Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Генно модифицирани храни - за или против


Recommended Posts

Това за плъховете, отглеждани в стресови лабораторни условия го разказвай на децата от детската градина.

И че има значение от кой вид са плъховете е несериозно.

А какво ще кажеш за свинете? ТУК

 

Или може би свинете и плъховете не са като хората. ГМО е вредно за животните, но безвредно за хората. Така излиза

 

Жалко, че има лобисти на ГМО в България, явно големите заплати, които получават за да си мълчат най-малкото, и за да изопачават истината са по-важни дори от здравето на собствените им деца.

Или и те са подложени на заплахи?!?

 

 

Ако ГМО бяха толкова безвредни, Русия първа щеше да ги внедри в селското си стопанство. Вместо това от тази година тя ги забранява - ТУК, и на други места има инфо.

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

E, сега заглавия от типа "ужасно, страховито" и прочее не са в духа на научната истина - на фактите анализа на базата на тях, които са достоверни.

 

Мисля си, че такива казуси като свиневъда не могат да бъдат по-силни и по-обективни от научните оценки на EFSA примерно.

 

Не очаквам да бъда разбран от широката публика в пълнотата, в която ми се иска (при това в кратък формат на изказване, за да не дотегне), поради една проста причина: в науката има една последователност при "добиване" на знание, на истина. Накратко тя представлява 3 етапен процес - планиране, експериментиране, анализиране.

 

Ако в един от трите етапа бъде допусната някаква грешка (преднамерено или не), то се опорочава цялата истина, която би следвало да е като резултат на този процес.

 

Поради това, че множеството хора не са учени (не е и необходимо), лесно могат да бъдат заблудени на базата на някое такова недотам изпипано изследване. Ето защо, част от хората ще си останат частично осведомени, което ще води и до това да има разни спекулации, интерпретации и откровени машинации :)

 

С всичко това не отричам, че има лобита, че се търгува с влияние, че се плаща за резултати. Но тъй като вярвам, че никой не е толкова всемогъщ, че да потули всякаква неугодна нему информация, то все още смятам, че ако има убедителни и правилно добити научни данни за вредата на ГМО, то те ще съществуват в научния мир. И все някоя чиста съвест ще ги постави умело на светло за едно честно обсъждане.

 

И последно - никога не можем да знаем точно в каква игра сме ангажирани - нещо, което ми проблесна от цитирания руски репортаж. Там се казва, че Русия може да се превърне в най-големия производител на органични храни. Как ще продаде на добра цена тези органични храни ако няма страх от ГМО? - тема, по която може много да се спекулира.

 

П.П. В България няма нито един човек на заплата, камо ли голяма, който да е ангажиран с изопачаването на някаква истина за ГМО.

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

.г-н .Балджиев

По същество спора за опасността от ГМО за мен и болшинството обикновени хора  е социален .Неговата научно техническа страна се изразява с ,,няма данни за вреда" , което се стремят да оборят т. н. екологично мислещи .На практика ние сме началото на експеримента ,ако съдим по резултатите с мишките . Колкото и да са несериозни , са обезпокоителни .Радостно е че човек на тази ваша позиция не стои бездушно от страни .

Проблемът ГМО  ; атомните ел. централи ; шистовия газ ( енергетиката) , са един проблем .Проблемът стои в , абстрактната човешка фигура стояща пред бай Сандо , говореща за добрините които  прави като подобрява живота му .Че кой го е викал тоя та да подобрява живота ?...Да промяна има .Някога софиянци ходеха , и боси , с риск да се оцапат в остатъка на някоя конска сила .Сега трябват здрави обувки да не настъпиш пирон или стъкло между кофичките от кафе .Някога баща ми работеше от сутрин до вечер за държавата .Сега синът ми работи от сутрин до вечер за една чужда фирма .И за сметка на по ниската цена храната е станала по пластмасова ...Грозно е да се нарича това подобрение .

Преди няколко години имаше министерско решение (не съм 100% сигурен) , на етикетите на храните да се отчита връзката им с ГМО продукти .Не мога да разбера дали това е причина за все по дребните използвани шрифтове , или моето ЕГН . :)

 

 

 
Линк към коментар
Share on other sites

П.П. В България няма нито един човек на заплата, камо ли голяма, който да е ангажиран с изопачаването на някаква истина за ГМО.

 

Имах предвид работещите в тази организация по безопасност на храните и други подобни организации, които се занимават с "контрол" на храните.

