Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целомъдрието


Донка

Recommended Posts

  • Отговори 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Нашите прадеди са живели в колиби. Те не са имали дрехи, ризи, нищо освен една дупка, за да излиза пушека. За да си създадат семейство те са разполагали само с един съвсем примитивен инструмент.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието може да има само един смисъл - ако е естествена потребност на човека (по духовни, хормонални или каквито и да било причини).

Има едно определение за любовта - че тя е интелектуална, емоционална и физическа хармония между двама души. Аз не правя разлика между това, което хората наричат човешка, и онова, което наричат божествена любов, защото (странно, а може би - не) и двете чувства се наричат любов. Когато обичаме някой, ние обичаме себе си в него и него в себе си - с други думи казано, обичаме Бог, който е навсякъде. Любовта към Бог не ни напуска, когато сме влюбени - напротив, окрилява ни! Защо да ни напуска, когато правим любов? Любов в смисъл на секс, защото (странно, а може би - не) хората наричат и секса правене на любов. Няма нищо по-прекрасно от усещането за единение на телата, умовете и душите. То се случва рядко, много хора изобщо не го познават. Но то е любов. А любовта не може да бъде нещо лошо - напротив, може да бъде нещо много хубаво - начало на един нов живот :)

Мисля, че хората биха разрешили много от проблемите си, ако си позволят да бъдат себе си и се научат да се обичат точно такива, каквито са. Нали вярваме, че Бог е винаги с нас и ни обича - той не се нуждае от нашето целомъдрие, за да ни обича, за какво ни е на нас тогава това издевателство над природата ни?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че хората биха разрешили много от проблемите си, ако си позволят да бъдат себе си и се научат да се обичат точно такива, каквито са. Нали вярваме, че Бог е винаги с нас и ни обича - той не се нуждае от нашето целомъдрие, за да ни обича, за какво ни е на нас тогава това издевателство над природата ни?
Линк към коментар
Share on other sites

Шри Шри върху Йога-сутрите на Патанджали... :feel happy:

Целомъдрието ти дава сила, много сила. :thumbsup2:

Брахма означава безкрайност. Чаря означава да се движиш в тази безкрайност. Да знаеш обширната си природа, а не да мислиш, че си само тялото, да вървиш, сякаш си пламък светлина.

:feel happy::thumbsup2:

целомъдрието се получава от само себе си. Колкото по-радостен си, толкова по-малко чувстваш тялото... в това безкрайно съзнание... съзнанието ни разширено до безкрайност. Да се движиш в безкрайността, в истинската ни природа, природата, която е пространство: това носи много крепкост, смелост и сила в нас.

:feel happy: :feel happy:

Човек, който гледа кой изглежда добре, "с кого мога да правя секс" ... няма енергия, няма никаква отдаденост. Нищо не идва ... нищо не се получава... притъпен, обхванат от похот ум, и нямат никаква сила... идват завист, гняв, раздразнение, разочарование... когато се разрази тази буря от негативна енергия... всичко изчезва... умът е обсебен.

:thumbsup1:

Брахмачаря-пратиштаям виря-лабха. Получаваш голяма сила когато брахмачаря се установи в теб. Това е, когато се възприемаш като нещо повече от тялото. Гледаш на себе си като на съзнание, Брахма.

:feel happy::thumbsup2:icon12.gif

Тук не става дума за похот. Става въпрос за любов - под една или друга форма. Разбира се, че сме нещо много повече от плът. Но плътта е продукт на нашето съзнание също. Не сме и плът само, но не сме и само съзнание.

