Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целта на духовния Път


Иво

Recommended Posts

Здравейте,

Каква според вас е целта на духовния Път? На Езотеричните Школи?

Защо ни е да изпълняваме различни духовни практики и упражнения?

Какво се променя в нас всеки ден с това? А каква е голямата, крайната Цел и дали въобще може да се дефинира?

Иво

Всички търсим хубавото.Според мен, в нас ,е заложен стремежа към съвършенство.И всеки върви по някакъв духовен път.Или обстоятелствата го сръчкват,да върви.А подходящото школо ни дава ускорение и метод за промяна...Да се променя до толкоз,че да стана едно с Отец ми.Това е целта ,за сега.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

"Търсете и ще намерите..."
Но не може да търсиш нещо. Държиш ли това нещо в съзнанието си, като представа, или цел, значи си спрял при него. Тоест нищо не търсиш. Само опитваш да имитираш представата си, която на всичкото отгоре си е част от теб, тоест - спрял си при себе си.
Търсенето е отвореност.
Само празният ум е търсещ.

Линк към коментар
Share on other sites

Можеш, стига да знаеш как. Не може да привлечеш отговорите към себе си, ако не настроиш съзнанието си на съответната честота, която да ги привлече. Празното съзнание няма да ти докара отговорите, ако не си определил какво точно търсиш. Пасивността на съзнанието е нужна след това, когато трябва да доловиш привлечените като отговор идеи, но първо се поставя целта.

Линк към коментар
Share on other sites

Хареса ми Кети какво е казала по-горе - смисълът на духовният път е самият път. Смисълът на самия път, който събира осъзнаване, което връщаме към източника. А ако искаме да разчепкаме смисъла, колкото повече следваме поставената ни мисия, толкова по-добро осъзнаване събираме. Естествено, тук ни пречат илюзиите на ума.

И целта е човешко изобретение. Дори си мислим, че еволюцията има цел. Антропоморфизираме природните сили. Еволюцията цел няма. На някои по-високи нива понятие като цел не съществува, че дори и понятията на себерефлектиращото човешко съзнание не съществуват.

Е, поставянето на цели е необходимо за човека, но не и когато идват от ума....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Целта на еволюцията е да осигурява форми (тела и съответните сетива и инструменти) чрез които духа да може да се проявява във все по-голяма пълнота. Целта на духовния път е все по-пълно проявление на духа в живота чрез съществуващите форми.

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на еволюцията е да осигурява форми (тела и съответните сетива и инструменти) чрез които духа да може да се проявява във все по-голяма пълнота. Целта на духовния път е все по-пълно проявление на духа в живота чрез съществуващите форми.

 

Аха, ако се сетиш къде си го прочел това, там наоколо сигурно има много полезни неща. 

Целта на еволюцията е развиването на формата, така че формата да може да преработва все по-добре полето на съзнанието. В момента формата е жива, но това е сегашен етап. По-скоро повечето време формата ще бъде нежива.

Духът на човека е абсолютно същия като духовете на Боговете, но единствено несъвършенството на формата му пречи да се прояви като Бог. Духът се проявява съобразно формата и формата определя как ще се прояви той. Затова единствената правилна цел на духа е да остави формата свободна да се прояви, а не да й натрапва глупостите на ума. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не е само формата, която пречи. Съзнанието е основния фактор, който пречи, не дори инструментите с които се проявява като ум или чувства, а самото съзнание. А тук вече "заслугата" е в голяма степен индивидуална. Ти защо не можеш да осъзнаеш безкрайната си съвършена същност, която е същата като при боговете? Защото като индивид имаш индивидуално съзнание, което може да осъзнава само доколкото му позволява степента на развитие. И няма друг начин да достигнеш до божественото освен чрез развитие на това индивидуално съзнание. Ето виж още една цел.

Линк към коментар
Share on other sites

Съзнанието пречи, доколкото говорим за глобалното съзнание. Майя не е просто свят на заблуди, а инструмент на еволюцията и никой не иска да я махне, никой не иска хората събудени. Само някои стигат.

