Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Упражнения за енергиен баланс


Recommended Posts

:):v::thumbsup2:

Благодаря за споделеното!

Чудесно е, че ви има и че се четем...това си е също част от балансирането и хармонизирането!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Таня, можеш ли да ми пишеш къде точно, от коя до коя дата през годината и в колко часа се прави паневритмията в Морската градина? Чувала /участвала/ ли си и /в/ за посрещане Изгрева на Ташлъ тепе край град , също къде точно, от коя до коя дата през годината ? Благодаря ти предварително за информацията. Ще ми бъде полезна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Предлагам да се направи/ подобно на ПАНЕВРИТМИЯ /основна тема във форума УПРАЖНЕНИЯ.Нека в нея  всеки участник във форума да може да  сподели своите опитности.

Ето едно упражнение:

Пътуваме в сутрешното задръстване в автобус за работа - отнема ни час и половина - висим на мускули, натъпкани сме като сардели! Заобиколени сме от граждани от ромски и турски произход, от миризмата им, която често е по-лоша от тази в коя да е градска тоалетна... Някой си говори по телефона 1 час, като по този начин натрапва личнмото си пространство в твоето по най-брутален начин... Друг се секне и кашля във врата ти, трети гледа момичето отсреща и се пипа, четвърти дъвче баничка, пети слуша чалга по мп3 плеъра на телефона си без слушалки... Дядовци говорят за "доброто старо" комунистическо време и цената на салама, колежки клюкарят по адрес на всички в службата си... кондуктор блъска цигани към вратата и задържа целия автобус. Движението е със скоростта на пешеходец. Наоколо има много смрад и пошлост. Лицата на хората са много често преобладаващо отрудени, не много високочели, една класа, която не може да се нарече средна, а е по-скоро плебейска. Ти, който пътуваш в този автобус, също спадаш към нея, колкото и да не ти се вярва... По някое време се раязнася прекрасната миризма на отделение от долните части на някого ... движиш се по сива улица със сиви блокове, заобиколен си от уморени озлобени лица... Поглеждаш чантата си, за да не влезе някоя ръка в нея... В софийския автобус има телевизорче, по което се въртят реклами - те обаче са същите от два месеца и са се набили в съзнанието наистина до болка ... Чувстваш нервността и напрежението на хората, то се предава и на теб...

С две думи - добре дошли в ада на третокласната държавичка от източна Европа - Българийка! Силна държава, но населена с много груби и диви хора... Ти си тук, върнал си се доброволно, съзнателно в нищетата, с пълното съзнание за това какво те чака...

Практика:

1) Предполага високо ниво на вътрешна сила - такава с паневритмия или дишане не се трупа - може да ги прави човек, но не е решаващо.

2) Тази сила позволява на когницията да влезе в положението си на пълноправен господар в системата, коятъо трябва да владее - мисли, чувства, енергия

3) Осъзнаване - осъзнаваш Себе си в момента - конкретния - така, както някой си господин йогинчо хикс, избягъл от света, се озъзнава в някоя хималайска дупка. Софийските дупки и по улиците, и в душите на хората са по - големи и предполагат много повече материал за работа - не е нужно да се ходи в Хималаите...

- това Себе, което е зад мисълта, зад чувствата, което контролира силата, и което е пряко зависимо от нейното количество и качество!

4) Осъзнаваш породените в теб негативни емоции, напрежение, раздразнение - отваряш се за тях напълно - не ги потискаш, вдъхваш ги ментално, чувстваш вибрацията им

5) Правиш връзка между тях и това вътрешно Аз, което води процеса - а То винаги е една силна радостна спокойност, едно любовно силно знание и самообладание, светещо спокойствие.

6) Свързваш вибрацията на негативните чувства с това вътрешно състояние на хармония, в центъра на което е самоосъзнаващият се Аз, контрольорът в нас!

7) Целият бяс се превръща в гориво за това вътрешно силно състояние на спокойствие!

8) Светва ти - превръщаш сутрешния ад в сутрешен рай! Това е динамична практика. Поглеждаш на хората с други очи - приемаш всичките им слабости с очите и сърцето на силата, с блестящ светещ ум. Трансформираш пошлостта и примитивизма в Любов, радост и светлина. Обичаш хората. Обичаш себе си! Няма борба, няма отричане!

9) Продължаваш да висиш на тръбата и се лашкаш, обаче вече съзнателно излъчваш радост и служиш като ментален дезодорант в околната атмосфера. Готино ти е!