В човека се сливат и материя и дух. Там те се любят. Как да ги отделиш? И защо е нужно всичко това? За да погледна на себе си като на съзнание? Че аз си знам това - съзнание съм. Но съм и тяло. Двете оживяват в мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Казва го човек, който е изпитал силата на брахмачария и го говори от свой опит. Затова аз му вярвам. Той вижда повече и по-надалеч, отколкото е способен моят малък ум с неговите привързаности и желания за удоволствия. Интуитивно усещам, че това което казва е вярно. По-нататък в лекцията той дискутира всички степени на яма (морални принципи на йога), към които спадат наред с брахмачария също и ненасилие (ахимса), истинност (сатия), некрадене (астея) и непривързване (апариграха), както и на нияма (личната дисциплина)-чистота на ума и тялото (шауча), удовлетвореност (сантоша), аскетизъм (тапас), изучаване на себе си (свадхияя). Накрая простичко добави следното: "Ще прогресираш до степента до която спазваш тези принципи в живота си, без да е необходимо да залиташ в крайности". Това обяснява всичко и е един естествен завършек на дискусията. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

"Ще прогресираш до степента до която спазваш тези принципи в живота си, без да е необходимо да залиташ в крайности".

Това, което за един е крайност, за друг е естествен начин на живот. Различни сме и това е прекрасно. Не е необходимо да се унифицираме, за да се поставим под общия знаменател на духовно съвършените.

Хората, на които се възхищаваме и цитираме тук, са именно онези - различните, които са следвали своя път, без да робуват на общественото мнение. Когато човек вярва в себе си, вярват му и другите, приемат го за лидер, следват го. Не всеки може да бъде лидер, но всеки може да вярва малко повече на себе си.

Редактирано от maggee
Линк към коментар
Share on other sites

Това, което за един е крайност, за друг е естествен начин на живот. Различни сме и това е прекрасно. Не е необходимо да се унифицираме, за да се поставим под общия знаменател на духовно съвършените.

Хората, на които се възхищаваме и цитираме тук, са именно онези - различните, които са следвали своя път, без да робуват на общественото мнение. Когато човек вярва в себе си, вярват му и другите, приемат го за лидер, следват го. Не всеки може да бъде лидер, но всеки може да вярва малко повече на себе си.

Да, съгласен съм, това е съвършено вярно. Но от моя постинг не произтича, че вярвайки на него (в лидера), не вярвам и на себе си. Казах, че не вярвам на своя ум с неговите променливи мнения и ненаситни желания, но вярвам на своя усет и интуиция. Точно те ми казват същото, което учителят в случая. В думите на учителя припознах отново и отново онова, което моят собствен Аз ми е шепнал цял живот. По-скоро думите на учителя ми помагат да повярвам повече в именно този свой вътрешен Аз. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

не вярвам на своя ум с неговите променливи мнения и ненаситни желания, но вярвам на своя усет и интуиция. Точно те ми казват същото, което учителят в случая. В думите на учителя припознах отново и отново онова, което моят собствен Аз ми е шепнал цял живот. По-скоро думите на учителя ми помагат да повярвам повече в именно този свой вътрешен Аз.
icon12.gif
Линк към коментар
Share on other sites

Има едно определение за любовта - че тя е интелектуална, емоционална и физическа хармония между двама души. Аз не правя разлика между това, което хората наричат човешка, и онова, което наричат божествена любов, защото (странно, а може би - не) и двете чувства се наричат любов. Когато обичаме някой, ние обичаме себе си в него и него в себе си - с други думи казано, обичаме Бог, който е навсякъде. Любовта към Бог не ни

Божествената любов е принцип,а не чувство.Като всяко чувство, човешката любов има свое начало, кулминация и край.И подобна градация, би могла да те изведе и на по-горно стъпало в еволюцията на духа, но само когато позволиш на духа да се прояви в теб.Тогава ще се превърнеш в неизчерпаем извор на любов, независещ от външните прояви и дребни страсти.И тогава това "усещане за единение на телата, умовете и душите" е наистина прекрасно, но няма нищо общо с онези ниски,краткотрайни вибрации на похотта.И тук идва мястото за целомъдрието, чистотата,но не в смисъл на аскет, загърбил всякакви човешки чувства, а чистота в мисли и действия, устремени към разгръщане на самия себе си.Защото любовта е неизчерпаема, когато се разширява,а не са задушава от егоистичния АЗ.

Но ако не си изпитал човешката любов, как ще разбереш Божествената, казва Дънов.

