Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целомъдрието


Донка

Recommended Posts

@Валентин Петров:

поклон пред опита и съдбата ти!!!!! :feel happy:

Може ли да споделиш къде сте се намерили с жена ти а и как сте имали подобни възледи ? Ако желаeш, може и на лично съобщение.

:rolleyes:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това означаваше ненарушима съпружеска вярност, спиране на полов живот по време на бременността на жена ми, а също дълги периоди на пълно целомъдрие - и от двамата. Преди да имаме втората ни дъщеря, например, за 7 години непрекъснато.

Тези периоди са важни да. И далеч не са само мъже привържениците на това убеждение. То си е една вътрешна необходимост, която се развива в един момент. И в това е бъдещето на човешките отношения. Но сексът си е изиграл и играе точно определената му от вас роля в живота ви. Не повече и не по-малко.

Поздрави, голяма рядкост.

П.П. Впрочем една от причините това да не се получава при много хора е една особеност на нашата психика - убеждението, че сексът е най-висшата форма на близост и committment и след него и потоп. Не е сексът. Отдаването е вътрешно. В душата. Там се отдава човек и решава да е с другия и да подели пътя си с него. Не в плътта става това. Но... къде споменахме, че чувствата си остават все още една будеща страх територия за много мъже (добавям, по-скоро мъже, но и жени)? Можеш ли да се отдадеш на връзката си с някого, на общия й егрегор, преди да си опознал себе си и да си престанал да бъркаш емоционалната отдаденост с физическата? Можеш ли да имаш висока цел в тази връзка, от което идва и здравето и енергията, ако концентрацията ти е върху кревата? А децата ти, няма ли да боледуват и те от това?

Не си спомням вече колко пъти ми се е случило да се влюбя и да "абортирам" емоционално (да, има и такава форма на аборт, много болезнена), защото е липсвала динамика на чувствата в отношенията, както и тяхното признаване. Всичко се омазва от идеята, че като има чувства, трябва да има и секс, оттам отричането от чувствата и съответно от потенциала на връзката. А като има чувства, ще има ли секс? Ами ако поискам да създам дете с този мъж, да. Основно заради това, но не и като форма на... консумация на чувства. Тези последните си имат друга функция - не са за прасетата.

П.П.П. Освен всичко останало, това, което аз наричам динамика на чувствата на една връзка (и да не е много точно казано), подхранва душите на бъдещите ни деца, понякога в продължение на години преди раждането им, и това е нещо свято, което трябва да се пази от профански посегателства. Профанско е и консумирането на тази енергия за удоволствие - вместо да я дадем на тези светли души, които искат чрез нас да се въплътят.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

@Валентин Петров:

поклон пред опита и съдбата ти!!!!! :feel happy:

Може ли да споделиш къде сте се намерили с жена ти а и как сте имали подобни възледи ? Ако желаeш, може и на лично съобщение.

:rolleyes:

Нещо не схващам.

След като ще се въздържате от секс, за какво изобщо са ви жени??? Пък и за брак...

Въздържайте си се сами и медитирайте върху целомъдрието.

Сексуалните неврози са най-разпостранени, видно е.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

@Мона:

ще ти дам едно мъжко мнение щото в момента нямам повече разбиране по въпроса.

Не съм компетентен за да отговоря за брахмачария/целибат/целомъдрие. Има си смисъл! Но и промискуитетът, така модернен и плъзнал в България (а и навсякъде, май), също не е по мой вкус.

Ще оставя на човека с опит и разбиране да отговори! Моля

@Валентин да отговори и на Мона! :)

:thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

поклон пред опита и съдбата ти!
поклонът е за Бог, приятелю :feel happy:

често съм бивал недоволен от бавните си реакции да изпълня волята на божественото за моя живот.

Слава Богу :3d_041: Той е търпелив дори и към не-особено интелигентни ученици като мен.

Може ли да споделиш къде сте се намерили с жена ти а и как сте имали подобни възледи ? Ако желаeш, може и на лично съобщение.

Срещнахме се близо до спирката на 213 при Хотел Плиска - недалеч от Изгрева :feel happy::D

Щяхме да ходим с приятели на рожден ден.

Тя носеше бяла шапка. Отдалеч още, видях около шапката нещо като лунно бяло сияние, много красиво.

След това учихме и двамата йога и от човешката мъдрост натрупана през вековете.

След като ще се въздържате от секс, за какво изобщо са ви жени??? Пък и за брак...

Въздържайте си се сами и медитирайте върху целомъдрието.

Хората са различни и с постоянство могат да намерят сродните си души в бурното житейско море.

