Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Щастие?


Иво

Recommended Posts

Щастие-днесшния приятен ден :):thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:  Това означава ли, че ако искаме да сме щастливи е необходимо непрекъснато да "придобиваме" нещо? Какво по-точно?

В нашата природа е да сме щастливи. :) Всичко необходимо ни е дадено от Бог, който също присъства тук и сега, в момента. Цялата пълнота е в нас! Илюзия е да мислим, че някъде там в бъдещето ще открием щастието. Да се събудим сега-то щастието е в настоящия момент. Умът никога не е напълно доволен-ако пече слънце той казва "ох, как пече", ако вали "леле как се идзлива", ако си неженен казваш" по-добре ще е да бях женен", ако си семеен казваш"по-добре ми беше докато бях ерген", който е женен иска деца, който вече има деца-започва да иска внуци, и това постоянно искане няма край. В крайна сметка мисълта, че ако получиш или придобиеш нещо ще станеш щастлив е най-голямата илюзия на този свят. "Който се надява на щастие в бъдещето става нещастен в настоящето"-това са казвали редица мъдреци. Но когато си в будно съзнание-ти разбираш колко пълно присъства Любовта и живота тук в момента. Това е ценният миг-за бъдеш винаги в сега-то, в този миг, в който всичко се случва, нищо не се случва в миналото или в бъдещето. Само тогава си истински щастлив, защото щастието се случва от само себе си, не е нужно изпълнение на никакви желания.

Линк към коментар
Share on other sites

докато пътешествието продължава, трябва да се придобива всеки ден

Учителят казва че можем да имаме по едно ново и радостно божествено състояние всяка минута :thumbsup2::angel:

И тогава тази радост от Любовта на Бог присъства в нашия живот :feel happy:

"той никога е Ме изгубва, нито Аз го изгубвам"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ПОНЯКОГА ИМАМ ЧУВСТВОТО , ЧЕ ВСИЧКИ ХОРА ,КОГАТО СЕ СЪБУДЯТ СУТРИН ,ЗАСТАВАТ НА ЕДНА БЕЗКРАЙНО ШИРОКА СТАРТОВА ЛИНИЯ И ЗАПОЧВАТ ДА СЕ НАДБЯГВАТ . Бягат , задминават се , тичайки след щастието .

Лелеяното щастие стои , сгушено и сподавено в самите тях и ги чака да си поемат въздух от тичането , да възстановят дишането си , да опреснят съзнанието си , да избършат потта от челата си , и да се обърнат най- сетне към себе си и вътрешното си щастие .

Спокойно да забавят ход да почувстват ранния утринен въздух , да се оставят на вятъра да си поиграе с косите им безпрепятствено и най- сетне да забележат щастието си .

Най - лошото е , че когато хората видят щастието си , вместо съвсем да му се отдадат отново се втурват да го гонят през девет земи в десета и така до края на света .

По време на това безмилостно надбягване и велико движение ,всеки Божи ден , хората се спъват едни други , блъскат се , бутат се , минават като влак едни през други само и само да се докопат до собственото си или това на някой друг щастие .

Но да откраднеш " чуждото щастие " е голяма грешка , то започва да се чувства твърде голямо или пък твърде малко или пък тясно или пък някакси широко /абе все не на мястото си /

И накрая си подвива опашката и хуква да търси истинският си стопанин , който се е втурнал с всичка сила и той да го търси .

Абе голямо надбягване пада за всеки случай . :D:D:D:D:D

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

В крайна сметка мисълта, че ако получиш или придобиеш нещо ще станеш щастлив е най-голямата илюзия на този свят. "Който се надява на щастие в бъдещето става нещастен в настоящето"-това са казвали редица мъдреци. Но когато си в будно съзнание-ти разбираш колко пълно присъства Любовта и живота тук в момента. Това е ценният миг-за бъдеш винаги в сега-то, в този миг, в който всичко се случва, нищо не се случва в миналото или в бъдещето. Само тогава си истински щастлив, защото щастието се случва от само себе си, не е нужно изпълнение на никакви желания.

Донякъде е така, но човек трябва да има страхотно съзнание и да осъзнава много неща за да достигне до това за което пишеш ти :)

Защото ако гледаш да речем болната си майка, която има надежда да се оправи и чудото става да речем след време и тя е добре - разбира се че това щастие не може да се сравни с миналото когато си копнял за него. Иначе тогава също може да си бил щастлив дори само с факта, че ти си жив и здрав и, че можеш да помогнеш с нещо... :)

Защото надали хората живяли по време на войната са били толкова щастливи, когато е настъпил Мирът :dancing yes: разбира се това са много широки примери и са свързани с много други неща.

