Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовното богатство от истина


Recommended Posts

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Нашето духовно богатство е субстанцията на новата, безсмъртна душа, раждането на която имаме за цел.

Тази субстанция се събира и запазва капка по капка, стъпка по стъпка - един низ от всекидневни победи над животното в нас.

Sapientis sat

Линк към коментар
Share on other sites

Духовното богатство ще се появи, ако като начало разберем, че не трябва да се делим на сини, червени, жълти, че България е една. Защото като се дърпа чергата в много посоки, тя започва да се къса, разнищва се....

Когато всеки заработи на своето място съвестно и отговорно, разумно, когато министри, лекари, учители и т.н. /всички/ започнат да влагат любов в работата си и работят за народа и страната си, тогава ще има благополучие!

Когато разберем, че не е важно дали някой, на някого е човек, а си върши работата по най-добрия начин!

Всеки да има право да създава, да може честно и с любов да осъществи идеите си-било в музика, в поезия, въобще в изкуството... да има шанса да се реализира....

И всеки да се усмихне, поне веднъж-два пъти днес. На улицата, в превозните средства, на съседа ни, въпреки мръсотията, скъпотията и всичко лошо.... Може пък да заразим някого с усмивки.... :3d_046::3d_139::yinyang::harhar::D:P

Линк към коментар
Share on other sites

Духовното богатство ще се появи....Когато всеки заработи на своето място съвестно и отговорно, разумно, когато министри, лекари, учители и т.н. /всички/ започнат да влагат любов в работата си и работят за народа и страната си, тогава ще има благополучие!

Когато разберем, че не е важно дали някой, на някого е човек, а си върши работата по най-добрия начин!

Всеки да има право да създава, да може честно и с любов да осъществи идеите си-било в музика, в поезия, въобще в изкуството... да има шанса да се реализира....

И всеки да се усмихне, поне веднъж-два пъти днес. На улицата, в превозните средства, на съседа ни, въпреки мръсотията, скъпотията и всичко лошо.... Може пък да заразим някого с усмивки.... :3d_046::3d_139::yinyang::harhar::D:P

:angel::sorcerer::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

От какво се нуждае Българският народ колективно и индивидуално ?

Аз съм голям оптимист за Българският народ и вярвам,че той е "избран" ! :)

Като местоположение,опитности,традиции,човешки ценности и т.н. всичко ни е перфектно...Направо сме си Богопомазани!

Не виждате ли,че почти всеки българин,който е излязъл "навън" е успял ?!? Дето се каза и в "лошо" и в "добро" винаги оглавяваме класациите или в най-лошият случай имаме присъствие навсякъде! :) Това е признак на "вродена" духовност,за която доста народи могат само да бленуват.

Преди време гледах едно предаване за 10-те неща с които сме известни на света и направо си е за възхищение.../ако някой може да намери това предаване,ще му бъда благодарен за линка/ Значи една страна,вече с население по-малко от един западен развит град,а какви постижения и какви хора!

Добре тогава като сме толкова "най" защо не ни "вървят" нещата??? - Мисля,че само едно нещо ни куца и ако го оправим всичко ще тръгне много бързо на подобряване...Трябва да премахнем ЗАВИСТТА СИ !

И колкото да съм разсъждавал просто завистта се е основна и много тежка пречка за нашето развитие!

Завистта не ни дава възможност и да проявим заложбите си,което и голямата трагедия! - Да имаш толкова "злато" и "скъпоценности" и да ходиш гладен,бос и дрипав...

Завистта блокира и всяка една инициатива,...създава страхове и какви ли още не "тапи" които препятстват нормалното циркулиране и обмяна на енергии,а от там и всички бели и неудачи!

Завистта по този начин ни вкарва в омагьосаният и порочен кръг,от който всеки пожелал да се откъсне бива връщан с общи усилия!

Болните умове какви ли не оправдания търсят за завистта...Пример с прилагателното "благородна"!!! Какъв абсурд и каква "слепота" само ...