Познавам достатъчно много жени които са ми давали пример за истинско и възвишено целомъдрие.

Както семейни, така и живеещи напълно целомъдрени през целия си живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Ама за няколко месеца ли става дума? Нямаш проблем! Жените даже издържат по повече.

Жените издържат повече и по-лесно, защото либидото им е по-емоционално фиксирано и нуждата им от секс в чист вид е по-малка в сравнение с нуждата от емоционална връзка.

Наистина, не искам да профанизирам темата, но ми стана много смешно. Не мисля, че състоянието, което описваш, зависи от това колко време не си правил секс. А тук в Германия познавам и разни асексуални, които никога не са го правили. Те са значи... целомъдрени? Просветлени и вътрешно в хармония... Хм, абе ще те запозная с една от тях ако искаш - сам да си видиш.

Мисля си, че доста жени, може би около 40%, ако не и повече не преживяват оргазъм по време на секс, което само засилва тенденцията за по-слаб интерес към секса. Не за това говоря. От такива жени аман -честно. Аман от преструващи се, симулиращи оргазъм, за да ги чуят съседите, че и те са "нормални" - цитирам социално зависимия процес в съзнанието на такива жени... Аман от жени, които гледат в тавана или ти "стоят", от уважение, но не чувстват нищо. От друга страна аман и от нахакани мъжкарани със свободно поведение, сменящи гаджетата си като вещи. Но - дал Господ и жени, които наистина са жени и отвътре и отвън, с женственост, вътрешна и външна красота, мекота, благост, нежност - има!

Всъщност, от доста време съм с една жена и за в бъдеще така ще бъде - дал ис нея или с друга, но с една. Пораснах.

П.П. А и от гледна точка на това, че мъжката сексуална енергия е крайна, не виждам къде е проблемът мъжът да води овладян полов живот, който да не му пречи на духовните търсения, без вкопчвания? Че то иначе решение на уравнението няма и пак изпадаме в църковната крайност за изкусителските дарби на жената и "горките" мъже. Има смисъл човек да изживее живота си давайки нещо от себе си, а че е крайно, т.е. приключва някога... ами то кое не е крайно? По тази логика и да не живеем? Не е ли това най-голямото вкопчване?

Тук си много права - не можем да не живеем. А крайностите са не на място!

П.П.П. Иначе съм съгласна с така описаната проблематика за мъжете. Ама това е едно уравнение, което мъжете имат нужда да си решат в бъдеще, по възможност без да изпадат в старите щампи. Като ви водят старите пътища в задънена улица и все или ви е страх и трябва да бягате тотално, или пък се вкопчвате, ами.... има и нови пътища. Намерете ги. Жената всъщност е способна на много по-голямо целомъдрие, точно защото по-лесно канализира сексуалната си енергия в други неща и защото... ако го мерим по приказките на Орлин, три месеца без секс ... ъъъъ, за коя жена са проблем?

Да, три месеца не са проблем за повечето жени. За повечето мъже обаче са страшно дълъг период... А за новите пътища -да, трябва да ги намерим. Старите наистина вече не вършат работа. Трудно се строят пътища обаче. Тежка работа е. По-лесно е вече да са ти прокарани, а ти да сиходиш лекичко... Е, ама времената сега са такива, че старите подходи наистина не важат, а новите още не са прокарани ...

А целомъдрието си е секс, просто секс, но изведен на по-фина, чиста и силна платформа!

п.п: горе в цитата в тъмнооранжево са ми отговорите... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Валентин и Орлин: гордея се с вас, вие сте моята надежда за цялото мъжко войнство. :3d_081: Ако намеря и някой на около 30, който мисли така и може горе-долу да си владее импулсите от под кръста без да страда неимоверно от това, ще си хвърля шапката и всичко останало заради него. Ама има време до пенсия...

П.П. Всъщност оказва се, че овладяването на това "чудо" е най-голямото предизвикателство, не само за мъжкия пол. Интересна е теденцията не в истинския смисъл към целомъдрие, а към това повечето ми по-будни познати особено в западното общество да си стоят сами, вместо да се забъркват в отношения, неотговарящи на духовния им път и задоволяващи само разни обществени заблуди. Мисля, че това е една необходима криза, преди хората да открият именно новите пътища (нашето поколение има Плутон във Везни и сега ние сме на около 30 (+/-) всички - което ще рече, че поколението "узрява", за да изкара и заложената в него пролематика на преден план). Засега тези, които прокарват нови пътища, биват отписвани като луди. Чудя се и на този форум, въпреки доста високото му ниво, кога точно ще завалят доматите.