Учителят казва че можем да имаме по едно ново и радостно божествено състояние всяка минута  :thumbsup2:  :angel: 

И тогава тази радост от Любовта на Бог присъства в нашия живот :feel happy:

"той никога е Ме изгубва, нито Аз го изгубвам"

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Да ние сме щастливи , придобивайки .

А може и да полетим от щастие и разделяйки се с нещо .

Всъщност , придобивайки , ние винаги се разделяме с нещо , изоставяме старото , придобиваме новото .

И обратното разделяме се със старото си съзнание за света и придобиваме ново съзнание , за тотално нов свят . /на щастие /

За мен лично щастието е в най блажения си вид , като кристална топка от светлина точно моментът на виждането , чувстването и творенето на любовта . Изпълвам се с щастие до върха на черепа си и се разпадам на малки блестящи точици. Искря от щастие , така се" виждам " в съзнанието си . Щастието ми е съзнателно , вече доста често . Или осъзнато някакси .

А преди толкова много лумвах от щастие , че изгарях в огнената , помитаща сила на любовта , не можех да го съзнавам .

Сега често ми се случва да проследявам целия процес на щастие . <_<:):P:D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Малко мисли за щастието:

"Не търси щастието си отвън. Който се е събудил, той трябва да търси щастието си отвътре.

Колкото по-буден е човек, толкова по-големи са възможностите да бъде щастлив.

Докато живее в света на промените, човек не може да очаква никакво щастие.

Това, което отнема щастието на човека, което разрушава неговите възвишени мисли, чувства и постъпки, е отсъствието на любов.

Ако търсите щастие на земята, свържете се с хора, на които можете всякога да разчитате, които могат да се жертват за вас и които заради вас са готови да се качат на небето и да слязат на земята. Не търсете тези хора, самите вие бъдете такива, които другите търсят.

Спрете ли се под сянката на някой човек да търсите отдих и разхлада при него, вие сте изгубени. Човек човека не може да ощастливи.

Щастието е връзка между две души. Когато две сърца са правилно съединени, т. е. имат правилни отношения, то както в музиката, тъй и тук се образува онзи тон, който наричаме щастие.

За да бъде човек щастлив, трябва да обича. Любовта е едно условие, за да се реализира щастливият живот на земята. Трябва тук на земята да реализираме един хармоничен живот, за да се създаде общество от трезви хора, за да ти е приятно да живееш. И като срещнеш един човек, да знаеш, че има някого, когото той обича.

Придобиването на щастието е метод, това е закон, който съществува дълбоко някъде в човешката душа. Как ще наредите живота си, ако нямате щастие? Без щастие животът представлява поредица от разочарования, трудности и страдания. Без щастие животът няма смисъл.

Да бъдеш щастлив е велика наука. Ако не сте щастлив, не се смущавайте. Щастието се постига трудно.

Ако ти гониш щастието, тогава си обикновен човек. Ако щастието те гони, значи си необикновен човек. Ти не гони щастието. Остави щастието да те гони.

Щастието на човек се определя от трудностите и противоречията, през които е преминал. Колкото по-големи са те, толкова щастието е по-голямо.

Ако имаш един човек, който да те обича, ти струваш повече от най-богатия цар. Ако имаш един човек, на когото във всички случаи да разчиташ, това е повече от всяко богатство." (Беинса Дуно, източник)

Линк към коментар
Share on other sites

Малко мисли за щастието:

Човек човека не може да ощастливи.

Ако имаш един човек, който да те обича, ти струваш повече от най-богатия цар. Ако имаш един човек, на когото във всички случаи да разчиташ, това е повече от всяко богатство."  (източник)

Тези две изречения, не са ли в известно противоречие... B)

Линк към коментар
Share on other sites

Не са в противоречие, според мен. :)

Не бива да забравяме, че изреченията са извадени от контекста им.

Първото означава, че не можем и не бива да се надяваме, да разчитаме или да искаме друг човек да ни направи щастлив. Щастието ни си зависи от самите нас само - от начина ни на мислене, постъпките ни, отношението ни към себе си, света си, хората...

