Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целта на духовния Път


Иво

Recommended Posts

:) Здравей, обична сестричке! Личности - разни, Цели - разнообразни...( туй бисерче...нямой казвал ли го е преди мен - сега го изродих :blink:

едното само допълва другото...туй да се стремиш към Царството Небесно/ Рая ( загубения де) не означава, че съм се размислила какво постигам + къде ще стигна + колко петмез ще хапвам :lol: стремя си се само...някой път даже и не се потя...носят ме :D:P Раят ( Божественият ) няма как да влезе в мене - тука на земята...несъвместимо е :D поне така го схващам на този си акъл :king: може Божията Благост / Хармонията... да е в мен - в душата и сърцето...и да я споделям с другите :)

:D:D по добре ПП = "пате - пате", ГП = голямо пате ...отгколкото ГГ=Голям Глупак :lol::harhar:

:) без Служенето и Саможертвата...Царството Небесно...през крив макарон ще си го гледкаме:1eye:

:) опознавайки и изявявайки Бога...служейки и страдайки...пълзим/вървим към Царството Небесно :1eye:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::D:feel happy:

Имах предвид сърцето, душата, ума - каквото е там - да е рай - без лоши мисли и чувства, а изпълнено с мир, с благодат, със сила, с мъдрост, с Любов. Това е то рай на земята според мене.

:angel: Любов+Светлина+Мир+Радост :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) така е - единомислие има...изказа е индивидуален...забележи нещо в отговора ми...има нещо пропуснато...от тези, които ти изреждаш...липсва Ума...май не е случайно :1eye:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:1eye: А защо, кажи на патето, че не разбира? Щото патето иска и умът му да е светъл, да е в хармония с душата и сърцето, а не всеки да си прави каквото си знае... Моят приятел казва, че когато всички Латинки са на едно мнение, там е истината. Преди да се разберат помежду си, по-добре да изчакам. Той включва в бройката и една друга Латинка, ама това не е по темата... ;)
Линк към коментар
Share on other sites

:) добре е да пробваш първо да си отговориш сама ;)

:) има доста човеци, които са били и са със светли умове...но никак не могат да влязат в Царството Божие...защо мислиш, че е така :sleeping: друга е истинскта Светлина...и тя не може да обземе Ума...няма как да я схване :)

:feel happy: Любов + Светлина :feel happy: Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А-а, аз съм си отговорила, интересно ми беше ти какво мислиш. Лично не мога да изкарам ума извън сметката, понеже е връзката между подсъзнателното и надсъзнателното със съзнателното. Тука нали се стремим към съзнателен живот. Умът може и да не може да схване истинската светлина, но може поне да бъде окъпан от нея, да роди добри плодове.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да няма цел :D . някъде бях чела, че човек се преражда, преражда, и в един момент се слива с някаква енергия и всичко започва отначало <_< . На мен не ми се понрави много тази идея, може би защото като човек все си търся някякви цели :D . Но като се замисля, защо пък трябва да има голяма цел? Може в отделните животи да има цели и както каза Надежда "Целта да е в самият Път..."

Линк към коментар
Share on other sites

Св. Юстин Попович

Побеждавайки греха и смъртта, Христовият човек преминава в този живот три главни етапа на християнското развитие: раждане в Христа, преображение в Христа, възкресение в Христа. Крайната цел на неговата борба е да възкръсне с Христа. А това значи да победи смъртта. Значи, ти вече си победилсмъртта, ако с душата си си повярвал във възкръсналия Богочовек, защото Той е казал: “Който вярва в Мене, има живот вечен, ... преминал е от смърт в живот...”

        Щом повярва във възкръсналия Богочовек, човек започва да става човек, защото се освобождава от греха и смъртта и придобива усещане за безсмъртие. Грехът е болест, която притъпява, чувството за безсмъртие, и човек не достига до живия и истинен Бог нито с чувство, нито с мисъл.Такъв човек е осакатен, той е получовек. Христос е победил греха и смъртта с възкресението Си, за да разбуди човека за безсмъртие и вечен живот, да оживи и обнови слабото му и притъпено чувство за безсмъртие и той да усети Бога и вечния живот като смисъл на човешкия живот и на земята, и на небето.

