Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Добродетел ли е Откровеността


Guest бяса

Recommended Posts

Поздрави Ина :thumbsup2:

Дори и в случая, да излъжеш, за да спасиш някого пак не трябва да се виним. В определен момент и при определени обстоятелства ние смятаме, че постъпваме правилно. Дали е така показват последстията и уроците.... След тях израства съзнанието и стигаме до хармонията и абсолютното изчистване от лъжата....

Пак се стига до извода, че са важни намеренията ни в откровеността.

Дали искаме да помогнем или да нараним?.... :hypocrite::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.Аз не мога да разбера това, което искаш да ми кажеш.

2.Ти говориш много неясно.

И двете ли твърдения можем да наричаме с думата откровеност?

Линк към коментар
Share on other sites

За да си откровен към другите и това да е добродетел, а не да наранява трябва да си извадил "гредата от окото си"

Откровеността е добродетел когато сме такива към себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

1.Аз не мога да разбера това, което искаш да ми кажеш.

2.Ти говориш много неясно.

И двете ли твърдения можем да наричаме с думата откровеност?

Според мен, първото е по-скоро констатация, второто е по-скоро упрек /подробности/.

И на двете бих отговорил:"О*К. Както кажеш". И бих осигурил достатъчно "странична дистанция", да се разминем.

Някой казват: ... "дявола е в подробностите".

Важно е да можеш да направиш крачка назад /настрани/. И е лесно, ако разбираш - си наясно със/в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: За Откровенността, се сторва място тука,

... ако искате пишете, ако решите - го правете :rolleyes: . Във всеки случай - с мене - смело! От Истината "се интересуват" "всички" Богове. Аз мисля, че бидейки простосмъртен, за Истината, ... трябва да съм малко мазохист :rolleyes: .

Малко мазохист, но само малко

и за малко преди това,

че обичта забравя болката,

когато е на място.

Откровение - отваряне на врата

към истината

и сторване на място за нея

с единствената мисъл:

Добре дошла, каквото имам - твое е.

И никак не боли от радостта тогава.

А очите без да искаш пълниш

с малко сълзи...

и с много истина.

Линк към коментар
Share on other sites

Откровеността не всеки заслужава. Откровеността враговете използват като оръжие срещу тебе, глупавите приятели могат да ти навредят. Разбрах го, много пъти бях откровена и глупава. Та дори и най-близките не прощават тази твоя слабост и се възползват максимално от нея. Може би откровеността често произтича от нуждата да се чувстваме близки с други хора и да им се доверим забравяйки, че най-близки сме с вътрешното си Аз, което съдържа частичка от Висшата Сила.

Взех решение да се науча да крия мислите си, да лъжа при необходимост. Жалко, че е нужно в нашето общество! Наистина там Отгоре и много същества тук виждат нещата такива, каквито са и отпада необходимостта да се лъже, но за повечето хора това не е така. Гадно ми е, трудно ми е, но се стремя да възприема въздържането от откровеност като развиване на себевладеене, като увеличаване на интелигентността, като забавна игра, като придобиване на умения, които ми липсват. Защо да не играя понякога в живота, ако ще е за добро? Все пак, не искам да лъжа човек, когото истински уважавам и ценя. А има хора, за които истината би била пагубна. Затова сме и толкова слепи в този живот повечето хора - защото не можем да понесем истината, неразбирайки я, привързвайки се не където трябва, ставайки зависими от убежденията си, неспособни да приемем нещо в противоречие с тях. Ще се стремя да бъда вярна на принципа си да не вредя никому, да не злоупотребявам. Всеки път, когато трябва да излъжа, аз правя по една жертва, макар външно може и да не изглежда така. Аз изпадам в противоречие със себе си, нужно е да убеждавам съвестта си, че така е правилно, понеже първичната ми реакция е истината. Най-добре се чувствам с виждащи и мъдри хора, които ме възприемат такава, каквато съм. Не съм светица - нито прекалена, нито никаква, та изглежда имам право и да поизлъжа понякога.

Прекаленият светец често вреди повече с думите си от някой дребен лъжец. Прекаленият светец често е голям вътрешен лицемер, който лъже първо себе си, а после и другите.

"Притчи 17:9 Който покрива престъпление, търси любов,

а който говори много за работата, разделя най-близки приятели."

Линк към коментар
Share on other sites

Откровеността не всеки заслужава. Откровеността враговете използват като оръжие срещу тебе, глупавите приятели могат да ти навредят. ..................

.............

Прекаленият светец често вреди повече с думите си от някой дребен лъжец. Прекаленият светец често е голям вътрешен лицемер, който лъже първо себе си, а после и другите.

:thumbsup:

Откровенността пред/на/ умния и добър човек разтваря врати и души, но в ръцете на лош и глупав човек се превръща в нещо много неприятно.

6. Не давайте светинята на псетата, и не хвърляйте бисера си пред свините, за да го не стъпчат с краката си и, като се обърнат, да ви разкъсат.

Евангелие на Матея, Глава 7

Колкото до "светците" раздаващи откровенни съвети от името на Бога, то е казано:

3. А защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш?

4. Или, как ще кажеш брату си: чакай, да извадя сламката от окото ти; а пък на, в твоето око има греда!

5. Лицемерецо, извади първом гредата от окото си, и тогава ще видиш, как да извадиш сламката от окото на брата си.

пак там

Линк към коментар
Share on other sites

"..............................................." - Муканина

***

http://www.vbox7.com/play:94be1222

http://www.vbox7.com/play:6b22263f

***

... ако преекспонирам Някого в себе си - разочарование си самообещавам /нечестно... и за двамата/.