Чувствата са слабост, и не трябва да бъдат приравнявани с божествената любов, която се изявява като покой и радост. Всъщност ние не потискаме нисшите емоции, а ги пречистваме и възвисяваме. Без чувства няма любов, а без любов не можем да достигнем онази безкрайна Любов, която е Бог.("МЕДИТАЦИЯ И МАНТРИ"

СВАМИ ВИШНУ ДЕВАНАНДА)

Линк към коментар
Share on other sites

Чувствата са слабост, и не трябва да бъдат приравнявани с божествената любов, която се изявява като покой и радост. Всъщност ние не потискаме нисшите емоции, а ги пречистваме и възвисяваме. Без чувства няма любов, а без любов не можем да достигнем онази безкрайна Любов, която е Бог.("МЕДИТАЦИЯ И МАНТРИ"

СВАМИ ВИШНУ ДЕВАНАНДА)

:thumbsup:

Някои от чувствата са истински чувства - чувства, родени в душата, а други са измамни. Те са конструирани от ума. С други думи, това не са "чувства" изобщо - това са мисли. Мисли, кито са се маскирали като чувства.

Има ли здрава агресивна логика няма как да има целомъдрие. Като под целомъдрие разбирам не само физическия аспект.

Не смятам че ограниченията от физически контакти водят до целомъдрие обаче. :P

Но ако не си изпитал човешката любов, как ще разбереш Божествената, казва Дънов.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието е най-бурният секс всъщност! Огънят отвътре!

Линк към коментар
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Brahmacharya

http://www.atmajyoti.org/sw_brahmacharya_page.asp

http://www.hinduism.co.za/celibacy.htm

http://www.sivanandadlshq.org/download/celibacy.htm

Горните линкове съдържат много от отговорите на въпросите, които човек може да си зададе за целомъдрието! Разбира се, едно или друго съзнание според психичните си компоненти ще тълкува подобно знание различно.

Линк към коментар
Share on other sites

Единствен влюбеният може да бъде целомъдрен.

Брахманчаря е просто техника, ако е извлечена от контекста на любовта към един конкретен човек (разбира се, това е съвсем не-източно твърдение).

Отричането на брахманчаря пък винаги е било желание за любов без никаква нагласа и отвореност за любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Влюбеният в непознатото, в необятните простори на неизследваното, в космоса и бездната на душевността си!

...

На изток за целомъдрие се смята и сексът с овладян оргазъм, с постигането на долинен оргазъм. Такъв секс е поне 10 пъти по-мощно преживяване от обикновения, като прераства в духовно трансцедиране. Ако това имаш предвид под техника - да, има техника. Но при самото състояние на долинен оргазъм техниката е само предпоставка, инструмент за постигането му. Мога да сравня този оргазъм с оргазъм на душата. Физиологично представлява насищане на невромедиацията с окситоцин, серотонин и допамин. Субективното преживяване е на единство, сливане с партньора, на цялостност, на дефрагментиране, тотално блаженство, висока енергия преживяването на което е сравнимо само с екстаз. Чувстваш се влюбен, любовта прелива от всяка клетка на тялото ти. Всеки допир на кожата ти е тригер към екстаз. Чувствителността на всяка фибра от тялото ти става с пъти по-висока от обикновено. Енергията пулсира вместо само в слабините по цялото тяло. Експлозии преминават от долу нагоре и обливат мозъка с фино зарево от енергия. Тялото става чувствителен енергетичен проводник, сензитивен проводник на енергия, която се чувства директно, преживява се каъто блажена сила, преливаща отвсякъде. От стомашната област на жената в теб се влива влажна специфична сила, която е различна за всяка жена. От теб към жената също протича огнена сила и двете ви тела стават едно. По-точно енергийните потоци се сливат в едно. Това съм го преживявал в продължение на доста години. За съжаление обаче никога с партньорка, която умее да навлиза в същото състояние. И някъде след нейните обичайни оргазми винаги съм бил оставян сам в това пътешествие. Не ми е дадено повече.

Това състояние звучи чудесно, но си има и минуси. Адиктивно е. Блаженството е прекалено мощно, прекалено продължително, преживяването е прекалено разтърстващо и извън обичайната сивота на живота. Затова може да се превърне в един вид дрога.

