Jump to content
Порталът към съзнателен живот

02.01.2008 - В човека има нещо гениално,стига той да го знае.


Recommended Posts

Мисъл на деня - 2 Януари 2008 г.

В човека има нещо гениално, стига той да го знае. Туй го наричат вдъхновение. Ти ще гледаш с духовните неща да влезеш в съприкосновение, с Божественото.

Из Рабство и приятелство, 24та НБ, 16.V.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Как да влезем в съприкосновение с духовното? Музикантът получаващ вдъхновение или ученият, озарен от някаква нова идея отделят цялото си внимание на предмета на своята дейност. Всички странични мисли и чувства се отхвърлят, тъй като те просто не са им интересни. Чрез мисълта и отдадеността си те създават мощен магнит в себе си, който привлича съответните идеи от духовния свят. Остава просто да бъдат осигурени условия те да бъдат чути. Прекалената концентрация и силни чувства създават пречка това да се осъществи. Затова и често тези идеи биват възприети по време на сън; когато ученият/музикантът уморени от научната/творческата дейност временно прекратяват заниманието си с нея; когато случаен предмет, дума или събитие просто се окажат със сходна вибрация с тази идея, която те са привлекли със своята устременост към себе си, но не са осигурили условията тя да бъде чута. Медитацията е метод за именно такова свързване с духовния свят. В началото умът и емоциите се успокояват и с помощта на вътрешния стремеж за връзка с душата съчетан със спокойствие, се изравняват с нея. В последствие мисълта се насочва към въпроса, който искаме да разберем, като умът се поддържа в състояние на активно очакване, т.е. не е пасивен, но дейността му се ограничава само до възприемане и запечатване на идеите идващи от духовния свят, които винаги за да достигнат до ума, първо преминават през душата. Същото може да се направи и с музиката, но там е по-сложно, тъй като са необходими и други качества (както всъщност и при разглеждането на научни проблеми са необходими знания) и самата медитация е необходимо да е по-дълбока, като емоционалното тяло също трябва да е настроено на емоцията която искаме да придадем на музиката, а мисълта отстъпи място на въображението. Има разбира се и други видове медитации, но тези вършат добра работа когато искаме да се свържем с определени идеи от духовния свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз нямам опит с медитацията, повече с молитвата. Изключвам си съзнанието и го оставям да блуждае и да се носи само.

Когато нещо те е вдъхновило, т. е. докоснало е сърцето ти, душата ти си получил импулса да влезеш във връзка с духовния свят. Всеки ден във всяко нещо търся и откривам красотата... Виждането на красивите неща в живота, на всичко, което ни заобикаля поддържа тази връзка.

И всяка сянка на отрицателна мисъл се старая да преработя, да усетя от къде идва. Но и те, сенките понякога носят послания..... За да разбирам по-добре себе си и да се поддържам будна.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

То е до любовта.
Рабство и приятелство

Медитацията е метод за именно такова свързване с духовния свят.

:feel happy:

В човека има нещо гениално, стига той да го знае. Туй го наричат вдъхновение. Ти ще гледаш с духовните неща да влезеш в съприкосновение, с Божественото.

Рабство и приятелство

"Който яде Моето тяло и пие Моята кръв, пребивава в Мен и Аз в него" Йоан, 6:55

Докато посветеният не яде и се насити с "плътта" на Христовото съзнание скрито в човешкия син (или нашите тела), и не пие от даващата живот Космическа енергия която присъства също в телата ни, той не може да почувства вечния живот, установен в своя храм... Преданият, който в дълбока екстатична медитация слива с Христовото Съзнание своето човешко съзнание и зареди своята жизнена сила с Христовото съзнание... "той пребъдва в Мен, и Аз в него" ...

Христовото съзнание и Космическата Енергия са неразделими... и трябва да бъдат съзнателно обединени с мъдрост и Божествено осъзнаване - да слеят живота в тялото с вълните на на Космическата енергия от Светия Дух.

