Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Генно модифицирани храни - за или против


Recommended Posts

Няма връзка с генномодифицираните храни, но е важно.

Не пийте кока-кола лайт. Тя съдържа веществото аспартам, който е известен и под названия като “Nutra Sweet”.

Сега съществуват около 5000 артикули, в които се съдържа този химикал, въпреки, че неговият патент е пресрочен! Метанолът, съдържащ се в аспартама, попаднал в клетките на окото, се превръща във формалдехид. Формалдехидът се класифицира в една група с вещества като миша отрова и циановодород (синилна киселина) или смъртоносни отрови!

Мой близък приятел лекар, голям фен на кока-кола лайт цяла седмица беше зле и в прединфарктно състояние, с главоболие, задух и други симптоматики, докато не направи връзка между напитката и болката си. Оказа се, че вината е на веществото, което се използва като подсладител - Аспартам.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Смокините, фурмите и лешниците ми се струват най-незасегнати от генното инженерство.

Младите листа на глухарчето, след изкисване или изваряване, също. Имат вкуса на салатата. Киселецът и лападът са много вкусни, както и копривата.

Бъзовият сок също е добър.

Сигурно има и други, но не се сещам в момента.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

една статия:

Храната ни съдържа ГМО, а никой не ни информира за това"

http://forthenature.org/news/1242

и петиция:

http://forthenature.org/petitions/12/Петиция_за_забрана_на_царевичния_хибрид_MON810

_в_България

ако не сте безразлични към качеството на храната ни, моля, подпишете петицията!

от нас зависи дали ще допуснем ГМО в Б-я!

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4629&sectionid=5&id=0001301

бъдете будни!

Линк към коментар
Share on other sites

По пазарите и хипермаркетите продават генно модифицирани домати - ще ги познаете по лепенката с пчеличка, която е поставена на някой от тях.

И означава, че в този домат има гени на пчела (по-точно пчелни крила), за да е устойчив при транспортиране и да не омеква при съхранение.

Моля оглеждайте дървените или картонените касетки, в които те се доставят.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето още по темата:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/12/22/...o_sustavki_bez/

И къде е държавата, защо тези неща се премълчават и защо хората не трябва да знаят какво ядат, това не е ли геноцид?!?!

Линк към коментар
Share on other sites

По пазарите и хипермаркетите продават генно модифицирани домати - ще ги познаете по лепенката с пчеличка, която е поставена на някой от тях.

И означава, че в този домат има гени на пчела (по-точно пчелни крила), за да е устойчив при транспортиране и да не омеква при съхранение.

Моля оглеждайте дървените или картонените касетки, в които те се доставят.

Вики, откъде е тази информация?

Пчеличката е странен знак за обозначаване на ГМО. По принцип следва да е написано, според мен, а не така закодирано.

Линк към коментар
Share on other sites

Твърдо против съм ,така се губи съдаржанието на продуктът ,истинският му вкус ,и неможеш напълно да се насладиш на храната .Качеството и може да се подобри и по друг начин без химия и химикали .Надявам се след 2012 ,да се променят нещата :)

Линк към коментар
Share on other sites

По пазарите и хипермаркетите продават генно модифицирани домати - ще ги познаете по лепенката с пчеличка, която е поставена на някой от тях.

И означава, че в този домат има гени на пчела (по-точно пчелни крила), за да е устойчив при транспортиране и да не омеква при съхранение.

Моля оглеждайте дървените или картонените касетки, в които те се доставят.

Веднага направих неприятна асоциация с пчелите от "Вечният градинар" на Жан льо Каре!

Генно модифицираните растения акумулират пестициди, които после ние приемаме. "Бизнеса оправдава всички средства"!

Линк към коментар
Share on other sites

Няма връзка с генномодифицираните храни, но е важно.

Не пийте кока-кола лайт. Тя съдържа веществото аспартам, който е известен и под названия като “Nutra Sweet”.

Сега съществуват около 5000 артикули, в които се съдържа този химикал, въпреки, че неговият патент е пресрочен! Метанолът, съдържащ се в аспартама, попаднал в клетките на окото, се превръща във формалдехид. Формалдехидът се класифицира в една група с вещества като миша отрова и циановодород (синилна киселина) или смъртоносни отрови!

Мой близък приятел лекар, голям фен на кока-кола лайт цяла седмица беше зле и в прединфарктно състояние, с главоболие, задух и други симптоматики, докато не направи връзка между напитката и болката си. Оказа се, че вината е на веществото, което се използва като подсладител - Аспартам.

К.Кола лайт съдържа изкуствените подсладители Аспартам и Цикламат, които могат да отключат епилептични припадъци, особено при деца.

Описано е много точно в Световната конспирация срещу здравето

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Принципно у нас ГМО са на разрешителен режим.

Но кой как и за какво ще си издейства разрешително за внос е друга тема...

А скоро ще отпадне този режим и ще са със свободен достъп. Това е по данни от юрист.