...

Целомъдрието обаче - в чист вид, с вътрешна сублимация, е най-мощното преживяване на секса. Енергиите се изтеглят навътре след около месец целомъдрие. Съзнанието става спокойно и балансирано, когницията проницателна, точна и светла, а паметта ясна и услужлива. Емоциите се стабилизират, стресът се преживява лесно, страстите стават контролируеми и се пренасочват и сублимират в радостно състояние стабилно. Но - има трудности. Отключва се натрупан несъзнаван материал, който е бил дормант досега. Всякакви базисни страхове и съмнения, чувства за несигурност, коит оса бил идълбоко действащи отвътре, сега излизат наяве, понеже съзнанието се разширява и достига до тях. И преобразуването им е сериозна работа. Засега имам не повече от три месеца опитност в целомъдрието, но резултатите са това, което иска духът ми за което копнее душата ми.

...

При чистото целомъдрие на дневен ред излизат и свързаните с това социални въпроси: дали да създаваш семейство или не? Ами желанията на родителите, които като пропграмирани от масовата обществена сугестия грам не разбират от стремежите ти и те тласкат упорито и отчаяно към "нормалност", към брак и деца? Ами нали "какво ще кажат хората?" Мнението на хората марионетки с тяхната несъзнавана, но реална словесна полиция, общественото мнение и отношение към хора сподобни интереси и склонности в държави, загубили традициите си в духовната сфера като нашата, е меко казано, неадекватно и изпълнено с неразбиране. Семантично наситените понятия, приписвани на такъв човек "стар ерген" или "стара мома" вкратце описват това обществено мнение, отхвърлящо всеки, невписващ се в зомби критериите му. В България реално погледнато традициите в духовността наистина са загубени. Съществува някаква силно изкривена и тотално неработеща по отношение на реалното вътрешно развитие секта, която не върши друга работа, освен да задоволява атавистични предсъзнавани суеверности на народа, както и да бъде някакъв вид политиеска организация - т.н. "православие". Трудно е в такова диво от духовна позиция общество. А обществото на "Бялото Братство" засега е твърде неорганизирано, със слаби традиции и съвсем не много истински развили се съзнания, които като пионери да повлекат мощно другите и да създадат пъртина в мразовития сняг на духовната нищета на българина. не че няма прекрасни души там, но къде са ни личностите, създадени от тази школа на нивото на Йоганада, Шанкара, Шивананда, Рави Шанкар, Вивекананда, Рамакришна, Сатянанда и т.н. и т.н.? А и тези последните не са нищо повече от обикновени хора, само че стъпили здраво в пътя на духовната дисциплина. . . Казвам го, за да не си мислим, че не е възможно. Възможно е - имаме потенциала, имаме прекрасни души. Нямаме условия засега. Макар че и липсата на условия може да бъде предимство за един силен дух...

Възможно е да си целомъдрен и в семеен живот, ако половинката ти няма нищо против. Но сугестията по отношение на секса, държаща масовото съзнание добре манипулируемо сега е толкова силна, че малцина жени няма да се повлияят от нея. Говоря практически. Сексът е нещо прекрасно, но начините му на проявление са на поне три степени на градация, коитосъм преживял от личен опит. Е, поне донякъде, що се отнася до последната степен. Сексуалната сила е единствената ни психическа сила.

Забелязъл съм, че в този форум, въпреки името му и въпреки идеите на Учителя по въпроса, изцяло припокриващи се с източните, включително и по въпроса за семейството, съществува тенденцията за един вид отчаяно вкопчване в секса, брака... Нагласите по този въпрос, особено при жените, са особено силни. Мъжът е с по-силно проявен сексуален нагон във вид на страст и желание за секс. При жената сексуалният нагон се проявява освен като сексуално желание (по-вторично от при мъжете), основно като силна нужда от партньорство и силен нагон за раждане на деца, за прокреация. Това са импулси идващи от еволюциопнното ни развитие от милиони години, сега мощно излъчвани от старите мозъчни структури. В тези нагони нищо лошо няма, разбира се. Желанието за дом и семейство, за партньорство и секс са природни и нормални. Всичко има градация обаче. Всичко се проявява на степени на различни нива на изява на импулсите си. Домът може да бъде Космосът, семейството може да бъде йерархията на светлите същности, сексът може да бъде сливането с вътрешната си противополюсност и стремежът към космическия живот.