Парамаханса Йогананда, "Второто идване на Христос"

Линк към коментар
Share on other sites

В човека има нещо гениално, стига той да го знае.

Да но преди това в същата беседа, Учителят казва:

Една обикновена глава ще роди една обикновена мисъл. И едно обикновено сърце ще роди едно обикновено желание. Една обикновена душа ще роди един обикновен стремеж. Един обикновен дух, който се занимава с дреболиите на живота, с това, което занимава кокошките, ще роди също такива дреболии.
Какво означава това? Че обикновеният човек не знае за гениалното в себе си?

По-нататък се казва:

Сега някой казва: да се научи човек да говори. Човек не може да говори хубаво, ако душата му няма този импулс. Не може да дадеш на другите това, което в себе си нямаш. Само великият музикант в света може да научи хората да свирят. Само великите певци могат да научат другите да пеят. Само онзи, който разбира, може да научи другите да разбират. Следователно, ако вие имате дарба, тя ви е дадена отнякъде. Ако имате дарба отнякъде, тя ви е дадена. Ще повикате Онзи, Който ви е дал тази дарба.

В окултизма има една теория. Човек много пъти след като се е раждал, от много майки като се е раждал, най-после трябва да се роди сам. Онези от вас, които са дошли до положението, няма да ви раждат майките, вие сами трябва да се родите. Вие трябва да създадете един характер, такава гениална мисъл, че всичките нови мисли, нови чувства, които ще дойдат, да влязат, да образуват бъдещето ви. Сами да се родите.

След цитираната мисъл:

Ти, ако дружиш с обикновени хора, обикновен ще бъдеш; ако дружиш с велики хора, велик ще станеш; ако дружиш с талантливи, талантлив ще станеш.

Та, има един закон в света. Великите хора се събират, за да помагат на другите. Те са проводници на великите блага.

Писанието казва: Божественият Дух е, Който раздава дарбите в света и затова човек трябва да мисли върху Божествения Дух, за да може да дойде онова великото в неговата душа.

Май тук е мястото на медитацията, стига да я може човек. Аз като Илиана не мога да я постигна и за това се опирам на молитвата. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Една обикновена глава ще роди една обикновена мисъл. И едно обикновено сърце ще роди едно обикновено желание. Една обикновена душа ще роди един обикновен стремеж. Един обикновен дух, който се занимава с дреболиите на живота, с това, което занимава кокошките, ще роди също такива дреболии.

Какво означава това? Че обикновеният човек не знае за гениалното в себе си?

Бина, може би това значи да имаме велики идеали. Т. е. да избираме от кого ще се учим. Например от любими поети, писатели.... От Великите Учители....

Във всеки случай не от Азис, въпреки че нямам нищо против човека, той си е избрал своя живот....

Като децата-имаме си идоли, на които подражаваме, докато не обособим своята личност, своето аз. А когато има и Вяра в Бога, може да стигнем и до Аз Съм!.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

обикновеният човек не знае за гениалното в себе си?

:thumbsup::feel happy:

Точно в това е проблемът.

от много майки като се е раждал, най-после трябва да се роди сам. Онези от вас, които са дошли до положението, няма да ви раждат майките, вие сами трябва да се родите. Вие трябва да създадете един характер, такава гениална мисъл, че всичките нови мисли, нови чувства, които ще дойдат, да влязат, да образуват бъдещето ви. Сами да се родите.

Писанието казва: Божественият Дух е, Който раздава дарбите в света и затова човек трябва да мисли върху Божествения Дух, за да може да дойде онова великото в неговата душа.

Май тук е мястото на медитацията

:thumbsup:

Медитацията не е трудна, но е добре да се започне със себереализиран Учител.

Той трябва да се търси и намери. Докато това стане, придобиването на мъдрост е много важно и ще ускори неимоверно пътя след това.

велики идеали... да избираме от кого ще се учим... От Великите Учители....