Но... premonitum, premunitum :3d_146:

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

За мен целомъдрие не е да не пушиш, да не употребяваш алкохол или наркотици и да не правиш секс. Нито обратното.

Целомъдрие е, когато правиш всичко, което ти си решил да направиш, но съзнателно.

За пример - баща ми е бохем, но и аскет може да бъде, ако поиска. Той казва така - аз мога да пия, мога и да не пия, стига да поискам. С цигарите също - правя каквото си поискам с тях. И наистина е така - виждам го. Често сме разговаряли с него на всякакви теми. Питала съм го - добре, ти си красив мъж, много харесван от жените, не ти ли се е приисквало поне веднъж да бъдеш с друга жена, освен с майка ми. Отговорът е - мислиш ли, че ако бях поискал истински, нямаше да й изневеря до сега. Повече нищо не питах.

За секса - имала съм и дълги периоди на асексуалност. Асексуалност - липса на сексуален живот под всякаква форма. Такава необходимост имах тогава, това правех. Никой не ме разбираше. Никой, колкото и широкоскроени приятели да имам. Как и защо да им обяснявам, че не изпитвах никаква вътрешна необходимост от секс тогава. Целомъдрена ли съм била? Може би съм влагала другаде тази сексуална енергия. Всъщност, както някъде беше писал Кристиян, друга енергия, освен сексуалната, човек не познава - творческата енергия е изява на сексуалност също и си е точно така. Имала съм и периоди на бърза смяна на няколко сексуални партньори, но за нито един не съм съжалявала, че съм била с него. Целомъдрена ли съм била? Имала съм и периоди на дълго съжителство само с един човек. Целомъдрена ли съм била?

Целомъдрие е ако правиш нещо осъзнато, а не защото така ти се е приискало и задоволяваш някакъв свой каприз като го правиш или не. Целомъдрието е решението да го направиш или не и съответно да помеш цялата отговорност за това свое решение, а не самият акт на правене или не. Целомъдрие е да го правиш или не, защото така ТИ си решил.

Целомъдрието е висша свобода - свободата на осъзнатия човек.

Линк към коментар
Share on other sites

повечето ми по-будни познати особено в западното общество да си стоят сами, вместо да се забъркват в отношения, неотговарящи на духовния им път и задоволяващи само разни обществени заблуди. Мисля, че това е една необходима криза, преди хората да открият именно новите пътища (нашето поколение има Плутон във Везни и сега ние сме на около 30 (+/-) всички - което ще рече, че поколението "узрява", за да изкара и заложената в него пролематика на преден план). Засега тези, които прокарват нови пътища, биват отписвани като луди. Чудя се и на този форум, въпреки доста високото му ниво, кога точно ще завалят доматите.

Ами аз правя като тях, стоя си сам, никога не съм имал връзка в живота си, и си ми е добре така, и съм на около +30 :rolleyes: Нищо няма да завали обаче...освен сняг :sorcerer:

А когато се цитира Дънов, се пропуска като че ли умишлено какво е казал на учениците от окултния клас. Не съм чел много, но от всичко което съм чел никъде не видях да фаворизира брака и сексуалния живот! Точно обратното. Ако беше толкова полезно за духовното ни развитие, да беше се оженил. Като Шри Матаджи Нирмала Деви например...В младежкия окултен клас условието за прием е било да нямат отношения, да не са женени и да спазват целомъдрие. Това е било задължително условие.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието , единение с мъдростта или едно цяло с нея.

Как го бяха казали в окултните школи "Опознай себе си", е , нека бъдем себе си, а не да падаме жертва на епидемия от импотентност.

Защо ли?

Защото сме изгасили огъня, живота, импулса в себе си, отрекли сме се от това което сме.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

да бъдем себе си или Себе си? И дали ако сме себе си другото ни Себе е доволно?

Някои същностни неща не се менят, колкото и на еготата ни да се иска да се менят. Целомъдрието, когато е естествено желано от духа на човека, е най-добрия начин на използване на енергията за мъжа. За жената също, но по други причини. Ако е насила, тогава става лошо наистина: неврози или перверзии... Или пък ако е резултат на импотентност, както казва Вендор. това не е целомъдрие. Целомъдрието е на място, ако идва като зов на духа. Иначе, мнението на дивната ни съвременна култура, така красиво защитавано от някои по-горе, ще е точно на мястото си...

Напоследък в доста от темите се чудя защо този форум носи това име, с какво отговаря на вибрацията му ... Разнообразието на мнения е о'к, но надали съчетанието манджа с грозде е на мястото си...

Тук може да ми отговорите: "Ти като не ти харесва в този форум, не пиши в него! Нито си го направил, нито си му администратор, нито модератор" И ще сте прави!

