Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е необходимо на човек за да е щастлив


ris_78

Recommended Posts

  • Отговори 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)

Казват, че ние имаме самосъзнание, усещане за Аз-а, т.е. за отделеност от всичко. Затова и членоразделна реч, абстрактно мислене.

А какво е нужно на човек да е щастлив - за всеки е различно. Виж напр. пирамидата на Маслоу за човешките потребности:

500px-Maslow-pyramid-bg.svg.png

:)

Ще си позволя и аз да питам.

Ти намери ли отговор на първия ти въпрос ?

А на теб кое ти хареса от пирамидата ?

:)

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Имаше и други теми за щастието, нещо все не ми се вързва в тях. Явно не съм научена да разглеждам личното щастие като крайна цел.

:)

500px-Maslow-pyramid-bg.svg.png

Чудесна пирамидка! Първото и второто ниво служат за стъпала към 3. и 5., а 4. е по-скоро за контрол на ситуацията - когато в някое ниво нещо куца,да бие камбаната. :) А при вас?

Имаше и други теми за щастието, нещо все не ми се вързва в тях. Явно не съм научена да разглеждам личното щастие като крайна цел.

Линк към коментар
Share on other sites

Свободата да полетиш.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е необходимо на човек за да е щастлив, водопровод и канализация

Може би му е нужен Приятел (Бог)?

"Водопровод" - идва от вода, или с други думи - направление на водата, а водата е един от първоелементите и символизира ума, замисленоста, съзерцанието.

"Канализация" - въпреки че може да се сведе до асоцияцията с мръсен канал, мисля че автора на темата има предвид канализирането на енергията, т.е. правилното и безпрепятственото и протичане в човешкото тяло (тела), преподреждане на телата и центриране в центъра, бягайки от периферните крайности.

В християнството това е върховната техника и тя звучи така:

"Отче, в Твоите ръце предавам Духа си."

Тогава човек се е отпуснал и не се тровожи, спрял е да бъде под вечното напрежение на ежедневието, намерил е Съгласието, изпитва Благодарност и Любов към Живота (Бог), към Съществуването (Си).

Съгласие, Благодарност и Любов към всичко и за всичко.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Виж напр. пирамидата на Маслоу за човешките потребности:

500px-Maslow-pyramid-bg.svg.png

Не можах да свържа щастието на човека с водопровода и канализацията и затова нямаше да пиша в темата ,НО тази пирамида ми хареса... :)

Е има една "ДРЕБНА" подробност...Нещата са обърнати в моите разбирания т.е физическите нужди са на върха,а самоусъвършенстването е в основата.

Не знам дали някой друг има такова усещане ?!?

Ще съм благодарен на някой,ако ми я завърти,че нямам много време да си играя...

Смятам така да нарека рисунката - "Пирамидата на Нколоу" и надявам се с Маслоу няма да имаме проблем с авторското право! :)

Поздрави и успешна седмица на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да поясня поста си.Г-н Дамянов моите впечатления от вас бих казала надхвърлят представата ми за интелигентен човек.Обичате ли да се измиете и да се чувствате чист?Колко пъти хора, които не ви познават са имали едно на ум относно Вашите добри намерения,или са ви смятали за леко глупав.Колко пъти хората, които ви познават са ви поглеждали с лек укор,че добронамереността Ви ще ви донесе отново нещо лошо?И защо продължавате да живеете по този -начин?

Не се справям с изразяването добре.Исках да кажа ,че не го правите ,за да се самоусъвършенствате, или за да ви обичат

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Бих искала да поясня поста си.Г-н Дамянов моите впечатления от вас бих казала надхвърлят представата ми за интелигентен човек.Обичате ли да се измиете и да се чувствате чист?Колко пъти хора, които не ви познават са имали едно на ум относно Вашите добри намерения,или са ви смятали за леко глупав.Колко пъти хората, които ви познават са ви поглеждали с лек укор,че добронамереността Ви ще ви донесе отново нещо лошо?И защо продължавате да живеете по този -начин?

Не се справям с изразяването добре.Исках да кажа ,че не го правите ,за да се самоусъвършенствате, или за да ви обичат

Здравейте!

Няколко пъти се опитах да отговарям на този пост и все нищо не се получаваше и ... триене!

Явно,че подсъзнателно искам да изглеждам много интелигентен и да не Ви разочаровам,но на практика се получава друго...В подкрепа на това мое разсъждение е и факта,че трудно разбрах поста!/четох го няколко пъти вече!/

Все пак от това,което съм разбрал - отговора ми е : Много често ми се е случвало хората да са с едно наум и да ме смятат за "малко" глупав,...но това вече не ме притеснява.Бих казал,че този факт вече ме радва! :)

Доста често наблюдавам случаи на присмели се,а след това - "повдигнали" се духовно хора...С една дума "Съдбата" си знае работата въпроса е да не се "връзваш"...! :)

Към "укори" съм много добронамерен,защото човек така вижда по-добре грешките си,които трябва да изправя...Всеки има "трески" за дялане!

