Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Карма. Що е карма?


Иво

Recommended Posts

:) Христос Воскресе!

психо-лингвистично и невро-лингвистично препрограмиране разликата е
само в думите "психо - невро" :D , а всяко не "доброволно" препрограмиране си е = манипулиране. Тука действително важи неумолимия закон за ненамесата. Но на нас човечетата - все пак винаги - винаги ни се дава възможност да избираме дали да се препрограмираме :D щото то всичко си е смяна на поляризацията. Може пък да не е случайна тази опитност - това си е проба/подбор и винаги се помага на "полу - спящата душа", но търсеща все пак - да придобива будността и способността да различава.

Гого1111, като че ли след степен 4 на ДЕИР-а на всеки се дава реална възможност да осъзнае и съответно - да избира! дали да спре или да продължи Много си прав по темата.

Донче, благодаря ти.Подсети ме за притчата за медитиращия адепт + кобрата + спящото дете ! Размишлявах дост и направих избора си - "против коварните кобри" съм -особено пък ако знам как да действам - не се ослушвам изобщо.

Споделеното от теб всъщност си е помощ - служба/служене - професионално!

Мисля си, че всичко, което помага на дадена душа да расте + да се развива + да се реализира е част от нашето " съвместно " движение по Пътя.

Закона за намесата/ненамесата - всички го живеем - кой както и когато!Отдавна уж зорко внимавам да не се "набутвам"/намесвам ентусиазирано/спонтанно/непрофесионално в нечия "другост"/карма, дори да виждам, че душата на дадената личност губи време и енергия, но по душевно - духовния път действително нямаш право да спираш/препрограмираш - нарушава се принципа на справедливостта.

Казано ни е много ясно - да търсим първо Царството Божие и Неговата Правда/Справедливост и всичко друго/останало - ще ни се приложи/даде.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ДОНКЕ, а ако детето е дошло на земята не да учи английски, а да довърши някакъв недонаучен урок от по-преден живот? Ти сигурна ли си за какво става тогава въпрос? Никой не казва, че не можеш да дадеш съвет на детето, но зависи как го правиш. Добре е, например, че учи английски в езиковата и след това учи английска филология, защото ти си помогнала. Ти си удовлетворена и толкова! Но само ти! А детето, например е отново на Земята, за да стане химик. И ето, че се допуска честата грешка, която правят родителите, които на всяка цена искат детето им да стане адвокат, например, защото там били парите и благосъстоянието, а детето, по негова програма, трябва да се занимава с археология, защото като такъв трябва да научи някакъв недонаучен от по-преди урок? Как тогава с твоето въздействие, преди да си разбрала за какво точно става въпрос определи, че трябва да му въздействаш, да пише есета и се подготвя за ТОЙФЕЛ? Защото владееш технологии за това? И пак ти предлагам – обади ми се. Чувствам, че има неща, които трябва да изясниш за себе си, като например работата със собственото си съзнание. Защото логиката е лош съветник и е инструмент на егото човешко. По-добре е да се научиш да възприемаш света не логически, а чрез своите усещания, защото усещанията са най-важния инструмента на съзнанието. И съвета към това дете, което даваш за пример, трябва да дадеш не въз основа на логиката си, а чрез интуитивните си усещанията за детето и неговото бъдеще. Ако не включиш интуицията си, сигурен съм ще включиш логиката си. Но за нея мисля се разбрахме. Извинявай, нямам нищо лично.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че душата знае преди да се прероди за мислите, стремежите и мечтите на своите бъдещи родители и съобразно с това ги избира.

Но....всичко е много относително.