Завистта пречи и на двете страни...и на изпитващия завист и на обекта на завистта- това е най-лошото!Двойно законтряне и като се включи поговорката "Каквото повикало-такова отговорило" - си представяте,защо се пържим толкова години на бавния огън! /все пак това са ни необходими опитности за да не повтаряме грешките си,когато "израстем" като народ!/

Как да се отървем от завистта? - Крачката е много малка и не много трудна...Трябва да започнем да се радваме на успехите на ближните си! Това е.

Всеки,който започва да се радва и да благославя успехите на сънародниците си по закон ще получи повече...

Тук е и моята надежда! :)

Ако разберат някой хора,че със завист ще могат да реализират цели доближаващи ги до резултатите на ближните им ,НО с радост и положителни мисли ще се постигнат поне 2-3 ПЪТИ по добри резултати,нещата ще се изменят коренно!Всеки ще иска да има повече,нали? - тогава иска не иска ще трябва да приеме закона и да започне да се "радва" ! /та дори го разгледайте и за материален интерес - пак става!/

Радостта обаче трябва да е истинска и искрена...Така,че лицемерието няма да помага,макар че на запад върши работа до известна степен /поне за фон/...Все пак на всеки му е хубаво когато го посрещат с усмивка /та дори и изкуствена/ !

Ние българите ако се научим да се радваме с истински усмивки на постиженията на ближните си ще се извият опашки от тук до Луната на чакащи за визи земляни ...Представяте ли си колко хора ще искат да дойдат тук да се "заредят",да се научат на нещо,да си починат,да се хармонират.

При тези времена задължително трябва да има визи,че сме малка територия и не можем да поемем всички желаещи... :)

Изобщо махнем ли завистта - велики неща ни чакат! :)

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::thumbsup:

Аз съм голям оптимист за Българският народ и вярвам

"вродена" духовност,за която доста народи могат само да бленуват.

Завистта блокира и всяка една инициатива,...създава страхове и какви ли още не "тапи" които препятстват нормалното циркулиране и обмяна на енергии

Завистта пречи и на двете страни.

Трябва да започнем да се радваме на успехите на ближните си!

Всеки,който започва да се радва и да благославя успехите на сънародниците си по закон ще получи повече...

Радостта обаче трябва да е истинска и искрена.

да се радваме с истински усмивки на постиженията на ближните си ...колко хора ще искат да дойдат тук да се "заредят",да се научат на нещо,да си починат,да се хармонират.

:angel::)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че за да се оправи живота ни, трябва истината и отказът от насилие да се сложат в основата му.

-----------------------------------------------------------------

Желая едно нещо от вас: всяко предубеждение и всяка измама да изчезнат.

Единственото нещо, от което се отвращавам, което не обичам, това е лъжата. И няма да се поколебая да кажа на който и да е в очите му, че не говори Истината. Пъшкаш ли, не говориш Истината, няма Истина у тебе. Сляп ли си, няма Истина в тебе; глух ли си, не говориш Истината; не живееш ли добре с жена си, не говориш Истината; не можеш ли да се споразумееш с брата си, не говориш Истината.

всички ние минаваме за патриоти и твърдим, че обичаме отечеството си. Ние обичаме отечеството си, но защо? Ако аз обичам моята крава, защо я обичам? Аз искам да я излъжа, да ѝ взема млякото и един ден да я заколя. Казвам ѝ: „Не бой се, не бой се, аз те обичам!“, а накрая я заколвам. Нея заколя, теленцето ѝ заколя, а един-други се убеждаваме, че Господ така е наредил. Млякото ѝ вземаме, а после и месцето ѝ; в кой кодекс на Божествената книга е писано, че трябва да пиеш млякото и да ядеш месото ѝ?

казва още Господ: „Аз не благоволявам във вашите жертви. Не създадох тези животни, за да ги колите; аз ги създадох да бъдат ваши помощници, да бъдат ваши по-малки братя. Аз ги пратих да ги учите“

Отсега нататък, който мисли да живее без Истината, той няма бъдеще, свършено е с него. Той ще бъде последният човек в този свят и го очакват най-големите страдания. Всяко общество, всеки човек, който обича своето отечество, който търси култура, трябва да говори великата Истина, в която няма никакво изключение. Такъв човек го очаква бъдеще. Ние не позволяваме никаква лъжа – нито повече, нито по-малко! Няма за нищо да изкривяваш душата си, защото вътре в Истината Бог живее. Да се изопачи Божията Истина и да се оскверни Божието Име – няма нищо по-лошо от този грях. Вие мислите, че ако не говорите Истината, ще спасите семейството си, ще подобрите положението му. Не, вие носите проклятие за вашето семейство. Ако спестявате Истината заради вашата жена, вие я погубвате. Ако жената спестява Истината заради своя мъж, тя го погубва. Ако братът спестява Истината заради своята сестра, той я погубва. Истината трябва да се каже така, както си е. Тя ще донесе Свобода.