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Кермит

Аз също съм категорично против. Никой няма право да променя създаденото от майката природа

 

Разглеждай го и от другия ъгъл - ние сме творения също на природата и тя ни е дала ум и инструменти да променяме някои неща. Нали не мислиш, че селекцията е по-безобиден метод от ГМО. Въпреки че става много бавно във времето, селекционната работа също е намеса в природните дела. Има вече данни, че някои култури - пшеницата например, са сериозно изменени и могат да имат вредно влияние върху здравето. Но там също всичко е в сферата на хипотезите и все още нищо не е доказано.

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко мандарини с вкус на портокали вече няколко дни се мотаят у нас и никой не иска да ги яде. Не че не обичаме портокали, но когато човек иска мандарина ...
За "пластмасовите" домати, които нито се натъртват, нито се развалят ( защото и мухълът не иска да ги яде wink.gif ) няма какво повече да се каже. На всеки пазар - примери достатъчно.

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко мандарини с вкус на портокали вече няколко дни се мотаят у нас и никой не иска да ги яде. Не че не обичаме портокали, но когато човек иска мандарина ...

За "пластмасовите" домати, които нито се натъртват, нито се развалят ( защото и мухълът не иска да ги яде wink.gif ) няма какво повече да се каже. На всеки пазар - примери достатъчно.

 

Може би сте объркал темата - това е тема за ГМО.

 

Примерите, които давате вероятно са резултат от обикновена селекционна работа, защото на българският пазар не се продават ГМО мандарини и домати. Не ми се иска да мисля, че възприемате всеки плод или зеленчук с подобрени търговки характеристики за ГМО...

Линк към коментар
Share on other sites

В крайна сметка проблема с ГМО явно е, че грешната човешка ръка има водеща роля в създаването им, хм :)

 

А като природата сама си прави ГМО? - http://www.sciencedaily.com/releases/2010/11/101104083102.htm При това в темпове и размери, които въобще не можем да измерим научно...

Линк към коментар
Share on other sites

Пшеницата си е отрова.....вече. 

 

Защо казвам това? Всичко, което знаем за "правилното" хранене са си заблуди. Искам да бъда оставен на спокойствие, без постоянните облъчвания от тип "това здравословно, онова не", да бъда като дядо ми и баба ми, които си хапваха, каквото усетеха, че иска организмът им и си бяха живи и здрави, с акъла си. 

 

Сега, колкото повече човек се обръща към "здравословното хранене", толкова по-болен става. 

 

Пшеницата си е отрова не само заради ГМО, а винаги си е била отрова. Едно време в школата на Питагор (човекът не е бил математик, а езотерик, както знаят челите Учителя) е било забранено да се яде пшеница. Не случайно. 

Линк към коментар
Share on other sites

Да помечтаем за освободената енергия от безпредметните спорове , когато спойката на обществото се измести от ,,интереса към любовта" . Когато почувстваме братството си .

Линк към коментар
Share on other sites

Може би не сте ме разбрали - не бип искал спор, камо ли безпредметен.

Ще ми се да чета за аргументите на едната и на другата страна - винаги ми е по-интересно да сравнявам аргументи, а не твърдения от типа "това да, това - не". Особено за ГМО - тема, за която съм признал, че не съм тесен специалист.

 

Например - Божидар казва - "Пшеницата си е отрова.....вече." Тези, които ме познават знаят, че съм ненаситен на знания, затова винаги ми е любопитно защо, какво е доказателството за това твърдение. В случая давам само пример, да не се хващаме за него.

 

(Апропо- самият аз споделям мнението за пшеницата, най-малкото поради факта, че се прекалява безумно с нея, а тя е въглехидрат. При това въглехидрат със структура, която е много активна спрямо храносмилателните хормони, в резултат на което тялото реагира малко бурно (казано на народен език).

Линк към коментар
Share on other sites

 

Aмериканците консумират генетично модифицирани храни всеки ден. 

Макар че ГМ доматът бе изтеглен от пазара, милиони декари със соя, царевица, рапица и памук растат с чужди гени. Новите гени позволяват на културите да оцелеят приложението на хербицидите, да се самозащитават, създавайки свои пестициди, или и двете. Докато има само няколко изследвания за безопазността от консумиране на ГМ животни, за вредата от ГМ културите има планини от доказателства и следва да се проведат още тестове. Плъхове хранени с ГМ царевица развили проблеми с деленето на кръвни клетки. Тези хранени със ГМ соя-проблеми с деленето на чернодробните клетки, а дробовете на тези, хранени с рапица стават по-тежки. Прасета, угоявани със ГМ царевица развиват псевдобременност или стерилитет. Крави, хранени с ГМ царевица в Германия, загиват мистериозно. При пилетата, след хранене с ГМ царевица броят на загиналите е 2 пъти повече в сравнение с периоди, когато пилетата се хранят с немодифицирана царевица.