Е, само мнение.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

БЛАГОСТ, форума е създаден въз основа на една много важна тема. Не считам, че тук е мястото човек да си играе с думи, само за да стане интересен на останалите. Аз отново искам да споделя – хората не се харесват по-между си заради някаква си вербална комуникация, колкото и интересна да е тя. Те се опознават чрез това, което си казват техните съзнания. А съзнанието човешко не комуникира вербално, а чрез усещания. И тук няма място за игра на думи. Колкото до Царството Божие и Неговата Правда, търси го в себе си. То е там, а не на друго място. БЛАГОСТ, ти изброяваш Любов + Светлина + Мир + Радост. За Любовта си прав. Но забравяш нещо, което е по-важно от останалото – хармонията. Защото живеем в дуалистичен и смъртен свят и ако, да предположим, той е пълен само със Светлина + Мир + Радост, но липсва хармония в него, то той ще се разпадне. Защото, например, ако съществува само добро, какво ще стане с дуализма в нашия материален, триизмерен свят? Ще трябва, доброто да започне да се преобразува в зло, за да има баланс, т.е. хармония. Ето защо се казва – обичай и злото! Такъв е закона, братко. И не се сърди! А сега и аз искам да ти кажа една притча: Минавал Буда край река Йордан и видял един медитиращ йога, спрял се и го попитал: „Какво правиш?” – Медитирам, за да се науча да минавам по повърхността на реката. – „От колко време медитираш?” – От 40 години. - „Добре, но аз за 20 рупии ще накарам всеки лодкар да ме прекара до другия бряг.”

Линк към коментар
Share on other sites

:D

По-добре е да се научиш да възприемаш света не логически, а чрез своите усещания, защото усещанията са най-важния инструмента на съзнанието. И съвета към това дете, което даваш за пример, трябва да дадеш не въз основа на логиката си, а чрез интуитивните си усещанията за детето и неговото бъдеще.

Благодаря за съвета - точно интуитивно го възприемам и работя :))

Аз за разлика от теб на никого никакви съвети не давам - съветите не са НЛП и ти го знаеш май :)) поне надявам се :)

За тези, които все още се чудят какви са тези опасни техники ще кажа, че първото условие за прилагането има минава през т.нар. "подстройка" - т.е. аз "настройвам" сетивността си и след това емоционалността и мисленето си на вълната на детето, което се нуждае от помощ (само ако се нуждае от такава). Започвам да усещам света и да мисля като него с тази разлика, че запазвам стабилността си и самоконтрола. После не прилагам (вече) съзнателно някакви правила, а започвам да живея с детето в неговия свят като равен на него приятел и не го манипулирам, а само го стабилизирам и хармонизирам това, което е в него. След дългите години практика вече ми се случва да осъзная какво и как всъщност съм му казала чак като се чуя. По-скоро съм "проводник" и "хармонизатор" , не "водач" и в никакъв случай съветник... От стотиците ми ученици филолозите се броят на пръстите на едната ми ръка. :D но всички ползват и обичат езика... :feel happy: не работя за удовлетворението от резултата - това е смешно-субективно понятие за мен, а защото обичам да си играя с децата в техния свят :D

Простете за дългия постинг и отклонение от темата.

Колкото до мен самата - чистя си съзнанието редовно :D благодаря на Учителя за Добрата Молитва. И кармата си ( в личния си живот) успях да изчистя преди две години с помощта на Лазарев. Оказа се, че е трябвало да съм същата каквато съм в професията си - играещо си щастливо дете :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Донче,чакай да ти кажа,не си сама,според закона за ненамесата,като отида горе,не само по пръстите ще да е удрянето,май направо ще ми посинят д...ца. :D Ама защо ли не ме е много страх,хе,хе,хич даже :)
Линк към коментар
Share on other sites

Супер си е Лазарев. Много е смело да застанеш сам срещу себе си и да си признаеш, че това което си станал, го дължиш единствено на себе си и че пак от теб зависи да станеш това, което трябва да си - "със сърце чисто като кристал, с ум светъл като слънцето, с душа обширна като вселената и с дух мощен като Бога и едно с Бога"

