Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Самолюбието???


Мари

Recommended Posts

- в момента ако не се радваш, значи не трябва да се обичаш, а трябва да обичаш Себе си в този който се радва. 

Зависи все пак този за какво се радва ? Ако се радва,че е успял да излъже някого... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Думата - мисля, че проблемът е в думата.

В нашия език думата самолюбие носи отрицателен фон и не се равнява на Любов към себе си. Спомнете си изразите -

наранено самолюбие - това означава, че ние искаме другите да се отнасят към нас както ние се отнасяме към себе си. В противен случай се чувстваме наранени и обидени.

самолюбив човек - не просто човек, който обича себе си, а който пряко или косвено очаква другите да се вписват в неговата система, да отговарят на неговите изисквания към самия себе си. Само при това условие те могат да бъдат удостоени с неговото внимание, уважение, одобрение, обич (за последното се съмнявам). Останалите заслужават само неговото презрение. Нещо като обичам себе си в другите.

Съгласна съм с Благост - в този смисъл самолюбието не е Любов към Бога в нас самите, а по-скоро обожествяване на нашето Его.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравей, Таня!

но това последното май не е свързано с качествата на ученика, който трябва да има:"Сърце чисто като кристал, ум светъл като Слънцето, душа обширна като Вселената , дух мощен като Бога и едно с Бога".

"Слънчевите Лъвчета казват , че са били уж доста "самолюбиви" , а имам още и познат със Слънце в Козирог в 12 дом, а и една сестричка със Слънце в 6 дом...приказвали сме си с тях преди време за този им уж "порок"."

Моля те кажи ми защо реши , че „последното” не е свързано с качествата на ученика. Какво те кара да мислиш така. Не мога да те разбера.Благодаря.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир +Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да - думата - говорим за едно и също нещо, но някои се хващат за думата, и за погрешното и придадено значение!

Линк към коментар
Share on other sites

Именно - зависи от значението, което всеки човек може да вложи в думата. В ролята на арбитър нека кажа, че дори зад отрицателните характеристики на едно понятие могат да се намерят положителни. Границата е тънка, ...понякога само една буква...Нека имаме малко самолюбие, не пречи. Стига да не става самоВлюбие. Мисля, че за пишещите тук такава опасност няма :)

Линк към коментар
Share on other sites

Границата е тънка, ...понякога само една буква...Нека имаме малко самолюбие, не пречи. Стига да не става самоВлюбие. Мисля, че за пишещите тук такава опасност няма
ДАНО да е така !!!

Лично ще се радвам на :

качествата на ученика, който трябва да има:"Сърце чисто като кристал, ум светъл като Слънцето, душа обширна като Вселената , дух мощен като Бога и едно с Бога".

Но да не забравяме, че думите са само думи и до реализацията има ....доооооста път ...ПЯТЯТ НА УЧЕНИКА и той пътят трябва да се извърви - по някога .... десетки прераждания ...Въх... :))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Именно - зависи от значението, което всеки човек може да вложи в думата.

На времето в лекциите по езикознание пишеше, че езикът е първо:

средство за общуване - като такова той създава думите и словосъчетанията и техния емоционален фон с "обществен договор". Всяка произволна индивидуална промяна в значението или фона води до недоразумения - misunderstanding. ( Все едно да сложиш знак остър завой вместо стоп, разчитайки че водачът ще се досети какво имаш предвид :D )

Второ - в качеството си на обществена знакова система то формира нашето мислене с понятия (не съзнание!). От една страна го структурира, но от друга - неизбежно го ограничава. (Всеки, който владее повече от един език, познава чувството на облекчение, когато в другия език намериш начин да изразиш по-точно и кратко нещо, което не съществува като понятие в родния.)

Та с това теоретично отклонение :( исках да кажа, че ако искаме да намерим нещо положително в едно понятие с негативен емоционален фон, по-добре да потърсим друга близка подходяща дума или израз, отколкото да допускаме че малкото самолюбие не е лошо.(Е, тогава пък ще влезем в безкрайно уточняване на количеството МАЛКО. :D )

Например на САМОЛЮБИЕ би съответствала Самоуважение или..... ???