Ето това е практика - някои го наричат медитация... аз го наричам сублимация! Ом Мани Падме Хум! :thumbsup2::feel happy::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Орлин_*

Упражнения има много, Вехади. Това, за което писах е в същността на всички упражнения - защото е дълбок вътрешен процес. Външни патерички има много и те са добри и нужни, ако има човек време и възможности, а и нужда да ги прави. А нужда имаме всички - така че, да - и външните патерички имат ролята си. Преобразуването не е игнориране, а именно извисяване през призмата на собствената духовно - психо - емоционално - възприятийна система ...

Линк към коментар
Share on other sites

8) Светва ти - превръщаш сутрешния ад в сутрешен рай! Това е динамична практика. Поглеждаш на хората с други очи - приемаш всичките им слабости с очите и сърцето на силата, с блестящ светещ ум. Трансформираш пошлостта и примитивизма в Любов, радост и светлина. Обичаш хората. Обичаш себе си! Няма борба, няма отричане!

9) Продължаваш да висиш на тръбата и се лашкаш, обаче вече съзнателно излъчваш радост и служиш като ментален дезодорант в околната атмосфера. Готино ти е!

:thumbsup::thumbsup2:

Страхотно! :harhar::thumbsup:

Страхотно! :thumbsup::thumbsup2::harhar::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

А, между другото. един брат от Монреал, едно много чисто и отдадено на братството момче, ми разказваше за методи, дадени от Учителя и практикувани от него, от брат му и от малки групички съмишленици. Резултатите били удивителни. Представляват комбинации от молитви, песни и четене на беседи, дадени от Учителя Беинса. За различни случаи - различна комбинация. Според мен, в основата на резултатите стои именно една успешна сублимация, свързване на всички части от вътрешното ни същество в една хармонична, насочена нагоре спирала - спиралата на еволюцията!

За мнозина тези практики са прекрасни - дори сега като пиша за това усещам силата и чистотата, която полъхва в съзнанието ми при допира с тази тематика!

На мен не ми импонират, тъй като имам по имплицитен подход. Но това нищо не значи. От друга страна, никога не съм се занимавал сериозно точно с този подход, а все по източния маниер съм карал... кой знае, сега се замислям ...

Наистина са много мощни!

Всъщност, бихме могли при добро желание и сериозно отношение, да организираме малки групички, по градове, за да осъществяваме такъв вид "разговори", общение с висшите сфери, с Небето! Какво мислите? Примерно в Неделя вечер - в някого (в барче не е невъзможно, но за повечето няма да е подходящо)!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Орлин за чудесно описаната житейска ситуация,в каквато вярвам,че всеки от нас му се е случвало да попадне.Съгласна съм с него,че е необходима голяма вътрешна сила на характера,за да се справим.Много е важно в този момент да успеем да се самосъхраним,а това не може да стане ако сме с лабилна психика и позволим на недоволството да надделее.Трудно е в такава ситуация да наложиш контрол над себе си и да се издигнеш над нещата,но е напълно възможно.Мисля,че е важна не дадената ситуация,а нашето отношение към нея.Много помага в такива моменти да мислим за хубави неща,да правим положителни утвърждения,да вярваме,че всичко ще завърши по-възможно най-добрия начин.Това не е бягство от действителността,а по-скоро трансформиране на негативното в позитивно.

Желая ви успех :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

:):D:v::thumbsup2:

4) Осъзнаваш породените в теб негативни емоции, напрежение, раздразнение - отваряш се за тях напълно - не ги потискаш, вдъхваш ги ментално, чувстваш вибрацията им

5) Правиш връзка между тях и това вътрешно Аз, което води процеса - а То винаги е една силна радостна спокойност, едно любовно силно знание и самообладание, светещо спокойствие.

6) Свързваш вибрацията на негативните чувства с това вътрешно състояние на хармония, в центъра на което е самоосъзнаващият се Аз, контрольорът в нас!

7) Целият бяс се превръща в гориво за това вътрешно силно състояние на спокойствие!

8) Светва ти - превръщаш сутрешния ад в сутрешен рай! Това е динамична практика. Поглеждаш на хората с други очи - приемаш всичките им слабости с очите и сърцето на силата, с блестящ светещ ум.

Трансформираш пошлостта и примитивизма в Любов, Радост и Светлина. Обичаш хората. Обичаш себе си! Няма борба, няма отричане!

9) Продължаваш да висиш на тръбата и се лашкаш, обаче вече съзнателно излъчваш радост и служиш като ментален дезодорант в околната атмосфера. Готино ти е!

Ето това е практика - някои го наричат медитация... аз го наричам сублимация! Ом Мани Падме Хум!