... Вяра в Бога ... Аз Съм!

:feel happy:

:3d_059:

Линк към коментар
Share on other sites

Медитацията не е трудна, но е добре да се започне със себереализиран Учител.

Той трябва да се търси и намери. Докато това стане, придобиването на мъдрост е много важно и ще ускори неимоверно пътя след това.

велики идеали... да избираме от кого ще се учим... От Великите Учители....

... Вяра в Бога ... Аз Съм!

:feel happy:

:3d_059:

Точно тук е проблемът - намирането на Учител! Става дума за жив Учител. Затова и отворих темата за съмнението - не мога да го преодолея и да се доверя на човек , а такива има много в момента. Хора самообявили се за духовни учители, гуру и т.н. Може би не му е мястото на този цитат тук, но ето какво пише Ани Безант по този въпрос.:

Человек, развившийся таким образом и сделавший все, что было в его силах, чтобы стать достойным найти Учителя, наверное найдет Его; вернее, сам Учитель найдет этого человека и появится его душе.... Великие Учителя нуждаются в учениках, живущих в мире материальном, которые приносили бы помощь своего знания и любви тем, кто погружен в мрак невежества и отчаяния. Учителя постоянно стремятся, ищут тех, кто готов принять их помощь.... Они всегда готовы ответить на призыв тех душ, которые готовы Их принять, но сердца наши заперты тройными запорами и не допускают Их к себе. Они же не могут войти насильно. Если человек, выбрав свой путь, запирает двери своего сердца, никто, кроме него самого, не может их открыть. Мы заперты нашими мирскими желаниями, нашей жадностью к земным вещам; мы заперты тройным замком греха, равнодушия и лености. А Учитель ждет, чтобы дверь открылась, чтобы мог он переступить ее порог и озарить наше сознание.

.... если вы постепенно научитесь контролю мысли, если вы воспитаете свою волю и характер, то вы изучите то слово, которое сделает вас учеником. Слово это будет сказано в безмолвии души, и Учитель явится; и душа, наконец, найдет своего Гуру и склонится у ног Его.

Ани Безант, "Путь ученичества"

Сред хилядите псевдоучители, да се намери Истинския е много трудно и може би това става само когато човек е готов. А Учителят най-лесно може да събуди заспалата гениалност или Божия искра в човека.

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Бина, мисля, че под 'обикновена глава' Учителя има предвид неосъзналите се.

"Събуди Божественото в човека и той ще се подчини на неговия глас."

"Гениалният музикант е проводник на Божествената енергия, а онези, които го слушат, ще приемат тази енергия. Добрият музикант трябва да бъде добър проводник на Божественото – да дава."

Мисля, че в тази мисъл, ако заменим музикант с човек по-лесно ще възприемаме нещата - във всеки от нас е заложено, само трябва да поискаме да го развием.

Мислите са от Музиката – път на постижения

Линк към коментар
Share on other sites

Ще опитам да перифразирам Ани Безант.

Когато сърцето е готово, отворено и съзнанието се изчиства, идва Учителя, т. е. ученика е готов.

Когато има силна вяра, когато спрем да си налагаме ограничения и когато можем да простим и обикнем дори враговете си, учителят идва. И не е нужно Той да е от плът и кръв. Ставаш Едно със съзнанието му, влизаш в реалния, /но невидим за обикновеното око/ свят.

Не е трудно-просто да повярваме, без да търсим доказателства и да оставим сърцата да ни водят.... :wub::sorcerer::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Точно тук е проблемът - намирането на Учител! Става дума за жив Учител...да се намери Истинския е много трудно и може би това става само когато човек е готов. А Учителят най-лесно може да събуди ... Божия искра в човека.

Да, точно така е.

Медитирах върху твоите думи. Видях светлина, изпитах радост и хармония.

Мисля че ти ще имаш жив учител :):thumbsup:

Той ще дойде най късно до 1.5 - 2 години.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...