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!Здравей, Донка!

ББС = Безкрайно Благодаря за Светлинката , за да се уточни "посоката" по темата :

Та с това теоретично отклонение исках да кажа, че ако искаме да намерим нещо положително в едно понятие с негативен емоционален фон, по-добре да потърсим друга близка подходяща дума или израз, отколкото да допускаме че малкото самолюбие не е лошо.(Е, тогава пък ще влезем в безкрайно уточняване на количеството МАЛКО. )

Например на САМОЛЮБИЕ би съответствала Самоуважение или..... ???

1.Малко/Много - голямото САМОЛЮБИЕ :smarty: има един УЗС = УНИВЕРСАЛЕН "химичен" ЗАКОН за СМЕСКИТЕ, който гласи следното :

Ако към 1 килограм мед/изворна вода прибавим 1 килограм нечистота... се получават 2 килограма нечистота.

:v: Оттук има/няма значение дали е 1 грам доброта + 1 грам лошавинка...

или 1 грам нечистота в кръвта/чувствата/мисълта , или 1 грам истина + 1 грам лъжа....

2. Учителят ни е казал какво да правим:

ГОРДОСТТА се трансформира в СамоУВАЖЕНИЕ :thumbsup2:

:thumbsup2: САМОЛЮБИЕТО се трансформира в друго нещо.... :whistling: Различни неща са.И да не ги смесваме.УЗСмесването е общовалиден...или ДА?!

Да бъде Виделина!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::feel happy:

Благодаря и аз, Благост. :feel happy:

Значи вълшебната думичка е ТРАНСФОРМИРАНЕ. Дадох самоуважението само за пример...нямах предвид точно съответствие... :D

Ще ти бъдем благодарни всички, ако продължиш многоточието след

Самолюбието трябва да се трансформира в....?

После ще е твърде интересно да поумуваме и върху стадиите на процеса Трансформиране и необходимите техники... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Таня!

Различни неща са.Отново правиш неверно предположение + с пропускане на отговор...Не съм си отговорила на въпроса , който ти зададох, защото ми е интересен твоят отговор.Моля те кажи ми защо реши , че „последното” не е свързано с качествата на ученика. Какво те кара да мислиш точно така.

:) Споделянето на УЗС-то е следствие от точността в размишленията на Донка.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Независимо на кого отговаряш ,Благост, скептицизмът, който наблюдавам в повето от изказванията ти с недовършените мисли и многоточията, не е качество на ученика на Пътя. Помисли много задълбочено по въпроса. Все още продължавам да твърдя, че от тебе могат да се научет много неща, но имам чувството, че обичаш да се налагаш на всяка цена, което също не е качество на ученика на Пътя.

Пожелавам ти само светли мисли и чувства и добра воля през Новата 2006 година.

"Мисли,право мисли!

Мисли,право мисли!

Свещени мисли за живота ти крепи,

свещени мисли за живота ти крепи!

Крепи, крепи, крепи,

свещени мисли за живота ти крепи! "

/Беинса Дуно/

Бъди здрава.

С най-топли и искрени чувства!

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

:)Здравей, Таня!

Благодаря ти за пожеланията и препоръките - отворена съм винаги за мнения и подсказки за подобряване/усъвършенстване на всичко в мен свързано с взаимоотношенията. Опитвам се да мисля доколкото се получава задълбочено...има кой да преценява крайния резултат, но имам диамантено отработени подходи...1.не мисля с емоциите си...2. не правя прибързани предположения 4. в случай че с нещо съм допринесла за дисхармонично резултатче...търся погрешката си и я коригирам 4.никога нищо на никого не налагам...уважавам безкрайно принципа на свободата...защото и знам вкуса.Неизказаните мисли и многоточията са част от отворената схема...всеки да си мисли и преживява свободно.

Важно е същностното послание в постинга, емоционалното възприемане ...е много субективно личностно.Скептицизмът, който регистрираш...е може би от твоята огледална сфера.При мен има други трески за дялкане...но не и скептицизъм.