:P безмълвно ще добавя само ...пропуснатия Мир, за да се получи все пак

:feel happy: Любов + Радост + Светлина + Мир :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ти си тук, върнал си се доброволно, съзнателно в нищетата, с пълното съзнание за това какво те чака...

 

Позволявам си да извадя това изречение от контекста, понеже ми хареса много. Надявам се Орлин да няма нищо против и да го поразместя малко. Така:

Ти си тук - в нищетата...

Върнал си се доброволно.

С пълното съзнание за това какво те чака.

Кратък вариант за балансиране:

Където и да е това ТУК, в малката планетка, в малката държавица, в малкото градче, в тясното жилище, в тясното телце, задаваш си въпроса ЗА ЩО се връщаш отново?

Що те кара да се върнеш и то с добра воля и пълно съзнание?

Що си забравил?

Спомняш си и вече не ГО забравяш.

Взимаш си ГО в себе си и си ГО носиш и ТУК и ТАМ.

Линк към коментар
Share on other sites

Образно биха могли да звучат така нещата, но по този начин всичко изглежда краткосрочно.

Да, в действиетлност не съществува време, но за нас недействителните то е дадено именно като възможност, понеже всички можем да щракаме с пръсти, но промяната ни трябва да въздейства на много равнища. Това е един много дълъг път (ако искате не го измервайте с време, той пак е дълъг), един голям процес - на фундаментална промяна, изначално. Сега строим на грешна основа - Аз-Луциферова. Първо трябва да разрушим стария храм и после да градим върху новата основа, която помага за тридневно изграждане. Новата основа е Христос, но замислете се - като основа ли сме го използвали. Само можем да опорочим Истината като се опитваме да я набутаме сред всичко струпано. Не, тя може да бъде само основа -затова разчистете пътя на Господа. Изправете пътеките му.

Това не е старо знание, но ние го правим такова поради старите си основи. Затова не познаваме и словото, а само човешките думи...

И за енергийния баланс да кажа - чистотата няма нужда от енергиен баланс. Тя е именно това, но в най-висока, засега непостижима степен.

Линк към коментар
Share on other sites

Чистотата няма нужда от баланс, да, така е - тя си е баланс. И е възможно, все пак, постигане в някаква степен, пък и капчица дори да е.

Но има нужда от опазване! И как да я опазим?

Ми просто е - не я набутваме в струпвания!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Ти си тук, върнал си се доброволно, съзнателно в нищетата, с пълното съзнание за това какво те чака...

 

Позволявам си да извадя това изречение от контекста, понеже ми хареса много. Надявам се Орлин да няма нищо против и да го поразместя малко. Така:

Ти си тук - в нищетата...

Върнал си се доброволно.

С пълното съзнание за това какво те чака.

Кратък вариант за балансиране:

Където и да е това ТУК, в малката планетка, в малката държавица, в малкото градче, в тясното жилище, в тясното телце, задаваш си въпроса ЗА ЩО се връщаш отново?

Що те кара да се върнеш и то с добра воля и пълно съзнание?

Що си забравил?

Спомняш си и вече не ГО забравяш.

Взимаш си ГО в себе си и си ГО носиш и ТУК и ТАМ.

:thumbsup: Хубаво сте го казли и двамата!

Аз искам да препоръчам комплекса упражнения "5-та тибетци" !Има 2 книги в Спиралата за тях със заглавието "Петимата тибетци",които са от различни автори,но еднакво полезни.А снимки на самите упражнения можете да намерите на страницата с Мудрите,които по-горе Благост,препоръча.Ако някой от вас вече ги е практикувал,интересно би ми било да разбера,могат ли те да се съвместяват с Паневритмията?Тази есен,ако е рекъл Господ да се прибера в къщи,мисля да посетя организираните курсове,а не бих искала да спирам с "5 тибетци",защото определено се чувствам много добре.

Поздрави на всички и дано съм ви била полезна с нещо! :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, чела съм книгите. От колко време практикуваш "петимата тибетци"?

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност под енергиен баланс следва да разбираме процеса на почистване, подреждане...изобщо, привеждане в едно "спретнато и чисто" състояние, в което можем както гости да поканим, така и да почиваме в себе си и да ни е приятно чисто...

Енергийния баланс на нивото на физическото тяло е важен. Днес човека не страда от липса на енергия, напротив- страда от излишък на енергия, и от неумението да я разпределя правилно.

Христос може да е чистота, и баланс, и всичко свързано с "хигиената", но и Той в кочина не влиза...Не е възможно човешкото тяло да е кочина, и съзнанието което го обитава да се моли на Христос да му дойде на гости...Който ще кани гости, трябва да оправи дома си...иначе досега бихме имали милиард и нещо същински християни...а знаем, че съвсем не е така...