източник

Линк към коментар
Share on other sites

Св. Димитрий Ростовски

"Най-напред трябва да стане ясно, че дълг на всички християни – особено на онези, които са призвани да се посветят на духовния живот – е да се стремят винаги и всячески към единение с Бога, Който ги е създал, възлюбил, дарил с блага и Който Сам е тяхно най-голямо благо, от Когото и за Когото са били създадени. Това е така, защото главен стремеж и крайна цел на душата, която Бог е създал, трябва да бъде Сам Бог, единствен Той и нищо друго – Бог, от Когото душата е получила своя живот и природа и за Когото тя трябва да живее вечно."

източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Откъдето сме тръгнали, там и ще се завърнем. Ние и сега сме единни с Бог, но не го осъзнаваме. Т.е. завръщането при Отеца представлява състояние което трябва да постигнем. И тук бихме могли да си зададем въпроса "А след това какво?". Дали ще започнем ново пътешествие (подобно на душата, която прераждайки се, преминава от живот към живот), което означава да продължим да се развиваме във все още неподозирани от нас направления; или пък връщайки се "у дома", вече ще сме постигнали всичко и ще прекараме остатъка от вечността в осъзнато единение със Създателя.

Линк към коментар
Share on other sites

Вишна - пролет

Кукувица - есен

Есен - месец.

Зима - сняг:

студен и чист

(Доген, основател на школата Сохо)

Съзнателната несъзнателност и очакваната неочакваност - това е "сатори" или просветлението; май това е целта... Или ни е нужно цветето Хана, за да осъществим мост между нежността, очарованието, духовността и тъгата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ей сега гледах "Сърцето на Дракона" и ми харесаха мислите накрая:

"След саможертвата на Драко настанаха прекрасни години, а ако ставаше трудно и тежко неговата звезда светеше по-силно за нас, тези, които знаеха накъде да гледат..." - цитирам по памет...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Целта на духовния ми път е да открия себе си.Коя съм аз?Каква съм?Каква искам да бъда?Защо съм на тази земя?Или иначе казано-да достигна до своето истинско Аз.

Все още съм "на път". :thumbsup2:

Но се надявам все някога да стигна там-при моите отговори.Както и всеки ще стигне при своите си,но сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на духовния ми път е да открия себе си.Коя съм аз?Каква съм?Каква искам да бъда?Защо съм на тази земя?Или иначе казано-да достигна до своето истинско Аз.

Все още съм "на път". :thumbsup2:

Но се надявам все някога да стигна там-при моите отговори.Както и всеки ще стигне при своите си,но сам.

Права си, Роси. Всеки сам ще стигне до своите отговори, но това не е толкова лесно и бързо и затова е необходимо да се опираме на помощта на Ученията, Учителите и на знанията на по- напредналите от нас по този Път, каквито можем да намерим и тук, в Портала към съзнателен живот.

Благодаря на Бога,че ме срещна с вас приятели! :sorcerer::sorcerer::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на духовния път лично за мен определям така.

Постигане и откриване на голямо себепознание,желая да премахна всяко индивидуално влияние върху мен което домомента ми е донесло някакви негативизми.Желая да намеря мястото на което ще съм най - полезна за всички.Желая да бъда човек доволен от всичко и разбиращ смисъла на това което му се случва.Искам да постигна смирение-като че ли това е най-трудно особено по пътя на духовното развитие,защото познавам много хора,които четат и се учат,но същевремено стават все по надменни и възгордели се от постигнатото - тогава къде е смисъла на това което правят? :mellow:

Искам никак да не парадирам със себе си и дори да не казвам много да помагам.Желая да помогна детето(децата)ми да растат в закона на ЛЮБОВТА.Светът е прекрасен за прекрасните хора....

Линк към коментар
Share on other sites

Духовният път е стремеж към единство с цялото, космоса, Бог. В духовния път всичко оживява. Крайностите (напр. прекалено фиксиране към притежания или пълна безотговорност към поверени задачи) откъсват човека от цялото, предизвикват механизиране и обезсмисляне.

Сега забелязвам, че участието в темите на форума е като писане на теми за домашно, както е давал Учителя :-)

Линк към коментар
Share on other sites

Защо.......... има коани?

Май има връзка с това че целта на пътя било Безпътицата, а? :smarty:

Рекламираш тук своята безпътица.

Какво печелиш?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...