Мисля си ...какво ли казват уважаваната астрология и астропсихология за самолюбието...затова написах онова споделяне за слънчевите лъвчета и домовете...Отивам да наблздавам звездното небе...все пак зимното слънцестоене е...

А за критериите и за качествата на ученика...смиреномъдро първо слушам само един единствен глас...останалите разсъждения, мнения и коментарии ги подлагам на дисекция/филтриране.Това е положението.

Мисли право мисли....за всички ни важи...мисли право мисли...без да внасяш в мислите си....чувства ( неподредени и нецентрирани!)!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Момичета, а уточняването на личните ви впечатления за себе си и една за друга в темата не е ли искрица на същото това самолюбие? Не ни ли пречи то на принципния разговор по темата? А може би я илюстрира?

Едната от вас се опитва да дава оценки за поведението и тона на другата, макар и доброжелателно - оценката не е ли проява на опит за налагане на индивидуалната ни позиция?

Другата се опитва да защити личността си и индивидуалното си поведение - наистина благо и брилянтно :thumbsup: - но самият факт на обяснението - защита предполага усещане за атака срещу собствената позиция...

Нали пак няма да го приемете лично - просто опит за обективен психологически анализ на реакциите ви :)

И така, защо не се върнем на темата - мисля че стигнахме до мнооого интересно място! Трансформациите на негативните качества в позитивни...

Припомням :

Гордостта се трансформира в Самоуважение, а Самолюбието в....?

И как се постига тази трансформация?

Линк към коментар
Share on other sites

Самолюбието го дефинираме като преувеличена любов към себе си, със синоним себелюбие - когато се обича предимно собствената личност. А всичко прекомерно е нездраво, вредно, опасно. И ако се улиса човек, може да стъпи на следващото стъпало, където самолюбието вече е егоизъм /себичност/, после на следващото-нарцисизъм /самовлюбеност/. Градация има, ама низходяща :) , т.е низходяща трансформация. Така, ами възходящата, стълбичката нагоре към кое води ? И може ли човек, застанал на стълбата гърбом да се качва/слиза заднишком, без да гледа къде стъпва? Малко трудно...,най-много да се прекатури. Следователно трансформацията ще се насочи натам, накъдето гледат очите.

Замислих се, но не се сещам за една-единствена дума, която да дава понятието за любов към себе си, за оная чиста и неподправена и непреувеличена любов към аз-а. И затова Орлин се опитва да включи тоя смисъл, да го изрази еднословно - самолюбие.

Хайде да се върнем на трансформацията. Та какво стои по-горе от себе-/само-? Няма себе, нито само. Остава любие, Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и освен това самолюбието може да е насочено към Индивидуалността, а не към личността. Тоест към Господ, както би се изразил някой религиозен...А думичката си е прекрасна - ако хората и придават погрешен смисъл, тяхна си е грешката!

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Благодаря, Милкана , аз също се опитвам да намеря нещо, което да съответства на Самолюбието така, както самоуважението съответства на гордостта. За съжаление стигнах само до Любов към Божественото в себе си.

Но ми се иска да обясня защо тази тема и дума ме вълнува толкова и защо не мога да приема доводите на Орлин.

Бях възпитана, че самолюбието е лоша черта на характера, от която човек страда. (И досега съм съгласна с това). Никой , обаче, не ми беше казал, че това съвсем не означава да се отрека от любовта към себе си. Аз обичах света и хората, но смятах за грях да обичам себе си!! На "стари години" :( научих, че всъщност не може да има Любов към Бог, света и хората, ако не обичаш себе си достатъчно, че да нямаш нужда да те обича друг, за да си щастлив. Макар и късно, се учих да се харесвам и обичам като Божествено създание, а не като Его. Налагаше ми се да търся фината разлика между Самолюбието и Любовта към себе си.