Не можем и не сме длъжни да ощастливим никого по същата причина. Да се напъваме или да си въобразяваме, че сме го направили би било проява на гордост и желание да обсебим живота и щастието на другия.

Второто:

Ако имаш един човек, който да те обича, ти струваш повече от най-богатия цар. Ако имаш един човек, на когото във всички случаи да разчиташ, това е повече от всяко богатство." 

означава, че трябва да сме благодарни и да ценим високо хората, които ни обичат и на които можем да разчитаме. Те не са и от тях НЕ зависи нашето щастие. Те са нашето богатство. Щастливи ще сме, ако отношението ни към тях е като към дар от Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато живее в света на промените, човек не може да очаква никакво щастие.

(източник)

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Малко мисли за щастието:

Това, което отнема щастието на човека, което разрушава неговите възвишени мисли, чувства и постъпки, е отсъствието на любов.

Да бъдеш щастлив е велика наука.  (източник)

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието е науката на Любовта . Ако трябва да започнем да изучаваме любовта , задълбочено , трябва да започнем , най - първо от вътрешното си щастие , след това от щастието на цялата земя .

Приемам щастието като последствие , красив резултат от култивиралата , отраснала любов , която дава своите първи плодове - щастие , радост , светлина и т. н.

Резултат от развилото се чувство на любов в нас . Към Бог , към Света , към ближните, към себе си .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Наистина голямо щастие е насред голямо изпитание да получиш доказателство, че не си изоставен, че си обичан и че ти се помага. За Бога трябва да сме готови и на страдание, такава жертва никак не е напразна. Така можем да покажем колко е голяма любовта ни.

Така де, най-после нещо и за това, че истинското щастие не е розовеещо блянче, раздавано за жълти стотинчици на всеки срещнат хлапак, изпаднал в емоционална абстиненция! А ето и още по темата.

ДЖЕЛЯЛЕДИН РУМИ

Шшш, не казвай нищо на Бог

Виж пепелявото ми лице, почувствай неспирната ми болка и не казвай нищо на Бог.

Виж кървящото ми сърце, очите ми, течащи като бушуваща река - всичко, което виждаш, нека те отмине и не казвай нищо на Бог.

Снощи духът Ти дойде в къщата на моето сърце, почука на вратата и повика: "Хайде, отвори! И шшш, не казвай нищо."

Прехапах ръката си, щом Те видях, и казах: "Копнежът ми по Теб непоносимо е болезнен."

Той каза: "Принадлежа единствено на теб, отпусни ръката си и шшш, не казвай нищо."

Той каза: "Ти си моята зурна. Не можеш да заплачеш, ако устните ми не те докоснат. Почакай, ще свиря на теб като на арфа, но дотогава за мелодията не казвай нищо."

Аз казах: "Спри да влачиш душата ми по цялата земя." Той каза: "На всяко място, където отведа те, бързо ела и шшш, не казвай нищо."

Аз казах: "Как можеш да ме молиш да съм тих, когато знам, че ще ме поканиш да танцуваме посред пламъците, да се пусна и да прегърна огъня, който е Твоята любов? Как нищо да не кажа?" Той се усмихна като разцъфнала роза и каза: "Ела в сърцето на огъня и ще видиш, че това, което мислеше за пламък, е просто жасмин. Това, което мислеше за жега, е само лист на дърво. Това, което смяташе за блясък ослепителен, е само легло от лалета. Влез без колебание и шшш, не казвай нищо."

Пламъците превърнаха се в говореща роза, жегата полюшваше ме в прегръдка нежна и каза: "Освен за добротата и щедростта на Възлюбения, не казвай нищо на Бог."

Върви и пак заспи (от същия автор)

Върви и пак заспи. Да, разрешено ти е. Ти нямаш любов в сърцето си, върви и пак заспи.

Неговата любов и тъга са само за нас, а ти върви и пак заспи.

Аз бях изгорен от слънцето на тъгата на любовта. Ти нямаш такъв копнеж в сърцето си.

Върви и пак заспи.

Пътят на любовта има седемдесет и две пътеки и безброй страни. Твоята любов и религия са само лицемерие и измама, върви и пак заспи.

Не приемам друго, освен кръв и болка, а ти - най-добрите лакомства - и, разбира се, след всяко пиршество ти се иска да подремнеш. Така че просто върви и пак заспи.

Разкъсах на парчета своята роба от думи и освободих се от желанието да говоря.

