /да общуваш / с него ,въпреки , че той не означава нищо за теб и духовния ти свят, но общувайки с него ,използвайки такива и такива техники , ти си убеден , че израстваш духовно.

Сексът е напълно естествена част от взаимоотношенията между хората ,прави ги завършени , по - истински и по - осъзнати ..

Някакси сексуалната близост и общуване между двама човека дава различна осъзнатост на отношенията от тази на платоничната любов. Когато обичаме някого само на думи е едно , но когато любовта се появи , а неминуемо и сексуалния живот тогава имаме пълнокръвни , живи , истински отношения. Поне при мен е така. Сблъсъка тяло в тяло, хармоничните чувства ,ясно изразените и задоволени желания в крайна сметка дават плът на едни взаимоотношения , дори на целия живот на всеки един човек. Жената много по- късно успява да изпитва истинско удоволствие от сексуалния си живот ,да обича и секса и тялото си , толкова е мъжки все- още света в който живеем и същевременно толкова объркан. Аз вярвам ,че това ще се промени .

Женското начало , женското разбиране за хармония ,женския творчески принцип , на поглъщане , трансформиране и раждане ,ще бъде нов за света .

Линк към коментар
Share on other sites

Женското начало , женското разбиране за хармония ,женския творчески принцип , на поглъщане , трансформиране и раждане ,ще бъде нов за света .

Страхотна мисъл за лека нощ. Все пак тук никой, или аз поне, не отрича смисъла на физическата близост. Докато има нужда от нея, ще я има. Просто има хора, които нямат нужда от секс. Не мисля, че съм една от тях, но разбирам тези, които говорят за целомъдрие и не съм съгласна с опростенческото отношение към техните търсения. Мисля, че тези хора изпълняват своята роля в обществото и трябва да бъдат уважавани.

Ти си близнак, но в теб "чувам" нещо друго. Май Телец.

Линк към коментар
Share on other sites

Хаха за добро утро

Тези които говорят за целомъдрие всеки ги разбира , но някои не са съгласни с тяхното говорене.

По същата логика може да се говори и за опростенческо отношение към хората решили да правят секс и да имат деца ;)))

те по малко уважение ли трябва да получат?

Не мисля че трябва да има конфронтация просто всеки да се развива както е решил .

Тук е само форум и мнения...

Линк към коментар
Share on other sites

Тези които говорят за целомъдрие всеки ги разбира , но някои не са съгласни с тяхното говорене.

:thumbsup:

Много се [говори в този форум от някои, че били над секса, извисили се били духовно. Това за мен е повече от смешно.

На практика съм сигурна, че нещата стоят другояче. :)

Който отрича сексуалния живот, такъв, какъвто по природа ни е даден да имаме нормално между мъж и жена, отрича майка си и баща си. Отрича себе си. А който отрича себе си, не е себе си, а някой друг...

Внимавайте какви книжки четете, че много промити мозъци срещам напоследък.

Линк към коментар
Share on other sites

По същата логика може да се говори и за опростенческо отношение към хората решили да правят секс и да имат деца ;) ))

те по малко уважение ли трябва да получат?

Не, но тези хора все пак по-лесно биват приети от самото общество, което ще рече, че към другите именно е редно да се проявява повече толерантност, защото и те имат какво да кажат и имат своя функция за духовното оцеляване на обществото. Ако обаче се изказват по начин, който подценява опитностите на другите, естествено че не са прави, а духовността им е фалшива в този случай.

Естествено това за обществото навсякъде е различно. Докато българите са крайно консервативни и страшно се месят един на друг в личния си живот (от което и именно с емахнах преди години), тук, където живея, това почти го няма. В това отношение има повече уважение към личния избор. Затова може би малко силно реагирах на стереотипите на някои хора. Не защото дълбоко съм убедена в едната крайност, а защото едната крайност има нужда да бъде балансирана от другата. Нали това е смисълът на дискусията?

П.П. Аз пък познавам хора, на които целомъдрието е и практика. Е, не от ранна юношеска възраст :). Според, мен това е етап и е необходимо човек да е минал през много други неща преди да стигне до такова решение, aко въобще стигне до него. Истината е, че много хора започват почти да спазват целомъдрие по съвсем естествен път. Една моя позната, която е Скорпион и сексът хич не й е безразличен, има три деца и наскоро (на майтап) ми рече: време за много секс с мъжа ми нямам, че с три деца... Не се притеснявайте, няма да им се разпадне връзката, да не почнат сега съветите в стил "леле, това е лошо". А на стари години пък хората почти сами се отказват от секса. Какво толкова? Затова пък след второто завръщане на Сатурн човек започва да вниква в други дълбини на битието. За това му е дадено това време. Но има и млади хора, които макар и да не са станали монаси, поддържат "хигиена" в личния си живот и не си лягат с някой за здравей-здрасти, както е разпространено днес.