Всеки българин трябва да си каже Истината и да заяви: „Аз съм причината, а не друг“. Това е достойнство. Аз считам за достойни хора и герои онези, които могат да кажат Истината, които могат да изповядат греховете си. А онзи, който крие греховете си, според мен е последен човек.

--------------------------------------------------------------

Новият и старият живот

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Кога трябва да пее или да свири човек? – Когато се намира в тъжно, мрачно състояние на духа. Той трябва да си пее тихо, за себе си, докато измени състоянието си. Каква музика е тази, която не може да измени състоянието на човека? Музиката е дадена за вътрешна услуга на хората. Аз говоря за вътрешната, интимната, неофициалната страна на музиката.

Сега мога да ви изсвиря една българска песен. Питате: „Защо българската песен е толкова тъжна?“ – Тъгата в нея представлява отпечатък от миналото. Като свиря тези песни, аз се свързвам с тъгата на българина, след което трябва да употребя усилие и време, за да се освободя от нея. Когато българинът паднал и се отклонил от правия път, той е изгубил едно от най-хубавите си чувства – Любов към Бога. Така се създала тъжната българска песен. После, като минал през материализма, той си казал: „Няма защо много да мисля. Бог да мисли за всичко“. Той се отпуснал свободно, започнал да пее и да се весели. Така се създала веселата песен. Той казвал: „Докато е време, ще си поиграя, ще си посвиря, че ако искат, нека ме бият“. (Учителят свири тихо една българска песен, след нея друга, хороводна и трета – тъжна.) Те означават: „Загазихме я ние! Няма ли някой да ни покаже пътя, откъде да минем?“

Изпейте песента „Всичко в живота е постижимо, когато доброто е основа, а разумността – цел, с която Духът гради великите бъднини“.

Основната мисъл на тази лекция е, че вие имате дарби и способности повече, отколкото си мислите. Не сте благодарни от това, което имате, защото не сте работили правилно. Че нямате успех в работата си, това не показва липса на дарби и способности. Имате препятствия – ще ги преодолявате. Работете така, че всеки да прояви особеното в себе си. Стремете се към разнообразието на живота. Затова всеки да си избере нещо специфично, върху което да работи: един да работи върху ръцете си, да им предаде хубава форма, друг върху вървежа си, да се научи да стъпва така, че да изразява музика, трети – върху красотата. – „Да се молим на Бога, да ни даде нещо наготово.“ – Молитвата е велико нещо. Моли се, но така, че молитвата ти да се придружава с песен, музика, учене и работа. Само така ще разрешиш задачите си. В широк смисъл на думата, молитвата подразбира работа. Като учиш и работиш, ти се молиш. – „За нас ли е това нещо?“ – За вас, разбира се. Като ви наблюдавам, намирам, че някои от вас са добри скулптури, хубави бюстове сте изработили. Това, което всеки човек представлява, е резултат на неговата собствена работа. Всеки сам себе си е изработил. Казваш: „Нищо не мога да направя“. – Лъжеш се, ти си скулптор, сам си изработил своето тяло. Какво повече искаш? Сега ще ви дам една работа, а именно, да смекчите езика си, да го привикнете да изговаря думите меко, сладко. Засега езикът на повечето хора е груб. Мъжът казва на жена си: „Маро, дай хляба!“ В думите му се чете заповед, настойчивост. Ако иска да задоволи жена си, мъжът трябва да се обърне към нея нежно, внимателно и да ѝ каже: „Маро, моля ти се, донеси хляба“. Като го донесе, той трябва да ѝ каже: „Благодаря, много си добра и услужлива“. Като слуша мекия и сладък език на мъжа си, и жената отговаря по същия начин. Тя е доволна от него и се стреми да му услужва с любов. И двамата са готови да дават от себе си. Когато цигуларят свири добре, публиката е доволна от него и е готова да дава повече. Ако не свири добре, публиката нищо не дава.