Зад всички степени на проява на човешката мотивация за живот, биване в този свят и развитие стои една и съща енергия - психосексуалната. Сега, жените веднага ще кажат: "Че какво ни пречи това да имаме семейство и деца и мъже и секс и да се стремим към духовен живот и развитие? Всичко е едно цяло и се съчетава, важно е как използваме емоциите си, къде влагаме любовта си докато изпълняваме и секса и ежедневните си семейни задължения в света. Не е нужно да има разделение!" И ще бъдат прави. А зад правотата им се крие фактът, че психосексуалната им енергия е независима количествено от секса - не се губи при него. Това е ключовият момент, който несъзнавано определя целия последващ от това женски мироглед, включително по отношение на съчетаемостта на духовните стремежи с ежедневния живот. Обикновено когато се говори за смисъла на целомъдрието, се говори само от мъжка гледна точка - това е много странно и силно егоистично според мен.

А мъжката гледна точка е, че мъжът с духовни интереси действително има нужда от контрол над сексуалния си живот. Иначе всякакво развитие на съзнанието остава само фикция. Ключът тук е, че при секса мъжът е емисивен - отделя сила. Отделя я дори при медитативния секс с долинен оргазъм, който е добра междинна степен. За мъжа с духовн иинтереси сексуалната сублимация е ключов момент. Това малко жени разбират, поради естествено различната си психоенергийна конституция. И тук започват едни различни гледни точки, едни разминавания ... наблюдават се навсякъде, дори във форум като този.

За жената целомъдрието има нещо общо със силата само индиректно - като качество - с чистотата на силата. А при мъжа е най-вече въпрос на сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Чета постовете в тази тема и си мисля, че просто на разбираме това, което ни казват учителите.

Хората, които сме приели за наши учители, са достигнали до тези идеи от опита си. Ние се стремим да достигнем тях, копирайки идеите им. Не виждам логика в това - да правим нещо, за да вървим по стъпките на някой... когато има толкова неоткрити пътища.

Моят приятел е чужденец, виждаме се когато можем, понякога през няколко месеца. От години сме заедно и аз не съм била с друг мъж. Целомъдрена ли съм? За първи път си задавам този въпрос. Никога не съм го мислила така - правя това, което чувствам. Нямам необходимост да броя дните, в които не съм имала сексуален контакт, за да преценя колко съм целомъдрена. Това е една от думите, чието значение аз не усещам - не смятам себе си за целомъдрена, въпреки че според критериите на някого може и да съм.

Учителите си на оставили много. И всички са казали - вслушвайте се в себе си, не приемайте нищо за истина, докато не го потвърдите за себе си, в своя живот. По своя начин.

Струва ми се, че много хора приемат твърде буквално ученията, а губят основната идея. Думите на учителите не могат и не трябва да бъдат самоцел - те дават насоките. Можем да се насилим и да направим всичко "по рецепта", но от това няма смисъл. Има смисъл сами да достигнем до необходимостта да направим нещо - пък било то и отказване от сексуално общуване.

И тук бих отправила въпрос към хората, които са практикували въздържание - какво ви подтикна към това?

Орлин Баев: А зад правотата им се крие фактът, че психосексуалната им енергия е независима количествено от секса - не се губи при него. Това е ключовият момент, който несъзнавано определя целия последващ от това женски мироглед

Сигурен ли си в това? Ако си, значи си в дълбока заблуда - казвам го като жена.

