Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Жената


Аделаида

Recommended Posts

Кон, искам да ти кажа, че по-голямата част от света и по-образованата би ме подкрепила в моите виждания. Не знам дали си наясно с феминизма като концептуална структура какво представлява, но доста от съвременните жени - интелектуалки споделят именно тези възгледи. За мен са малко крайни, но наличието им потвърждава и нуждата на обществото те да съществуват.

 

С други думи , равнопоставеността на половете се зароди в обществото като условие на съществуване едва в началото на 20 - ти век. И е нормално все-още много хора да си блъскат главите над преимуществата и ролите на половете, да ги преразпределят и категоризират след като преди всичко е важна личността на отделния човек, правото на глас и реализация и на двата пола, като това включва пълно приемане на недоминантите стойности и на двата пола. Няма да намесвам и сексуалността, защото ще стане мазало.

 Щом ти се пише толкова много, пиши, изразявай правото си на глас, но все пак темата е за жената и предлагам да се върнем към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Тук въпросът е кой какво изразява. При всички случаи е важно нещата, независимо колко са противоречиви, да бъдат изказани в нужната форма с подходящата енергия. Няма значение точно каква е информацията. На някои семинари каня колежка или участничка да изразят женската гледна точка по даден въпрос. И слушам аз и си мисля "ами аз бих казал същото". Ама въобще не е така :) 

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

Кон, искам да ти кажа, че по-голямата част от света и по-образованата би ме подкрепила в моите виждания. 

Първо, относно нашия спор тук: дори и да си по - умна, това не означава автоматично, че си и по - права в конкретния спор (поне на мен ми се струва, че по - високият интелект, не е гаранция за по - голяма правота във всички ситуации).

След това. Можеш ли да изредиш различията между моите и твоите виждания? Доколкото аз разбирам, ти изцяло отричаш това, че биологията играе някаква роля по отношение на качества, влечения (тук не става дума за абсолютизиране), отричаш че има неща, които са по - често срещани при единия пол, отколкото при другия. Мисля, в изброеното са разминаванията. В този ред на мисли, изпитвам съмнение, че по - образованата и по - голямата част от хората по света, биха те подкрепили. Но ако тръгнем да търсим и публикуваме информация кой от колко и какви хора би бил подкрепен..., много дълга история...

 

 

За мен са малко крайни, но наличието им потвърждава и нуждата на обществото те да съществуват.

 

Не знам какви точно са възгледите на жените, които определяш за "малко крайни", но допускам, че техните разбирания може да са на другия полюс/близо до другия полюс, ако приемем, че отношението към жените в някои мюсюлмански общества е единият полюс...

 

 

И е нормално все-още много хора да си блъскат главите над преимуществата и ролите на половете, да ги преразпределят и категоризират

Благодаря за снизходителността... :lol: Но аз все пак, писах за личността: в коментарите ми има неща, които излизат извън рамките на материалистичното мислене. Далеч съм от мисълта, че един или дори няколко психологически текста, могат да дадат изчерпателна картина за дадена личност (все пак, всеки човек е една малка вселена). Не отричам равнопоставеността и това хората да избират кой с какво да се занимава - било то в домовете им или извън тях.

И понеже темата е за жената, ще кажа за жените нещо позитивно и същевременно сексистко. Смятам, че сред жените, състрадателността е в по - голямо количество, отколкото е сред мъжете.  :)

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление не мога да открия нищо от твоите разбирания, нито от научна, нито от екзистенциална гледна точка, в което да се припозная и да споделя с теб. Просто гледам някакси по-широко, по-освободено на тези неща, разбира се това са субективни определения, това са мои възгледи.

 

Не е задължително да сме на едно и също мнение, светът е шарен и всеки има право да каже това, което мисли, това, в което е убеден и вярва. От тази гледна точка ти си в правото си да коментираш темата така, както ти е угодно.

 

Но само искам да кажа, че познавам изключително развити индивидуалности от жените, които по твоята логика обитават територията на рационалността и съзидателността, биологически предопределени за мъжете.

 

 И обратнато познавам много мъже, които буквално имат женска психика. Сантиментални, свръхемоционални, неспособни да вземат решения самостоятелно, качества, които според остарялата за мен биология принадлежат автоматически на жените.

 

Просто имам богата представителна извадка и от двата пола, която много противоречи като характеристики на конвенционалните разбирания за мъжа и жената.  

 

 Ето защо мисля, че съвременния човек рециклира, ако мога така да се изразя натрупванията в психологическите модели при мъжа и жената, живее в действителността на развиващи се с много бързи темпове технологии, огромно поле от информационен поток, който е достъпен даже и за 5 - годишно дете, огромен диапазон от услуги, обслужващи всяка една специфична сфера на човешкия начин на живот.

 

Просто вече има тесни специалисти в какви ли не дисциплини, които консултират, "обучават", възпитават обществото. 

 

По тази причина човешката психика е поставена под пресата на една непрестанна еволюция и бърза трансформация, която се крепи на всички тези фактори или контекста на съвременността, която отдавна е обогатила мисленето на представителите и на двата пола. 

 

Науката е напреднала до такава степен, че отдавна общото е превзето от частното, или опита на отделния индивид, неговата среда и ситуации, с които се е сблъскал през жизнения си път са от най-съществено значение. Това са реалните модели на съществуване в бързо развиващите се общества.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Не знаех, че Радичков е бил номиниран за лауреат на Нобелова награда цели два пъти, но днес ми попаднаха едни негови цитати и много ми харесаха тези по отношение на жената..

За жените

- Жената... като сапуна е тя.

- Не знам дали е като сапуна. Пък може и като сапуна да е.

- Същата е – каза братът, който, макар и позастарял, още не бе женен, но бе имал работа с една жена и тъкмо заради това мислеше, че познава жените. – Не виждаш ли, че сапунът, когато най-добре го стискаш, най-лесно се изплъзва из ръцете ти. Колкото повече го стискаш, толкова повече се изплъзва. - "Свирепо настроение"

Селянинът лежеше по гръб, мигаше и си мислеше, че жените са колкото гневни, толкова и милостиви и че тъкмо затова са жени. Да не говорим пък, че и затова са прелестни. – "Гняв божи"

За мъжа жената е като кладенче — от която и страна да се наведе над кладенчето, той може да утоли жаждата си. – в интервю за сп. "Жената днес"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Снимка на Юлияна Светослав Шапкарова.

"Един народ не може да загине, докато сърцата* на жените му не са паднали на Земята. Но ако това стане, няма значение колко са силни воините и колко са здрави копията им." - Шайенска поговорка

*"Да падне сърцето ти на земята", според индианските традиции означава да бъдеш сломен, пречупен, победен и оставен без всякаква надежда.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...