Умението да се работи с физическото тяло е сред най-важните. Не може човек да работи с фините си тела, с фини енергии и пр., без да си е осигурил нужните условия на физическо ниво, защото фундаментът на всичко, което наричаме човек е именно физическото тяло. Физическото тяло е една изключителна привилегия, която ние обаче не умеем да използваме. Ако ангелите бяха способни да завиждат, то биха завиждали на човека за това, че е по-богат от тях защото има физическо тяло...Ако приемем, че падналите ангели завиждат на човека по принцип, то това пак е поради физическото тяло, което човека има, а те- паднали или с крилца- нямат...

Тялото е Храм, вътре в него се намира олтар, неръкотворен, в който човек може да служи на Бог- вън от този Храм всяко служене е суета...

Затова да имаме знанието как да поддържаме енергиите във хармонично състояние на нивото на физическото ни тяло е предпоставка изобщо за всякакъв вид окултни начинания...

Ако някой не е забелязал, във всички окултни разкази от различни краища на света, в различните духовни учения и в писанията към тях, всичко започва с пречистване- пост, молитва, водно пречистване...Всяко едно ръководство за медитация започва с подготовка на физическото тяло- вземане на душ, вана, раздвижване на основните стави и мускулни групи, които са склонни към претоварване и различни видове блокажи; има уксазания за това каква да бъде храната; има дихателни упражнения, да не говорим за други методи като клизма и др. И това е само в посока медитация...

Много стегнато, стройно, и разбираемо е представено всичко, което представлява баланса на енергиите, на физическо и на нивото на фините енергии, включително и с динамиката в състоянията в книгата "Пълна Цигун енциклопедия" от У Вей Син (и Зелен му отива...), много книги от Ян Цзюнмин, като "Секреты молодости", "Цигун для здоровя и боевых искусств" (тази май я има и на български), "Корените на китайския цигун",Мантак Чиа "Събуждане на лечебната енергия чрез Дао", Ерик Стивън Юдлав "Ръководство по даоистка йога и цигун", д-р Стивън Томас Чан "Цялостна система за самолечение"- посочвам цигун литература, защото моя личен опит е свързан най-вече с цигун като наука и практика, която има изключително голям спектър на прояви на физическо ниво. Цигун е съвършеното бойно изкуство, чрез него може да си осигурим съвършена защита в случай на нужда- от фундамента на цигун произхождат повечето източни бойни изкуства, също така цигун е съвършеното лечебно изкуство, което включ(ва множество методи- от известните на всички акупунктура и акупресура, през използването на различни билки, метали, минерали, та чак до чисто енергийни лечебни методи- от работа с потока на енергиите на петте елемента вътре в самия човек, и естествено- вън от него, така и работа с универсални енергийни потоци, като лечението може да бъде кактопряко, директно,така може да бъде и индиректно, от разстояние, понякога от хиляди километри.

Физическото балансиране на енергията се състои в това, човек да умее да прави харамонично няколко неща, които така или иначе прави, поради това, че те са неизбежност в живота, основни жиизнени нагони- хранене, утоляване на жаждата, сън, секс, така и някои по-второстепенни, но не по-малко важни като умение за правилно движение, умение за правилно пребиваване в покой, здравословно обличане, умение за хармонично редуване на работа с почивка, и естествено- умение за опазване неприкосновеността на физическото тяло, че и на другите тела, освен физическото.

И така, с какво се започва? С това, с което разполагаме в момента- всеки от нас е замесен от "тесто", в което присъстват петте елемента, но разликата идва от това, че всеки "къс" тесто, от който се развива индивида, съдържа различни пропорции от основните пет съставки (елементи),също така има различно количество мая- генетичната закваска от родителите ни, която ни придава характерния облик, по който приличаме на родителите и роднините си, но и се различаваме от тях...Та, всеки може да си направи хороскоп, и да си изясни кой е доминиращия елемент в него, или по-точно кои са двата доминиращи елемента, и как са изразени те на физическо ниво- структура на тялото, пропорции, развитие на определени системи и т.н. Например един мъж на 30 години, зодия телец, със земен асцендент (телец, дева, козирог) може да има добре развита костно-мускулна система, пропорционално тяло, и за такъв човек например заниманията с фитнес са препоръчителни- както се казва, "пасват" им както на телесната структура и потребнрости, така и на психиката- това са занимания в които има воля, изисква се упоритост, постоянство, напредва се постепенно- все качества, които елемента земя притежава. Но какво да п рави с останалите елементи? Ако се познават качествата на елементите, подобен въпрос не би затруднил човека по отношение на отговора...