Ти, който не си гол все още, върви и пак заспи.

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието да работиш за Бога е велика вътрешна битка. Има толкова изпитания, има толкова болка, която да победиш.

И все пак не го заменям, защото въпреки трудностите си струва. Щастие е когато минеш покрай плачещо дете да го прегърнеш и да го накараш да ти се усмихне (ако майката преди това не те е нахокала). Щастие е, когато вървиш по сивите улици и си свирукаш, без да знаеш защо. Щастие е, когато някой ти подари стих. И да си щастлив въпреки цялата лудост на този свят. :harhar::whistling::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Стремежът към Щастието е вече невъзможност да Го имаш.

Щастието е внезапно изпълнение на желание.

...

Щастието е непрекъсността на съзнанието - или това май вече е блаженство? Другото название на това състояние го знаем...

5 минутно флашче по темата (щракни тук)

ииииииииииии... have fun :)

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

5 минутно флашче по темата (щракни тук)

Любо,благодаря ти за "флашчето". :sorcerer: Много е добро и поучително.

Наистина, не всички можем да "тичаме", но желанието ни да бъдем "на Пистата" постоянно ни подтиква да се самоусъвършенстваме и да търсим онези по-високи нива на вибрация, които биха ни позволили да живеем "Тук и Сега" и които биха ни направили наистина щастливи,т.е.във всеки момент да изпитваме хармония между нашите мисли, нашите чувства и нашите действия.

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието е внезапно изпълнение на желание.

:hmmmmm:

За мен щастието е състоянието в което сме свободни от желания и не зависим от тяхното изпълнение. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:

За мен щастието е състоянието в което сме свободни от желания и не зависим от тяхното изпълнение.  :feel happy:

Да!

Какво показва желанието? Че в момента нещо не ни достига, та се стремим да го намерим. А това показва, че не сме щастливи тук и сега.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Ами ако не се изпълни намерението нито внезапно, нито изобщо - това до състояние на неудовлетворение ли ще доведе? Дали може човек да е щастлив ако намеренията му са се провалили тотално? :D
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че не бих могъл да формулирам така добре проблема, както Гуруджи. Затова ще го цитирам:

Шри Шри Рави Шанкар, Да празнуваш тишината, изд. 2006 г.

Желанията убиват радостта, а всъщност целта на всички желания е радост. Винаги, когато щастието изчезне от живота ти, погледни дълбоко в себе си и ще видиш, че това е заради желанията.

И все пак всичко, което желаем, е щастие. Не се е родило създнание, което да желае нещастие; никога не се е случвало преди и не ще се случи в бъдещето.

Когато твоят малък ум се умори да тича насам-натам и да се скита, той стига до заключението:"Желанията ми убиха моето щастие."

Ашрам-Бангалор, Индия, 26 април 2000 г.

Всички желания са за щастие. Това е целта на желанието, нали? Но колко често желанието ти те отвежда до целта? Замислял ли си се каква е природата на желанието? То просто означава утре, а не сега. Но радостта никога не е утре, тя е винаги сега.

Как би могъл да имаш желания, когато си радостен? И как би могъл да бъдеш истински радостен точно сега, когато имаш желания? Излежда сякаш желанията водят към щастие, но всъщност не са в състояние да го направят. Ето защо желанието е майя(илюзия).

Ашрам в Бангалор, 6 март 1996 г.

Твоите желания и санкалпи(намерения) те отделят от Бог. Предай всичките си желания и санкалпи на Божественото. Тогава ти си божествен. Ти си Бог. Ти си свободен-без нужда от нищо.

Ашрам в Бангалор, 16 октомври 1996 г.

Линк към коментар
Share on other sites

:angel:

Това е точно така. Когато наблюдаваме желанията като минаващи през екрана на съзнанието, можем да ги "dump" (копираме) в паметта и да разберем посредством анализ пост фактум комплекса от причини които ги пораждат.

Така когато отново те се появят, разправата с тях е бърза и лесна :lol:

Бих добавил щастието идващо от действието като жертвоприношение.

"Посредством Моята Воля те победени са вече, просто инструмента в боя ти бъди"

Бхагават Гита

Удовлетворението идва от концентрацията в действията които е необходимо да бъдат направени.

Как узнаваме какво трябва да се прави сега?

Посредством придобиване на мъдростта, имунитет към "желанията" и контрол над флуктуациите на ума и въображението.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...