За мен целомъдрието е някаква форма на вътрешна чистота, не е качество, което се определя от половия живот на човек, а напротив, отражението на целомъдрието върху начина, по който човек изгражда своите отношения е външната изява на нещата, която ние при повърхностно наблюдение най-напред забелязваме. Но не е външното в основата на нещата.

И така нататък. Заминавам си.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Май ограничихме секса до "двойка" която го практикува...Природата е най-големия учител, от който можем да се учим, но май сме узурпирали мястото на катедрата и всеки си е спретнал "уроци" за изнасяне...

Линк към коментар
Share on other sites

Е и аз да копна нещо мисля че си е по темата .

:))

''От секс към чувственост

Наистина ли е възможно да оставим секса, като минем през него? Струва ми се, че моят ум и тяло никога няма да спрат да го искат.

Но защо толкова бързаш да го оставиш? Щом толкова бързаш да го оставиш, никога няма да можеш. Самото бързане, самото желание да оставиш секса няма да ти позволи да го разбереш тотално. Как можеш да разбереш нещо, за което вече си решил, че е лошо, че трябва да се остави? Ти вече си отсъдил, не си го изслушал! Дай шанс на своята сексуалност.

Чух, че направили Настрадин Ходжа мирови съдия. Първото му дело влязло в съда и той изслушал едната страна. След което казал:

- Изчакайте, сега ще чуете присъдата ми.

Съдебният чиновник се изненадал, защото другата страна още не била изслушана.

Той се навел към Настрадин Ходжа и го попитал:

- Какво правите, господине? Присъда ли? - та вие още не сте изслушали другата страна!

Настрадин Ходжа рекъл:

- Какво искаш да кажеш с тази друга страна? Да не искаш да ме объркаш? Сега нещата са ясни! А ако изслушам и другата страна, ще взема да се объркам. Тогава ще е много трудно да издам присъда.

Но ще бъде ли това присъда? Вие изобщо не сте чули другата страна. Слушате вашите така наречени светци от векове насам - а те са много гласовити. Цялата им сексуална енергия се е превърнала в говорене против секса - тях си ги изслушал. Никога не си давал шанс на своята собствена сексуалност да се изкаже. Не, това няма да е правилно - ти имаш предразсъдъци. Защо? Кой знае? Може би не това е нещото, което трябва да се остави. Тогава...? Кой знае? То е може би това, което трябва да продължиш да носиш. Остани отворен. Не казвам нищо друго освен да останеш отворен. Медитирай дълбоко. Докато правиш любов, нека медитативността да проникне в твоя любовен акт. Наблюдавай! И забрави всички предразсъдъци, с които са те отгледали - цялото това формиране, насочено против секса, те прави по-сексуален и тогава почваш да си мислиш, че сексуалността е проблем за теб. Самата сексуална енергия не представлява проблем. Антисексуалният ум е този, който създава перверзията.''

источник;

''За зрелостта''

Ошо

Прозрения за един нов начин на живот -отговорността да бъдеш самият себе си

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак ако липсва стремеж сексуалността да бъде причистена, лишена от егоизъм, изпълнена с любов и възвисена, има опасност да развием култ към нея, т.е. тя да ни подчини. После се появяват и други изкривявания. До тука в тази тема не съм видял никой да отрича секса (говоря за физическия), а се забелязва един стремеж той да се издигне на едно по-високо равнище. Никой човек практикуващ (колко неточна дума) целомъдрие няма да отрече секса. Говоря за хората които са постигнали контрол над сексуалната си енергия, а не я подтискат.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава контрол над сексуалната енергия, моля разяснете ми това, че нещо не го разбирам. Разбирам, когато някой по рождение е импотентен, също малопотенциите разбирам, разбирам и мено и андропаузите, но контрол над сексуалното влечение при полова зрялост и изявен потенциал не успявам. Та как точно се получава това, ако е някой така любезен да ме светне?

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда наистина сега не ни върви добре тая тема, а и Орли е прав, че старата подобна беше по-хубава и май че нищо не прибавяме тук по същество към вече многостранното обсъждане там... Не че не би могло, но вместо да дебатираме "ляво", "дясно" или "център", далеч по-добре би било да видим как да се постигне хармония, независимо от личното решение. Защото и в трите варианта човек може да бъде балансиран или дисбалансиран; ако се разглеждаха конкретните условия, при които съвместният живот е такъв, при които целомъдрието има шанс да стане истинско, а не подтисническо и т.н. - може би тази трябваше да бъде насоката?! :thumbsup1:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...