Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целомъдрието


Донка

Recommended Posts

Благодаря ти бяса. :wub:

Не ми се е случвало да пробивам бариерите, а и не ми е било цел. Но виж да ме обвинят в някакви задни мисли-да :feel happy:

Но всеки се оглежда в огледало ;)

Цял и мъдър :hmmmmm: Дам, дарява се, ако издържим изпита :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Съдейки по наблюдения върху децата ми, по-специално върху дъщеря ми, децата се раждат целомъдрени. Малко ходещо мъдро човече, с чувство за обич към целия свят, простителност, смелост... Възхищавала съм й се съвсем искрено! В такъв смисъл мъдростта е дадена и не се учи в книжките. После някъде по пътя някои от нас загубват това. Не е лесно да се живее по този начин. И започваме да търсим отново загубеното. Навсякъде, където е възможно, включително в книжките. Не толкоова да научим, колкото да си спомним?

Линк към коментар
Share on other sites

Латинче! :thumbsup2: :thumbsup2:

"Ако не станете като децата, няма да влезете в Царството Небесно"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Сексуалността може да се изявява под различни форми. Човек, който желае да израстне духовно, трябва да е в състояние да владее много неща в себе си - мислите, чувствата, постъпките, ... сексуалността - също. Някои прояви на сексуалността принизяват човека, а други го извисяват. При това по-важно е личното отношение към акта, отколкото това на партньора, а то също е важно, разбира се.

Затова не мога да приема мисълта, че човек трябва да трансформира сексуалността си в нещо друго, за да израсте духовно. Противоестествено е и не работи според мене. Може да доведе единствено до псевдодуховност. ...

От тук

А как се проявява сексуалността отделно от човешкото тяло? Хората винаги ли ще имат физически тела, и винаги ли ще създават телата за потомството си по познатия ни начин? Немалко източници твърдят, че в бъдеще хората ще се размножават чрез съвместната сила на мисълта на родителите. Ако има нещо противоестествено, то е нещата да останат такива, каквито са сега. Животът е промяна и движение. Реално погледнато сексуалността не е нищо друго освен привличане между началата – мъжкото и женското. Последното обаче трябва да се разбира в по-широк смисъл и началата да не се отъждествяват с половете. Може да се търси аналогия, но не и тъждественост. Силата на сексуалността се определя от това кой в каква степен изявява съответното начало. Но може би също е от значение и това, кой на какво ниво прави това. Един човек може да има силен магнетизъм и чар, но това е преобладаващо физическо концентриране на творческата енергия, влияещо на околните преди всичко на етерно ниво. Друг може да е с красива и привлекателна външност, друг да привлича поради емоционално сходство.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм се изразила точно, за което се извинявам. Владеене на сексуалността неминуемо включва и трансформиране на сексуалната енергия в друга, когато човек прецени, че така е по-правилно в конкретната ситуация. Но съм против отричането и отпадането на сексуалността като условие за духовно израстване. Владеене - да, отричане - не.

В момента съм на въздържание, пост и молитва в това отношение, затова по-добре да си спестя коментарите за привличането, създаването на поколение и т.н. Принципно съм съгласна с казаното.

Линк към коментар
Share on other sites

Към земните нива спадат още и умствения свят, и светът на чувствата, в които "пожелаването" не може да се контролира... Затова Христос казва , че този, който само погледне жена, с окото на мъж - "вече е прелюбодействал с нея, в сърцето си"...

Независимо от сексуалното въздържание, невъзможно е живеещият на физическото поле човек, да бъде целомъдрен... Не това решава проблема с целомъдрието; той е много дълбок...

Учителят казва, че "целомъдрието е качество на душата"... То не е от този свят...

Ето откъс от "След три дни":

Ние, съвременните хора, сме в положението на двамата гръцки художници, които решили помежду си да се състезават. Единият нарисувал толкова естествено един грозд, че птиците го нападали да го кълват. – „Виж – казал авторът, – даже и птиците се измамиха. Това е изкуство!“ Другият също се възхитил от картината на приятеля си. От своя страна, той изваял образа на една богиня, която закрил с тънък воал. Дошъл първият художник да види неговото произведение. – „Дигни воала, да разгледам добре статуята.“ Но като се доближил, видял, че воалът бил също от камък. Значи, вторият художник бил такъв голям майстор, че заблудил приятеля си, също майстор в изкуството. И ние понякога можем да изрисуваме външно някаква добродетел и да ѝ турим отгоре воал.