Какво представлява златото? – Знанието, което трябва даром да раздавате на хората. То е общо достояние на всички. Всеки трябва да получи по нещо от твоето знание. Прави добро на някого, без да очакваш благодарност. Това добро ще даде своя плод.Като слушате беседата, и да не я разберете цялата, все ще остане една мисъл в ума ви, която ще принесе своя плод. При среща с познати и вие ще кажете по една мисъл от беседата, върху която те ще мислят. Всяка мисъл, изказана навреме и с любов, принася своето благословение. Всяка блага дума, всяка добра мисъл идват от Бога. Изобщо добрите, разумните, хубавите неща винаги идват от Бога. В това отношение човек е проводник на Божественото. Следователно работете съзнателно върху себе си, да приемете правилно Божественото и да го предадете правилно.

Искате да ви свиря български песни. Какво ще придобиете от тъжните български песни? Българинът е тъжен, защото е изгубил любовта си към Бога. Той търси начин, как да намери изгубеното. Днес българинът играе и пее, но с игра не се изправят работите. Аз зная една песен и я наричам „Песен за изправяне на погрешките“. Аз я свиря един път на 10 години. Зная и друга една песен, която свиря един път на 20 години. Тя е „Песента на Блудния син“. Досега съм я свирил 3 пъти. Като я свиря, аз се изцапвам толкова много, че след това дълго време се чистя. Скъпо струва такава песен. В тази песен се изнасят причините и последствията за падането на човека. В тъжните песни се крие упадъкът на дадена култура. Бъдещето ще открие в европейската музика причините за упадъка на съвременната култура. Днес ние се нуждаем от една нова песен – „Песен на Любовта“, която носи живот. Ние се нуждаем от нова песен – „Песен на Мъдростта“, която носи знание. Ние се нуждаем от нова песен – „Песен на Истината“, която носи свобода. Тази е новата песен.

------------------------------------------------------------

Новата песен

Линк към коментар
Share on other sites

"Казвам сега: Новото създание – славяните, са първата буква. Славяните са първата буква, с която ще започне новата култура. Славяните започват с буквата С. Сега някои ще кажат: „Не е така.“ Всеки един народ, който може да допринесе на човечеството, който може да бъде проводник на Божественото, всеки народ може да бъде като славяните. Славяните ако не слушат, и те ще станат като другите народи. В славяните трябва да се пробуди онова Божествено Начало, първо в света да служат на Божественото, а второ да се служи на човешкото. Първо човек да урежда благото на своите ближни, а после да урежда своето благо. Сега въпросът е другояче поставен. Всеки урежда своето благо и после урежда благото на своите ближни. Това е само един принцип. Този принцип навсякъде ще засегне. Ако идете в Америка, в Англия, навсякъде в семейството раздорите са върху това кой да управлява вкъщи. Бъдещата култура носи две качества: вкъщи ако мъжът иска да бъде господар, трябва да бъде господар и слуга; и жената, която иска да господарува, и тя трябва да бъде господар и слуга. Нямат ли тия качества, нищо няма да стане. Ще заповядваш и сам ще го направиш. Жената ще заповядва и тя сама ще го направи. Синът, и той ще бъде господар и слуга; и дъщерята ще бъде господар и слуга. Всички ще бъдат господари и слуги. Най-първо ще заповядват на себе си и ще го направят. И след като го направят, тогава ще го предават на другите.