Със здраве!

Сърдечно с обич: Орлин :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

да бъдем себе си или Себе си? И дали ако сме себе си другото ни Себе е доволно?

Някои същностни неща не се менят, колкото и на еготата ни да се иска да се менят. Целомъдрието, когато е естествено желано от духа на човека, е най-добрия начин на използване на енергията за мъжа. За жената също, но по други причини. Ако е насила, тогава става лошо наистина: неврози или перверзии... Или пък ако е резултат на импотентност, както казва Вендор. това не е целомъдрие. Целомъдрието е на място, ако идва като зов на духа. Иначе, мнението на дивната ни съвременна култура, така красиво защитавано от някои по-горе, ще е точно на мястото си...

Напоследък в доста от темите се чудя защо този форум носи това име, с какво отговаря на вибрацията му ... Разнообразието на мнения е о'к, но надали съчетанието манджа с грозде е на мястото си...

Тук може да ми отговорите: "Ти като не ти харесва в този форум, не пиши в него! Нито си го направил, нито си му администратор, нито модератор" И ще сте прави!

Със здраве!

Сърдечно с обич: Орлин :thumbsup2:

Понякога хората могат да бъдат много упорити в себенеразбирането си.

И стига вече с това его, че се дразня, когато интелигентни хора го употребяват в неправилен контекст.

Така ли не разбрахме, че докато делим себе си от Себе си, никога няма да се намерим. Няма две себета, то е само едно - цяло и силно е тогава, когато е единно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз правя като тях, стоя си сам, никога не съм имал връзка в живота си, и си ми е добре така, и съм на около +30 :rolleyes: Нищо няма да завали обаче...освен сняг :sorcerer:

Не може да бъде. Как си се опазил?

А когато се цитира Дънов, се пропуска като че ли умишлено какво е казал на учениците от окултния клас. Не съм чел много, но от всичко което съм чел никъде не видях да фаворизира брака и сексуалния живот! Точно обратното. Ако беше толкова полезно за духовното ни развитие, да беше се оженил.

Ето с това не съм съгласна. Не става дума за фаворизиране на брачния живот, но не става дума и за това, че той не е полезен. Полезно или безполезно има само то гледна точка на водещия ти егрегор. Няма нужда от безбрачие (само формално говоря тук за брак наистина, имам предвид истинско духовно партньорство), ако си срещнал човек, с който можеш да изградиш духовна връзка, изпълнявайки с това Волята Божия. Абсолютно съм несъгласна с противопоставянето на брачния живот и децата, и духовния живот. В този капан падаме от хиляди години, но не е там ключът от палатката.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз правя като тях, стоя си сам, никога не съм имал връзка в живота си, и си ми е добре така, и съм на около +30 :rolleyes: Нищо няма да завали обаче...освен сняг :sorcerer:

Не може да бъде. Как си се опазил?

Това е истина. Бог ме е опазил. Неведнъж ми се е налагало да отбивам атаки, като се започне от гимназията, после университета и т.н. Никой не успя да ме хване. Никого не допуснах в мен. Може да съм саможив, може да съм дръпнат, може да съм странен, особен, нека да говорят хората каквото си искат. Това е най-доброто и се чувствам отлично с такъв статут, нищо не ми липсва. Всеки си знае себе си. Оставам дете и на тази възраст и се гордея с това. Пожелавам на всеки да почувства тази свобода.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен целомъдрие не е да не пушиш, да не употребяваш алкохол или наркотици и да не правиш секс. Нито обратното.

Целомъдрие е, когато правиш всичко, което ти си решил да направиш, но съзнателно.

Целомъдрието е решението да го направиш или не и съответно да помеш цялата отговорност за това свое решение, а не самият акт на правене или не. Целомъдрие е да го правиш или не, защото така ТИ си решил.

Целомъдрието е висша свобода - свободата на осъзнатия човек.

:thumbsup: :thumbsup:

Бих добавила - целомъдрие за мен означава и да приемам всичко в мен и около мен като едно Добро Хармонично Цяло и да разбирам смисъла на връзките и събитията.

Мисля,че в определен момент от развитието на нашата култура определена прослойка от обществото се е нуждаела от средства, с които да контролира "масата". Смисълът на понятието целомъдрие, както и много други като него са били съзнателно изопачени от религиозните лидери, за да получат повод и право да преследват и наказват, да продават индулгенции и да горят на клади неудобните и онези, на чийто имот са хвърлили лакомото си око...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз правя като тях, стоя си сам, никога не съм имал връзка в живота си, и си ми е добре така, и съм на около +30 :rolleyes: Нищо няма да завали обаче...освен сняг :sorcerer:

Не може да бъде. Как си се опазил?

