Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Холистична стоматология


Recommended Posts

Здравейте. Интересувам се дали ви е известно в София да има холистични стоматолози, които не се интересуват "просто от парите", а гледат на човешкото здраве по-мащабно. Търся стоматолог, който е добре запознат с правилното премахване на амалгамени пломби, който избира композити, в които не се съдържат метали, с който може да обсъдите кое е е здравословно, кое не и т.н.., с други думи - който би избрал най-здравословния вариант за лечение. До сега не съм срещнал такъв. Ако някой познава такъв стоматолог, моля нека ми даде координатите му. Ще бъда изключително благодарен.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Интересувам се дали ви е известно в София да има холистични стоматолози, които не се интересуват "просто от парите", а гледат на човешкото здраве по-мащабно. Търся стоматолог, който е добре запознат с правилното премахване на амалгамени пломби, който избира композити, в които не се съдържат метали, с който може да обсъдите кое е е здравословно, кое не и т.н.., с други думи - който би избрал най-здравословния вариант за лечение. До сега не съм срещнал такъв. Ако някой познава такъв стоматолог, моля нека ми даде координатите му. Ще бъда изключително благодарен.

Има такъв център на ул. Златовръх в София. А защо трябва да се махат амалгамени пломби, има ли сериозно основание за това?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами има, и то доста сериозно, но досега не съм срещнал нито един стоматолог да говори за това. Както не съм срещнал и такъв, който да каже, че в композитите (в това число и фотополимерните пломби) се съдържат метали като Al, B, Be, и т.н. Съображенията ми се базират на силно токсичния ефект на Hg и други метали (най-вече Al).

Благодаря за информацията. Би ли ми казала къде точно се намира тази улица?

Линк към коментар
Share on other sites

Живакът в амалгамата няма токсичен ефект. Токсични са само парите му и те са по-токсични за стоматолога в момента на приготвяне на амалгамата, отколкото за пациента. Мит е вредата от амалгамата - няма по-добър обтурационен материал. Когато не е добре полирана може да възникнат потенциали и при някои хора да създадат проблем, но това е много рядко. Аз съм стоматолог и когато моят стоматолог ме попита какъв материал предпочитам, избирам амалгама винаги, когато мога да си го позволя от естетична гледна точка. И често се "зъбя" на моите пациенти, за да ги убедя, че е така.

А съдържанието на метали в обтурационните материали е неизбежно, тай като има определени изисквания към механичните им показатели. В качествените материали количеството им е минимално. Най-честите проблеми са свързани с металните сплави за коронки и мостове; ако има златни сплави в устата, тогава може да има проблем с амалгамата. Иначе не те съветвам да ги сменяш с композитни - композитите имат само естетични предимства.

Златовръх се намира в Лозенец, ето карта. Не знам точен номер, но като тръгнеш от спирката на 94, която е пред Факултета по информатика, по Златовръх този кабинет се намира на около 50 метра, вляво. Малко след него, на номер 35, е кабинетът на моя стоматолог, д-р Данов, и ако приемеш съвет - обърни се към него.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 years later...

Много е лесно да се дават мнения от стоматолози, които не са запознати и цитират образованието си в университета или след това...

Блажени са невежите...

Ние от денонощен холистичен стоматологичен център Ведра Дентал извършваме безопасно премахване на амалгама с аспиратор и кофердам...
Ведър ден от нас!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Странно звучи въпросът от темата. Всеки стоматолог знае, че няма композити със съдържание на метали в тях. Също така звучи странно лекар да не консултира пациент цялостно за здравния му статус и да не предложи пълно лечение.

Да не би темата да е пусната с цел реклама на клиниката, която се рекламира с "холистично сваляне на амалгами", каквото и да значи това?

Между другото почти няма стоматолог да не ползва аспирация, а отскоро са задължителни за ползване и устройства като амалгамосепаратори.

Редактирано от anonim1
Допълване
Линк към коментар
Share on other sites

Допълнителен въпрос към клиниката и създалия темата. Безплатна ли е холистичната услуга, защото някак иначе не се връзва с "не се интересуват от пари", както е казано от създалия темата?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...