 

Извод: ГМО са безопасни за американците.

Извод 2: Кравите да не ядат царевица (те така или иначе никога не са я яли)

Линк към коментар
Share on other sites

Докторе, прочети и другата статия и тогава коментирай

Резултатите от вредата на ГМО върху любимите ти американци ще се видят след 1 или 2 поколения

 

 

Освен това кравите ядат царевица !!! като фураж

моят заек у дома я гризе цялата, а на кравите се дава като фуражна смеска, смляна

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Чипсът и шоколадите бъкани с ГМО
31.07.2014 blank.gif 10:00   blank.gif 0   blank.gif 7140  
 
Автор: Нина Александрова
Водят до инфаркт и сърдечни проблеми, има ги и в детските храни
 

Чипсът, шоколадите, бисквитите, детските храни, снаксовете и още десетки продукти са бъкани с ГМО. Специалисти алармираха пред "Всеки ден" да се четат внимателно етикетите на продуктите, а родителите да са по-взискателни към менюто на децата си.

 

"Ако пише на етикета, че има лецитин, рибофлавин, глюкоза, ксантан, бъдете сигурни, че това е ГМО", обяснява д-р Димитър Николов. Лецитинът се произвежда от соя. Той свързва водата и мазнините в едно и се използва като млечен компонент в млечните смеси, бисквитите, шоколад, хляб и др.

 

"Рекламира се широко по телевизиите като полезен за растежа и умственото развитие на децата, но лецитинът е генномодифициран сурогат", предупреждава лекарят. Карамелът в продуктите, както и ксантанът пък произлизат от ГМ зърна. Последният е евтин мастен елемент, извлечено от зърнени култури нишесте, използва се в нискокачествените супи и в бульоните.

 

Николов разказва, че рибофлавинът, който е неизменна съставка в безалкохолните напитки, детските каши и пюрета, в енергийните напитки, които те поддържат свеж 24 часа, се прави от генномодифицирани микроорганизми. Одобрен е за продажба в редица страни.

 

"ГМО продуктите обаче водят до инфаркт, диабет и редица сърдечни проблеми", предупреждава докторът. И допълва, че през последните години са зачестили случаите при него на млади хора до 18 години, покосени от сърдечен удар.

 

ГМ компоненти се добавят в хранителните продукти като структуриращи, подслаждащи, оцветяващи вещества и за повишаване съдържанието на белтъчините. Има ги в соево масло, което се ползва в сосовете, пастите, бисквитите и пържените храни. Необезмаслено соево брашно пък се слага като набухвател за тесто в хлебопекарната промишленост. Растителни масла и мазнини, бъкани с ГМО, най-често се съдържат в бисквитите и чипсовете. Глюкозата се използва като подсладител, съдържа се в напитките, десертите и в ресторантите за бързо хранене.

 

ГМО има и в евтините салами и кренвирши, които вървят по 4-5 лева килото. А соевото брашно се пласира широко при производството на кайма, хамбургери, пълнежи и др.

 

Попаднах на горното в http://www.vsekiden.com/155352

 

Учудваща е логиката, че именно ГМО-то е причината чипсът, шоколадите, бисквитите и снаксовете да причиняват всички беди, които са безспорни. Значи ли това, че чипс и снакс без ГМО няма да доведе до споменатите здравословни проблеми?

Въпросът е сложен, наистина и когато не ми достигат научни познания винаги питам баба си - едно време като са хапвали чипс и снакс без ГМО как е било...

Линк към коментар
Share on other sites

Експеримент: Хранейки се 20 дни с бисквити и чипс, плъховете оплешивяли, ослепяли и умряли !!!

 

Днепропетровска учителка по химия доказала вредата от любимата храна на болшинството украински ученици.
 
98_main.jpg
Опит. От бисквитите и чипса у мишките се развила цироза на черния дроб.  
Фото: О. Бондарчук
 
 
В днепропетровското училище №25 учителка по химия заедно с учениците решили да проведат необикновен експеримент с любимата храна на учениците - чипс и бисквити. За опита избрали 12 плъха. Те били разделени на четири групи: първата хранили с чипс, втората с бисквити, в храната на третата група сипвали овкусител мононатриев глутамат  (Е621), който производителите добавят в колбасите и във фастфууд, а четвъртата група хранили със зърна, плодове и зеленчуци.