Това е истина. Бог ме е опазил. Неведнъж ми се е налагало да отбивам атаки, като се започне от гимназията, после университета и т.н. Никой не успя да ме хване. Никого не допуснах в мен. Може да съм саможив, може да съм дръпнат, може да съм странен, особен, нека да говорят хората каквото си искат. Това е най-доброто и се чувствам отлично с такъв статут, нищо не ми липсва. Всеки си знае себе си. Оставам дете и на тази възраст и се гордея с това. Пожелавам на всеки да почувства тази свобода.

А не отчиташ ли, че свободата може да я има и в човешките отношения, поставени на правилна основа? А ако се влюбиш какво ще правиш?

(Само да не помислиш, че те вербувам за каузата, просто ми е странно защо съзнанието на някои хора изключва възможността за хармонични семейни отношения. Това за мен е крайност.)

Седем години без секс не е равносилно на СЕДЕМ ГОДИНИ В ТИБЕТ...

Е то пък седем години в Тибет като е едно велико нещо...

Не е важен периодът от време. Няма схема. Нещата се определят от вътрешното усещане на партньорите за това колко време имат нужда техните чувства от "култивация" в определен момент или за усвояване на дадената божествена енергия (което става и чрез сексуалния акт, в следствие на който може да се спазва дълго целомъдрие). Това може да се определя и от нуждите на душата, която иска да се въплъти чрез двойката, и нейните вибрации. Това може и често трае години.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

А когато се цитира Дънов, се пропуска като че ли умишлено какво е казал на учениците от окултния клас. Не съм чел много, но от всичко което съм чел никъде не видях да фаворизира брака и сексуалния живот! Точно обратното. Ако беше толкова полезно за духовното ни развитие, да беше се оженил. Като Шри Матаджи Нирмала Деви например...В младежкия окултен клас условието за прием е било да нямат отношения, да не са женени и да спазват целомъдрие. Това е било задължително условие.

Максим,

Интересно нещо казваш. Днес започнах книгата 'Великата майка'. Виж какво пишат в предговора:

Изнасяни в продължение на шестнадесет години (1917-1932), тези беседи са били предназначени за особен кръг слушатели – омъжени жени и духовни сестри.

А ето и една мисъл от Учителя от първата беседа (за съжаление съм в началото на книгата):

Ако жената трябваше да бъде слугиня, Господ щеше да я направи от краката на мъжа, ако трябваше да бъде господарка – от главата. А Той я направи от реброто на мъжа – значи да му бъде другарка в работата. А сега жените какво правят? Стоят пред огледалото и за женитба мислят. Под женитба аз разбирам да мине човек от животинско в човешко състояние и от човешко – в Божествено. Тази женитба е веднъж – да станете граждани на Небето. За това се изисква да имате здраво тяло, здрав ум и здраво сърце.

Учителя често говори за женитбата, но поне както аз го разбирам, влага един друг смисъл.

И още нещо - пуснах да търся думата целомъдрие - в книгата я няма нито веднъж употребена.

Най-интересното е, че като цяло я няма често употребявана в беседите му. Но ето:

"Следователно аз говоря за целомъдрието като за разумна сила, като за разумно същество. Целомъдрието носи сила със себе си. Та когато вие отворите път на целомъдрието, това същество ще дойде във вашия ум и във вашето сърце и ще ви покаже по кой начин трябва да разсъждавате и по кой начин трябва да чувствате. Целомъдрието разбира законите на мисълта и затова, като влезе в мозъка на човека, ще поправи всички центрове, с които той си служи, и мисълта веднага ще потече плавно."

Ще кажете: „Съществува ли, наистина, целомъдрие в света?“ – Да, има целомъдрие в света, което не е механическо, но Божествено целомъдрие. В Новия Завет наричат това целомъдрие „прииждане на Духа“, „явяване на Духа“, „посещение на Духа“ и т.н. Казва Христос: „Духът на Истината ще дойде върху вас и ще ви научи“. На какво? – Да мислите правилно. Той ще ви даде знания за живота, а животът не седи само в това да чувстваш и да мислиш как да прекараш времето си.

Из Братя в единомислие

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрие е, когато си опитал от всичко и правиш това, което искаш, защото го искаш.

За мен целомъдрен образ от всички апостоли в християнството е този на Мария-Магдалина. Символ на мъдрост, придобита в нищета и изчистена от обичта, образът на жена познала греха и отрекла се от него, защото е познала и любовта и само нея иска вече да следва. Но го иска съзнателно, което означава решително. Затова и на нея се показва пръв възкръстналия.