Няма задача тука. Тъй като заблудата е Божествена, остава ни само да се адаптираме към нея, а това ни е заложено във формата, стига да не й пречим. 

Линк към коментар
Share on other sites

Майя не е просто свят на заблуди, а инструмент на еволюцията и никой не иска да я махне, никой не иска хората събудени. Само някои стигат.   Маия наложена от горе.Благодаря за гледната точка.До сега си мислех че е единствено  следствие работата на личността .Може би този подход дава повече яснота за движението на човечеството в пакет .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Който го е страх да бъде намерен, нека да търси (зад какво да се скрие).

 

Няма никаква вяра онзи, който иска, желае, моли, търси.

 

Да не говорим за глупостта да търсиш нещо универсално. Понеже то е навсякъде - ти къде точно опитваш да го откриеш?

 

Бързо се изчерпах и по тази тема.

Думите се събраха с останалия прах в ъгъла.

Линк към коментар
Share on other sites

Съзнанието пречи, доколкото говорим за глобалното съзнание. Майя не е просто свят на заблуди, а инструмент на еволюцията и никой не иска да я махне, никой не иска хората събудени. Само някои стигат.

Няма задача тука. Тъй като заблудата е Божествена, остава ни само да се адаптираме към нея, а това ни е заложено във формата, стига да не й пречим. 

Според мен индивидуалното съзнание пречи. Всъщност изобщо според мен съзнанието винаги е индивидуално. Глобално, колективно или някакво друго събирателно съзнания не съществуват.

 

Що се отнася до всякакъв вид лъжи, заблуди и подвеждания, то е добре да се прочете "Абсолютната истина". Не виждам как точно на Бог може да се приписва подобно нещо. Илюзията си е плод изцяло на неспособността на индивидуалното съзнание да се ориентира в действителността.

Линк към коментар
Share on other sites

Който го е страх да бъде намерен, нека да търси (зад какво да се скрие).

 

Няма никаква вяра онзи, който иска, желае, моли, търси.

 

Да не говорим за глупостта да търсиш нещо универсално. Понеже то е навсякъде - ти къде точно опитваш да го откриеш?

 

Бързо се изчерпах и по тази тема.

Това за криенето ми е малко странно . А иначе каквото горе такова и долу. :3d_146: В лявата ръка стискам ключа ,а с дясната ,се пребърквам ядосано че не мога да го намеря  ,и закъснявам за мача .

Виж слепия ,моля.Как търси с бастуна си пътя отпред .

Бързо се изчерпах и по тази тема.          това подпис ли е ?

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Констатация на нивото на...

обмен да го наречем. :)

 

Мен не ме забелязвайте.

Някои има какво да забележат зад себе си.

Други не могат да се прекрачат. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Констатация на нивото на...

обмен да го наречем. :)

 

Мен не ме забелязвайте.

Някои има какво да забележат зад себе си.

Други не могат да се прекрачат. :)

Да преведа написаното: Обърнете внимание колко съм възвишен и над вашето ниво, особено над нивото на Станимир, който още дълго време ще си остане ограничен.

Линк към коментар
Share on other sites

В това е духовната задача на съвременните хора.Да се адаптираме към интернета и засипващата ни медийна информация .За сега не успяваме.Все по странно необщителни хора се срещат.Говоря за себе си.След няколко часа седене пред монитора често ръмжа на жена си.Сега ли намери да ме занимава с вечерята . :3d_157:

Станимир-------------нивото е също илюзия.А добрата самооценката е полезна за здравето . :3d_065:

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Не, това не е добра самооценка. Но ще си замълча за определението. А нивото не е илюзия. Например има разлика дали ще знаеш 20 думи на английски или ще го владееш перфектно. Ако двама човека гледат един английски филм без превод, първият нищо няма да разбере, за разлика от втория.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, като изключим долните намеци, които правиш, си прав. Ама то това е даосизмът явно, да се правят обидни намеци към хората под прикритието на "умни" изявления. Хайде, няма да преча на спокойствието ти. Ако това е Дао, аз по-скоро ще се застрелям, отколкото да го следвам.