Изобщо продължавам да живея така,защото това е моят СЪЗНАТЕЛЕН избор,който ме прави щастлив въпреки "несгодите" понякога!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

...Нещата са обърнати в моите разбирания т.е физическите нужди са на върха, а самоусъвършенстването е в основата.

Не знам дали някой друг има такова усещане ?!?

Братле, имам усещане че не си женен :D

"Пирамидата на Николоу" и надявам се с Маслоу няма да имаме проблем с авторското право!

:feel happy::D

Какво е необходимо на човек за да е щастлив

свобода и разум

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли разлика между човека и животното? - цитат

За Живота - животни, растения, бактерии... достатъчно е да функционира.

Като ''достатъчно" е условност- по разбираеми причини.

Човека е единствената твар, която си позволява лукса, да търси смисъл /с всичките произтичащи от това условности, евентуалности ... и прочее/ по правило - с винаги незадоволителен резултат.

Човек или животно - разлика има - всъщност липсва избор.

Но пък има бонус - въображение - винаги можеш да ревеш от бяс или да мъркаш от доволство или да си ням като цветче или бактерия. Въпросът е какво искаш. А щом вече нещо искаш - "wellcome to the jungle". :P

да се самоусъвършенствате, или за да ви обичат

Аз със сигурност ... а предполлагам, че и Ти, и Г-н Дамянов и ..., нямаме нищо против - хем да се самоусъвършенстваме, хем да ни обичат, хем..., хем.... м -м-м-м мммного пък искаме. Току виж сме поискали ... и да сме щастливи. :D В новият ни век. А той е като всичките предишни - пак имало е хора и животни, и щастливци, ... имало е даже аквадукти.

Моят отговор - имам си баня, но ми убягва смисълът, т.е. не съм щастлив., но пък съм чист. Или :yinyang::v:

Линк към коментар
Share on other sites

"Какво е необходимо на човек за да е щастлив?"

Достатъчно е само да пусне в отходния канал гордостта,алчността,ревността,гнева...и тем подобни нечистотии .... :3d_025:

Линк към коментар
Share on other sites

А когато си безпричинно щастлив и не искаш нищо?..... :3d_038::3d_163:

В тази ситуация трябва да се подходи с повишено внимание.Налице е опасност,това ни състояние да бъде забелязано от нещастните хора,които ще ни завидят и ще ни предадат на едни други нещастни хора,облечени с бели престилки,които от своя страна ще ни затворят.Ще ни изучават.Ще ни задават въпроси.Ще ни дават лекарства за да станем отново нещастни(като всички останали)нормално ненормални;):)

Линк към коментар
Share on other sites

Ей, голяма зараза на щастие се разнесе тука! Аз пък си припомних кое е най-доброто отмъщение. Сега да ви светна как да отмъстите на тези, които ви мразят. Ами живейте добре, бъдете щастливи!

Линк към коментар
Share on other sites

В християнството това е върховната техника и тя звучи така:

"Отче, в Твоите ръце предавам Духа си."

Тогава човек се е отпуснал и не се трeвожи, спрял е да бъде под вечното напрежение на ежедневието, намерил е Съгласието, изпитва Благодарност и Любов към Живота (Бог), към Съществуването (Си).

Съгласие, Благодарност и Любов към всичко и за всичко.

:thumbsup2:

Достатъчно е само да пусне в отходния канал гордостта,алчността,ревността,гнева...и тем подобни нечистотии ....

В този си период мисля че това е верният, единствено правилният път за постигане на щастие.

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

''Какво е необходимо на човек за да е щастлив''

Чета го и сетне и допълнението-> водопровод и канализация

Замислих се...

Та човек може да е щастлив без водопровод , но не и без вода(живот)

може да е щастлив без канализация , но не и без отходно място(изхвърляне на негативите).

''Трудното'' постигане на щастието идва от това че сме мислещи същества различаващи се от животните

и щастието често е различно т.е всеки го възприема и осмисля по различен начин...

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

ris_78 ;) снощи добре се посмях...,но като се замисля :hmmmmm: знаеш ли колко хора има които биха били щастливи ако имаха водопровод и канализация?

Тонина,благодаря!Постът ми беше относно въпроса,който копирах в началото,а "отходния канал"го добавих в унисон с шеговития тон на ris_78.(макар,че би могло добре да се използва за асоциация)

"Какво е необходимо на човек за да е щастлив?"е добра идея за тема. :thumbsup:

Редактирано от selin
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък искам да попитам тези

които са усетили(постигнали) щастието може ли човек да е постоянно щастлив

т.е да си истински щастлив продължително състояние ли е или моментно? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...