"Когато говориш на децата, че чипсовете са вредни за здравето, те все едно ги ядат" - казва учителката по химия Татяна Дейнега - "Аз реших, че децата трябва да видят всичко, което ще се случи със здравето на гризачите след употреба на бисквити и чипс. ". 
Плъховете, които хранели с чипс, след 20-тия ден започнали една след друга да умират. Преди смъртта си те ослепели и оплешивяли. По-късно експертиза установила, че животните са умрели от цироза на черния дроб, сериозно нарушение на храносмилането и увреждане на ретината на очите.

"Черният дроб на тези животни е станал жълтеникав. Това означава, че неговите клетки са започнали да се напълват с капки мазнина и да умират." - обяснява кандидатът на ветеринарните науки Валентин Ефимов.

Не по-добро било състоянието на тези плъхове, които се хранели с бисквити. Гризачите от третата група, хранещи се с храна подобрена с натриев глутамат станали агресивни и зависими. И единствено тези от четвъртата група, които се хранели със зърно и зеленчуци се чувствали прекрасно.

След експеримента учениците съобщили, че никога повече няма да ядат чипс и бисквити. "На мен ми е жалко за плъховете, но продуктите, с които ние ги хранехме употребяват и хората, а за хората ми е още по-жал" - казва ученичката Мария Каширина. 
 
Бондарчук Ольга
Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Изводът е самоналагащ се - не ГМО е проблема.

Докато сме съсредоточени във въображаем проблем и храним децата си вафли и чипс ще си мислим, че илюминати ни тъпчат с ГМО, за да ни затрият, при това ще намираме правдиви доказателства за грешните си хипотези.

Линк към коментар
Share on other sites

Като се замисля, ГМО може да се окаже не толкова лошо,

като ни хранят с ГМО и ние ще станем ГМО - издръжливи на всякакви плевели - пардон - вируси например

току виж след 1-2 поколения се пръкнали нек'ви деца терминатори супермени и супер девойки

стига да се съхранят разплодителните функции на човеците, защото нали ГМО семената не дават семена,

ама то човеците са друга работа - еволюират, така да се каже, според обстоятелствата

Линк към коментар
Share on other sites

Не си далече от истината, само човек дето по други причини ще намали драстично репродуктивните си способности.

 

Като се огледа човек на около какво става в последните 50-60 години - индустриален бум, замърсяване от всякакъв вид - химическо, биологическо, шумово, светлинно, въздушно, ГМО, лоши търговци, измамни печалбари, а продължителността на човешкия живот стабилно се увеличава. Защо ли...

 

Вече ми е смешно като чета ГМО активисти, защото навремето звучаха правдоподобно, но сега са изпуснали всякаква приближеност към науката.

 

ОК, промяната в протеините от ГМО организмите, признавам, звучеше убедително - кофти протеин, непознати свойства - следователно да очакваме ефекти ала болестта на Кройцфелд-Якобс, едва ли не.

Но да пропагандират, че ГМО лецитина е опасен... Наистина се разчита на тоталното невежество по химия. Повечето хора вероятно не знаят въобще какво е това лецитин, а лепне ли се на това сложно съединение етикета "ГМО" - нещата вече стават мнооооого съмнителни.

 

Но... това е положението. От утре ще потръгне търговията с вафлите с многообещаващия етикет "без ГМО", нищо, че вафлите принципно убиват, макар и бавно.

Линк към коментар
Share on other sites

Продължителността на живота сега се увеличава, защото се лекуват болести, които в миналите векове са вземали много жертви - едра шарка, чума, туберкулоза, пневмонии, коклюш, холера, малария, паралич и някои други

Това обаче не означава, че хората сега като живеят по-дълго и са по-здрави докато са живи

замърсяване от всякакъв вид - химическо, биологическо, шумово, светлинно, въздушно, ГМО, лоши търговци, измамни печалбари

 

Това е така, но води до други заболявания, от които не се умира за дни, а се влачат с години

 

Да не отваряме темата пък за затлъстяването, особено в Америка, за което се твърди, че се причинява от фаст фуда, чипса и другите полуфабрикати, също така от кока колата и подобните й газирани сладки напитки

Линк към коментар
Share on other sites

 

Да не отваряме темата пък за затлъстяването, особено в Америка, за което се твърди, че се причинява от фаст фуда, чипса и другите полуфабрикати, също така от кока колата и подобните й газирани сладки напитки

 

 

Всъщност аз точно за това отворих темата - докато обвиняваме ГМО със съмнителни доказателства и откровени подозрения, неосноваващи се на научни факти си ядем вафлите и снакса и се чудим защо имаме епидемия без инфекциозен агент - затлъстяването.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...