А кой как ще го обяви - това е вече въпрос на фантазия и хитрост.

Тук става заиграване с термина "съставка от храните".

Например на много места в Европа Нестле имаше проблеми, защото слага съставки (нишесте, глюкозофруктозен сироп и др.) от генно модифицирана царевица. Дори е имало и в бебешки адаптирани млека.

И след много публични скандали нещата поне там далече в Европата, са се променини.

ГМО зеленчуците са много евтини и издръжливи.

И де факто всичко в хипермаркетите е от Турция, уви. Там съм виждала касетки в момента на пренареждане на зеленчуците.

Но след това касетките се махат и остават няколко вида лепенки, които "информират".

Но разбира се трябва да е неясно, за да не се притеснят хората, поне докато мине закона.

А БГ е врата към Европа.

И контролът по пристанищата и контейнерит е ....... специфичен ;)

И така тук имаме и много ГМО ориз - последно качество! Това ми го е казала преводачка, която е била много пъти в Китай, а явно и превежда документи, които никога не би коментирала.

Бях и на едно културно изложение преди години на Китай - имаха супер постери, плакати, реклами - и колко се хвалеха с ГМО ориз (май бе с гени на риба за протейни), захарно цвекло, царвица - имаше всякакви странни комбинации, които не помня. НО те се рекламираха и се гордееха - показваха, че са "напред с материала". :(

Линк към коментар
Share on other sites

Viki3

И така тук имаме и много ГМО ориз - последно качество! Това ми го е казала преводачка, която е била много пъти в Китай, а явно и превежда документи, които никога не би коментирала.

Бях и на едно културно изложение преди години на Китай - имаха супер постери, плакати, реклами - и колко се хвалеха с ГМО ориз (май бе с гени на риба за протейни), захарно цвекло, царвица - имаше всякакви странни комбинации, които не помня. НО те се рекламираха и се гордееха - показваха, че са "напред с материала".

Те наистина са напред с "матриала" предвид 1'300'000'000 гърла, които трябва да хранят по три пъти на ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Който желае може да подпише петицията за забрана на царевичен хибрид в България!

http://forthenature.org/petitions/12/

И още една петиция - за промените в закона за ГМО!

http://grazhdani.eu/peticija.php?c=gmo

Предстои и ПРОТЕСТ, официално организиран от БНАП (Българската национална асоциация на потребителите) на 13.01.2010 г., от 11.30ч. до 13ч.

Място: До северния вход на Народното събрание, в западния край на градинката между Ректората на СУ „Св. Климент Охридски”, Националната художествена академия и Народното събрание – извън охраняемата зона на Народното събрание.

Съорганизатори са : „Инициативен комитет на родители от портал bg-mamma”, "Агролинк", "За земята", "Коалиция „За да остане природа в България””.

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Малко видео информация за генно-модифицираните храни:

Предаване по БТВ, тази сутрин:

http://vbox7.com/play:6c70e873

А това е за любителите на колбаси:Генно - модифицирани и вредни храни – Колбаси

http://vbox7.com/play:a306ebd5

:angry:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Малко видео информация за генно-модифицираните храни:

Предаване по БТВ, тази сутрин:

http://vbox7.com/play:6c70e873

А това е за любителите на колбаси:Генно - модифицирани и вредни храни – Колбаси

http://vbox7.com/play:a306ebd5

:angry:

"саламът на моето детство..." за въпросния Хамбурски четох че е с доста ГМО рекламата трябва да я линчуват според мен

Линк към коментар
Share on other sites

иначе и аз съм против както и тези Е-та дето са набухани във всичко

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ли нещо не разбирам?...

На думи никой не иска ГМО, но пазара ни от години е бъкан с ГМО храни, полетата на Татковината ни от години е осеяна с ГМО растения... И прехвалената М. Кунева досега нищо не направи за този проблем?!

Явно досега не е имало ефективен контрол. Тогава?

Тогава ЕС изисква да хармонизираме законодателството с Европейското с привидно разрешителен режим, но само привидно, а де факто забранителен.

Защо е нужна тази игра? Защото преди 15-тина години ЕС тотално беше забранила ГМО под какъвто и да е вид, но Чичо САМ, който дърпа конците на Капиталистическия Интернационал наречен СТО (Световната Търговска Организация) наложи на ЕС да не забранява "свободната" търговия, така както Сталин дърпаше конците на Комунистическия Интернационал и налагаше волята си над т.н. социалистически страни.

Според мен борбата е деликатна и придружена с ритане по кокалчетата под масата и с привидно дипломатично усмихнати лица между ЕС от една страна и Чичо САМ, Канада, Мексико и други, от друга.

Според мен, от тази ситуация се опитват да правят политически актив бити политици, като гледах сутринта НТ.

Е, аз отказвам да съм наивника, който тича след всеки гръмогласен критикар.

Този закон не е наша приумица, а ни е спуснат от ЕС и всяка клауза е препъни камък за всеки опит за заобикаляне от ГМО тръстовете.