Линк към коментар
Share on other sites

Светлината е безусловна откровеност.Нашата /човешка откровеност/ е необходимо да я рамкираме и дозираме.За мен откровеността е помощ.патерица по пътя.Защото искам да погледна света и през други очи. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

бесчо, благодаря, за Щурците :sorcerer: въпреки, че не следя много темата признавам ;) с песничките ме уцели в десятката, и как иначе, става въпрос, за Щурците :feel happy:

Поздравче, въпреки, че тук не му е мястото :)

http://www.vbox7.com/play:8376321d

Редактирано от Ла Горда
Линк към коментар
Share on other sites

Доколко човек разкрива мислите си ,мнението си за....каквото и да било ,не бих нарекла откровеност . Човек пак може да е истинен ,открит и откровен и без да казва мнението си за всичко ,на всеки . Не винаги хората имат нужда моята истина . Дори ,ако трябва да бъда честна много рядко ги интересува това. Те много повече се интересуват от собствената си истина , както и аз от моята . И това е нормално. Прекаленото споделяне на истини /откровеничене / ,понякога дори действа агресивно и заплашително , твърде обсебващо за останалите.

Всеки е свободен да намери своята истина и без да се нагърбва с истината на някой друг. Той не е длъжен да я знае . Много често казваме : "Не ме натоварвай с това, не искам да знам за тази твоя истина. Обременяваш ме кармично дори само като слушам. "

Но все пак казването на истината само по себе си е много важно , особено когато е изискана по някакъв начин .

Да споделиш истината си с някой , да ,това е откровеност .

Именно в по - висшия смисъл на думата , тогава , когато споделяме висша мъдрост , откровение , духовно откритие и изпитваме висша наслада от споделянето й с друго човешко същество,да, това е откровенност , неповторим миг на извисяване на всичките ни най- висши стремления към праведност , към истинност ,към вяра .

В този момент единствено бих могла да съзерцавам чистотата на мисълта си ,единствено бих искала да мечтая да достигна до по - голямата истина ,тази на мен и на поне още един човек. Красиво е когато двама човека са откровени един към друг и открият обща истина . А какво ли става , когато са трима , четирима , неповторимо чувство.

Вярата ,истината и любовта щом се разширят до съзнанието на много хора сигурно , това ще да е раят .

Затова си мисля ,че много е важно човек да не лъже .Независмо дали се взема за светец или за обикновен смъртен.

Всичко се връща като бумеранг, всяка една лъжа повлича след себе си лавина от лъжи , които пък връщат верига от събития и последствия след себе си. Неистинните думи и мисли ,повличат и илюзорни чувства и мисли , което е такъв кармичен капан , че не пожелавам на никой да страда от това. :3d_167::3d_106: Подарявайте си по еднма новооткрита истина всеки ден . Помага много ,за освобождаване от стари истини , а по някога и заблуди и илюзии.

Линк към коментар
Share on other sites

Той има прекрасен образ, излъчващ благост и един величествен изглед, по начин, че всички които Го виждат се боят и го обичат едновременно. Казват, че розовото Му лице с брада, разделена по средата е несравнимо красиво и че никой не може да се загледа в Него дълго, поради греещото изящество на Неговите черти. Със своите сини очи и светлоруси коси Той прилича на своята майка, която е най-красивата и най-меланхоличната фигура в тоя край.

Неговите сбити, тежки, неоспорими слова са израз на най-чистата добродетел и на една наука, която далеч надминава знанията на най-големите учени. Когато Той осъжда, когато поправя, Той е страшен, но когато подканва и поучава, Той е нежен, убедителен, завладяващ. Той върви бос и е гологлав, и когато Го гледат от далече мнозина Му се смеят, но когато Го приближат, те треперят и се удивляват. Никой не Го е видял да се смее, но мнозина са Го виждали да плаче. Всички, които са се обръщали към Него казват, че са получили доброчестини и здраве.

откъс от писмо на Лентуло, проконсул в Юдея до Цезаря Тиберий /Изгревът на Бялото братство-том 11/

След като Бог е във всеки от нас, може би трябва да се вслушаме в това, което ни казва отсрещния и да приемем, че Бог говори чрез него, както може би и чрез нас. Защото Божието Слово ни учи и насочва..... А то не е добро или зло, то е Истина....

Външният натиск/дискомфорт помага на вътрешната алхимия....

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Да споделиш истината си с някой , да ,това е откровеност .

...когато споделяме висша мъдрост , откровение , духовно откритие и изпитваме висша наслада от споделянето й с друго човешко същество,да, това е откровенност , неповторим миг на извисяване на всичките ни най- висши стремления към праведност , към истинност ,към вяра .

В този момент единствено бих могла да съзерцавам чистотата на мисълта си ,единствено бих искала да мечтая да достигна до по - голямата истина ,тази на мен и на поне още един човек. Красиво е когато двама човека са откровени един към друг и открият обща истина . А какво ли става , когато са трима , четирима , неповторимо чувство.

Вярата ,истината и любовта щом се разширят до съзнанието на много хора сигурно , това ще да е раят .

...

Подарявайте си по еднма новооткрита истина всеки ден .

icon12.gif

всяка една лъжа повлича след себе си лавина от лъжи , които пък връщат верига от събития и последствия след себе си. Неистинните думи и мисли ,повличат и илюзорни чувства и мисли , което е такъв кармичен капан :3d_136: , че не пожелавам на никой да страда от това. :3d_167::3d_106:

:thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Малко мазохист, но само малко

и за малко преди това,

че обичта забравя болката,

когато е на място.

Откровение - отваряне на врата

към истината

и сторване на място за нея

с единствената мисъл:

Добре дошла, каквото имам - твое е.

И никак не боли от радостта тогава.

А очите без да искаш пълниш

с малко сълзи...

и с много истина.

*

make a wish...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...