Не е целомъдрен този, който не върви, за да не сгреши някъде, а който въпреки това, че осъзнава опасността да сгреши, не се предава и върви напред. Защото сили му дава не мъдростта сама по себе си, а любовта, която осмисля мъдростта.

Цяла мъдростта е само осъзната чрез и в любовта. Иначе не е никаква мъдрост, а просто едно голо мъдруване.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Ася, има два вида клас както знаеш: общ и младежки. В първия може да си семеен, във втория не. И още той казва: "Първо трябва да разрешите отношенията си с Бог, и чак след това с хората". Той е дал свобода на всеки да реши по кой път да поеме, не е отрекъл нито едното като полезно.

Азбуки, имам предвид друг вид свобода като свобода от плътските страсти. Те присъстват неизбежно в брака или при влечението към другия пол. Аз съм до известна степен свободен от тази потребност. Не напълно, но до известна степен съм свободен. Не съм импотентен обаче държа да подчертая. Просто дар или заслуги от минали животи...За брака не мога да говоря, защото нямам опит, говоря за това, което имам аз като опитност и само него мога да оценявам като добро или лошо, бракът не мога, нямам мнение за брака. Това мога да кажа.

Линк към коментар
Share on other sites

Леле, колко неща сте написали, докато умувам...

Целомъдрие за мене означава да можеш да владееш сексуалните си импулси, да се контролираш - първо поне външно, а после да се научиш да ги преобразуваш вътрешно, само с мисъл. Да можеш също да преобразуваш сексуалните импулси на човека насреща, когато не са желани. Означава също не просто да се въздържаш от случайни контакти, но ако имаш партньор, да си му верен. Всъщност, не точно на него като на човек-господ, но да спазваш висшия принцип на ненавреждане. Изневярата за тези, които имат някакво реално виждане, вреди и на двамата, които са свързани. След приключване на интимна връзка е нужно време, за да се получи пълно откъсване и възстановяване на индивидуалната цялост. Нужно е време преди да се започне нова връзка, в противен случай има нежелано смесване на енергии на повече от един партньор.

Някой длъжен ли е да бъде целомъдрен? Не, това е въпрос на личен избор. Какво да кажа за хората, чиито сексуални импулси са непреодолими за тях и дори не виждат смисъл да се владеят? Дори смятат всяка следваща връзка за обогатяваща, способстваща развитието им като хора? Ами свободни са да живеят както си искат, имат предостатъчно себеподобни, с които да се разберат. Е, има последици от поведението им.

Неприятно е, когато един верен човек се събере с един неверен - тогава има голямо страдание. Верният изпада в позицията на глупав и ограничен, на ограничаващ, обсебващ, ревнуващ, наранен... А партньорът му е широко скроен, за него целомъдрието е глупост, която го ограбва и лишава от хиляди възможности за нови преживявания по време на единствения му кратък живот. Разни мъдреци, които имат научен подход към секса и се обогатяват с енергиите на този и онзи, не ги разбирам.

Е, не ми се сбъдна идеала за една истинска връзка, получиха се няколко - коя по-кратка, коя по-дълга, коя по-повърхностна, коя по-дълбока, но винаги спазвам принципа да започвам нова само ако напълно съм приключила с предишната и никога не се намесвам между двама души. Пробвали са да ме подведат, но не са успели. Да не броим неразривната връзка между майка и син, когато си го е заплюла за партньор в живота и не го пуска. Тогава гледай какво става... Мисля, че мога да спазвам целомъдрие и го правя. Понякога ми е било наистина трудно, но човек трябва да се владее, заради себе си и заради другите. Въздържанието на всяка цена само по себе си не е целомъдрие. Може да имаш партньор и да си целомъдрен, аз така ги разбирам нещата.

Имам един познат, който от малък се държеше малко странно, може би свито, според мене. Напоследък отново се наложи да говоря с него по работа. За радост, ожени се наскоро. В светлината на днешните ми знания забелязах, че той не ме гледа в очите и реших, че спазва правилото да не поглежда чужда жена. Наистина прави впечатление на чист, верен човек. Радвам се, че има и такива мъже, макар и рядко. Мюсюлманин е и аз много го уважавам, че има жива вяра, която живее без да вреди. Професията му е да помага на хората. Това е моето впечатление на страничен наблюдател, може и да греша.