Доколкото си спомням, само пристрастяването беше подвластно на закона за кармата. Така че, според мен всеки може да даде съвет, да помогне на някого в труден момент, стига да не е пристрастен в оценките и мненията си, да не се налага на всяка цена, да не си мисли, че е единствено прав, че само той е прозрял истината за живота и че неговата истина е единствената и е валидна за всички хора. Когато сме в състояние да бъдем добронамерени и да даваме приятелски съвети, продиктувани от обич и грижа към ближния, това не се смята за намеса, а за помощ при нужда. Малкото дете не може да се развива без подкрепата и грижата на родителите си, без знанията, които ще получи от учителите си, без опита, който ще придобие от общуването си с другите членове на обществото. Обърканият човек не може да намери верния път без добър съвет и подкрепа на обичащите го близки, приятели, педагози. Болният човек не може да оздравее без съвета на добрия лекар, психолог или духовен учител... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Да не се окажеш в състоянието на много от читателите на "Диагностика на кармата" на Лазарев. Защото това братко се казва - "психо-лингвистично препрограмиране на ДНК на човека". Е, ако си решил да не ме послушаш - това си е твоя работа. Успехи!

Ай,ай,ай! Горките читатели Лазареви!

Добре, че има кой да ги предупреди! :thumbsup2:

Така им се пада, като не знаят нищо за НЛП.

Линк към коментар
Share on other sites

Исках само да дам тон, но изглежда на никой не му се пее сега...

Сега и началото ще дам: карма и дхарма определят един общ закон, но са различни. Те са причинители на движението "праврити", но докато карма означава и предполага промяна и причиняване, дхарма - поддържане...

Линк към коментар
Share on other sites

Дхарма е следата на Вечносъществуващия.

Карма са следите от вечносъществуващите.

Оказвайки се в гледката на Следата прекъсват причините за следите и се губят намирайки се отново.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Венциславе, след като си колкова голям любител на карма, дхарма и какво ли не още от този род, би ли ми обяснил каква е разликата между източния и европейския тип човек? Защото разликата е колкото от Земята до Луната. И тогава ще разбереш кое е по-ценното за нас европейците – да изучим Китайския Гносиус или Християнския Гносиус. Тогава ще разбереш защо източните обяснения за кармата са грешни и защо нас европейския тип хорпа не ни интересуват много въпросите относно Драхма и т.н. Уверен съм ще стане ясно и защо медитацията предлагана от йоги и други не е от полза за европееца. Защото източните народи имат лявовъртящо се торзионно поле на своята човешка конструкция , а европееца дясно въртящо се поле и още две допълнителни чакри освен познатите на всички 7-м чакри. Защото източните народи ползват енергийния поток от Земята към Вселената, а ние европейците от Вселената към Земята. Що се отнася до кармата и тук въпроса не е правилно обяснен от източните религии и духовни школи. Кармата е чувство за вина, втълпено или наложено ни от страничен за нас човек. Аз бих посъветвал всички, които имат познати, които им втълпяват колко грешно, колко лошо са постъпили или извършили нещо, да ги отдалечат далеч от себе си. Разбира се да ти обяснат, че не си постъпил правилно е едно, а съвсем различно е да ти втълпят колко грешен си станал със своята постъпка. Защото точно тези техни познати или родители втълпявайки им чувство за вина ги заразяват с карма. А, кармата е заразителна болест. Тази зараза – кармата, се придава и на други. Но да спрем до тук. Може би ти и Виктор ще дадете повече обяснения по този въпрос. Венциславе, обади ми се на имейла, ще мога да ти изпратя някои материали за кармата. Накрая искам да ти кажа, че нямам нищо лично.

Линк към коментар
Share on other sites

Що е Карма според вас?  А Дихарма?

Ето какво намерих по въпроса за дихармата от Учителя:

"Вие страдате, без да знаете защо, не намирате смисъл в това страдание. Тоя човек не знае, кога трябва да бие. Индусите наричат това страдание кармично. Когато намествате крака на някого по всички правила на изкуството, страданието е на място. Индусите наричат това страдание добра карма или дихарма." (източник)

"Христос дойде на земята да покаже на хората начин, по който могат да се освободят от своята карма и да влязат в пътя на дихармата.