Редактирано от maggee
Линк към коментар
Share on other sites

Учителите са катализатори. Естествено, че разчитаме на опита си. Но нали имаме нужда от обратна връзка. В случая с хора, които са по-напред в посоката, в която сме тръгнали. Ако сме тръгнали ... :) . Защото никой е ни кара насила да вървим накъдето и да е или да правим или не каквото и да е. Ако искаш да изкопаеш един декар нива, как ще постъпиш? Искаш да разчиташ само на опита си? Чудесно! Нивата е пред теб. Изчистваш съзнанието си от целия опит на дригите, на хората които вече са копали ниви преди теб. Ти не го искаш този опит. Остава ти да започнеш да копаеш с нокти. Нищо че има мотики, които след време са евоюлирали в трактори. Но това не е твоя опит. Ами дерзай с нокти ...

Никой не те кара да си броиш дните, нит ода се стремиш към каквото и да е. Хора като учителите ти излагат емпирията си, която е доста по-напред от нашата. Ако искаш я следваш, ако искаш не - стените са много, а любимото ни човешко упражнение е да ги трошим с главите си. Никой не иска от никого да се лишава от скъпоценния си секс или партньорство. За всичко си има време - но в предния си пост писах доста. не ми се повтаря. Често когато пиша в този форум като получа обратна връзка не разбирам този коментар какво общо има с поста ми или защо е разбиран така накриво... Форумът е готин, но е масов и по-ядрените идеи, които влизат в разрез с обществените обичайности, се приемат като чужди. Тогава имет она форума остава да прашлясва на полицата, забравено над телевизора на социалните ни модели, в коит осме оковани .... Както и да е! Със здраве, амгос и амигас. :thumbsup2:

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм се отказала от опита на учителите - напротив. Чета, мсиля, пречупвам през своя опит. Има неща, които днес не приемам, а утре осъзнавам и стават част от живота ми - когато по естествен път изпитам необходимост от тях. Но на сляпо отказвам да се доверявам - нали затова са ми дадени очи?

Затова и попитах - каква е необходимостта на онези, които са възприели въздържанието? Има голяма разлика между това да правиш нещо, защото имаш вътрешна необходимост, да правиш нещо, за да експериментираш и да правиш нещо само защото другите го правят.

Нека обсъдим мотивацията. Аз го правя, когато приятелят ми не е до мен, защото имам нужда от любов, а не от секс. Вие, които го правите, защо го правите?

Линк към коментар
Share on other sites

Мотивацията ми е същата кат отвоята - личният ми опит. А той ми показва, че мнението на учителите по разисквания въпрос изцяло съвпада с моята лична опитност по отношение на един или друг вид секс, целомъдрие или медитативна форма на секс. А на въпроса защо и какво дава това - писано е доста в темата.

Аз не съм целомъдрен. Но се стремя към това -защото ми дава много. Защото от личен опит съм опитал и от трите гозби - и най-вкусна е третата - целомъдрието! Какво точн одава - описано е в постовете по-горе. Както и разликата между мъжете и жените в този респект. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако искаш да изкопаеш един декар нива, как ще постъпиш? Искаш да разчиташ само на опита си? Чудесно! Нивата е пред теб. Изчистваш съзнанието си от целия опит на дригите, на хората които вече са копали ниви преди теб. Ти не го искаш този опит. Остава ти да започнеш да копаеш с нокти. Нищо че има мотики, които след време са евоюлирали в трактори. Но това не е твоя опит. Ами дерзай с нокти ...
:3d_146:

като пионери да повлекат мощно другите и да създадат пъртина в мразовития сняг на духовната нищета

icon12.gif:3d_059:

при мъжа е най-вече въпрос на сила
:sorcerer:

Маги, може би е добре първо да се прочете първата част, а може и цялата, на статията на свами Чидананда, четвъртата от публикуваните преди няколко часа от Орлин :feel happy: В нея е показано че и твоят опит на целомъдрието е хубав и на мястото си. Спор или противопоставяне в случая няма основание да съществува.

The hot sun, even in summer, does not normally cause a fire, but if you concentrate its rays through a lens, those rays will immediately burn whatever they are focused on. That is what celibacy actually is.
Свами Чидананда Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Маги, може би е добре първо да се прочете първата част, а може и цялата, на статията на свами Чидананда, четвъртата от публикуваните преди няколко часа от Орлин :feel happy: В нея е показано че и твоят опит на целомъдрието е хубав и на мястото си. Спорът или противопоставяне в случая няма основание да съществува.