Целомъдрието за мене е предпоставка отношенията между хората и в частност между партньорите да се крепят не на случайни импулси и нагони, а на по-висши принципи. Няма нищо лошо в секса, ако е между двама свободни, желаещи го души. Но ако имам интимен партньор, всеки друг може да ми бъде просто приятел. Така връзката с него би ме обогатила, но без да наранявам никого, без да усложнявам нещата. Дори моят партньор да ми изневерява, аз продължавам да бъда себе си и да съм вярна, понеже верността за мене е въпрос на принцип, а не е заради конкретен човек. Аз трябва да отговарям по-нагоре за действията си и преди всичко пред собствената си съвест. Ако не върви връзката ми с някого, а съм привлечена от друг, няма начин да я оскверня или прекратя. Измъчвам се, но това е само известно време, после вътрешното ми равновесие се възстановява. Опитвам се да възстановя хармонията, да обогатя съществуващата връзка, ако е възможно. Спазвам целомъдрие и не го считам за глупост, напротив - смисълът му е много дълбок.

Една връзка може да се разпадне само отвътре. Винаги някъде навън ще има по- умни, по-красиви, по-богати, по-интересни потенциални патньори. Радвам се - нека просто бъдем приятели, а най-близо до мене може да бъде само един.

Да си целомъдрен означава според мене да владееш сексуалността си поне в някаква достатъчна степен, да знаеш дали, с кого и как, да можеш да се въздържиш и да откажеш по своя преценка, воден от принципи, които са над животинската природа. Понеже и хора има като кученцата по улиците, ама аз не искам да стигам дотам. Все пак нали съм човек, очаква се да разсъждавам, имам някакви морални ценности. Кученцата са оправдани - те просто трябва да се размножат.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен целомъдрен образ от всички апостоли в християнството е този на Мария-Магдалина. Символ на мъдрост, придобита в нищета и изчистена от обичта, образът на жена познала греха и отрекла се от него, защото е познала и любовта и само нея иска вече да следва. Но го иска съзнателно, което означава решително. Затова и на нея се показва пръв възкръстналия.

Да с двете ръце. С Мария Магдалена духовната ми връзка е много, много дълбока и съм напълно съгласна с казаното от теб!

И все пак, има хора, които не опитват от всичко и ако това не е в резултат на страх да сбъркат, а в резултат на дълбока вътрешна убеденост (която може да идва и от минали животи, защо трябва да се изгражда в този?) и личен избор в името на служба на човечеството, добре. Този избор е валиден и аз го уважавам. Само с генерализациите не съм съгласна, разбира се. Всяко нещо си има своето място.

(Много хубава дискусия стана и доматите не са толкова, колкото предполагах... пу-пу, да не ни е уроки :angel: )

Азбуки, имам предвид друг вид свобода като свобода от плътските страсти. Те присъстват неизбежно в брака или при влечението към другия пол.

Един начин да се "освободиш" е външният - като изобщо не пипаш. Другият начин да се освободиш, е вътрешен и много по-труден - като се докосваш до нещата от живота, но не ставаш вътрешно зависим от тях. Това последното, умереността в съчетание с осъзната вътрешна дисциплина, е много по-трудно и за мен е много по-високо постижение от пълното отречение. Действително въздържанието е много трудно в отношенията между половете, но не е невъзможно и като му дойде времето, човек може да се научи.

Дънов е казал за змията, че тя е опасна, но велика работа върши. Без нея няма живот. И нашата работа не е да отричаме змията, а да я култивираме и хванем на работа, така че да върши с огромната си енергия богоугодни дела.

Целомъдрие за мене означава да можеш да владееш сексуалните си импулси, да се контролираш - първо поне външно, а после да се научиш да ги преобразуваш вътрешно, само с мисъл. Да можеш също да преобразуваш сексуалните импулси на човека насреща, когато не са желани.

:thumbsup:

След приключване на интимна връзка е нужно време, за да се получи пълно откъсване и възстановяване на индивидуалната цялост. Нужно е време преди да се започне нова връзка, в противен случай има нежелано смесване на енергии на повече от един партньор.

но винаги спазвам принципа да започвам нова само ако напълно съм приключила с предишната и никога не се намесвам между двама души.

:feel happy:

но човек трябва да се владее, заради себе си и заради другите. Въздържанието на всяка цена само по себе си не е целомъдрие. Може да имаш партньор и да си целомъдрен, аз така ги разбирам нещата.
Да!

Целомъдрието за мене е предпоставка отношенията между хората и в частност между партньорите да се крепят не на случайни импулси и нагони, а на по-висши принципи.
:whistling:

Една връзка може да се разпадне само отвътре. Винаги някъде навън ще има по- умни, по-красиви, по-богати, по-интересни потенциални патньори. Радвам се - нека просто бъдем приятели, а най-близо до мене може да бъде само един.

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Благодаря за това, което измъдри.