Не съм сигурна дали съм успяла и дали критериите ми са "диамантени"... :hmmmmm:

Благодаря преварително за помощта ви :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Момичета, а уточняването на личните ви впечатления за себе си и една за друга в темата не е ли искрица на същото това самолюбие? Не ни ли пречи то на принципния разговор по темата? А може би я илюстрира?"

Много ти благодаря Донка.

Много си права! Май попреминахме границата с Благост.

Приемам забележката с добро чувство и се извинявам на всички.

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Представете си човек, който 33 години е бил болен от Аутизъм - а Аутизма е омраза, неприемане на себе си какъвто си в много силна форма - и такъв човек се е приел, обикнал се е - развил е едно качествено самолюбие и се е оправил - нима трябва да го върнем в предното му състояние на парализиран човек поради ужасното творение на хората наречено религия и изкривяванията в душите, езиците, умовете на хората които тя е внесла с насаждането на вина, фалшиф морал и страх от наказание - от Бога - какъв ужас! Типичен пример е думата "самолюбие" - една прекрасна дума, от поколения наред използвана неправилно под влиянието на някаква обществено-социална структура, нямаща нищо общо с Бога, наречена религия - и в резултат на това превърнала се(думичката) в наситена с грях, вина, отричане...! Господи, опази ме от религия, за да мога да те прегърна!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Тук не става дума за религия, Орлине. Добре, ще опитам с пример....

Дадено: Самолюбив Човек А и Самолюбив Човек Б са колеги с равен статус, възраст, образование и.т.п. Предстои повишение в отдела им.

Търси се: Развитие на очаквания, реакции, емоционално състояние...

СЧ А и СЧ Б осъзнават добре, че личностните им качества и заслуги са достатъчни, за да получат повишението. Също така осъзнават, че от новата си позиция ще бъдат по-полезни на фирмата си и на хората по принцип. Готови са да вложат честен труд и всичките си умения за доброто на себе си и всички около себе си.

СЧ А очаква повишението като оценка на останалите на неговите качества и заслуги. Ако тази оценка съвпада с неговата собствена, неговото самолюбие е поласкано и той смята критериите за тази оценка за правилни. Ако не съвпада, самолюбието му е наранено. Той или е недоволен от себе си и изпада в депресивно състояние или е недоволен от критериите и оценящите и се смята за незаслужено обиден и недооценен.

СЧ Б допуска повишението си, но не го смята за оценка на качествата и заслугите си. Той няма нужда от тази оценка, защото неговата собствена за себе си е напълно достатъчна, за да поддържа комфорта му. Мнението на другите за неговите качества и работа е коректив на поведението му, но не влияе на самолюбието му. Не се чувства поласкан, когато го оценят високо, нито засегнат, когато го подценяват. Не се опитва да дава оценка на критериите на другите, а ги приема като "част от пейзажа". Единственият му критерий е спокойствието и удоволствието, което изпитва той самият в процеса на работа....

Мисля че разликата стана ясна.... Е, можем ли според теб, да сложим знак за равенство между Самолюбие А и Самолюбие Б ? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , приятели! Здравей, Донка и поредното благодаря, но вече ще спра и мълчаливо ще благодаря ... за да не ти чупя моркова за рая.

Момичета, а уточняването на личните ви впечатления за себе си и една за друга в темата не е ли искрица на същото това самолюбие? Не ни ли пречи то на принципния разговор по темата? А може би я илюстрира?

Едната от вас се опитва да дава оценки за поведението и тона на другата, макар и доброжелателно - оценката не е ли проява на опит за налагане на индивидуалната ни позиция?

Другата се опитва да защити личността си и индивидуалното си поведение - наистина благо и брилянтно  - но самият факт на обяснението - защита предполага усещане за атака срещу собствената позиция...

Нали пак няма да го приемете лично - просто опит за обективен психологически анализ на реакциите ви 

И така, защо не се върнем на темата - мисля че стигнахме до мнооого интересно място! Трансформациите на негативните качества в позитивни...

Припомням :

Гордостта се трансформира в Самоуважение, а Самолюбието в....?

И как се постига тази трансформация?