Какво представя дихармата? Тя е закон на благоденствие, при който човек живее в благоприятни условия, в пълна хармония. Дихармата подразбира живот на безсмъртие. Тя е живот на любовта, на мъдростта, на истината, на правдата и на свободата. Българите наричат дихармата дарба. Много естествено, като почнеш да обичаш, това е дарба. Като мислиш право, това е дарба. Като си истинолюбив и говориш истината, това е дарба. За да придобием една от тия дарби, трябва да пуснем живия Бог в себе си. – Ще си помислим по тоя въпрос.

– Няма защо вие да мислите. Пуснете Бога в себе си, Той да мисли за вас. Ако кракът ти е счупен, ти ли казваш на лекаря, как да го лекува? Лекарят знае работата си, той сам прави, каквото е нужно. И вие, като неразумния болен, казвате, че не ви трябва лекар, т. е. не се нуждаете от Господа. Не говорите истината. Всички се нуждаете от Господа. Той иде да намести счупения ви крак и казва: Ще стоиш мирно! Няма да риташ. Най-малкото помръдване ще размести счупените кости. На оня, който има карма, не се позволява да рита." (източник)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Христос Воскресе!

Прераждане (самсара), възмездие (карма) - ДХАРМА/Дихарма = дълг/служене, индивидуален морал, истинската индивидуална „роля” на всеки, личната цел в този живот, собствения път на душата = дихарма.

Тя си се живее, не знам какво има да разсъждаваме/пишем по въпроса за Дхармата...то навсякъде из форума все за това споделяме.А да се "забием" из дхарма-шастрите или будистките дхарма практики ...няма да остане време за Дихармата :P:sleeping::thumbsup2: Или има и други мнения :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Венциславе, след като си колкова голям любител на карма, дхарма и какво ли не още от този род, би ли ми обяснил каква е разликата между източния и европейския тип човек? Защото разликата е колкото от Земята до Луната. И тогава ще разбереш кое е по-ценното за нас европейците – да изучим Китайския Гносиус или Християнския Гносиус. Тогава ще разбереш защо източните обяснения за кармата са грешни и защо нас европейския тип хорпа не ни интересуват много въпросите относно Драхма и т.н. Уверен съм ще стане ясно и защо медитацията предлагана от йоги и други не е от полза за европееца. Защото източните народи имат лявовъртящо се торзионно поле на своята човешка конструкция , а европееца дясно въртящо се поле и още две допълнителни чакри освен познатите на всички 7-м чакри. Защото източните народи ползват енергийния поток от Земята към Вселената, а ние европейците от Вселената към Земята. Що се отнася до кармата и тук въпроса не е правилно обяснен от източните религии и духовни школи. Кармата е чувство за вина, втълпено или наложено ни от страничен за нас човек. Аз бих посъветвал всички, които имат познати, които им втълпяват колко грешно, колко лошо са постъпили или извършили нещо, да ги отдалечат далеч от себе си. Разбира се да ти обяснат, че не си постъпил правилно е едно, а съвсем различно е да ти втълпят колко грешен си станал със своята постъпка. Защото точно тези техни познати или родители втълпявайки им чувство за вина ги заразяват с карма. А, кармата е заразителна болест. Тази зараза – кармата, се придава и на други. Но да спрем до тук. Може би ти и Виктор ще дадете повече обяснения по този въпрос. Венциславе, обади ми се на имейла, ще мога да ти изпратя някои материали за кармата. Накрая искам да ти кажа, че нямам нищо лично.
Въпреки, че изрично подчертаваш липсата на лично отношение, то изпъква май! Към нашите източни приятели, а може и аз да съм с индийски корен. А може и някой друг участник. За европееца по-ценно е това, което сам си определи, да не повярваш, че за източноте народи е също така...