 

Без лоши чувства, но и без лицемерни поздрави и без уважение:

Станимир

Линк към коментар
Share on other sites

 

Съзнанието пречи, доколкото говорим за глобалното съзнание. Майя не е просто свят на заблуди, а инструмент на еволюцията и никой не иска да я махне, никой не иска хората събудени. Само някои стигат.

Няма задача тука. Тъй като заблудата е Божествена, остава ни само да се адаптираме към нея, а това ни е заложено във формата, стига да не й пречим. 

Според мен индивидуалното съзнание пречи. Всъщност изобщо според мен съзнанието винаги е индивидуално. Глобално, колективно или някакво друго събирателно съзнания не съществуват.

 

Що се отнася до всякакъв вид лъжи, заблуди и подвеждания, то е добре да се прочете "Абсолютната истина". Не виждам как точно на Бог може да се приписва подобно нещо. Илюзията си е плод изцяло на неспособността на индивидуалното съзнание да се ориентира в действителността.

 

 

ooo, има глобално съзнание, което се филтрира през човешката персона и така създава илюзията за индивидуалността й т.е. за отделеността й. какво и множество колективни съзнания. Но това няма как да се разбере, докато не се усети, а пък то не се случва всеки ден. 

 

Илюзията е създадена като плод на индивидуалното съзнание, да. Това е прекрасно за поддържане на илюзията. Боговете са хитри :) 

А илюзията е също просто един инструмент. Като левия или десния крак. 

 

Хрумна ми тук да споделя за още една илюзия на ума. Мислим си, че логическия процес става в ума. Голяма грешка. Логическият процес се базира на енергийни структури и физически органи от мозъка чак надолу до коренната чакра. Част от логическия процес се отразява в ума. 

Линк към коментар
Share on other sites

ooo, има глобално съзнание, което се филтрира през човешката персона и така създава илюзията за индивидуалността й т.е. за отделеността й.

 

Това твърдение противоречи само на себе си. Как може илюзията за индивидуалността да се създава от пречупването на глобалното съзнание през същата тази индивидуалност? В основата на всяко съзнание, в основата на всяко живо същество стои неговата монада, която е индивидуална. Едно съзнание - една монада, без значение дали става въпрос за атом, минерал, растение, човек, бог или нещо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на духовния Път?

 

Няма цел на пътя. Пътят е целта.

 

Но разбираме, че сме го извървели накрая, когато сме вече утихнали и сме над,... когато просто сме...

Линк към коментар
Share on other sites

Това когато  уж отделни същества се движат като един , е ясно че става на въпрос за съществото , Ято (риби , птици ).Но още ми е трудно с идеята за споделянето на ,  един ум ,един дух.Макар да е някак просто , логично .....Наистина трябва преживяване ...

Линк към коментар
Share on other sites

Тук навлизаме в прекалено сложна материя. И не само сложна, но и такава по която просто няма откъде да се почерпи знание за момента. Мога да направя аналогия с човека и живота на съставящите го атоми. По точно на съставящите телата му атоми. Те също имат свой живот и съзнание макар и на изключително ниско равнище спрямо човека. Но макар те да биват използвани за съставяне на физическото, емоционално, умствено и други тела на човека, тяхното съзнание си е отделно и по никакъв начин не влияе на съзнанието на човека. Нашето съзнание не е сбор от тяхното, нито включва тяхното съзнание по някакъв друг начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се какво казваше един човек, който практикуваше черна магия върху мен: не прави нещо, за което да не си готов да поемеш ответния удар

 

Всяка мисъл е нещо, което ни готви ответен удар. Особено, ако много се придържаме към нея, ответният удар е неизбежен.....алегорично казано :) 

 

П.С. Да бе, нямало откъде да се почерпят знания ......

Линк към коментар
Share on other sites

Когато разбереш защо това е информация, която трябва да се държи в тайна, тогава ще разбереш и защо наистина по въпроса няма как да намериш достоверна информация. Но дотогава си свободен да си вярваш в каквото искаш.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...