Методи за баланс има много- като се започне от обикновената разходка, и пешеходството като обичайно средство за придвижване, през различни видове спорт, през различни видове системи и практики с някаква насоченост- сещам се за каланетиката като пример, и се завърши със специални комплекси, в които се съчетава балансирането както на енергиите на физическото тяло, така и енергиите на другите по-фини нива- паневритмията е точно такъв метод, и достатъчно опит, наблюдения и резултати посочват, че ефекта на паневритмията върху човека е само положителен- поне на мен не ми е известен случай да има негативни странични явления.

Много добър метод за баланс на енергията на физическо ниво е танцуването- нямам предвид някакъв определен вид танц, а свободното изразяване чрез танц. Човек може да си пусне музика с определен ритъм, с мелодия и хармония каквато му допада, ида си "изтанцува" натрупаните негативни и нехармонични енергии...

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам да се направи/ подобно на ПАНЕВРИТМИЯ /основна тема във форума УПРАЖНЕНИЯ.Нека в нея всеки участник във форума да може да сподели своите опитности.

7) Целият бяс се превръща в гориво за това вътрешно силно състояние на спокойствие!

Ето това е практика - някои го наричат медитация... аз го наричам сублимация! Ом Мани Падме Хум! :thumbsup2::feel happy::sorcerer:

Това упражнение съм го прилагала и съм се кефила впоследствие от ефекта, но днес не успях, дори не се сетих - бях активно бясна и нещастна. Дори пред едно гише се разциврих от безсилие (обикалях РПУ - Община - пак РПУ във връзка с поспорти и лични карти за мене и за дъщеря ми). И си пиша голяма черна точка :3d_155: . Сега се чувствам като изгребана, изстъргана отвътре. Явно трябва още мноооооого да работя по въпроса :3d_013: .

Линк към коментар
Share on other sites

Много добър метод за баланс на енергията на физическо ниво е танцуването- нямам предвид някакъв определен вид танц, а свободното изразяване чрез танц. Човек може да си пусне музика с определен ритъм, с мелодия и хармония каквато му допада, ида си "изтанцува" натрупаните негативни и нехармонични енергии...

Това за ци-гун е супер, но за танцуването... Ще го кажа накратко: Почти всички видове танци, които се срещат в момента водят до свръхстимулация на долните три чакри, а това определено си е енергиен дисбаланс. Още повече, че усилията на хората трябва да се насочат към изместването на фокуса от тези чакри към по-висшите им съответствия (слънчев сплит - сърце; полови органи - щитовидна жлеза; основа на гръбнака - хилядолистен лотос). На практика това означава, че низшите емоции трябва да се рафинират и да се наситят с любов; творческата енергия и мислите да бъдат насочени за реално творчество, а не за задоволяване на половия нагон; егоистичните цели и стремежи да бъдат заменени от загриженост за останалите. Колкото и опити да се правят да се постигне това с упражнения, ако не са съчетани с реални вътрешни усилия, ефектът дори и да е положителен, ще бъде само временен.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, чела съм книгите. От колко време практикуваш "петимата тибетци"?

Ами не от дълго време,но достатъчно,за да усетя ефекта им :hypocrite: - от 2 месеца.Това,което мога да споделя е,4е освен ободряването сутрин,започна и сънят ми да става по-пълноценен,въобще напрежението като цяло ме напусна.Разбира се,към тях добавям Мудрите - докато се упражнявам в дишане,около 10-на минути.Спазвайки съветите и на Учителя,и на други духовни личности,докато дишам или след това,си повтарям някоя хубава молитва или формула. Като цяло,дишането и упражненията не ми отнемат повече от 20 минути,а след това денят ми сякаш минава по-леко... :angel:

Не съм убедена,че това е точното място да спомена и за Пилатес.Видях,че има тема за него,но май интересът към тези упажнения не е много голям - не знам дали се дължи на липсата на информация!?Пилатес определено не са само упражнения,които се играят с уреди и не е задължително да се плащат скъпи такси за спортните зали.Имам 2 видео-файла с професионален инструктор.Двата комплекса с упражнения са по 20 минути,играят се в домашна обстановка и също ги препоръчвам най-горещо на онези,които нямат възможност да играят Паневритмия сред природата или не разполагат с много свободно време!!!Това,което е важно при Пилатес и се набляга особено е също дишането,но съчетано вече и с физическо натоварване на тялото.Ефектът и върху фигурата,и върху настроението е поразителен!Ако има хора,които се интересуват от файловете бих могла да ги предложа на сайта за теглене.Единственият проблем е,че са на английски,но онова,което не се разбира,се вижда,така че,не вярвам да затрудни желаещите. :3d_163:

Моля за извинение,ако съм се отклонила малко от темата! :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти! Също и на Кристиян и Станимир за това, което са написали!