Благодаря, Валентин.

Чета това, което в даден момент чувствам близко - ако имам нужда от светлина и има книга, която да ми я даде, няма нужда да я търся - тя сама ме намира. Нямам проблем с вътрешния си свят в момента и не изпитвам нужда да го променям. Не търся нито критика, нито одобрение.

Нека да се абстрахираме за малко от това, което казват учителите, и да споделим собствения си опит, без цитати и без клишета. Ето, Орлин сподели, че има опит и той му е дал онова, което е търсел. Да продължим в тази насока. Нали затова е този форум? Ако статията на свами Чидананда ни е достатъчна, какво правим тук тогава?

Линк към коментар
Share on other sites

Не смятам че споделянето само на личен опит е най доброто, в случай че липсва разбиране на законите управляващи човешките съдби.

Моят опит, беше първо липса на брахмачария до 20 годишна възраст, пиене на алкохол и всеядност - стандартно за повечето български младежи.

На 21 години срещнах духовния си учител и преминах към вегетарианство.

На 22 се ожених. След това спазвах брахмачария в смисъла даден в статията на Свами Чидананда за семейните.

Това означаваше ненарушима съпружеска вярност, спиране на полов живот по време на бременността на жена ми, а също дълги периоди на пълно целомъдрие - и от двамата. Преди да имаме втората ни дъщеря, например, за 7 години непрекъснато.

Когато човек има духовни цели, и ги постига успешно една след друга, това не създава особени трудности.

Преди години поех обет за спиране на алкохола :sorcerer: до края на живота си :)

Чувствам се силен, здрав и щастлив.

Духовният ми живот е интензивен и вдъхновяващ всеки ден.

Често усещам присъствието на Всевишния в ума ив радостта от медитацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието обаче - в чист вид, с вътрешна сублимация, е най-мощното преживяване на секса. Енергиите се изтеглят навътре след около месец целомъдрие. ... Засега имам не повече от три месеца опитност в целомъдрието, но резултатите са това, което иска духът ми за което копнее душата ми.

Ама за няколко месеца ли става дума? Нямаш проблем! Жените даже издържат по повече.

Наистина, не искам да профанизирам темата, но ми стана много смешно. Не мисля, че състоянието, което описваш, зависи от това колко време не си правил секс. А тук в Германия познавам и разни асексуални, които никога не са го правили. Те са значи... целомъдрени? Просветлени и вътрешно в хармония... Хм, абе ще те запозная с една от тях ако искаш - сам да си видиш.

Айде сега. :whistling:

П.П. А и от гледна точка на това, че мъжката сексуална енергия е крайна, не виждам къде е проблемът мъжът да води овладян полов живот, който да не му пречи на духовните търсения, без вкопчвания? Че то иначе решение на уравнението няма и пак изпадаме в църковната крайност за изкусителските дарби на жената и "горките" мъже. Има смисъл човек да изживее живота си давайки нещо от себе си, а че е крайно, т.е. приключва някога... ами то кое не е крайно? По тази логика и да не живеем? Не е ли това най-голямото вкопчване?

П.П.П. Иначе съм съгласна с така описаната проблематика за мъжете. Ама това е едно уравнение, което мъжете имат нужда да си решат в бъдеще, по възможност без да изпадат в старите щампи. Като ви водят старите пътища в задънена улица и все или ви е страх и трябва да бягате тотално, или пък се вкопчвате, ами.... има и нови пътища. Намерете ги. Жената всъщност е способна на много по-голямо целомъдрие, точно защото по-лесно канализира сексуалната си енергия в други неща и защото... ако го мерим по приказките на Орлин, три месеца без секс ... ъъъъ, за коя жена са проблем?

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Извод:

Седем години без секс не е равносилно на СЕДЕМ ГОДИНИ В ТИБЕТ...

Обобщение:

По-целомъдрен мъж от Казанова няма.

По-целомъдрена жена от Агрипина няма.

Агрипина (съпругата на Клавдий, майка на Нерон)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...