Мислил съм вероятно, че би могло да има полза да изследваш и Християнски и Египетски и Китайски гносис, но изглежда съм грешал... Мислел съм, че има и един Гносис, дето е Един...

Пък и след като обясненията са грешни, какво остава за разбиранията?!

Кармата съществува точно толкова действително, колкото и човешката дейност и донякъде наистина е болест ( по-скоро тежест ), но трябва доста назад да обръщаме погледи за да го изясняваме. По-градивно понастоящем е осъзнаване на болестно отношение към нея, а наистина не е добре това отношение да се оформя от външни хора. Който иска да си го допуска това странно явление...

Линк към коментар
Share on other sites

Ох,сега за първи път се включвам!Приятно ми е :harhar: Значи,кармата е нещо което всеки носи в себе си.Товар от мисли ,постъпки ,лични и на твоите родители .В този или минал живот.А изчистването: позитивни мисли,прошка ,светлина и вяра!

Линк към коментар
Share on other sites

:hypocrite: Кармата е резултат от натрупването на различните ни постъпки /може и да са на предците ни/ от предишните ни животи. По този начин ние плащаме за различни неща. Например в миналия си живот си бил много лош, в сегашния си живот, призванието ти ще бъде да помагаш на хората и т.н. Кармата не се променя, но съществуват и енергийни корекции, които се правят на хора, които са кармично обременени в голяма степен. :yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

Кармата е резултат от натрупването на различните ни постъпки /може и да са на предците ни/ от предишните ни животи.

Само бих добавила - не само постъпки, но и мисли, емоции, отношение, желания, начин на възприемане на себе си и света си....

Например, в личната си съдба, аз трябваше да "изчистя" кармата на няколко поколения по женска линия, които смятаха съжалението, изпълнението на желанията и жертвоготовното поемане на отговорността и страданията на близките за най-висша проява на любовта; свръхчувствителността и лесната ранимост за красив, нежен характер; нехаресването на себе си за благороден НЕ-егоизъм и т.п.

Линк към коментар
Share on other sites

Само бих добавила - не само постъпки, но и мисли, емоции, отношение, желания, начин на възприемане на себе си и света си....

Например, в личната си съдба, аз трябваше да "изчистя" кармата на няколко поколения по женска линия, които смятаха съжалението, изпълнението на желанията и жертвоготовното поемане на отговорността и страданията на близките за най-висша проява на любовта; свръхчувствителността и лесната ранимост за красив, нежен характер; нехаресването на себе си за благороден НЕ-егоизъм и т.п.

може да се погледне на тях и като на таланти и да се развият към визшето

например

съчуствието, състраданието е чудесно качество

себеотрицанието и служенето, даването, и то не само на близките, а на всички водят до много голям прогрес

свръхчувствителността е добра но без трябва да води но лесна ранимост,

позволява адекватни мерки за бързо реагиране на личностни и астрални проблеми

самоанализа, взискателността към себе си трябва да се балансират с реализъм, търпение и методичност и дават отлични резултати