Чувала съм за метода Пилатес, но не съм на ясно точно какво представлява - ще ми бъде интересно да погледна.

Линк към коментар
Share on other sites

Под танц както по-горе писах, аз разбирам енергийно балансиране чрез физически движения, със или без музика. Емоциите- независимо какви са, положителни или отрицателни, когато биват задържани, когато човек "цензурира" съзнателно емоционалността си, имат свойството да се натрупват в съединителната сухожилия, ставни капсули, мускулни фасции, мастна тъкан и пр...) и мускулната тъкан. Да речем ходите си по улицата, и отнякой двор внезапно започва лай от куче- отпорода "едра и злобна"- това несъмнено води до активиране на първичните емоционални "програми"- инстинкти. Съзнанието обаче обработвайки данните от сетивата, разбира че кучето е зад висока ограда, че всъщност няма начин да ни причини нещоповече от "облайване"...и така...изминаваме 20-50 метра, и едва тогава усещаме пулса си- тупкат ни съдовете на шията, или направо си чуваме пулса като "шум", изпотяват ни се дланите, лицето, дишането ни е учестено. Биохимизмът на всичко това е сложен- представената ситуация е демонстративна и емоционалното кредитиране в такива случаи е огромно, и ако не бъде изразходвана тази "стрес-енергия"- това в крайна сметка води до т.нар. струс-натрупване. И ако случката с лаещото куче е пример за "надпрагов", или осезаем стрес, то в ежедневието ни има множество подпрагови стресиращи фактори- фоновия шум в средака, в която живеем, ежедневното медийно-рекламно изнасилване което понасяме от всички страни, отношенията ни с хората пък колко "подпрагови" стресогенни компоненти съдържат, е често се случва и някой да ни лае, или пък да се опитва да хапе...но това е достъпна до съзнанието информация, и може да бъде използвана за неутрализиране, и дори избягване на подобни ситуации....Всичко това обаче, нашето физическо тяло "понася" на много нива- органнто, на нивото на системите, всички нива на регулация- от страна на централнвата нервна система, от страна на вегетативната нервна система, от страна на ендокринната система, на клетъчно ниво стават пък още по интересни неща, които на езика на биохимията общуват с материята, променяйки я, "прекроявайки" я така, че една негативна емоция е способна според честотата и интензитета на излъчване може да направи такава дупка на стомаха например, че пръста свободно да мине...и ето ти перфорирала язва, перитонит, хирургия...може и до паноатомия да се стигне дори и до траурна агенция, ако в крайна сметка човек си остане "енергийно непросветен"....

Та, за танцуването- това е движение, чрез което човек може:

-да "изкара" емоционалната енергия, задържана на физическо ниво;

-да я разпределя по различни енергийни канали според нуждите си;

-да се освобождава от излишъците, както и от енергията, с негативен заряд чрез заземяване;

- да се зарежда със здравословна жизнена енергия, внасяйки я отвън - от земята, от слънцето (или луната- според конкретните нужди), от въздуха, от водата.

Свободното "танцуване" може да бъде съпроводено и от издаване на звуци- изразяващи съответно емоционално състояние, синхронизирани с движенията на тялото, или пък да представляват словосъчетания- с или без мелодия...

Ако разгледаме шаманските практики по цял свят, ще забележим че танцът е в основата както на "самостоятелната работа" на шамана и общуването му с фините енергии, или "духовете", или "другите светове", така и в лечебната дейност на шамана и работата му с другите- т.е. танцът е до голяма степен ритуал, който според мен има значение за настройването на тялото-на всичките нива на тялото в режим "реалност"- реалността има ритъм, такт, размер, тоналност, мелодия и хармония...Не ми е известна религия, или духовно учение, в които танцът да не представлява основна сакрална част от това учение или религия. Танцът обаче трябва да е съзнателна дейност.

Това, което днес се приема за танц, като смисъл, значение и предназначение остава като цяло нещо неосъзнато, но пък ефектите всеки може да опита, а те често са негативни. Да не говорим, че по-голяма част от музиката която слушаме от края на 80-те години досега е буквално смъртоносно вредна. Музиката в наши дни е изкуство, практикувано буквално от една шепа хора, всички останали "майсторят" музика по земеделски начин- важно е да има изключително високи добиви от малко "декари"- повечето музика в наши дни с нищо не се отличава от отглеждани зеленчуци на нива точно до Чернобил, и за по-сигурно- преторени с изкуствени торове...Една нитратна краставица и едно да речем поп-фолк парче си приличат по количеството "отрова", което съдържат...