Така се лъжат хората със своите добродетели!

Донякъде можем да измамим хората със своето външно благочестие или целомъдрие, но все пак ще изпъкне силно онова, което ни липсва. Хвалят един слуга, че е много честен и господарят му е доволен от него. Но какво се оказва? Той е обиколен от други слуги, които го следят. Честни сте, защото ви следят.

Линк към коментар
Share on other sites

На работното ми място има камери, за които обикновено не мисля... и понякога върша глупости, които са увековечени.

От друга страна, в моментите, когато съм по-съзнателна живея с усещането, че винаги и навсякъде съм постоянно наблюдавана, дори в мислите и чувствата - не от земни слуги, но от небесни. И това също се увековечава.

Нима няма стремеж за вътрешна чистота, макар още тя да не е реална?! Има стремеж към чистота у много хора. Не е по силите на човека да се изчисти и въздигне сам. Той може само да си помогне, като поиска помощ - смирявайки се, искрено покайвайки се /защото няма човек на земята без грях/, посвещавайки се.

Не мога да приема, че сексът сам по себе си е грях. Нали благодарение на него ни има и пишем ли, пишем по форумите...

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да приема, че сексът сам по себе си е грях.

Принципно, категорията "грях" е от състава на понятията на т.нар. "отрицателно знание", от което този човек, който тръгва по духовния път, постепенно се чисти... Няма грях; грехът е една илюзия...

Земята е само училище... Тук няма никакви "грехове",а има само уроци, които се дават от духа, с цел да се развие нисшия ум, егото на човека, за да може гениалното его да стигне до там, че да успее да различи висшия ум, у себе си, който сега е в латентно състояние ...

Знаем, че умът е двояк...

Така - чрез урока на "проба/грешка" - своя, или у другите - човек различава нещата, анализира ги, преценява ги и така строи ценностната си система, към даден момент от време ...

С една дума - умът се учи да мисли и така - мислейки - израства, развива се...

Това правим и ние във форума - егото си мисли, че се забавляваме, а висшият ни ум знае, че се учим...

Висшият ни ум не мисли както нисшия (егото), защото той знае, че всичко вече е измислено...

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието е най-бурният секс всъщност! Огънят отвътре!

Казал си го прекрасно.Изживяването е Фантастично.Чувствам се наистина ЖИВА.

Човек е целомъдрен когато изцяло е изпълнен с Любов. Когато с цената на дълги усилия и сърдечен устрем е преработил всичко грубо в себе си и е освободил място за Божествената Светлина в съзнанието си и за Божествената Любов в сърцето си. Когато благодарение на своята чистота и всеотдаденост се е научил да обича, така както Бог обича. Тогава въпросът не е "Кой и колко обича целомъдреният?", а "Кой и колко е способен да приеме от неговата Любов?". И ако с някой целомъдрения е в по-близки отношения, това е защото, този някой е успял да приеме и отвърне в по-голяма степен на неговата Любов. Целомъдреният е възлюбен и възлюбващ едновременно. Всеки може да го докосне, но само чистата помисъл може да го достигне.

:3d_050: Станимир,брилянтен както винаги!

Защото не се познавам! Не знам за истинската си същност, а тя е простота.

Ребята, давайте жить задружно

Какво му трябва на човек и колко прост (съвършен) би могъл да бъде живота му!

Бъдете здрави!

:3d_046: Ники,вярно е и при мен.

Веднъж изпитал жажда към висшето,не можеш никога да я задоволиш със земни източници.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

"Аз имам друго предложение, без недосмислици. Всеки, който го вълнува целомъдрието, а е в зряла и активна полова възраст, да отиде да си провери точната патология с хормоните. "

Това ме изкефи много. Друг е въпроса, че не винаги можеш да се ... по цял ден, защото си например в друга страна, или точно в този момент всичките ти близки хора са някъде другаде. Мнението ми е че съм 100% съгласен, че тия глупости за "целомъдрието" и отказа от всичко свързано с целувки, прегръдки, смучки, галене, и т.н. , си е направо нещо толкова чуждо, че всеки "човек" би се отнесъл с приятелско разбиране да налее малко акъл на човека, който му ги приказва отсреща.