Ей, чета ви вместо превода си от сакскрит. Голям грях и скоро ще трябва да спра :hypocrite:

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

...да станете граждани на Небето. За това се изисква да имате здраво тяло, здрав ум и здраво сърце....

Да, има целомъдрие в света, което не е механическо, но Божествено целомъдрие. В Новия Завет наричат това целомъдрие „прииждане на Духа“, „явяване на Духа“, „посещение на Духа“ и т.н.

:thumbsup2: Това е, Учителите са ЗА прииждането на Духа. Всичко друго може да е много различно, защото са различни хората и условията, при които живеят. Без това прииждане, както наистина се вижда от многомилионната армия на асексуалите, нищо особено не се случва, освен може би по-слабо предпазположение към някои болести и по-силно - към други. С това прииждане, човек може да води или не сексуален живот - и в двата случая да напредна добре според нивото и средата си. Склонен съм да приема, че има хора (много малко) с изчерпана карма по отношение на физическите отношения - за тях няма нужда от тях, но тях те и не ги изкушават. Останалите избират между нормални отношения, злоупотреба в отношенията и напрегнати опити за целомъдрие. Първото е "релсово" поведение, мисля, че никой истински Учител не би го отрекъл като необходимост на този етап за повечето хора. Второто и третото са "извънрелсови" - свързани с много проблеми и опасности - но може би някои хора израстват и посредством тях. нека си припомним от историята, че е имало много хора, пред които се прекланяме сега като духовни адепти, велики учени, хора на изкуството и т.н., спадащи към коя да е от тези категории. С какво ли сме повече от тях?! Според мене не този спор е градивен, а ако акцентът се прехвърли върху практическата страна. Явно, че тези решения са дълготрайни и след разговор тук или другаде няма някой въздържател да тръгне по баровете, нито някой сексуално активен ще отиде да остове манастир. Но и двамата имат нужда от познания, от споделен опит как по-добре да живеят и да се хармонизират при положението, в което са. Нека монахът, ако има положителни опитности как постига целомъдрие с по-малко вътрешни борби и проблеми с енергийния баланс, да го сподели - тук и сега, ако иска наистина да е полезен. И нека сексуално активният да каже как се поддържа във форма, защото и това си е изкуство - не всички такива хора са едновременно работоспособни и креативни също и в други области. Ето такива въпроси считам, че е по-полезно да се обсъждат - но това си е мое внение... :3d_146:

...да станете граждани на Небето. За това се изисква да имате здраво тяло, здрав ум и здраво сърце....

Да, има целомъдрие в света, което не е механическо, но Божествено целомъдрие. В Новия Завет наричат това целомъдрие „прииждане на Духа“, „явяване на Духа“, „посещение на Духа“ и т.н.

:thumbsup2: Това е, Учителите са ЗА прииждането на Духа. Всичко друго може да е много различно, защото са различни хората и условията, при които живеят. Без това прииждане, както наистина се вижда от многомилионната армия на асексуалите, нищо особено не се случва, освен може би по-слабо предпазположение към някои болести и по-силно - към други. С това прииждане, човек може да води или не сексуален живот - и в двата случая да напредна добре според нивото и средата си. Склонен съм да приема, че има хора (много малко) с изчерпана карма по отношение на физическите отношения - за тях няма нужда от тях, но тях те и не ги изкушават. Останалите избират между нормални отношения, злоупотреба в отношенията и напрегнати опити за целомъдрие. Първото е "релсово" поведение, мисля, че никой истински Учител не би го отрекъл като необходимост на този етап за повечето хора. Второто и третото са "извънрелсови" - свързани с много проблеми и опасности - но може би някои хора израстват и посредством тях. нека си припомним от историята, че е имало много хора, пред които се прекланяме сега като духовни адепти, велики учени, хора на изкуството и т.н., спадащи към коя да е от тези категории. С какво ли сме повече от тях?! Според мене не този спор е градивен, а ако акцентът се прехвърли върху практическата страна. Явно, че тези решения са дълготрайни и след разговор тук или другаде няма някой въздържател да тръгне по баровете, нито някой сексуално активен ще отиде да остове манастир. Но и двамата имат нужда от познания, от споделен опит как по-добре да живеят и да се хармонизират при положението, в което са. Нека монахът, ако има положителни опитности как постига целомъдрие с по-малко вътрешни борби и проблеми с енергийния баланс, да го сподели - тук и сега, ако иска наистина да е полезен. И нека сексуално активният да каже как се поддържа във форма, защото и това си е изкуство - не всички такива хора са едновременно работоспособни и креативни също и в други области. Ето такива въпроси считам, че е по-полезно да се обсъждат - но това си е мое внение... :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...