Нещо не разбирам...

Добре де, изискването на закона, че дори една единствена Европейска страна или самият ЕС да не одобрят някакъв Гмо, не е ли гаранция?

И по-добро решение ли е 5 годишен мораториум на закона?

А какво е законодателството в другите Европейски държави?

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Въпроса е, ще устоят ли Контролните ни и Законодателни органи органи, комисии в НС и депутатите на огромния корупционен натиск от транснационалните ГМО Тръстове?

Въпросът е как ще прилагаме Закона и безкомпромисно да искаме ПЪЛНА ПРОЗРАЧНОСТ!

А за да има прозрачност, гарант ще е постоянния мониторинг от Неправителствените организации!

Защото ето за какъв факт научих снощи от Сдружение “За земята”:

"ЕС не иска от България промяна на закона в частта освобождаване на ГМО в околната среда:

03.02.2010 11:30

Поради тоталната липса на прозрачност около писмото от ЕК до МОСВ от м.април 2009, послужило за мотив за промяна на закона за ГМО, в което писмо МОСВ твърдят, че е стартирана наказателна процедура срещу България за несинхронизиране на законодателството ни за ГМО с евро директиви, сдружение "За Земята" са отправили преди месец официално запитване до ЕК каква точно процедура е стартирана срещу България.

От ЕК на 2 февруари т.г. е получен отговор, от който става ясно, че стартираната "процедура N 2009/2023 е за нарушение относно непълно и неправилно транспониране на Директива 98/81/ЕО, изменяща Директива 90/219ЕИО относно работата с ГМО в контролирани условия и замърсяване в района на с. Доброславци"!!!!

Контролираните условия обхващат единствено опити с ГМО в лабораторни условия.

Това означава, че ЕС не иска от България промяна на закона в частта освобождаване на ГМО в околната среда и не счита, че законът ни противоречи на евро директивите в тази си част (конкретно Директива 2001/18/ЕО).

Това доказва манипулациите на МОСВ и обяснява защо това писмо така и не беше показано на нито един представител на НПО или медия, въпреки многократните искания.

Това е доказателство за наличието на мащабни корупционни схеми, умело прикрити зад израза "Европа иска това от нас".

Това е доказателство за пълна липса на контрол от страна на отговорните институции, т.к. е допуснато замърсяване с ГМО, за което Европа ни санкционира

За информация с. Доброславци е в софийска област и в него се намира фабриката на фирмата Биопрограма, производител на билкови чайове."

Така че закони си имаме, но "хватката" е в Правилниците за приложението им и в Контрола!

Линк към коментар
Share on other sites

Да, има разминаване с това, което ЕС ни пише и изисква, и това, дето нашите "компетентни" политици се опитват да ни внушат. Аз съм против ГМО и подписах петициите. Да, за съжаление е просто бизнес и ако не започнем да мислим за човешко оцеляване, а не за оцеляване на бизнес-корпорациите, то и Земята ще ни разтърси... А дали ще има човеци след време?.. Май корпорациите не се интересуват от това...

Линк към коментар
Share on other sites

Искате ли да правим нещо като групова медитация-молитва в подкрепа на природозащитниците? Примерно късно вечер. Много ми се иска тази гадост да не навлезе в България. Нека се опитаме да изградим щит над нея.

П.П. Нека е медитация върху някаква положителна мисъл, а не "против" нещо. Примерно да се изгради мисловен щит от светлина, който да предпазва от навлизане на вредни за природата ни неща.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм против ГМО и подписах петициите.

Моето мнение е,че трябва да престанем да купуваме храни,за които е доказано че съдържат ГМО,както и храни които съдържат вредни за човешкия организъм вещества.

Храните за животни също са повече вредни,отколкото полезни.

Линк към коментар
Share on other sites

Бактерии, чиято ДНК е натоварена с човешки гени биват експлоатирани за синтез на инсулин- това е след най-масовите ГМО практики. Ако в петицията се добави и това, че сме против производството- родното и вносното, на употребявания от незнамколкостотин хиляди българи инсулин- 100% продукция на ГМО, каято по тозди начин ще спрем инсулина на диабетиците, но ще опазим страната екологично чиста (е, пообезлюдена..но какво пък- диабетиците като измрат, това ще е процес на естествено наторяване на почвата- така страната ни ще се превърне в аграрен рай...), бих я подписал и аз...Иначе, ако за инсулина си затворим очите, пък а другото вдигаме шум...намирисва първо на лицемерие, второ- на користни цели и манипулиране на общественото мнение с настройването против ГМО, и за десерт- кой каквото предложи...

Линк към коментар
Share on other sites

Кристияне, инсулинът не е "храна", без която всички хора не могат и която употребяват всеки ден. Ползват го хора, които нямат друг избор, за да живеят, но това не застрашава и не замърсява околната среда, в която живеят всички останали. Много съществена разлика!

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...