Когато дойде цялото човечество до онова Божествено учение, което ще открие първоначалното учение, на великата Божия любов, учение на великото Божие знание, на което светът е бил създаден. Учение на великата свобода, на Божията истина, учение за любовта, което е храна на човешкия живот. Как трябва да се преобрази човешкият живот? Ние не може да се подмладим, ние не може да бъдем щастливи, докато не почнем да се храним с плодовете на любовта. Можем да остаряваме, можем да страдаме, понеже не се храним от любовта. Говорим за любовта, но тя е нещо умствено, отвън. Вие още не сте яли от плодовете на любовта. Ако вие вкусите онзи първия плод на любовта, вие ще възкръснете. Ако вие вкусите от плода на любовта, всичките ви болести ще изчезнат. Ако вие хапнете от първия плод на любовта, всичките недоразумения ще изчезнат. Ако вие хапнете от първия плод на любовта, сърцето ще светне и всичките недоразумения ще изчезнат. Ако вие вкусите от плода на любовта, ще имате любов към всичките хора. Ще обичате всеки един човек. Понеже вие като хапнете от този плод, всички, които са около вас, понеже съставят един организъм, тази кръв ще мине в другите и ще започнат да чувствуват като вас. Вие искате да обичате някого, но връзка няма между двама ви. Ако се образува вътрешна връзка, онази Божествена връзка, в която ние живеем и се движим, тогава онова, което аз придобивам, придобиват го и другите. Каквото другите придобиват, това и аз го придобивам.

Следователно живеем не за себе си. Всеки живее и за другите. Бог живее за нас и ние живеем за Бога. Бог живее в нас и ние живеем в Бога. Но за тази идея трябва едно изяснение. Ние казваме: „Ще се върнем.“ Къде ще идем? Тогава нашата личност, нашият дух, нашият ум, нашето сърце, ще придобият друг израз. Тогава ще се почувствуваме свободни и ще видим какво е свобода. Ние сме роби сега. Някой казва, че е свободен. Един слуга, когото тормози господарят, свободен ли е? Един верующ когато го е страх от Бога, верую ли е това? Казва: Любовта изпъжда всеки страх. Ако в нас съществува страх от Господа, туй е неразбрана идея."

Из Елате да разсъждаваме, 25та НБ, 30.V.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::D

Като ученици, вие трябва да работите върху пробуждане на висшето, Божествено съзнание в себе си, както и върху организирането на висшите центрове като проводници на Божествените идеи и чувства. Това се постига чрез новите мисли. Достатъчно е да насочите ума и сърцето си към новите, светли идеи, за да започнат те да работят във вас и да организират ума и сърцето ви, да събудят висшите умствени центрове. За каквото мисли човек, това става.

Бъдещето е в ръцете на новия човек. Ако искате да познаете кой е стар и кой – нов човек, вижте каква храна употребяват, с какви мисли и чувства се хранят. Старият човек се храни с отрицателни мисли и чувства – завист, користолюбие, страх, съмнение и т.н. Новият човек се храни с положителни мисли и чувства. Новият и старият човек се различават един от друг и по методите, с които си служат: новият човек си служи с методите на светлината, а старият – с методите на тъмнината.

-----------------------------------

Божествената мисъл

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

България се нуждае само от едно нещо: тя се нуждае от любов. Хората трябва да имат повече любов едни към други. България се нуждае само от любов, от нищо друго. Всичко друго тя си има: и пари, и богатства. Много злато е заровено в земята...

Казвам на българите: Те трябва да имат повече любов помежду си и да знаят, че каквото Господ каже, ще се сбъдне. Тогава Той няма да праща българите нито в Сърбия, нито в Румъния. Ако им е за земя, Господ ще пренесе българите на Месечината и ще им каже: „Ето, разполагайте се тук нашироко. Ето, тук не ви трябва нито Сърбия, нито Румъния, нито Русия, живейте по български, както намирате за добре.“ Така е по Божествено

Божественият закон има съвсем друго предназначение. Всички хора трябва да бъдат любещи и разумни. Всеки трябва да знае, че като е дошъл на Земята, той е дошъл не само да живее за себе си, но да изпраща навсякъде светлина. Като е дошъл на Земята, той трябва да знае, че за да бъде полезен за себе си, трябва да бъде полезен и за другите.

Във всяка душа има нещо, което иска да излезе навън, да се прояви. Във всяка душа има един стремеж, който иска да излезе навън. Дайте ход на този стремеж в себе си. Дайте ход на това, което не виждате, но което се заражда във вашата душа, във вашия дух, във вашето сърце и във вашия ум.

Стана невидим

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...