Така че, не може да има баланс, без в него да се включифизическото ниво, че дори и в повечето направления физическото ниво остава основно- физическото тяло е батерия, акумулатор, кондензатор, то е най-плътното тяло което имаме за носител в триизмерния свят, и хармонията и баланса са понятия, които при всички случаи имат за център точно това физическо тяло.- Ако менталното, астралното и етерното тяло са хармонизирани, това с нищо няма да ни "стопли", ако във физическото тяло циркулират "отрови", които не искаме да освободим.- Всяко ново нещо е възможно само когато старото му отстъпи място, или новото е възможно ако старото се поддава на трансформация- но понеже човек не е затворена система, то повечето неща които са "отровни" е нужно да се излъчат, за да може да бъдатн приети "животворни" "попълняния"...

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, благодаря за споделеното по темата :3d_047:

Хубаво е да има място като този портал, където всеки път като влезеш, научаваш нещо ново и полезно!

Лек ден на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Досега съм ползвала системата тенгри, макар да съм чела и за други енергийни методи.Сред тях са индийските медитации, православните пости, руските обливания със студена вода сутрин,латиноамериканските следобедни сиести и др.С нея се запознах в книгата на Верищагин "Освобождение". :thumbsup:

В основата на тази система е учението за вътрешните ритми на организма,които са тясно свързани с природните ритми и природните стихии:вода,въздух,огън и земя.Ежедневно се изпълняват седем упражнения, които по съществото си са медитативни.Само ще ви кажа, че с тяхна помощ отказах цигарите преди две години и половина. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!За онези от вас,които се интересуват от Пилатес предлагам 2 линка с файловете,за които споменах: http://files.filefront.com//;8370190;;/ и http://files.filefront.com//;8370492;;/. От тук можете само да изтеглите файловете,не можете да ги видите в момента в интеренет.А ето и един линк,който открих с други видео-файлове на Пилатес,където можете да видите и изтеглите,ако искате: http://video.google.com/videosearch?q=Pilates

Приятно гледане! :3d_138:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето я, в малко съкратен вид, системата тенгри: :3d_167:

1.Сутрин.Току-що сте се събудили и още лежите в постелята.Не трябва веднага след събуждането да скачате рязко.Помнете, че вашето тяло не е робот и не е механизъм. То е живо.Приучавайте се да правите всичко осъзнато, осмислено, "с чувство, с мисъл, със замисъл".

За начало, след събуждането, тялото трябва да усети, че се е събудило, да попие в себе си околния свят, да почувства живота с всички свои клетки.За да извикате в себе си това усещане, много е полезно като се събудите не по-малко от пет минути да разтривате повърхността на цялото си тяло с длани, при това с нарастваща интензивност.Усетете как оживяват и се пробуждат всички клетки на организма.

2.Събудени, събудили и цялото си тяло и станали от постелята, можете да пристъпите към контакта със стихиите на утрото-това са стихиите на влагата, т.е. съчетанието на въздух и вода.

Когато станете от леглото, отворете прозореца, пуснете в помещението чист въздух-поне за няколко минути, дори и навън да е студено.След това се измийте с вода със стайна температура, която предварително сте подготвили от вечерта. Мийте се без да бързате, съсредоточено, с чувство, за да попиете напълно усещането за влага.Не забравяйте, че човешкият организъм се състои от 60% вода и контактът с влагата му е жизнено необходим.

След като се измиете, застанете прави, изправете рамене, отпуснете се и направете точно 21 пъти бързо и дълбоко вдишване-издишване.При това се съсредоточете върху усещането за низходящия централен поток.

3.Към обяд.Стихиите на влагата се сменят със стихиите на топлината:настъпва времето на царството на въздуха и огъня.Организмът сега трябва да се настрои към тези стихии.От вас се иска само да концентрирате вниманието си върху възходящия поток енергия, който се движи от долната чакра пред гръбнака.След това няколко пъти дълбоко и бавно вдишайте и издишайте.Ако обстановката позволява, може да засилите ефекта с лек масаж на главата.За това в продължение на пет минути с пръстите на двете ръце правете пощипващи движения по цялата повърхност на главата.