:v: Т.н. "уточняване на лични впечатления"...илюстрира темата за самолюбието отлично. И за това е много полезно и нужно. Себепознаваме се, а Учителят ни е заръчал да не се самоЗаблуждаваме.

Само малко да вмъкна , че принципно не уточнявам лични впечатления, а се упражнявам да отстоявам определени разсъждения , идеи и позиции.

Личното отношение го проявява СЧА =Самолюбив Човек А , а СЧБ = Смирен Човек Б има примерно следните глаголи за действие - обяснява, оправдава, отстоява...е, има разбира се и други.С това само доразширявам значи вариантите за анализ и разсъждения.

:hypocrite: Таня, все пак се налага да споделя смирено , че не смятам, че съм от участниците в преминаването на границата...

:v: И още малко уточняване във варианти - Двама в различна степен САМОЛЮБИВИ - средна и максимална, но "неравнопоставени" по социален и професионален статус, интелект, външен вид и т.н.....СЧА и СЧБ.

:smarty: Кои всъщност са проявите на самолюбието (видими проявени и невидими/латентни) Имайки предвид, че самолюбието е в самосъзнанието и е свързано с ума.Една от тях - може би е стремежа към Изява/ удовлетворение от някакво желано постижение. Когато си удовлетворен, има едно продължение за Самолюбивите Човеци с различни варианти ( засега ще го пропусна...щото им е добре...ще ги оставя за малко да си подобруват ).

Другият вариант е когато СЧА не е доболен от ИЗЯВАТА си или постижението си/поста и т.н.

:1eye: Как би реагирал СЧ когато някой( няма значение дали е себелюбив ) се изявява по добре от него - варианти много - почвам задължително с лошите (нали всъщност целта ни е тях да ги идентифицираме и оперираме) - примерно....завижда - следствие , озлобява се- следствие, дразни се - следствие, критикува, оплюва, интригантства, амбицира се и постига за да отмъсти/удовлетвори самоюбието си.......но ВИНАГИ при публика( от 1 до 101...) Задължително :thumbsup1: , може да се амбицира с цел да унижи/отмъсти...просто защото е самолюбив = обича най вече себе си...а в комбинация със качества - силен+интелигентен+свръх амбициозен( стремящ се към ИЗЯВА/ постижения)...

По благодатния вариант за разсъждение по темата е да се опитаме да се вживеем в образа на СЧА - как би реагирал именно той - с чуства, мисли и постъпки/думи/слова и защо точно така.

Друг момент за разсъждение е предположението , че всеки СамолюбивЧовек=СЧ се стреми към ВНИМАНИЕ/ не е задължително да е одобрение.

:v: САМОЛЮБИЕ не е равно на изпитвам само и САМО + ЛЮБОВ :v: предпочитам да не се разсейвам отношението към думата/думите. Само по себе си всяка дума си има трансформираща я на различните степени.

СамоЛюбие е може да е например - да обичаш само и повече себе си, т.е. да Не обичаш другите в определени ситуации...сигурно има доста различни варианти за разсъждения и предположения.

Светли празнични настроения и разумни разсъждения пожелавам на всички ни!Благодаря, че сме заедно!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Благодаря ви, много интересно разсъждавате. Легендата за Нарцис е много силен пример за самовлюбеност и самолюбие та чак до смърт.Само собственото си отражението във водата си можел да гледа. Трагедия е че и днес го има , не сме поумняли много. Четейки за завистта и другите се сещам за ревността . Аз съм много ревнив , но не го показвам. Ще помисля.

Весели празници на всички!

:thumbsup2: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Самолюбие - сам да си Любов - да се превърнеш в Любов, да се слееш с Любовта!!! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля, че това е единственият начин да постигнеш хармония и щастие. :feel happy: Друг въпрос е как се стига до това състояние....

Тогава как би обяснил популярните изрази:

болезнено самолюбив човек

наранено / накърнено самолюбие

Не излиза ли, че когато ти си се изпълнил с Любов, някой може да те нарани? :hmmmmm:

А в какви случаи сливането с Любовта е болезнено? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...