просто можем да си кажем допуснах фал- как стана така

следващия път няма да го повторя

дон Риз малко е преопростил нещата с паразита според мен

Линк към коментар
Share on other sites

Венциславе, след като си колкова голям любител на карма, дхарма и какво ли не още от този род, би ли ми обяснил каква е разликата между източния и европейския тип човек? Защото разликата е колкото от Земята до Луната. И тогава ще разбереш кое е по-ценното за нас европейците – да изучим Китайския Гносиус или Християнския Гносиус. Тогава ще разбереш защо източните обяснения за кармата са грешни и защо нас европейския тип хорпа не ни интересуват много въпросите относно Драхма и т.н. Уверен съм ще стане ясно и защо медитацията предлагана от йоги и други не е от полза за европееца. Защото източните народи имат лявовъртящо се торзионно поле на своята човешка конструкция , а европееца дясно въртящо се поле и още две допълнителни чакри освен познатите на всички 7-м чакри. Защото източните народи ползват енергийния поток от Земята към Вселената, а ние европейците от Вселената към Земята. Що се отнася до кармата и тук въпроса не е правилно обяснен от източните религии и духовни школи. Кармата е чувство за вина, втълпено или наложено ни от страничен за нас човек. Аз бих посъветвал всички, които имат познати, които им втълпяват колко грешно, колко лошо са постъпили или извършили нещо, да ги отдалечат далеч от себе си. Разбира се да ти обяснат, че не си постъпил правилно е едно, а съвсем различно е да ти втълпят колко грешен си станал със своята постъпка. Защото точно тези техни познати или родители втълпявайки им чувство за вина ги заразяват с карма. А, кармата е заразителна болест. Тази зараза – кармата, се придава и на други. Но да спрем до тук. Може би ти и Виктор ще дадете повече обяснения по този въпрос. Венциславе, обади ми се на имейла, ще мога да ти изпратя някои материали за кармата. Накрая искам да ти кажа, че нямам нищо лично.

:thumbsup: Напълно сте прав/а за разликата между европееца и източните народи. Има и още много други съществени различия, като например телесна структура, начин на живот, храната (много важен елемент) и т.н. Така че, да се практикуват учения и/или специфи4ни техники е логи4но да се окаже като най-малкото вредно както за едната така и за другата раса.

Извинете ме че не ви пиша на Кирилица за сега.

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип. Вижте например кирилизатори.

Линк към коментар
Share on other sites

Не разчитайте много-много на науката, за да не се възгордеете и да не се помислите за повече от Бог.Не чакайте да дойде коварната болест или смърта, за да получите този урок - нито човека, нито науката му е по-голяма от Бог!Само когато човек страда, болен е от неизлечима болест или умира, само тогава той разбира колко е слаб, немощен и глупав.

Къде е тогава "великата" ви наука, къде са гениалните умове???

Само който не е страдал, само той се величае.

много добре казано!

Нищо не може да се добави, просто истината.

"Затова си събирайте съкровища на небето, където нито крадци обират, нито молци пояждат"

Господ Иисус Христос

бележка на модератора: този постинг е хронологично след следващия. техническата грешка причинила проблема е отстранена.

Линк към коментар
Share on other sites

А как ще обясните, приятели философи, чувството на блаженство което изпитва европееца след успешна медитация? :feel happy:

Знаете ли, че някои неща науката все още не може да обясни!Дори и Айнщайн през целия си живот е търсил обяснение за Божественото /както той сам казва - "Искам да разбера мислите на Бога."/, но необяснимото не може да се обясни с науката и с ума, а може единствено да се почувства.!

Не разчитайте много-много на науката, за да не се възгордеете и да не се помислите за повече от Бог.Не чакайте да дойде коварната болест или смърта, за да получите този урок - нито човека, нито науката му е по-голяма от Бог!Само когато човек страда, болен е от неизлечима болест или умира, само тогава той разбира колко е слаб, немощен и глупав.

Къде е тогава "великата" ви наука, къде са гениалните умове???

Само който не е страдал, само той се величае.

Ваш приятел, ваш брат!

Бъдете здрави!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Написаното от gogo1111 и вес намери положтелен емоционален отклик в мен.

Мога да добавя че на Изток считат духовността за мъжко качество, а материалността за женско, докато при нас и на Запад особено се счита точно наобратно. Също напр. месото се счита при тях за женска храна, при нас за мъжка... и т.н..

Сега не мога да обясня точно и ясно защо, но това което пише gogo111 за обратно въртящите се торсионни полета при европееца и индиеца, звучи онагледяващо.

И като говорим подробно, да не забравяме Великото преселение на народите преди векове, така че може някои от нас да са (и) с източни корени... :1eye:;)

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...