4. Около един часа след обяд трябва да започнете да пускате в организма си топлината, да усилвате влиянието на стихиите на огъня в своето тяло.Затова е необходимо пак точно 21 пъти да вдишате и издишате, усещайки как се засилва централния възходящ енергиен поток.Желателно е в това време да гледате слънцето.Опитайте в продължение на пет минути да пускате светлината на слънцето в лявото си око: така ще получите силна енергийна храна.Наслаждавайте се,забавлявайте се-вие сте встъпили във великолепен творчески процес на общуване с Природата, със света на стихиите, в който вие сте пълноправно същество.Почувствайте, че светът край вас е жив, че цялата Природа, всичките стихии са готови да ви помагат, да ви бъдат най-добри приятели, стига само да се отнесете към тях с добро намерение и благодарност.

5. Към шест часа вечерта е нужно постепенно да намалите усещането за топлина. Стихията на огъня още властва над всичко, но в сила встъпва вече друга стихия-тази на земята, която ни носи със себе си предчувствието за бъдещия студ на нощта. За да се докоснете до стихията на земята, трябва да раздвижите стъпалата си-нали именно през стъпалата организмът възприема сухотата и топлината на земята.Направете няколко елементарни упражнения свързани с въртене на стъпалата, после ги разтрийте с ръце.

6.Около един час преди сън направете кратък, интензивен масаж на стъпалата.По възможност ходете боси по земята.Концентрирайте се върху усещанията за сухота и прохлада, които постъпват в тялото през стъпалата и запълват вашия организъм.При това дишайте спокойно.Най-добре е ако правите това упражнение на тъмно-идеална подготовка за нощта.

7.Непосредствено преди сън, като съблечете дрехите си и оправите постелята си, няколко минути поседете на края на леглото. Помните ли как сутринта извършвахте "включване" на тялото, като го разтривахте с длани и помагахте на събуждането му?Сега трябва да изключите тялото преди сън.За това направете леки последователни докосвания с длани по цялата му повърхност-но дланите не бива да се плъзгат, а да остават на място секунда -две, след което ги премествате на съседната област.

Като привършите с тая процедура, масажирайте основата на черепа и усетете как прохладен енергиен поток се лее отнякъде върху тила ви, като го охлажда и успокоява всички усещания в тялото.Преди сън се настройте за възприемане на студа и сухотата, които ще ви съпровождат в началото на нощта, а към утрото тялото трябва да възприема студа и влагата.Настройте се към това усещане, дори постелята ви да е топла.Дори и в стаята да е горещо, създавайте вътре в организма си усещане за прохлада.Постепенно тялото ви ще привикне към това и дори насън, без контрол от съзнанието, ще възпроизвежда нужните усещания, запомняйки ги на клетъчно ниво.

Ето че се запознахте със седемте необходими за вас упражнения.Когато започнете редовно да ги изпълнявате, ден след ден, вашият организъм на ниво подсъзнание ще усвои моментите на преход от една стихия към друга и ще стане саморегулираща се система: той ще започне автоматично да се включва към природните ритми и ще живее в пълно съгласие със стихиите и природните явления.Значи сега Природата е вашият най-добър приятел и помощник.Вие вече не сте толкова представител на социума, колкото природно явление.И вятърът, и дъждът, и студът, и зноят ще бъдат за вас не просто явления в природата, а живи същества.Всъщност те са си живи енергоинформационни същности, просто хората са станали толкова "задръстени", че не забелязват това и не виждат, че край тях кипи живот.

Вие не само ще получите от стихиите на Природата огромно количество енергия, а значи и здраве, радост от земното съществуване, творчески сили, но вие ще се почувствате частичка от безкрайния жив свят, ще се научите да контактувате с Природата.

Дмитрий Верищагин-"Освобождение" :3d_016:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Та, за танцуването- това е движение, чрез което човек може:

-да "изкара" емоционалната енергия, задържана на физическо ниво;

-да я разпределя по различни енергийни канали според нуждите си;

-да се освобождава от излишъците, както и от енергията, с негативен заряд чрез заземяване;

- да се зарежда със здравословна жизнена енергия, внасяйки я отвън - от земята, от слънцето (или луната- според конкретните нужди), от въздуха, от водата.

...

Много точно изразено. Мисля,че и с пеене може да се постигне подобен ефект. Донякъде и защото движението и пеенето естествено задълбочават дишането, но далеч не е само това.

Пробвах и простото упражнение с осмиците и ми хареса. Мисля, че ще си го правя понякога.

Привет на всички! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"Свободното "танцуване" може да бъде съпроводено и от издаване на звуци- изразяващи съответно емоционално състояние, синхронизирани с движенията на тялото, или пък да представляват словосъчетания- с или без мелодия..."- тук пеенето също се съдържа, но има разлика според мен между напяване и пеене, затова обобщено го представих по този начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...