Модераторска бележка: Моля употребявайте само думи, приети в българския литературен език. Коригирането на модераторски действия не е допустимо в този форум! Ако имате някакви забележки или мнение, обърнете се към модератор с лично съобщение.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Наскоро в една книга прочетох: Целомъдрието, това е точно каквото се пише цело-мъдрие цялата-мъдрост. Обикновено се говори за женското целомъдрие, а и аз понеже съм жена си размишлявам за своето целомъдрие. Винаги думата целомъдрие ми е харесвала и съм го искала за себе си, но не съм определяла себе си като целомъдрена жена доколкото се познавам.

С това простичко откритие, че целомъдрието е да се реализирам в живота с цялата мъдрост на която съм способна всичко се промени. Разбира се осъзнаването на нещо, не го прави автоматически лесно за осъществяване, но поне е предпоставка, възможност да се случи.

Целомъдрието вече ми изглежда достижимо, а има ли надежда, придобивам сили да се стремя.

Целомъдрието също така се свързва предимно със секса, а секса е в основата на почти всичко, самия факт се се осъзнаваме, "разделяме" на мъже и жени, а думата "sex", значи и пол.

Аз съм от малкото жени за които въздържанието от секс е нещо непосилно трудно, но дълги години ми се налага да се справям с това. Може би е благодат за по-голямата част от жените, които не изпитват такава потребност от тези неща, но разбира се това не е гаранция, че са целомъдрени.

Защото целомъдрието не е това да правиш или да не правиш, нито по какъв начин го правиш, а да бъдеш удовлетворен от това, което правиш едновремено с партньора си, или ако нямаш такъв също да си удовлетворен от това.

Удовлетворението е много важно нещо - каквото и да прави или не прави човек, да е доволен от избора,действията си и последствията от всичко това.

За мен се оказа, че сама не мога да се справя със своето целомъдрие, имам нужда от партньор, който да ми помогне да го постигна.

Все още не съм го достигнала на сто процента, но поне се доближавам, учудващо за мен самата до целомъдрието.

Това, по което разбирам, че се случва е усещането за чистота и удовлетворение.

Това може би е любов, не зная. Привикнали сме да наричаме с думата любов, какво ли не и така отчаяни, че всъщност любов не съществува.

Но ако съществува на земята истинска любов между мъж и жена и на мен е отсъдено да я изпитам, то това е тя.

Отдавна разбрах, че не е просто влюбване, защото годините минават, а тя не изстива, напротив - става все по-дълбока и невероятна.

Всеки ден е ново откритие на някое малко чудо. А екстаза от сливането е просто несравним и с най-невероятният секс.

Но все още имам усещането, че само де докосвам до любовта и целомъдрието. Не знам дали е възможно на земята, човек да бъде абсолютно целомъдрен и да изпита цялата любов.

Но дори докосването до любовта е по-силно от всичко, което съм чела или мечтала за нея.

И всичко това, което не беше по силите ми сама, стана възможно, с един човек.

Общуване, което не може да се определи нито като интимно, нито като приятелство, нито като партньорство в духовното развитие, нито като детска игра, то всичко това и много повече.

Всъщност не ми се налага да съм мъдра в това общуване, напротив - налага ми се да забравя всичко, което знам. Трябва просто да затворя очи, да се доверя, да усетя и се получава.

В началото беше усилие, да спра, да замълча, да не правя нищо. Но когато накрая успях, открих очарованието в тишината видях, усетих неподозирани неща.

Мисля, че целомъдрието се състои в това да успееш да бъдеш щастлив.

Казват, че целомъдрието е добродетел, да бъдеш щастлив никой не казва, че е добродетел. А би трябвало, защото щастливият човек е радостен, спокоен, удовлетворен и съответно дава навсякъде и винаги най-доброто от себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...